De opstand in Griekenland DINSDAG 5 MAART 1935 EERSTE BLAD PAG 2 De regeering gelooft de over winning te zullen behalen Voor Venizelos' vlucht ligt een torpedojager gereed Uit Athene: Geheel Kreta, deelcn van Thracië en van Zuid-Oost-Mace donië met de steden Kawala en Drama bevinden zich in handen der opstan delingen. Militaire versterkingen zijn van Athene naar Saloniki vertrokken. In Thracië valt de regeeringsgezinde generaal Gialistras de opstandelingen aan. Het verdere oprukken der rebel len bij Drama wordt door cavallerie uit Saloniki gestuit Na 't aankomen van verdere regeeringsl roepen wordt een algemeene aanval geopend. De re geering gelooft de uiteindelijke over winning te zullen behalen, daar zij beschikt over een overmacht van troe pen en een betere militaire uitrusting der strijdkrachten. Nader wordt officieel bericht: De pogingen der opstandelingen hun re volutionaire beweging volgens een voorbe reid plan uit te breiden tot de Noordelijke provincies, zijn mislukt De geheime agen ten, die naar Noord-Griekenland waren ge zonden, hebben geen gunstig terrein gevon den voor de verwezenlijking van hun plan nen. Een onbevooroordeeld onderzoek van de algemeene situatie doet verwachten, dat de revolutionaire beweging volledig en snel zal worden onderdrukt. Uit een van Kan es (Kreta) verzonden radiogram blijkt, dat de opstandelingen op Kreta zich er op voorbereiden te vluchten, ln de hoop Rhodos te kunnen bereiken. Uit Athene: De Grieksche bombardements vliegtuigen, die Maandagavond te Athene teruggekeerd zijn, melden, dat zij opnieuw zware bommen op den kruiser Averoff heb ben geworpen. Aan boord van den oorlogs bodem was brand uitgebroken, terwijl ook onder de bemanning slachtoffers zouden zijn gevallen. Piastiras op weg naar Griekenland? i landing van vliegtuigen Op het vliegveld van Croydon zijn berich ten ontvangen volgens welke de Grickscho regeering zou hebben geweigerd vliegtuigen der Imperial Airways verlof te geven op Kreta te landen. In verband hiermede moesten maatrege len worden genomen om de diensten op Australië en Kaapstad via Castle Rosso ta doen plaats vinden. Te Athene mogen de vliegtuigen dalen op Öe daar gebruikelijke wijze. I Wankelt het rebellenfront? Ministerpresident Tsaldaris deelt in een fcoodschap mee, dat het moreel der regee- lingstroepen uitstekend is. Daarentegen be ginnen de rebellen naar de regeering over te loopen. President Zaimis heeft een proclamatie lot het volk gericht, waarin hij het aan spoort de wetten te eerbiedigen en de orde in het geheele land te bewaren. Partijstrijd en persoonlijke tegenstellingen dienen te verdwijnen op een oogenblik, dat eensge xinriheid eisch*. Zaimis voegt hieraan nog de verzekering toe, dat er voor het republi- keinsche regiem geen gevaar bestaat. Rebellie op Samos mislukt Uit Athene: Opstandelingen poogden gis- ler vergeefs een revolutie op het eiland Sa- mos (e ontketenen. Hun aanvallen op de regeeringsjKjsten werden evenwel zeer spoe dig afgeslagen. De leiders der rebellen wer den gearresteerd, terwijl hun aanhangers werden verstrooid. Creta is qog steeds volkomen in handen Van de Vcnizelisten, die zich blijkbaar ech ter niet heelemaal zeker voelen van hun zaak. De torpedojager „Elli" wordt tenmin ste onder stoom gehouden om in geval van nood Venizelos bij het mislukken van den opstand te helpen vluchten, ofwel naar de Italiaansche Dodekaneos ofwel naar Egypte. De Grieksche regeering heeft drie torpedo jagers en vijf bommenvliegtuigen naar de Soudha-baai bij Creta gezonden, om de re- bellenschepen aan te vallen. Er is bevel gegeven om alle lichten van iie vuurtorens aan de Macedonische kusten te dooven, ten einde de muitende schepen het oriëntatievermogen zooveel mogelijk te ontnemen. Gedurende den nacht kon geen enkel vaartuig de haven van Saloniki binnenva ren. Bovendien is de uitvaart van handels schepen uit alle Grieksche havens verboden. Geestdritf aan de zijde der regee- rings troepen. Dat jie zaak der rebellen er slecht voor staat kan geconcludeerd worden uit het. feit dat de drie gemobiliseerde lichtingen van het Grieksche leger geestdriftig aan den op roep der regeering gevolg hebben gegeven terwijl talrijke vrijwilligers zich blijven melden. Bovendien oefent men in kringen der Ve- nizelisfen scherpe critiek op de revolutie van Venizelos, die slecht« uit persoonlijke eerzucht zou hebben gehandeld. Ten aan zien van het motief, dat de revolutie den terugkeer tot de monarchie verhinderen moet, wordt ook uit kringen, welke de geering niet bijzonder vriendschappelijk zind zijn, opgemerkt, dat daartoe geen a leiding bestond, daar slechts een zeer ringe meerderheid monarchistisch is. Gruweldaden der rebellen? Berichten uit de pers melden ernstige gruweldaden, door de opstandelingen be dreven. Het dagblad „Vradint" beweert, dat 25 matrozen van den rebellenkruiser „Georgios Averoff" zouden zijn terechtgesteld, omdat zij wilden deserteeren. Ook de prefect van Kreta, Michael Sgouris en de vroegere afge vaardigde Meimarakis zouden door de rebel len zijn geëxecuteerd. Optimisme te Athene ATHENE. 5 Maart. In de omgeving van den Griekschen minister-president toont men zich ten opzichte van den toestand zeer optimistisch en lerzekert men, dat den loop van vandaag of hoogstens morgen de orde in Griekenland volkomen hersteld zal zijn. Drie torpedojagers zijn naar Kreta uitge- loopen om met steun der vliegtuigen der re- geeringstroepen tegen de muitende oorlogs schepen te opereeren. De door de regeering afgekondigde staat van beleg grijpt diep in het leven te Athene in. Overdag heerscht in de straten een druk verkeer. Alle winkels zijn geopend en het voetgangersverkeer is opvallend druk. aan gezien automobielen en taxi's een bijzondere vergunning moeten hebben om zich op straat te mogen vertoonen. De politie oefent daarop strenge controle. Is Piastiras in Bulgarije geweest? PARIJS, 5 Maart.. Volgens een te Parij' ontvangen bericht uit Sofia zou generaal Piastiras onder den naam Stivas met behulp van een hem op 25 Januari j.l. door den Griekschen consul te Nice uitgereikt pas poort te Sofia en te Hascova in Noord-Rul- garije hebben vertoefd, waar hij besprekin gen zou hebben gehad met Grieksche ..koop lieden", die vermoedelijk in werkelijkheid Grieksche officieren zouden zijn geweest. Generaal Piastiras zou dan over Zuid- Bulgarije weer naar Frankrijk zijn terugge keerd. G«reed tot een grooten aanval LONDEN, 5 Maart Uit Athene wordt ge meld: De regeering maakt zich gereed om haar geheele lucht- en vlootmacht tegen de re bellen op Kreta te doen optreden, indien deze zich niet onvoorwaardelijk overgeven. De vliegtuigen hebben de oorlogsschepen van de rebellen reeds herhaaldelijk gebom bardeerd en twee torpedojagers zijn naar Kreta vertrokken. Het huis van Venizelos zou door bommen zijn vernield. Gemeld wordt uit Ml los, dat een oorlogs schip der rebellen tusschen dit eiland en Kreta in brand staat Vandaag beginnen de krijgsraden hun zitting en zullen talrijke personen 'erecht- staan die verdacht worden van medeplich tigheid aan den opstand. Venizelos' daden en plannen PARIJS, 5 Maart. Het gerucht gaat dat de vice-president van Kreta Segouras en de oud-prefect Meimarakis op bevel van Ver*- zelos zouden zjjn gefusilleerd. De kruiser „Helli" zou ter beschikking staan van Venizelos, indien de opstand zou mislukken, teneinde naar de Dodikaninos of Egypte te kunnen vluchten. Venizelos zou een groot plan de compagne voorbereiden, o.a. een aanval op Athene en de kust van de Middellandsche Zee en lan ding van troepen van Kreta uit. Overeenkomst tusschen Abessinië en Italië De Italiaansche regeering heeft de Britsche regeering medegedeeld, dat een overeenkomst tusschen Italië en Abessinië gesloten is inzake instelling van een neutrale zone in de streek van Oeal Oeal, teneinde nieuwe scher mutselingen aan de grenzen te voor komen. Generaal Graziani, die belast is met het oppercommando in Italiaanscl. Oost-Afrika, heeft zich naar Asmara begeven, waar hij oen langdurig onderhoud had met den hoo- gen commissaris voor Oost-Afrika, de Bono. Vervolgens heeft Graziani zijn reis naar Mo gadiscio voortgezet, waar hij de functie, die hem toevertrouwd is, zal aanvaarden. IV n-.W ■pxm4 «ILOS fc O WITBOEK INZAKE BRITSCHE DEFENSIE De geest waarin het Duitsche volk wordt georganiseerd. Afsluiting van een ontwapenings overeenkomst zal een lange en moeilijke taak worden Ter voorbereiding van de groote debatten over defensie op 11 Maart a.s. heeft de En- gelsche regeering den ongewoncn stap ge daan een witboek uit te geven „over de Verdediging". Hierin worden de principes der Engel sche defensiepolitiek en de beweegredenen voor versterking der defensie uiteengezet. Het witboek is in zes hoofdstukken inge deeld, waarvan het eerste een algemeene verklaring bevat over de Engelsche vredes politiek. Het tweede bevat een verwijzing naar de tot dusver eenzijdige ontwapening van Engeland, het derde een beschrijving van het mislukken der ontwapeningsonder handelingen, de internationale ontwikkeling in het afgeloopen jaar en de herbewape ning van Duitschland. In het vierde, vijfde en zesde hoofdstuk worden de Engelsche verdedigingsmaatrege len te land, te water en in de lucht toege licht en gemotiveerd. Het Witboek gaat van de redeneering uit, dat helaas niet langer kan aangenomen worden, dat de bestaande politieke machi nerie voldoende Is om in alle gevallen den vrede te handhaven, om welke redenen pas sende verdedigingsmiddelen nog steeds ver- eischt zijn voor de veiligheid en om het Britsche Rijk in staat te stellen zijn volle dige rol in de handhaving van den wereld vrede te spelen. Een politiek van eenzijdige ontwapening kan niet onbepaald worden voortgezet en het is thans duidelijk dat de vermindering der Britsche veiligheid niet heeft bijgedra gen tot algemeene ontwapening. In 1934 werd het duidelijk dat de afsluiting van een ontwapeningsovereenkomst een lange en moeilijke taak zal worden. Duitschland had zich teruggetrokken uit den Volkenbond en uit de ontwapeningsconferentie en was open lijk bezig op groote schaal zich opnieuw te bewapenen. Japfan was uit den Volkenbond getreden en alle groote mogendheden breid den hun gewapende krachten uit Een on derzoek had aan het licht gebracht, dat ten zij ernstige gebreken in de Britsche verde- digingseischen hersteld werden, het niet mogelijk zou zijn tegenover een aanval de verbindingswegen ter zee te beveiligen, de voedselvoorziening te handhaven en dc be volking te verdedigen tegen een luchtaan val. Bovendien wordt het afschrikwekkend effect van de verdragen van Locarno en van andere methodes van collectieve veilig heid verzwakt door de wetenschap, dat een Britsche hulp, wanneer deze noodig was, slechts «en geringe beslissende uitwerking kon hebben. Dienovereenkomstig had de Regeering geen andere keuze dan een gecoördi neerd programma op te stellen voor het weer in conditie brengen van troepen en defensiemiddelen. Wat leger en vloot betreft, betrof het programma een essen- tieeJe aanvulling van moderne uitrus ting, op de hoogte zijnd personeel en reserves. In het geval van de Royal Air.. Force alleen werd een belangrijke veitfi grooting der eenheden onmiddellijk nóód zakelijk geacht In November 1934 hoeft de Engelsche re geering zonder vergoelijking van hot ver breken van het verdrag van Versailles de openbare aandacht gevestigd op de Duit sche herbewapening. Wanneer deze herbe wapening in het tegenwoordige tempo voort gaat zullen de bestaande ongerustheden van de Duitsche nabuurlanden vergroot worden en kan de vrede zelf xn gevaar worden gebracht Het verlangen naaj- vrede, dat door de Duitsche leiders tot uiting is gebracht is door de Engelsche regeering toege juicht, doch deze is gedwongen te er kennen, dat niet alleen de strijdkrach ten, maar ook de geest waarin 't Duit sche volk wordt georganiseerd, bijdraagt tot het algemeene gevoel van onveilig heid. De Leipziger Voorjaarsmesse (Van onzen Duitschen correspondent). Naar wij vernamen zal de belangstelling in buitenlandsche zijde voor de Leipziger Voorjaarsmesse dit jaar grooter zijn dan ooit tevoren. Volgens de thans reeds ter beschikking staande gegevens zal het aan tal gasten, dat een jaar geleden 16.366 be droeg, minstens 4000 gasten meer bedragen. Deels zelfs zonder de gebruikelijke bemid deling van het messe-bureau aan de Alt- markt zijn logeervertrekken gereserveerd en daar de hotels meestal lang van tevoren voor officieele bezoekers beschikbaar wor den gehouden, zal de bevolking van Leip zig nog meer dan andere jaren goede zaken kunnen doen. Uit West-Europa en uit den Balkan zijn nu reeds gezelschapsreizen aangemeld en als iets heel bijzonders lieten we ons ver tellen, dat alleen uit U.S.A. ruim 500 aan meldingen zijn binnengekomen. Uit Zuid- Amerika verwacht men minstens evenvee) bezoekers. i de buitenlandsche deelnemers wer den ditmaal naast Nederland vooral Japan Italië, Tsjecho-Slowakye, Oostenrijk, Hon garije, Zwitserland en Engeland genoemd. Sowjet-Rusland, dat de Leipziger Messe steeds als een prachtgelegenheid voor politieke propaganda beschouwde schijnt dus ook ditmaal niet te verschijnen. Japan wordt door niet minder dan 180 exposanten vertegenwoordigd en uit Italië zullen dertig firma's aan de messe deel nemen. Japan zal ruim 8000 monsters van zijn veelomvattende industrie tcntoonstel- 'erdeeld over twintig provincies en zal ons dus een duidelijk beeld van zijn tegen woordige expansie geven. Tsjecho-Slowakye, dat al sedert jaren over zijn eigen messe-huis beschikt, biedt vooral glas en porcelein, rookmateriaul, galanteriewaren, speelgoed, huishoudarti kelen en muziekinstrumenten. Oostenrijk treedt naar voren met edel metaal en allerlei waardevol handwerk, tijn lederwerk en papicrwaren, terwijl Engeland en eenige andere landen meer hun kracht zoeken in textieimachines en chemische voortbrengselen. Ais een bewijs van vooruitgang be schouwt men de toenemende belangstel ling van buitenlandsche zijde, niet slechts wat exposanten, maar minstens evenzeer wat bezoekers aangaat. De Chineesch-Japansche toenadering Op de basis van Soen Yat Sen? Hoe Han Min heeft te Hongkong ver klaard, dat de leiders van Zuid-China niet tegen een Chineesch-Japansche toenadering zijn en principieel de Chineesch-Japansche verzoening voorstaan, op voorwaarde, dat ten eerste de basis voor de verzoening de leer van Soen Yat Seq zal zijn en dai China bij zijn wederopbouw slechts zal samenwer- ken met mogendheden, die het als gelijk gerechtigd behandelen en ten tweede Japan ieder streven naai een protectoraat over China zal opgeven en ook iederen schijn daarvan zal' Vermijden; ten derde dat Ja pan de verklaring van April j.l. „handen af van China", waaraan de leiders van Zuid- China aanstoot nemen en die neerkomt op een Jajmnsche hegemonie over Azië, opgeeft Hoe Han Min waarschuwde, dat een toe nadering. die door onderhandeling met een of twee Nankiiigleiders verkregen is, deaf wijzende houding van het Chineesche volk tegen Japan slechts kan verscherpen. Veel eer moet het geheele Chineesche volk er achter staan. Dohihara, de Japonsche generaal, die thans in China rondreist, verklaarde aan de pers. dat de Chineesch-Japansche toenade ring ten doel heeft grootere veiligheid ten gunste van den wereldvrede. .Tapan wil geen overeenstemming die doelt op een tegen an dere naties gericht blok. Japan heeft ook geen formeele onderhandelingen opgenomen met een Nanking-leidcr. Het geval Furhvangler (Van onzen Duitschen correspondent) De Duitsche pers begroet de verzoening van Furtwëngler met dr. Goebbels als een aanwinst voor het Berlijnsche muzifekleven, maar laat tevens doorschemeren, dat 't hier om een nederlaag van dr. Furtwangler gaat, die zich voorlaan niet meer in het of ficieel beleid zal mengen. Minder juist wil mij de bewering toeschijnen, dat de buiten landsche pers dit conflict tusschen Furt wangler en dr. Goebbels zou hebben aan gegrepen als een prachtgelegenheid, om een veldtocht tegen het nationaal-socialistisch bewind te ondernemen. De buitenlandsche pers mengt zich niet onnoodig in interne aangelegenheden, temeer, waar de in for ma tie van officieele zijde te dien opzichte veol te wenschen overlaat Het geval „Furtw&ng- ler-Hindemith" werd echter door de geza menlijke buitenlandsche pers als typecrend beschouwd ten opzichte van de tegenwoor dige verhouding tusschen de kunstwereld en het staatsbewind. Net eender is het oordeel over deze nogal geforceerd aandoende ver zoening tusschen Furtwangler en dr. Goeb bels. Wij zijn nog steeds van meening. dat het kunstleven niets met de politiek uit staande heeft en gelooven zelfs, dat Beet hoven, Bach en Brahms zich in hun graf zouden omdraaien, wanneer zij moesten er varen, dat zelfs een dirigent van Furtwüng- lers formaat zich gehoorzaam voegt naar opvattingen, welke radicaal in strijd zijh met die van alle beschaafde landen der wereld. Het proces tegen Rintelen Het getuigenverhoor begonnen In het proces -«tégen DlvjRintelen is gis ter eerst beraadslaagd óver het hooren van de getuigen zoowel van het O.M. als van de verdediging. Vervolgens werd overge gaan ftot het verhooren der getuigen. De di recteur van de „Simens und Halske A. G." Dr. Krauss. verklaarde, dat hij twee maat heeft gesproken met bondskanselier, Dr. Dofffuss en met Dr. Rintelen over de kwes tie der betrekkingen van beide politici tot elkaar. Hij had den indruk dat de beiden goed met elkander overweg konden. Op een vraag van den president verklaar de de getuige, dat dit geweest was vóór Rin telen als gezant naar Rome ging. De volgende getuige, ir. dr. Spritzer, die met dr. Rintelen op Maandag den 23sten gedineerd heeft bevestigd, dat dr. Rintelen geen enkele uitlating heeft gedaan, die be trekking zou hebben kunnen gehad op de aanstaande gebeurtenissen van 25 Juli. Veel eer had hij gezegd, dat hij het liefste on middellijk met vacantie zou gaan. De in specteur van politie, Je'.linek had op 25 Juli om 1 uur 's middags dienst in de honds kanselarij. Hij gaf als getuige een schil dering van de bezetting van het huis door de putschisten. Vóór de verdaging tot heden we**d toen als laatste getuige de student Viktor von der Lippe gehoord, een vroeger lid van de Hei- matschutz, die in Rome veel verkeerd ha 1 in het huis van Dr Rintelen en die ver klaarde. dat de reeds vaker genoemde stu dent Sp: zv in Rome (die als tusschenper- soon wordt beschouwd) indertijd ook bij den Oortenrijkschen gezant bij het Vaticaan, Kohlruss vrij vaak aan huis gekomen was. De kabinetscrisis in Hongarije Gömbös opnieuw met kabinets formatie belast De Hongaarsche Rijksregent Horthy heeft het ontslag van het Hongaarsche kabinet aanvaard en den aftredenden minister pre sident Goemboes met de vorming van eeii nieuw kabinet belast Goemboes is onmid dellijk met de besprekingen daartoe be gonnen. Kort Nieuws De stad Irkoetsk in Siberië is Zondag- ïiddag door een hevige aardbeving geteis terd. De eerste schok was zöo krachtig, dat zoo goed als alle vensterruiten vernield werden. Door de aardbeving moest het werk in de mijnen bij Tsjeremchowo gestaakt worden. De politie te Weenen heeft Zaterdag herhaaldelijk ingegrepen tegen personen, die demonstraties op touw trachtten te zetten in verband met den terugkeer van het Saar- gebied naar Duitschland. Talrijke personen zijn gearresteerd. Zuidwest- en Zuid-Frankrijk door smeltwater geteisterd. Te Bordeaux staat het krankzinnigengesticht gedeeltelijk onder water. Uit Spanje en Italië komen derge lijke berichten. De eohtgenoote van den president der Verpenigde Staten heeft in de afgeloopen 9V2 maand met radioredevoeringen 45000 verdiend, welke zij geheel heeft afgestaan voor weldadige doeleinden. Mevrouw Franklin Roosevelt hééft een terugblik geworpen op de eerste twee jaren van het bewind van haar man. Zij zeide, dat een .groote wijziging" was ingetreden en dat wij „ons er van bewust worden, dat de regeering de verantwoordelijkheid neemt de zwakken te beschermen". EEN WERELDSTAD IN DUISTERNIS Berlin wacht luchtaanvallen Bevolking in afweer geoefend (Van onzen Duitschen correspondent) De Berlijnsche hoofdinspecteur der politie Von Levetzow heeft een verordening uitgevaardigd, dat Berlijn op 19 Maart in het donker moet worden gehuld om de bovolking vertrouwd te maken met het af weren van luchtbedreigingen. Zulke luchtaanvallen zijn niet denkbeel dig en al verzekert Duitschland bij elke ge legenheid, dat het aan geen oorlog denkt toch schijnt men er rekening mee te hou den. De rijksminister voor luchtverkeer, Hermann Goring, schijnt 't in dezen met V011 Levotzow volkomen eens te zijn, hij heeft zijn ministerieele goedkeuring deze proefneming gegeven. Zoo zal er dan op den lOen Maart van tien tot twaalf in heel Berliju duisternis heerschen en het zou stellig de moeite waard zijn, vanuit de lucht dit merkwaar dig schouwspel gade te slaan. Op alle aanplakzuilen van Groot-Bcrlijn kan men thans reeds de verordeningen le zen, waaraan de bevolking zich dien merk- waardigen avond nauwkeurig zal hebben te houden. De verlichting moet overal tot een minimum wordon beperkt en vooral vanuit de lucht mag men hiervan zoo wei nig mogelijk zien. De straatlantaarns moe ten dus op een voorgeschreven wijze worden toegedekt. Het verkeer mag hieronder ech ter niet te lijden hebben al zal het tem po heel wat gematigder moeten uitvallen, dan overdag. Van tien uur af moet iedere lichtreclame, dus ook het meestal tot Iaat in den nacht brandende licht in de étalages worden uit«-«schakpld Niet slechts het licht in zaken, particuliere ■"v'ernpmineen. woonhuizen of bureaux ook dat in bioscopen, schouwburgen, kerken, warenhuizen, café's, eetgelegenheden, kenhuizen, wachtzalen, moet zoo getemperd worden, dat van buitenaf hoegenaamd geen licht valt waar te nemen. Deze bepaling geldt ook voor de binnenplaatsen of achter kant der groote huurkazernes en regeerings- gebouwen. Bij nadere informatie werd ik gewaar, dat deze proefneming, de grootste, welke wij tot dusver in Duitschland meomaakten, als volgt wordt ingedeeld: van tien tot elf is beperkte verlichting voorgeschreven, terwijl van elf tot twaalf uur absolute duisternis moet heerschen over heel Berlijn. Daar geen be.paalde signalen worden gegeven, welke het begin of het einde van deze voorschrif ten aaneevcn, moet van de bevolking wor- den verwacht, dat zij nauwkeurig kennis neemt van wat er op de aanplakzuilen van haar gehoorzaamheid wordt verlangd- Ver antwoordelijk voor het nauwkeurig volgen der voorgeschreven bepalingen zijn in alle openbare gebouwen de verantwoordelijke ambtenaren, in de fabrieken de bedrijfs-lei- ders, in de particuliere huurkazernes dp huiseigenaars of de portiers, in alle keersmiddelen de eigenaars, of zij, die hier de leiding hebben. Ook fabrieken en ondernemingen, waar 'b nachts wordt gewerkt, moeten met deze verordeningen rekening houden. Glazen da ken moeten onzichtbaar worden gemaakt, vensters mogen niet zichtbaar verlicht zijn en het bovenlicht mag geen ëffèct hébben naar buiten. Tijdens het eerste uur dér nacht oefenfngert ïhögeh de groote vorkeerkanto's alleen maar van parklicht gebruik maken, de electrische treinen voor het stedelijk verkeer, de trams en omnibussen moeten hun licht zooveel mogelijk blindeeren en ook de fietser moet zich strikt aan deze voorschriften houden. Schuiten en andere vaartuigen mogen alleen het lichtje laten branden, dat hun ligging aangeeft. Klokslag 11 uur begint de absolute duister nis in Groot-Berlijn. Van dit oogenblik af ziet men alleen nog maar op de drukste en gevaarlijkste verkeerspunten een getem perd licht branden, terwijl de voertuigen zelf hun licht onzichtbaar hebben ge maakt, de schijnwerpers moe-ten met karton hout of blik worden toegedekt. De verkeers snelheid moet zoo zijn, dat men elkaar zon der gevaar en lawaai kan passeeren en op ieder oogenblik direct kan stoppen. Tenslotte wordt er op gewezen, dat de straten en pleinen zoo weinig mogelijk voor het personenverkeer benut moeten worden, vooral in het belang der bevolking. Lam pen en zaklantaarns mogen buitenshuis niet worden benut Vooral bij het oversteken van spoorwegen moeten koetsiers en chauffeurs uiterst voor zichtig zijn, want ook hier mag geen licht als waarschuwing blijven branden, hoog stens mag de directie der spoorwegen be ambten met een zaklantaarntje dienst laten doen om passanten te waarsc-huwen. Men ziet: al deze voorschriften laten aan nauwkeurigheid niets te wenschen over en dc volksopvoeding is in vollen gang! Eden met Simon naar Berlijn Uit Londen: Thans is beslist, dat de minister van buitenlandsche zaken, Simon, op zijn reis naar Berlijn zal worden begeleid door Lord grootzegel bewaarder Eden. Aangezien Simon Zondag a.s. weer naar Londen terugkeert, zal hij aanwezig kunnen zijn bij de groote debatten, die Maandag 11 Mrt. in 't Lagerhuis worden gehouden over de defensievraagstukken van 't Britsche Rijk De voornaamste sprekers voor de regeering zullen zijn de plaatsvervangende premier Baldwin en de minister van Buitenlandsche Zaken Simon. Land- en Tuinbouw. Hollandsch Bloembollen kweekers Genootschap Algemeene vergadering te Haarlem Het Hollandsch Bloembollenkweekers Genoot schap hield zijn algeireene vergadering te Haar lem. onder voorzitterschap van den heer S. Schoo- neveld. Ia een uitvoerige ooen i.gsrede wees spr op den noodtoestand onder bloembollcnkweekers, en op de noodzakelijkheid van steunverlening. Spr. hoopt dat de noodkreet, die uit deze verga dering zal gaan, niet zal zijn als de stem eens roe penden in de woestijn. Het hoofdpuat van de bespreking vao heden maakte het voorstel uit vao ck afdeeling Hille- gom, gesteund door de afdeeliogen LangcmJijk. Winkel en Harenkarspcl. In dit voorstel word4 de onmogelijkheid bepleit van de betaling van de roebelasting voor het opkoopen der surp'u-ïho'Ien. Ic het voorstel wordt verzocht het hoofdbestuur van het H.B.G, op te dragen om de Nederl nj- sche regeering te wijz»n op den nood der kwee kers, die door de roebelasting tot ondergang ge doemd zouden zija De afd Lisse heeft een mo tie aangenomen in haar vergadering, ongeveer gelijkluidend aan bovengenoemd voorstel, waarin aangedrocgen wordt op niet-heffen van de roebe-, Weerbericht Het dunne ptjltj« geeft den vorigen stand Hoogste stand te Wisby 777.7. Laagste stand te Janinayen 746.4. Stand vanmorgen halftwaalf 772.9. WEERVER WACHTING Zwakke tot matige wind uit Z. richtingen, nevelig tot licht bewolkt, droog weer, lchte vorst 's nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERVERWACHTING Het hooge drukgobied in het O. drukge- bied in het O. verplaatste zich in de van Duitschland waarna sneeuwval en gedeel telijke opklaring in het O. strenge vorst is ingevallen, terwijl matige vorst tot onze Oostgrens doordrong. Het W. hooge drukge- bied schijnt over ons land of ten Z. daarvan O.-waarts te trekken. Een secundaire van de depressie bij IJs land, welke zelf afneemt, geeft baromoter- daling aan de Noorsche kust, welke het hooge drukgebied in Duitschland niet schijnt aan te tasten. In Scandinavië bleef de vorst zeer streng, In Frankrijk kwam lichte vorst voor. Op de Britsche eilanden is de temperatuur iet^ gestegen. Behalve aan de Noorsche kust waar het uit het Z. stormt, is het bijna overal rustig met veel windstilte in Frankrijk en Duitsch: land. In verband met de opklaring zijn hier te lande overdag hoogere temperaturen te wachten, maar kan 's nachts lichte vorst voorkomen. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 4.8 C. 6 MAART. Zonsopgang 6.89 uur, zonsondergang 5.46 uur Maan op v.m. 6.44 uur, onder nam. 8.13 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 6 MAART. Van 's avonds 6.16 uur tot 's morgens 6.06 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Reden Vorle Rhelnfelden 2.4* 9.43 Rreisnch l.«4 l.fiO K» hl 2.89 2.78 SOixau 4.41 4.51 RT edeshelm 1.70 1 79 Mannheim 3.72 a.93 Lohr 2.20 9.13 Malnz 1 51 1-17 Hinceu 2.57 2,72 Canb Fm» Cohlens Trier Kenlen DnRséldorf Pkhrort We.sel Emmerik Loblth VJ01 1" 26 Nijmegen 10.61 10.81 st Andries 5, 5 6.4/ Arnhem 10*26 10.44 Vreeswijk Iw 1-*9 2,01 Wester voort 1(187 U.oó Deventer 4.69 4J36 2 95 2.13 l.aO 1 45 3.41 372 3>0 2.43 3A<V 4:07. 3.96 8.5» 3.79 3.07 2-90 Al 3 4.11 4.13 Kampen -0.°7 -0 38 Ejsden 00.00 00.00 Maastricht 43.33 43 63 Grevenbtcht 30i84 30.84 Venlo 1 (.79 14.15 Grave 'sluis; 9.84 9.96 Et Andries 3.93 3.94 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Hamngen lc.3ó 22.55 Den helder 8.10 20..6 Umuulen 3.5 16J4 Hoek v. HolL JU>9 1 J'H ocbewningen 4.52 17.32 Haus> Brou>v< reh. 3.00 15.18 Zierikzee 3.3u 16.02 Wemeldlnge 3^3 16 19 Viisunigen 1.46 14,16 Terueuzen 3,25 14,oU lasting en uitbetaling vao de saneering uit het crisistonds. Het hoofdbestuur ondersteunt het voorsiel, doch na ampeie discussies wordt op voorstel vaa dea voorzitter beslo ea de onder havige kwestie te bespreken met dec Bond vao, Kleine Kweekers en den LTB. en dc aidoemng verder aan het bestuur over te laten. Het adres zat dan worden gezonden aan Regee. i^ en Twee de Kamer. Na afloop der vergadering hield Dr. Tr. M. D. Dijt te Texel, een inleiding waarbij hij aan de hand vao grafieken devaluatie bepleitte Tachtig procent van den export van de bloem bollen gaat naar tanden, waar aan devaluatie van 41 tot 52 procent heerscht De buitenlander vraagt naar d enprijs, die hij kan betalen en niet naar de productiekosten. Uit het Sociale Leven De Ned. Veroeniging van Clir. handelsrei zigers en handelsagenten (N.C.II.V.) hoopt Zaterdag 27 April a.s. des morgens 10 uur in hotel Noord-Brabant aan het Vredenburg te Utrecht haar zevende jaarvergadering te houden. Behalve de jaarverslagen, bestuurs verkiezing e.d.g. komt een voorstel van het hoofdbestuur aan de orde, om het lidmaat schap van de N.S.B. of eenige andere fascis tische groep onvereenigbaar te verklaren met het lid zijn van de N.GH.V. Het hoofd bestuur heeft zich over deze zaak uitgespro ken in opdracht van de vorige jaarvergade ring! Verder zijn er voorstellen van de af- deelingen Dordrecht en Rotterdam. Mr. I. van Woerden, van Scheveningen," hoopt een propagandarede te houden: „Trof- 1 en zwaard". Uit het jaarverslag van den vereenigings- secretaris blijkt, dat het ledental in 1934 met 67 is toegenomen. Nog geen enkel jaar is de aanwas zoo groot geweest. Urn verschil lende redenen werden twintig leden afge voerd, heel wat minder dan in de drie voor afgaande jaren, welk aantal toen varieerde tusschen 28 en 34. Het aantal afdeelingen vermeerderde met een: Haarlem. Te Eindhoven en te Steen- wijk bezit de vereeniging een correspondent. Uit het jaarverslag van den penningmees ter blijkt, dat het kastekort van 1933 in een kasoverechot kon worden omgezet. Uit de Rijkswerkloozenkas werd f 797.26 uitgekeerd. Aan contributies over 1934 werd ontvangen 3445.74. De balans per 31 Dec. 1934 wijst in ont vangst en uitgaaf 373.69. De staat van baten en lasten over 1934 geeft aan 1516.22. De kasrecapitulatie wijst in ontvangsten /n441öfaVen *394.75 en de begrooting

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2