woensdag 6 maart 1935 Tweede blad pag. 6 Stadsnieuws Holl. Mij. van Landbouw Ir. T. P. Huisman over „crisis-maatregelen" Gisterenavond had in „Den Burcht" een hij eenkomst plaats, uitgeschreven door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw en waar vertegenwoordigd waren de afdee- lingen Leiden, Noordwijk, Oegstgeest, Voor schoten, Wassenaar enz. L>e voorzitter, de heer C Bakker, riep de talrijke aanwezigen een hartelijk welkom toe, in het bijzonder den secretaris van het hoofdbestuur en spreker van dezen avond, den heer T. P. Huisman. Na dit korte ope ningswoord kwam dadelijk de spreker aan de beurt. In verschillende bedrijven, aldus spr., is de toestand vrijwel hopeloos. Vooral in het boerenbedrijf gaat de toestand steeds verder achteruit. Er komt dientengevolge een stem ming van gebrek aan vertrouwen. Daarom is het thans goed eens van gedachten to wisselen. Het doel, dat ons allen na aan 't hart ligt, is het handhaven van onzen boe renstand. Een fabrikant zet, als de boel spaak dreigt tc loopc.il, zijn bedrijf stop. Als daarentegen de boer zijn bedrijf stop zou zetten, zou de ellende niet te overzien zijn. Als wij blijven verbouwen of telen, ktin- non wij ook den werkenden stand in leven helpen houden. De welvaart van een land is veel grooter els de boer verbouwt. Wij moeten de pro ducten van den Ned. boerenstand tegen een loonende-n prijs kunnen afzetten. Onze pro ductie wordt geëxporteerd en daarmee be gint de ellende. Onze export is ontzettend .verminderd. Daar kan onze regeering niets aan doen. Wij zitten daardoor met een over schot van productie. Het. geldt hier: hoe ge ringer export hoe minder inkomsten in den boerenstand. Noodzakelijk gevolg: een groo ter afzetgebied in eigen lancL Pacht en hypotheekrente De boerenstand is gewoon geweest een ïc hooge rente te betalen. De pacht is veel te hoog voor de vooruitzichten. Daarom is het redelijk, dat wij op prijsverlaging aan dringen. Met hypotheek dito. De regeerhig heeft ongeveer twee jaar geleden gezegd te zullen overwegen of er voor de hypotheek- hoeren iets gedaan zou kunnen worden Het is evenwei bij overwegen gebleven. De regeering heeft wel maatregelen genomen ten aanzien van het heffen van f 1.50 per 100 K.G. voor buitenlandsch veevoer. Mat dit geld wordt de graanbouw op den zand grond gesteund. Dit is nu wel praclutig voor de boeren in het Oosten en Zuiden des lands maar voor ons is dit zeer onaangenaam. Wij moeten daarom een anderen weg zoeken en deze weg is Inkrimping van den varkensstapel Dan heeft de boer den rundveeprijs meer !u eigen hand. Als dit goed wordt toegepast, krijgt men heft Nederlandsche rundvee vrij. De consumptie van varkensvleesch in ons land is enorm. Krimpt men dus in, dan wordt de varkensvleeschprijs duurder en gaat automatisch de rundvleeschprijs om- Spreker besloot zijn uitvoerig betoog met tie woorden: willen wij, boeren, iets herei ken, dan moeten wij eensgezind de handen ineen slaan, alle geschilpunten eerst onder ling zien op te lossen en dan alle 200.000 loeren, die ons Nederland telt, als één man bij de regeering aankloppen om onze wen- schen kenbaar te maken, dan pas kunnen wij veel bereiken. Na deze rede kregen de aanwezigen do gelegenheid om vragen te stellen, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt en waar alle vragenstellers ten volle werden bevredigd. Hierna werd de vergadering door den voorzitter met woorden van dank aan den beer Huisman gesloten. Het Nederlandsch Historisch Natuurwetenschappelijk Museum Jaarverslag 1934/ Aan bovengenoemd jaarverslag is het Volgende ontleend: Het Museum werd ln 1934 bezocht door 1016 personen, waarvan S63 betalend en 153 niet betalend. De aanwinsten gedurende 1934 waren zeer talrijk en zeer belangrijk. We vermel den uit do lange lijst: samengesteld mi croscoopmodel Joblot; doosje met gewich ten en balansje; samengesteld microscoop Van A. van Emden tc Amsterdam; doos met RhijnlandSche voet J. Pauw; doos met 21 maatstokken, therrnozualtje van Melloni; zakzomiewijzer, fraai bewerkt, Augsburgseh werk; zonnering van Johann Martin te Augsburg; sector: parallellineaal van J. M. Kleman en Zonen; instrumentje om onder hoeken van 90 gr. enz. tc kunnen zien; spie geltelescoopje voor bandgebruik; dynamo meter van (1 Blasberg; octant van G. Adams afkomstig van Prof. Reuvens; sextant van Nairoc en Blunt, Londen; hoekmeetinstru- roent ('hCele cirkel), idem (halve cirkel) van Meurand, Parijs; zonnewijzer met daar aan verbonden wijzerplaat, atkomstig van dc firma Kipp en Zonen te Delft; theodoliet Van Pistor en Martens, Berlijn; id. met 2den kijker onder den cirkel; id. van A. F rek en Zoon, Hannover; id. van Breithaupt en Zoon, Cassel; id. met kompas van G. de Ko- ningh, Arnhem; id. van Adams, Londen; id. van Aug. Oertling, Berlijn; equatoriaal opgestelde kijker van Dc Megmó; watorpas- instrument van Becker en Buddingh, Arn hem; idem ideta; id. van J. M. Kleman en Zoon Amsterdam- wrijvingselectrisecrma- chinc; influentie electriceermachine van de Jtijks Hooge re Burgerschool te' Gorinchem; groo te theodoliet; theodoliet; doos met groo- te verzameling mathematische instrumen ten; koperen lineaal; teckeninstrument; buisjö met kalichrooraaluin, laagste tempe ratuur van 0.03 gr. K. van Prof. dc H*as; tamengesleld micix>scoop met twee zonne- microscopen van Onderdewijngaart Canzius. excursie naar amsterdam Maandag maakten ongeveer 25 werklooze chauffeurs enz., welke een cursus volgen ln automobiel-montage aan de Ambachts school, een excursie naar de Ford- en Kromhout-Febrieken en naar dé Tiebergs- garage. De reis gcsclvodde mot een touring car der Leidsehe Autoboxen-garage en stond onder leiding van de heeren Leicher, leer- aar en Snel. beambte van den Centrale» Bond voor Transportarbeiders Het was een prettige en hoogst leerzame en interessante universiteit van leiden Geslaagd: Caod. c-x. Wis- en Natuurkunde, Letter L, inej. C Schoort, Bloemendaal. riand. ex. Indonesische letteren mej. M. M. Nicolspejjcr, Sohevenlngen, De spanning in het verre Oosten Lezing van den heer H. Th. de Booy In de kleine Stadszaal is gisteravond een vergadering gehouden van de afdoeling Leiden van dc Kon. Ned. Vereen. „Onze Vloot". In deze vergadering hield do heer H. Th. de Booy oud-zee-officier een lezing over het onderwerp: „De spanning in het Verre Oosten". I>e voorzitter der vereeniging de heer H. P. H. Würtz, leidde den spreker met enkele woorden in en deelde het een en ander mede over het wezen en doel van de vereeniging „Onze Vloot", dio er op ge richt is aan ons volk het besef bij te bren gen, dat een sterke vloot onmisbaar is om de onafhankelijkheid van ons land te waar borgen. De afdeeLing is langen tijd ingesla pen geweest, maar thans weer tot activiteit ontwaakt. De burgemeester, Mr. A. v. d. Sande Bakliuyzen, die op dezen avond ook aanwezig was, heeft het eere-voorzitterschap op zich genomen. Hulde bracht spr. aan den heer C. L. van Buuren, gep. Vice-Admiraai t.t die het eenige bestuurslid is geweest, dat de afdeeling altijd trouw is gebleven. Do heer de Booy ving zijn rede aan met te wijzen op het feit dat Japan overbevolkt is. Daardoor is een groote uitbreiding van de industrie ontstaan. De immigratie is grootendeels mislukt. In totaal zijn er niet meer dan 1 millioen Japanners die hun be staan elders hebben gevonden De industria lisatie is daarom een succes kunnen wor den, omdat de industrie buitengewoon was ingericht en vooral ook door de val van de Yen. Daarbij komt dat het levenspeil in Ja pan zeer laag is. Japan kan de markt over- stroomen met goedkoope goederen. De grondstoffen heeft Japan niet- Dat is een zwak punt. De Japanners moeten dus pro- beeren vaste voet te krijgen in de gebieden waar de grondstoffen vandaan moeten ko men. De belangrijkste industrie is de tex tiel. Daarom heeft Japan katoen noaciig en daarom tracht het overal concessies te krijgen. Maar daarnaast oefent het ook controle op het afzet gebied. Japan moet zijn arti kelen kwijt en is zeer vindingrijk in de uitbreiding van het afzetgebied. Hiermee moet men rekening houden als men leest dat Japan steeds opnieuw tracht zeggen schap te krijgen in China. De controle op het afzetgebied heeft tengevolge dat er din gen gebeuren die indruischen tegen de be langen van andere mogendheden. Al die maatregelen 'die Japan neemt zijn voor dit laad een kwestie van levch en dood. Het moet ook wel beschikken over een sterke weermacht om zijn expansie-politiek te kunnen voeren. Deze politiek is buiten gewoon logisch en wordt systematisch door gevoerd. De weermacht is een staat in de staat geworden. Het Japansche volk heeft er alles voor over. Ook voor het pan-Aziatisme wordt met kracht propaganda gemaakt. Spr. besprak daarna de strategische posi tie van Japan. Het Japansche Rijk strekt zich practisch reeds uit tot de Mandaten- eilanden en grenst dus zeer dicht aan onze Indiën. De zeeverbindingen zijn voor Japan van groote beteekenis en deze worden zoo goed mogelijk beschermd. Aanvallen van Amerika en Engeland op Japan zouden eventueel op zeer groote moei lijkheden stuiten, tenzij deze mogendheden gaan samenwerken. Ook Frankrijk heeft hior belangen. Spr. besprak voorts de spanning tusschen Rusland en Japan. Rusland houdt min of meer Japan in toom. Na de pauze vestigde spr. meer in het bij zonder de aandacht op de positie van onze Indiën. De toestand in het verre Oosten vertoont ongeveer hetzelfde beeld als de toestand in Europa in 1914 en de positie van Neder landsch Indië is zoo ongeveer als toen die van Nederland. Nederland voert een histo rische neutraliteitspolitiek. Spr. gelooft dat wij die moeten handhaven. Daarom moet men echter bepaalde machts middelen bezitten. De vloot moet een prae- ventieve kracht uitoefenen, en daartoe ge vechtszekerheid bezitten. Nederland heeft in een tijd van betrekkelijke voorspoed ver waarloosd de kans om de weel-macht uit te breiden. De Regeering heeft gezien dat er verandering moest komen. Een commissie werd ingesteld met als resultaat het Vloot- plan 1922, dat op de lange baan is gescho ven. In 1923 kwam 'n nieuw plan dat door de Tweede Kamer werd verworpen. Andere plannen verging het al niet beter. Men moet niet zeggen: Wat heteekenen nu twee krui sers voor Indië? Die beteekenen inderdaad zeer veel. Daarvan gaat wel degelijk groote praeventieve waarde uit. De toestand is voor ons niet hopeloos. Als wij beschikken over een gevechtswaar dige zeemacht hebben wij een redelijke kans om onze positie te handhaven. Ook het vlootplan-Deckers 1930 is niet Verwezenlijkt. Er is nog zoo goed als niets van uitgevoerd. Aanbouw van nieuw materiaal is dringend noodig. Wat onze maritieme defensie betreft zijn wij niet paraat. Groote belangen staan hier op het spel. In het verre Oosten is een tijd van chronische spanning uitgebroken. Wij mogen daar niet blind voor zijn. Wij moeten voor de Rijkseenheid offers over hebben. Als Nederland daarvoor niets ge- \oelt, zal Nederland daarvan de consequen ties moeten dragen. Er volgde op deze rede langdurig applaus. Enkele aanwezigen stelden vragen die door den spreker werden beantwoord. De heer Würtz sprak een dankwoord. Daarna sluiting. xvamer van Koophandel voor Rijnland Wijziging. 1 Maart J. F. Allart Alphen a.d. Rijn, Raadhuisstraat 206. Apotheek. Wijz. handelsn. in: Apotheek AllarL Allart- Fumnekotter. 2 Maart Chemische fabriek van Simple- site producten. Leiden, Lammenschansweg 10. Bij vonnis van den Kantonrechter te Leiden, den eersten Februari 1935 is bevolen, dat de inschrijving in het Handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland tc Leiden van de Chemi sche Fabriek van Simplesite Producten Na 6370 worde gewijzigd in dier voege: dat de d.d. 19 en 20 November 1934 daaronder ge schreven toevoegingen, bij requeste bedoeld, daaruit worden verwijderd door doorhaling, aan welk bevel is voldaan. 5 Maart. A. P. SteuteL Leiden, P. J. Blok- straat 34. luxe autoverhuur, tevens sigaren winkel. Wijz. uitgeoef. bedr.: sigarenwinkel is opgeheven. Opheffing. 2 Maait Gebrs. Zandbergen. Rijnsburg, Burchtstraat 5. Bloemenhandel. LEIDSCH SCHAAKGENOOTSCHAP Het 40-jarig bestaan van het Leidsch Schaakgenootschap zal op Zaterdag 23 Maart a.s. worden gevierd. „LEIHUTENTO" Voor do op 13 Maart a.s. te openen .Leid sehe Huisvlijttentoonstelling" „Leihutento" ontving het bestuur nog een verguld zilve ren medaille van de afd. Leiden van „Mer- curius" en een bronzen medaille van mej. A E. van der Vegt, Jubileum C. Th. Breebaart Veertig jaar bestuurslid Chr. Mil Tehuis Het zal Vrijdag veertig jaar geleden zijn, dat de heer C. Th. Breebaart gekozen werd tot bestuurslid van het Chr. Mil. Tehuis aan den Morschweg. Gedurende vieren dertig jaar hiervan bekleedt hij de functie van secretaris en daarbij sinds twaalf jaar ook die van penningmeester. m i Velen die den as. j/ubilaris van nabij kennen en op de hoogte zijn van de groote liefde, welke hij koestert voor dit Tehuis, zien met groote bewondering naar hem op voor hetgeen hij zoo geheel belangloos voor „zijn jongens" heeft gedaan. In de steeds betere behuizingen, waar do militairen na hun dienst konden worden ontvangen en die de bekroning vond in het tegenwoordige goed ingerichte tehuis aan den Morschweg, was de heer Breebaart de stuwende kracht In groote getrouwheid en met zijn geheele persoon gaf hij zich auu dezen arbeid. In de dagen toen velen het Militaire Te huis financieel steunden, werkte hij ruste loos om steeds de dienstplichtigen hier aangename verpoozing te verschaffen en ook vooral in moeilijke tijden werd zijn energie te meer geprikkeld en alles in het werk gesteld om te bewaren wat verkregen was. Warm klopte steeds zijn hart voor,,.do jongens" die onder de wapenen kwamen en hij verwierf zich door zijn gave om met iedereen te kunnen omgaan een breeden kring van jonge vrienden, die hem altijd zeer gewaardeerd heeft Naar wij vernemen stelt het bestuur gaarne de gelegenheid open om op a.s. Vrijdag van 3 tot 5 uur den heer Breebaart te complimenteeren en in het Militair Te huis, Morschweg 34. INSTITUUT PONT Dezp maand slaagden voor Mach. schrij ven de dames: Nijland, Vonk, Van der Burg, De Vries, Lissc; Hesseling, Oegstgeest; Steins, Katwijk aan Zee; en de heeren; Sturm, Van der Wilk, Roos, Hazerswoude. Stenografie (130 lettergrepen) de dames: Singeling, Steins, Katwijk aan Zee. Eng. Handelscorr.: Mej. de Wit, Katwijk aan Zee. Ned. Handelsoorr.: Mej. N. Driebergen, Katwijk aan Zee. Allen zijn leerlingen van het Instituut Pont. F ree straat 89a, alhier. Burgerlijke Stand GEBOREN: 'Cornel!a Gezlna Gerarda d v H G L Couztjn en E G Franken Wilhelmus Petru» a v W P Schutte en C J Knoops Har men Jan zn van L W Muller «n C M Segaar Uit den Omtrek ALKEMADE kiezerslijst Op door B. en W. vastgestelde kiezers lijst komen in het geheel 2652 namen voor. Hiervan 2652 Kamerkiezers, 2629 Staten- en. 2571 Gemeenteraadskiezers. ALPHEN AAN DEN RIJN jaarvergadering chr. besturen- bond Iu Concordia hield de Chr. Besturenbond haar 18e jaarvergadering. De voorzitter, heer G. A. Jasperee, opende met gebed en Schriftlezing. Uit het verslag van den heer W Geerlof, secretaris, bleek, dat vele besprekingen zijn gehouden, ook met het dagel. bestuur der gemeente. Er is vertrouwen in de arbeid van den Chr. Besturenbond en de spr. wekt op met vertrouwen op God verder te gaan. Hoe de stand is van gouden, zilveren-i en papieren gelden, vertelde dc penningmees ter de heer A. Groeneveld. In deze jaarvergadering werd door den heer Jac. van Noort een overzicht gegeven van de arbeid van „Hulp in Nood". Dank zij de medewerking van de burgerij kon heel veel leed worden verzacht. Voor al de ondervonden hulp, waardoor het fonds veel kon doen werd hartelijk dank gebracht. De heer D. Arlman deelde mede aan gaande de werkzaamheden van het TBC- fonds. Hulp kon worden verleend aan vier personen. Deze goede vergadering heeft niet weinig dc band van saamlioorigheid versterkt en men heeft elkaar opgewekt voort te gaan, met inwachting van den ze gen van Boven. Met een dankwoord inzonderheid aan den lieer H. v d Pal, eere-voorzitter, werd deze jaarvergadering door den voorzitter go- sloten De heer Van der Pol ging voor in dank-) gebed. prof. schilder De rede van Prof. Schilder aangaande de N. S. B. zal gehouden worden op Don derdag 21 Maart. Men neme van deze wijzi ging goede nota. De vergadering die uit gaat van de A. R. kiesvereeniging wordt gehouden in Concordia en zal aanvangen half acht. installatie en afscheid van weesvader en moeder ned. herv. tehuis Dinsdagmiddag had in het Ned. Herv. Tehuis door deu kerkcraad allereerst de installatie plaats van den nieuw benoem den Weesvader en Moeder, hot echtppar C. den Boef uit den Haag. Deze installatie werd verricht bij monde van den voor'it.ter Ds. Johs. Stehouwer, waarbij het echtpaar door de verpleegden bloemen ter verwel koming werden aangeboden. Na afloop hiervan had ln tegenwoordig heid van verpleegden en den kerkeraad net afscheid plaats van de Weesmoeder Mej. Wed. H. van Dijk—Lucas, die zestien jaar met haar man en na diens overlijden nog een jaar, deze functie heeft waargenomen, doch wier taak alleen op den duur tc moei lijk bleek. Hot bestuur ziet Mej. v. Dijk noode vertrekken, doch niet alleen bot be stuur, doch ook de verpleegden, menig oudje pinkte een traan en was diep bewo gen bij het afscheid van deze alom be minde moeder. Ds. Stehouwer wees dan ook hij dit afscheid op de aangename sa menwerking die steeds had bestaan, de liofde waarmede zij dit werk had verricht, zoowel gedurende het leven met haar man en later alleen. Dit afscheid was dan ook bijzonder zwaar en hij wenschte de scheidende Moeder, die zich te Apeldoorn bij haar zuster gaat ves tigen op haar verder levenspad Gods on-, misbare zegen toe. Als blijk van waardee ring werd Mej. v. Dijk, die hier evenzeer veel moet achterlaten en hier haar trouwen man verloor, oen keurige foto in lijst van het Tehuis aangeboden, terwijl zij an ver pleegden een keurige parapluiestandaard als aandenken ontving. benoeming Met ingang van 16 Maart is in de plaats van den heer Frenkel die vertrok naar Utrecht, benoemd tot assistent bij de direc te belasting, invoerrechten en accijnzen de heer A. de Jong, thans zoodanig in functie te Dirkshorn. ernstige hersenschudding bekomen Mej. H. wonende Westkanaalweg alhier, had het ongeval gisterenavond nabij het Zwembad met haar rijwiel te slippen, waar door zij kwam te vallen en bewusteloos bleef liggen. Dr. H. die werd gewaarschuwd, con stateerde een ernstige hersenschudding en liot haar per ziekenauto overbrengen naar haar woning. BOSKOOP BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: M M Hoogerbnig—<J* Jong 8; M WecrheümMuste z; E C S K Rosbergenvan Staal d OVERQLEDEN: A C Schriek 58 J C Vuflk 74 Jaar; A Boer 73 j. HAZERSWOUDE werkloozen Bij het correspondentschap voor arbeids bemiddeling alhier staan als werkloos in geschreven 219 personen, waarvan 97 steun trekkend. jaarvergadering De Jaarvergadering van de Jongelings- vereeniging op Geref. grondslag „Filadel- fia" zal worden gehouden op Donderdag J Maart a.s. des avonds te half acht in het lokaal achter de Geref. kerk. Alle belang stellenden in den arbeid van onze Jonge- lingsvereeniging worden verwacht. BURGERLIJKE STAND. GEHUWD: J J* Hassegras 20 J. en L Ma*te 20 J. BEVALLEN: H van Aalst—den Hertog d G M BrugmanVermeulen d P Zuidam— PÖPer d E M van Vliet—Lelieveld z. OVERLEDEN: C D Sprutft 4 weken. KATWIJK AAN DEN RIJN JAARFEEST CHR. KNAPENVEREENIGING Gisteren hield de Chr Knapenvereeniging ,.Im- macuel" in bet lokaal Kerkuleia haar jaarfeest. Ds. E. Warmolts opende deze feestavond door geza menlijk te laten zingen en gebed, waarna hij een openingswoord sprak. Hierna werd het woord ge geven aan secretaris en penningmeester. Vervol gens brachten verschillende afgevaardigden en zustervereeniglngen hun groeten en wenschen over. Verder werd dc avond gevuld met opstellen, voordrachten en samenspraken, waarbij wij den indruk kregen, dat de jongens flink werk leveren kunnen. Het ■was een leerrijke en zeer aangename avond voor de leden, maar niet minder voor de talrijke aanwezigen. Na een korte toespraak van een der leiders, sloot Ds. Warmolts deze prettige feestavond met dankgebed. KATWIJK AAN ZEE de treilvisscherij Verleden week waren een groot aantal schepen aan de markt Doch door het slechte weer waren dn vangsten gering, niettegenstaande dat, konden de prijzen zich handhaven, zelfs later in de week ver beterden deze nog heel wat Natuurlijk kwam dit de besommingen ten goede, die in de laatste tijd anders verre van goed te noemen waren. De kustbooten maken over het algemeen geen mooie reizen. Het is te zien, dat als er geen verbetering intreedt, sommige van deze schepen uit de vaart genomen zullen worden. Op den duur zal deze soort schepen vervangen moeten wor den door motortreilers. Het aantal schip- pers-eigenaars breidt zich gedurig nog uit. Veel zeilloggers van verschillende plaatsen worden hiervoor aangekocht, om daarna omgebouwd en klaar gemaakt te worden voor de treilvisscherij. Een en ander getuigt nog wel van on dernemingsgeest van de Katwijkers. Hierbij komt, dat de arbeidsmarkt verruimd wordt en er weer wat werk komt voor de neven- bedrijven. Een voordeel is, dat door de ge ringe exploitatie-kosten van dit soort sche pen het gpheele jaar de treilvisscherij uit geoefend kan worden. Natuurlijk werpt het onder de huidige tijdsomstandigheden, geen groote baten af. Toch mag het loonend ge noemd worden. de haringmarkt Tot heden toe is de vraag naar pekel haring flauw. Wel worden enkele kleine partijtjes haring verkocht, maar dit 'egt geen gewicht in de schaal. Ook de Vlsschcrij Centrale heeft niet to roemen. Opmerke lijk is wel. dat steeds gevraagd wordt naur kleine haring ende goedkoopstel De handel met Duitschland ondervindt veel moeilijkheden met de Clearing-reke ning van genoemd land. Er schijnt hierin al een belangrijke achterstand te wezen, zendingszaak De Vereen, tot bevordering der Zendings zaak heeft de derde telling gehouden van de Zendingszakjes, die opgebracht heett 82,—. In liet geheel is nu ontvangen het bedrag van 1.383,61V£. rijkspostspaarbank Op het postkantoor alhier is gedurende de maand Februari op de Rijkspostspaar bank gestort 97.344,38 en uitbetaald 48.175,15. liet laatst uitgegeven boekje droeg het nummer 5275. Bij de girodienst is gestort 11.573,30 en uitbetaald 16.557.11. vernieling N. P. uit de Burgerdijkstraat deed aan gifte, dat ten zijnen nadeele een hek is vernield, hetwelk diende voor afsluiting van zijn wantveld. FAILISSEMENTEN liet weekblad Handelsbelangen bevat hot faillissement van G. van Rijn, timmerman en aannemer alhier. Dc crcditeurenlijst In bovengenoemd fail lissement bevat 37 namen met een totaal passief van 23.691,25, waarvan preferent 754,87. NED. CHR. ZEELIEDENVEREEN. Gisteravond vond in Irene een bijeen komst plaats, welke georganiseerd was door de N.CZ.V. De voorzitter opende deze vergadering met het lezen van Mark. 1 16 tot het einde en ging daarna voor in gebed. Vervolgens kreeg dc spreker van deze avond, de heer W. J. Halenboer, het woord. Spr. vertelde een en ander uit het zee mansleven; doel van de N.C.Z.V. is het geestelijk leven der zeelieden te verster ken, door een onderlinge band to leggen. Ook komt in dit verband de Zondagsvis- schcrij ter sprake, waarover de meeningen verdeeld blijken. Velen beschouwen deze als do hinderpaal, terwijl anderen de oor zaak der achteruitgang vau het geestelijk leven zoeken in dc algemeene ontkerste ning. In de pauze was er gelegenheid om zich als lid op te geven, waarvan nog niet veel gebruik gemaakt werd. Maar de N.CZ.V. komt nog eens terug. KOUDEKERK DAT LEEP GOED fu' Toen de heer J. L. alhier gistermorgen in de Dorpsstraat zijn auto zou aanslaan, begon deze onverwacht zonder bestuurder achteruit te rijden, waarschijnlijk als gevolg dat het zoontje van den heer L., dat in de auto zat, te voren een handel had overgehaald. De heer L. zag geen kans om in zijn auto te springen, doch gelukkig liep deze tegen de smederij van v. H. waardoor zij tot stilstand kwam en het geval slechts met matericele schade afliep. LEIDERDORP „RONDOM HET WOORD" De Gereformeerde m arm en vereeniging „Rondom het Woord" vergadert Donderdag avond te 7.30 uur in de Kerkeraadskamer De agenda vermeldt o.m. Beantwoording van de vragen der vragenbus door den heer 't Hort* LISSE NED. CHR. VROUWENBOND Door do afd. Lisse van den Ned. Chr. Vrouwenbond hield de heer F. C van Dorp van Rotterdam een letterkundige lezing over het onderwerp: „Humor in de Ned. Letterkunde". De presidente, mevr. SchoutenDe Jong opende dit samenzijn op gebruikelijke wijze, liet zingen Psalm 1381, waarna zij in ge bed voorging. Na een welkomstwoord was het woord aan den spreker, de heer v. Dorp. Zijn lezing aanvangend, wees spr. erop dat er in de wereld toch wel niets wonderlij kere is dan de menschelijke ziel. De ziel laat zich echter niet ontleden. Men heeft altijd weer eon complex. Spr. gaf in groote lijnen de eigenschappen der zie! weer en do vor men waarin deze zich uit. Vervolgens gaf spr. een uiteenzetting van het woord humor, de beteekenis welke dit woord in vroeger tijden had en in onzen tijd bozit Het is vooral een woord van onzen tjjd en heeft het een diepere analyse dan vroeger het geval was. Het houdt in zich de uitdrukking der tegenstellingen, hetgeen spr. met voorbeelden uit het gewone leven illustreerde. Bij deze tegenstellingen werkt het op het komische, doch het gevoel wordt er niet door geraakt. Humor is altijd gees tig, maar alle geestigheid is geen humor. Spr. toonde het verschil aan tussohen hu mor, ironie en sarcasme. De echte humorist wacht het oogenblik af dat het leven zelf humoristisch wordt. Humor wordt niet geforceerd maar is iets dat 7-Plf ontstaan moet. De echte humo rist moet vlak bij het volksleven staan. De humor in hoogere zin is eigen lijk alleen mogelijk bij iemand die door het loven dóorgegaan is. Na eerst de humor in de Vlaamsche let terkunde behandeld te hebben behandelde spr. de Noord-Ned. letterkunde. Bij de Vlaamsche humor werd een man als Felix Timmermans genoemd die ln zijn, werken een fijnen humor laat fonkelen. Humor is niet iets stijfs, niet iets dat „opgeplakt" is, maar heeft iets blijvends, iets dieps in zichzelf. Na do „tachtigers" in het kort te hebben behandeld, komt spreker tot de latere humo risten in de letterkunde. Om oog te hebben voor humor moet men belangstelling hebben voor den mensch eu het dier. De humor is als do zon die heft leven opfleurt Voor de pauze droeg spr. voor het. „Dia kenhuismannetje" uit de Camera Obscura van Hildebrand. Na de pauze droeg de hedr Van Dorp nog verschillende fragmenten voor uit de nieu were letterkunde. Op unieke wijze wist spreker de werkelifx fijne en waarachtige humor te laten tinte len. AANRIJDING De zoon van den heer M., aan de Catha- rijnelann kwam op zoodanige wijze met een auto in botsing dat hij een beenbreuk opliep en naar het Acad. Ziekenhuis moest wor den vervoerd en daarna naar huis kon wor den overgebracht. H. B. G. De heer L. v. d. Burg gaat heen Naar men ons mededeelt gaat de hoer L. v. d. Burg. eén der Directieleden van H. B. G., deze Veilingsvereeniging verlaten. Vanaf de oprichting is de heer v. d. Burg mede-directeur Do heer v. d. Burg heeft dit besluit ge nomen uit bezuinigingsoverwegingen, welke z.i. van „boven af" begonnen dient te worden. Men zal hem noode zien vertrekken. Do heer v. d. Burg is immers aan de veiling een zeer geziene figuur en staat hoog aan geschreven wat zijn vakkennis betreft. Voor den kleinen kweeker zoowel als de groote exporteur heeft hij een vriendelijk woord en worden zijn door en door zakelijke ad viezen hoog geschat. A. R. KIESVEREEN LISSERDIJK Maandagavond vergaderde de A. R. Kies vereeniging aan de Lisserdijk onder leiding van den 2en Voorz. de heer W. Brakel. De vergadering werd op gebruikelijke -wijze geopend. Gelezen werd Joh. 15 1--2. Na lez'ng van de notulen ontving de heer G. Kroon gelegenheid om verslag uit te breneen van de verg. der Bondskiesver. te Hoofddorp. Aangaande een eventueel samenwerken met de Chr. Hist bij de a.s. Gemeenteraads verkiezingen werd vernomen, dat do bespre kingen over en weer doen vermoeden dat bij beide partijen de noodzaak wordt ge voeld om voor do Prof. Chr. beginselen ge zamenlijk op te trekken. Indien de samen stelling der lijst geen moeilijkheden oplevert Radio Distributie WOENSDAG 6 MAART Programma 3: 8.068.20 Deufschl-aendart 9.20 Keulen; 14.20 Kalundborg; 15.20 Keuion; 16.50 London Reg: 17.20 Brussel Fr; 18.20 Keu len; 19.10 Beromunster; 20.20afl.: Rome Programma 4: 8.05—8.50 Parits Radio; 9.20— 10.35 Gramofoonmuzlck GRD; 10.35—11.05 Droit Wlch: 11.05—12.05 London Reg; 12.05—13.60 Droltwlch; 13.615.35 London Reg; 15.S5—-18.20 Drottwioh; 18.20—18.50 Leipzig; 18.50—10.50 Londen Reg; 19.50—21.35 Droltwlch; 21.35—afl: DONDERDAG 7 MAART Programma 3: 8.058.2o Deutachl-sender; 9.20 Keulen; 11.20 Kalundborg; 12.06 Parü8 R; 12.35 Brussel VI; 14.25 Kalundborg; 16.20 Lon den eRg; 17.40 Lelpzlv; 18.50 Keulen; 19.20 Op verdoekRudlo Siisso Rom; 19.45 Beromunster 20.50afl.: FarUs Radio Programma 4: 8-058.50 Partis Radio; 9.35— 10.35 Deutschl-sender; 10.35 Droitwloh; 11.05 Londen Reg; 12.10 Droltwich; 14.20 Londen R; 15.20 DroHwlch; 18.20 Parüs Radio; 19.20 Wee- nen; 19.30 SportpraatJe door den heer J. G. A* Janssen (Journalist); 20 Weenen; 20.20 Drollw; 21.B0 Diversen; 22.20 Droltwlch; 22.35afloop: London Reg Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst dep apotheken wordt van Maandag 4 tot en met Zondag 10 Maart a.s. waargenomon door de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 8. telef. 552 en C. van Zijp, Wilhelminapark S. Oegstgseet telef. 271 schijnt de weg geëffend. De Bonds-Klesver. adviseerde de zes thans zittende Raadsleden te handhaven. Hierna gaf de heer E. Brander zijn onder* werp ten beste over „Geestelijke achteruit gang". In zijn betoog toekende spr. de ver wildering en verwording onzer dagen. De Zondagsrust cn Zondagsheiliging komen ai méér in het gedrang. De groote oorzaak, van de crisis achtte spr. het verlaten van de paden des Heeren. Spr. wekte de aanwe zigen op tot getuigen en 1e trachten de eisch Gods in vervulling te brengen. Op dit mooie onderwerp volgde bespreking. Vervolgens werd overgegaan tot camen* stelling der voorloopige groslijst vpor de as. Gemeenteraadsverkiezingen. Na de rondgang ging de heer L. G. Faas iil dankgebed voor. FEESTAVOND GEREF. JEUGDVEREEN. De Geref. Jeugdvereenigingen alhier zul len Donderdagavond hun gezamenlijk jaar feest houden in gebouw „Rehoboth" onder leiding van Dr. Th. Ruys Jr. Aanvang half acht precies. OEGSTGEEST PROPAQANDA-FEESTAVOND „FIKS" In het Patronaatsgebouw alhier hield de Chr. Korfbalclub „Fiks" haar jaarlijksche propaganda feestavond. Direct bij bet binnen treden werden dc aanwezigen verwelkomd door de C.K.B.-band uit den Haag, onder leiding van den heer Madera. De heer H. Veenstra opende de vergade ring met gebed. In een kort openingswoord heette hij alle aanwezigen hartelijk welkom, inzonderheid weth. T. v. Egmond en het eerelid J. B. v. d. Meene, vorder „The Fair Players" en de H.B.S.-singere. In een kort propagandawoord schetste spr. de verschillende combinaties die bij de-Korf- balvereen. te vinden zijn. In de eerste plaats de combinatie van een gezonde geest m een gezond lichaam. De combinatie van het Christelijk met de Korfbalvereeniging. In een laatste opwekking wees hij op het nut der Korfbalvereeniging. „The First Players" openden het pro gramma met een vroolijke m^rech. De H.B. S.-zangers „The three Singers and the Piano" gaven daarna een drietal Engelsche liederen ten beste. Daarna was het woord aan de Fiksers, die het eenste bedrijf van het tooneelstuk: Het is de combinatie... opvoerden. Op de bekende wijze voerden de Fiksers dit op fiksche wijze uit. Na dit be drijf volgde pauze, waarin een loting plaats had toet divers emooie prijzen. The Faair Players zorgden hierna voor een muzikale afwisseling. Zij werden gevolgd door „The three boys" and the piano". Aan beiden werd een bloemstuk overhandigd. Na het tweede bedrijf dankte de heer H. Veenstra allo spe lers voor hun werk en overhandigde hij de dames een bouquet bloemen. Met de uitvoering van hot derde bedrijf was het einde gekomen van dit op zoo uit stekende wijze opgevoerde stuk en tevens het einde van deze propaganda-avond. ROELOFARENDSVEEN BALDADIGHEDEN Gisteravond zijn door enkele baldadige jongelui een tweetal aanslagen gepleegd op de alhier staande brievenbussen, nl. dis in het zuiden bij do woning van don heer J. van der Meer. welke geheel uit den grond gerukt en op den weg geworpen was en die nabij de R.K. Kerk, waarin men een brandende sigaretto heeft gewoipen, met gevolg, dat een inliggende bnef geheel was doorgebrand. De politie stelt een onder zoek in. RIJNSBURG BLOEMENHANDEL Zaten eenige dagen geleden de trekkers in rak en asch, waarvoor wel eenige reden was vanwege de droevig lage prijzen, en met de verwachting, dat het voor dit seizoen verkeken was, gelukkig is er weer eenige kentering gekomen waartoe de lagere invoerrechten, die per 1 Maart voor Enge land ingingen, wel zullen hebben meegewerkt. Langzaam aan is de prijs weer verbeterd en het verschik per dozijn tulpen in prijs varicerend van 3 tot 8 per bos van 12 wat toch pl.m. 40 cent per 100 is, dus niet onbelangrijk. De prijzen varieeren de laatste dagen als volgt: Prins van Oostenrijk 12—19 cent. Prosperity 9—13, Goudvink 20—27 cent. Herman Schlegel 11 15 ct., William Cop land 2029 ct., Bartigco 2030 ct. La Reine 8-13 ct. Fred, Moore 812 ct. Couleur do Cardinal 2027 ct., William Pitt 21—30 ct., Vic- toir d'Olivicrre 20—29 ct, Theeroos 18—2.1 ct_ Courone d'or 17—21 ct., La Reine Max 12—16 ct.. Witte Valk 17—21 ct. Generaal de Wet 29-35 ct, Electra 21-24 ct. Elisabeth 31-38 ct, Prof Rauwenhoff 17—22 ct.. Peach Blossom 17—20 ct, Gele Prins 18-22 ct, Ibis 11-15 ct,. Vuurbaak 2732 ct. Narcissen per bos 815 ct. Hyacinthen per 100 f 1.90—3.10. SASSENHEIM b. v. L. Door het plaatselijk comité van den B. V. L. werd in de Burgerzaal van liet Ge meentehuis ccn vergadering belegd, waar alle personen uitgenoodigd waren die in mi litairen dienst ziin geweest eu nog geen lid van den B. V. L. zijn. Verscheidene personen hadden aan de op roep van het Comité gehoor gegeven. Als sprekers traden op de heeren res.- majoor J. P. Boots, welke sprak over Jlisto* jsie en Doel" van den B. V. L. en res-luite* nant D. J. Karres, welke eenige inlichtingen

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6