Qns praatuurtje STORMSCHADE RENOVATOR A.WULFSE f. b. c.-vriie FOKSTIEREN LAND- EN TUINBOUW So. 278 WOENSDAG 5 NA ABT 1935 Wend uw aangezicht naar de zon, dan vallen de schaduwen achter U. De steunverleening aan den Tuinbouw De bedrijven zijn ondermijnd en ontwricht Een afzonderlijke herstelregeling dringend gewenscht. De enquête van den Nederlandschen Tuinbouwbond. Door den Nederlandschen Tuindersbond ia een enquête ingesteld, om de Regcering een betrouwbaar werkelijkheidsbeeld to geven van den toestand in de bedrijven, de boteokenis, c.q. de goede opzet van den tuin- bouwsteun voor die bedrijven gedurende de laatste drie jaren, de bereikte aanpas sing op de tuinderijen, den ontstanen ach terstand en de gevolgen daarvan voor de gemeenschap, de behoeften aan algemeeno schulden regeling en pachtwet en tenslotte de noodzaak aan te toonen van volledige toepassing van den tuinbouwsteun en „hcr- stelmaatregelen". Want ondanks de genomen maatregelen waarvoor ook de bond dankbaar is, meent het bestuur, dat de Regeering niet bekend is met de werkelijke toestanden in den tuinbouw. De opzet van de tuinbouwsteunma<atrege- len is. technisch gezien, zeer goed, de basis der richtprijzen, die afschrijving, reservee ring en ondernemersloon uitsluit (zie pag. 104. deel IV van uw driemaand el iiksch ver slag) is onder deze crisisomstandigheden aanvaardbaar, doch de uitvoering, waarbij deze matige richtprijzen op geen stukken na bereikt zijn geworden, is onhoudbaar, dreigt funest te worden. De stennverleening over 1932 ad 40 pet der geleden verliezen, over 1933 ad 50 pet en over 1934 ad 50 pet (mogelijk méér) heelt een zoodanige ondermijning en ont wrichting der bedrijven veroorzaakt, dat thans niet alleen een zeer doeltrelfende steunverleening over 1934 geboden, maar een afzonderlijke herstelregeling over de vorige jaren zéér dringend gewenscht is. Wat deze enquête betreft deelt 't bestuur [van den Nederlandschen Tuinders-bond het {volgende mede: Wijze van uitvoering 'Als proefrayon ïs genomen de afd. Koe dijk van den Nederl. Tuindersbond, tellen de 112 leden. Aan al deze leden is een vra genlijst verstrekt. Deze lijsten zijn door twee vertrouwensmenschen met de betrok ken tuinders ingevuld en geteelcend. Van de 112 leden waren er 75, die zonder zéér spoedige hulp hun bedrijf niet kunnen voortzetten en op stopzetting of werkver schaffing zijn aangewezen. Van deze 75 waren 65 leden genegen de gestelde vragen te! be antwoorden, dus hun armoede openbaar te maken. Do anderen wilden dit niet of kon den algnog met of zonder hulp hun bedrijf eaa iklaar maken. Do gegevens vari de 65 vragenlijsten zijn }n een. yerzamelstaatverwerkt. Resultaat der enquête De cijfers en totalen spreken een duide- Jijike taal, die zidh manifesteert in onder staande, voor de hand liggende coniclusiös: 1. Een groot percentage tuinders is niet in staat het bedrijf voort te zetten tot do nieuwe oogst en alzoo aange wezen op directe hulp of werkver schaffing (59 pet). 2. Er is geld noch crediet voor levens onderhoud, noch voor bedrij fsbenoodigd- lieden, mest, zaad etc. 3. Het aantal ahbeiders is, gezien de be ft rijksgrootte reeds enkele jaren tot een abso luut minimum teruggebracht en in het al gemeen vèr beneden het normale. Gezins- arbeid is regel. 4. De totale veilingbedragen zijn zoo laag, flat men zich ernstig afvraagt, waarvan de tuinders nog hebben geleefd en iets hebben kunnen betalen aan benoodigdheden, huren, groeien en bloeien 'volop bij een verzorging volgens de QAIfAAI AANWIJZINGEN gebruik U!\Ull KU N ST M EST van 40 CENT PER FLESCH BIJ OE BLOEM- EN ZAADWINKELS Vraagt echter niet naar kunstmest, doch naar POKON renten, etc. Hier wordt inderdaad armoede geleden. Het inkomen is in vele gevallen zeker beneden het steunbedrag van de work- loozen. 5. Do tot helden genoten steun over 1934 Is minimaal; wel staat dit in verband met de nog aanwezige oogstvoorraden; doch ook zijn duidelijk aanwijsbare oogistraislukkin- gen tengevolge van de ondermijning, mede oorzaak. Kan men in normale tijden een oogstmislulcking te boven komen, in deze omstandigheden wordt dit door totale uit putting onmogelijk. 6. Wanneer voor alle producten de richt prijs (deze berekening gemaakt op den richtprijs 1933, zooals gepubliceerd in 't driemaandelijksch verslag, deel IV) was, of zeer spoedig kon worden uitbetaald, dan zou in de ontbrekende middelen .voor levensonderhoud bij een groot deel tijdelijk zijn voorzien. Enkelen zouden dan zelfs de nieuwe oogst kunnen halen, dodh niemand zou eenige achterstallige huur, rente of reke ningen aan middenstanders kunnen betalen De betoonde tegemoetkomendheid van di verse leveranciers, landeigenaren e.a. kan op deze wijze niet met de gewenschte af doening werden beloond. Met elkaar zal men „doorzieken", tenzij men herstelt dat gene, wat over '32 cn '33 werd tekort ge daan. 7. De landhuren blijken zich in de meeste gevallen daar ter plaatse zeer sterk to hebben .aangepast"; dit blijk van mede leven verdient waardeering en eischt ander zijds ook belooning door het mogelijk te maken, dat de betrokken tuinders in staat worden gesteld deze gereduceerde, billijke pachten inderdaad te betalen. Enkele blij ken niet voor verlaging vatbaar te zijn weest, terwijl toch de huur veel te hoog is en volgens de basis der richtprijzen tot 50 pet van 1932 behoorde te zijn teruggebracht. Voor dei-gelijke gevallen, die in dit rayon zéér sporadisch voorkomen, doch die elders nog meermalen regel zijn, is een pachtwet noodig en urgent. 8. Do hypotheken blijken voor 't groot ste deel zeer positief in absolute wan verhouding te staan tot de tegenwoor dige gebruikwaairde van den grond. Vooral als men daarbij in aanmerking neemt, dat vele hypotheekbedrijven tevens land bij hui en, dan ziet men een ontoelaat bare n druk .en tevens ontoelaatbare bevoor rechting van die hypotheken. De cijfers toonen de noodzaak van de één of andere regeling aan. Men trof maar één door hy potheekhouder overgenomen bedrijf aan; de soepelheid is dus aanwezig en wordt ge waardeerd, maar saneering eischt méér! Daadkrachtige regeling voor alle tuinbouw centra is niet alleen een eisQh van billijk heid. maar ook van algemeen belang. 9. Andere rentebetalingen, aan boe renleenbanken of particulieren geven een lager rentetype aan dan de hypotheekban ken. De bedragen zijn in het algemeen niet buitensporig hoog en wel vereendgbaar met normale bedrijfsoredieten, wanneer de zaak maar tot een sluitende exploitatie kan wor den gebracht en geen onevenredig grootc en tevens bevoorrechte vorderingen aanwezig waren. De practijk leert welk een voortdu rende misère zich rondom deze onder borg tocht of onderpand of cessies aangegane credieten afspeelt en de gewenschte exploi tatie, vooral de voorbereiding daartoe, be lemmert. 10. De achterstallige posten zijn in vergelijking met de veiling-, omzetten en het totale gemis aan kas - middelen werkelijk beangstigend, doch gezien de bereikte resultaten geduren de de laatste drie jaren en met inacht neming van het feit, dat de betrokken streek toen reeds twee slechte jaren had doorworsteld, anderszins verwon derlijk laag. Zij toonen dat de tuinder zich in zijn le vensonderhoud heeft aangepast en verso berd, zooals men tevoren en achteraf ge neigd is voor onmogelijk te verklaren. De aandachtigo bestudeering van deze kolom moet lelden tot de conclusie dat hier meu- schen geholpen moeten worden, die hebben bewezen dit te verdienen. De in deze pos ten vervatte hypotheekrente dient „herleid" te worden. VERZEKERING TEGEN AMSÉMESN ONOeRCIN© *WA»SORG GENOOTSCHAP OEVesTtaDTE AMSTERDAM OPGERICHT 1322 11. Uit de veilingomzetten en steunbedra gen in 1932 en 1933 kan men berekenen het niet „aangevulde" verlies over die twee jaren. Het is dit verlies, dat de bond in een „herstelregeling" zou willen zien goedge maakt, hetgeen noodig is óm den tuinbouw ..uit het moeras" te helpen. In het algemeen ziet men, dat een volle dige aanvulling, van den steun over 1932/*34 de bedrijven in staat zou stellen de nieuwe oogst te halen en de dringende achterstal lige posten aan te zuiveren, althans voor een groot gedeelte; mot herleiding der hypo theekrente-schulden zou dit misschien ge heel mogelijk zijn. De buitengewone sober heid van leven, opvoering van eigen werk kracht, met algeheel verbruik van eigen middelen en reserve, hebben dit mogelijk gemaakt AJs directe behoefte aan betalingsmidde len voor voortzetting van het bedrijf blijkt bcnoodigd totaal 44.233, Het vorlies-1935 is rond 20.784,—, d.w.z. het verschil tusschen richtprijs en veiling opbrengst vermeerderd met steun en voor raden. Uitbetaling van 100 pet. van de richt- prijs-1934 kan het gemiddelde bedrijf thans niet op gang houden, ook niet al houdt men ten volle rekening met den geschatten voor raad. Daarvoor is aanvulling noodig. De achterstallige posten, huur, rente, mest. enz., bedragen 57.214,—, terwijl het niet- uitbetaalde richtprijs-gedeelte over 1932 en 1933 bedraagt 59.040,Deze totalen dek ken elkaar vrij volkomen. Behoudens verbruik van eigen middelen ,en uiterstej bezuiniging volgt hieruit; dat dé technische opzet dei1 richt prijzen én'dé daarop gefundeerde tuin- bouwsteunmaatregelon geroemd mogen worden, dat evenwol het systeem ook voor 100 pet. moet worden toegepast, want alleen daarbij zal het don tuinbouw mogelijk zijn jaren als 1931—1934 zon der algohcele instorting door te komen, dat behalve dezen volledigon „steun" een aanpassing der hypotheekschul den en pachten, c.q. andere schuldvor deringen geboden is. Dit is, zegt het bestuur van de Nederland- sche Tuindersbond, een beeld zooals voor gehocl tuinbouwend Nederland past. De directe nood is in de kleine bedrijven vermoedelijk het grootst, de geldelijke en cultuurtechnische ondermijning en achter stand is overal aanwezig en zal vermoede lijk, in guldens uitgedrukt, vrijwel parallel loopen met de kapitaalintensiviteit der on dernemingen. H.V. dton Zaadhandei in Kwaakerijen ZWIJ N D R ECHT sedert 1878 gebruikt men bij voorkeur WULFSE'S ZAAD VraagttoezendinpvanonzaJubileumprljscourant Desultaten Uienselectieproeven De directeur van het Instituut voor plan tenveredeling te Wageningen deelt mede, dat naar aanleiding van de vergelijkende proeven aangelegd met uienseleclies men de volgende eindconclusies omtrent de ver schillende selecties kan geven: 1. Mastenbroek, Fondse, de Jongh en Voogd, zeer productieve, maar tamelijk zachte, waarschijnlijk slecht houdbare uien, waarvan Fondse wat de kwaliteit betreft, de slechtste indruk maakt. 2. Zwaap, Koopman's Produka en L. Ker sten, van Nieuwcnhüizen en van Namen productieve, tamelijk harde uien, welke weinig in kwaliteit verschillen. 3. Koopman's M en Hobbel, tamelijk pro ductieve en tamelijk harde uien. Hobbel is waarschijnlijk slecht houdbaar. 4. Koopman's en Kersten's Peryka en van der Have's Gistelles, iets minder productie ve uien. De Perylca's hebben een goede hardheid, de Gistelles is iets zachter. Ker sten's Peryka werd slechts op twee proef velden verbouwd, zoodat geen peil op het opbrengstcijfer kan worden getrokken. 5. Van den Doel, de Zeeuw's A en B en de Jongh's Zwijndrechtscho ui, weinig pro ductieve, tamelijk harde uien. Bij een dich te stand zal de Jongh's Zwijndrechtsche ui waarschijnlijk product!&f zijn. De Zeeuw's A en van den Doel maken de slechtste indruk. In 1935 zullen van verdere proefnemingen worden uitgeschakeld Fondse, Koopman's M, van don Doel en de Zeeuw's A en B ^Igemeene NaCoVo-vergadering De Alg. vergadering van het NaCoVo zal worden gehouden op Maandag 13 Maart a.s, aanvang des voormiddags 10 uur in het Landbouwhuis der G. O. M. v. Landbouw, Nieuwe plein 39,.Arnhem. Des voormiddags zal plaats vinden be spreking der interne zaken, te weten het opmaken der jaarrekening en de behande ling van het werkplan voor het komende jaar. Zoo mogelijk zullen 's morgens nog een ol meer Korte mededeelingen worden gedaan over een der onderstaande onder- Spreken zullen de heeren Dr. F. C. Ger- retsen, Groningen, over: Enkele bacteriolo gische processen, die in het boerenbedrijf een belangrijke rol spelen. C. A. Reesink, Brummen, over: Silo-afslui ting door middel van een mét water gevuld waterdicht kleed. Prof. Dr. O. de Vries, Groningen, over: De stand van het Lucerne-vraagstuk. "M. v. d. Broek, Boxtel, over: De teelt van njergkool als stoppelgewas. Ir. C. Koopman, Zierikzee, over: Late -klavers. 1 Ir. L. -F. J. M. v. d. Ven, DiÖ'am, over: Ensilago van groenvoer met en üonder zuur H. Geling, De Krim, over: De teelt van aardappels iu snijrogge. Des middags zal Dr. Gerretsen om 2 uur met zijn voordracht beginnen, waarna nog de overgebleven sprekers der bovenstaande onderwerpen het woord zullen voeren. Invloed van kali op zaaizaad Reeds meer hebben we erop gewezen, dat de bemesting cn met name die van kali van beduidende invloed is op de kwaliteit van het zaaizaad cn do plant, die hierover uit ontstaat, zoodat een goede kalibemesting ook stimuleerend werkt op de opbrengst van den nabouw. Door het Rijkslandbouwproefstation te Groningen zijn onder leiding van dr. Th. B. van Itallie proeven genomen omtrent de in vloed van dc bemesting bij het telen van zaaigoed cn pootgoed op den nabouw, die in beginstadium alleen een oriënteerend karak ter droegen en zich voorloopig beperkten tot het onderzoek van de invloed van kali bemesting op zomertarwe, kanarie-zaad en Waalsche boonen. Uitvoerig heeft dr. Van Itallie hierover w schreven in: Korto Mededeelingen van het Rijkslandbouwproef-statiou te Groningen No. 36. Aan het slot hiervan schrijft hij: „We hebben (dus) bij deze proeven voor kanarie, boonen cn aardappelen op kali- armen grond verschillen in groei waarge nomen bij nabouw van zaad en pootgoed, af komstig van normale gewassen cn van ge wassen, die aan kali-gebrek hadden geleden. De invloed van het moedergewas, dat het '.aai- of pootgoed leverde, was evenwel op deze gronden kleiner dan de invloed van de directe kalibemesting op het gewas zelf. Dit zelfde geldt voor do kaligehalten van de Ékrtccéfr liur jpsJËct tét. eixpzt*. J&uvctf „Hilleshög"-suikerbietenzaad is een 100% Nederlandsch product: op Nederland schen bodem met Nederlandsche arbeids krachten gekweekt. Dat garandeeren wij. Wanneer ge Uw belang begrijpt, bestelt ge voor den volgenden uitzaai „Hilleshog" bij Uw inkoopvereenigingen of suiker fabrieken. De ideale gladde vorm van de „Hilleshog"- suikerbiet maakt, dat het rooien veel min der tijd kost. Bovendien geeft „HilleshSg"- suikerbietenzaad dé grootste suiker opbrengst en het minste aantal schieters. gewassen, waarbij het effect der kalibcmes- ting op de samenstelling meestal groot bleek en de invloed van de bemesting van het moedergewas niet duidelijk te constateeren viel. Bij tarwe waren de verschillen kleiner dan bij de andere gewassen. Bij boonen was de kali-opname door het gewas op za velgrond veel kleiner dan op zaaigrond. Wij zullen de mogelijke oorzaken dezer verschijnselen hier niet nader bespreken: wij stellen ons voor dit te doen na beëindi ging van vollediger prooven, die wij denken te nemen over den invloed van de vóórge schiedenis en herkomst van zaaizaad en pootgoed op groei en samenstelling van het gewas. De resultaten van do oriënteerende proeven leken ons evenwel belangwekkend genoeg voor een voorloopige mcdcdceling". Voor degenen, die dc bevindingen van dr. Van Itallie gaarne nader willen kennen kunnen een afdruk van deze Korte Medo- deeling No. 36 gratis verkrijgen bij N.V. Ver- eenigde kalimaatschappij, Heerengracht 342, te Amsterdam. TE KOOP uit de 1ste klas van ouds bekende fokstal bij Y. 0. DE HAAS, Schraard (Friesl.) M ELKVOER wetenschappelijk, speciaal voor MELKVEE, samengesteld voer Alle soorten KRACHT VOEDERS uitsluitend eerste kwaliteit. VERKRIJGBAAR bij: M. VERHEUL'! KRACHTVOEDERHANDEL N.V. TELEFOON 56892 ROTTERDAM H. HARING IJZEREN HOOI- EN GRAANBERGEN 2 3 4 EN 6 ROEDEN IN ALLE GROOTTEN BILLIJK Jy ZEERSOLIDE MET WORMWIEL-VEILIGHEIDSLIEREN. Mars Schrijf je vereenvoudigde spelling? vraagt ine iemand, die over mijn schouder kijikt, belangstellend als hij is, naar het begin van mijn praatje. Ikvereenvoudigde spelling?! ïieen, ik. Dat laat de standing van ons blad ïiiet toe. Nu dan moet het toch: marsohchchchdh Eijn. Kerel zeur nietMars is Mars en niet tnarsch en hou nu je aangelaat dicht of ik zeg: marsch naar Mars. Maar Wat is er met Mars?. Verroest! 11111 Geen rare woorden a.uJj. Man wat behelst je? Ik spreek geen rare woorden, 't Is zuiver Hollandsch. Zelfs niet tens vereenvoudigde spelling. Dus geheel zuiver op de graat Mars ver roest, of is al verroest. Daarom ziet die pla neet er zoo rood uit. Je kent toah Mars? Neen? Nou, dat is een sterretje, j Niet zoo een op revers van je jas. Dat is de Ster van het Oosten, die zoo nu en dan in Ommen schijnt Neen, een echte ster aan de heme'. Die ziet er erg rood uit, zegt men. Vooral in deze maand moet dat zeer opval lend zijn. Zelfs felrood moet hij schitteren-in het sterrebeeld dc Maagd, even boven de Z.O.-horizont. Hij komt zoo ongeveer 9 uur op en vertoond dan al zijn glansrijkheid. Ik kan dat niet goed zienIk ben wet kippig en Mars zit wat ver weg. Maar die het weten 'kunnen zeggen het: Mars is heele maal oranjerood. Daarover heeft Prof. W. J. Luijten het ook als hij het over de wis selwerking van zuurstof en koolzuur heeft Wat de dieren verbruiken fabriceert, do groeiende plant en omgekeerd. Dat weet gc wel van schoot Maar tooh zal er zuurstof gebrek komen, want, zegt bedoelde profes sor, de rotsen stelen de zuurstof direct uit do atmosfeer weg en gebruiken het om de ijzerverbhuiingen te oxydeeren (van forro tot ferri-) en naar schatting ligt er op deze wijze zelfs meer zuurstof in den grond „be graven" dan in de atmosfeer. Op den duur zou zelfs op deze wijze alle zuurstof uit de atmosfeer moeten verdwijnen en dierlijk le ven uitgerooid worden, doch dit einde door verstikking ligt zeker nog wel een milliard jaar in de toekomst. Op Mars is het mis schien al gebeurd, want de oranjerood® op pervlakte van deze planeet bestaat naar al le waarschijnlijkheid uit ijzeroxide". Nu, als het nog een milliard jaren duurt vóór de aarde verroest, dan heoft het nog wel tijd en kunnen we voor zoover de tijds omstandigheden ons nog lucht laten, ons nog wel mc-t don groei onzer planten en die ren bezighouden. En deze zoo voordeelig mogelijk doen zijn. Maar velen hebben de brui van de landbouw. Ook elders. Zoo le zen we, dat. IN SPANJE DF. STUDENTEN AAN GESPOORD WORDEN HET LAND TE BEBOUWEN. Men klaagt daar ook over het steeds toe nemend aantal studenten aan de univer siteiten. Vooral de studio in dc medicijnen schijnt een bijzondere aantrekkelijkheid to bezitten. In Saragossa telt men op de 80.000 inwo ners niet minder dan 400 artsen. Het gevolg is, dat tallooze artsen zonder middelen van bestaan zijn. Nu is het een opmerkelijk verschijnsel, dat de zonen van rijke boeren bijna allen het platteland verloten om aan do univer siteit te gaan studeeren. Thans is een beweging gaande gemaakt om de boeren te overtuigen, dat het hun taak is, het vruchtbare land te ontginnen en niet, om naar de universiteit te gaan. 1 „El Debato" schrijft: „Minder artsen, minder advocaten, minder doctoren in de philosophio, enz. maar meer boeren, die den rijkdom van do vruchtbare aarde vermeer deren. Op deze wijze kan alleen de toestand weer gezond worden gemaakt". En daarbij komt, dat boeren tegenwoor dig niet zoo slecht is. Dat hoort men tenminste nog al eens be weren. Ze WORDEN VET DOOR DE STEUN. Moet gc maar eens lozen, hoe een inge zonden-stukken-schrijver (en die lui weten het in den regel!) te keer gaat. In de N.R.C. schreef een dezer: „Ongeveer 44 jaar geleden kocht mijn moeder bij den boterboer, wonende onder Delft, geregeld Delftsche boter, welke boter als de beste bekend stond. 's Zomers werd dezo boter door dien boer lederen Vrijdag in een pot (5 pond) thuis bezorgd. In Juli sloot mijn moeder koop voor win- terbotor (ook Delftsche) en kostte die bo ter dan wel eens f 0.42% per pond. Was de prijs eens f 0.50 per pond, dan was dc boter erg duur; zoo heette liet toen! Melk werd bij den boer gekocht, volle zoete melk, meer roomhoudend dan thans, voor f 0.04 per liter; taptemelk voor 1 0.02 per liter en karnemelk f 0.01 per liter, alles bij den boer afgehaald. Toen genoten de boeren geen steun: reden zij niet in mooie auto's, doch werkten zelf hard mede; ook de vrouw, dochter en zoons. Zij kwamen er: hadden het ook niet ge makkelijk, doch spoelingsrekeningen, pacht enz. werden op tijd betaald. Wat krijgen ze thans al niet voor steun en hoe wordt de landpacht cn hypotheek rente nu betaald?" Daar is geen u-oord Fransch bij vindt go ook niet? Daar praat ge niet meer over. Maar ge lacht de gulle, hartelijke boeien- lach: Hahahaenz'k Zou door gaan, tot de zetter geen letters h en a meer over heeft. En dan blijf ik nog met mijn gezicht lachen. En ik vermoed, dat de heer Hagreis, land- bouwconsulent te Padang, gelachen zal heb ben, zij- het andere wijze, toen hij daar kre.e. Daar werd wel bloemkool gegeten, doch uit blik en veische bloemkool behoort tot de wonderen, zegt men. Toch is men er in ge slaagd. deze bij Padang te kweeken cn toen ze dadelijk daarop gekookt en klaarge maakt waren, bleek liet, hoe goed de smaak was. Wel is waar zijn de Padangschc bloem- koolen een beetje klein van stuk, vergele ken bij haar Europeesclie zusters, doch in geur en smaak behoeven zij voor deze niet onder tc doen. Deze Padangsche bloemkool is gek week l /an zaad, afkomstig van Ceyclon, „Pagna Early' gehceten en de proeven, er mede ge nomen, zijn op de Westkust uitgegaan van den landbouwvoorllcb*'':enst. die proer bedden aanlegde in u ;lim Pas Pnju koeniboh, Padan Piiucij^ó cu zeik lvu'«>u verschillend Aro, streken dus met een klimaat. Van overal luiden de berichten gunstig en de proef kan als geslaagd beschouwd worden. Het ligt thans in liet voornomen met deze bloemkoolcultuur verder te gaan. In Indië Hollandsc'he bloemkool, in Enge land Hollandsche bloembollen. Zoo hebben ''-e ons niet meer noodig. JN ENGELAND WIL MEN DE AF ZET VAN BLOEMBOLLEN EN SNIJ BLOEMEN ORGANISEEREN. Dat bleek op de jaarvergadering van de /ereeniging voor bloembollenkweekcrs te Spa ld ring, waar do wenschelijklieid van dit. organiseeren van den afzet bepleit werd. De „National Farmers' Union" is bezig daartoe een ontwerp te maken. De kwee kers van het geheele land zouden bij do organisatie worden betrokken. Hot ontwerp is echter nog niet ver gevorderd. Do aanwezigen op de vergadering kwa men na eenige discussie tot het besluit, dat organisatie van den afzet gewenscht was. Een register van ingeschreven producenten en verkoopers van de in het eigen land ge produceerde cn van de geïmporteerde pro ducten zou dienen te worden aangelegd, ten Centrale Raad zou de behoefte aan bloem hollen schatten en bepalen, welke 'wde ingevoerd zouden kunnen Hot bestuur der vereenigfng kreeg op- dracht dit onderwerp zoo spoedig mogelijk te behandelen PRAATJESMAKER

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9