M WOENSDAG 27 FEBRUARI 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BU1TEHLAKU DE EUROPEESCHE PUZZLE Hot uitstapje, dat de Oostenrijksche bondskanselier dr. Schuachnigg te samen met zijn minister van buitenlandsche za ken Von Berger Waldenegg naar Parijs en Londen heeft gemaakt, valt niet zoo bijzon der op, nu de veel belangrijker diploma tieke reizen van den Brltshcen minister van buitenlandsche zaken, Sir John Sunoii, in de maak zijn. Toch is het uitstapje van Schuschnigg uiet van belang ontbloot, want de positie van Oostenrijk is de laatste jaren een zeer ernstig punt van wrijving geweest tusschon de staten, die om dat land been liggen. Onlangs zijn Frankrijk en Italië het over de non-interventie inzake Oostenrijk eens geworden, alsmede over onderlinge raad pleging Indien Oostonrijk mocht worden aangevallen. Uit het communiqué nu, dat verschenen is na het bezoek van Schusch- nigg te Parijs, valt op te maken, dat de Uostenrijksche regeering weliswaar van die ijbescherming" gediend Is, maar dat zij ei tevens iets vernederends in zag en er daar om prijs op gesteld heeft te Parijs en te Londen te komen pleiten voor een verdrag van wederzijdsche veiligheidswaarborgen op den grondslag van gelijke rechten. Dit denkbeeld is te Parijs althans in goede aarde gevallen, hetgeen ook om an dere reden niet te verwonderen valt, wijl n.l. de Fransche politiek er op gericht is de dooi de vredesverdragen getrokken grenzen in Europa voorgoed vast te leggen. Of Schuschnigg te Parijs meer bereidt heft zal misschien later nog wel blijken. In het communiqué wordt nog gewaagd van toekomstige cultureel® samenwerking een plan waaraan men zich te Berlijn wel bar zal ergeren, omdat men daar in de bakermat van het Deutschtums-ideaal er wel een streven in zal zien om Oostenrijk ook wat zijn beschaving betreft aan den in vloed van Duitschland zooveel mogelijk te onttrekken. Overigens is het niet onwaarschijnlijk, 'dat Schuschnigg te Parijs toezeggingen van nieuwe geldleeningen heeft welen los te krijgen, want daarop wijst het aanzitten van bankiers aan eon door de Oostenrijkers bijgewconden maaltijd. De belofte van een „Locarno" voor Mid den-Europa Is dus het eenige positieve re sultaat, dat van de Oostenrijksche diploma tieke reis bekend Is geworden. En het i: nog slechts een belofte. Men kon in de huidige algemeene situ at ie trouwens slechts tastend zoeken naar een compromis waarover men het in de toekomst zou kuunen eens worden. Als zoodanig past deze reis dan ook pre cies in het voorzichtig-opbouwende diplo matieke werk van Laval en Simon. Wij hebben er reeds op gewezen, dat groote voorzichtigheid bij dezen arbeid de noodzakelijkste vereischte is. Hoe meer men kennis neemt van de fei ten en strevingen, die moeten gecombineen worden, wil men Europa van een duur raam v red es- en veiligheidssysteem voorzien hoe dieper men van dezen voornaamste!» eisch doordrongen wordt. Op zichzelf zal het al uiterst moeilijk zijn het Derde Rijk in die mate tevreden te stellen, dat het bereid is in den Volken bond terug te keeren. Maar hoe verder men het oog naar het Oosten rioht hoe grooter de moeilijkheden worden. Zoo liggen de denkbeelden, die in Polen zonder verzet van de Poolsche regeering ge propageerd worden en waarbij o.a. de aan sluiting van Oostenrijk bij Duitschland, de uitbreiding Hongarije ten koste van Tsjecho Slowakije en ten slotte een oorlog tegen Sovjet Rusland, teneinde Polen het machtig ste rijk van Oost-Europa te maken, aller minst in de lijn van het Fransch Engelsche systeem van veiligheid door wederzijdsche beloften van bijstand tegen een aanvaller. En wanneer men in gedachten houdt, dat de politiek van Sovjet Rusland, dat nu ook Sir John Simon tot een bezoek uitgenoodlgd heeft, niet gericht kan zijn op een stabili seering van het „kapitalistische" Westen maar veeleer op het verdeeld en daardoor zwak houden van het overig Europa dan be grijpt men nog meer van het bijna onop losbare van de puzzle, die de Britsch-Fran- sche diplomatie tracht op te lossen. Schipbreuk op den Oceaan LONDEN, 27 Febr. Volgons een bericht van Lloyds heeft het 3259 ton metende vs Blairgowrie, dat zich op den Atlantischen Oceaan, ongeveer halverwege tusschen Ier land en New-Foundland bevindt, SOS.-sej- nen uitgezonden ei per radio medegedeeld, dat het tijdens een zware storm stuurloos ronddrijft en de ruimen reeds voor de helft met wa'er zijn gevuld. Verschillende schepen, w.o. do Europa ,Van de Norddeutsclie Llovd. het s.s. Blom- mrrsdijk van de Holland—Amerika lijn en het Amerikaanscho s.s. American Banker, wijzigden direct hun koers, teneinde hulp te bieden. Om vijf uur in den morgen waren de drie schepen op de aangegeven plaats, doch van een schip viel nergens meer iets te bespeu ren. Naar de schepen echter melden, had de wind de sterkte van een orkaan en stond er een ontzaglijk hooge zeë. Kort Nieuws Italië en Japan hebben Zondag eou succesvolle uitwisseling van radio-program ma's verricht De ontvangst In Japan was oven duidelijk als een binnonlandsche uit zending. Wiley Post. do bekende éénoogigo vlie ger, zal met zijn gerepareerd vliegtuig terug vliegen naar Los Angeles en trachten een nieuwe stratosfeorvlucht naar New-York te maken, HET RAPPORT VAN LAVAL Over de Oostenrijksche besprekingen In den Fransehen ministorra-ad van gisteren heeft Laval don president der re publiek het wetsontwerp ter ratificeerlng van de in Rome tot stand gekomen overeen komsten inzake koloniale concessies van Frankrijk aan Italië en den status der Ita lianen in Tunis ter onderteekeuing voorge legd. In wolingolichtc kringen verluidt, dat Laval in dit verband rapport heeft uitge bracht over zijn besprekingen met de Oos tenrijksche ministers, welke groot oud eols be trekking hadden op het plan inzake eon DonaupacL Laval heeft medegedeeld, dat hij uit het contact met de Oostenrijksche mi nisters een bevredigenden indruk heeft ge- kregen. Weliswaar is geen tekst opgesteld aangezien het Donaupact slechts in samen werking met de overige belanghebbende lan den kan worden geredigeerd, maar de Fran sche minister van buitenlandsche zaken su de beide Oostenrijksche ministers zijn hot eens kunnen worden over een formule, •aarln hun gelijke opvatting wordt neer gelegd en geconstateerd wordt, dat deze de huidige onderhandelingen in aanzienlijken omvang vooruit kan helpen. Do Fransche ambassadeur te Rome ta Maandag door een uitvoerig telegram van den Quay d' Orsay ingelicht, opdat hii da Italiannsche regeering zal kunnen inlichten over do in Parijs verrichte werkzaamheden. SIMON NAAR MOSKOU GENOODiGD Ook uitnoodigingen uit Warschau en Praag verwacht Uit Londen: Po Sovjet-Unio hoeft e.on of- ficieele uitnoodiging gezonden voor een be zoek van een Britsch minister aan Moskou ter bespreking van het Fra*ir.<-h-F.ngelscha plan voor dc organisatie van den Europee- schon vrede. Volgens Daily Telegraph was to Londen reeds eenige dagen bekend, dat een dergelijke.ultnonr'iginsr onderweg was. In de heden te houden kabinetsraad zou deze ultnoodiglng ter sprake komen en do Sovjet-Unie schijnt verzekerd te kunnen zijn an een gunstig antwoord. Men verwacht, dat intusschen ook uitnoo digingen zullen binnenkomen van de regee ringen van Polen en Tsjecho Slowakije, daar beide regeeringen besprekingen willen voeren, overeenkomstig die, welke de vol gende week te Berlijn zullen worden ge voerd. De leden van het kabinet zijn van moe. ning, dat directe besprekingen effect zullen sorteeren, zoodat het waarschijnlijk is, dat bezoeken zullen worden getracht aan de genoemde hoofdsteden. Tijdens het bezoek van de Oostenrijksche ministers aan Londen is eveneens een be zoek van den Britschen minister aan Wee- nen ter sprake gekomen, doch men aeht het niet zeker, dat er reeds zoo spoedig na de hesnrekine te Lonlen opnieuw een confe rentie te Weenen zal kunnen plaats vinden. De reis van Simon naar Berlijn Uit Londen: Naar gemeld wordt. Is het tijdstip voor het bezoek van Sir John Simon aan Berlijn nog niet. definitief vastgesteld, doch zal het waarschijnlijk oms'reeks het einde van dn volgende week plaats vinden. In het Lagerhuis verklaarde Lord groot zegelbewaarder Fden, dat hij niet kon zeg gen of het in het voornemen ligt Sir John Simon te doen vergezel Ion door een tweeden minister. Saarfeest in Duitschland De bureaux der NSDAP op 1 Maart gesloten Da „Völkische Beobachter" meldt, dat Vrijdag 1 Maart 1935 ter gelegenheid van den terugkeer van he* Saargebied bij 't Rijk alle bureaux der Rijkslriding der NSDAP te München gesloten zullen zijn. Pleiziervaartuig in Caraibische Zee gekenterd Zes dooden, nog 22 vermisten. In de nabijheid van Santa Lucia is in d° Caraibische Zee een overladen pleziervaar tuig In don storm gekenterd. -Zes passagiers verdronken, terwij! 22 nog vermist worden. De leden der bemanning en 74 passagiers konden gered worden. Nabij New Orleans kenterde in den storm een visschershoot. Twee visschers verdron ken, twee worden nog vermist. De Völkische Beobachter Tien jaar. Het blad der N.S.D.A.P., de Völkische Beobachter bestond gister na zijn nieuwe oprichting (het blad was na den Hit Ier- Putsch van 10 November 1923 verboden) 10 jaar. Vóör het in handen der N.S.D.AP kwam. bcs'ond het als „Münchener Beo bachter". een klein z.g. „vftlkisch" weekblad Het tienjarig bestaan wordt in een vraag gesprek tus«chen den waarnemenflen hoofd redacteur Weiss en den directeur Amman herdacht. DE OOSTENRIJKSCHE MINISTERS IN ENGELAND Gisteren vertrokken U-it Londen: Sir Robert van Sittart als 'ertegenwoordlger van den minister van buitenlandsche sakei en lordgrootzegelbe- waarder Anthony Eden, benevens de Oos tenrijksche gezant hebban gister Schusch- nig en von Berger Waldenegg uilgelcide go- daan hij hun vertrek uit Londen naar Wee nen. Tijdens hun tweedaagsche bezook hoD- hen de Oostenrijksche ministers den ledan der Britsche regeering volledige inlichtin gen verstrekt aangaande de loopende ga- beurtenissen in Oostenrijk en hun recente besprekingen met de Fransche ministers. Zij hebben ook uiting gegeven aan hun dankbaarheid voor de assistentie.,' aan Oos tenrijk verleend door Engeland met betrek king tot de conversie van de Volkenbond*- leening. Den Oosten rij kschen ministère werd de verzekering gegeven, dat de Brit sche regeering met sympathie en aandacht de pogingen volgt, die gedaan worden om de politieke en economische toestanden in midden-Europa te stabi liseeren. HET GESCHIL TTTffRHTN ITALIË EN ABESSYNIE. Uit Rome: Hef schijnt, dat Italië aan dringt op onderhandelingen met AbwwyniÖ1 op de basis van het verdrag van 1928, waar bij verzoening en arbitrage volgen. Indiep directe onderhandelingen mislukken De militaire autoriteiten hebben de hui- tenlandsche pers verzocht geen melding to maken van mobilisatie en troepenbewegin gen. VERDUISTERING VAN MILLIOENEN BIJ RUSSISCHE MACHINEBOUWTRUST Uit Moskou: De Staatscontrole-commissie heeft in de hoofdstad van de Armenische republiek F.riwan bij een machinebouwtrust verduisteringen van zeer grootcn omvang ontdekt Tot nog toe zijn vijftien personen gearresteerd. Volgens liet voorloopige on derzoek beloopt liet verduisterde bedrag meer dan een millioen roebel. Op bevel van de juetirie is hij twee staats banken, die de .rust financieren, een ac countantsonderzoek ingesteld, aangezien de verdenking bestaat dat ook bankhuarnbten zich aan de verduistering hebben schuldig gemaakt. De beide banken haddon detrust- credieten ter hoogte van 3 millioen roeha) verstrekt zonder /okioende waarborgen ie «lachen. Het onderzoek zal met spoed «chiodon. Verschillende ambtenaren dreigt ,do doodstraf, DE STRIJD OM ROOSEVELTS WERKVERSCHAFFINGSPLAN De president vast besloten Naar aanleiding van de amendementen van senator Blych op het werkverschaffings plan van Roosevelt, waarhij L800.000.000 dol lar beschikbaar wordt gesteld voor werkver schaffingsdoeleinden. verklaarde president Roosevelt, die momenteel op zijn buitengoed Hide Park vertoeft, dat hij niet voornemens is zich over te geven en dat hij den strijd zal blijven voeren voor de ongewijzigde aan neming van liet wetsontwerp. Zoowel te Hide Park als te Washington heeft hij zeer ele mededeelingon uit het land ontvangen, vaarin hom steun in dezen strijd wordt toegezegd, terwijl van alle kanten verzet komt tegen de voorgestelde amendementen, die voornamelijk ten doel hebben de werk- verschaffingshv nen op peil te br»ngon van de normale loonen m de vrije bedrijven. Roosevelt verklaarde, dat hij had gezwegen toen de strijd in der. Senaat aan den gang was, hoewel hij de gang van zaken nauw keurig heeft gadegnslngen. Hij verklaarde niet voornemens te zijn een beroep op het volk te doen tot uitvoering van zijn pro gram. Hieruit loidt men af, dat Roosevelt voldoende succes verwacht van zijn plan om ook zonder beroep op het land zijn pro gram te verwezenlijken. In den Senaat «wam Maandag het plan wederom aan de orde. Senator Paul Betters, een der leiders van de organ *atie van bur gemeesters in de Vereenigde Staten, waar schuwde en-oor, dat hot niet aannemen van Roosevelts plannen onrust in het land zou veroorzaken en dreigde zelfs met het orga- niseeren van een marsch van milliuenen werkloozen naar Washington. Doze werk- loozen. die thans op steun waren aangewe zen. zouden door Roosevelts plannen in- plaats van stenn werk kunnen krijgen en het wat de plicht van den Senaat dit plan te steunen. Zijn tegenstander. Senator Mac Carran, noemde dit dreigement bluf en verklaarde, dat. de Senaat zich daardoor niot mocht laten beïnvloeden. Hongeroproer te St. Johns op New Foundland LONDEN, 27 Febr. De „News Chronicle' meldt uit St John op New-Foundland, dat duizenden we.rklooze, mannen en vrou wen, zich gisteren voor het bureau voor maatschappelijke steun verzamelden en op stormachtigo wijze levensmiddelen, brand stoffen en kleeding eischten. Eon groot® politiemacht hield de opgewonden menigte Volgens da „News Chronicle" krijgen da werkloozen van regeeringswege slechts een sten nu If keering van 3% pence per dag. De kindersterfte zou tengevolge van gebrek aan levensmiddelen en de koude bui tengewoon hoig zijn. New-Foundland, dat in 1933 een ernslig» financieele crisis hoeft doorgemaakt, wordt geregeerd door een Britsche regeeringscom missie. Derhalve eisrht de „News Chronicle" oogenhllkkelilk ingrijpen door de regeering te Londen, die naar de meening van hat hlad den moreelen plicht heeft de noodlij dende New-Foundlanders te helpen. GEBRUIK VAN NATUURLIJKE GASSEN Voorstel tot aanleg van pijpleiding. De Vereeniging voor Oponbare Eigendom in Amerika hefet in haar congres te Wash ington Maandag een resolutie aangenomen, waarin wordt aanbevolen de aanleg van een pijpleiding uit het nliogebied van Texas, teneinde de natuurlijke gassen, die daar gewonnen worden naar de steden van het Midden-Westen te leide.n. In de resolutie wordt verklaard, dat een dergelijke leiding een einde zou maken aan de verspilling van natuurlijke gassen, de tarieven zou ver lagen, het thans op de industrie drukkende monopolie zou breken en werk zou verschaf fen aan duizenden menschen. Wetenschap. „EEN DOODE OPGEWEKT" Een onzer lezers schrijft ons naar aanlei ding van hot borichtje „Een doode opge wekt", dat hij in verband met de In de Hei lige Schrift mcdogedoelde wonderen van doo- den-opwekkingen, gaarne in den vorm van ons bericht tot idling had zien gebracht, dat deze „opwekking" van anderen aard was. Natuurlijk zouden over deze zaak zeer bree- de beschouwingen van thcologisch-philos» phisch-modischen aard te houden zijn. De redactie acht zich daartoe niet bevoegd en heeft slechts het bericht als zoodanig willen weergeven, verwachtende dat de lezer zolf de conclusie wel zou trekken, dat „dood" hier niet als de definitieve scheiding lichaam en ziel kon worden opgevat maar slechts als den toestand waarin de medicus in normale omstandigheden den dood con stateert. De werkelijke dood dit blijkt o.i. uit. dit merkwaardige geval kan op later tijdstip Intreden dan oognnschijnlijk het geval is. Men denke ook aan het „op wekken dor levensgeesten" hij drenkelingen en aan dc onlangs gevonden bruikbaarheid van het blijkbaar nog „levend" bloed van pas-gestorven gezonde menschen, voor bloed transfusie. Van „opwekking van oer schijndoode" was hfer ook niet te spreken omdat hot. begrip „schijndood" het medego deelcle geval niet dekt. GEMENGD NIEUWS Auto- en motorongelukken DE WILDE AUTOBUS DIENSTEN Een controle-cordon 'k Heb m'n wagen volgeladen snotpolitiemannen Het rljkstoezicht op de Spoorwegen heeft Dinsdag na twee dagen van rust waarop 't vervoer rustig door kon gaan den strijd tegen de wilde busdiensten tusschen Amsterdam—Den Haag—Rot terdam hervat. Er was Dinsdag eon controle-ring om Den Haag getrokken, zoodat men op alle toegangswegen het verkeer kon controleeren. Het resultaat was, dat dan ook geen bus Den Haag in of uit kon en de bussen, dio het toch probeerden, werden aangehouden. In den loop van den ochtend werd een viertal bussen aangehouden, waarvan één op •Leidschendam-Voorburg,één onder Rijs wijk en twee bij het viaduct op den Leidschen straatweg. Toen de autobusondernemers merkten dat ir weer controle was. werden er weer aller lei trucjes toegepast. 'rst probeerde men langs omwegen Den Haag te bereiken, doch toen men bemerkte, dat er een cordon ge trokken was, hielp dit middel ook niet meer. Anderen lieten de passagiers een eindweeps huiten Den Haag uitstappen, om ze van daar met taxi's te vervoeren, een middel, dat natuurlijk nooit een winst gevend bedrijf kan opleveren. Allerlei truos De Residentie Expresse had er te Am sterdam weer iets anders op gevonden. Daar liet men de passagiers zich een dag van te voren aanmelden, waarop dezen dan den volgenden morgen een gedrukt formulier ontvingen van den volgenden inhoud: In verband met Uw deelneming aan d9 excursie van hier naar Den Haag en terug, op Dinsdag 26 Fobr. 1935, .doelen wij U mede, dat het vertrek is bepaald dos voormiddags te acht uur. Afrit van Rok in 8 en terugtocht uit Den Haag dos namiddags te 18 uur. U gelieve deze kaart als bewijs van deelneming mede te brengen. Omstreeks tien uur Dinsdagmorgen arri veerde oen bus met vier passagiers, In het bezit van een dergelijk formulier, bij het viaduct op den Leidschen Straatweg. Ook deze bus werd aangehouden en toen bleek, dat de passaders niets met elkander uit staande hadden, werd tegen den onder nemer procos-verbaal opgemaakt. Boven dien bleek even later, dat deze bus ook nog andeir passagiers, niet in het bezit van dergelijk formulier, vervoerd had. die men echter even tevoren genoodzaakt had uit te stappen. Een komische noot Op den duur helpen al deze trucs natuur lijk niet. De ambtenaren van het rijkstoe zicht op de Spoorwegen hebben van de Re geering strenge opdracht gekregen, te zor gen, dat het vervoer met met gocotiressio- tioerde autobusdiensten totaal onmogelijk wordt gemaakt. Vandaar dan ook de groote activiteit welke door het rijkstoezicht aan den dag wordt gelogd. Een komisch moment deed zldh nog even voor, toen een groote Brockway-bus uil Haarlem werd aangehouden. Het bleek n!.. dat zich hierin louter Haarlomsehe pollt' mannen bevonden, die op weg waren naar een voetbahvodstrijdl lloe sterk overigens het busverkeer zich heeft ontwikkeld, moge blijken uit het feit dat hijvoorbeeld de firma Somrneling, vóór dat de controle door hot rijkstoezicht werd verscherpt gemiddeld 3000 passagiers per week tusschen Amsterdam en Den Haag vervoerde. Naar de hoer Somrneling ver zekerde, waren dit voor het grootste deel passagiers, die een reis per trein niet kun- nen betalen, zoodat hier wel degelijk sprake is van extra vervoer dat anders toch ook niet aan de Spoorwegen ten goede zoi komen. Een „autobusoproer' Het aantal autobus-exploitanten, dat voor den Kantonrechter te Amsterdam terecht heeft gestaan, is Dinsdagmorgen weer be langrijk toegenomen Het eerst moesten de gebroeders P. voor den kantonrechter verschijnen. Zij zouden een dienst Amsterdam— Arnhem hebben onderhouden. Do ambtenaar van het OM requireerde tegen beide verdachten f 300 boete, subs. 60 dagen hechtenis. De verdediger merkte in zijn pleidooi schertsend op: „het publiek is zoo op deze „excursies" gesteld, dat er na het pali en aardappeloproer wel eens een autobus- oproer zou kunnen volgen". Do Kantonrech ter overwoog, dat de wet hem verbiedt de Juistheid van eenig wettelijk voorschrift te beoordeelen. Hij heeft deze slechts te hand haven. Hij veroordeelde den eenen broer, die reeds eerder heeft terechtgestaan, tot een voorwaardelijke hechtenis van zeven dagen en den anderen tot f 100 boete subs. 20 da gen hechtenis. Daarna stond een inwoner van Zwolle terecht, die tusschen Amster dam en Zwolle gereden heeft De eisch luid de f 100 suhs.50 dagon. Vonnis: zeven dagen voorwaardelijke hechtenis. Op hom volgde de ondernemer T., die per sonen hoeft vervoerd op het traject Amers foort—Amsterdam! Evenals de vor dachten voerde ook hij aan. een gezelschap to hebben vervoerd. Het O.M. requireerde f74 boete, f25 dagen hechtenis. De zaak wordt veertien dagen aangehouden. Dl LOEIENDE KOE Bij den heer K. in den Sloterwog te Hoofd dorp (N.-H.) is een groot onheil voorkomen K. woont op een groote boerderij. In den paardenstal ontstond door onbekende zaak brand. De vlammen grepen snel om zich heen en reeds was hot vuur den zolder heengegaan, waarop een hoop kaf log Bovendien naderde het vuur koe. dio op stal stond. Het, beest begon loeien en hierdoor ontdekte men hot vuur De koe had reeds ernstige brandwonden op geloopen. Met water en zakken trachtte men het vuur te blusschon en in allerijl waarschuwde men de brandweer uit Hoofd dorp. Toen deze arriveerde was men e genoog in geslaagd het vuur te overmees teren. De brandweer zorgde .voor do rest, Te Alblasserdara geraakte Maandag morgen door een rukwind hij bet Nieuwe Dr. YV. J. de Graaf, van Rotterdam, met zijn motorfiets or.der een wagon van do Kok van Nieuw Lefckeriftiul, met hot gevolg, dat hij zijn beun brak. Pr. Hooft- man, geassist.eor J door eeuine E IT B. O.ers, legde hel eerst* verpand .vaarna Dr. de Graal per auto naar Rotterdam is voerd. Bij Den B r i c 1 is een vrachtauto, be stuurd door den heer S. Kiftner te Nieuw- ITelvoot op dou Groenén Kruisweg bij Vier- polders over den kop geslagen en in een naast den weg loopende sloot terecht geko men. De bestuurder van dc vrachtauto wil- een auto pusseeron, die aan den weg parkoerd stond. De wagen reed met vrij groote snelheid, toen hij met de aan linkerkant van den weg staande berinpaal tjes in aanraking kwam. De bestuurder was zijn stuur niet meer meester en de wagen sloeg over den kop, waarna hij in de sloot terecht kwam. Alle vier inzittenden kregen ondingen. De heer A. Kweke! uit Spij- kenisse moest naar een ziekenhuis te Rot terdam worden vervoerd. De overige drie personen konden naar huis worden ge bracht. Zij hebben uitwendige een Inwen dige verwondingen bekomen. De auto is go- heel vernield. Bij Erraelo is op den rijksstraatweg tusschen Nunspeet en Harderwijk een auto bestuurd door den heer Bijkerk, die op weg is van Zwolle naar Hilversum, ter hoog- to van Hulslhnrst tegen eeu boom gereden, doordat de bestuurder uitweek voor een hond. Het stuur werd den bestuurder tegen de borstkas gedrukt, terwijl hij vorder eeni ge verwondingen aan het hoofd kreeg. Na dat een dokter ter plaatse do eerste hulp had verieond, werd de heer B. naar hot ziekenhuis „Salem" te Ermelo overgebracht. Te Halfweg (N. H.) begaf de echtge- noote van den heer van Gelder zich te voet van huis naar de R. K. kerk te De Liede. Bij hot oversteken van den Rijksstraatweg lette zij niet voldoende op het verkeer, met het gevolg, dat zij aangereden werd door een uit de richting Haarlem komende auto. Mejuffrouw G. werd in levensgevaarlijken toestand naar do Mariaatichting te Haar lem overgebracht- De bestuurder had hij de botsing een van zijn armen huiten het portier, waardoor hij een ornstlg fractuur bekwam. Do auto werd in beslag genomen. Te Assen werd de loeraar aan het gym nasium te Groningen, Dr. Kool, ter hoogto van Bellovue aangereden doog een auto, bestuurd door Mr. v. d Minne. Pr. K.. die per fiets reed. vloog over de auto heen en bleef, bloedende uit het hoofd, bewusteloos liggen. Hij word per politiebranrard naar het ziekenhuis vervoerd. Tegelijk met deze aanrijding werd ook nog een ander rijwiel aangereden. Van dpze fiets werd het achter wiel vernield. Do bestuurder kwam met den schrik vrij. Dr K. bleek o.a zijn linkersleu- telheen te hebben gebroken en oen lichte hersenschudding te hebben gekregen. Den automobilist treft geen schuld. Te O verveen (N. II.) trof een agent van politie op het Stoopplein een vrouw aan, dia hewustcloos op den weg lag en bloedde uit het achterhoofd. Doordat zij niet voldoende op het verkeer gelet had, was zij aangereden door een taxi. Op het laatste oogenblik had de bestuurder nog geprobeerd oen aanrijding te voorkomen door sterk te remmen, maar door de glad heid van den weg slipte de auto en de vrouw toch aangereden. Ze bekwam een zware hersenschudding en werd naar het St. F.lisabethsgesticht te I-Iaarlom overge bracht. Het dunne pöltj* gooft den vorigen etand Hoogste stand te ZOrlch 760.1. Laagste stand te Btacksod 731.S. Stand vanmorgen halftwaalf 753.0. WEER VERWACHTING Matige Z.O. tot Z.W. wind, aanvankelijk half tot zwaar bewolkt, later toenemende bewolking, waarschijnlijk eenige regen, oan- vankelijk weinig verandering in tempera tuur, later zachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Do minima van het gebied van lago lucht druk trokken in O. richting ai. Het geheel werd gevolgd doo reen smalle rug van hooge luchtdruk, welke van Zwit serland tot over Scandinavië reikt. Ook hoog in het N. kwam een gebied van hoogen luchtdruk tot ontwikkeling, terwijl de ba rometer bij de Azoren hoog blijft. Op Je oceaan ligt een diepe depressie, welke zich over Z.W. Europa uitbreidt cn neiging ver toont stationair te zullen worden. In het Kanaal langs de kust van de Golf van Biscaye stormt hot uit Z.O. tot YV. met zware regen. In Zweden hocrscht nog strenge vorst; op het vasteland komt lichte vorst voor. De atmosfeer is hier nog zeer koud en ook in de Alpen komen zeer lage temperaturen voor (Jungfraujoch —21 gr. C.), bij In de Oost Alpen stormachtige windon uit N. eu N.W. Op de Britsche eilanden bij Thorshavn brachten de Z. winden weer warmere lueht- massa's. In Ierland en om do Golf van Bis- cave vielen zware regens. liet is te verwachten, dat hier de bewol king weer zal toenemen met toenemende Z. winden en later weer regen en stijging van temperatuur. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 4.0 C. 28 FEBRUARI Zonsopgang 6.52 uur. zonsondergang 5.S5 uur Maan op v.ra. 4.25 uur, onder v.m. 11.14 uur VOERTUIGEN MOETF.N HUN LICHTEN OP HERPEN 28 FEBRUARI Van 's avonds 6.05 uur tot 's morgens 6.20 uur WATERSTANDEN RIVIEREN; Doodelyk tram-ongeluk Te Amsterdam reed op de Mauritskade een wagen van lijn drie met volle vaart een molsle van twintig jaar aan. dat daar fietste. Zij kwam onder den tramwagen tererht en kreeg een der wielen over zich heen De trambestuurder remde uit volle macht en de wagen stond dan ook direct stil. He' slachtoffer werd naar het O. L. Vro- we Gasthuis overgebracht, waar zij aan c bekomen wonden overloed. Oude man gedood Men meldt-ons uit Rotterdam: Maandagmiddag kwart voor vijf heeft op den Dnrdlscheu Straatweg bij den Oosthoek een ongeval met doodelijken afloop plaats gehad. De 72-iariee C. Lint. uit de Prins Maurits- stroat te Schiedam, reed daar op zijn fiets, komende uit de richting Dordrecht, toen hij werd gegreppn door een rukwind, die hem dwars over den weg deed nlingeron. Lint kwam in aanrijding met een van de tegen overgesfelde zijde komende vrachtauto en werd tegen den weg geslagen. Dr. Oudkerk die de eerste hulp aan den blijkbaar ernstig gewonden man verleende, achtte opneming tn het ziekenhuis noodznkelijk Per i van den Geneesk. Dienst is de oude i naar het ziekenhuis aan den Coolsingel voerd Daar is hij aan de bekomen verwon dingen een beVkcnfroctuur en inwendige kneuzingen overleden. De commissaris van politie in de vijfde afdeel ing, bureau Nassaukade. verzoek*, eventueele getuigen van dit ongeval, in Je eerste plaats der chauffeur vftn de aub wiens onschuld wel vast staaf, zich vor het geven van inlichtingen te vervoegen aan zijn bureau. MENSCHENROOF. Een niet alledaagsch voorval heeft zich afgespeeld aan den Aalsmcerderweg in de gemeente Haarlemmermeer, ten huize van de familie M. Zekere van S., uil Den Haag was gehuwd met een dochter van de fami lie M. aan den Aalsmeerdonveg. S. r, zonder werk cn zijn vrouw ging van Den Haag met haar twee kinderen naai haar ouders aan den Aalsmcerderweg. Dil \v blijkbaar niet naar den zin van den man, want Vrijdagnacht, toen de oude M. naar zijn werk was, kwam van S. per auto mol drie andore mannen naar de woning waai zijn vrouw vertoefde. Gewapend met bar) denlichtera drongen de kerels de slanj mer van de vrouw binnen, waar ook de twee kinderen sliepen Zij namen de tw kinderen uit bed en toen de vrouw zi hiertegen verzette, kroeg zij een klap mei een bandcnlichter. waardoor haar hoven lip gespleten werd. De kerels verdwenen daarop met medeneming van de kinder Bij de politie werd van oen en nndor a: gifto gedaan. Togen de personen, die go restoord zijn, is proces verbaal opgeronak wegens huisvredebreuk en mishandeling. Weeeberi~Ht PhetnfoMBi Prelsach K-lil Heden Vorfc 2.67 9.71 1.91 1.05 3.15 3.19 4.47 4.P9 9.17 Sfil 4.48 4.45 Cnnb Fm* Cohlnns Trier Kenlen Dnspeldorf Iriihrort Wesol Enunerilc 4.28 a.fil) 4.19 S.lO 4.05 4.42 Lohttb 13.SI 13 34 Nijmegen 11.19 1".7« St Andriea -~,17 5 29 Arnhem 10-64 10.3* VreeswJjk Iw 1-86 2, 8 Wester voort 11.29 10,9.1 Deventer 4.7e «.78 Kampen -0.4' -061 Eysden «0,«8 49.07 Maastricht 44.10 44 17 Grevenbicht 31.54 81.47 Veulo 00.00 14 38 Grave 'sluis. 10.04 9.85 St Andrles 8.93 3.: 5 11.-ju H»u D.lu 2 gelegd, wnnrln hij charge had vcrkbia als belnngloos waa komen v polftxtnk de v' Hungevoerd, dn* hij nl. aver do govoljeen vni bevestiging vnh het v llglng van de kwrillf HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 28 Februari De-fzljl 5.27 ik. 8 HenevoetjL 9,46 92.41 rersclflllng '-'-5 -V Wib> mstad 10.42 ï3 88 Har-ingen 16.00 Hruu>»ersli. 8.8 21.3 Den I.elder Lou l^u Ziorikzee 9.16 92.12 Umaiuen 10.0- jjü.58 Wemeldlnge 9.42 29 39 Hoek v. HolL 9.1122.0? Vlissingen 8.13 31.09 oclievunlngen u..l 22.1} Terueuzen 8,43 2J.42 DOOR DEN TREIN GEGREPEN Toen de landbouwer H. v. d. Munt met zijn voertuig, waarin ook zijn vrouw geze- ten was, den onbewaaktcu spoorwegover gang te Gurdcrbroek (Old.) wilde passee- reu, werden paard en kar dour een perso nentrein gegjepen. Do vrouw werd ernstig verwond, Joch van de Munt zelf bekwam geen letsel. Het paard werd gedood, terwijl de wagen geheel verneild werd. VERDRONKEN Te Opheusden is het drie-jarig doch tertje van den vrachtrijder R. Verwoerd bij liet spelen in een voor de woning gelegen sloot geraakt. Toen het kind weer op het droge was gebracht, is door oen dokier ge- ruimen tijd kunstmatige ademhaling toege past eciitci tevergeefs: Da levensgeesten waren reeds geweken. MOORDPOGING OP ZUN VADER Maandagavond laat heeft te Stiens (Fr.) een poging tot doodslag plaats gehad. Do 18 jarige P. de \V.. die herhaalde malen on een Igheid had mei zijn vader, heeft dezen op hot erf bij zijn woning aangevallen, door het lossen van een schot, hagel. Do vader word in don rug iretroffon en moest naar het ziekenhuis te Leeuwarden worden ver voerd. De dader is in den loop van den nacht door de politie gearresteerd. De toe stand van den vader is ernstig, doch niet levensgevaarlijk. METNBED rerkmnn J. R.. 'over "dc "verkinfn.-óm r.tSeon 'v.-ui" c^n^vlortal hijzelf ook behoorao uildlirlnET dairvoor naJ zijn d«ad. Spr. vr0e.;j

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2