Muiterij in Griekenland MAANDAG 4 MAART 1935 EERSTE BLAD PAG 2 Kreta in handen der opstandelingen Vijf muitende oorlogsschepen hebben zee gekozen en zijn door bommenwerpers bestookt De regeering treedt met beslist heid op Venizelos kiest de partij van den opstand Reeds eenigen tijd werd onder de officie ren en manschappen van leger en vloot van Griekenland een heftige campagne tegen de regeering gevoerd, waarvan, onder het landsr .presdentschap van Zaïmis, Tsaldaris pre mier is. De samenzweerders stuurden aan op de dictatuur. Welk doel zij mot die dictatuur beoogen is nog niet duidelijk, maar wèl is bekend, dat de bekende revolutionaire ge neraal P1 a s t i r a s, die reeds in 1922 de revolutie maakte waarbij hij koning Con- stantijn uit het land verdreef, en in 1923 koning George afzette en die sindsdien ge regeld gecomplotteerd heeft tegen de regee ringen, de, ziel is ook van deze beweging. En verder is bekend, dat de bekende Grieksche staatsman Venizelos, die op Kreta vertoeft, zich bij den opstand heeft aangesloten en daarmede de ministers, die reeds over capitulatie onderhandelden, lot nieuw verzet heeft aangespoord. De opstand had twee centra: de kadet- tenschool te Athene en de vloot te Saloniki en schijnt vooral van laatstgenoemde plaats te zijn uitgegaan. Leiders waren de admiraal Demestlcha en de vice-admiraal Kallialexis. Daar de meeste marine-officieren afwezig waren, konden de opstandelingen zich mees ter maken van de vloot, waarmede zij naar Saloniki of Kreta wilden varen. De autori teiten gaven de kustbatterijen opdracht Je schepen te beschieten, indien de opstande lingen zich niet wilden overgeven. Vliegtui gen uit Tatoi namen aan de achtervolging deel en bombardeerden de muitende sche pen. Daarbij werd de kruiser „Averoff" ern stig beschadigd. De opstandelingen telegra feerden, dat zij zich tot het uiterste zouden .verzetten. In totaal lagen in de haven van Saloniki negen oorlogsschepen. Vijf daarvan wisten zee te kiezen en koers te zetten naar Kreta. Zij werden echter door vliegtuigen en trouw gebleven oorlogsschepen achtervolgd. Te 'Athene waren de kadettenschool en bet garde-regiment der Evzonen tot de op standelingen overgeloopen en er Vrijdag avond na harden strijd in geslaagd het arsenaal in te nemen. In den nacht werden ze evenwel tot overgave gedwongen en later werd te Athene meegedeeld, dat de toestand in de hoofdstad en in het geheele land weer normaal was. De regeering heeft den staat van beleg afgekondigd en meegedeeld, dat de muiters in het vervolg zullen worden beschouwd als terroristen en met alle gestrengheid der Wet zullen worden behandeld. De minister van oorlog zeide tot persver tegenwoordigers, dat, afgezien van kleLie botsingen tusschen regeeringstroepen en op standelingen te Athene, de geheele bevolking trouw aan de regeering is gebleven. Uit de provincie zijn sterke troepenafdee- lingen in Athene aangekomen, die zingend door de straten marcnceren De drie regee- ringsgetrouwe bladen, die gister zijn ver schenen, meldden, dat de regeering den toe stand meester is. Dat laatste moet waarschijnlijk met een korreltje zout genomen worden. Immers op Kreta is het allesbehalve rustig en de maatregelen, die de re geering neemt, wijzen er op, dat de re geering het noodig acht, zich op ern stige mogelijkheden voor te bereiden. Uit Athene werd Zondag geseind: In strijd met de geruststellende ver klaringen der regeering is de opstan dige beweging in Griekenland ver scherpt De oude tegenstander der te genwoordige Grieksche regeering, Ve nizelos, die zich op Kreta ophoudt, heeft zich openlijk aangesloten bij de opstandelingen en heeft tijdens een groote betooging een oproerige re'de- .voering uitgesproken. De onderhandelingen, die admiraal Typaidos in opdracht der regeering raet de bij het eiland Mil os (één der Cy cl aden) voor anker liggende op standelingen heeft opgenomen, zijn mislukt De regeering heeft gister besloten de schepen der opstandelingen te bombardeeren niet de zwaarste bom men, wanneer geen onvoorwaarde lijke overgave geschiedt Een eskader bommenwerpers is reeds gistermor gen naar Milos gestart De regeering is vastbesloten den opstand met ge wapende macht onbarmhartig te on derdrukken. Talrijke arrestaties, ook onder de parlementsleden. T Te Athene, Piraeus en Saloniki zijn talrijke militairen en ook burgers ge arresteerd, die ervan verdacht worden bij den opstand te zijn betrokken. Te Saloniki zijn biina alle afgevaardig den en senatoren der oppositie gear resteerd, en te Athene zocht men te vergeefs den leider der oppositie-partij en den voorzittor van den Senaat, die klaarblijkelijk govlucht zijn. De Senaat is ontbonden. Militaire ge rechtshoven zijn ingesteld. Teneinde de rust zoo spoedig mogelijk te herstellen, heeft de regeering twee lichtin gen. van de marine opgeroepen. Op de com mandoposten in leger en vlyot vinden tal van mutaties plaats. Waarschijnlijk zullen ook twee lichtingen leger-reservisten in Oud-Griekenland worden opgeroepen oi die deelen van het leger, die men onbe trouwbaar acht, betrouwbare reservisten te plaatsen De regeering heeft een oproep aan het volk uitgevaardigd, waarin de motieven van den opstand worden uiteengezet en de be volking wordt opgeroepen, zich aan de zijde der regeering te scharen om daadwerkelijk de rechten en vrijheden van het volk te beschermen. De regeering is voornemens, de muiters zonder aanziens des porsoons te straffen en door strenge maatregelen den rechtstaat zoo snel mogelijk te herstellen Teneinde de positie van het kabinet te versterken eh zijn prestige hij het volk te verhoogen, zijn verschillendo wijzigingen in het Ministerie gebracht De Ministerraad besloot, den leider dei regeeringspartij Generaal Metaxas als miuis ter zonder portefeuille in het kabinet op t9 nomen. De ministerbenoeming werd door Metazas aanvaard. Men is van meening. dat zijn medewerking de positie der regeering aanzienlijk versterkt Voorts heeft de Minis terraad de reeds twee maanden geleden in gediende ontslagaanvrage van den Minister van Buitenlandsclie Zaken Maximos aan- vaard. Omtrent de bezetting van deze vaca ture is nog niets bekend. Ook de Minister van Marine Hadjik>riakos is afgetereden. Hij wordt opgevolgd door Admiraal Dus- manis. Tijdens den Balkanoorlog was hij chef van den generalen staf der Grieksche marine. Voor het Ministerie voor de Lucht vaart, dat tot nog toe werd waargenomen dor minister-president Tsaldaris, werd de tegenwoordige staatssecretaris van dit de partement, Sjinas ,tot minister benoemd. Voltreffer uit vliegtuig op de „Georgeos Averoff". Te Athene is bericht ontvangen van eten der vliegers, die was uitgezonden ter achtervolging van de muitende oorlogsschepen. De vliegtuigen hebben den pantserkruiser „Georgeos Averoff" in de wateren van Kreta, in de Soudabaai ontdekt en gebombardeerd Een der bommen raakte den krui ser en kort daarna steeg een reus achtige stofwolk omhoog, zoofiat de vliegers den indruk hadden, dat het schip zwaar beschadigd is. Huiszoeking bl] Venizelos. In Venizolo«' woning to Athene heeft men een huiszoeking gedaan, waarbij vol gens mededeeling der regeering verschei dene geweren, 200 patronen en vele hand granaten gevonden werden. Bovendien vielen den autoriteiten vele belangrijke brieven en andere bezwarende documenten in handen. Reeds meer dan 60 dood en? Volgens een bericht van de „Matin" zou het aantal dooden te Athene reeds meer dan 62 bed re gen, doch ook andere steden zouden dooden te betreuren hebben. Vol gens de laatste editie van het „Journal" zouden de verbindingen met Kreta verbro ken zijn en uit het zwijgen der regeering leidt men af, (lat hot eiland zich in handen van dö opstandelingen bevindt. Vrees voor de Balkan-Entente. In Parijs werden do gebeurtenissen in Griekenland met eenige bezorgdheid ge volgd. Hoewel men over de strekking van den opstand ten aanzien van de binnen- landsche politiek tengevolge van de spaar zame berichten nog geen oordeel kan vol len, tracht men na te gaan welke gevolgen de opstand voor de buitenlandsclie politiek kan hebben. Daarbij denkt men vooral aan de rol van Griekenland in de Balkan- Entente, die als een der belangrijkste ver leiigstukken van de Kleine Entente kan worden beschouwd. Ook bij de tot standko- ming van het Balkan-pact heeft Griekenland een belangrijke rol gespeeld en men acht het betreurenswaardig, wanneer door de bimwilandsche gebeurtenissen in Grieken land do heilzame invloed van dit pact voor de handhaving van den vrede zou worden aangetast. Onderhoud met Plastlxas. De bi verband met de opstandige bewe ging in de laatste dagen dikwijls genoemde Generaal Piastiras, die sedert geruimen tijd te Cannes vertoeft, verklaarde tegenover een vertegenwoordiger van het „Journal" dat hij over de gebeurtenissen in zijn va derland niets meer wist dan hij Ln de pers had gelezen. Hij voegde er échter aan dat hij door do thans uitgebroken beweging in het göheol niet verrast was, en dat hij bereid was zich ter b<v>chikking te stellen van degenen, die zich tot hem zouden won den. Hij wenschte echter met niemand het gezag te doelen. Volgens „United Press" heeft Plastirns nog gezegd, dat hij komen zal als het Griek sche volk hem noodig mocht hebben, doch dat hij dan het gezag met niemand wil dee len en nooit met Venizelos zal samenwer ken. Hij ontkende met de rebellen in con tact te staan, doch zeide hij „erg vor- rast heeft de opstand mij niet. Ik sta trou wens in permanent contact met de Griek sc.he kolonie te Parijs, waar mijn zoon stu deert". Venizelos vogelvrij? Volgens een bericht uit Belgrado aan da „Pari6 Soir" zou de Grieksche regeering Ve nizelos vogelvrij hebben verklaard. De gevangenis der rebellen Naar Havas uit Saloniki verneemt, zijn de daar ter stede gearresteerde personen opge sloten in de Villa Allatini, waar indertijd na de Jong-Turksche beweging te Constantino pel sultan Abdoel Hamid zijn intrek hcoft genomen, doch die later ala gevangenis werd ingericht. Gevechten in Oost-Macedonië Een officieel bericht uit Italië meldt, dat regeeringstroepen in Oost-Macedo nië een aanval hebben gedaan op de opstandelingen, die in Oostelijke rich ting zouden terugtrekken. Tot nu toe wag te Athene niets be kend van het optreden van groote eenheden der revolutionairen op het vasteland van Griekenland, In grooten haast wordt de mobilisa tie voortgezet van nieuwe troepen, die naar Macedonië zullen worden gezon den. Bovendien melden zich vele vrij willigers aan. Volgens de regeering hoerscht rust op de Aegaeische eilanden. ATHENE, 4 Maart, De oorlogschepen, die zich in handen der opstandelingen bevin den, zijn door de uLgezonten regeerings- vliegtuigen tcebo niiarileerd. De schepen werden zwaar bescha digd en onder de bemanning brak een paniek uit. De schepen gingen uit elkaar, om de vlieg tuigen hot aanvallau te t-emooilijken. De te Athene terugkeereude vliegtuigen melden, dat behalve de zwaar beschadigde pantserkruiser „Georgeos Averoff" in de Soe dabaai in de nabijheid van Kythera een torpedojager en bij het eiland Antikytera een kanonneerboot door vliegtuigbommen zwaar zijn beschadigd. De kruiser „Georgeos Averoff' had een torpedoboot op sleeptouw, die klaarblijkelijk zoodanig was beschadigd, dat zij niet meer op eigen kracht km varen. Voorts moest een beschadigde kanonneer boot door een torpedojager naar Kenea wor den gesleept. Bij een poging om een kazerne met opstandige soldaten te veroveren, deed een tank een aanval op de kazerne poort, doch moest aanvankelijk wijken voor het vuur van eenige bij de poort opgestelde ka nonnen. Ook de kazerne werd toen met ge schut bestookt en er werd een bres in de buitenmuur geschoten, waarna de soldaten, die in den kelder waren gevlucht, zich aan de regeeringstroepen overgaven. In den nacht waarin de Putsch plaats vond, werden van de villa van Venizelos te Athene lichtsignalen waargenomen, waarop uit een ander huis werd geantwoord. Zooals reeds werd gemeld, deelt de regee ring mede, dat bij een huiszoeking in Veni zelos' villa een wapenvoorraad is ontdekt. Bij de teraardebestelling van een der slachtoffers der gevechten te Athene speel den zich opgewonden tooneelon af. De me nigte eischte den dood der muiters aan do galg. Piastiras nit Cannes vertrokken PARIJS, 4 Maar. De Grieksche generaal Piastiras is gistermorgen vroeg in gezel schap van eenige vrienden uit Cannes ver- trokkon en heeft zich in den loop van den dag niet meer vertoond. Aangezien de ge neraal echter zijn koffers in het hotel heeft achtergelaten, bestaat de mogelijkheid dat hij slechts tijdelijk Cannes heeft .verlaten. HET HOOGVERRAAD-PROCES TEGEN DR RINTELEN Te Weenen is Zaterdag voor het militaire gerecht het proces begonnen tegen den vroegeren Oostenrijkschen gezant, te Rome, Dr. Rintelen, verdacht van hoogverraad. De controle aan de ingangen van hot ge rechtsgebouw en aan de deur van de zit tingzaal was bijzonder streng. Alle belang stellenden en journalisten werden op wa pens onderzocht. Tegen half tien wordt Dr. Rintelen de zaal binnengeleid. Hij steunt op een stok en draagt den linkeraim in oen doek. De ver dachte ziet er goed uit. Een kwartier later komt liet hof binnen. De president, geeft Dr. Rintelen toestemming zijn antwoorden zit tend te geven. Vervolgens droeg de officier van justitie de dagvaarding voor, die door Dr. Rintelen zonder eenige blijkon van aan doening werd aangehoord. Rintelen zou in Juli 1934 den aanslag op bondskanselier Dollfuss hebben goedgekeurd en zich beschikbaa. hebben gesteld voor de vorming van een revolutionaire regeering. Men heeft met kunnen ontdekken op wiens hevel in de eerste radiografische me dedeeling van den dag waarop de aanslag is gepleegd don naam van Dr. Rintelen is Kenoemd. Toen echter verdachte het radio- ericht hoorde, waarin zijn naam werd ge noemd, heeft hij niets gedaan om Dr. Doll- fuss van zijn loyaliteit te overtuigen. Ook de afscheidsbrief die Rintelen vóór zijn po ging tot zelfmoord aan zijn echtgenoot© schreef, wordt door het O. M. in het geding Sebracht. In dezen brief schrijft hij o.a., dat ij in den namiddag van den 25sten Juli een verzoek kreeg van een hem onbekend- om bemiddelend op te treden, daar do toe stand in de Bondskanselarij zeer kritiek was. Later heeft hij echter weer ontkend, dat men bij hem om bemiddeling had aan geklopt, Wanneer hem inderdaad bemidde ling is verzocht, terwijl verder nog niemand wist dat de toestand in de kanselarij zoo slecht was, dan is het duidelijk, dat hij met deze menschen in nauwe verbindng heeft gestaan. Ook de poging tot zelfmoord wijst er op, dat hij geen zuiver geweten had. Dr. Rintelen volgt met groote be langstelling het voordragen van de dagvaarding Zoo nu en dan ziet men hom notities maken. De president stelt hem dan de vraag, of hij zijn schuld bekend. Verdachte antwoordt: „Neon". President: „In geen enkel opzicht?" Verdachte: „Neen". Op verzoek van Dr Rintelen wordt dan eenigen tijd gepauzeerd. Na de pauze wordt verdachte een verhoor afgenomen. Hij ver spreekt zich dikwijls en zijn antwoorden zijn dikwijls verre van vlot, doch in den loop van h6t verkoor komt hij meer op dreef. Zijn voorstellingen van de gebeurte nissen zijn levendig en praognant Kort sa mengevat geeft Dr. Rintelen een overzicht van zijn levensloop, een beeld van zijn we- tenschappelijken arbeid en zijn werkzaam heid als hoog'eeraar. Vervolgens schildert hij zijn eerste stappen op politiek terrein. Dr. Rintelen verklaart met stellig heid, dat zijn benoeming in Rome met volle instemming van. Dr. Dollfuss heeft plaats gehad: Het verwijt, dat hij voor zijn cvërk geen1 belangstelling heeft getoond, werpt hij verre van zich. Voorts bestrijdt hij oa. dat hij in bljzon- zondere rela'ie stond met den Duitschen gezant te Rome. Met klem verklaart verdachte, dat nooit een tegenstelling heeft bestaan tus schen hem en den Bondskanselier. Drie we ken vóór diens Jood heeft Dollfuss hem nog gevraagd, of hij brreid was de post van ge zant te Berlijn op zich te nemen. De president brengt, dan een verklaring ter sprake van Dr. Funder, hoofdredacteur van de „Reichpost" die verklaart, dat verd. eens tegen hem zou hebben gezegd, dat hij niets tegen Dr. Dollfuss zou ondernemen; zou deze echter weigeren, dan zou hij verd. in de bres seringen. Verd. ontkent met klem deze uitlating. De president kondig* dan een confrontatie aan tusschen dezen getuige en verdachte. De zitting werd tot vandaag geschorst Koning van Siam doet afstand van den troon De officieels mededeeling. Naar de regeering van Siam offi cieel mededeelt, heeft de koning van Siam, Prajadhipok, definitief afstand van den troon gedaan. Prahadjipok is in 1893 te Bangkok gebo ren In Februari 1926 besteeg hij den troon. Nadat verscheidene grondswetswijzlgingen hadden plaats gehad, verklaarde hij zich in 1932 bereid, de constitutioneel© monarchie te aanvaarden. De latere gebeurtenissen zijn echter toch aanleiding "---"eest, dat hij af stand van den troon deed. In het abdicatie-document geeft de ko ning uitdrukking aan zijn wensch, dat een constitutioneel© regeering zal worden sa mengesteld, doch hij noemt niet den naam van een opvolger. Een menschelijke vogel Een Amerikaan vliegt 2500 Heter met vleugels aan zijn armen. De bekende Amerikaansche parachutist en stuntvlieger Clem Sohn heeft, volgens de .Daily Express" te Doytona Beach iets heel bijzonders verricht, dat van groote beteeke- nis voor de luchtvaart voor de toekomst kan worden. Toegerust met vleugels, samengesteld uit stalen buizen en geolied doek, door riemen aan zijn schouders, armen en polsen verbon- den, en met zeildoek bij wijze van „staart" tusschen zijn beenen, is hij van een vlieg tuig dat 4000 Meter hoog vloog, omlaag ge sprongen. Hij liet zich duizend Meter vallen en breidde toen zijn vleugels uit om zoo. zwevend en klapwiekend als een vogel 2500 Meter te vliegen en zelfs loopings te maken. Hij stuurde daarbij met zijn voeten. Op 600 Meter hoogte sloeg hij de vleugels weer langs het lichaam en daalde toen veilig niet behulp van zijn parachute. Hij was zóó opgewonden over het slagen van zijn experiment, dat hij na zijn daling juichte van plezier. Illj vertelde nog wel langer te hebben kunnen vliegen als hij niet zoo verkleumd koude was geweest en zeide: „Het zou mij niet verwonderen wanneer mijn uitvin ding zoo werd vervolmaakt, dat men niet langer met vliegtuigen maar met vleugels zal vliegen", £EAI -WOED IN 'T WATER.... fN DE PIJP. Dou»vt Egberts Echte Friexche Heereti-8aai en VarmaS Melange van rijpe tabakken Simon op 7 Maart te Berlyn In overleg met de Duitsche regeering is thans vastgesteld, dat de Britsche minister van buitenlandsclie zaken, Sir John Simon. Donderdag 7 Maart per vliegtuig zich naar Berlijn zal begeven. Men meldt nader uit Londen: Het Engelsche kabinet zal in zijn zitting van Woensdag a.s. volgens den diplomatie- ken medewerker van de Sunday Times da richtlijnen vastleggen voor het bezoek van Simon aan Berlijn, nadat tevoren de re geer! ngscommissie voor ontwapeningsaange legenheden den huldigen stand der onder handelingen zal bestudeeren in het licht der recente Partjsche reis wan den Engelschen minister van buitenlandsche zaken. Woensdag zal eveneens beslist wor den of een Britsche minister een be zoek zal brengen aan Moskou, War schau en Praag. De korte besprekingen van Simon te Pa rijs hebben, volgens het blad, zekeren twij fel opgeheven over den omvang der a.s besprekingen met Rijkskanselier Hitier. Frankrijk heeft niet gepoogd den Britschon minister van buitenlandsche zaken eenige beperkingen op te leggen. Simon van zijn kant. schijnt het met Laval eens te zijn, dat het niet mogelijk zal zijn de aangelegenhe den reeds in dit stadium van zijn bespre kingen te Berlijn tot tastbare resultaten te brengen. Het beste, wat hij hoopt te bereiken - is een volledig begrip voor alle ter bespreking staande problemen en prin cipes. Te Gronau heeft zich Zaterdagmiddag een vreeselijk drama afgespeeld. De 50-jarige directeur der Gronaucr Volksbank, Zet- sching, is in zijn woning neergeschoten, evenals zijn vrouw en zijn zoon. Do vader en zoon waren op slag dood, terwijl de vrouw zwaargewond werd. Men vermoedt, dal de misdaad gepleegd is door een jonge man, die korten tijd na de schietpartij de hand aan zichzelf had ANTI-DUITSCHE DEMONSTRATIE TE SAN FRANCISCO Uit San Francisco: Een anti-nationaal- socialistische betooging is Zaterdag alhier ontstaan, toen de Duitsche kruiser Karls ruhe arriveerde en de officieren en man schappen aan land gingen. Een veertigtal dokwerkers heeft een half uur gestaakt bij wijze van protest tegen de tactiek van Je nat-soc. regeering. binnenland HONDONG TERUG IN HET VADERLAND „Vliegen is rustiger dan varen" Met de „Costa Rlca" van de K. N. S.M. is de eerste bestuurder van de „Snip"', de K.L.M.npiloot J. Hoa- dong, na zijn geslaagde West-Indié- vlucht, Zaterdagmiddag te Amster dam aangekomen. Nauwelijks eenige honderden stonden cfen West-Indiê vaarder, die een zoo bewogen reis heeft gehad, af te wachten en dat wa ren nog voor een belangrijk deel vrienden en familie-leden van repatrieerenden. Onder de aanwezigen merkten wij op den directeur der K.L.M. den heer A. Plesman, generaal en mevrouw Snijders, de hoeren Aler, chef van den vliegdienst, en Spit chef van den technischen dienst; Wellaert. havenmeester van Schiphol en verschillen de K.L.M.-piloten, Waaronder de heeren Duimelaar en Abspoei. Natuurlijk wachtte ook mevrouw Hon «long met bloemen gewapend haar echtgenoot op, om de eerste te zijn, die hem in het vaderland verwelkomde. Lang voor het schip aan de kade lag. wat nog geruimen tijd in beslag nam, had den de wachtenden Hondong. in zijn K.LM. uniform op het promenadedek gezien. Toen ten slotte de verbinding tot stand was ge bracht, verzamelde het gezelschap zich in de rooksalon, waar Hondong, nadat de eer ste begroetingen en handdrukken voorbij waren, tijd vond voor een ruslig praatje over zijn tocht „Wat Ik voor een reis heb gehad?" aldus de heer Hondong. „Je kunt beter vliegen dan varen. Het was bar. Wij hebben aan bakboord een golfje over gekregen, zoodat twee heeren twee dames door het water werden mee gesleurd en buiten tegen de reeling werden gesmakt. Stoelen en tafels sloegen over WeeHheri~ht PültJe geeft den vongen stand aaa Hoogste stand te StLrna 776.4. Laagste stand te Isafjord 750.6. Stand vanmorgen halftwaalf 769.7. WEER VERWACHTING Zwakke tot matige, veranderlijke wind, later opklarend, waarschijnlijk eenige neer slag, aanvankelijk zelfde temperatuur, later mogelijk iets zachter. BUITENLANDSCH WEERVERWACHTING Zoowel over de omgeving van de Oostzee en de Botnische Golf als de Golf van Bis cay© stijgen de barometers, zoodat zich al daar twee belangrijke hooge drukkernen vormen, waarvan de Scandinavische de hoogste standen vertoont Ons land bevindt zich dicht nabij d? scheiding van beider windsystemen, nl. de Oostenwind, welke thans nog over bijna ons geheele land vorst uit Duitsehland aanvoert en het W. windensysteem dat reeds tot Calais is doorgedrongen en warmere lucht aanvoert Hier en daar valt langs dit front eenige sneeuw of lichte regen. Over IJsland en omgeving blijft de lucht druk nog laag. Sedert Zaterdag is de de- pressiekern aldaar een weinig N.N.O.-waarts verplaatst. Een uitlooper bracht op de Britsche eilan den mat'ge regen. Over Scandinavië blijft do vorst streng al nam zij hier en daar wat af. In Duitseh land vreest het matig, terwijl ook over IJs land de temperatuur beneden nul was. De vooruitzichten voor het weer ten on zent zijn eenigsziDS onzeker. Het meest waarschijnlijk lijkt liet, dat het bovenge noemde front langzaam N. waarts schuift waardoor naar eenige neerslag met W. wind en opklaring kan verwachten. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 1-2 C, 5 MAART. Zonsopgang 6.41 uur, zonsondergang 5.44 uur Maan op v.m. 6.28 uur, onder nana. 6.43 uur Nieuwe Maan S.00 uur voorm. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 6 MAART. Van 's avonds 6.09 uur tot 's morgens 6.11 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorle Heden -Vnrte Rhelnfelden 2.43 o.fit Cnub 2 13 3 45 Rreisach 1.50 1.»1 Fms 1.45 1«1 K-hl 2.78 8.00 Cohlens 3.7> 4-11 Mflxau 4.51 4.74 Trier 2-43 517 Diedeshelm 1.70 107 Keulen 4.©7 Mannheim 3.93 4.1 i Dnaseldorf &52 3.95 Fxihr 2.33 «.*2 Phhrort 3.07 3.54 Malnz 57 8-h2 Wesel 3-H &A5 Bineen 2.72 *96 Emmerik 4.13 4.84 St An dries 5,47 5.83 Maastricht 43.53 42n9 Arnhem 10.44 10.84 Grevenblcht 30.81 81.OI Vreeswijk Iw 2.03 2,36 Venlo 14.15 14.21 Westervoort 11.06 11,44 Grave (sluis; 9.96 10.11 Deventer 4.86 6.06 St Andries 8.94 4.i8 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS DeTzfll 11.41 23.50 HellevoetsL 3,06 1\23 Terschelling 8.51121.05 Willi uistad 3,51 1814 Hamngen 9.45 22.10 Brouw rstu 2.18 4.36 Den t.elder 7. 5 19.40 Zierikzee 2.46 1, .13 Uitluiden 8.09 1 6 23 Wemeldlnge 3.ln 1 36 Uuek v. Moll. 2.19 14. ;9 Vlissmgen 1.03 13,18 ochev<.ningeu S.z» i4.J9 Terueuzeu 1,45 14.10 Kutienlatu 4.I1 16.61 Hausweerc 2.4 1. .10 boord, het was een verwoesting en in de lucht komt een dergelijke waterpartij ten minste niet voor". Land- en Tuinbouw. UITVOER ZUIVELPRODUCTEN Het overnemen van melkleveranclers leuw» regeling voor den uitvoer van zuivel producten. een maatregel getroffen werd om e voorkomen, dat melkleveranclers van de ene fabriek door een andere fabriek zouden porden overgenomen. Hierbü za't do bedoeling lwa«tbedoelde regeling op te heffen >p X Februari 193C, welke datum naderhand Is .■erschoven naar 1 Maart 1035. In verband met de uit do regeling voortvloeiende moellükhedeu s thans besloten om den maatregel met betrok king tot het overnemen van raelklevérancièrs op 1 Maart 19X5 definitief en voor goed te be ëindigen. De plannen met betrokking tot de nadere regeling van den export 2Ün inmiddels achterhaald door de bU den export van zuivel producten naar riuitschland opgetreden moei lijkheden. welke nader onder de oogen moeten worden gezien, alvorens een besluit te dezen opzichte zal kunnen worden genomen. CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND Aigemeene vergadering afd. Drenthe De afd. Drenthe van den Chr. Boeren- en Tutndershond zal haar aigemeene vergade ring houden op Dinsdag 5 Maart a.s. in de zaai van den heer Mulder te Hoo- eveen. De morgenvergadering is gewijd aan de behan deling van huishoudelijke zaken. In de mid dagvergadering zullen als referenten optre den de heeren Jac. Biemond Pzn van Biels- wijk (Z.H.) voorzitter van de Holl. Brab. afd en Mr W. Rip van den Haag, directeur van het bureau van den bond. Op beide referaten kan bespreking volgen. PLUIMVEETEELT IN ZEELAND Op een te Goes gehouden vorgadoring van de Veroen. tot bevordering van de pluimvee teelt in Zeeland kwam ook tor sprake het bericht dat op bedrijven van meer dan 20 H.A. niet moor dan 25 kippon gehouden mochten worden. Algemeen is men zeer ge kant tegen dit plan. hoewel de Rijkspluira- veeconsulent opmerkte Jat het voor Zeeland niet zoo veel betcekende omdat verreweg de meeste bedrijven kleiner dan 20 H.A. zijn. De vergadering merkte echter op dat het niet aanging, dat alles voor de zandboeren gedaan wordt in dezen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2