llinnut* feil(iournnt Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden sn Omstreken BINNENLAND. Antirev. kiesverenigingen in Gelderland Antirev, Kiesvereenigingen in Gemengd Nieuws* abonnementsprijs: Per kwartaal In Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is f 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 ct niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: BreesRiat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5416 MAANDAG 4 MAART 1935 15e Jaargang 9ïrt)trttntieprij?en: Van I tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2^0 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan '1 bureau - wordt berekend 0.10 WERKING DER FILMKEURING De vorige week verscheen in de bladen een verslag van een algemeene vergadering der Centrale Commissie voor de filmkeu ring. Het belangrijkste punt der agenda was een rede van den voorzitter, den heer D. van Staveren, over „de werking van de filmkeuring". Het loont de moeite een enkel gedeelte uit deze rede naar voren te brengen en daarbij te bedenken, dat de voorzitter Lid der S.D.A.P. is en deze partij in de Staten san Zuid-Holland vertegenwoordigt Na in den breede nagegaan te hebben, welk een chaos het vroeger was door di verse regelingen en commissies, welke vaak tegenstrijdige beslissingen namen; besprak de voorzitter het resultaat der centrale keuring. De centrale commissie had aanvankelijk een zware taak, omdat zij het eerste over heidsinstituut van deze aard in ons land was en velen de taak der commissie nier begrepen. Ook was er dikwijls unfaire be strijding, zooals de voorzitter opmerkte: „De uiterste geestesrichtingen vreesden óf vrijheidsbeperking óf te weinig strenge keuring. Men heeft ons daarbij dikwijls unfair bestreden en b.v. van „censuur" ge sproken. De commissie heeft steeds gewe>" gerd zich te laten dringen naar geestelijke dwingelandij en dat met de grootst moge lijke eensgezindheid; al toetsen alle leden de wettelijke normen aan eigen subjectieve overtuiging." Vooral op dat laatste vestigen wij de volle aandacht. In ons land is dus bij diep gaand verschil van overtuiging samenwer king mogelijk gebleken tot afweer van wat de jeugd bedreigt en de goede zeden in gevaar brengt. Aanvankelijk had men dit resultaat niet verwacht. Vooral in de politieke kringen, waartoe de voorzitter behoort, was men doodsbenauwd voor „censuur" of wat men zoo noemde. En omgekeerd waren er aan de andere zijde ultra's, die veel méér ver bod wenschten. De voorzitter en heel de commissie heb ben zich echter getroost met de nuchtere beschouwing, dat het „in een zoo gediffe rentieerde bevolking als de Nederlandsche nu eenmaal niet mogelijk is, het ieder naar de zin te maken; maar de commissie luis tert gaarne naar alle redelijke critiek". .Het juiste standpunt. En dat een sociaal democraat hierbij de leiding heeft, stemt tot dankbaarheid. Ten aanzien van „een siiur" waren zij steeds zeer prikkelbaar, al is daarin sedert het optreden van diverse extremistische groepen wel eenige verande ring gèkbmen. Thans heeft een partijgenoot hen geleerd, dat er algemeene zedelijk*» normen zijn voor welker handhaving óók de overheid heeft te zorgen; en deze kan het doen, omdat zij daarbij op de volks overtuiging steunt. Telkens weer zijn we geroepen te wijzen op .hetgeen scheiding maakt tusschén ons en de sociaal-democraten; het is goed, wan neer de gelegenheid zich daartoe aandient, er ook op te wijzen, dat er nationale, zede lijke goederen zijn op welker behoud wij aJlèn prijs stellen. Wij mogen slechts hopen, dat de S.D.A.P. haar oogen meer zal openen om die natio nale waarden te zien te waardeeren. De fusie van O.S.P. en R.S.P Thans een feit. Zondag heeft te Rotterdam een gemeen schappelijk congres plaats gehad van O.S.P. en R.S.P. Besloten werd over te gaan tot fusie. De naam der nieuwe partij zal zijn: Re volutionair-Social istische Arbeiderspartij. Als voorzitter treedt op de heer P. J. Schmidt; secretaris is de heer H. Sneevliet. In de plaats van de beide organen der opgeheven partijen „De Fakkel" en „De Baanbreker" komt het nieuwe partijorgaan „De Nieuwe Fakkel". Met een slotwoord van den heer Van der Goes werd het Congres onder het zingen van de „Internationale besloten. IDENBURGS UITVAART Een sobere, indrukwekkende plechtigheid Deelneming uit velerlei kring In de (Geref.) Nöorderkerk te 's-Graven- hage, waar de overledene altijd placht te kerken heeft de voorganger en wijkpredi- kant, Ds. A. G. Bar key Wolf. gistermor gen het verscheiden van Staatsraad A. W. F. Idenburg herdacht De voorganger opende den dienst met hét dóen zingen van Ps. 103 8, waarna hij las Ps. 103. In zijn voorafspraak herinnerde Ds VV o 1 f aan enkele sterfgevallen die in de wijk waren voorgevallen, waarbij wel het meeste trof dat van den heer A W. F. Idenburg, die we aldus de voorganger, zoo 'nnig hebben liefgehad, die een voorbeeld voor allen was en die een licht nalaat, dat met spoedig verbleeken zal In dit verband koos Ds. Wolf als tekst voor deze ure. Ps. 31 16 „Mijne tijden zijn in Uwe hand". Sprekende over onze tijden Gods tij den, werd achtereenvolgens aangetoond dat David zich troost met Gods voorzienigheid en dat hij het verwacht van Gods kracht. Met het staande zingen van Gezang 272 Die hoop moet al ons leed verzach- werd de trëffende plechtigheid be sloten. De begrafenis. Ondeï enorme belangstelling had heden- iddag de uitvaart van het stoffelijk over schot van den heer Idenburg plaats. Te- oren leidde de wijkpredikant, Ds. A. C Barkey Wolf. aan het sterfhuis aan den Cremerweg voor familie en penoodigden een rouwdienst sprekende naar aanleiding van Rom. 835a. deze woorden: „Wie zal ons scheiden van de liefde van Christus?" De plechtigheid werd, bijgewoond door de vertegenwoordigers van de Koningin en Prinses Juliana, de heeren R A. Baron v. Hardenbroek van Hardenbroek en Baron Ba u d, die elk in een hofrijtu'ig onmiddellijk achter den rouwwagen re den, benevens door hen die in de zes volg- rijtuigen hadden plaatsgenomen, n.l. de hee ren Dr. P. J. A. Idenburg, de eenige zoon van den ontslapen staatsman en de heeren Dr. A. A. L. Rutgers, lid der 2e Kamer en oud-gouverneur van Suriname en Ir. L. F. M i d d e 1 b e r g, burgemeester van Zoetermeeer-Zegwaart, schoonzoons van den overledene: Dr. H. Col ij n, minister-presi dent; de leden van den Raad van State, de heeren Jhr. Mr. G Beelaerts van Blokland, vice-president en G J. H a s- seltnan; Dr. T. J. Dèutz; Jhr. v. d. Poll; de Min. van. Buitenlandscbe Zaken, Jhr. Mr. A. C. D. de Graaf if; Prof. Mr. V. H. Rutgers, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit ,en oud-min. van Onderwijs. J. Staal, oud-gouverneur van Suriname en Ds. A. G. B a r ke y Wol f. Op de Algemeene Begraafplaats, waar de politie uitgebreide orde-maatregelen geno men had, bevond zich een groot aantal per sonen om de overledene de laatste bewijzen. Daaronder waren vertegenwoordi gers van het Centraal-Comité der Anti-Rev. Partij, waarvan de heer Idenburg eere voorzitter was; van den Raad van Be! eei der Dr. A. Kuvperstichting. waarvan hij vice-voorzitter was; van het college van di recteuren van de Ver. voor Hooger Onder wijs op Geref. grondslag, waarvan de Vrije Universiteit uitgaat en van welk directo rium de heer Idenburg eveneens deel uit maakte; van het college van deputaten de geestelijke verzorging van de verstrooide Geref. in Ned.-Indië en van het college deputaten voor de correspondentie met de Hooge Overheid, beiden vanwege de Gene rale Synode der Geref. Kerken, waarvan de heer Idenburg eveneens lid was; tal van leden van de Regeering; van den Raad State en van de Eerste zoowel als van de Tweede Kamer, w.o. vertegenwoordigers der A R. fractie in beide Kamers, alsmede tal van burgerlijke en militaire autoriteiten Het Studentoncorps N.P.D.D van de Vrije Universiteit was vertegenwoordigd door de heeren E. Diemer Hz., J. D. Koers en J o n (T e i 71 g. Aan het graf werd ingevolge den nadruk - kelijken wensch van den overledene niet gesproken. Als allen zich rondom de gröa- hebben geschaard, treedt Ds. Barkey Wolf naar voren om enkele, door den ontslapene zelf als aan zijn graf voor te lezen Schriftgedeelten, voor te lezen, nl. P> 130; Jes 40:1—8; Kóm. 10 81>-t0. Vervolgens las Ds. Wolf de Apostolische Geloofsbelijdenis en tenslotte 1 Cor 15 53, —57, waarna hij het Onze Vader bad. De zoon van den heer Idenburg. Dr. P. J. A. I d e n b ii r g, heeft daame een woord van hartelijkon dank gesproken voor de be toonde. overgroote belangstelling, waarbij ij zich in het bijzonder richtte tot de verte genwoordigers van M M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana. Hiermede was de sobere, maar daardoor des te meer indrukwekkende plechtigheid ten einde. MINISTER DE WILDE IN GRONINGEN In gezelschap van den Commissaris der Koningin en eenige leden van Ged. Staten heef1 minister De Wilde een bezoek gebracht aan de Groningsche gemeenten Delfzijl en Beerta, NIEUWOLDA'S LOCO-BURGEMEESTER Aangezien geen der wethouders of andere raadsleden van Nieuwolda de functie van loco-burgemeester op zich wilde nemen, is els zoodanig aangewezen de heer H. I Venema, burgemeester van Scheeanda. EIEREN VAN WATERWILD Zoeken is toegestaan tot 28 April De Minister van Economische Zaken heeft t paald, dut in het seheele Rük: hebben, te Vergadering van het Provinciaal Comité Herdenking Idenburg V aststelling der candid at enlij sten Onder leiding van den heer C Smeenk is Zaterdag te Arnhem de vergadering van het Prov. Comité van A.R. Kiesvereenigin- gen in Gelderland gehouden. Herdenking Idenburg. Nadat de vergadering geopend was, heeft de voorzitter een woord ter nagedachtenis van den heer A. W. F Idenburg gesproken Deze week ontviel hij ons door den dood en we willen zijn. arbeid dankbaar onder ons herdenken. Als jong officier ging hij naar Indiê en direct sloot hij zich aari hij een groep een- voudigen, die God wilden dienen. Daar ge voelde hij zich thuis. Waren zijn verdiensten voor de Kerk des Heeren groot, hij heeft ook, dank zij zijn groote gaven, veel arbeid voor onzen staat ■ei-richt. Een en andermaal was hij minister der kroon en hij werd, in zeer moeilijke oor logsjaren o. m., geroepen tot Gouverneur van Ned. Oost Indië. Hoe hoog hij ook klom, grooter eere ken de hij niet, dan kind van God te zijn en daarom is hij geworden een erfgenaam van het eeuwige, ieyen. God trooste de familie en hij schenke. di jongeren onder ons de godsvrucht van Idenburg. Zijn nagedachtenis blijve onder ons in Na dit woord werd door het moderarn^n in de plaats van Ds. G. R e n t i n g te Win terswijk, als lid van het C. G geadviseerd te benoemen de heer J. Rij pst ra te Zei- hem, en als diens plaatsvervanger de heer A. v. d. G r a f t te Well. De candidatenlijsten van de Prov. Staten verkiezingen werden definitief vastgesteld, terwijl over de propaganda uitvoerig werd gesproken. De heeren Mr. A. v. d. Deure en de voor zitter beantwoordden daarna nog eenige vragen, het beleid van de A.R. Statenfractie rakende, waarna gepauzeerd werd. In de middagvergadering hield Jhr. van Cittèrs, oud-Commissaris Van de Koningin in Gelderland, en lid van de Eer ste Kamer, een rede. De candidatenlijsten. Onbewaakte overwegen En onbeheerschte beschuldigingen Een der redacteuren van de roode pers oefent zich bizonder in het bezigen van schimpende, spottende, menigmaal vloeken de taal. Alles ter opvoeding van de lezers. Vorige week had hij een critisch stukje over onbewaakte overwegen. Daarin komen behartigingswaardige opmerkingen voor. Doch men leest er ook in: Wat kosten die ongelukken? De Rijks verzekeringsbank weet er van mee te praten! Een groot aantal van de afschu welijke ongevallen hebben plaats, terwijl het slachtoffer indienstbetrekking Tonnen en tonnen gouds gaan er verloren. Behalve een moreel schandaal, een geraffineerde wreedheid en een be wuste afslachting van medemensrhen beleven we hier een economische waan- „Een bewuste afslachting van medemen srhen." Mag alles maar gezegd worden? Kieskring Voorst: 1 D.. Gosker, Apeldoorn; 2 G. Wolters, Voorst; 3 W.v.d. Hof, Apeldoorn; 4 H. Wit- ké, Apeldoorn; 5 Prof J. W. Geels, Apel doorn; 6 S. J. Groothedde, Twello; 7 W Diks, Beekbergen; 8 A J. Wissink, Wilp. Kieskring A al ten: 1 J. Rijpstra, Zelhem; 2 W. te Gussinklo, Aalten; 3 G. Remmelink, Steenderen; 4 H W. Bronsveld, Doetinchcm; 5 Mr. H. J. Ver beek, Dinxperlo; 6 A. Weerkamp, Winters wijk; 7 B. H. v. Lochem, Winterswijk; 8 J. W. Weenink, Dinxperlo; 9 H. J. Hiddink. Hengelo (G.); 10 G. J. Klanderhian, Vars- sevelcL Kieskring Oldebroek: 1 A. van Loo Gzn., Oldebroek; 2 D. v. 1 Bunt, Nijkerk; 3 J. P. v. Apeldoorn, Heerde; 4 B. Arehdsen, Harderwijk; 5 A. Bakker, Oldebroek; 6 G v. Ramshorst, Nijkerk; 7 D Sweepe, Elburg; 8 A. Schouten, Nunspeet; H. J. Nijhof, Oene; 10 Dr. B. G Hamer, Er- melo; 11 J. Jaspers, Hattem; 12 G. v. d. Zan den, Putten; 13 J. Rietberg, Epe; 14 G. H. Ruiters, Harderwijk; 15 W. F. H. v. d. Wart Ermelo; 16 W. de Boer, Wapenveld; 17 F. F. Ivuyper, Nunspeet; 18 G. J. v. Norel. Oostenvolde; 19 A. Veerman, Ermelo. Kieskring Ede: 1 Mr. A. v. d. Deure, Bennekom; 2 Jhr. J Beelaarts v. Blokland, Oosterbeek; 3 B. Ge- leynse, De Glind; 4 H. v. Galen, Voorthui zen r 5 D. Peereboom, Ede; 6 Jac. v. Steun bergen, Bennekom; 7 J. Zanen, Wagen gen; 8 E. Schipper, Wolfhezen; 9 G Smeenk Arnhem; 10 D. Gosker, Apeldoorn; 11 D. d. Bunt, Nijkerk; 12 H. A. v. Westeringh. Heelsum; 13 K. H. Hey, Veenendaal; 14 A. Fintelman, Herwijnen; 15 G Roeterdink Gorssel; 16 J. Rijpstra, Zelhem; 17 A. v. Loo. Oldebroek; 18 A. Wiersinga, Arnhem; 19 J. Rothuizen, Wageningen. Kieskring Z u t f e n: 1 C. Roeterdink, Gorssel; 2 J. Boks, Zut fen; 3 J. W. ten Cate, Haarlo; 4 H. H. ten Cate, Eibergen; 5 J. de Greef, Warns veld; 6 II. W. E. Raat, Vorden; 7 A. Roerdink, Neede; 8 J. A. Surink, Zutfen; 9 F. Steen stra, Zutfen. Kieskring Arnhem: 1 C. Smeenk, Arnhem; 2 Mr. A. Baron v. Heeckeren v. Keil, De Steeg; 3 W. R. v. Maare, Arnhem; 4 C. van Elteu, Dieren; 5 Dr. J. J. de Waal-Malefijt, Arnhem; 6 A. de Boer, Arnhem; 7 J. de Koning G.Hzn., Velp; 5 W. Sleddering, Velp; 9 H. Brinkhorst, Laag-Soeren; 10 J. Koolstra, Dieren. Kieskringen Eist, Nijmegen, Tiel en W y c h e n 1 A. Fintelman, Herwijnen; 2 A. v. d. Graft Well, Ammerzoden; 3 Mr. A. v. d. Deure, Bennekom; 4 E. Looien Ezn., Zetten: 5 H. A. v. d. Wal, Nijmegen; 6 G W. de Geus, Kerkwijk; 7 F. v. Breuk, Geldennal- sen; 8 Mr. H. J. Verbeek, Dinxperlo; 9 W. v. Dalen, Nijmegen; 10 D. Egberts, Hedel. De lijsten zullen onderling worden ver bonden. plaats hebbeut Vergadering Provinciaal Comité Herdenking Z.Exc. Idenburg De Candidatenlijsten Zaterdagmiddag heeft het Prov. Comité in A.-R. Kiesvereenigingen in Noord-H<>l- land een huishoudelijke vergadering te Amsterdam gehouden in verband met (te a.s. Statenverkiezingen. Staatsraad Idenburg herdacht Bij den aanvang der vergadering heeft de voorzitter, de heer Chrvan den Heuvel, een woord van eerbiedige na gedachtenis gesproken bij het heengaan van den heer. Idenburg, welke rede door de aanwezigen staande werd aangehoord. De voorzitter wees er op welke groote plaats Staatsraad Idenburg in het hart van A.-R. volk heeft ingenomen, vooral om diens grooten eenvoud en oprechte Chris tenzin. Zijn nagedachtenis zal ons het beeld voorhouden van dienende liefde. De a.s. verkiezingen De vergadering was verder geheel gewijd an het treffen van allerlei maatregelen oor de a.s. Statenverkiezingen. De can- didaten-lijsten voor de zeven Staten-cen- trales werden definitief vastgesteld en be sprekingen gevoerd over de verkiezings actie. Besloten is o.m. dat de propaganda Staten-centrales zal worden over gelaten. Alleen zal met medewerking van het Prov. Comité bovendien een speciaal erkiezingsbiljet over de geheele provincie worden verspreid. De voorzitter, die wegens vertrek buiten de provincie, als zoodanig aftrad, zal op algemeen verzoek aanblijven tot na de ver kiezingsactie, tot Mei. In het najaar zal dan worden voorzien in deze vacature. De volgende candidatenlijsten zijn voor de a.s. Statenverkiezingen vastgesteld: Kieskring Amsterdam! 1 G. Baas Kzn., Amsterdam; 2 P.-Keule mans, Amsterdam; 3 Mr. A. Bruch, Haar lem; 4 Mr. Dr. P. J. Dam, Hilversum; 5 A. Gravestein, Urk; 6 F. P. Vermeulen, Velsen; 7 W. J. Bossenbroek, Amsterdam; 8. A. b. Roosjen, Amsterdam; 9. L. Harms, Zaan dam; 10 Dr. W. J. Kolkert, Hilversum; 11 P. Slot A.P.zn., Broek op Langendijk; 12 S. van Wijk, Haarlemmermeer; 13 F. L. van -der Bom, Amsterdam; 14 Prof. Dr. R. H. Woltjer, Amsterdam; 15 J. Hofman, Am sterdam; 16 Prof. Dr. H Dooyeweerd, Am sterdam; 17 N- Schenkman, Amsterdam; 18 Mr. C. van Rij, Amsterdam; 19 Mr. M van Vugt, Amsterdam; 20. S. P. G van Erk. Amsterdam. Kieskring Den Helder: 1 A. Gravestein, Urk; 2. Mr. A. Bruch, Haarlem; 3 G. Baas Kzn., Amsterdam; 4 P. Keulemans, Amsterdam; 5 Mr. Dr. P. J Dam, Hilversum; 6 F. P. Vermeulen, Vel sen; 7 P. Slot A.P.zn., Broek op Langen dijk; 8 W. J. Bossenbroek, Amsterdam; 9 L. Harms, Zaandam; 10 A. B. Roosjen, Amsterdam; 11 Dr. W. J. Kolkert, Hilver sum; 12 S. van Wijk, Haarlemmermeer; 13 A. Lever, Den Helder; 14 A. Barten Pzn., Noord-Scharwoude; 15 J. Wagenaar Czn.. St. Pancras; 16 L. Doekes, Dirkshorn; 17 S. Steensma, Heer Hugowaard (Z.); 18 J. Bal der Jb.zn., Broek op Langendijk; 19 H. Biersteker, Den Helder; 20. J. H. F. Sanu- raan, Bergen (N.-H.). Kieskring Hoorn: 1 A. Gravestein, Urk; 2 Mr. A. bruch, Haarlem; 3. G. Baas Kzn., Amsterdam; 4 Mr. Dr. P. J. Dam, Hilversum; 5 F. P. Ver meulen, Velsen; 6 P. Keulemans, Amster dam; 7 P. Slot A.P.zn., Broek, op Langen dijk; 8 L. Harms, Zaandam; 9 Dr. W. J. Kolkert Jr., Hilversum; 10 A. B. Roosjen Amsterdam; 11 S. van Wijk, Haarlemmer meer; 12 W. J. Bossenbroek, Amsterdam; 193 Abr. Sluis, Enkhuizen; 14 P. Steenblok, Hoorn; 15 S. L. Goéde, Landsmeer; 16 Jb. Kooyinan, Andijk; 17 Jb. Vijn Kzn,, Opper does; 18 G. Prins Jbzn., Andijk, Kieskring Zaandam: 1 G. Baas Kzn., Amsterdam; 2 Mr. A Bruch, Haarlem; 3 P. Keulemans, Amster dam; 4 Mr. Dr. P. J. Dam, Hilversum; b A. Gravestein, Urk; 6 F. P. Vermeulen, Vei sen; 7 L. Harms, Zaandam; 8 W. J. Bossen broek, Amsterdam; 9 A. B. Roosjen, Am sterdam; 10. Dr. W. J. Kolkert. Hilversum; 11 P. Slot A.P.zn., Broek op Langendijk, 12 S. van Wijk, Haarlemmermeer; 13 K. Kan, Zaandam; 14 G. II. Hoytink, Alk maar; 15 K. Tanger Jzn., Westzaan;,16 L Slingenberg, Zaandijk; 17 J. Tilkema, Zaan dam; 18 D. Kleiman Hzn., Zaandijk; 19 Ph.. Beernink, Koog a. d. Zaan;, 20 J. Kooger, Wormerveer. Kieskring Haarlem: 1 Mr. A. Bruch, Haarlem; 2 G. Baas Kzn., Amsterdam; 3 A. Gravestein, Urk; 4 Mr. Dr. P. J. Dam, Hilversum; 5 P. Keulemans, Amsterdam; 6. F. P. Vermeulen, Velsen. L. Harms, Zaandam; 8 W. J. Bossenbroek, Amsterdam; 9 P. Slot A.P.zn.. broek op Langendijk; 10 Dr. W. J. Kolkert, Hilver sum; 11 A. B. Roosjen, Amsterdam; 12 S. van Wijk, Haarlemmermeer; 13 G. Wolzak Hzn., Haarlem; 14 A. van Driel, Haarlem; 15 E. G. Wentink,. Bloemendaal; 16 W. Beeremans, Haarlem; 17 P. E. van Riessen, Bloemendaal; 18 Joh. W. Gosen, Zandvoort; 19 D. A. J. Spek, Haarlem; 20. W. Korvi Haarlem. Kieskring Velsen: 1 Mr. A. Bruch, Haarlem; 2 F. P. Ver meulen; 3 Mr. Dr. P. J. Dam, Hilversi 4 G. BaaiS Kzn., Amsterdam; 5 A. Grave stein, Urk; 6 P. Keulemans, Amsterdam. 7 S. van Wijk, Haarlemmermeer; 8 A. B. Roosjen, Amsterdam; 9 Dr. W. J. Kolkert, Hilversum; 10. L. Harms, Zaandam; 11 W. J. Bossenbroek, Amsterdam; 12 P. Slot. A.Pzn., Broek op Langendijk; 13 J. Kaste lein, Aalsmeer; 14 A. Biesheuvel Azn., Halfweg; 15 J. v. der Meer Pzn., Aalsmeer; 16 N. Passchier, Wijk aan Duin; 17 F. H. Kieskring W e e s p 1 Mr. Dr. P. J. Dam, Hilversum; 2 F. P. Vermeulen, Velsen; 3 G. Baas Kzn., Am sterdam; 4 P. Keulemans, Amsterdam; 5 A. Gravestein, Urk; 6 Mr. A. Bruch, Haarlem; Dr. W. J. Kolkert, Hilversum; 8 W. J. bossenbroek, Amsterdam; 9 A. B. Roosjen, Amsterdam; 10 S. van Wijk, Haarlemmer meer; 11 L. Harms, Zaandam; 12 PI Slot A.Pzn., Broek op Langendijk: 13 Mr. Dr. W. G. Klomp, Bussum; 14 JoOst Sluis, Weesp, 15 H. Gordeau, Bussum; 16 J. W. Kuvpcr Dzn., Hilversum: 18 Mr. Dr. H. F. J. Wes- terveld, Hilversum; 19 Mr. F. J. Frovvein, Hilversum; 20 Dr. G. Esseling, Hilversum. De „wilde" autobusdiensten Te Sassenheim is Zondag door con troleurs van het Rijkstoezicht op de Spoorwegen gespeurd naar autobussen die wilde diensten tusschen Amster dam, Rotterdam en Den Haag onder houden, aldus weet het N. v. d. D. mee te deelen. Nadat in den voormiddag verschil lende autobussen ongehinderd Sassen heim waren gepasseerd, volgde in den middag door den heer Oc-kemuller van het Rijkstoezicht aanhouding van twee bussen van de firma Sommeling, ge heel gevuld met passagiers. Met taxi's werden daarop de reizigers, die de autobussen moesten verlaten, naar de plaats hunner bestemming vervoerd. Ook bij Noordwijk en Noord wij kerhout stonden controleposten van het Rijkstoezicht De autobusondernemers waren zeer vlug van de actie der controleurs op de hoogte en pasten de bekende guarilla-tactiek toe, ver voer met taxi's en omwegen met autobus- De verschillende busdiensten op Amster dam, Den Haag en Rotterdam, gedurende langen tijd ondernomen door de Apeldoorn- sche Busondernemers, zijn voor het grootste gedeelte stil gelegd. Er is nog slechts een enkele ondernemer die den strijd met taxi's vol tracht te houden. Thans is er door een hushouder weer iets nieuws op gevonden. Deze schrijft namelijk prijsvragen uit, waar aan een ieder kan deelnemen tegen den prijs van l.De prijsvragen zijn zoodanig opgesteld dat -een ieder de goede oplossing raadt: Men moet dan b*v. de volgende zin invullen: „Ik wil gr..g n..r Amsterdam, maar h.t is zoo duur; drom ga ik met b.s". De deelnemer vult de prijsvraag en ontvangt als prijs een gratis rit per bus naar Amsterdam, Rotterdam of Den Haag. De deelname aan de prijsvragen is Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Te Hoek van Holland hebben drie personen, doordat zij door de vloed werden overvallen, een koude nacht op de pier doorgebracht. Blz. 2 In Griekenland is een deal van legér en vloot in opstand. Vijf muitende oorlogschepen zijn op zee door bommenwerpers der regeering bestookt en deels zwaar gehavend. Venizelos heeft zich op Kreta voor de opstandelingen verklaard en daar een opruiende rede gehouden. De regeering treedt op alle punten krachtig tegen de muiters op en schijnt de sympathie der bevolking te hebben. Het procts tegen Dr. Rintelen, wegens hoog verraad in verband met den Putsch van 25 Juli 1934, is Zaterdag j.l. begonnen. Simon gaat van 7 tot 10 Maart naar Berlijn. Blz. 3 Overleden is Ds, W. G. var Herv. predikant te Veldhoven. De resultaten van de N.V. Holland-Amerikalijn in in 1934 aanmerkelijk verbeterd. Het ver Lies- saldo is gedaald van f 953.174 tot f 66.135. De teruggang in het passagiersvervoer is tot staan gekomen. Colportage-relletjes te Amsterdam Zaterdagmiddag hebben te Amster dam colportagetochten van fascisten en communisten aan de overzijde van het IJ opnieuw aanleiding gegeven tot strubbelingen. Vooral op het Blauwe Zand hebben zich incidenten van hef- tigen aard voorgedaan. Een der fascisten heeft daar van een commu nist een slag gekregen, waardoor hij bloedend aan het reohter oog werd verwond. De politie moest eenige ma len krachtdadig optreden om de orde te herstellen. In de omgeving van de Borgerstraat is het 1 de avonduren ook niet bepaald' rustig toe gegaan. Er was echter een strenge surveil lance van de politie. In de vooravond waren de N.S.B.-ers bezig geweest met colporteeren ,en de politie, die moeilijkheden voorzag, had uitgebreide maatregelen genomen om eventueele relle tjes onmiddellijk den kop in te drukken. Zoo nu en dan vormden de Communisten spreekkoren, doch tot geweldadigheden kwam het niet De N.S.B.-ers trokken ten slotte, onder politiegeleide, uit de buurt weg, nadat zij hun colportage hadden beëindigd. Het bleef in de Kinkerbuurt zeer rumoe rig. Steeds groepten Communisten bijeen en uit de huizen werden minder aangename dingen aan het adres van de politie geroe pen. Ook werd een enkele keer naar de agenten gegooid, zoodat deze van de vuur wapenen gebruik moesten maken om waar schuwingsschoten te lossen. Te omstreeks elf uur werd het steeds ru moeriger. De communisten groepten op de donkere hoeken van de straten samen en in de Borgerstraat braken zij zelfs steenen uit de straat om de politie ermee te bekogelen. Een der inspecteurs kreeg een steen tegen den schouder, terwijl een agent licht aan de handen werd gewond. De politie trad krachtig op en verspreidde de rumoerige elementen met de gummistok. Herhaaldelijk moesten nog schoten wórden gelost. Het was reeds middernacht toen de rust in deze buurt terugkeerde. Er zijn geen per sonen gearresteerd Doodelijke aanrijding Te Dedemsvaart is het tienjarig dochter tje van den molenaar Schoemaker met haar rijwiel tegen een paard opgereden. Het paard sloeg op hol, waardoor het kind dooi de kar werd overreden. Met zware inwen dige kneuzingen werd zij binnengedragen in de Ned.Herv. Pastorie, waar het kind spoe dig overleed. Auto- en motorongelukken Bij Gronin gen is Zondagmiddag op den straatweg van Groningen naar Paters- wolde ter hoogte van de tol een auto ko mende uit Groningen door onbekende ooi-zaak tegen een boom gebotst en daarna over den kop geslagen. De auto werd zeer ernstig beschadigd. De beide in zittenden, de heeren R. en S. uit Groningen wei-den niet ernstig gewond. Roovers aan boord De sleutelbos van den purser Op het te Amsterdam aangekomen sa „Costa Rica" is een belangrijke diefstal gepleegd uit het kantoor van den purser. Op de heenreis is in* dén nacht van 31 Januari op 1 Februari 2000,aan Hollandsch en vreemd geld geroofd uit de kas, welke zich be vindt in het kantoor van den admi nistrateur. Op onnaspeurlijke, wijze was deze zijn sleutelbos kwijt geraakt, die hij had verloren of die hem was ontstolen. Op den ochtend van den eersten Februarf kwam de purser tot de onaangename ont dekking. Onmiddellijk werd een uitgebreid onderzoek ingesteld, dat echter geen resul taat opleverde. Ook de directie te Amster dam werd van het gebeurde in kennis ge steld, en toen het schip op de terugreis Le Havre aandeed, was daar Amsterdamsche politie aanwezig om het onderzoek aan boord voort te zetten. Toen het schip te Am sterdam binnen viel, was een sterke politie macht aanwezig. Ook een overvalauto stond op het terrein van de K.N.S.M. Nauwelijks lag het schip gemeerd, of de politie begaf zich aan boord, om in de bagage van de be manning een nauwkeurig onderzoek in te stellen. Het onderzoek echter heeft tot op heden nog geen resultaat opgeleverd. Een nacht vol angst en koude Zaterdagavond hebben zich op de Noor- derpier te H. v. Holland twee meisjes en een jongeman uit Den Haag begeven, waar zij 't spel der golven gadesloegen. Zij sloegen aandacht aan den opkomenden vloed en moesten op een gegeven moment tot hun groote schrik constateeren dat het stij gende water hun den terugtocht naar het land had afgesneden. Niemand had het ge beurde opgemerkt, zoodat zij den gehéelen nacht noodgedwongen tusschen de zoo zeer bewonderde golven moesten doorbrengen. Zondagmorgen heeft schipper Van Dam hen met de reddingboot uit hun benarde positie bevrijd. Zij waren zeer ontdaan door de uitgestane emoties en de geleden koude» maai- schenen overigens geen nadeelige ge volgen te hebben ondervonden van hun avontuur. Een woeste Hagenaar Aan den Wassenaarschen Slag werd een vijftal Haagsche jongemannen gepasseerd door een auto, waarvan de bestuurder naar hun meening niet voldoende uitweek. De jongemannen begonnen te schelden, en be- werkten de auto, die langzaam reed, met een stok. Toen de bestuurder, die uit Den Haag afkomstig was, uitstapte en vroe» wat dit beteekende, werd hij door een zekere D. bedreigd met een dolk. De politie kwam tusscheij beiden en bracht het vijftal over naar het politiebureau aan de Zuylen van Nijeveltstraat. Daar aangekomen, wist D. zich los te rukken en er vandoor te gaan' Na een jacht door de weilanden, kon de arrestant geboeid wederom worden terug gebracht. In het arreslantenlokaal heeft hij toen zijn boosheid gelucht, door alles, wat zich daartoe leende kort en klein te slaan. Ook daarvoor zal hij zich te verantwoorden hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1