Aspirin^ DINSDAG 5 MAART 1935 Gemengd Nieuws. Ongeluk aan boord van een sleepboot Een persoon zwaar en ©en licht gewond To Vlissingen is 's nachts aange komen de Fi*ansche sleepboot „Hablé", met den lichter „Neerlandia" op sleeptouw, op weg van Duinkerken naar Antwerpen. Aan boord van de sleepboot zijn door het sprin gen van de tros twee leden der bemanning gewond, waarvan een zwaar. Deze is in zeer ernstigen toestand met twee gebroken armen en een beenfractuur in het St. Joseph Ziekenhuis te Vlissingen opgeno men. Gevangene ontvlucht Op het station te Haarlem is Maandagmiddag te omstreeks 12 uur een gevangene ontvlucht. De man, een 24-jarige strooper uit IJmuiden, die nog een maand gevangenisstraf te goed had, was acht dagen geleden in een logement te Haarlem gearresteerd en overgebracht naar de z.g. cel barakken in Den Haag. Hij moest voor den Haarlemschen kan tonrechter terecht staan wegens strooperij. Nadat zijn zaak behandeld was werd hij in de celwagen teruggebracht naar het station onder bewaking van een Rijksveldwachter en iemand van de militaire politie uit Den Haag. Vermoedelijk heeft de man in de cel wagen kans gezien zijn boeien te verbreken zonder dat de bewakers dit bemerkten. Op het. perron rukte hij zich plotseling los. rende over de rails en wist door over eenige hekken te springen het Kennemerplein te bereiken. Zijn bewakers, die blijkbaar min der lenig waren, slaagden er niet in hem langs denzelfden weg te volgen. Zij verlie ten het station langs den gewonen uitgang met het gevolg, dat toen zij op het Kenne merplein kwamen dc man daar reeds lang niet meer te bekennen viel. Direct werd de politie van de ontvluchting in kennis ge steld. Zij stelde onmiddellijk in Ilaarlem- Noord een uitgebreid onderzoek in, echter zonder re-sultaat Vermoedelijk zal de ge zochte trachten zich schuil te houden in de omgeving van zijn woonplaats IJmuiden, waar hij goed bekend is. Doodelijke val Te Amsterdam had in de Leidsche- straat bij de Keizersgracht een ongeluk plaats, waarvan de 48-jarige K. uit Amstel veen het slachtoffer werd. De man stond op het voorbalcon van de tram, en toen de motorwagen over de wissel ging, sloeg hij door den schok op straat, waardoor hij door den bij-wagen werd over reden. Bewusteloos en zwaar gewond is de man, die onder invloed van sterken drank ver keerde, naar het Wilhelminagasthuis ver voerd, waar hij overleden is. De 48-jarige landbouwer P. J. v. d. Berg, te Willige Lange rak, had het ongeluk -uit den hooiberg te vallen, waarbij hij te recht kwam op een hooiburrie. Met ernstige verwondingen werd de man naar het zieken huis vervoerd, waar hij is overleden. De doodelijke damp Te Amersfoort is 's morgens ten huize yan de dames R. in de Koningin Wilhelmina- straat een geval van kolendampvergiftiging ontdekt. De politie constateerde, dat beide zusters van 53 en 57 jaar bewusteloos waren geworden tengevolge van kolendamp. De gebrekkige afvoer in den schoorsteen was daarvan de oorzaak. Daar de lamp brandde en de radio nog speelde, vermoedt men, dat reeds 's avonds de vrouwen bewusteloos zijn geraakt Toen frissche lucht werd aange voerd, zijn zij spoedig bijgekomen. Een geheimzinnig geval opgehelderd Te Bussum zou de 29-jarige Amsterdam mer H. mishandeld zijn en ten gevolge daarvan in het Wilhelmina gasthuis te Am sterdam overleden zijn. Thans deelt een wielrenner mee, dat hij 's avonds op den betonnenvveg tusschen Bussum en Hilversum een voetganger heeft aangereden, die plotse- line van het voetpad op het fietspad sprong. Bij de Bussumsche politie hebben zich ■verder drie personen gemeld, die van de aanrijding getuige zijn geweest of een zon derling doende wandelaar de overleden H., die geestesziek was hebben gesproken. De beschrijving, die de drie personen gaven, kwam overeen met het signalement van H. AMSTERDAM OPENT DE RATTENCAMPAGNE Er worden rattenweken georganiseerd De Geneeskundige Diens, leidt het werk Begin April hoopt men in Amsterdam, onder leiding van den Geneeskundigen Dienst een begin te maken met een cam pagne 'egen de ratten. De ratten, die in de huizen komen, zijn altijd rioolrattcn. Als zij op straat of aan den walkant geen voedsel kunnen vinden, dringen zij door rioolpijpen en ook door kelderspleton de huizen binnen, om daar dc noodige levensvoorraad te verzamelen. Tegen de scheepsrat wordt door den Ge neeskundigen Dienst al jaren lang en met succes een heftige strijd gevoerd, die er vooral op gericht is, te voorkomen, dat zij zich in de stnd gaat vertoonen en verme nigvuldigen. Het uitgassen volgens inter nationale regeling van schepen, is vol doende bekend. Men gebruikt hiervoor hoofd zakelijk cyaan, dat door bepaalde groepen geschoold personeel wordt gebezigd. Dart B. en W. op groote schaal tegen de ratten gaan optreden, is een gevolg van tallooze klachten, die uit kringen van de bevolking zijn binnengekomen; vooral van hen, die huizen in een om geving, waar vele woningen leeg staan. Bovendien zijn de grachten besmet met Woilsche kiemen, waar door drenkelingen groote kans heb ben, door de ziekte van Weil te wor den aangetast. Ook wordt door ratten- beten een bepaalde ziekte verwekt, die soms doodelijk verloopt In de achterbuurten is het wel eens voorge komen, dat ratten over de wieg van de zuigeling liepen! In de hoofdstad nu zal de Dienst stelsel matig in ploegen van wijk tot wijk werken, terwijl twee keer per jaar een ratten-week zal worden ingevoerd. Wat dit laatste be treft zullen op verschillende centrale plaat sen in de stad gratis voor mensch en huisdier niet giftige ratten-praeparaten ter beschikking worden gesteld van de be volking. Men verwacht, dat de bewoners, die den meesten last hebben, zich daarvoor zullen aanmelden. Zij ontvangen bovendien dan een populair geschreven boekje, waarin zij kunnen lezen, hoe met deze praeparaten moet worden gehandeld. Want ratten zijn uiterst slim en laten zich niet licht ver schalken. Na afloop van de rattenweek wor den de praeparaten niet meer gratis be schikbaar gesteld, maar kan men ze tegen den kostenden prijs aanschaffen. Wel zul len er steeds deskundigen van den G.G. en G.D. beschikbaar zijn om de menschen zoo veel mogelijk te helpen. Zooals gezegd, zijn de praeparaten, die voor het publiek ter beschikking worden gesteld, niet giftig. Zij zijn gemaakt uit zen- ajuin. een soort ui, welke groeit in het ge bied van de Mlddellandsche Zee. Gemengd met anijs en andere stoffen, veroorzaken zij bij de ratten, die van deze praeparaten eten. een heftige darm-eatarrhe, waaraan zij zeer spoedig sterven. De cadavers drogen dan geheel uit. De G.G.D. zelf zal met een voor den mensrh wel giftig praeparaat werken. Van het strijdtooneel zullen o.m. deel uitmaken het abattoir, de groentenhallen, Artis, de plantsoenen, het Rokin, de Joden Houttui nen en verder allerlei walkanten en de grachten. Het ligt niet in de bedoeling de ratten geheel uit te roeien; dit zou trouwens ook onmogelijk zijn. De rioolrat heeft ook nog nuttige eigenschappen, doordat zij de scheepsrat weghoudt en bovendien allerlei vuil opruimt! Hoofdzaak is dat de rattenstand tot een bepaald minimum wordt teruggebracht. DRIEJARIG KIND GESTIKT Te Boornbergum (Fr.) waren twee kinde ren van S. de Boer in een zandkuil, waarin water stond, aan het spelen. Het jongste kind een meisje van drie jaar, viel vóozover in het water. Toen de moeder te hulp kwam, was het kind reeds gestikt. MISDAAD Te Onstwedde (Gr.) vonden op een erf arbeiders, die daar aan het landontgirmen zyn, oneeveer een meter onder den grond een kistje, waarin twee kinderlijkjes geborgen wa ren. Direct werd hiervan kennis gegeven aan de politie, die ter plaatse een onderzoek in stelde en de lijkjes in beslag nam. Nadat ze eerst aan den dokter vertoond waren, werden ze naar het lijkenhuisje vervoerd. De justitie stelt een onderzoek in. Griep-epidemie te Amsterdam De zachte winter Volgens mededeeling van den directeur van den Geneeskundigen- en Gezondheids dienst, Dr. L. Heyerroans, maakt de lichte griep, die te Amsterdam heerscht. in de meeste gevallen de menschen, die hierdoor zijn aangetast, vier of vijf dagen ongeschikt tot werken. De cijfers van de scholen, van het gemeentepersoneel en van bedrijfsver- eenigingen, hebben aangetoond dat de ziek te aau hot afnemen is. Overigens heeft de griep te Amsterdam een goedaardig karakter gedragen. Zoowol de ziektecijfers in het algemeen als het aantal gevallen van longontsteking, zijn belangrijk lager dan in de overeenkomstige maanden van het vorige jaar. Dr. Heyer- mans is geen winter bekend, waarin het ziektecijfer. wat acute infecties betreft, zoo laag is geweest Een en ander is te danken aan den zachten winter. Overigens is de griep een eigenaardige ziekte; zij stoort zich niet aan ondervoe ding, maar tast juist vaak de krachtige ge stellen aan. Griep en influenza zijn vrijwel synoniem. Velen, die in de meening ver- keeren, dat zij griep hebben, of .grieperig" zijn, lijden vaak aan een zware verkoud heid. Onder griep wordt een vrij heftig ziektegeval verstaan, dat gepaard gaat met hooge temperaturen. De ziekte is zeer he smettelijk en men kan haar zooveel moge lijk voorkomen, door goed te ventileercn. Een oude brandstichtingszaak opgehelderd Te Amstelveen zijn een melkhandelaar en een kroeghouder gearresteerd, verdacht van brandstichting. Eerstgenoemde heeft bekend. Deze arrestatie is verricht naar aanleiding van een brand welke 17 Dec. 1933 bij den melkhandelaar uitbrak. Uit het onderzoek van politie en brandweer bleek, dat een ke teltje met benzine op de kachel was ge plaatst en men dus opzettelijk brand had gesticht Het laatst was de woning verlaten door den jeugdigen knecht van den melk handelaar en hij werd den volgenden dag gearresteerd. Tegen zijn gewoonte Ln was hij den bewusten nacht niet thuisgekomen, maar had hij geslapen in de woning van den kroeghouder. De melkknecht werd we gens brandstichting door het Amsterdam- sche gerechtshof veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. Zoowel in eerste in stantie als in hooger beroep had hij volge houden volkomen onschuldig te zijn, doch verder vvenschte hij geen mededeeling te doen, omdat hij zooals hij zeide geen twee gezinnen in het ongeluk wilde storten. Voor het gereol tshof werd de melkknecht spraakzamer en hij beschuldigde zijn patroon, iemand niet hem te hebben overgehaald. Deze ontkende echter hardnek kig en voerde o.m. aan hij dat dien dag met zijn vrouw een tocht op schaatsen had ge maakt. De kroeghouder ontkende eveneens. Echter ging de politie de gangen van beide heeren na en de vermoedens werden zóó sterk, dat thans tot gevangenneming is over gegaan. Ten aanzien van den melkknecht, die slechts een zeer geringe rol heeft gespeeld, heeft de verdediger een request tot revisie bij den Hoogen Raad ingediend. ONDER PAKKEN STROO GESTIKT Maandag had tusschen W olfaartsdyk en 's Heer Hendrikskinderen een ernstig ongeluk plaats. Van de richting Wolfaartsdijk kwam de landbouwersknecht Braamse, in dienst hij den landbouwer van Dijke, met een wagen be laden met pakken geperst stroo aanrijden. Door onbekende oorzaak, waarschijnlijk door het schrikken van de paarden, reed de wagen van den hoogen dijk met het gevolg, dat B. onder de pakken stroo terecht kwam. Een dokter was spoedig ter plaatse, maar de ze kon niet anders dan den dood constateeren. VRAAGT ONS GRATIS VISBOEKJE Auto- en motorongelukken Te Amsterdam sloeg in de Apollolaan een inwoner van Mijdrecht met zyn motorrij wiel over den kop. Tamelijk ernstig gewond is hy door den G.G. en G.D. naar zyn woning Ve Mydrecht gebracht. Te Doetinchemisde lS-jarige Boer uit Terborg bewusteloos naast zijn motorfiets langs den weg gevonden. Hij is naar het zie kenhuis te Terborg vervoerd. Te Groesbeek (Gld.) is het driejarig zoontje van C. door een luxe auto gegrepen. Het kind kreeg een beenbreuk en een zware hersenschudding en werd naar het St Canisd- usziekenhuis overgebracht. De toestand van den kleine was zeer ernstig. Te Nijmegen werd by het Hunerpark een kind van J. door een motorrijder overreden. Het bleef met gebroken been en ernstige hoofdwonden op straat liggen. Tc Muiden reed de motorist Gruyters door dc Amsterdamschestraat. Hij bemerkte te laat, dat de brug aan de Amsterdamsche poort geopend was. Om niet onder de af- sluitboomcn door in het water te rijden, reed hij tegen het naast de brug staande hek, dat bezweek, waardoor motor en be stuurder onder water verdwenen. Door om- stand ere werden beide weer op het droge gehaald. Bij het café Wegman werd Van Hulst uit Huizen, die daar met een bakfiets reed, van achter aangereden door een auto, bestuurd door Gideonse uit Arnhem. De bakfiets mot den wielrijder werden in de hoogte geslingerd. De wielrijder werd met een hersenschudding en ernstige snij- wonden aan het gelaat naar het burger zie kenhuis vervoerd. De bakfiets werd geheel vernield. Te Assen werd mevr. van Veen uit Zwolle in dc Kruisstraat bij het oversteken van de straat door den race-fietser W. J. aangereden. Zij viel met het achterhoofd op de straat en bekwam een ernstige schedel- fractuur. Zij werd in het Wilhelminazieken- huis opgenomen. Doodelijk Auto-ongeluk In den afgeloopen nacht heeft te St. Maar ter s vlotbrug (N.H.) een ernstig verkeerson geluk plaats gehad. Een auto, bestuurd door den heer H. Homan, is by het voorbijrijden van een tegenligger, tegen twee wielrijders opgereden. Een van beiden, de 38-jarige T. Koordes uit St Maarten, kwam zoodanig te vallen, dat de dood onmiddellijk intrad. Zijn metgezel bekwam eenige kneuzingen. De heer K. was gehuwd en vader van twee kinderen. De auto werd ernstig beschadigd. Een huiselijk drama Man wecens brandstichting gearresteerd In een perceel in de Pontanusstraat te Amsterdam heeft zich een geval voor gedaan van brandstichting, dat verband houdt met een huiselijken twist Daar woont een 25-jarige koopman met 7. i vrouw en kind. Onderlinge ruzies zijn er aan de orde van den dag. De vrouw lag ziek bij de bovenburen te béd en in een driftige bui heeft de man toen op een van de bedden in zijn woning petroleum ge gooid en deze ln brand gestoken, waarna hy het huis heeft verlaten. De brand werd door de bovenburen tengevolge van do sterke rookontwikkeling spoedig ontdekt en dezen hebben het vuur in den kiem weten te smoren. De brandweer, die eveneens was gealarmeerd, heeft daarop de politie van het geval in kennis gesteld. Deze heeft in den afgeloopen nacht den man, die zich in de nabijheid van de woning ophield, aan gehouden. Hij heeft bekend brand te heb ben willen stichten en is in het bureau Linnaeusstraat opgesloten. SABOTAGE Het is reeds eenige malen voorgekomen, dat bij een in aanbouw zijnd blok huizen aan de Nieuwe Brouwerstraat te Oss, sabo tage is gepleegd. Nadat onbekend gebleven personen de touwen van de steigers hadden doorgesneden en de boomen in de omgeving hadden vernield, heeft men in den nacht van Zaterdag op Zondag kans gezien het vernielingswerk voort te zetten. Er werd ontdekt, dat de panden geheel onder water waren geloopen. Men heeft de kranen van de huizen, welke juist op de waterleiding waren aangesloten, weten te openen, met voornoemd gevolg. Het nieuwe metselwerk heeft door het water veel geleden. Dc wa terschade is dan ook aanzienlijk. Van het gebeurde is opnieuw aangifte bij de politie gedaan, doeh tot dusver hëeft men de daders nog niet gevonden. KOKEND VET OVER HET LICHAAM GEKREGEN Naai' het Binnengasthuis te Amsterdam is een l^-jarig kind vervoerd, dat in een woning aan de Ouddorpstraat een pan met kókend vet over het lichaam had gekregen, waardoor het ernstige brandwonden had" be komen. Wie zorgt een buisje Aspirin bij de hand te hebben, maakt zich over griep geen zorgen meer. De griep dreigt en de griep is een gevaarlijke vij and. Maar enkele tabletjes bij een opkomende onge steldheid zijn in den regel voldoende, om zich in kor ten tijd weer fit te voelen jaagt de griep op de vlucht l Felle boerderijbrand Twintig stnks vee in de vlammen omgekomen Zondagavond heeft te Scherpenzeel een ernstige brand gewoed op het erf van de boerderij van den landbouwer H. Slager. Een schuur, waarin zich twintig stuks vee be vonden. brandde tot den grond toe af. Alle dieren vonden den dood in de vlammen. RIJNSCHEPEN IN BRAND De opvarenden gered 1 Maandagmorgen zyn op het Wierumer-wad (Friesland) twee Rijnschepen, de Zeeland, schipper A. Larooi en de Transito, schipper G. Larooi .welke met stroo waren geladen en op weg waren van Zoutkamp n. Straatsburg in brand geraakt, door tot nu toe onopgehel derde oorzaak. Het vuur greep zeer snel om zich heen en weldra stond de brandbare lading in lichte laaie. De opvarenden konden niets te gen het vuur uitrichten en hebbben zich met moeite in de sloepen in veiligheid kunnen stel len. De motorreddingsboot Insulinde van de N Z. H. R. M. te Oostmahorn was ter assistentie uitgevaren. De Rijn schepen, die geheel door het vuur zijn vernield werden gesleept door de sleepboot En Avant uit Kornwerderzand. INBRAKEN Tc Amsterd am had een brutale in braak plaats in het hoofdgebouw van .ien Ned. R. K. Volksbond, in de 3e Hugo de Grootstraat. De daders zijn over een muurtje geklom men en vervolgens langs den brandladder naar het dak. Daar hebben zij eeu rjiitin gedrukt en, binnen het gebouw gekomen, zijn zij afgedaald naar de parterre, waar de kantoren van het bondsbestuur en van de vakafdeelingen zijn. Er stonden twee brandkasten, ln de eene bevond zich circa f 3500, in de andere circa t 100. De inbrekers kozen onbewust de kast met het minste geld uit, welke zij forceerden Vervolgens braken ze twee van de drie aan wezige lessenaars open, ook al weder onaan geroerd latend de beste, n.l. den derde, waarin f 450 zat. Nu werden zij slechts 10 uit een der beide lessenaars machtig Daar na verlieten zij het gebouw langs denzelfden weg. De Hilversumsche politie heeft in sa menwerking met de politie te Bussum een 23-jarigcn te Hilversum wonende lossen werkman aangehouden, die er van beschul digd wordt in Bussum verscheidene diefstal len te hebben gepleegd. Men verdenkt hem tevens van soortgelijke diefstallen in andere gemeenten. 1 LAFFE INBRAAK Te Terheyde in de gemeente Monster heb ben onbekenden ingebroken bij een alleen- wonenden werklooze, zekere J. Z. De man was naar een cursus voor de visscherij ge gaan, in welk tijdsbestek de onbekenden zich toegang tot de woning hadden verschaft en oen klein bedrag aan geld het eenjgst bezit van den man méde namen. Een neef van Z. hoorde gerucht in het huis en toen hij daarop afkwam ontkwamen de daders via een schutting over een weiland. De ge meentepolitie heeft in samenwerking met de rij ksveld wacht een onderzoek ingesteld. Twee personen werden gearresteerd, die echter later werden vrijgelaten, omdai hun absolute onschuld gebleken was. Het onder1 zook wordt voortgezet SMOKKELAARS GESNAPT De politie te Roosendaal heeft een goeden slag geslagen door aanhouding van een luxe auto, waarin 5000 boekjes sigarettenpapier waren geladen. Tegen de vervoerders twee inwoners van Rotterdam werd proces ver baal opgemaakt, terwyl auto en lading in be slag werden genomen. WOENSDAG 6 MAART flUIZEN 301 M. NCRV-uitzending. 8-00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gram.pL 10.30 Morgendienst oJv. Ds. H. M. Ploeger. 11 00 Ensemble v. d. Horst, en gram.pl. 1.15 Gram pl. 2.00 Orgelspel G- Snij-1e.-s. 3.00 Chr. lectuur. 3-303.45 Gram.pl. 4 Xi Kamermu ziek door E Nolthenius (pi-mc) ec v. Hel den (viool). 5CC Kinderuu- 600 Landbouw- halfuur 6.30 Afgestaan, 7.00 Ned. Chr. Pers bureau. 7.15 Graai pl 7.30 Tecnusche causerie. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Orgelconcert M. E. Bouw meester. 9 00 H. G. VV. Munnik: De Chineezen- kolonie te Kjteoöre«.ht. 930 Handelconcert door de Ho'.andsche Kenter.u-rtekvereen. (Om ca. 10.10 Vaz Dia;/. 11.10-12.00 Gram.pl. HILVERSUM 1875 M. - VARA-uitrending. 8.00 Gram.pl 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor arb. i. d. ccotinubedr.. Lezing, solistenconcert «n voordracht 12.00 Gram.pl. 12.15 Orvitropia o!v. v. d. Horst, en gram pl. 1.45 Zenderverz. 2.00 Voor de vrouw 2.15 Koiples. 3.00 Voor de kinderen 530 Masaryk-uitzending (lezing en grara.pl.). 630 RVU.: Dr. Th. v. Schelven: Moeilijkheden met menschen. 7 00 Sportuitzen- ding. 7.15 W. v. Dok: Voor het platteland. 7.35 VARA-orkest olv. H. de Groot. 8.00 Herb SOS-ber. 8.05 „Schandaal om Taanh&user", spel met muziek van Lustig en Weisz. Mmv. het Vara-tooneel olv. W. v. CappeMen. 930 Report, v. d. Zesdaagsche te Antwerpen. 9.5-1 Uit Londen: BBC-Symphonie-orkest olv. S r Hamilton Harty. inmv. W. Backhaus (piano) 11.00 Vaz Dias tn Vara-Varia. 11 10 Orgelspel C Steyn. 11.20 Vervolg reportage. 11.35 Or gelspel J. Jong. Dr rwiCH 1500 M. 10.35-10.50 Morgen wijding. 11 20 C-'a-n.pl. 11.50 Voor dc scholen 12.05 Orj-lspel O. Maclean. 1L5C Ch. Man ning eo zijn orkest. 1.50 Orgelconcert H. Rho des 2.25 Voor de scholen. 3 10 Causerie. 335 Sted. Orkest Bournemouth olv. R. Austin, mmv. J. Smetterlin (piano). 5.05 MacArthuj- Kwlotet. 5 35 BBC-Dansorkest olv. H. Hall. 6 20 Berichten. 6.50 en 7.05 Lezing. 735 Har.- del-concert. 7.50 Ccncert olv. Kneale Kelley. mmv. Ch Smart (orgel). 8.35 Concertinleiding. 830 BBC-Symphonie-orkest. koor cn W. Back haus (piano), olv. Sir Hamilton Harty. 10.55— 12.20 Harry Roy en zijn Band. RADIO-PARIS. 1648 M 7 20 en 8 20 Gram r). 12.35 Orkestconcert olv. M. Touche 8.20 Ka rn ermuzaek, zang en declamatie. 10.50 Dans muziek. KAUUNDBORG 1261 M. 11.20-1.20 Concert olv. H. Andersen. 2.20 Gram.pl 2.50430 C. Rydahl's orkest. 7.20 Weensche Operettemu ziek olv. F. Mahler. 8.35 Tsjechische muziek door het Omroeporkest. 9.35 Strijkorkest O.l.v. Mahler. 10.2011.50 Dansmuziek. KEULEN 456 M. - 5.20 Gramofoonpl. 635 Ruhrland-orkest. 11.20 Gram.pl. 1235 Schrair- melconcert. 1.35 Accordeonduetten 3.20 Om- roeokleinorkcst olv. Eysoldt. 5.10 Concert. 6.20 Omroeporkest, en -koor en solisten. 8.05 Piano recital. S 35 Koorcopcert. 10.00 Gram.pl. 10.20 —11.20 Omroeporkest ofv. Weber, en solisten, ROME 421 M. - 8.05 Gram pl. 8.20 Opera-uit- zending. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 KLs 12.20 en 1.30-2.00 L. Laagtes orkest. 5.20 Zang en piano 5.50 Gram.pl. 6.20 Kamermu ziek. 7.10. 7.35 en 8.20 Gram.pl. 8.50 Heden- daagsche muziek olv F. André. Hierna tot 11.20 gram.pl 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12,50 Omroeporkest. 1.50—2.20 Gram.pl 5.20 Om roeporkest. 620 en 6.50 Grampl. 7.35 Zang- voordracht 8.20 Koorccncert 9.20 Reportage. 9.40 Omroeporkest. 10.30—11.20 Dansmuziek. DEUTSCHE A NDSENDER 1571 tn. 7.35 „Stunde der jungen Nation: Der Kampf als Le- bensgesetz8.05 Blaasmuziek olv. R. Scbulz— Dornburg. 9.20 eo 10.05 Berichten. 10.20—11.50 Dansmuziek olv. Hans Bund. EEN AANKLACHT TEGEN EEN ADVOCAAT De bakker Bonkers te V e g h e 1 heeft eeil aanklacht ingediend wegens aantasting van zijn eer en goeden naam tegen den advocaat Mr. Roobol, die als verdediger optrad van verdachte P. de Bie in de Ossche moord zaak-de Bie. Tijdens de behandeling van deze zaak voor het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch heeft Mr. Roobol aan een der getui gen, den vader van het slachtoffer, de vraag gesteld, of hij wel eens in opdracht van Benkers nit Ve.ghel, die destijds te Megen woonde, diens huis en later diens auto te Mill in brand had gestoken. Naar aanleiding van deze uitlatingen heeft B. ihans boven genoemde klacht bij de Justitie ingediend. Ter toelichting diene, dat dc woning met bakkerij van B. te Megen, destijds, nadat er een inbraak was gepleegd, totaal zijn afge brand. De inbrekers zouden dezen brand, waarbij twee personen nauwelijks aan den dood zijn ontsnapt, hebben gesticht. Eenige weken later werd B evenwel zelf als verdacht van brandstichting of medeplichtigheid daar aan, gearresteerd, en naar 's-Hertogenbosch overgebracht. Wegens gebrek aan bewijs werd hij echter wederom in vrijheid gesteld. EEN VREESELIJK MISVERSTAND Dat nog een gelukkige oplossing vond Naai het Engelsch Intusschen zonk het hoofd van den ouden boer al lager op zijn borst en hij snurkte zacht. Vic, de raoeder-terrier, die bir Richard Peutreath wel kende, was even recht overeind gaan zitten in haar mand, had vriendelijk gekwispeld met haar kor., stompje staart en had zich toen weer even te rusten gelegd op een van haar lever.dp zachte kussentjes. Steeds hoorde Pentreath Madge op- en neerloopen in het vertrek daarnaast, tot hij het tenslotte niet langer kon uithouden en de melkerij binnenstapte. Do „niet óver-vriendelijke hulp" was bezig, stukjes wit mousseline te spreiden over de kluiten boter, die op marmeren platen lagen. „Hier is Mr. Trevanion niet", zei ze sarcastisch. „Dit is de melkerij." „Ja, dat weet ik wel. Ik ken ieder hoekje hier. Mijn naam is Pentreath, Richard Pentreath van de Place. Ik ben de land heer van Trevanion en ook zijn oude speel kameraad. Ik was juist eens komen kijken, of mijn huishoudster ook soms werk zou maken van een keukenmeid voor Trevanion, maar nu ik dat mooie schepseltje in den tuin bezig heb gezien, geloof Ik, dat dit vrij- ïl overbodig zal zijn." „De nieuwe keukenmeid is nog niet ge komen. In afwachting van haar hebben mijn riendin en ik hier wat geholpen." „Wie is dan dat jonge meisje in den tuin, als ik vragen mag? Ik verbeeldde mij, dat ik haar al eens eerder gezien had." „Hier kunt u haar nooit gezien hebben, dat weet ik wel zeker", zei Madge, die in doodelijken angst verkeerde, dat hij Viólet soms kon gezien hebben gedurende de „sea son" in Londen. „Zij is verpleegster en dit is haur eerste bezoek aan Cornwallis." „Het kan niet van dezelfde persoon zijn, dat wij spreken", zei Sir Richard met na druk. „Degene, die ik bedoel, was aan het boouen plukken, toen ik haar vroeg, of Tre vanion thuis was, en zij antwoordde in het alleronbeschaafdste dialect. Maar daar is Trevanon. Ik hoef u dus niet langer lastig te vallen." Mot een ondeugend gezicht maakte hij een zeer hoffelijke buiging voor haar en ver dween. „Ik mag ej wel gelukwenschten met Je nieuwe aanwinsten, kerel!" zei hij gul, ter- Wijl hij zijn ouden kameraad tegemoet ging. „Hoe een meisje met zoo'n voornaam uiter lijk zoo'n onbeschaafd dialect kan spreken, gaat mijn verstand te boven! En dat nogal een pleegzuster." „Een pleegzuster" en „dialect spreken"? Wat bedoel' je?" vroeg Trevanion, die op verlangen van Sir Richard ook altijd op voet van gelijkheid met hem was blijven omgaan. „Er is een heel mooi meisje bij je in den tuin aan het boonen plukken. Ze ziet er uit als een hertogin, maar ze spreekt een taal tje!En ze schijnt haast geen beschaafd Engelsch te verstaaan. Een bijna even deftig uitziende hulp is in de melkerij aan het bo ter maken en, ofschoon die mij eigenlijk af gesnauwd heeft, geloof ik zoowaar, dat ik liefde voor haar voelWaar heb je die dames vandaan gehaald, Hugh?" „Ze kwamen hier onverwacht aan, om te schuilen voor den regen en toen ze zagen, dat ik er zoo leelijk inzat, wilden ze mij ab soluut helpen. Het zijn wel dames, maar niet in den zin, zooals jij dat bedoelt: ze blijven er niet bij zitten met de handen in den schoot; maar het zijn werkende vrouwen, allebei!" „Maar hoe heeten ze toch en waar komen ze vandaan?" „De een is Miss Violeth Smith, een ver pleegster, degene, die je hebt zien boonen plukken. Maar hoe je er nu bijkomt, dat zij een dialect zou spreken, dat vat ik niet! De ander is. zooals Zuster zegt: van alle mark ten thuis. Zij pakt aan, wat voor de hand „Die in de melkerij?Wacht, nu weet ik ineens, waar ik die verleden jaar in den herfst heb gezien: aan het Plymouth-station. Ze was daar met een eenvaardigen geeste lijke en ik heb die twee juist zoo goed gezien omdat ze een hoedendoos kwijt waren: dat gaf een heel oponthoud bij den bagagewa gen... Maar pas op, man, of die twee nemen je er leelijk tusschen! Verder kwam hij niet met zijn welge meende waarschuwing, want op dit oogen- blik kwam Madge binnen met een blad in de hand en zonder hen een van beiden met een blik te verwaardigen, begon zij klaar te zetten. „Nu, ik moet weg, Trevanion." Met beleefde buiging naar het jonge meis je verliet Sir Richard het. vertrek, gevolgd door zijn pachter en vriend. „Ik had nog heel wat te zeggen, maar die ontmoeting heeft mij alles doen vergeten. Zorg maar, dat je niet je hart verliest aan dat meisje, want ik geloof nooit, dat de dominee er mee ingenomen zou zijn, dat zij dochter mee aau het boeren trok!" „Maak je maar niet ongerust, Dick. Ik ben niet zoo romantisch aangelegd." „Hoor eens, hlan, kom vanavond een praalje bij mij maken. Wil je? Wat ligt daar op'den grond? O. dat zal de zakdoek zijn van de boonenplukster." Dit zeggende raapte hij het doekje op, en, het uitschud dend. riep hij zegevierend: Ben je dan nü overtuigd? Denk je, dat een „werkende" vrouw ooit zoo n fijn batist doekje met echte kant en een „V" er op geborduurd, in dage- lijksch gebruik zou hebben?" „Och. waarom niet? Iedereen heeft wel eens van die dingen, die hij graag bijzonder mooi heeft. Bij een man is het meestal een horlogeketting of een pijp, waarom bij een vrouw dan niet een zakdoek? Maar in ieder geval zal ik er haar eens naar vragen, waarom ze zich die weelde veroorlooft. .Ja, ik zal vanavond graag een uurtje komen, als mijn werk het tenminste toelaat. Want door die ziekte van mijn moeder heb ik heel wat verzuimd. Dank voor je bezoek." Onderweg dacht Sir Richard: Als die meisjes zich waarlijk vroolijk over hem maken, dan hoop ik maar niet, dat hij liefde opvat voor haar een van beiden: want daar zou niets dan ellende uit voortko menWat-een eigenaardig samentreffen, dat ik die eene nu juist .van het najaar aan het Plymouth-station moest zien! Ik vond haar toen al knap maar nu zonder hoed was ze nog veel mooierWat hebben ze er eigenlijk mee voor? En wie is die blonde boonenplukster?" Onder het naar huisgaan dacht Treva nion, ofschoon in een heel andere stemming „Wie zijn ze? Wat zijn ze?Of liever: wie is z ij en hij stak het zakdoekje in zijn borstzak .„Nu, wie zij dan ook wezen moge, ik mag wel degelijk denken aan haar als aanstaande vrouw. De Trevanions zijn eeuwen lang eerlijke landlieden geweest. Zij mag dan al van een oude. aristocratische fa milie wezen, ik mag er net zoo goed zijn. Ik heb haar lief met heel mijn hurt. Zij is de eerste vrouw, voor wie ik ooit gevoeld heb. Ik w il dan ook niet langer dralen, maar van avond zal ik mijn lot weten." Aan den eenvoudigen maaltijd was hij minder spraakzaam dan ooit en toen hij weg was, riep Madge Violet van de kamer van Mrs. Trevanion, om haar te waarschuwen voor de ophanden zijnde crisis: „Violet, hij vermoedt iets en ik zie er maar één uitweg op: ga jij morgen naar de pasto rie terug en laat ik dan hier. blijven, tot dc andere hulp komt. I-Iet was heel dwaas van je, om gisteren dien Sir Richard in dialect te antwoorden, want nu zijn hij en Treva nion zich gaan verdiepen in onze herkomst. Het geeft niet, of ze al achterkomen, wie ik ben: van een domineesdochtcr is het niet zoo verwonderlijk, dat ze een vreemde komt helpen, maar voor jou is dat wat anders!" Na een eenigszins stormachtige scène kreeg ze de zaak gewonnen. Nadat ze eerst gedreigd had, dat ze Hugh Trevanion de waarheid zou .vertellen, beloofde Violet haar, dat ze dien volgenden ochtend onge merkt zou verdwijnen. Ze had dan maar toegegeven, ofschoon ze overtuigd was, dat Hugh Trevanion haar nooit verraden zou, als ze hem het stilzwijgen oplegde. Gedurende de rest van dien dag voelde zij zich ellendigMorgen zou ze weg zijn van Trevanion, waarschijnlijk voor altijd!... Want als ooit het toeval hen weer van aan gezicht tot aangezicht bracht, moest ze, óf haar identiteit loochenen, óf hij zou minach ting voor haar voelen, als behoorende tot den stand der nietsdoeners. „Zou er dan geen middelweg zijn?" vroeg zij zichzelve af. „Geen hoop, om zijn vriend schap te behouden, doordat ik, bij voorbeeld, maar voor de helft van de waarheid uit kwam? Rusteloos liep zij nu eens naar boven naar de zieke, dan weer den tuin in, steeds in de hoop, hem te ontmoeten. Juist toen het avondeten op tafel stond, kwam hij binnen. Zou ze hem te spreken vragen?Tegen het eind van het maal voelde ze moed ge noeg, om dit te doen, zoodra Madge hun den rug zou hebben toegekeerd. Maar ziet, daar kwam bezoek; de dominee van de parochie, waartoe de hoeve behoorde, kwam eens praten met Mrs. Trevanion. Op het zien van Zijn Eerwaarde, was Madge onmiddellijk in de bijkeuken ge vlucht: zij had in hem een vriend vyn haar vader herkend, die al tweemaal op de pastorie in Pentland had gedineerd; dus vreesde zij voor de gevolgen, voor het geval, dat die herkenning soms wederkeerig moclit (Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6