AMBMRN AKKERTJES r WOENSDAG 6 MAART 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5' r Een stormloop van de Rooden in de\ omgeving van Venlo, waar oefeningen in groot verband worden gehouden. Het binnenbrengen van: een huisboot in de Apóllolial te Amsterdam-, waar is H.l.S.W.A. de watersport-tentoonstelling, gehouden wordt.- Het geval bleek zoo zwaar, dat de vloer va) de hal er van doorzakte. BINNENLAND. De wijziging der Kieswet Wordt het ontwerp ingetrokken? Naar het „Volik," verneemt heeft minister De Wil ie aan de Kroon machtiging gevraagd, het wetsontwerp tot wijziging van ie Kieswet, de Pro vinciale wet en de Gemeentewet, in te trekken. Het bezuinigingsplan der Regeering Nog niet bij Raad van State Volgens het M.O. is het bezuinigingsplan van de regeering, dat volgens het aanvan kelijk voornemen vóór 1 Maart zou ver schijnen, nog niet gereed. Wellicht zal het echter nog deze week den Raad van State bereiken. De spoorwegen Samenvoeging van diensten Zooals is gemald, zullen over enkele maanden bij de Nederlandsche Spoorwegen de dienst van hot vervoer en de dienst van handelszaken en goederentarieven bijeen worden gevoegd. Het ligt in het voornemen bij dezen Hieuwen dienst den heer A. G. Jagt, thans a-fdeelingschef 1ste Klasse bij den dienst van handelszaken en goederentarieven, te- benoemen tot hoofdinspecteur, chef van handelszaken en goederentarieven. EEN VLIEGDIENST OP DONCASTER Do K.L.M., welke rebels een zomerdienst AmsterdamHul 1—Liverpool onderhou it, voert op het oogenblik besprekingen met. de gemeente Doncaster over de verbinding van deze stad met het continent. Doncaster ligt m Yorkshire, halverwege de lijn Huil Liverpool eu het is aan kruispunt van tal jvan belangrijke sponv eg verbindingen. STAATSRAAD A. W. F. IDENBURG De herdenkingsrede in den Raad van State Zooals wij reeds meldden heeft de vice- president van den Raad van State, Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, in de plenaire zitting van dit lichaam wijlen Staatsraad Idenburg herdacht. Een zeer zware slag, zoo zeide spr., heeft sedert onze laatste vergadering den Raad getroffen. En waarlijk niet alleen den Raad, maar heel ons land en volk. Het heengaan van den heer Idenburg heeft in ons midden een niet te vervullen ledige plaats doen ontstaan, maar tegelijk wordt dat heengaan in den ruimsten kring door voeld als een nationaal verlies. Het zou niet strooken met de innigste overtuiging van den nederigeu ontslapene, indien hem hier een lofrede werd gewijd. Wij willen dat eerbiedigen en Gode alleeu de eer geven van wat ons land in hem ge schonken werd. Zijn voortreffelijke eigenschappen behoe ven hier trouwens niet in het licht te wor den gesteld. Ik weet, dat hier niemand is, die niet voor den arbeid en het karaktei van den heer Idenburg de grootste waar deering had, niemand die niet tot in lengte van dagen de dankbare herinnering in zich omdragen zal aan den 'vriendschappelijken omgang met den ontslapene. Nooit zocht hij zich zelf. Talloos velerf is hij ten zegen geweest. Was trouw aan zijn beginsel zijn meest kenmerkende eigenschap, frouw was hij ook in zijn vriendschap. Het was een voorrecht met hem te mo gen verkeeren. Altijd won men daarbij. Ook al zou men op eenig punt van meening blijven verschillen, dan nog placht de ge- dachtenwisseling met hem er toe bij te dra gen eigen inzicht te verdiepen en het be sproken onderwerp van een hooger stand punt te doen beschouwen. Na in het Moederland en in West- en Oost-Indië de hoogste ambten te hebben bekleed, heeft de heer Idenburg gedurende tien jaren het lidmaatschap van den Raad van State vervuld. Tien jaren heeft hij zit ting gehad in de 4e en in de 9e Afdeeling Onderwijs en Koloniën. Het sprak welhaast van zelf, dat laatstbedoelde afdeeling hem aanstonds tot haren voorzitter verkoos. De door hem geconcipieerde adviezen droegen altijd het stempel zijner persoon lijkheid. In keurigen vorm gegoten, gaven zij blijk van zijn breeden blik van zijn grondige kennis, van zijn algeheele toe wijding aan de hem opgedragen taak. Maar zijn arbeid was allerminst beperkt tot de onderwerpen, welke tot den werkkring van de genoemde afdeelingen behoorden. Een veelspreker was hij niet; maar practisohe wenken gaf hij menigmaal en hij verzuim de nooit aan 's Raads beraadslagingen deel te nemen, wanneer beginselen iu het ge ding kwamen, welke hem krachtens zijn levensbeschouwing ter harte gingen. Thans zal de Raad de hooggewaardeerde adviezen en de medewerking van dezen nohelen vaderlander moeten ontberen. Zijn plaats wordt niet door een ander ingeno men- Moogt Gij allen, mijne heeren in de her innering aan hem, die van ons werd weg genomen, een aansporing vinden om Ie trachten het werk van den Raad onder dit verlies zoo min als eenigszins mogelijk is te doen lijden. 'SDUAL RATIO IMPORT.: N.V. EGGELMEIJER CO's AUTO MIJ, ROTTERDAM Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond Veertig jaar in de journalistiek Congres Sociale verzekering Vanwege de vakgroep Sociale Verzekering van den Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond werd heden in het gebouw voor Chr. Soc. Belangen te Utrecht een congres gehouden onder leiding van den heer joh. H. Straub van Amsterdam, lid van het hoofdbestuur. De heer Straub opende hedenmorgen het congres op gebruikelijke wijze en verleende voorts het woord aan Mr. Dr. J. v. Brug gen, voorzitter van den Raad van Arbeid te Amsterdam, om te refereeren over: „De ontwikkeling der sociale verzekering en de toekomst der openbare uitvoeringsorganen" Referaat Mr. Dr. J. v. Bruggen. Referent verdedigde de volgende stellin gen: De ontwikkeling van de sociale verzeke ring in Nederland heeft medegebracht, dat een reeks van zeer uiteenloopende regelin gen zijn tot stand gekomen zoowel ten aan zien van de organisatie, de financieele stel sels, de rechtspraak en het toezicht op de uitvoering. Op deze ontwikkeling hebben ingewerkt eenerzijds zuiver individualistisch-, ander zijds meer solidaristisch- ingestelde sociale en politieke geestesstroomingen, die echter in hun eenzijdigheid oorzaak zijn geworden, dat het belang van de sociale verzekering als geheel bij de oplossing der verschillende problemen op den achtergrond is getreden. Mocht een verdere reorganisatie der so ciale verzekering in de toekomst in de rich ting van bedrijfsvereenigingen voorbereid worden, dan zal in sterker mate dan tot dusver de aandacht moeten worden ge schonken zoowel aan de algemeene belan gen van alle werkgevers en werknemers als aan de bijzondere belangen van de open bare organen, welke steeds een onmisbaar blijvende functie hebben te vervullen. De toekomst der openbare organen zal worden bepaald door hun vermogen om in eigen kring het vraagstuk van de juiste organisatorische verhoudingen tusschen de uitvoering aan de periferie en die in het centrum tot oplossing te brengen. Door een scherper critiscfie bezinning op inhoud, doelstelling en grenzen van een bedrijfsgewijze uitvoering der sociale ver zekering en daardoor van de sociale en maatschappelijke functie der bedrijfsver eenigingen en openbare organen, welke be palend is voor de toekomstige plaats en tank der laatste, kunnen worden verkregen. Hierbij zal richtsnoer moeten zijn, dat de belangen van het volksgeheel steeds pri mordiaal ten aanzien van de belangen van bijzondere groepen en personen moeten zijn. Alleen op deze wijze zal meerdere een heid bij de sociale verzekering, welke uit een oogpunt van economie en van de be langen van het geheele volk noodzakelijk is, kunnen worden tot stand gebracht. Jubileum van W. F. Beeremans Op 11 Maart a.s. herdenkt de heer W. F Beeremans, Du ven voordestraat 7 te Haar lem, zijn 40-jarige werkzaamheid in de journalistiek. Gedurende die lange reeks van jaren was hij aan* verschillende bla den verbonden; thans sedert geruimen tijd aan de Oprechte Haarlemsche Courant, hoofdzakelijk voor de rubriek Binnenland. Een commissie, bestaande uit de heeren J. H. van Oosten, F. Primo en C. L. F. Sar- let de Spiron. nam het initiatief om den ju bilaris een aangenamen herdenkingsdag te bereiden en zij mag zich daarbij verheu gen in de medewerking van een eere-comité waarvan de heer C. Maarschalk van Eg- mond en Rinnegom, burgemeester van Haar lem, voorzitter is en waarin bereid zijn zit ting te nemen de heeren: Mr J. N. J. E. Heerkens Thijssen, lid van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal, voorzitter; Ds A. M. Boeijinga, predikant bij de Geref. Kerk: Jhr Mr J. W. G. Boreel van Hogelanden, oud burgemeester van Haarlem; Mr A- Bruch., lid van Ged. Staten van Noord-Holland; H. Diemer, directeur-hoofdredacteur van „de Rotterdammer"; Jhr Mr D. J. de Geer, Mi nister van Staat; D. Hans, voorzitter Ned. Journalistenkring; Ph. A. Mees, hoofdredac teur-directeur „Opr. Haarl. Crt"; Mr P. Ti- deman, hoofdredacteur „Bloemendaals Week blad"; G. C de Vlugt, directeur van Standaard"; W.. Wagenaar, directeur van „de Nederlander"; L. M. Weterings, hoofd redacteur van de „Nieuwe Haarlemsche Cou rant". De heer Van Oosten (Emmaplein 8 te Haarlem, postgiro 28535) treedt op als pen ningmeester van do commissie. Mobilisatieslachtoffers Een proces tegen de Staat Naar wij vernemen komt morgen voor het Hof te 's-Gravenhage in behandeling de procedure, die de Boud van Mobilisatie slachtoffers te Drachten voert tegen de Staat. De heer P. de Boer, voorzitter van noemde Bond, heeft de Staat in Juni 1928 door Mr. J. S. Hoek te Rotterdam gedag vaard wegens onrechtmatige daad. Een en ander bedoelt een proef proces te zijn. Hierbij is als eisch gesteld eischer te vergoeden, alle kosten, schaden en interes sen die door eischer zijn geleden, een en ander nader bij staat op te maken, wegens het feit, dat dc Staat niet ue zorgvuldigheid in het maatschappelijk verkeer ten aanzien van eens anders persoon in acht zou heb ben genomen, in dit geval jegens hen die hij ter bescherming van zijn grondgebied gedurende de mobilisatie in dienst heelt geroepen. In eerste aanleg heeft de arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage bij vonnis van 1 April 1930 eischer ambtshalve niet ont vankelijk verklaard op grond van verjaring. Dit wordt thans uitvoerig bestreden. Altijd partijpolitiek Daaraan wordt alles dienstbaar gemaakt Het hoofdbestuur van de Algemeene (roode) Nederlandsche Mijnwerkersbond had telegrafisch voor drie. mijnwerkers en drie mijnwerkersvrouwen onder leiding van een hoofdbestuurder een onderhoud aangevraagd met minister Colijn over; de toestand in de mijnindustrie. De minister-president heeft op dit ver zoek geantwoord, door drukke ambtsbezig heden voorloopif verhinderd te zijn, een delegatie te ontvangen; en van deze voor- loopige weigering maakt de roode pers op schampere toon melding. Het ergste is echter, dat het bericht ein digt met deze woorden: „Wij zullen de mededeeling van minister Colijn aan onze opdrachtgevers, aan de mijnwerkers, doorgeven. Die zullen er zeer stellig onaangenaam door getroffen worden en zij zullen het zich herinneren, als ge stemd moet worden over de vraag hoe 'de regeering van ons land er uit zal zien!" Men behoeft niet te vragen, hoe ver politiekt de roode vakbeweging is. Zij zegt het zelf telkens weer. Grieperig rillerig, «oo koortsig, geen wonder met dat slechte gure weer en al die zieke menschen om U heen. Weest Gij echter verstandig en neem dadelijk n "AKKERTJE" en vanavond voor 't naar bed gaan weer 'n AKKERTJE" (Akker-Cachet). Tien tegen één dat Ge daar mede alle narigheid voorkomt en morgen gezond en frisch opstaat, want de "AKKERTJES" werken buitengewoon bij griep, gevatte koude, rheumatische pijnen, spier- en zenuwpijnen. Verdrijven ook direct hoofd pijn, migraine, tand-en kiespijn. Per 12 stuks slechts 52 cent. (AKKER - CACHETS EEN NEDERLANDSCHE TEXTIEL- CONVENTIE Dezer dagen is to Arnhem een Nederland sche textiel conventie tot stand gekomen, waarbij uniforme en rationeele verkoop voorwaarden voor de Nederlandsche katoen weverijen en de daarmede bedrijfsecono misch en commercial verwante onderne mingen worden vastgpsteld. De conventie is geteekend door vertegen woordigers van alle desbetreffende onder nemingen. ROFFELRIJM EN. IK HOOP Als in de kerk het orgel speelt En blij de jubel klinkt Van 't volk dat tot des Heeren eer 'Een dankbre lofzang zingt, Dan zie ik elke Zondag weer Een flinke jonge man Die met gesloten lippen zit En rustig zwijgen kan. Wanneer de prediker met vuur Des Heeren grootheid prijst En ons de weg naar 't Vaderhuis In schoone woorden wijst, Dan zie ik elke Zondag weer Een flinke jonge man Wiens dwalend oog de preekstoel en De rust niet vinden kan. Als de gemeente tot gebed Met eerbied opgestaan Het waagt om. tot der heeren Heer Der vorsten Vorst te gaan, Dan zie ik elke Zondag weer Een flinke jonge man Die wegzakt in de zoetste rust, Zoo diep als het maar kan. Mij past het scherpe oordeel niet Dat zich naar voren dringt; Ik weet lioe hoffelijk hij is, Hoe wonder vreemd het klinkt. Ik hoop alleen dat straks mijn oog Verrukt wordt en verrast Als hij begrijpt en mee beleeft Wat Christenmannen past. (Nadruk verboden.) LEO LENS. Een Sovjet-congres Op eerste Paaschdag te Amsterdam Er heeft zich een commissie gevormd ter voorbereiding van een groot, demonstratief Nederlandsch Congres voor de erkenning van de Sovjet-Unie, welk congres op de eer sto Paaschdag te Amsterdam zal worden ge houden, en deze commissie noodigt per cir culaire verschillende bekende personen uit om van dit comité deel uit te maken. üe officieele erkenning van dc Sovjet unie zal, volgens deze commissie bevorder lijk zijn aan de vrede, de cultuur en do volkshuishouding van ons land. Afgezien van alle andere overwegingen, valt er onmiddellijk de aandacht op, dat dit echt-Nederlandsche comité, dat de Neder landsche cultuur wil versterken, zoo bitter weinig begrip toont van de echt-Nederland sche Christelijke overtuiging om de eerste Paaschdag te ontwijden door een zoodanig demonstratief congres. De gangmakers van deze actie zijn do Sovjet-cultuur al zoodanig machtig, dat z.o blijkbaar reeds Nederland met Rusland ver eenzelvigen. BOOTTREIN 1H.S. „BALOERAN"' Dc boottrein, aansluiting gevend op Sat 8 dezer van Marseille vertrekkend ms ..Baloeran", zal den 7en Maait om 16.00 van Den Haag H.S., om 16.2$ van Rotterdam D.P. en om 17.22 van Roosendaal vertrekken. af te werke Over eenig e weken zal de Wereldtentoonstelling Een prachtfoto van het prachtige buitengoed van J. P. Morgan te Glen Cove op Long Island. De prijs die Morgan vraagt voor een deel van het buitengoed dat hij verkoopen wil, wordt voorloopig geheim gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5