Er is maar één... KUHN p Er is maar één Er is maar één Er is maar één Er is maar één Rundveeteeltregeling-1935 ONS PRAATUURTJE D de éénige 100 Nederlandsche suikerbiet de suikerbiet van en voor onzen eigen bodem! LAND- EN TÜ1NB0ÜW Ho. 277 WOENSDAG 27 FEBEVAE1 1935 Wend uw aangezicht naar de zon, dan vallen de schaduwen achter U. Een paard slaat nooit meer vonken, dan wanneer het struikelt. Met 1 Maart treedt deze in werking. Met. ingang van 1 Ma-art zal de teeltrege- ling-1934 voor rundvee vervallen en vervan gen worden door een nieuwe, waaraan we het volgende ontleenen: Gewichtsgrenzen Artikel 1 bepaalt o.m., dat in dit regle ment wordt verstaan onder „Stierkalveren": mannelijk rundvee, al dan niet gecastreerd vallende binnen de in art. 3 van het Crisis- Rundveebesluit 193-1 I bedoelde gewichts grenzen; „Vaarskalveren": vrouwelijk rund vee, vallende binnen de in art. 3 van het Crisis-Rundveebesluit 1934 I bedoelde ge- iwiohtagrenzen. De gewichtsgrenzen zijn dus gehandhaafd. Toe te wijzen kalveren Art 3, I. Voor iederen georganiseerde bij 'één der Gewestelijken stelt het bestuur dor Gewestelijke vast het aantal hem toe te wij zen vaarsikalveren en het aantal hem toe te wijzen niet geregisteerde stierkalveren, zulks in overleg met de districtscommissie, bin nen welker district de betrokken georgani seerde zijn bedrijf uitoefent, II. Wanneer blijkt, dat een georganiseerde geen gebruik heeft gemaakt van ecnige hem door de Centrale gedurende het door haar te bepalen tijdvak geboden gelegen heid tot het aan, die Centrale, ter door haar daartoe aangewezen leveringsplaats, ter af neming aanbieden van een door haar aange wezen aantal runderen, vervallen van rechtswege de toewijzingen aan dien georganiseerde, krachtens het eerste licl van dit artikel van dit reglement vastgesteld }voor zoover betreft een aantal vaarskalve ren, en, zoo noodig, bovendien een aantal met geregistreerde stierkalveren, te za gelijk aan het aantal runderen, ten aan iwaarvan geen gebrthk is gemaakt van de gelegenheid tot aanbieding als vorenbedoeld III. Het aantal kalveren, ten aanzien fwaarvan toewijzingen, ingevolge het bepaal de in het vorige lid van rechtswege zijn ver- Vallen, kan door het dagelijksche bestuur 'der gewestelijke niet aan eenigen anderen georganiseerde worden toegewezen. Art. 4. I Het dagelijksche bestuur der Centrale stelt, met inachtneming van het bepaalde in de volgende le'den van dit arti kel, onder goedkeuring van den minister van Econ. Zaken, de regelen vast, overeen komstig welke de dagelijksche besturen der gewestelijk en de rundveeteelt bij eiken rund veehouder dienen te beperken. II. Bij groot ere rundveestapels kan de teelt naar verhouding meer beperkt worden dan bij kleinere, lil. Bij rundveestapels van bedrijven, ten inzien van welke de rundveeteelt als een onmisbaar deel kan worden aangemerkt, wordt naar verhouding de teelt niet zoo zwaar beperkt ais bij rundveestapels van andere bedrijven. 'A r t. 5. I. Boven de voor elk gewest vast gestelde aantallen mogen door de dagelijk sche besturen der gewestelijken-geregistreer de st.ierkalveren worden toegewezen, mits; le. de moeders van die stierkalveren vol doen aan de volgende productie-eischen, die bij den bekenden tabel zijn vastgesteld. Het onderschrift van dezen tabel luidt: bovenstaande eischen gelden bij een gemid deld vetgehalte van 3.20 pet of meer. Voor .koeien met .3 tot 3.20 pet vet in de melk ■dt voor elke 0.01 pet., dat dit vetgehalte minder bedraagt dan 3.20 pet, met inacht neming van den leeftijd en den duur der lactatie-periode, het minimum aantal kilo grammen melk met 30 kg. vermeerderd. Lijsten met een lager gemiddeld vetgehalte dan 3 pet zijn altijd onvoldoende. 2e. ten aanzien van die moeders, tenmin ste dc, zoo noodig naar beneden tot eei heel getal afgeronde, helft der melklijsten, welke aanwezig kunnen zijn, berekend van de eerste maal, dat het betreffende dier in .controle was, aan de gestelde minimum- eischen volcloot, met uitzondering van ders, welke nog geen volledige melklijst hebben, in welk geval beide grootmoeders aan bovengenoemde productie-eischen moe ten voldoen, of uit de nog niet afgesloten melklijst der moeders dient te blijken, dat het aantal kg. melk, door deze moeder ge durende de eerste honderd dagen der loo- pénde lactatie-periode geproduceerd, ten minste gelijk is aan de helft van het tal kg, melk, dat ten aanzien van koeien van gelijken leeftijd voor een periode tot 301 dagen en bij een vetgehalte van 3.20 tot 3,30, pet verlangd wordt, en voorts met uit zondering van moeders als tweedekalfs- koeien, welke slechts één, door bijzondere omstandigheden niet aan de meergenoèmde eischen voldoende, melklijst hebben, in welk geval alle, ter beoordeel ihg -van den Hoofd controledienst op de melkcontrolc in de be treffende provincie, normaio lijsten- van beide grootmoeders, welke aanwezig kunnen zijn, gerekend van de eersto maal, dat de betreffende clieren in controle waren, aan die eisoheri moeten voldoen. 3e. voor..watbetreft staniboek'stierkalve- ren, de vaders zijn stamboékstieren. 4e. voor wat betreft fokvereenigings-stier- balveren, de vaders zijn ófwel stamboekstie ren, ófwel stieren, ten aanzien van welke vanwege een der provinciale coriïmissiëh voor do bevordering van Rijkswege van de veefokkerij een prdmie werd toegekend, dan wel werd verklaard, dat zij premiewaar- dig zijn. II. Ten aanzien van de in het eerste lid van dit artikel bedoelde productie-eischen zal, in allo onder 2e omschreven gevallen, met het 'h aanmerking nemen van vijf ach- teïeenvolgeilde melklijsten volstaan kun nen worden. Erkende rundveestapels Artikel 6. Boven de voor elk gewest vastgestelde aantallen mogen door de dage- lijfcsche besturen der gewestelijken vaars kalveren worden toegewezen aaneigenaren van veestapels, welke daartoe door de Cen trale, gehoord het advies der betrokken Gewestelijke, voor' fretloopende kalender jaar zijn erkend. 2. Om voor de in het vorig lid van dit artikel bedoelde erkenning in aanmerking te komen, zal de betreffende veestapel moe ten voldoen aan de te zijnen aanzien hier na te omschrijven, eischen: a. de fokveestapel bestaat uit dieren, wel ke tot. hetzelfde slag behooren en voor oen naar hel oordeel der Centrale voldoend deel zijn ingeschreven in een der registers van een Rundveestamboek, in artikel 1 onder 5e genoemd b. gedurende ten minste een naar het oor deel der Centrale voldoend aantal kalender jaren, onmiddellijk voorafgaande aan het loopende kalenderjaar, en gedurende het loopende kalenderjaar tot het tijdstip, waar op erkenning werd aangevraagd, een gere geld toegepaste melkcontrole in voldoende mate heeft plaats gehad; gedurende ten minste een naar het oor deel der Centrale voldoende aantal kalen derjaren, onmiddellijk voorafgaande aan 't loopende kalenderjaar en gedurende het loo pende kalenderjaar tot bet tijdstip, waarop erkenning werd aangevraagd, voor den ge- heéiën fokveestapel regelmatig gebruik ge maakt is van stamboekstieren; 2. voor wat betreft een fokvereenigings- eestapel, soortgelijke eischen, met dien ver stande, dat voor den geheelen veestapel re gelmatig gebruik gemaakt is van stamboek- stieren of van stieren, ten aanzien van wel ke vanwege een der provinciale commissiën oor de bevordering van rijkswege van de veefokkerij een premie werd toegekend, dan wel werd verklaard, dat zij premie waardig zijn; voor wat betreft een tuberculosevrijen veestapel, o.m. dat de betrokken georgani seerde lid is van een door de Centrale er kende rundertuberculosebestrijdingsorgani- satie. 3. Indien eenige georganiseerde voor een erkenning van zijn veestapel, als in het eer ste lid van dit artikel bedoeld in aanmer king wenscht te komen, zal deze georgani seerde bij de betreffende Gewestelijke f 20 moeten storten, van welk bedrag, indien voornoemde erkenning niet wordt verleend, of aan dezen georganiseerde geen identiteits bewijg voor e'enig, boventallig aan te hooi den, vaarskalf wordt verstrekt, f 15 zal wor den gerestitueerd. Toewijzing krachtens dit artikel mag niet plaats hebben en vervalt indien zij reeds is geschied van redhtswegc ten aanzien van iederen georganiseerde, die blijkt niet te hebben gebruik .gemaakt van eenige ge legenheid tot aanbieding als in het 2e lid van art. 3 bedoeld. Artikel 7 regelt de erkenning als run- dertubercul osebest rijd ingsorgan isatie. Artikel 8 regelt de tot de Gewestelij ken te richten aanvragen tot een too wijzing van» in artikel 6 bedoelde vaarskalveren. Artike. 9 regelt de vereischten, waaraan de in artikel 6 bedoelde vaarskalveren moeten voldoen. lo. Hoe denkt do directie zich de exploi tatie der uit te geven bouwboerderijen, in hot bijzonder wat betreft de vruchtwisse ling in de eerste zes jaren? 2o. Hoe denkt de directie zich het verloop der structuurvorminfe van de zwaardere gronden, met het oog op de toe te passen grondbewerking? 3o. Welke wenken kan de Directie nog meer geven, die bevorderlijk kunnen zijn om een juiste en economische exploitatie mogelijk te maken? Behalve ir. Smeding trad als spreker op ir. W. Bosma, terwijl de heer A. Minder hout, beheerder van de Landbouw-Cultuur- maatschappij „de Wieringermeer", do hoofd zaken verhaalde uit de ervaringen van deze maatschappij in de afgeloopen jaren. De groote belangstelling der vele aanwe zigen bleek uit de goede opkomst en de vele vragen welke werden gesteld. Met een kort slotwoord, waarin het ver trouwen werd uitgesproken dat, wannee» bij eventueele vragen de verschillende grondgebruikers nimmer zullen aarzelen advies te vragen aan de daartoe gaarne te» beschikking staande instanties de ge- wenschte prettige verhoudingen in den polder zullen ontstaan, sloot ir. Smeding de bijeenkomst. J7xploitatie der Wieringermeergronden Landbouwkundige voorlichting Te Middenmeer in den Wieringermeei polder heeft, onder leiding van den voorzit ter der Wieringermeer-directië, ir. S. Sme ding, ter landbouwkundige voorlichting van gebruikers van Wieringermeer-gronden de eerste bijeenkomst plaats gehad, waar be halve bedrijfsleiders, ook pachters aanwezig waren. In zijn openingswoord memoreerde i: Smeding het feit, dat juist vijf jaar geleden het gemaal Lely te Medemblik in werking werd gesteld, terwijl spreker naging wat in deze jaren tot stand was gebracht. Het ligt in de bedoeling meer zulke, bijeenkom sten periodiek te houden teneinde de taak van allen, die tot taak hebben tezamen cn individueel van dezen eersten Zuiderzee polder iets te maken, te vergemakkelijken Op den reeds eerder daartoe te kennen gegeven wensch van de Landb©uworganisa tie werden voorts de volgende vragen handeld: i Men moet todh maar durven! Nu bedoelt hij zich zelf, zullen misschien ivele lezers zeggen. En dan hebben ze het ïeikker mis. Wij durven ook wel eens iets zeggen. Ook wed eens iets, dat niet alle lezers en 'leze ressen zint, doch wie kan het nu mder paar den zin maken. Maar als we iets heiveren, dan hebben five daar onze reden voor en is de onder havig© zaak door ons onderzocht. Al wil het dan wel eens voorkomen, dat zonder onze wil, de bron waaruit we hadden geput .een fout had begaan. De uitroep, waarmede we begonnen, gold niett ons zelf, maar, let well d<eue betrof piemand minder don dominé Kersten, die, ecoals ge weet, ook lid van de Tweede Ka mer is. En deze dominé kan degenen, die niet door dik en dom met hem meegaan, soms heel onaangename dingen toevoeg°n. Enfin, dat is daar aan toe, dat ligt veelal aan iemands beschaving en is vaak een bewijs van zich heel zwak gevo-elen. Ma.r dat domiiné Kersten Öet is wel heel kras. Volgens „De Neder lander' heeft hij op de laatste jaarvergade ring van zijn partij het met de waarheid niet heel nauw genomen, wait moge blijken Uit het volgende: Handelende over de maatregelen der Re geering tot afslachting van het rundvee zegt hij woordelijk: „Weder worden 150.000 stuks rundvee af geslacht en ingeblikt, hoewel men w^et, dat het blikvleesch niet te verkoopen, ja, niét weg te geven is." In werkelijkheid is de afzet dezetr bHk- ken welke tegen 25 en 35 ct. per stuk aan de werkloozen worden verkocht, enorm, eegt de Ned, Alleen in de laatste vier we ken werden 2.228.353 bussen bij de gemeente besturen geplaatst! Beweerd werd verder: „Millioenen blikken vleeisdh zijn bedor ven." In werkelijkheid weiden in het eerste jaar van de afslachting van de millioenen bussen, die werden geproduceerd, slecnts 12.000 afgekeurd. Zulks was een gevolg van onoordeelkundige behandeling en bewaring, zegt het blad. Ook wij hebben onze bezwaren naar vo ren gebracht over het inblikken. Maar dat iemand zóó durft spreken is wel heel kras en lijkt op opzettelijk valsche voorstellingen wekken. Zoo ook over do GEWETENSBEZWAARDEN, waarvan Dominé Kersten zei: „Gedagvaard en veroordeeld en in d>< vangenis geworpen zijn zij, cüe om der consciëntie wille zich niet mochten onder werpen aan mensohelljke verordeningen die tegen Gods ordinantiën ingaan, Van hun veestapels beroofd en in hun bestaan onmogelijk gemaakt zijn getrouwe onder danen." Ook hier is de werkelijkheid precies an dersom, merkt de Ned. op. Artikel 5 lid 1 van het Crisis-Organisatiebesluit 1933 schept de mogelijkheid, dat gevvetensbeawaarden van de verplichting tot organisatie worucn vrijgesteld. De uitvoering van dezen regel geschiedt met groote zorg. Alle gewetens bezwaarden hebben zich kunnen aanmel den. Het zijn er eenige honderden. De ge vallen worden één voor één onderzocht. Zoo noodig vvordit vrijstelling verleend om zich aan te sluiten b'j een crisisorganisatie. Deze vrijstelling blijft gehandhaafd zoo lang de crisisivgelingen niet wordèn ont doken. Tot zoover geiuemd blad. I Alle critiek op de regeeringsmaatregeden e grootste bloem der wereld (Rafflesïa Arnoldii R.Br) Dr. H. Schafer, ondernemingsarts te Ben- koelen, heeft de welwillendheid gehad voor het Koloniaal Museum een Rafflcsia-bloem te verzamelen niet alleen, maar haar bo vendien uiterst zorgvuldig te prepareeren met een stukje van de plant, waarop de Rafflesia's parasiteeren. Daaraan is het te danken, dat de bezoekers van het Koloniaal Museum thans een goed beeld van die merkwaardige bloem kunnen verkrijgen. De Rafflesia's, waarvan in de oerwouden in Java, Sumatra en Borneo een tiental soorten voorkomt, zijn zeer eigenaardig ge vormde woekerplanten. Zij leven binnen in de stengels en wortels van sommige lianen (Cissus-soorten), waarin zij geheel inwen dig vertakte draden vormen. Slechts de bloemknoppen treden uit de liaan naar buiten en daar ontvouwen zich dan reus achtige bloemen die een doorsnede van eer dan een meter kunnen bereiken. Vooral de oudere bloemen verspreiden een ser sterke aasgeur. De Rafflesia-soorten kunnen zeer moeilijk gekweekt worden. Om te voorkomen, dat deze zeldzame planten door de toenemende ontginning van het oerwoud uitgeroeid zou worden, zijn ver schillende groeiplaatsen beschermd. Dé bloei duurt slechts énkele dagen; daarna verrot de bloem en vormt zich een groote 'bes, die talrijke, zeer kleine zaden De bloem, die in het Koloniaal Museum is opgesteld, is een klein exemplaar ,sleohts" 45 c.M. in doorsnede van een der grootste soorten, Rafflcsia Arnoldl R. Br. genaamd. Zij is afkomstig uit Benkoe- len op Midden-Sumatra, Door het conser- veeren is de natuurlijke kleur verloren go- gaan, die echter door een aantal ernaast geplaatste afbeeldingen aangegeven wordt. Zeer bijzonder is in dit geval, dat de dunne wortel van de liaan, waaruit de bloem gegroeid is, en de verbinding tus- schen bloem en liaan nog aanwezig zijn; men krijgt daardoor een indruk van de merkwaardige verhoudingen tusschen gast heer en parasiet. Tevens zij er op gewezen, dat in de on middellijke nabijheid van de Rafflesiabloem het bebouwingsplan van het beroemde Ko ningsplein te Batavia-Centrum (het vroegere Weltevreden) te zien is; het is afkomstig' van het gemeentebestuur van Batavia. Het Koloniaal Museum is op werkdagen geopend van 104 uur, Zondags van 12—4 u. Is goed als ze op feiten berust en den ook volgens onze opvatting noodzakelijk, Om dat ze bedoelt, verandering te brengen in iets dat niet goed is. Maar door onwaar heden te debiteeren, bederft men het voor diegenen waarvoor men meent op te komen Tenzij het te doen is om in eigen kring eens de handen op elkaar te krijgen. Voor een applausje doen sommigen ook veen. En er zijn altijd wel mensrihen, die een hoeveel heid onzin slikken als zoete koek. Of als zoete honig, die tegenwoordig in Noord-Afrika zóóveel moet zijn, dat men zeggen kan dat is te vinden. Altijd volgens de berichten van een weten schappelijke expeditie naar Infi, een jonge Spaansche nederzetting aan de Noordwest kust van Afrika, en die ontdekte, dat dit land een overvloed van bijen en honing bezit. De expeditie heeft uit Zuid-Maroüko een korf met een geheel onbekend bijenras medegebracht. Eenige entomologen zijn voornemens te onderzoeken hoe deze bijen soort zich juist in Marokko gevestigd heeft, zonder ergens anders een spoor van vesti ging achter te laten. Maar dat spoor is er nu in Marokko en de Marokkoansche bijen zullen, dunkt me, van vreugde een extra deuntje gonzen om dat het zelfs door de Praatjesmaker is be sproken, dat zij er zijn. Straks komen de Marokkaantjes te Vee- nendcual op de bijenmarkt, veamoed ik. Maarmen heeft al eens meer van tie nieu wighei dj es gehad. Do resultaten wai'en niet bemoedigend. We hopen dat de resultaten van onze KAASRECLAME TE BRUSSEL grooter zullen zijn. Er is n.l. tie Gouda een vergadering ge houden van de Ned. Ver. van Kaashande laren, de Ver. van Kaashandelaren te bo degraven en den Bond van Kaasproducon- ten, waar de vvenschelijkheid onder het oog is gezien, om met een inzending vol vette kaas uit te komen op de te Brussel te houden wereldtentoonstelling. In principe werd besloten, om met éen ©rooten stand uit te komen. Vooral in ver band met de groote concurrentie van Dcen- sche kaas,, welke ook in België steeds meer terrein verovert, acht men wat meer re clame voor het volvette Nederlandsche pirodiuct zeer gewenscht. In Spanje zal dit wel niet noodig zijn. Daar houden ze wel veel van Hollandsche kaas. Maar DE KAASPRIJS STEEG IN SPANJE, HOEWEL HET INVOERRECHT VER LAAGD WERD. Zoo men weet is er met Spanje een han delsverdrag gesloten, waarbij o.a. besloten werd dat Spanje het invoerrecht op kaas uit Nederland verlaagde met 33 Maar desondanks daal die de kleinhanelsprijs in Spanje niet, zooals venvacht mocht worden, doch hij steeg met niet minder dan 10 Daar zat natuurlijk wat achter en dat was niet zooveel moois. Er is namelijk enorm geknoeid met ae contingenten. En kele importeure hadden n.l. kans gezien alle contingenten in honden te krijgen. Zij hadden dus hot monopolie en konden, vo-tr de HoMandsohe kaas althans, de prijs stel len zoo hoog ze wilden omdat ze het onder elkaar eens waren en dus geen oncurren- tie hadden te vreezen. Maar deze monopolisten zijn doodsbe nauwd voor hun hachje geworden, nu de zaak openbaar geworden is. Ze vreezen, dat ze hot monopolie zullen verliezen, en voor enkele dagen is de kostprijs ineens met 25 gedaald. Maar daarmede is de zaak nog niet goed. Noch voor het; publiek dat nog veel te veel betaalt voor de Holland sche kaas (want ondanks de 33 invoer- reohtveriaging was de prijs 10 hooger dan voorheen, zoodat 25 verlaging njg veel te weinig is), noch voor de ambtenaren die hier een leelijke rc-i hebben gespoeld. Het is gebleken, dat zelfs hoog geplaatst? ambtenaren de-ze zaak op touw hadden gezet. Alles wijst er tenminste op, dat er een uitgebreide organisatie bestond, die ten doel had monopolies aan haar bevriende der schuldigen ambtenaren of particu lieren dat in de toekomst geen enael contingent meer zal worden verleend dan met toeslemming der i'ortes, die elke aan vraag in heit openbaar zou moeten behan Nederlandsch veredelingsbedrijf voor de suikerbiet, dat van de Koninklijke Beetwortelzaad-Cultuur KUHN Co., N.V., te Naarden, welk bedrijf hier al bijna een halve eeuw bestaat en welks beteekenis vooral in de oorlogsjaren bleek, toen 't er voor kon zorgen, dat er voldoende zaad was voor den verbouw van de onmisbare suikerbieten. suikerbiet, welke is veredeld en vermeerderd onder en voor de Nederlandsche toestanden van bodem, klimaat en cultuur, daardoor biedende voor diezelfde omstandig heden, dus voor verbouw in eigen land, de beste kansen op het beste resultaat. suikerbiet, die daarom en met volle recht kan worden genoemd een, beter gezegd de_ 10O Neder landsche suikerbiet. keuze dan ook, wanneer een Nederlandsche suikerbieten verbouwer het zaad aanvraagt voor den verbouw van met door Nederlanders opgebrachte geldmiddelen gesteunde suikerbieten; delen. Het goat niet aan, zoo redeneert men dat een twaalftal hoogere ambtenaren hier vrij spel hebben. Dat is het groote gevaar van den laatsten tij d, dat het. bed rij fs) even verambtenaai/d wordt, en niet vrij meer is. Wanneer zal dc tijd weer aanbreken, dat onze agrarische bedrij ven weer kunnen zeg gen vrije bedrijven te zijn? Onsontbreekt thans voor onze bedrijven de benoodigde li dit i luoht. Daarop vestigt van Oppen in het laatste nummer van „Rosarium" de aandacht. Hij schrijft o.m.: Iedere rozenstruik behoort minstens oen ruimte odn zich te hebben van 35 cM. in diameter, soms 40, al naar gelang de gestel- takken breed zijn ontwikkeld. Het. is dus duidelijk, dat een standplaats dioht tegen een conifeer aan, fnuikend moet zijn voor haar verdere vegetatie, met hot gev.dv: eenzijdige ontwikkeling, omdat licht en ".n haar slechts van één «.ant. kunnen bereiken tragen proei, onvolkomen bloemen, meestal scheef of krom, die bovendien vrij spoedig door hët „wit'' zullen worden aangetast, waarin ze ten slotte verstikken en een bron van ergernis worden. Struikrozen verlangen dus in park of tuin de volle aandacht van deskundigen en moeten op hun advies maar liever verwij derd worden, dan ze een armzalig bestaan te laten lijden. Ruimte, voor licht cn zon toegankelijk, is de leusl Let daar op voor je bloementuin. De tijd breekt weer aan dat die volop onze aan dacht vraagt- Tot de volgende week PRAATJESMAKER Naschrift: Zoojuist krijg fk eon paar vragen over het toedienen van borium te gen hartrotziekte bij suikerbieten. Borium kan als zoodanig niet aangewend, daarom gebruikte Dr. O. Keufmann, zooals wij schreven, boorzuur of borax. De inzender vermoedt dat bedoeld is Acidum horicum en Biboras natricus en geeft ten overvloede ook de scheikundige formules weer. Niet geheel zuiver want botax is niet Na* Bi rit 10B»O doch Na2 B+ O 101DO, d.w.z. de 10 doelen water vormen met Natriumboraat met één molecule, doch zijn het z.g. kristalwater. De namen die de vrager geeft is het z.g. potjeslatijn, d.w.z. zijn de namen uit de apotheek of drogisterij. Of voor hot eerste schubben of poeder en voor hot laat ste kristallen, poeder of gries gegeven mo t worden zal' niet voel verschil geven Als nrt maar regelmatig over de bepaalde opper vlakte verdeeld wordt. En dat géven we la doen, zooals wé schreven. Waarmede het gemengd wordt, weten we niet en of de op gegeven prijs de uitstirooikosten insluit, evenmin. Dat is na te gaan als men weet wat hier de prijs por Kg. is. Hoe Dr K-nu- mann het deed. deelde hij niet mode en de kostprijs gaf hij voor Duitsche toestanden. Ook hier zal de practijk nog door beproe ven nader moeten uitmaken hoe het 't besta gedaan kan worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9