VRIJDAG 1 MAART 1935 II Ui HM» I I' il) EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND ROOSEVELT IN MOEILIJKHEDEN Zijn prestige in ernstig gevaar De kwestie van den loonstandaard President Roosevelt, is gisteren van zijn landgoed naar Washington teruggekeerd. Men verwacht, dat hij spoedig maatregelen zal nemen in verband met de moeilijkheden in den binnenlandschöii politieken toestand, welke zijn prestige in gevaar brengen, voor al in verband met de aanvallen op zijn werkverschaffingswctten en de N. I. R. A.- codes. In het algemeen is men scoptisdh gestemd ten opzichte van het veelomstreden 4.88 ïnilliarde-n dollarprogram voor de weder te werkstelling van drie en een half millioen werkloozen. Deze personen zouden een maandloon van vijftig dollar moeten ont vangen, om zich aan den tegen woord igen loonstandaard aan te passen. Roosevelt was, zooals bekend, oor spronkelijk niet van plan door deze menschen werk te laten verrichten tegen aan den tegenwoordigen loon- standaard aangepaste loon en. De se naat heeft echter een tegenovergestel de beslissing genomen. Hiervoor een compromis te vinden acht men het moeilijkste probleem dat Roosevelt tot dusver had op tc lossen. Een schrijven, van Green In een schrijven aan president Roosevelt öringt de voorzitter van het verbond van vakvereenigingen, William Green, er bij de herstel-administratie op aan, dat de loonen die door de regeering in de werkverschaf fing worden betaald, gelijk gesteld worden aan die, welke voor soortgelijk werk in particuliere industrieën worden betaald. Als motief voert hij aan, dat, naar de ervaring heeft geleerd, het peil der loonen, die in de particuliere industrieën worden betaald, zich niet zal kunnen handhaven en geleidelijk zal dalen tot het niveau, dat de regeering betaalt, waardoor de loon standaard dus lager zal worden. Voorts protesteert Green in zijn schrijven tegen het feit, dat het N.I.R.A.etiket wordt aangebracht op goederen die door gevang» nen zijn vervaardigd. Hij verklaart, dat indien gekozen kan worden tusschen gevangenen, die voedsel en onderdak hebben, en arbeiders, die de wetten naleven, doch geen voedsel en onder dak hebben, de keuze ten gunste der laat- sten zal worden bepaald. Tenslotte verklaart Green in den brief, dat de Amerikaansche arbeiders eensgezind wil len medewerken aan de verwezenlijking van president Roosevelts herstelprogram. BOERENVROUW KON NIET MELKEN Vingers stijf van rheumatiek Het middel hielp in een maand Hoeveel last een boerenvrouw kan hebben van een onbruikbare hand, blijkt uit den vol denden brief: „Ik had rheumatiek in de gewrichten van mijn vingers. Mijn middelvinger was zoo ver schrikkelijk gezwollen en ontstoken, dat ik deze niet kon buigen. Ik hielp met het melken van 10 of 11 koeien, dus was me dit een vrecselijke last. Op raad van iemand kocht ik eeu flacon Krusclien Salts en nam eiken morgen voor het ontbijt eou halve theelepel in warm water. Binnen twee we ken was dc vinger minder stijf en minder gezwollen. Ik ging door met de kuur (ik wreef er ook een zalf op) en na een maand kon ik weer melken. Ik voel me innerlijk ook veel beter." A. C. P. Kruschen Salts spoort de inwendige or ganen aan tot krachtiger werking. Urine zuur en afvalstoffen, die zich mochten heb ben opgehoopt en de aanleiding Uwer rheu matiek zijn, worden verwijderd. Gezwellen en pijnen verdwijnen, stijve ledematen w den weer normaal en ge voelt U weer ge zond en lenig als voorheen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers on drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rown- tree Handels-Maatschappij Amsterdam, voor komt. (Adv.) DE LONDENSCHE VERKLARINGEN EN DE WIL ITALIË OORLOG MET ABESSYNIE? Opvallende herdenking geforceerd ROME, 1 Maart In geheel Italië wordt heden de slag bij Adoea herdacht, waarbij duizenden Italiaansche soldaten het leven lieten, toen de Italiaansche troepen tijdens den Italiaansch-Abeasynischen oorlog van 1896 door de Ethiopische troepen van koning Men dik bij Adoea in do pan werden gehakt Desa va-jaardag zou uien waarschijnlijk Vrijwel ongemerkt hebben laten voorbijgaan, indien zij niet viel in een periode van natio nalistische opwinding, in verband met con- flict-Abessynië, naar welks grenzen in- Itali- aansch Somaliland thans reeds 90.000 man Italiaansche troepen zijn gedirigeerd, terwijl de verscheping van troepen en oorlogsma teriaal uit Napels, Messina en andere ha vens nog regelmatig voortgang vindt Binnen enkele dagen vertrekt het trans portschip Campidolgio uit Napels en kort daarna opnieuw drie andere schepen. In Italiaansche kringen wordt beweerd, dat Abessynië in verschillende landen or ders heeft geplaatst voor .vliegtuigen en wa pens heeft gekocht Amerika's senaat en de Nira Een nieuwe aanval. Uit Washington: De senaat heeft Donder slag een nieuwen aanval op de regeering gedaan. Hij besloot de wetgeving van het federale departement voor de bestrijding van de economische crisis (NIRA) te laten onder zoeken door de senaatscommissie voor fi- tnancieele aangelegenheden. Voorloopig heeft de senaatscommissie evenwel afgezien van een onderzoek door de senaatscommissie Voor juridische aangelegenheden. De ajtorney-generaal Cumnfings heeft me degedeeld, dat de regeering onverwijld in beroep zal gaan tegen de gerechtelijke uit spraken, waarbij de beslissingen van de NIRA in strijd met de constitutie werden Verklaard. u Furtwaengler bij Goebbels De kwestie opgelost? Rijksminister Dr. Goebbels heeft gister- kniddag staatsraad Dr. Furtwaengler voor een bespreking ontvangen, in den loop waar-, van Dr. Furtwaengler verklaarde, dat hij zijn bekende artikel over Hindemith van 25 November 1934 als muziek-deskundigtf uitsluitend met de bedoeling heeft gepubli ceerd een muzikale kwestie van het stand punt der muziek uit te behandelen. Hij be- itreurde de gevolgen en consequenties van politieken aard, die aan zijn artikel zijn vastgeknoopt, te meer daar het zeer ver van ihem is geweest door dit artikel in te grij pen in de leiding van de rijkskunst.politiek. die ook volgens zijn opvatting alleen door den Fuehrer en Rijkskanselier en den door hem benoemden vakminister bepaald wordt. Het „Berliner Tageblatt" geeft alg zijn meening te kennen, dat „Staatsraad Furt waengler weder de leiding van de Berlijn- sche Philharmonie zal krijgen, daar deze post sinds zijn heengaan nog niet opnieuw bezet werd". Uit Parijs: Een afdeeling Alpenjagers, welke aan de Fransch-Italiaansche grens een zieken soldaat uit een blokhuis zou transporteeren, werd onderweg door een lawine verrast. ULt Lyon verluidt, dat zeven man om het leven zijn gekomen. Een reddingscolonne is onderweg, OVERDRACHT VAN HET SAARGEBIED Heden groot feestbetoon U it gebreide amnestie voor Saarlanders De regeeringscommissie heeft gistermid dag om 17,20 uur het Saargebied overgedra gen aan de Commissie van Drie uit den Volkenbond. Knox gaf daarbij een overzicht van het werk der regeeringscommissie gedurende de 15 jaren van het Volkenbondsregiem. De regeerings-commissie werd voor de vervul ling van haai- zware taak dank gezegd. Heden vond de overdracht van het Saar gebied aan de Duitsche regeering plaats. Er zouden vandaag te Saarbriicken 56 extra-treinen met totaal 60.000 personen aan komen. Men schat het aantal personen, dat 1 plechtige overdracht voor het paleis der re geeringscommissie zou tegenwoordig zijn, op 300 000. Gisteren was men overal in het Saarge bied druk in de weer om voorbereidselen voor bet feest van de overdracht te treffen. Voor liet stadhuis te Saarbriicken zijn tri bunes opgericht, waarlangs de optocht zou voorbijtrekken. Goebbels heeft gouwleider Bürckfl 700.000 Mark ter beschkking gesteld voor de nood lijdende Saarlanders. Een uitgebreide amnestie voor inwoners van het Saargebied is afgekondigd. Te Berlijn wordt door de auto- en motor- tentoonstelling een groote Hitlerjugenddag georganiseerd, met vrijen toegang voor de Hitlerjeugd. Te Saarbrücken gaat het gerucht, dat Hitier zelf bij de overdracht van het gebied aan Duitschland tegenwoordig zou zijn. In - gezaghebbende nationaaf-socialistteche kringen acht men dit niet onmogelijk, maar men merkt op, dat het onwaarschijnlijk is. gezien den tegenwoordigen internationalen toestand, dat Hilter Berlijn zal verlaten. Knox onderscheiden. Uit Londen: De voormalige voorzitter v de regeeringscommissie van het Saargebied, Geoffrey Knox, is bevorderd tot Knigt Com mander in de orde van St. Michael en St. George. Weensche studenten demonstreer® n. Uit Weenen: Ter gelegenheid van de vie ring van den terugkeer van het Saargebied naar Duitschland hebben dë studenten gis termorgen in de universiteit en in het anar tomisch instituut demonstraties gehouden, waarbij de Duitsche nationale volksliederen werden gezongen. Verscheidene honderden studenten wer den door de politie gearresteerd en in vrachtauto's weggevoerd. Zij zullen voorloo pig in hechtenis blijven. ALABAMA BLIJFT DROOG. De bewoners van den staat Alabama heb ben gisteren met een meerderheid van 7000 stemmen besloten, dat deze staat „droog" moet blijven. In Parijs is een in geheel Europa bekende en overal gezochte smokkelaar van verdoo- ven de middelen gearresteerd. De man had zijn domicilie in Sjanghai en was met een valschen in Ottawa uitgeschreven pas uit Santander te Parijs aangekomen. DE PRINS VAN WALES TERUG. De Prins van Wales is gisteravond te Londen teruggekeerd van zijn op ,het vaste land doorgebrachte vacantia. POOLSCH-ENGELSCH HANDELSVERDRAG Het Poolsch-Engelsche handelsverdrag, dat Woensdag te Londen is onderteekend, zal 14 Maart van kracht worden. De bepalingen van 't verdrag hebben betrekking op onge veer 50 pet. van den totalen handel van het Britsche Rijk met Polen en ongeveer 60 pet. van den handel in fabrikaten. Verminde ring van rechten is verkregen voor vele klassen van goederen. Dertien dooden Volgens een bericht uit Rabat is op de ree-de van Casablanca een reddingsboot om geslagen, welke een Spaansche treiler hulp vilde bieden. De bootsman, vier Europeanen en acht inboorlingen, die de equipage van de reddingsboot vormden, zijn verdronken. landsche zaken heeft senator Borah, naar Reuter meldt, zijn eisch tot het instellen an oen onderzoek naar „de godsdienstver- olging in Mexico" voorloopig ingetrokken. Simon en Laval. Sir John Simon heeft gisteren te Parijs weer langdurige besprekingen met minister Laval gehoud.cn, over alle door de Fransch- Engelsche verklaring opgeworpen kwesties. Simon vierde juist gisteren zijn 62steu verjaardag. Simons bezoek aan Berlijn In verband met het aanstaande bezoek vau Simon aan Berlijn meldt de „Times", dat de minister van buitenlandsche zaken waarschijnlijk door den lord geheimzegel bewaarder Eden zal worden vergezeld. Simon zal vervolgens naar Londen terug- keeo-en, om rapport uit te brengen. Het is mogelijk, dat hij zich dan nogmaals naar Parijs zal begeven, om over hetgeen te Ber lijn besproken is, ook met Laval en Flandin van gedachten te wisselen. In den tusschen- tijd zou Eden, die dan volledig op de hoog to is van den omvang der besprekingen te Berlijn, een bezoek brengen aan Warschau en aan Moskou. In politieke kringen te Moskou zijn be richten ontvangen volgens welke de Engel- sclie regeering besloten zou hebben de de finitieve beslissing aangaande de reis van Simon naar Moskou te verdagen. Te Londen verluidt in politieke kringen, dat de besprekingen tusschen Simon en Hitler tegen het einde der week zullen houden worden en er twee 4 drie dagen voor gerekend worden. Simon gaat niet onderhandelen, maar infonnearen. Als Duitsch land en Polen het Oostpact blijven afwijzen PARIJS, 1 Maart. De Parijsche ochtend bladen wijden groote aandacht aan de be-; sprekingen, die de Britsche minister van buitenlandsche zaken, Simon, gisteren heeft gehad met zijn Franschen collega Lava' en daarna ook met minister-president Flandin. De „Oeuvre" schrijft, dat Sir John Simon heeft verklaard, dat hij niet als onderhan delaar naar Berlijn gaat, doch in zekere mate als informator. Hij heeft tot taak de opvatting der Rijks- regeering over de verschillende punten der Londensche voorstellen te leeren kennen. De „Oeuvre" weet verder mede te deel en. dat Laval gistermiddag een tweede onder houd heeft gehad met den ambassadeur der Sovjet-Unie, waarin Laval den ambassadeur op de hoogte heeft gesteld van zijn bespra kingen met Simon en hem heeft verzekerd, dat het Oostpact in geen geval zal worden verwaarloosd. Indien Duitschland en Polen hun afwij- zende houding zouder handhaven, zou men volgens het blad de onderhandelingen over het Oostpact waarschijnlijk zonder de ze beide landen voortzetten en hen dan voor het geheel voltooide pact stellen. Kort Nieuws Men wil te Berlijn elect-risch verlichte huisnumm er bord j es invoeren, verkrijgbaar, op afbetaling, voor ongeveer 25 RAL Men verwacht daar groote voordeelen van, o.a. voor verscheidene Duitsche industrieën, voorts gemak voor post en politie en -yer- hooging van het stadsschoon. Te Moskou vergadert op 20 Maart en rolgënde dagen het Sovjet-Russisch Godloo- zencongres. Öok buitenlandsche delegaties' zullen aan het congres deelnemen. Een nieuw anti-religieus program zal er worden ontworpen. Lord Edward Montagu, die geteekend heeft voor het Fransche vreemdelingen legioen, is gisteren met dertig anderen van Toul naar Marseille vertrokken, vanwaar zij binnenkort naar Afrika gaan. Te Spifisbuig zijn bommen geworpen in drie warenhuizen waar het personeel in staking is. De kapitein van het Britsche slagschip „Renown", Sawibridge. is schuldig verklaard in de zaak van de bekende slagschepen botsing en uit zijn functie ontzet. Te Sacrament® (Califorrdë) Is een Jon gen van 16 jaar tot levenslang veroordeeld omdat hij zijn beide zusjes van 6 en 7 jaar om het leven gebracht heeft door de kinde ren in een ijskast op te sluiten. Te La Chaux-des-Fonds (Jura), hekend als de koudste stad in Midden-Europa, wor den proeven genomen met verwarming van internationale treinen, teneinde in dezen tot een uniforme regeling te komen. In den staat New York is men bezig ;n wet te maken tot wering van commu nisten van de colleges en universiteiten, om dat het niet aangaat dat de regeering de opvoeding betaalt van hen die haar omver willen werpen. Men zal een eed vragen bij de inschrijving. Te Aussig in Bohemen, is een Letlander gearresteerd, die een centrale van porno grafische afbeeldingen verspreidde, o.a. ook naar ons land. Prof. Dr. J. Severijn GEEN VERSPLINTERING .Waarschuwende rede van Prof. Dr. J. Severijn In de Bondsver gadering van An- •ti-Rev. Kiesv een. te Utrecht heeft prof. dr. J. S e v e r ij n een rede gehouden over het onder werp: „Geen splintering". Spr. heeft één pijl op zijn boog en wil geen ande re verschieten. Over de practi- sche politiek zegt hij niets omdat hem dit onder de huidige omstan digheden van wei- ruig practisclï nut lijkt. r Spr. wil Kandelen over de party die het gedurfd beefi fich te noemen: „le Partie du Dieu VIvent" (de perüj van den levenden God.) Det ie de geweldige durf geweest des geloofa. Zij heeft er niet teveel mee gezegd in zooverre ze opgeitomen is uit de kracht des geloof», door de kracht des geloofs, door de kracht dee Heiligen Geeete-. Partij van den levenden God is zij omdat zij het belijdt omdat achter haar de Kerk van Jezus Christus zich openbaart. Ze zal in de smelt kroes komen oin waar te maken dat ze Aan too hoogen adel is. ReedB sedert jaren is ze in de smeltkroes, eigenlijk is het leven van Gods volk altijd in de smeltkroes en daarom is ook een partij die de partij van den levenden God is altijd ia den smelt kroes. Maar het vuur onder den smeltkroes is niet altijd heet. De zuigkracht van het moderne leven heeft zich in ons leven doen gevoelen ook in het leven oazer partij. De autoriteit waarmee de moderne mensch optrad tegen over zichzelf, waarmee hij de smid wilde 'zijn'van. zijn toekomst, staat diametraal tegenover de geest van onderworpenheid en ootmoed, dien wij Anti. Rev. mannen belij- De A. R. beweging in de smeltkroes gedu rende gansch haar historie. Vanwaar de splitsing andere in C H. en A. R. Partij? Was dat invloed van den geest dezer eeuw of niet? Hoe kunnen we voor ons geloof rechtvaardigen dat de A. R. beweging uit eLkaar ging? We kunnen het niet recht vaardigen dat Cliristelijk Nederland op het terrein van het openbare leven uit elkander ging. De afbrokkeling in de C. H. en A. R.- beweging is een verder bewijs. Ons volk is voor den individueelen geest bijzonder toe gankelijk. Of teekent het niet dat er in ons land meer dan 50 partijen zijn? In de historie zijn er oogenblikken dat ons volk als één man wist te staan en het devies koos: Door eendraert worden kleine zaden groot maar door de tweedracht val len ze uit elkaar. Op grond van onze eigen grondslagen is verbrokkeling te veroordee- len en als we tot onszelf inkeeren dan moeten we dit bekennen dat we zoo spoedig mogelijk het A.R. front hebben te her stellen niet alleen van alle A. R. maar van allen die Jbehooren tot de A. R b e w e g i n g; dat het niet aangaat dat we toegeven aan het individualisme. Maar dan moeten we partij-eer afsterven, partijbelang afsterven, persoonlijk belang af sterven, kerkisme afsterven en uit het ge loof leven. Uit het geloof Anti-Revolutionair! Uit het geloof vergaderen! Uit het geloof de strijd voeren. Vele tegenwerpingen zullen worden ge hoord: partijbelangen, kerkisme, coalitie, samenwerking met anderen, benoemingen enz. Alles ernstig genoeg om in den smelt kroes te worden geworpen maar toch niet ernstig genoeg om te worden gebracht voor den levenden God. We begrijpen toch wel dat als de splitsing doorgaat en dat geldt de heele A. R. bewe ging, of de splitsing valt bij de C. H. of bij ons en er komen vijf partijen, we begrij- I -an toch wel. dat er dan geen rechter zijde meer zou zijn. Wat willen we? Willen we elkaar vóór da verkiezingen bevechten? En als we dan in de Kamer komen en we hebben elkaar Ibevoohten en we kregen één leider daar, die ons leidt, zijn we dan volksleidere of volks- Het gevaar voor een partij die jaren lang aan practische politiek deed is dat ze het compromis gaat zien als het ideaal, dat ze dus een trapje lager begint. De worsteling tusschen het ideaal en het compromis hebben we noodig, anders ont breekt de sponning. Die spanning kan er dus alleen zijn als we verantwoordelijkheid dragen, als we r&- geeringspartij zijn en daarom moet er geen splitsing zijn, anders kan de A. R. beweging geen regeeringspartij blijven. Daaraa besprekende het gevaar van het kerkisme, zeide Spr., dat niemand minder dan Dr. Kuyper tegen het kerkisme gewaar schuwd heeft. Een kerkistisclie beweging kan nimmer een nationale partij zijn. Daar om is Spr. er ook tegen, dat de Hervormden zich apart zouden vereenigen. Dat ze geen zin hebben om alleen te stemmen er er achteraan te loopen, dat kan de Hervorm de broeders niet worden kwalijk genomen. Ze zijn ook dertig jaar ouder geworden en denken er anders over. Vroeger waren ze moeilijk te brengen tot medeleven met de politieke dingen; het wordt beter, en Spr. ziet hier ook verscheidene Hervormde broe ders zitten. Maar de Gereformeerde broe ders willen niet liever dan erkennen, dat mot de wenschen der Hervormde broeders rekening gehouden zal worden. Maar dat de Gercfomreerde broeders, die altijd vooraan gegaan zijn, en de kastanjes uit het vuur gehaald hebben, daaraan gewoon geraakt zijn, is ook te verstaan. Als echter 'n aparte Herv. A. R. Partij gesticht zou worden op een program, dat slechts op weinig punten verschilt van het program der A. R. Partij, dan zou het gevolg zijn, dat gezocht zou moeten worden naar speciale Herv. belangen Dan zou de Hervormde mentaliteit toege spitst moeten tegen de Geref. mentaliteit en zouden er daardoor twee groepen komen die beide zuiver kerkistisch zouden zijn, de Her vormde groep omdat ze aldus began en de groep der kerkelijk Gereformeerden, omdat ze dan daardoor in die richting gedreven werd. Het ls een nationaal belang dat wij een A. R. Partij behouden, die invloed uitoefent. Aan het Nederlandsche volk zou een hartader worden afgesneden als het positief Chr. volk zoo zeer zou zijn verbrokkeld dat het geen invloed zou kunnen oefenen. Is het dan geen tijd dat we ons bezinnen en alle krachten inspannen om naar het geloof te wandelen, dat niet bewaarheid wordt het woord van den Apostel aan de Galaten: Indien ge elkander verbijt en ver- eet, ziet toe dat ge elkaar niet verteert. Mogen de zorgen en nooden van dezen tijd ons weer bijeen drijven la het Woord Gods: Zoekt eerst het Koninkrijk Gods. Mogen we door dien geest bezield, blind voor de toe komst, den strijd tegengaan, de uitslag ge vende in Gocl» handen! Gemengd Nieuws Als de eenheid er was dan waren we niet eens een minderheidspartij zooals thans. Als er beginselverzaking is, zooals wel eens verweten wordt, dan is die er niet in jde eerste plaats bij den man die achter de Ireeeeringstafel zit, maar in de partij, bij ons jallen. Dan hebben we die laak ails een 'partijzaak in orde te brengen. Er zijn menschen die spreken over begin- luelverzaking en dan loopen ze weg. En dén Ïaan ze in een dagblad schrijven wat ze oorden. Dat Is niet Christelijk. Een adres is er. De plaatselijke kiesvereeniging, en geeft die geen gehoor, dati hooger instantie meC «een, met tien, met honderd, met duizend Anti Revolutionnairen. En als dat adres d&n geen gehoor geeft, ga dan het land i: roofd en deswege ter dood was veroordeeld, begenadigd. Hij krijgt nu levenslang, zijn rouw 12 jaar. a&ote f, tezamen met zijn vrouw hun drie pas-1 ze^: me.n t>eeft geen gehoor; de leiding geboren kinderen van het leven had be- i deu2t niet> er is aiets aan te doen. Maar zóó - - doet men het niet als men klaagt Maar het gaat over de partij. Kan het Centraal Comité de beginselen vasthouden als de partij het niet doet, als het leven niet klopt In de partij? In de jeugd der partij was er geloofskracht geestelijke waarachtigheid. Wij moeten koesteren die geestelijke waarachtigheid, want daardoor is onze partij. Is die er niet dan gaat de partij dood, dan is ze al dood, dan is ze al half verteerd! De geestelijke waarachtigheid moet door de partij onder houden worden. Dat beteekent dat die partij haar critische kracht doet uitgaan op de practische politiek. Dat doet ee door haan eigen orgaan; dat doet ze door critiek te doen uitgaan op haar mannen die op de posten staan. Dat wordt dan de stuwkracht voor de mannen, opdat ze bij het beginsel worden bepaald en gehouden. Door het geloof komt het ideaal naar vo ren op elk terrein! En het ideaal moet naar het beginsel wezen, dat moet groot zijn. Dat is de kracht van het A. R. beginsel. Maar de staatsman is verantwoordelijk voor het compromis. De staatsman heeft een andere verantwoordelijkheid dan een partij lid. De A. R. man, die een overheidsambt bekleedt in Raad, in Staten, in Kamer, in den Ministerraad heeft hetzelfde ideaal, het zelfde vuur, denzelfden ijver in zijn ziel maar die man heeft met de werkelijkheid te maken, die zich niet laat gieten in den vorm van het ideaal en daarom moet hij liet compromis verantwoorden. Kan hij in ziin gewetep niet verantwoorden het compro mis. dan moet hij aftreden. Maar als hij het DUBBELE STER 2(j&Aotf Uit Oost-lndie DE „HEIDENSCHE DOOPPLECHTIGHEID" van derf Vaart Smit deelt ons mede, dat het dezer dagen door ons overgenomen bericht over een „heidensche doopplechtig heid", volgens zijn informaties hij bevoegde DELFSTOFFEN IN NIEUW-GUINEA. personen in Duitschland, tot. een „zonder- BATAVIA, 28 Febr. (Aneta). Twee ge- lingheidje" beperkt is gebleven en dat ook aeelten van Xieuw-Guinea zullen gereserveerd in zijn geweten kan verantwoorden, dan is de heidensche beweging met haar 32 par-1 blijven voor opsporing en ontginning vanl hii voor. het compromis .verantwoordelijk, tij tjes, deze liefhebberij niet, heeft. I gouvernementswege van delfstoffen, I De gevolgen van een gouden bruiloft Donderdagnacht werd de politie te Naald wijk gealarmeerd voor een krankzinnige, die in den Boschpolder rondzwierf. De man ging zich te buiten aan de zonderlinge liefheb berij op de ramen te bonzen en tegen deu ren té schoppen van de huizen in den polder. De politie werd gewaarschuwd. Weldra bleek dat deze gebeurtenis in nauw verband stond met een gouden bruiloft, die door één van de polderbewoners werd gevierd. Daartoe waren vrienden en magen bijeen gekomen, die aanvankelijk veel dorst, vervol gens ruzie, en daarna strijdlust kregen. Op haar nachtelijk onderzoek kwam de po litie eerst twee pensonen tegen, die op weg waren naar een dokter. De mannen zaten vol bloed, en alleen hun mindre vaste gang ge tuigde dat nog iets meer was gebeurd dan vechten. Verder in den polder trof de poli- nog een man aan, die als de krankzinnige gesignaleerd was. Hij bleek nog steeds vecht lustig te zijn, en was alleen op het oorlogspad getogen, waarbij hij iedere woning ale een veste beschouwde, die moest worden overwon nen. Tenslotte kwam de politie aan de wo ning van het gouden echtpaar. Ook daar wa ren de sporen van het „feestelijk samenzijn" waarneembaar. Er was vrijwel geen ruit in de woning heel: de kamer geleek op een vroo lijke keuken. De glazen waren zeer geschik te projectielen geweest om een ruzie te be slechten en er was een ware verwoesting on der het meubilair aangericht. In een hoek van de kamer zat de gouden beer des huizes, die na het strijdrumoer van de overwinning genoot, en daarbij volkomen vrede bieek te hebben met de offers die er voor gebracht waren. Twee vrouwen beweenden de gebro ken ruiten, glazen en stoelen; hier behoefde de politie geen hulp meer te verleenen. De (strijdende familie, zoo ongeveer twintig per sonen, was naar eigen huis en haard weer gekeerd. 11 Weerbericht Het dunne ptJltJe geeft den vongen Hoogste stand te Janmayen 765.3. Laagste stand te Vestmanör 730.4. Stand vanmorgen half twaalf 745.7. WEERVCRW ACHTING Zwakke tot matige, O. tot N.O. wind, ge deeltelijk -bewolkt, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst 's nachts, overdag iets kouder BUITENLANDSCH WEERVERWACHTING De depressie blijft in het W. Een secun daire trok in O.Z.O. richting naar Centraal Europa en gaf zeer zware regens in België en verder in Z. Frankrijk en Zwitserland. De hooge druk in het N.O. neemt geleide lijk toe en breidt zich uit over de Noord- en Oostzee. Bij Ierland ligt nog een nieuw daalgebied. In Midden-Zweden en Finland blijft de vorst zeer streng op hot vasteland en in Engeland en Ierland werd het gemiddeld iets kouder. Op IJsland verdween daarentegen de vorst. De bovenwind is boven ons land tot 5 K.M. hoogte naar O. gedraaid. Over Frankrijk stijgt de luchtdruk, doch waarschijnlijk zal deze stijging niet lang duren en in daling overgaan De veranderingen van dc luchtdrukver- deeling wijzen op bestendiger worden van de O. wind en geeft het vooruitzicht op cenig vorstweer TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 7.8 C. 2 MAART. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 2 MAART. Van 's avonds 6.08 uur tot 's morgens 6.15 uuc WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rhelnfelden 2.58 2.60 Rreisach 1.80 1.89 K-hl 3 04 3.05 Max.in 4 9: 4.9! Dledeshetm Mannheim Main* Bintren Lobith Nijmegen St Andries Arnhem Vreeswijk lw 2.27 2,0i 'oort 11.62 11,70 >r ö-00 4.88 4.17 4.45 4 >7 3.09 215 9.15 3.11 3,20 14.01 !3u 11.4H 11.45 •~,97 5>'5 11.00 10.96 Heden Vorig Caub 3 65 8.-5 Fms 1.79 1 Coblens 4.30 4 57 Trier 3.06 3.93 Keulen Dnsseldort 4.73 5.12 4-57 4.57 ■3.90- 4.26 4.3fT 436 P hhrort Wesel Emmerik B.30'5.30 Kampen -0.-8 -0.?8 Ej sden 48.94 48.70 Maastricht 43.69 4380 Grevenbicht 31.04 31.26 Venlo 14.45 14 77 Grave (sluis! 10.21 10.20 St Andries 4.20 4.'-ö HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 1 2 Maart 1 I Deifztjl Terschelling Harnngen Den nèlder l.Jmuiden Hoek v. HolL 12.07 Scbeveuingen 12.17 Kottcidam 1.29 14.16 6.47 18.23 6.95 19.15 4.30 16.15 0.30 12,5 HellevoetsL 0,15 13.47 Willemstad 1.12 13 44 Brouwereh. II. 9 Zierikzee 12.'0—.— Wemeldinge 0.1 i 12.63 Vliaaingen 11.12 23.35 Terneuzen 11,44 Hansweert ]2.z4 JONGEN OVERREDEN EN GEDOOD Te Utrecht wilde de 13-jarige echolier van D., per fiets uit de Abrikozenstraat de Laan van Chartreuse inryden. Hij nam daar bij de bocht te ruim, met het gevolg dat hij gegrepen werd door een passeerende petro- leum-tankauto. De jongen werd ernstig ge wond opgenomen en in hopeloozen toestand naar de Rijksklinieken vervoerd. Tijdens het vervoer is hy overleden. Het onderzoek is nog gaande, maar er is vrijwel komen vast te staan, dat don chauffeur geen schuld treft. VERDRONKEN Het 3-jarig zoontje van den arbeider Hoo- genraad,. wonende aan de Tramstraat te "Poel dyk, is Woensdagmiddag, vermoedelijk spelen derwys te water geraakt en verdronken. Toen het kind vermist werd ging men overal zoe ken; na eenigen tijd vond men in een tuin- derssloot aan het einde van de Tramstraat het lijkje van de ongelukkige kleine. GRIEPEPIDEMIE IN HET GARNIZOEN TE GRONINGEN In het garnizoen te Groningen is onder de militairen een griepepidemie uitgebroken. In verband daarmee zal een detachement van 140 officieren, onderofficieren en soldaten, die van 4 tot 9 Maart a.s. te Assen zouden worden gedetacheerd, voor het houden van schietoefeningen, niet daarheen worden gedirigeerd. DE MOORD TE SLAGHAREN Het verhoor van den gearresteerde in den moord op den bejaarden Frans van Oss te Slagharen (Ov.) heeft geen enkel resultaat opgeleverd. De verdachte is weer op vrije voeten gesteld. Reeds eerder is een arresta tie verricht, doch ook toen moest men den aangehoudene weer vrijlaten. De politie tast thans .geheel in het dufeter. 1 Doodelijk auto-ongeluk Donderdagmiddag is op den Delftweg te Overschie de 68-jarige voetganger P. van der Kraan, wonende te Schiedam, toen hy onverwacht van achter een vrachtauto te voorschijn kwam en den weg wilde overste ken, aangereden door een personenauto, die uit de richting Delft naderde. De oude man werd over een afstand van 25 meter meege sleurd en is in zorgwekkenden toestand naar het Ziekenhuis Eudokia te Rotterdam ver voerd, waar hij kort na aankomst is over- Auto- en motorongelukken -Woensdagavond had bij de Staatsmijn „"Emma", gemeente Hoensbroek, een auto ongeluk plaats. De bestuurder van een Van Gend en Loos-wagen moest uitwijken voor een fietser die vlak tfoor hem op den weg reed. Daardoor botste de auto tegen een stilstaande electrische tramwagen. De voor ruit van de auto vloog aan scherven; de motor deukte in en een der chauffeurs kreeg door een glasscherf een niet ernstige hoofd wonde, Ds. M. DE JONG ERNSTIG AANGEREDEN Te Terheyden (N.-Br.) is 's avonds dè 67- jarige Ds. M. de Jong, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente, op weg naar huis, door een taxi uit Breda aangereden. De predikant is met een ernstige hoofdwonde in bewusteloo- zen toestand naar het Diaconessenhuis te Breda vervoerd, waar hy ter verpleging- is opgenomen. MOORD? Woensdagnacht is onder verdachte omstan digheden overleden de arbeider H., uit de Hoekstraat te Zwolle. Te half vyf was de politie gewaarschuwd, dat de man zelfmoord zou hebben gepleegd. De omstandigheden waren echter zoodanig, dat de politie het noodig oordeelde het huis onder politiebewa- king te stellen, 's Avonds was er bezoek, waarby het nogal rumoerig toe ging, terwijl de omwoners te 'e nachts twee uur een gil, gevolgd door een slag, hebben gehooid. Tot dusver is er nog geen nader licht in de zaak gekomen. Ook de politie verstrekt geen na dere mededeelingen. DOODELIJK BEDRIJFSONGEVAL De ongehuwde heer M. Bakker, wagen- meceter te Veendam, is in de fabriek, waar hy eenige werkzaamheden verrichtte, door een vallende plank geraakt en met inwendi- ge kneuzingen, naar het Academisch Zieken huis vervoerd, waar hy aan de verwondingen is overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2