J&ktuw (terattt Nieuwsblad voor L eiden sn Omstreken Dagelijks verschijne nd De binnenschipperij klaagt abonnementsprijs: Per kwartaal .in Leiden en in plaatsen - waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksclie zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/ï cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5418 WOENSDAG 6 MAART 1935 15e Jaargang abbertentieprijjtn: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22'/> Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel f 0.17'/j Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 GEEN ONTSLAG VAN RIJKS PERSONEEL? In het antwoord, dat de Regeering onlangs gaf op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer kon men lezen: „Een onderzoek naar de aard der rijks uitgaven leert, dat dadelijk volledig wer kende besparingsmaatregelen maar in zeer beperkte mate mogelijk zijn. Belangrijke reorganisatiemaatregelen komen altijd weer neer op afschaffing van personeel en zoo lang het rijk nog niet besluit, om dit per soneel zonder meer op straat te zetten een handelwijze, waartoe *de regeering vooralsnog niet bereid is zal de te ver krijgen besparing zich eerst geleidelijk ver wezenlijken. Uit geldt niet voor salaris verlaging van in dienst zijnd personeel, <lpch daaraan zijn ook grenzen. „De regeering wil daarmede niet zeggen, dat op het stuk der salarisregeling niet ver der zal moeten worden gegaan. Zij heefi ook deze vraag in onderzoek, doch zij maakt zich niet de illusie, dat als zij to? een verdere vermindering van de salaris last zal meenen te moeten besluiten, haar niet tegemoet zal worden gevoerd, dat bij bezuinigingen van deze soort weinig sftpiats nianskunst te pas komt" Het orgaan van het Christelijk georgani seerd P.T.T.-personeel vestigt op deze pas sage nadrukkelijk de aandacht en voegt er onder meer aan toe: „Deze passage is in haar soberheid dui- dólijk genoeg. Voor ontslag van rijkspersoneel behoeft geen vrees te bestaan. Dergelijke voornemens koestert de Regee riiïg niet. Reorganisatie, zonder ontslag van perso iieel, zal in de toekomst dus tot geleidelijke besparing leiden. Anders staat het met de salarissen. Verlaging daarvan werkt oogenblikkelijk. De ambtenaren hebben dat wel zoo lang zamerhand ondervonden. Gelukkig erkent de Minister, dat aan salarisverlaging ten slotte ook grenzen zijn. 'We zouden voor wat liefs willen, dat de Minister met ons van meening was, dat die grens reeds is bereikt." Wij behoeven niet te zeggen, dat wij niet op salarisverlaging zullen aandringen, wan neer de Regeering het niet beslist nood zakelijk acht. De grens is hier en daar, vooral in de onderste kringen, reeds lang bereikt Hoe voorzichtiger de Regeering op dit punt te werk kan gaan, hoe liever ons dit is. Echter, nog veel grooter voorzichtigheid dient o. i. betracht te worden bij het geven van ontslag. Immers, hier is het voordeel wel zeer gering en de gevolgen zijn zooveel te ernstiger. Ontslagen op groote schaal moeten do diensten desorganiseeren; tenzij... vroeger op roekelooze wijze voor een over- compleet heeft gezorgd- Ontslag is voor hen, die het treft, hoop- bonemend. Een salarisverlaging doet pijn; ontslag kan een mensch breken en alle hoop vernietigen. Ontslag geeft daarbij vaak weinig finan deel voordeel. Immers, het eerst worder. meestal de laagstbezoldigden getroffen, ora dat de hooge functionarissen adviseeren er zich zelf natuurlijk onmisbaar achten. Doch ook de laaggesalarieerden krijgen - geluk kig wachtgeld, en worden straks naar de steun verwezen: financieel maakt h»! voor de gemeenschap niet veel verschil of Ze ontslagen worden', dan wel gehandhaafd blijven. Vervroegde pensionneering, natuur lijk zonder nieuwe aanvulling en zonder extra salarisverhooging voor opschuivende ambtenaren, lijkt ons beter middel dan ontslag, 'dat desorganiseeren d werkt. In bizondere mate geldt dit in gevallen als bij het Crisisinvoerbureau, waar mecha- niseerihg tot massaontslag leidde. Indien men daar gedachtig was geweest aan de wijze woorden uit de Memorie van Ant woord ware wellicht veel ergernis voor komen. geen enkele wijze meewerking of steun te zullen verleenen en in geen geval als lid in zoo'n vereeniging te zullen toetreden. Evenwel schijnt de ecrstgeciteerde bepa ling een nadere uitleg te hebben ontvangen. Immers kreeg de redactie van Het Va derland dezer dagen een verklaring on der de oogen, waarbij het hoofd van dienst uog het volgende onderschrift had geplaatst: „Ik teeken hierbij aan, dat, blijkens vo- renaangehaalde missive van 15 dezer" (mi- nisterieele missive no. 47, kabine*, van 15 Februari 1935), „onder het verleenen van steun aan een verboden vereeniging ook is te verstaan het geabonneerd zijn op bladen in tijdschriften, welke door dergelijke ver een ïgingen worden uitgegeven." Nu kan gereedelijk worden toegegeven, dat het nemen van een abonnement op een krant of tijdschrift steun beteekent aan de actie, welke daarin gepropageerd wordt. Maar het d., dat evenals wij van oordeel is. dat men revolutionaire bladen uit cantines en kazernes behoort te weren, wijst terecht op de 'mogelijkheid dat men ze wel in leeszalen vinden of aan kiosken koopen kan zonder i conflict te komen met het voorschrift Trouwens, een abonnement te nemen op een dagblad, heeft zelden de bedoeling om het te steunen. Men doet het om er zelf ge not van te hebben, doch ook wel om op de hoogte te blijven met de meeningen, welke van die zijde verbreid worden. Wij en ook vele regeeringsorganen zelf zijn geabonneerd op meer dan één blad of periodiek, alleen omdat wij dat noodig hebben bij de vervul ling van onze taak, zonder dat er van eenige sympathie sprake is. Dat kan ook bij ambtenaren 't geval zijn. Zoo zal, om een voorbeeld te nemen, een bestuurder van een Christelijke vakorgani satie geabonneerd willen zijn op het orgaan van een hem zeer onsympathieke andere vakvereeniging, enkel en alleen om te we ten, wat daar leeft en ook om deze actie eventueel te bestrijden. Afgezien echter daarvan rijst toch de vraag of deze uitbreiding van het verbod niet wat ver gaat. Er is wezenlijk verschil tusschen het lidmaatschap van een vereeni ging, waardoor men zijn overtuiging belijdt en het abonnement op een blad, waardoor m?n, geen enkele uitspraak doet; waarvoor althans geheel andere motieven aanwezig kunnen zijn. PLICHT EN VRIJHEID. Er zit altoos eenige spanning tusschen .vat plicht eischt en wat vrijheid veroor looft. Vandaar, dat er onder ons volk nog imnier twijfel heerscht over de rechtmatig heid van liet verbod voor ambtenaren en militairen om lid van een bepaalde organi- satie te zijn. Men erkent dan wel, dat een ambtenaar in conflict komt met de overheid, die hij behoort te dienen en te schragen, als hij steun verleent aan organisaties, welke het gezag ondermijnen; maar vooral ons volk voelt er weinig voor om dat in verordenin gen en voorschriften Vast te leggen. En mei het verbod om van zekere organisatie lid te zijn, had menigeen vaak moeite. Deze. bezwaren kunnen wij niet deelen. Wie zich als lid eener vereeniging aan meldt, toont daarmee klaarlijk, dat hij met het doel dezer organisatie instemt. En wan neer deze corporatie kennelijk het gezag belaagt, is het uitgesloten, dat een ambte naar er lid' van kan zijn. Het lijkt ons dus volkomen rationeel, dat de regeering de ambtenaren laat beloven aan zulke vereem gingen of aan van haar uitgaande actie op Over ongelijke vervoersvoor- waarden te water en te land Overal het welbekende klompje voor den schipper Het Nederlandsoh Binnenvaartbu- reau te 's Gravenhage, waarin alle beurtvaart ondernemingen zijn verte genwoordigd, alsook de schippersver- eeniging „Schuttevaer", heeft gisteren de pers uitgenoodigd tot een conferen tie over de verVoerstoestanden hier té lande. Uitteraard liepen de besprekin gen over de binnenscheepvaart, die. wel zéér bijzonder lijdt onder de ma laise, welke nu i;eeds iooveèl jaren aanhoudt. Nog al te weinig is het publiek overtuigd van den nood onder de binnenschipperij en van de beurtvaart. De schipper gaat rustig zijn gang, zijn bedrijf veroorzaakt weinig drukte en beweging. Wellicht is het daar aan toe te schrijven, dat de toestanden onder de schipperij, die men met donkere kleuren kan schilderen, minder tot het groote pu bliek spreken als met het oog op dit oude bedrijf noodig is. Want oud is het! Zijn roem van te hebben medegewerkt aan de ontwikkeling en den bloei van land en volk dateert stellig uit den tijd der Middeleeuwen, toen men nagenoeg niets anders kende dan het vervoer te water. Maarook de lasten, waaronder de bin nenscheepvaart gebukt gaat, roepen de heu genis van lang vervlogen- tijden wakker. Want de roem vervloog, maar de lasten bleven. Nu drukten deze lasten voorheen minder, in de eerste plaats omdat er toen verdiend werd en het vervoer te land zich minder in tensief had ontwikkeld. Naarmate dit toe nam verminderde de bestaansmogelijkheid van den binnenschipper, die zulke oude, vergeelde scheepspapieren kan toonen. Maar hierbij komt in de tweede plaats, dat de binnenschipperij in onze nationale huishouding zich al meer meent te zien aangewezen de plaats van het achteraf gezette stiefkind. Dat is het wat de binnenschipperij, die niet alleen de groote rivieren bevaart, maar meer nog de binnenwateren, moeilijk kan verdragen. Want ja, zoo zei men ons, de heer Van Lidth de Jeude, die als Minister van Water staat zal optreden, zegt wel dat het vervoer te water hier te lande vrij is, maar dat geldt alleen voor de vaart door de Rijkswa teren. Overal evenwel in, ons waterrijk land houdt men vanwege de provincie, de ineente of het waterschap den schipper het welbekende klompje waarin hij onophoudelijk heeft te offeren. Schier elke brug in ons goede vaderland is raak voor hem. Alleen in de vier Noordelijke provinciën zijn reeds 2500 bruggen belast. Laat men evenwel een ballonnetje op om tollen te heffen op dezelfde bruggen voor het verkeer te land, dan is Holland in last Er zijn zoo verzekerden de heeren Binnen vaartbureau ons, burgemeesters van groote gemeenten, die zich tegen tollen krachtig verzetten, maar het tegelijkertijd dé meest natuurlijke zaak ter wereld vinden bruggelden vajn vaariuigen te heffen. En toch zijn de bruggen niet voor de scheep vaart gebouwd en dó schippers rijden ze niet stuk, merkte men ons op. Behalve deze door de schippers hartgron dig gehate bruggelden moeten ze haven gelden opbrengen: in Rotterdam circa 1 mil- lioen en in Amsterdam ongeveer 800.000 per jaar. Verder precario, sluisgeld, koppé- geld, kadegeld,'doorvaartgeld (in een be paalde gemeente) enz. In het geheel bestaan op deze manier 52 vormen waaronder de binnenvaart „brandschat". Het vervoer te" land kent, behoudens de wegenbelasting en een enkele andere belas ting al deze hellingen niet. Wordt door deze ongelijke belastingdruk de binnenvaart reeds ernstig gedrukt, ongun stiger is de toestand nog geworden door de concurrentie van de spoorwegen en de au to-tractie. De spoorwegen hebben een tekort van 30 millioen per jaar, eiken dag, rekenden do heeren uit, moeten de belastingbetalers 80.000 gulden hiervoor opbrengen. En. wat- de auto's betreft, in de laatste jaren zijn 50.000 vrachtauto's meer op den weg ver schenen. Nagenoeg iedereen kan als chaul- feur op een vrachtauto klimmen met het gevolg dal 800 dooden per jaar vallen en 40.000 gewonden. Vergelijk daarmee nu eens vroeg men ons, hoe weinig menschenlevens ten offer vallen bij „scheepsrampen" binnenvaart. En dat alles niet tegenstaande hét afnemen van het vervoer in het algemeen tengevolge van de crisis. Het waren deze o.i. niet ongewettigde klachten, die de pérs van de vertegen woordigers van de binnenvaart te hooren En" toch, zette men ons uiteen, heeft le binnenvaart Nederland met letta van Rijn,, Maas en Schelde rijke binnenwateren helpen grootmaken. Vroeger met tjalken, nu-ook met motorboo ten, verleent de binnenvaart die weer te onderscheiden is in particuliere vaart en beurtvaart nog altijd belangrijke dien sten. In de binnenvaart zijn 19.300 sche pen, metende 4.103.326 ton in de beurt- vaart 2428 booten, metende 170.010 ton. Werkzaam zijn in de binnenvaart 45.917 personen, waarvan 2669 admini stratief. Bij de spoorwegen zijn werkzaam 36.465 personen (gegevens van de spoorwegen per December 1933). Totaal 15.416 zelfstandige onderne mingen in de scheepvaart. De Rijnvaart met zijn internationale ver bindingen enmoeilijkheden valt hier buiten. Om de ongelijke positie tusschen het ver ier te water en te land op te heffen en evenwicht te scheppen in de vervoersvoor- waarden, vraagt de binnenscheepvaart van de Regeering le. Verplichte en periodieke herhaalde keu ring van materiaal en personeel (met oog op de veiligheid in het bijzonder wat betreft hot vervoer over landwegen). 2e. Het stellen van voorwaarden, waar onder z.g. eigen vervoer mag plaats hebben. 3e. Het verplicht stellen voor het wegver voer van verzekering terzake van scha.lt toegebracht aan personen en goederen. Of aak geheel ontbrekende, of zeer gerinze draagkracht van de ondernemers van ver- irdiensten over de landwegen maakt het 'oeren van een verplichting tot verz-Ke ring voor wettelijke aansprakelijkheid uivr- mate gewenscht. •ie. Het beperken ran verdere uitbreiding der vervoerscapaciteit, met name van de vrachtauto's. De Overheid, meent men, be perkt op allerlei ander gebied, waarom hi*r niet? Langs de Noord en de Nieuwe M zal dan de scheepsbou w, een oud-vaderland- schfi tak van nijverheid, weer opbloeien. 5e. Het invoeren van een concessiestetsel }or het vrachtautobedrijf, zulks in verbunJ met de wet,op de Evenredige Vrachtverdee- ling, die wei misbruiken keert, maar de binnenscheepvaart toch in hooge mate bindt. (Hieromtrent is een wetsontwerp bij de Staten-Generaal ingediend). Minister Colijn als minister van Waterstaat a. i. heeft een open oog ook voor de hieir verdedigde Le- langen. Bij de behandeling van de Water- staatsbegrooting in da Eerste Kamer gaf Z.Exc. de volgende richtlijnen aan: le. dat het geheele \erkeer als een een heid behoort te worden gezien; 2e. dat niet kan worden toegelaten, dat het particuliere verkeer het verkeer van de Spoorwegen zou afroomen in streken met groote verkeersdichtheid en het verlies op leverend vervoer in stieken in et een gerin gere verkeersdichtheid zou laten voor de 3e. dat met de spoorwegen sterk concur- reerende -vervoermiddelen door concessies gebonden zullen moeten worden, zoo wal voor het goederenverkeer als voor het per «onen verkeer; 4e. dat er een zeer sterke beperking van onrendabele spoomv eg lijnen zal moeten komen; 5e. dat in streken, die niet door het itigtv krompen spoorweg- of tramwegnot worden bediend, andere verkeersmiddelen de plaats moeten innemen, die, indien noozakeüjk. door subsidies ten laste van hot Verkeers- fonds zelfs kunnen worden gesteund; 6e. dat na voltooiing der onderhanden zijn de kanalen geen nieuwe zullen worden «m I kan maar de beste zijn Verkoop „TWENTOL" voor Holland) DEVENTER geiegd, indien deze de positie van het Ver- keersfonds zouden verslechteren, en 7c. dat er voor het verkeer op den weg geen monopolies zullen worden verleend, zooals minister Reijniéi een paar jaar ge leden voor de spoorwegen op het oog had. Hei wachten is nu op de Staatscommissie, als uitvloeisel van de Wet op het Verkeers- forids, die het geheel* vervoersvraagstuk onder de loupe za| nemen. Deze commissie zal dit doen onder 'eiding van Prof. Vlr C. W. de Vries, hoogleeraar aan de Handels- hoogeschool te Rotterdam, maar is nog in et benoemd. Het binnenvaartbedrijf wil begrijp el ijk er- liever niet wacbt.m èn op de benoeming dezer Staatscommiss'e én op de uitkomsten van haar onderzoek aanzien van het verkeei'scoördinatie- vraagstuk. Men acht dringend noodig inmiddels enkele maatr. gelen aan de orde te stenen, die buiten dit vraagstuk staan: regeling van diensttijden van bestuur ders van mechanisch over de landwegen voortbewogen voertuigen, waardoor mode 3 veiligheid gediend zou zijn, b. controle op de naleving van de bepa ling betreffende de maximum lading, weike ■achtauto's mogen vervoeren; c. voorkomen van clandestien vervoer van personen ten nadeele van railvervoer wezen, van passagiersdiensten te water en van geconcessioneeroe autobusdiensten. Doodelijk ongeluk op onbewaakte overweg Op den onbewaakten overweg aan den Zuidendijk te Dordrecht heeft Dinsdagmiddag een ongeluk plaats ge had, dart, een bejaard man het leven heeft gekost. De 63-jarige wielrijder W. van der Stel. uit Puttershoek, bevond zich op den over weg, toen de trein uit de richting Lage Zwa- luwe naderde, die te 12.02 uur aan het sta- tioD te Dordrecht moest aankomen. De man werd door den trein gegrepen en ongeveer dertig meter meegesleurd. Toen de train tot stilstand was gebracht, snelden omwonen den te hulp, terwijl een trein, die. even later uit de richting Dordrecht naderde, werd op gehouden, omdat men wilde nagaan of zich daarin wellicht een dokter bevond. Dit was echter niet het geval, doch weldra arriveer den politie en medische hulp. Het bleek toen echter, dat Van der Stel onmiddellijk gedood moert zijn. Het deerlijk verminkte lijk is naar Puttershoek overgebracht. Het rijwiel was geheel vernield. Daar het uitzicht ter plaatse vrij goed is, vermoe-dt men. dat onoplettendheid van het slachtoffer de oorzaak van het ongeluk is geweest. De politie stelt overigens een onder zoek in. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. 1 Mededeelingen Arrestatie De wijziging der Kieswet Naar *vij nader uit de beste bron vernemen, is het bericht uit Het Volk (zie.blz. 5) als zou Minister De Wilde aan de Kroon machti ging hebben gevraagd om het wetsontwerp tot wijziging der Kieswet, der provinciale en der gemeentewet in te trekken, on juist. Het ontwerp .wordt niet Inge trokken. WORDT HET N.C.C. OPGEHEVEN? Een onjuist gerucht Het Nat. Crisis Comité deelt mede: Het in enkele bladen verspreid bericht, over opheffing van het N.C.C.. mist alle grond. Het spreekt vanzelf Jat het N.C.C. niet als duurzame insu' ling bedoeld is. doch zoolang de nood der tijd» voortzetting der werkzaamheden eischt, zal het bestuur het uiterste verrichten, om zijn taak voort te zetten. Reeds wordt met alle ernst gewerkt voor de campagnes 1935—1936. waarbij het Comité trouwt, dat de medewerking, tot dusverre ui ruimen kring betoond, ook verder niet aan deze uationale instelling zal worden onthouden ARBEIDSVOORWAARDEN VOOR PERSONEEL VAN LAGERE ORGANEN Het comité van samenwerking uit de Christelijke, moderne en r.k. bonden van ambtenaren en werklieden in overheids dienst, heeft zich beraden over de naar zijn meening veel te vergaande inmenging van de regeering in de regeling van de arbeids voorwaarden voor het personeel der lagere organen. Besloten werd allereerst, voor het uit het comité gevormde werkcomité een onderhoud met den minister van binnenlandsche zaken aan te vragen ter bespreking van: de ge volgen van den door de regeering uitgeoe- fenden drang naar loonsverlaging: a. ten aanzien van de gemeentelijke en provinciale autonomie; b. ter zake de positie van het personeel der lagere organen; c. wat betreft de uitschakeling in belang rijke mate van het georganiseerd overleg tusschen de lagere bestuursorganen en de bonden van overheidspersoneel; d. ten aanzien van den blijkbaar door de regeering gekozen grondslag voor de bere gening van de salarissen en loonen van het personeel in dienst van de lagere bestuurs organen. Gemengd Nieuws. De moord te Berghem Tot 15 jaar veroordeeld Het gerechtshof to Den Bosch'heeft heden arrest gewezen in de zaak tegen P. de Bie, die door de rechtbank te Den Bosch, wegens doodslag op J. de Bie. gepleegd op 8 Augus tus 1933 te Berghem was verordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. Het Hof veroordeelde P.» de Bie tot 15 jaar gevangenisstraf. De advocaat-generaal had 20 jaar ge van- geöicrbt. Inbrekers gearresteerd Dinsdagmiddag is door de recherche van 't bureau Warmoesstraat te A m- sterdam in 't bijzijn van den substi tuut-officier van Justitie een huiszoe king verricht in een perceel aan de Kromme Waal aldaar. Het onderzoek had tot gevolgd, dat vier personen, los werklieden, zijn gearresteerd, ver dacht betrokken te zijn bij een inbraak die onlangs is gepleegd in een perceel aan de N -Z. Kolk, waar ongeveer f 1000 is gestolen. De vier arrestanten zijn aan een uitvoerig verhoor onderwor pen en daarna ingesloten. Zij zullen waarschijnlijk ter beschikking van de Justitje worden gesteld. - Om het goud van de „Lutine" Door de bergingsmaatschappij Doeksen op Terschelling i een onderzoek inge steld naar den toestand op het Lutineter- rcin. De bergingstoren, die den geheeien winter aan de zwaarste stormen is blootge- j geweest, werd teruggevonden in pre cies denzelfden staat als waarin ra^n hem in den herfst van het 'vorige jaar heeft ach tergelaten. De toren staat ongeveer 9 M. diep in het zand met den voet in de klei laag. In den toren staat 16 meter water, waaruit blijkt, dat gedurende de maanden, dat de toren onbehperd in' de branding heef' gestaan op de berurhten Terschellinger gronden, geen korrel zand van buiten naar binnen is gekomen. Ifet toestel is ook in geen enkel opzicht beschadigd. Wij verne men verderi dat op 1 April as. de pogingen tot berging van de Lutineschat hervat zul len worden. Branden Te Herkenbosch zijn de schuur, stal len en bakkerij van den heer Bierman tot den grond toe afgebrand. Het woonhuis de winkel konden behouden blijven. Men was geassureerd. De oorzaak van den brand staat niet vast.. Te N u 11 n d brak door onbekendo oor zaak brand uit in de woningvan landbouwer J. de Jager. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet te denkefi viel. Door den wind sloe gen de-vlammen over op het stropien dak van de naastgelegen woning van den land bouwer T. de Wit. Beide woningen brand den geheel af. Van de inboedels kon niets worden gered. Het vee kon men tijdig in veiligheid brengen.' Verzekering dekt de schade. Te W a a 1 w ij k is brand ontstaan i dubbel woonhuis, bewoond door de families Van Beek en Wagemakers. De bewoi werden door buren gewaarschuwd dat brand ontstaan was. Ze moesten in nacht gewaad vluchten. Een ongelukkig kind van de familie van Beek moest het huis uit worden gedratren. evenals de vrouw van den heer Wagemakers, die door de schrik overstuur geraakt was. De brandweer was spoedig ter plaatse en bluschte den brand, die zich beperkte tot het dak en de boven verdieping. De oorzaak van den brand vermoedelijk gelegen in een defect aan de schoorsteen. Verzekering dekt de schade. EEN ONGEWENSCHTE VREEMDELING De politie van het bureau Raampoort te Amsterdam heeft een 44-jarigen Duitschei metaalbewerker van beroep, aangehouden wegens overtreding van de vuunvapenwet. Het was nl. bekend, dat de man, zonder daartoe machtiging te hebben, in het bezit was van een revolver. Hij werd tevens ge zocht, omdat hij ervan verdacht werd mede plichtig te zijn aan het exploiteeren v geheime distilleerderij, welke eenige weken releden, door een toeval, ontdekt werdin een perceel in de OrteliusstraaL De arres tant is opgesloten in het hoofdbureau van politie en zal ter beschikking worden ge steld van de justitie en van den' Vreemde lingendienst. EEN ONTMOETING MET STROOPERS Naar wij vernemen is zekere R., die sinds Vrijdag als vermist werd opgegeven, gevan kelijk naar Arnhem overgebracht als ver dacht schuldig te zijn aan een jachtdelict. R. was Vrijdag met twee vrienden in het jachtveld tusschen Mook en Malden aan het jagen toen zij des avondsplotseling verrast werden door de veldwachters uit genoemde dorpen. Een van de vrienden van R. zette dp lichtbak op de veldwachters aan, waarop R zijn geweer op de politiemannen richtte, en school. De kogel trof echter geen doel. R. is doodde politie Da verhoord te zijn naar Voornaamste Nieuws. i onbewaakte overweg inbrekers te Amsterdam. Blz. 2 De Duitsche regeering verzoekt om uitstel van het bezoek van Simon in verband met verkoud heid van Hitler. Men brengt dit verzoek evenwel in verband met de ontstemming in Duitschland ier het Witboek over de Britschc defensie. De Grieksche regeeringstroepen rukken tegen de rebellen in Macedonië op. Men verwacht van daag een bes lissenden slag. Bulgarije en Turkije trekken uit voorzorg troepen samen aan de grens. In )oego Slavië is bezorgdheid in verband met d« Balkan-Entente. Het Hongaarsche Huls ontbonden. Er Zullen nieuw gehouden. Blz. 3 Dc heer H. J. morgen zeventig j i Wijlen te Rotterdam wordt Weekstaat van de Nederlandsche Bank. Blz. 5 Het bezuinigingsontwerp vim dc Regeering is nog niet aan den Raad van State gezonden. Blz. 8 De Eerste Kamer heeft de Economische Zaken behandeld. Landbouwblad De nieuwe regeling voor fabrieks- i aardappelen is thans vastgesteld. Auto- en motorongelukken Te Amsterdam is in de Ferdinand Bolstraat bij het Corn. Troostplein een auto geslipt- De wagen botste eerst tegen een. wielrijder aan en vrvolgens tegen 'n boom. De fiets werd licht beschadigd terwijl tfe wielrijder geen letsel bekwam. De auto werd zwaar beschadigd. De chauffeur be kwam lichte verwondingen en werd door den G. G. D. naar een der Ziekenhuizen vervoerd en kon na aldaar verbonden ta zijn huiswaarts keeren. Te Dreumel waren twee knapen ln dö Dorpstraat aan het spelen toen een auto naderde. De kinderen, die zich juist mid den op den rijweg bevonden, trachtten nog op het laatste oogenblik weg te loopen, doch kwamen daardoor vlak voor den auto terecht. De 11-jarige van W. slaagde er in opzij te springen, doch het tienjarige zoon tje van K. werd aangereden. Met een ern stige hoofdwonde cn kwetsuren aan de ar men is het kind naar het ziekenhuis ver voerd. Zijn toestand is zorgwekkend. Te Treebeek (L.) was een 9-jarig jongetje aan 't tollen op den rijweg. Toen hii de tol naliep, werd hij door een auto gegrepen. Met een dubbele schedelbreuk werd 't knaapje opgenomen en na voorloo pig verbonden te zijn naar 't ziekenhuis tc Herlen vervoerd.. Zijn toestand is ernstig. Te P o e 1 d ij k stak de 7S-jarige A. J. Krij ger op den Monsterschenweg. vlak na hef passeeren van twee auto's dezen weg over. Hij meende dit nog te kunnen doen voor een vrachtauto, bestuurd door E. uit Delft Dit gelukte evenwel niet. De man werd aange reden en over den weg geslingerd. Hij be kwam hierdoor een drie dubbele beenbreuk, benevens zware hoofdwonden. Bewusteloos werd hij in de nabij gelegen woning van zijn schoonzoon binnen gedragen. De toe stand van den beiaarden man is zorgwek kend. Bij het onderzoek dat de politie in stelde, bleken de remmen van de auto niet geheel in orde te zijn Nadat de noodigo herstelling was aangebracht, is het voer tuig later door de politie vrij gegeven. Te Velden (L.) is de oliehandelaar M. uit Arcen op den rijksweg in volle vaart met zijn auto tegen een boom gereden. In zorgwekkenden toestand is M-. naar het zie kenhuis gebracht. De auto werd vernield. 's Nachts om 12 uur werd de ongeveer 40- jarige heer J. Kusters, die met zijn echtgé- noote met de. fiets aan de hand op het fiets pad van den Rijksstraatweg onder de ge meente Geleen (I.wandelde, door een pas- seerende auto, bestuurd door B. uit Sil- tard. aangereden. Do aanrijding was zoo hevig dat de man op slag werd gedood Do auto is doorgere den döch werd te Maastieht aangehouden. De auto was aan de voorzijde beschadigd. UIT DE ANTIREV. PARTIJ A. R. J. A. In den loop dezer maand wordt in do Arjaclubs per referendum gestemd v»r tvveq bestuursleden, nl. voor voorzitter en voor afgevaardigde der studentenafdeMimrui In de voorzittetsvacature zijn gecan-li- deerd in alphabetisohe volgorde: Ds J. Fok kern a (Amstelveen), S. Roos jen (Groningen). Mr Dr L W. G. Schol reu (Utrecht). In de vacature-K a a j a n (studeu- tenafd.) zijn gecandideerd in alphabotischo volgorde: P. M. v. Galen (Monster). T. Spaan (Rotterdam) en P. Visser (Am sterdam). Uiterlijk 30 Maart moeten de verzonden stembiPetten bij het secretariaat zijn inge leverd. Clubs, die geen biljet ontvangen mochten hebben, kunnen alsnog dit aan vragen. In het orgaan heeft van elk der zes can- didaten een korte persoonsbeschrijving ge staan ter betere oriëntatie der clubs. Op 30 Maart bepaalt het stembureau de uitslag. Het stembureau bestaat uit Dr Srheurcr, A. L. de Bruyne en D. van Unen (voorz. Vnn T TccaIjtvmwV,

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1