Jliriutrc Criitsdjr doitrant Nieuwsblad voor L eiden ;n Omstreken Dagelijks verschijne nd BINNENLAND. Gemengd Nieuws. P A L T H E Sbomiemtntsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2-35 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dageiijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 d. met Zondagsblad 71/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbare Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 5419 DONDERDAG 7 MAART 1935 15e Jaargang a&bertenttrpripen: Van 1 tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer032'/» Ingezonden Mededeel ingen van 1-5 regels230 Elke regel meer*0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 SLECHT NUMMER Het officieele weekblad van de liberale partij heeft zich deze week schuldig ge maakt aan een politieke beleediging. In de laatste dagen is de staatkundige invloed der liberale pers heel wat geringer gebleken, dan zij zelf vermoedde. Meer dari eens maakte zij een „slecht nummer". Onlangs wezen we op het frappante ver- schijnsel, dat het hoofdbestuur van de Kon Ned. Middenstandsbond, overigens geeste lijk en politiek nauw verwant aan de libe rale partij, bitter teleurgesteld was over de bestrijding van het wetsontwerp tot rege- ling der uitverkoopen in de N. Rott Crt. De georganiseerde liberale middenstand is niet tegen elke ordeningl Daarna stond het wetsontwerp inzake „Ondernemersovereenkomsten" in 't brand punt der belangstelling. Weer zoo'n stukje ordening. En de liberale pers ging er heftig tegen te keer. Zelfs werd captie gemaakt op het feit, dat de voorzitter de spreektijd in de Tweede Kamer gerantsoeneerd had; niet per fractie, maar per hoofd. Al namen alle liberale kamerleden aan de discussie deel, dan nog konden zij in veertig minuten niet gereed komen met hun critiek op het zeer vèrderfelijke wetsontwerp. 'Opgemerkt zij in 't voorbijgaan, dat ook in dit geval liberale werkgevers anders oordeelen dan de liberale partij; wat som mige liberale scribenten blijkbaar hoogst aangenaam vinden. Die werkgevers doeD ook aan „belangenpolitiek"! 't Zou een reden te meer geweest zijn om v^n liberale zijde het wetsontwerp ln de Kamer met een mitrailleur-aanval te ont vangen. Maar het werd niets. Slechts één liberaal spreker voerde, n a de verdedigers! het woord en die had zelfs geen veertig njinuten noodig om zijn critiek uit te bren gen. Alle anderenzwegen. Wat een desillusie moet dat geweest zijn Voor de groote liberale pers. Zij heeft dan ook moeite haar teleurstelling te verbergen. Het is verre veui aangenaam als iedereen moet constateeren, hoezeer men geestelijk boven zijn stand leefde. Wij verstaan die wrevel. Maar wij had den niet gedacht, dat De Vrijheid hier door verleid zou worden tot een politieke beleediging van de room'sch-kath. kamei- üractie, welke door het vrijzinnige week blad feitelijk voor ultramonlanisten ga- scholden wordt. Immers, de wekelijksche film toont de heeren Aalberse en Goseling, die aan de Kamer de Pauselijke Encycliek Quadrage- sipio Anno voorhouden met daarboven ge- s<ftireven „Ordeningsgedachten"; terwijl het onderschrift van de plaat luidt: „Volgens de roomsche Kamerfractie behoort voortaan dit voorschrift uit den vreemde, gelijk deze afgevaardigden het opvatten, onze politiek en ons bedrijfsleven te beheer- schen". De woorden „uit den vreemde" beletten el Jee discussie, welke anders een ernstig karakter zou kunnen dragen en maken plaat en onderschrift tot een politieke hatelijkheid zonder meer. Officieele Berichten fran'Or&cJe-Vass&u verbonden eere-medaJlle in Silver A. I^anda, te Rotterdam. vico-consul der Nederlanden .(Argentinië) buiten beswaar van 's Uanis schatkist. Het ressort van het vlce-<*^sulaat strekt zich uit over de provinciën Tucuman, Catamara Salta en Santiago del Bstero. Bil Kon. besluit is de heer F. Schlor™ Een open brief Aan Ds G. Hofstede te Blokzijl Een jonge man, de heer J. T. Meestens te Hoogeveen, laatste-jaarsstudent in de Theo logie aan de V.U., heeft een Open Brief ge richt aan Ds G. Hofstede, naar aanleiding van zijn overgang naar de N.S.B. Deze brief doet door toon en argumenta tie weldadig aan en kan voor velen oorzaak zijn ernstiger na te denken over de p r i n- c i p i e e 1 e verschillen tusschen de. beginse len der anti-rev. partij en die der N.S.B. Duidelijk zet de schrijver uiteen, dat de nieuwe, opdringende en opdringerige partij vrijheid van godsdienst predikt, maaj: i n- vloed van het Evangelie op het publieke leven afwijst. Daarmee is het pledt beslecht. De toon der broobure is waardig, d.' bescheiden en niet-hardelijk; zooals een jonge man tegenover een veteraan past; ze doet den geadresseerde niet noodeloos pijn, maar stemt tot nadenken. De uitgevers, Knoop en Niemeyer te Gro ningen, zorgden voor een zoo mooie uitvoe- ring, dat daardoor de prijste hoog werd AMSTERDAMSCHE BOUWPLANNEN B. en W. van Amsterdam hebben het voor nemen binnenkort een voorstel bjj den ge meenteraad in te dienen tot het bouwen van een nieuw hoofdbureau van politie. Het zou een plaats krijgen aan de Marnixstraat. Te vens overweegt men de stichting van eer nieuw raadhuis, dat dan zou komen op het terrein van het voormalige Paleis voor Volks vlijt. DE MOEILIJKHEDEN DER NED. SPOORWEGEN Tekort over 1934 op ruim 30 millioen geraamd De verkeerschaos moei gebreideld worden De toenemende tekorten bij de Spoor wegen, welke voor 1934 op ruim dertig nnllioen werden geraamd, ondanks dras tische bezuinigingen op personeelsuitgaven en reorganisatie van het bedrag, hebben het „Handelsblad" aanleiding gegeven tot een onderhoud met de directie. D r H. van Manen en i r E. C. W. van D ij k antwoordden op de vraag naar de oorzaken, dat deze uitsluitend gelegen zijn in de geweldige daling der opbrengsten, waartoe vier groepen van factoren samen werken. Ter illustratie een enkel cijfer. In 1929 bedroegen de totale ontvangsten f 180.000.000; in 1934 nog slechts f 112.000.000 Een terugval dus van 68 millioen. Ramen we het tekort over het afgeloopen jaar op een dikke dertig millioen, aldus de directie, dan zijn dus reeds 35 millioen gevonden en wel voornamelijk door bezuiniging en het brengen van een grootere mate van effi ciency in de exploitatie. Van de 68 millioen die we minder ontvingen, komen zeker 18 voor rekening van de belemmeringen, die de handel tegenwoordig internationaal on dervindt Wanneer deze drawback zich niet zou hebben voorgedaan, zou 't tekort thans zeker een 16 millioen minder zijn, dus slechts de helft van het thans te verwach ten cijfer. De algemeene malaise is eveneens een «ser belangrijke factor voor de daling der inkomsten. In 1929 ontving het Spoorweg bedrijf uit den post; Reizigers in het bui- tenlandsch verkeer, d.w.z. reizigers uit Ne derland, die het buitenland voor liun reis uitkozen en buitenlanders, die ,hu" tie in Nederland kwamen doorbrengen, f 5.700.000. In 1933 was dit bedrj^.Ke^onÏ!£ tot f3.700.000. (De cijfers over 1934 zijn nog niet bekend). Alleen op dezen portzijn1 we dus circa 2/5 van onze inkomsten kan t, terwijl onze treinen naar en van het bui tenland toch moeten blijven njden. Als verdere oorzaken noemde de directie de verkeerschaos op den weg en de toe nemende concurrentie van het scheepvaart verkeer. Geen verdere tariefsverlaging Als we op het oogenblik tot tariefsver laging voor het reizend publiek zouden be sluiten, aldus dc directie, zou het tekort nog grooter worden. Het is dus niet een gebrek aan inzicht of welwillendheid tegenover het publiek wanneer wij de huidige prijzen hand haven, maar alleen een kwestie van algemeen belang. Een tariefsverlaging thins, zal niet onmiddellijk worden ge volgd door een zoodanige toeneming van vervoer, dat we er de verlaging uit halen. De Regeering wenecht terecht geen risico te loopen, dat het tekort nog verder zal toenemen, vandaar, dat wij het moeten billijken, dat ze geen experi menten met onzekere afloop wil wagen. Zoo men bedxijlsvrijheid had.. De Regeering verbiedt uitbreiding van 't vervoer op Zondag, (omdat de rustdag ont zien moet worden), maar aan den anderen kant laat zij den Zondag ontheiligen door den busexploitant, den bootondernemer en den piloot, wien geen enkele belemmering in den weg wordt gelegd. Wanneer wij in de gewenschte mate goed koope treinen op Zondag konden laten rijden zoo verklaarde de directie, zou dit een langrijke bron van inkomsten vorn maar nu wij dit slechts bij uitzondering op Zondag en overigens op weekdagen kunnen doen. voelt ieder, dat er onvoldoende ge bruik van kan worden gemaakt Wij heb ben ons daarom al genoodzaakt gezien, enkele van deze goedkoope treinen terug te nemen, daar ze de kosten niet langer loon den. Intusschen willen wij niet den indruk vestigen, dat we speciaal aan deze regee ring den bestaanden toestand verwijten, want zii heeft slechts gecontinueerd, wat een vroegere regeering daaromtrent besloot. Dit neemt niet weg. dat we Kraag 's zomers goedkoope treinen op Zondag zouden laten loopen bv. van Amsterdam naar het Gooi. Natuurlijk zouden deze rendeeren. Geen goedkoope week-end-kaarten n vraag of uitgifte van goedkoope week-end-kaarten en vergrooting van het aantal trajecten met buurtverkeer niet zou kunnen worden overwogen, zei de directie, dat er juist tegenwoordig veel gereisd wordt tegen het week-end door mensohen, die dus den volledigen prijs betalen. Zou men hen in staat stellen goedkoop te reizen, dan zou dat voor hen persoonlijk een prettige tege moetkoming zijn, maar de inkomsten zou den dalen. Bovendien zouden bij uitbreiding van het vervoer om het week-end heen extra onkosten jnoeten worden (personeel en materieel), die anders achter wege konden blijven. De uitbreiding van 't buurt verkeer wordt bedrijfstechnisch onderzocht Op het oogen blik kan men zidh deze kaarten verschaf fen op die trajecten, waarvan gebleken is, dat ze stimuleerend werken op het reizi- gersvervoer. Vergrooting van dit aantal schijnt de directie niet loonend. De directie besloot het onderhoud met nog eens nadrukkelijk op den voorgrond te stellen, dat zij niets liever zou willen dan het publiek zooveel mogelijk te gerieven, maar dat zij door de hier geschetste rijkheden verplicht wordt, eiken maatregel commercieel te wikken en te wegen, met het resultaat, dat van tariefsverlaging jam mer genoeg vooreerst geen sprake kan zijn. DE SOCIALE VERZEKERING Congres Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond Gedachten van Taltna als richtlijnen In het gebouw voor C. S. B. te Utrecht werd gistexen een congres gehouden der vakgroep „Sociale Verzekering", een onder deel van den Ned. Chr. Ambtenaarsbond. De opkomst voor dit congres was bijzon der groot Zeer vele afdeelingen waren vertegen woordigd, mede ook al misschien, omdat dit congres medewerkte om zich te oriënteeren, nu bij de voorgenomen wetswijziging voor die afdeelingen veel op het spel staat. De vergadering nam om elf uur een aan vang met het zingen van Psalm 86 6. Na gebed las de voorzitter, de heer J. H. Straub, Psalm 97 voor en heette hierna dc talrijke aanwezigen hartelijk welkom. Spr. verheugde zich over de groote opkomst en wees vervolgens op de belangrijkheid van dit congres. De voorzitter heeft in zijn openingswoord m welkom geheet en Dr. E. B. F. F. baron Wittert van Hoogland, voorzitter van de Vereeniging van Raden van Arbeid, verte genwoordiger van den Minister van Sociale Zaken; voorts waren aanwezig afgevaardig den van de Ver. van Raden van Arbeid, de heeren J. Kolk, voorzitter Raad van Arbeid te Groningen^J. M. Lob en C. van der Hulst respectievelijk lid-v.erkgever en lid-werkne mer. Verder nog de heeren J. Buys Kzn., voorzitter Raad van Arbeid te Leeuwarden; J. Keesing vcor den Raad van Arbeid t? Utrecht, tevens redacteur van de „Sociale Verzekeringsgids"; A. Willemse namens de Middenstands-Bedrijfsver. en VV. de Jong, vertegenwoordiger van het Chr. Nat. Vak verbond. Mr. Dr. van Bruggen, nit Amsterdam, hield een referaat over het onderwerp: „De ontwikkeling der sociale verzekering en de toekomst der openbare uitvoerings-organen". Spr. heeft, gelet op de mentaliteit die in dezen tijd tegenover de regeering gekweekt wordt, geaarzeld in een kring van ambte naren over dit onderwerp te spreken. Wan neer echter de belangen van het volksge heel voorop staan, de zakelijke waarde van de organisatie daarbij beslist en slechts be zwaren worden geuit tegen bepaalde denk beelden, in de overtuiging dat een ambte naars-organisatie niet past het beleid der regeering te critiseeren, laat staan een actie daartegen te voeren, dan kan een openhar tige bespreking dezer materie geen moei lijkheden opleveren. Discussie. Na de inleiding had een uitvoerige dis cussie plaats, waaraan deelnamen de hee ren v. d. Meuten, oud-secr. te Den Haag, Valk te Bussum, Beuker ie Utrecht. Westreenen te Nijmegen, v. Erk te Amsterdam, v. Santbrink te Leiden, W a n n e 1 i n k te Sneek, M e u 1 er te Dor drecht, en de V 0 o r z. Bij de beantwoording zeide de referent dat inderdaad Raden van Arbeid, eigenlijk klachtenbureaux zijn voor die arbeiders, die niet weten, bij welke bedrijf&vereenigin- gen zij aangesloten zijn. Raden van Arbeid zijn echter veel organischer lichamen dan de bedrijfsvereenigingen. Wij kunnen geen eenheid maken, maar deze moet groeien. Van de ongevallenwet 1921 mag men nooit een andere wettelijke indeeling maken, want die moet evengoed, ja zelfs beter zijn dan de bestaande. Spr. is van oordeel dat de bedrijfsvereenigingen niet onbeperkte vrijheid mogen behouden. Het is onge- wenscht dat de individueele arbeider zon der invloed is. Ten aanzien van de Ra den van arbeid meent spr. dat hier sinds de laatste opheffing het alleruiterste be reikt is, ook wat aangaat de administratie ve bezuiniging. Niet alleen de kleine Raden van Arbeid werken te duur, maar dit is ook het geval al« deze instellingen te groot zijn. Bovendien komt men dan te ver van de menschen af te staan, wat ook onge- wenscht is. Men kan nu eenmaal niet al les centraal regelen. De tariefspolitiek besprekend, zei de refe rent dat meer vrijheid ten deze gewenscht is. Een fjmdeering van het tarief is in ons land echter zoo moeilijk, omdat wij nog geen ziekte-statistiek hebben. Spoedig zal het tarief der ziektewet verlaagd kunnen worden. De voorzitter dankte de inleider voor de beantwoording, en heette nog welkom den heer K. Kru'thof, voorz. van het C. N. V. De heer Kruithof dankte voor dit woord van welkom. Onder hilariteit der vergadering deelde spr. mee. dat hij deze morgen niet aanwe zig kon zijn omdat hij tegenwoordig moest zijn op een vergadering van het bestuur derfederatie van bedrijfsvereenigingen. Spr. heeft niet. veel bezwaar tegen concur rentie in de ziekteverzekering, en heeft daaraan zelfs meegewerkt. Baron Wittert van Hoogland dankte de voorzitter voor de vriendelijke woorden wel ke deze tot hem gericht had en herinnerde aan wijlen den heer RupperL Zelden heeft spr. met iemand zoo prettig samengewerkt als met den beer Ruppert. Spr. gelooft, dat dit komt omdat de heer Ruppert en hii groote bewondering hadden voor de gedachte van Talma: De samenwerking van we^ vers e,n werknemers onder toezicht van staat, als waker voor het algemeen belang. De heer Kruithof sloot het goed ge slaagde congres met dankgebed. Concessie voor „wilde" busdiensten? Een poging gewaagd! Naar vernomen wordt heeft de firma N. Sommering te Den Haag, die de beschikking heeft over elf groote autobussen, bjj Ged. Star ten van Noord- en Zuid-Holland een concessie aangevraagd voor het onderhouden van geregelde busdienst tusschen Den Haag Amsterdam, tegen een enkele reis tarief van f 0.75. H. Ms. „Hertog Hendrik" zal op 7 dezer Catania aan loopen, teneinde een zieke af te geven. RAKETTENPROEF THANS GEDEELTELIIK GESLAAGD Maar het projectiel nam een verkeerde richting Eenige benauwde oogenblikken De, postraket van den Dultschen raketten- bouwer, den heer Zücker, waarvan de vo rige week het hulsel niet was te vinden is gistermorgen op een terrein in de Katwijk- sche duinen de lucht ingegaan. Het hulsel is in Hoek van Holland opgespoord. Het was niet per vliegtuig maar per schip ge arriveerd. Het bestuur van de Ned. Vereen. Rakettenbouw, onder welker auspiciën de proefneming plaats vond was weer aan wezig, maar overigens was de belangstel ling belangrijk geringer dan bij het niet doorgegane experiment van Vrijdag jl. De raket, die een vlucht van 2 4 kilometer zou maken zag er in zijn stalen omhulsel, ver vaarlijk genoeg uit. Ze had een torpedovorin met vleugels aan de staart en bevatte in de kop, waarin een luikje was aangebracht, eenige kilogrammen geïmproviseerde post. Ook de geleidbaan was ditmaal van staal en zag er ongeveer uit als het toestel, dat de heer De Bruin eenige weken geleden bij zijn experiment gebruikte. De richting waarin dit toestel was opgesteld, was met de wind rnee. Voordal de eigenlijke proefneming plaats vond, werd ter controleering van de windrichting een vuurpijl afgestoken. Deze draaide tegen den wind in en verliep boven de plaats waar het publiek zich bevond in de ruimte. De Katwijksche politie had uitgebreide maatregelen genomen en het publiek bevond zich dan ook op grooten afstand van het toestel achter een duintop in de tegenover gestelde richting van de plaats waar de raket, volgens berekening, zou terecht ko men. De raket werd electrisch aangestpkeu en met een sissende uitbarsting schoot zij weg. Eerst schoot zij schuin omhoog, maar daarna draaide zij recht de lucht in, draaide de kop tegen de wind in en bewoog zich in de richting waar het publiek achter de duin top angstig het experiment gadesloeg. Met een geweldige vaart viel het projectiel daarna op de grond, op een paar meter af stand van een Katwijker die juist per fiets het terrein was gepasseerd en nog even kwam zien wat cr eigenlijk gebeurde. Hij kwam met den schrik vrij, maar maakte een angstig oogenblik door, evenals trou wens alle andere toeschouwers, want men kon met geen mogelijkheid berekenen het ding terecht zou komen. De heer Zücker noemde de richting die de raket genomen had aanvankelijk onbegrijpelijk zocht daarna de fout in het startgestel, dat iets doorgebogen zou zijn. De heer Kat uit Leiden, directeur van de bekende vuurwerk fabriek, die ook tot de toeschouwers behoorde zocht de oorzaak weer in de lengte der vleu geltjes. De heer Kat wees ons van te voren reeds op de gevaarlijkheid van het experi ment Hij dacht daarbij speciaal aan een ontploffing van de raket, waarbij de stukken metaal tientallen meters ver konden wor- weggeslingerd. Een ontploffing had echter niet plaats gehad en dit beschouwde de heer Zücker als zijn grootste succer richting achtte hij ondergeschikt Intusschen bracht juist deze onzekerheid omtrent de richting het element van lang niet denkbeeldig gevaar in het experiment. De raket zal ongeveer een vlucht van 400 meter hebben gemaakt Bij het neervallen werd de kop ingedeukt en kwam „de post" te voorschijn. Wij vroegen den chef der Katwijksche po litie naar de mogelijkheid van eventueel ver dere proefnemingen. De heer v. d. Wijngaar- de meende, dat daartegen geen bezwaren zouden worden gemaakt. De politie zou daar bij echter aanmerkelijk strenger veiligheids maatregelen nemen. Dat is dan wel noodig ook. Zooals de proefneming thans plaats vond hebben de toeschouwers een paar be nauwde oogenblikken doorgemaakt De ramp van de „Orania" Naar wij vernemen zijn, nu sinds eenigen tijd de berging van het wrak van den voor eenige maanden in de Portugeesche haven Leixoes gezonken mailstoomer „Orania" van den Kon. Hollandschen Lloyd definitief is opgegeven, de werkzaamheden tot verwij dering van het gevaarte nog niet aange vangen. Voor deze werkzaamheden, die zeer kostbaar en omvangrijk zijn, moeten garan ties worden gegeven, dat noch de kostbare haven, welke Leixoes onder leiding van Nederlandsche ingenieurs bezig is te wor den, noch eenig eigendom in de omgeving beschadigd zal worden. Het feit, dat kon, geleden van de havonpier te Leixoes een stuk is weggeslagen, dient dan ook geheel op rekening van den hevigen storm te den geschreven, die over Portugal heeft gewoed. Wat overigens de uitkeering treft van het bedrag, waarvoor de „Orania' was verzekerd, kan gemeld worden dat het grootste gedeelte daarvan door de verze keraars aan de maatschappij is betaald. BRAND IN DEN PATERNOSTER Dinsdagmiddag heeft in den klokketoren van de Amsterdamsche beurs een brandje gewoed in de houten bekleeding van de hef-installatie van den paternoster, welke zich in dezen toren bevindt Het vuur werd onmiddellijk ontdekt door personeel van de beurs en kon met eigen hluschmiddelen in de kiem worden ge smoord. De brandweer, die dadelijk was gealarmeerd, verscheen met groot materiaal ter plaatse. Ze behoefde echter niet op te treden. De oorzaak van den brand moet waarschijnlijk worden gezocht ii achteloos wegwerpen van een brandende oigaret door iemand, die van de lift ge bruik heeft gemaakt GROOTE BRAND TE SCHIEDAM Het alarm-signaal weigerde De winkelier gearresteerd Gisteravond ongeveer kwart over negen ontdekten eenige personen op de Hoogstraat te Schiedam brand in het winkelpand van den heer B. Bouman aan genoomde straat Zij waarschuwden een survei 11 eerend po- litie-agent, die de brandweer opbelde. Het alarm-signaal weigerde ech ter. waarvan men eerst na eenige oogenblikken kennis droeg, waarom het apparaat, dat met de hand bewo gen wordt, in werking werd ge steld. Hierdoor kwam de brandweer veel later dan anders het gevaJ is. Toen de kring van brandweerlieden, die 1 de binnenstad dienst doet, niet kwam opdagen, heeft men den buitenkring opge beld In het Gorzenkwartier kwam de brand weer, toen zij opgebeld was, nog voor een andere moeilijkheid. Het brandweerhuisje bleek namelijk op slot te zijn, waarom de brandweer in gewone kleeding zich naar den brand spoedden. „Het Lichtpunt" In vlammen Het brandende pand, een magazijn ert winkel met radio-artikelen, lampekappen en rijwielen, genaamd „Het Lichtpunt", is eenige jaren geleden geheel vernieuwd. Al- was overvol met goederen, die uiterst brandbaar zijn. De eigenaar had, zooals hij steeds doet, om acht uur de zaak gesloten. Om hall negen begaf hij zich per fiets naar "ijn filialen. Hij moet nog niet de Hoogstraat zijn af geweest, toen de brand moet zijn uitgebroken. Intusschen sloeg de brand bijzonder fel uit De voorzijde van het pand stond in lichter laaie en het vuur scheen ook de be lendende perceelen te willen aantasten. Ge weldige vlammen joegen over de Hoog straat en ver in den omtrek was het vuur zichtbaar. De ruiten in een drietal tegen over liggende panden sprongen door de ge eldige hitte. De politie gaf bevel tot het in veiligheid brengen van de kinderen van de buren. De eigenaar en zijn vrouw, die boven de winkel wonen, hadden hun huls na het sluitingsuur verlaten. Ook in de woning ter linkerzijde was niemand thuis. De angst van de omwonenden De angst maakte zich van de om wonenden- meester, daar de brand weer niet kwam opdagen. Sommige brandweerlieden werden op straat gewaarschuwd en aangehouden. Wel dra kwam de brandweer met groot materiaal, Lw. twee groote brand spuiten, twee ladderwagens en de Magirusladder. Met tien h twaalf stralen werd het vuur aangetast Inmiddels had het vuur zich uitgebreid aan de achterzijde van het pand, waar viertal kleine panden aan de Lange Haven (de achterzijde van de Hoogstraat) waarvan twee bewoond en twee onbewoond, werden aangetast. De inboedels van de be woners, de heer J. Ram en wed. Zuidema, konden moeilijk gered worden. Een groote menigte verzamelde zich op de Hoogstraat. Ze was moeilijk in bedwang te houden, vooral toen de brandweer nog niet was opgedaagd. Het winkelpand van Bouman, tien meter breed, met drie ver diepingen, brandde geheel uit. Het er naast gelegen pand werd ook door het vuur aan getast Beneden is de hoedenzaak van de fa. Van Leeuwen gevestigd en op de boven verdieping woont mej. Lockmeyer. De ver dieping is van achter geheel uitgebrand. Aan de rechterzijde van het brandende pand is het filiaal van Bata's schoen fabriek, waar gevaar voor overslaan het vuur niet zoo zeer dreigde, omdat een smalle steeg hier een afscheiding maakt Echter werd hier groote waterschade toe gebracht, evenals in de andere belendend* perceelen het geval was. De Bata had de voorraad schoenen niet verzekerd. De alarm-signalen Na een half uur was gevaar voor uitbrei ding van het vuur geweken; de nablus sching geschiedde nog tot 5 uur vannacht. De eigenaar van „Het Lichtpunt" wa< voor 30.000,— verzekerd op beurspolis. De weduwe Zuidema had haar inboedel verzekerd. Firma van Leeuwen had haar inventaris, hoeden en dergelijke, evenmin verzekerd. De oorzaak van de brand is vermoedelijk kortsluiting. Opmerkelijk is het, dat de vorige week in de raadsvergadering bij de verleening van een concessie voor radio-distributie welke op voorstel van de soc.-dem. raads leden niet werd verleend - de opmerking werd gemaakt, dat het huidige alarm-sig naal zeer gemakkelijk kan weigeren. De concessionaris was genegen brandalarmsig nalen gratis te plaatsen. Op het terrein van de brand waren o.a. aanwezig de waarnemende commissaris F Dasoul, de wethouders mr. M. M. van Vel- zen en J. Hinkelaar, eenige raadsleden, be nevens de burgemeester en de secretaris van Kethel en Spaland, m;. J. J. v. d. Lip en de heer C. Brunt De blussching stond onder leiding van den brandweercomman dant ir. Aikema. In verband met de brand in het perceel Hoogstraat 109 is hedenmor gen de winkelier onder verdenking van brandstichting door de politie aangehouden. Op het hoofdbureau van politie werd de heer R. door den waarnemenden commissaris, den hoofdinspecteur Dasoul, een verhoor 10 pCt. KORTING op de prijzen van Chemisch reinigen van alle Schoonmaak-goederen als: GORDIJNEN, TAPIJTEN, TAFEL- en DIVANKLEEDEN Motecht maken. Gegarandeerd glijvri}* maken van Tapijten ALMELO Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Te Utrecht is vanwege de vakgroep Sociale Verzekering van de Alg. Ned. Chr. Ambtenaar»' een congres gehouden. Te Schiedam heeft een felle brand gewoed. Blz. 2 Op Kreta is een tegenrevolutie uitgebroken, die zich in bloedige gevechten uit Het offensief der Grieksche regeeringstroepen in Macedonië wordt door ongunstig weer belemmerd. De opstandelin gen, die te Kawala met bommen zijn bestookt, zouden gebrek aan munitie en voedsel krijgen. De beschadigde rebellen kruiser „Averof" is op weg naar Kawala gesignaleerd Te Berlijn verwacht men voorloopig geen bezoek van Simon, doch spreekt men nu over een rein van Von Neurath naar Londen. In het Lagerhuis is Simon over het Witboek aan den tand gevoeld. De liberalen en labours zullen met moties van afkeuring komen. In het proces tegen Dr. Rintelen zijn door Dr. Funder verklaringen ten ongunste van den ver» dachte afgelegd. 'Dr. Rintelen was buiten zichzelf Nieuwe opstand in Mexico. In de Belgische Kamer is een interpellatie go* houden over de door burgemeester Max verboden Vlaamsche betooging. Blz. 3 De koersdaling van het Engelache Pond. Dab* belzinnige uitlatingen van President Roosevelt, 1 Dr.-Euwc over Eet Schaak- het Schaaktoernooi té Blz. 5 Dezer dagen is het 400 jaar geleden dat Cal* vijns Institutie verschenen Is. Blz. 9 De Eerste Kamer heeft de begrooting van Economische Zaken aangenomen. Rott. Ond. Mij v. Levensverz, Diergaardelaan 39 Rotterdam 1 Concurrerende premiën B AGENTEN' GKVKAAGD Auto botst tegen een boom De drie inzittenden gewond Te Eindhoven is een auto met drie jongelui, die van het carnaval kwamen op de Aalsterweg "tegen een boom gebotst De jongelui, die tusschen de 20 en 25 jaar oud vvaren, waren op weg naar hun woonplaats Valkenswaard. Door onbekende oorzaak is de auto ter hoogte van „Vogelenzang" aan het zwaaien gegaan. De boom, waartegen de auto reed, knapte af en kwam op de wagen terecht. De chauffeur, M. v. d. Ven en de twee andere inzittenden, n.l. de electricien A. G. en zekere L. v. W., werden min of meer ernstig gewond en zijn naar het St. Jozef Ziekenhuis te Eindhoven ver voerd. De toestand van v. d. Ven was be denkelijk, die van de twee anderen redelijk wel. Tegen een muur doodgedrukt Bij Sittard is de melkrijder G. E. te Buchten-Hpltum doordat het paard op hol sloeg, tusschen de kar en de muur van een huis bekneld geraakt. Het slachtoffer werd overgebracht naar het ziekenhuis te Sittard Bij aankomst aldaar bleek hij reeds te zijn overleden. Omtrent het resultaat van dit ver hoor wenschte de politie ons ge€n in lichtingen te verstrekken. Auto rijdt twee wandelaars aan Een doode, een gewonde Te Groningen heeft aan het Dam- sterdiep bij de Ruiseherhrug een chauffeur van een taxi uit Delfzijl een jongen en een meisje die aldaar liepen te wandelen, aan gereden. De jongeman, de 22-jarige J. W. Gerlofs, wonende te Noord wijk, werd zwaar gewond en naar het Diaconessenhuis te Groningen vervoerd, alwaar hij kort na aankomst is overleden. Het meisje bleef ongedeerd. Door het krachtige remmen van de taxi weid een der inzittenden, de heer Dijk uit Groningen, door glasscherven van de voorruit gewond. Door de politie wordt een onderzoek naar het gebeurde en de schuldvraag ingesteld,

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1