WOENSDAG 6 MAART 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND Londen maakt een fout Toeu gisternamiddag bekend werd, dat Hitier verkouden en heesch was geworden en daarom het bezoek van Sir John Simon voorloopig had afgezegd, moest de gedachte wel opkomen: is dat niet een politieke on gesteldheid? De aanleidng daartoe zou dan kunnen lig gen in het fcij, dat men te Berlijn, hoe ge streeld men daar ook moge zijn door het bezoek van den Engelschen minister van buitenlandsche zaken, tegen de te voeren besprekingen opziet als tegen een steileu berg. Men denke maar even terug aan de Brit- echo pressie welke noodig was om de Duit sche regeering te bewegen tot een tweede antwoord, waarin zij zich bereid verklaarde niet alleen over het voorgestelde luchtpact maar ook over de veel moeilijker zaken als de Donau-overeenkomst en het Oostelijk Lo carno te spreken- De voorgewende on gesteldheid van den Ftlhrer en Rijkskanse lier zou dan de strekking hebben om uitstel te krijgen, omdat men zich nog niet opge wassen voelde tegen de te voeren onder handelingen. Het blijkt nu, dat men in Engeland de iiekto van Hitier wèl als een politieke be schouwt maar dat men, althans openlijk, niet het boven omschreven verband zoekt maar denkt aan een plotseling opkomend verzet van de Duitsche regeering tegen de Voorgenomen besprekingen, waarhij dan het pas-verschenen Britsche witboek over de noodzakelijkheid van een sterker bewape ning als aanleiding fungeert. (In dit witboek is n.l. met duidelijke woorden gezegd, dat de Engelsche regeering vooral do Duitscho herbewapening en den geest waarin het Duitsche volk wordt georganiseerd als ge- Vaar voor den vrede beschouwt). Er valt voor deze meening wel iets zij het lang niet alles! te zeggen. De Duit sche pers toont zich ten minste zeer veront waardigd over 't Britsche witboek en daar deze pers alleen maar weergeeft wat in de regeerigsrogionen aan politieke opvatting leeft, moeten we wel aannemen, dat er in de kanselarij te Berlijn op dezelfde manier over het witboek gedacht wordt en dat dus het voorloopig afzeggen van Simons bezoek hiermee mogelijk verband houdt. Direct tornt nu ook de vraag op: hoe de- 2e zaak van Engelschen kant in elkaar zit. Wij moeten aannemen, dat de Britsche politici ernstig naar den vrede in Europa streven en dat het hun ernst is met de voor genomen besprekingen te Berlijn. Hiervan uitgaande ziet men het doen ver schijnen van het de Duitschcrs zoo prikke lende witboek als vanzelf als een grove tac tische fout. De Britten voelen dat zelf blijk baar ook zoo, want zij probeeren deze tact loosheid aldus te verklaren, dat de om ziju Vredelievendheid bekende premier Mac Do nald het witboek heeft onderteekend zonder nauwkeurig van den inhoud daarvan ken nis te hebben genomen. Voorts zou die pu blicatie ook geheel buiten Sir John Simon Zijn omgegaan. Het fatale witboek zou al langen tijd gereed hebben gelegen In het departement van oorlog, waarvan het uit gegaan is en in verband daarmee wordt dan de naam van Lord Hailsham genoemd. Zoo zouden, eenvoudig en duidelijk ge zegd, de mannen van defensie aan Simon dezen groven poets gebakken hebben juist toen laatstgenoemde bezig was aan het spin nen van een weefsel, dat in fijnheid en teer heid het beste staal van ouderwetsche diplo matie evenaarde en van welks resultaten men niet ten onrechte ook wel eenige ver wachting mocht hebben. Of Hailsham en zijn helpers dit met opzet Rebben gedaan of dat zij niet over de uit werking van de voor de Duitsche gemoede ren zoo kwetsende uitlatingen van het wit boek hebben nagedacht, is een vraag die ïiog niet beantwoord wordt. De uitwerking er op het oogenblik even erg om. De Britsche diplomatie is inmiddels al weer aan het werk getogen. De Engelsche gezant te Berlijn heeft al deelneming be tuigd met de ziekte van den Rijkskanselier en de hoop zijner regeering op spoedig her stel uitgesproken. Zulk een geste is in elk geval goed. Gelooft men aan verlakkerij van Duitschen kant dan is de deelneming ook als zoodanig op te vatten. Is het ernst mei Hitiers ongesteldheid dan past het beklag evenzeer. Of Hitler inderdaad niet in orde is? Men zal zich van vóór den lsten Maart het berichtje van de Matin herinneren, waarin werd meegedeeld, dat Hilter een ernstige keelaandoening had. Vlak daarop vornam de wereld, dat hij naar Saarbrile- ken was komen vliegen en daar bij den overgang van het Saargebied zelfs gespro ken had, hoewel men hem er niet had ver wacht. En thans wordt er in de Duitsche berichten over Hitiers verkoudheid gezegd dat hij in het Saargebied koude heeft gevat en nu zijn keel op medisch advies moert, sparen. Dit ales fi»®8" °P zichzelf weinig of geen reden tot achterdocht. Uit onverdachte bron wordt dan ook gemeld, dat Hitler in derdaad een op zichzelf niet ernstige keel aandoening heefit, zooals overigens in dezen griepwinter velen in Duitschland he-bbon. <üe de neiging schijnt te hebben telkens te rug te keeren. Hij zou echter onlangs tij den zijn verblijf in Berchtesgaden, meer ongesteld zijn geweest dan Maandag, toen bij een langdurig bezoek bracht aan de auto tentoonstelling. Conclusie: Hitier heeft inderdaad een keel ontsteking, maar het Engelsche witboek beeft deze ontsteking nog iets verergerd m dien zin, dart er een welkome aanleiding in gevonden is om dc Engelschen eens te doen voelen: als ge met ons op gelijken voet wilt komen praten, dan doet ge heel onverstan dig om ons tegelijkertijd als „het gevaar" koor den vrede te teckenen. Een opvatting waarin men de Duitschers BERLIJN ONTSTEMD OVER HET ENGELSCHE WITBOEK Hitiers verkoudheid als reden genomen voor uitstel van Simons bezoek Uit Berlijn werd gisternamiddag gemeld: „Bij ziju bezoek aan Saarbrucken heelt Rijkskanselier Hitler een lichte verkoudheid opgeloopcn, gepaard gaande niet een hevige heoschlieid. óp medisch advies zijn derhal ve, teneinde Hilters siem te sparen, allo be sprekingen, die voor de komende dagen vastgesteld waren, afgezegd. „Onder deze omstandigheden heeft de rijksregeering door middel van den rijks minister van buitenlandsche zaken, den En gelschen gezant verzocht, ook het reeds vastgestelde bezoek van Sir John Simon, den Britschen minister van buitenlandsche za ken, zoo mogelijk uitgesteld te krijgen". Simon heeft als gevolg van deze mede- deeling zijn reis naar Berlijn voor onbepaal- den tijd uitgesteld. Te Londeai heeft het afzeggen van de reis opzien en verontwaardiging gewekt Men sprak in toonaangevende kringen dan ook onverholen van een „diplomatieke verkoudheid" en deze indruk werd ver sterkt, toen uit de Duitsche bladen bleek, velk een indruk de toespeling op den geest an dc Ililtler-jeugd en Engelands ideöele grenzen iu het witboek van Mac Donald up de Duitschers had gemaakt Van bevoegde zijde werd er te Londen op gewezen, dat in het witboek niets staat.dat Baldwin niet ook reeds tweemaal en Lord Hailsham tenminste eenmaal hebben be weerd, zoodat de Duitschers Mac Donald ten hoogste kunnen verwijten, dat hij het toen door de Duitschers afgewezen argu ment van Baldwin nogmaals te berde heelt gebracht. De meening, dat Hitlers ongesteldheid van diplomatiekeu aard is, wordt, zegt Reuter, niet gedeeld in officieels kringen te Londen, waar men er niet aan twijfelt of Hitiers ongesteldheid is van zoodanigen aard, dat zij den kanselier niet toelaat buitenlandsche bezoekers to ontvangen en ract hen dc kwes ties der hoogc politiek te bespreken. Men heeft hier werkelijk goede redenen om aan te nemen dat Hitier ernstiger ziek is dan sommige persberichten uit Berlijn het doen -oorkonten. Intusschen is nog geen uieuwo datum voorgesteld voor Sir John's bezoek aan de Berlijnsche hoofdstad. Ook is nog niet te zeggen, welke conse quenties dit uitstel zal hebben op de voor genomen bezpeken van John Simon aan Moskou en Warschau. In de kabinetszi-tting in lieden zou de kwestie besproken worden. De Britsche ambassadeur te Berlijn heeft aan von Neurath een boodschap van do Britsche regeering doen toekomen, waarin deze haar leedwezen te kennen geeft over de ongesteldheid van den rijkskanselier en de hoop uitspreekt op een spoodig herstel. De Duitsche „Diplomatische Korrespon- denz" merkt ten aanzien van het Britsche Witboek o.a. op: interessanter en meer teekenend dan het feit der Engelsche bewapening, welke bo vendien een zaak was, waartoe reeds gerui- men tijd golfden besloten was, zijn de argu menten, waarmede de nationale regeering het afzien van de tot nog toe gevoerde ont wapen ingspolitiek tegenover het binnen- en buitenland poogt te rechtvaardigen. De onbevooroordeelde waarnemer moet constateeren, dat licht en schaduw hier zeer ongelijkmatig zijn verdeeld. Een regeering kan niet hot recht ontzegd worden, den toe stand uiteen te zetten als zij juist acht. Men mag echter verwachten, dat daarbij tegen over de afzonderlijke staten dezelfde maat staf wordt toegepast. Het geheele Britsche memorandum is er echter op ingesteld, de hoofdschuld van den moeilijken toestand, waarin de wereld zich bevindt en de nieuwe bewapeningsproblemên, waarvoor Engeland zich geplaatst ziet, op Duitschland af te wentelen. Slechts terloops wordt vermeld, dat ook andere mogendheden hun strijd krachten vermeerderd hebben. In de geheel r wereld is het verlangen naar ontspanning, naar heropbouw en vrede, nog nooit zoo sterk naar voren getreden als thans. Een buitenlandsch staatsman heeft dezer dagen niet ten onrechte geconstateerd ia de oplossing van de Saarkwes'ie een we golf van ontspanning over de wereld is gegaan. Het flegma, waarmee Engeland deze tendepzen 'n zijn Witboek over het hoofd ziet, kan evenwel niet als een geluk kige stap vooruit worden beschouwd. Koning Prajadhipoks afgetreden Door hemzelf toegelicht een door hem afgegeven verklaring licht de afgetreden koning van Siam zijn Hij beschrijft de ontwikkeling van den politieken toestand sedert 1932 en verklaart hij hoe zijn oisch tot grondwetsherziening in een werkelijken democratischen geest door de regeeriug en door do regeerings- partijen is verworpen. Bovendien had de regeering een wet op politieke misdrijven uitgevaardigd, die in strijd was met de al gemeen geldende rechtsnormen. Deze wet had geen mogelijkheid geboden dergelijke vergrijpen voor het gerecht te brengen, aan gezien zij voorzag in geheime behandeling van het delict door een speciale commissie, een procedure, die de Koning als absolute hecrscher Jsou gelasten, doch nooit had toe gepast. Prajadhipok was van meening, da» de regeering en haar partij het land bestuur de met methoden, die onverepniebaar waren met de persoonlijke vrijheid van het indivi du en niet de grondslageu der billijkheid. Hij was bereid zijn vroegere machlsbevoegd heden ten gunste van het volk over te dra gen, doch niet aan een bepaald persoon of aan een partij, die besloten had op auto cratische wijze van de macht gebruik te maken. Aangezien hij inzag, dat hij geen moge lijkheid meer had om in de toekomst voor de bescherming van zijn volk te zorgen, had de Koning afstand gedaan van -rijn rechten. Hij, wenschte geen gebruik te ma ken van zijn recht, een opvolger te benoe men. Evenmin wenschte hij dat Iemand in Siam in zijn naam onlusten zou veroor zaken. Omtrent zijn toekomstplannen verklaarde de Koning, dat hij tot liet einde van Juni op zijn landgoed zou blijven en dan mis schien een reis naar het Europeesche vaste land zou maken. Overigens had hij nog geen bepaalde plannen. geen ongelijk in kan geven. De oorzaak van de hernieuwde spanning die echter wel van voorbijgaand en aard zal zijn ligt, voor zoover wij het op het oogenblik kunnen beoordeelen, iu een ern stige fout aan den Britschen kant. DE STRIJD IN MACEDONIË De Grieksche regeeringsartillerïe in actie Vrees voor grcnsverwikkelingcu Uit Athene: De strijd tusschen de regce- ringstroepen on de opstandelingen is be gonnen. De zware artillerie is in actie ge treden. Bij het eiland Amorgos werd een schip der oproerlingen gesignaleerd, dat full speed koers zette naar het eiland Santorin. Naar de vliegtuigen melden, varen de schepen met muiters afzonderlijk. Waar de kruiser irAveroff" zich ophoudt, is onbe kend. De vroegere minister van buitenlandsche zaken en nartijgenoot van Venizelos, Mi ch alakopoulos, heeft zich tot Venizelos wend en een beroep gedaan op zijn vader landsliefde. Hij eischte een beëindiging van den opstand, die zijn land een wonde toe brengt, die in tien jaren nauwelijks te heu len zal zijn. Griekenland zal volgons hem tot den heksenketel van Europa worden door een beweging, die van nationaal standpunt bezien onnoodig is. De leider der oppositie-partij, Papanasta- sioe, die door de autoriteiten gezocht werd, heeft rich ter beschikking van de regee ring gesteld en de opstandige beweging veroordeeld. Bezorgdheid in Zoid-SlaviS De Zuid-Slavische pers beziet de ontwik keling van den toestand in Griekenland niet zonder zorg. Een uitvoerig commen taar publicceren echter slechts de „Novisti" uit Agram, die o.m. verklaren, dat dc voor naamste rol bij den Grlcksehen opstand zonder twijfel gespeeld wordt door de bui tenlandsche politiek. Venizelos had Immers voor onge veer een jaar geleden er op gewezen, dat hij niet van zins was de overeen komst inzake het Balkanpact te er kennen. Het was hem gelukt voor zijn politiek een grooto mogendheid te vinden aan de Middellandsche Zee, wie de bewegingen op den Balkan niet in haar berekeningen paste. Ook voor het geval, dat Venizelos aan het bewind zou komen zou hij het Bal kanpact niet zonder meer op zijde kunnen schuiven, want de stemming in Griekenland tegen de genoemde groote mogendheid is niet bijzonder vriendelijk. Het blad herinnert dan aan de demonstraties in Athene en in den Piraeus tegen Italië en aan de botsingen op de Dodekanesos, waarna het als volgt voortgaat: Griekenland zou zonder bet Balkanpact absoluut niets beteekenen, doch geraken in den toestand van Albanië of een an deren kleinen staat, die speelballen zijn in de handen der groote mogend heden. De „Prawda" meldt uit Parijs, dat men ook daar de golf van den Griek- echen opstand ziet uitioopen in een wijziging van de buirtenlaodsche poli tiek. Alles zou afgestemd zijn op een vijandige houding tegenover Frank rijk. Bulgaaischo en Tnrksche veilig heidsmaatregelen Blgarije heeft zijn grensbescherming ver groot door uit het binnenland derwaarts eezonden troepenafdeelingen te versterken. Deze maatregelen zijn uitsluitend van voor behoedende!] aard en ter bescherming van het land genomen. Zij zijn volkomen In overeenstemming met het volkenrecht De Bulgaarsche gezant heeft instructie gekre gen de Grieksche regeering een verklaring in dien zin te overhandigen. Ook Turkije heeft zijn troepen in Oost- Thracië buitengewoon versterkt, ook aan de'Bulgaarsche grens, wat de Bulgaarsche regeering eenigszins ongerust maakt, temeer daar de Turksche pers den laatsten tijd een campagne tegen Bulgarije voert De beslissing binnen twee dagen? Uit Saloniki: De minister van oorlog is naax het front vertrokken. Volgens een of- ficieele mededeeling wordt de beslissing binnen twee dagen venvacht De golf van Saloniki is door mijnen versperd. Uit Parijs: Met het oog op de gebeurte nissen in Griekenland heeft de mlnistei \an Marine den in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee gestationneerde tor pedojager Verdun bevel gegeven direct Piraeus aan te doen, om zoo noodig te zor gen voor de bescherming van Fransche oa- derdanen. Bovendien worden twee kruisers van het Middellandsche Zee-eskader in go roodheid gebracht om naar Griekenland te kunnen vertrekken. Verboden Vlaamsche betooging Het comité voor de Vlaamsche betooging te Brussel heeft Maandag in den loop van den middag een brief van burgemeester Max intvangen, waarin bevestigd wordt, dat de betooging voor dc eerbiediging van de Vlaamsche taalwetten, welke 31 Maart moet plaats hebben, verboden wordt. Als reden geeft de burgemeester op, dat de openbare orde kan worden verstoord. Het comité deel de aan de pers mede, dat naar de toetredin gen te oordeelen, welke reeds waren inge komen. ongeveer 100.000 personen, waar van 20.000 leden van het Verbond van Vlaamsche Oud-strijders, aan den thans af gelasten optocht zouden hebben deelgeno men. De eenige toespraak, welke na afloop van de demonstratie zou worden gehouden, zal op 31 Maart waarschijnlijk samen met een manifest aan de binnen- en buitenland sche pers worden toegezonden. Buitendien hebben de groote Vlaamsche cultureeie or ganisaties besloten als eerste antwoord op het verbod van burgemeester Max de actie 'oor Vlaamsch Brussel met verdubbelde kracht voort te zetten. Andere maatregelen van verweer zullen door het comité worden oorbereid en binnenkort worden bekend gemaakt. AMERIKA MOET BEHOORLIJKE KOOPVAARDIJVLOOT HEBBEN President Roosevelt heeft er ta een spedale boodschap aan het Ccogres op aangedrongen, dat de Vereenigde Staten een adequate koopvaardij, vloot moet in stand houden, met directe regeerings- subsidle. DE HONGAARSCHE KAMER ONTBONDEN Onbruikbaar voor Gömbös plannen Het nieuwe Hongaareche kabinoWjJöm- bös is gister beëedigd. In het huis van afgevaardigden is gister een schrijven van den rijksregeut voorge lezen, waardoor het huis wordt ontbonden en de nieuwe volksvertegenwoordiging op 27 April a.s. wordt bijeengeroepen. In verband met het besluit tot parle- ments-outbinding wordt er van bevoegde zijde op gewezen, dat het huis van afge vaardigden in zijn tegenwoordige samen stelling geen instrument meer was, waar van de regeering-Gömbös bij do verwezen lijking van de voorgenomen groote natio nale reorganisatie den noodigen steun zou kunnen verwachten. Den laatsten tijd is veeleer gebleken, dat in het huls van afge vaardigden de partij-tegenstellingen zich toespitsen op een wijze, welke voor het na tionaal belang noodlottig zou kunnen woi- den en dat er krachten aan het werk we ren, om het reorganisatie-plan der regeering met parlementaire middelen te verhinde- In verband met deze ontwikkeling der dingen heeft de rijkstegent daarom, op voorstel van den minister-president, van zijn constitutioneel recht gebruik gemaakt en de ontbinding van het parlement gelast. Dc nieuwe verkiezingen, welke volgens de grondwet binnen zes weken moeten plaats vinden, zullen nog volgens het oude lijstenkiesrecht gehouden worden. Toch is men >n ingelichte kringen algemeen van oordeel, dat het nieuwe parlement een ge heel andere samenstelling zal te zien ge ven als de thans ontbonden volksvertegen woordiging. De verkiezingen zijn vastgesteld op 7 April a.s. Het nieuwe parlement zal, zooals gemeld, voor het eerst op 27 April zitting houden. Italië en Abessinië De neutrale zóne van Oeal-Oeal Uit Rome: De definitieve overeenstem ming tusschen Abessynië en Italië over de instelling vaai eens zes kilometer breede neutraio zóne tusschen de gebieden van beide landen, welke onder anders luidende berichten tot stand is gekomen, wordt hier van groot belang geacht, daar de meenings- verschillen hierdoor op alle belangrijke punten zijn opgelost. De onderhandelingen zullen te Artdia Abeba worden voortgezet, tot alle afzon derlijke problemen van de zóne-kwestie zijn geregeld. Ondanks do succesvolle onderhan- gen zal Italië verder troepen en oorlogsmateriaal naar OostrAfrika blijven verschepen, om de Italiaan scha koloniën onder alle omstandig- door sterke garnizoenen tegen inci denten te beschermen. MAC DONALD OOK VERKOUDEN De Engelsche-minister-president. Mat Donald heeft een koude gevat Op medisch advies heeft hij vandaag zijn woning niet verlaten. AMAN OELLAH ALS PELGRIM NAAR MEKKA Uit Rome: De oud-koning van Afghanistan, Aman Oellah. Is uit Rome. waar hij verscheidene jaren verblijf beeft gehouden, met rijn familie trokken naar den Hedjaz, teneinde als pelgrim Mekka te gaan en een bezoek te brengen aar graf van Mohammed. Aman Oellah wordt vergezeld door de Konin gin-Moeder en door Prins Hassan en een gevolg. LADY YOUNG TERECHT Uit Bulawayo wordt gemeld, dat Lady Young, de echtgenoote van den gouverneur van Noord- Rhodesia. en Dr. Kerby. een gouvernementsarts, die gedurende meer dan drie dagen vermist werden, nadat zij in een licht vliegtuig van Livingstone naar Lusaka waren v-ertrokken. levend en onge deerd zijn teruggevonden, hoewel hun toestel ver nield ls. TERUGKEER VAN HET BELGISCHE KONINKLIJKE PAAR Uit Londen: Het Belgische Koninklijke paar da; zooals gemeld het weekeinde heeft doorgebracht in een hotel te Folkestone, is naar Brussel terug gekeerd. Kccing Leopold beeft een oobeteekenende kaak- operatie ondergaan en niet, zooals eerst werd ge meld. een oogoperatic. Hij is volledig hersteld. Uit Rome: Zondagmorgen heeft de huwe lijksinzegening plaats gehad van Don Jaime, zoon van den ex-koning van Spanje, met mej. Emanuella de Dampierre. De ex-ko- koningin van Spanje was niet bij de plech tigheid tegenwoordig. Zooals men weet, heeft Don Jaime, alvorens dit huwelijks aan te gaan, afstand gedaan van zijn rechten op den troon. Kort Nieuws In Rusland gaat men in April bij het stratosfeeronderzoek over van de ballon op het door vloeibare zuurstof voortbewogen raket, voorzien van automatisch registrep- rende parachutes, teneinde de veilige daling van het toestel te waarborgen. Een automobilist, op weg van Londen lar Durban, zag toen hij nabij Kasama door het dichte woud reed, plotseling een reus- achtigen olifant Er was geen tyd meer om te stoppen, zoodat de auto met kracht op den olifant inreed. Deze werd „geschept" en kwam op do motorkap terecht, die geheel werd vernield, evenals do koplampen. Het dier stond echter spoedij? weer op zijn poo len en verdween ijlings in het bosch, waar na Humplirey zijn reis voort kon zetten. De Zweedache Oecumenische Raad voor practisch Christendom wil een wereld plebisciet over den oorlog houden, dat dil hem het beste middel schijnt om den vredes wil, „die ongetwijfeld op den booem van het hart der volken leeft", tot uitdrukking te brengen. Weet men ook wat de Bijbel zegt over wat op den bodem van ons hart Op last van de Russisclie regeering moet de Russische dichter Alexander Pasch kin zijn werken, in welke het woord engel voorkomt, herzien. „Engelen zijn er in Sov jet-Rusland niet". Bürckel heeft meegedeeld, dat de gift van 700.000 Mark aan de noodlijdenden in hot Saarland zal dienen om een grdot aan- 'ervallen woningen door betere te ver vangen, VEERTIENJARIG MOORDENAAR Uit Weenen: De even 14 jaar oude her dersknaap Johami Uedermasser t© Weinzirl iu Oostenrijk heeft zijn patroon, Jozef Preining, diens echtgenoote en dochter met een houweel doodgeslagen. De jeugdige moor denaar heeft zich vervolgens van 700 schil ling aan baar geld meester gemaakt. Daar na heeft hij de boerderij van Preining in brand gestoken, welke totaaj werd ver woest MELK-AUTARKIE ONGRONDWETTIG Het opperste gerechtshof der Vereecigde Staten heeft een door de wetgevende vergadering van staat New-York aaogeooraen wet, waarbij dc koop van melk, afkomstig van buiten den staat New-York, werd verboden, in strijd met de fedc- erklaard. Gemengd Nieuws. BLOEDIG CARNAVAL Tydens de carnaval-drukte heeft te Eind hoven wederom een ernstige steekpartij plaats gehad. De 19-jarige Koo ij akkers was mot een gezelschap op stap en trad boven genoemd café binnen, waar hem verweten werd, dat hy den vorigen dag het daiusgeld niet betaald had. Da geldophaler verwijderde hem uit de zaal. en oudere broer van Rooy- akkers uit de Hugo de Grootstraat, die dit niet aanstond, trok daarop zyn mes en stak den 26 jarigen geldophaler Van Hoek met hqt wapen in de borst. De man werd ernstig ge wond; het bleek dat ook de longen waren ge troffen. Op last van dokter Govarts is het slachtoffer naar het Binnengasthuis vervoerd. Zyn toestand was gisterochtend redelijk. De dader, die pas uit de gevangenis was ont slagen, werd door de politie gearresteerd. ONTAARDE OUDERS Dc Arnhemsche rechtbank deed uitspraak in dc zaak tegen den 30-Jarigen M. G. en zijn 22-jarige vrouw E. K.. beiden wonende tc Tiel. die terecht gestaan hadden ter zake van ernstige mishandeling en verregaande verwaarloozmg van bun 4-jarig kind. De man werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. De vro„w zal in een krankzinni gengestlcht worden geplaatst, voor den proeftijd van één jaar. Daarna wordt zij ter beschikking van de regeering gesteld. HAAR ZWAGER GESTOKEN De 30-jarige M. H. B. te Echt, gemeente Rhe- nen, die terechtgestaan heeft ter zake, dat zij haar zwager met een mes levensgevaarlijk wondde, werd door de rechtbank te Arnhem oordeeJd tot 4 maacden gevangenisstraf aftrek der preventieve hechtenis. De eisch 6 maanden gevangenisstraf. VLOT GEBRACHT Het Russische motortaokschip ,£mba" la door een defect aan de stuurinrichting op de Westar- Schelde nabij de haven van Terneuzen omhoog gevaren. Het vaartuig ls door sjeepbooten vlo, gebracht eu naar Terneuzen opgevaren, wa; 10.000 ton gasolie zal lossen, DE „EINDSTREEP" Tijdens een wielerwedstrijd te Oss, Icwam de wielrenner H. In aanraking met een der mede renners, waardoor hij zoo ongelukkig tegen een muur kwam te vallen, dat hij bewusteloos bleef liggen. Het slachtoffer hep een hersenschudding op en werd naar het R.K. ziekenhuis vervoerd. EEN .ONDERHOUD" OP DEN STRAATWEG Op den straatweg van 's-Hertogenbosch i Hedel had een korte vechtpartij plaats, waarbij een 23-jarige jongen uit Amraerzoden een vrij ernstige steekwonde in het onderlijf bekwam. Het slacht offer, wiens toestand aanvankelijk levensgevaar lijk scheen, werd in het groote ziekengasthuis te Den Bosch opgenomen De recherche heeft in den nacht den vermoedelijken dader in zijn woning aangehouden. Deze bekende wel een handgemeen te hebben gehad, doch daarbij geen mes te hebben gebruikt. Hij word. in arrest gehouden. Naar wij vernemen is op verzoek van den verdediger onder borgstelling in vrijheid ge steld do winkelier J. H die zich schuldig heeft gemaakt aan oplichting van een ver zekeringmaatschappij. Hij deed aangifte van het feit, dat in zijn zaak in damesgoe deren aaD het Olympiaplein te Amsterdam was ingebroken en een partij winkolgoede- ren Was ge-stolen ter waarde van f3000. De inbraak was echter met zijn medeweten gepleegd door twee bekenden van de politie, zekere W. on Johnny W. Dit laatste twee tal heeft zich eveneens schuldig gemaakt aan den bontdiefstal in het centrum van do stad. welk? onlangs is gepleegd. Zij be schuldigden den eigenaar van de zaak, dat hij de diefstal met hun medeweten op touw had gezet, hetgeen in dat geval echter on waar bleek te zijn. woning aan de Ouddorpstraat een pan met kokend vet over het lichaam had gekregen, waardoor het ernstige brandwonden had be komen. SMOKKELAARS GESNAPT De politie te Roosendaal heeft een goeden ag geslagen door aanhouding van een luxe auto, waarin 5000 boekjes sigarettenpapier waren geladen. Tegen de vervoerders twee inwoners van Rotterdam werd proces ver baal opgemaakt, terwyl auto en lading in be slag werden genomen. DE VEETE EN HET MES By een ruzie in de Jodenstraat te V e n 1 o werd de 36-jarige A. Wolters uit Venlo met een broodmes ui de borst gesloken. Het siacht offer liep hierbij een ernstige wonde op od moest in zorgwekkende toestand naar het zie kenhuis te Venlo worden overgebracht. De dader, de 24-jarige B. K. uit Venlo werd gear resteerd en is naar Roermond overgebracht, Tusschen de beide personen bestond een oude veete, welke aanleiding tot de steek partij heeft gegeven. Op heeterdaad betrapt Maandagavond elf uur ontdekte de politie dat op het Visschersplein. te Utrecht een paar jongemannen bozig waren aan het slot van een pakhuisdeur te morrelen, pakhuisdeur te morrelen. Het bleek, dat ze trachten met een val- schen sleutel liet pakhuis binnen te komen. Beide jongens werden meegenomen nanr het politieburau. Het waren een 18-jarlg los werkman en een 20-jarige koopman, beiden woonachtig alhier. Een hunner bleek vijftien sleutels bij zich te bebben. Het tweetal is overgebracht naar het po litiebureau Tolsteegbrug en daar ter be schikking gesteld van den Commissaris van Politie in de Ilde afdeeling. Weerbericht PöltJ# geeft <3ea vorigen etand aan Hoogste stand te Scilly 775.8. Laagste etand te Reykjavik 752.6. Staud vanmorgen halftwaalf 770.9. WEERVERWACHTING Matige tot zwakke, later wellicht weer toenemende N.W. tot W. of Z.W. wind, tij delijk opklarend, aanvankelijk weinJg of geen regen, lichte vorst tot om het vriespunt 's nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERVERWACHTING De hooge druk in het O. trok zich 0.- waarts terug, vooral onder invloed van een secundaire depressie welke zich gister over de Noordzee ontwikkelde en zich thans over Duitschland bevindt. De secundaire bracht over het N. van ons land eenige regen en veroorzaakt thans over het W. van Duitsch land sneeuw. Achter deze secundaire steeg de barometer snel. Over de Golf van Biscaye vormde zich een 775 kern, terwijl zich boven de Britsche eilanden een rug van hooge drukking be- vintfi Ver in het W. op de oceaan nadert blijk baar een diepe depressie, welke haar in vloed over IJsland uitstrekt, alwaar de ba rometers flink dalen. Over Scandinavië blijft de vorst streng, alhoewel de temperatuur op sommige stations steeg. Over Midden- en O. Duitschland werd de vorst iets minder. Verder steeg de temperatuur over N. IJs land, de Britsche eilanden, ons laod en W. en Midden-Frankrijk, dit tengevolge van den aanvoer van oceanische luchtmassa's uit het W. Er mag ten onzent opklarend weer wor den verwacht met later krimpende wind. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 6.4 C. 7 MAART Zonsopgang 6.36 uur, zonsondergang 5.47 uur Maan op v.m. 7.00 uur, onder nam. 9.41 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 7 MAART Van 's avonds 6.17 uur tot 's morgens 6.04 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Héden Vortc Heden Rhefnfelden ?.<4 9.45 Canb 2 "5 2-95 Rrelsach 1/9 1.64 Fms '1/7 T40 R>hl 2.77 2/4 Cohlens S.2S 3 4« Maxftu 4.35 4.41 Trier 1.90 a 60 Dlederiielin 1.57 1 70 Keulen 3.50 Mannheim 3.66 a.72 Pneseldorf 2.99 8/6 f.ohr 2.10 9/0 Ffahrort 2.49 8.79 Mainz 14R 1-56 Wesel 2-59 2.90 Blncren 2.46 2.57 Emmerik 3.85 4.11 Lobltb 12/1 19.03 Kampen -0.40 -0 37 Nijmegen 1'.40 10.61 Ejsden 48.90 Oo.OO St Andries 5,09 6.:5 Maastricht 43.13 4333 Arnhem 104)7 10.26 Grevenblcht SCi 8 30.84 Vreeswijk Iw 1.S1 1,89 Venlo 14.44 13.79 VA'estervoort 10.68 10/7 Grave 'sluts) 9.59 9/4 Deventer 4„5» 4.- 0 St Andries 3.78 3.93 Stuw Borgharen gesloten Stuw Sambeek geopend HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 7 Maart Pe'fartjl 0.34 1V8 HellevoetsL 4,28 16.45 Terschelling 10.16 22/2 Will, mstad 6.0ó 17 *9 Herringen Jl.l i 23.40 Brouwprah. 3.40 15/7 Den Helder 9.0.5 21.10 Zierikzee 4.11 16.40 l.lmniden 4.28 16.45 AVemeldinge 4/5 1658 Hoek v. UolL 3/6 1"'.16 A'üaaingen 2.25 14 52 Scbevenlngen 3.46 i5 5S Teruenzen 3,04 15.29 Kottei dam 6.32 18.11 Iiansweert 4.05 16/7 Branden Te M e 1 i c k zijn door tot nu toe onbe kende oorzaak de woningen van den heer Fransen en den bakker Puts iu de asch ge legd. De inboedels gingen verloren. De kiu- deren, die juist te bed lagon konden met moeite gered worden. De schade wordt door verzekering gedekt. Te Gieten (Dr.) brak door onbekende oorzaak brand uit in de exportslagerij van de fa. Udema. De brandweer wist het vuur te beperken tot een opslagplaats. Emballage en twee electromotoren werden een prooi der vlammen. Het ketelhuis en de machine kamer leden vrij wat waterschade. Verzeke ring dekt de schade. Te Nieuw-Buinen (Dr.) is het café an Jac. Smit, staande aan het Dwarsdiep, door onbekende oorzaak tot den grond toe afgebrand. Huis en inboedel waren ver zekerd. Te Olde n zaal is een onbewoond pand in de Kloosterstraat afgebrand. Het diende tot bergplaats, paardenstal en wagenschuur, fc'en paard, dat zich in den stal bevond, werd gered. Overigens werd alles een prooi dér vlammen. De brandweer wist de belendende perceelen te behouden. Alles wqs verzekerd. De oorzaak is onbekend. Inbraken In de gemeente Wierden onder Almelo is 's nachts ingebroken in het kantoor van de Coöp. Landbouwvercen. „Rektum-Ypel". De inbrekers, die waarschijnlijk per auto ge komen zijn, zijn binnengekomen door een ruitje uit de machinekamer te snijden, waardoor zij in het kantoor konden binnen dringen De dieven hebben de kleinste dor twee brandkasten, waarin zich veel geld bevond, met bijtels opengebroken en daaruit een bedrag van 2 3000 gulden aan bank biljetten en zilvergeld ontvreemd. Toen de inbraak ontdekt werd, is onmiddellijk do politie op de hoogte gesteld eo onder leiding van den majoor der recherche te Almelo, den heer A Koot, is het onderzoek be gonnen, In den nacht van Zondag op Maandag is te Oudenbosch ingebroken in het veilingkantoor aldaar door het indrukken van een ruit. Alles werd onderste boven ge haald, terwijl voorts getracht werd de brandkast te forceercn, hetgeen echter niet gehikt is. Alleen uit een bureau-lade werd een bedrag van 35 centen buit gemaakt Da marechaussees stellen een onderzoek in.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2