llifuiue Crihsrljr (üouraut G ÉmAflYU Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken Dagelijks verschijnend 15e Jaargang Het Landbouwcrisisfonds WAARDEBONNEN emanyll tandapasta GEBRUIKT STEEDS RIEP yiCKS abonnementsprijs Per kwartaal in Lelden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7ct liet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestr-jat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 5411 DINSDAG 26 FEBRUARI 1935 ütbbertenttepripen: Van l tot 5 regels 1.17'/* Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 Elke regel meer0.45 Handelsadverlentiën per regel 0.17'/* Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend 0,10 LEERRIJK REFERENDUM Het Zwitsersche volk heeft, zooals men weet, bij referendum het z.g. weerbaar- heidsvoorstel aangenomen, waardoor de re cruten van de infanterie voortaan 90 in plaats van 67 dagen, in de opleidingsschool zullen moeten verblijven en de recruten van de .cavalerie en artillerie een langere oefentijd van twaalf dagen zullen moeten ondergaan. Het is daarmee wel zeer zonderling ge gaan. Ih ons nummer van 12 Febr. 1.1. ves tigden we reeds de aandacht op de dubbel hartige houding, welke de sociaal-democra ten daarbij hebben aangenomen. Deze regeerende partij in Zwitserland had zich met 362 tegen 294 stemmen ver klaard vóór nationale landsverdediging, ■doch later met 343 tegen 212 stemmen be sloten om het reorganisatie-voorstel te te strijden, hoewel het door Kamer en Senaat bijna zonder discussie was aangenomen en niet aan een referendum onderworpen zou zijn, als de communisten dit niet geior- .ceerd hadden. Volkomen logisch zou het dus geweest zijn, als de sociaal-democraten het referen dum met j a hadden beantwoord; doch zij zochten weer heil in de zigzaglijn; blijk baar opgejaagd door de communisten. De gebruikelijke dubbelhartigheid. Ondanks de heftige en officieele propa ganda van de sociaal-democraten tegen het wetsontwerp werd het aangenomen; echter met een kleine meerderheid van 506.845 te gen 431.902 stemmen. De roode pers concludeert, dat er onder de boeren en bij de roomsch-katholieken meer tegenstanders waren dan men ver wacht had. Echter moet zij er onmiddellijk aan toevoegen, dat ook het parool der sociaal-democraten niet overal is opgevolgd 'In de steden Zurich en Bern, waar de socialisten in de la-atste jaren steeds bij de verkiezingen de meerderheid behaalden, i: een meerderheid van 4000 stemmen ten gunste Van het weerbaarheidsvoorstel ver kregen. Ook in het door Nicole bestuurde kanton" Genève was een meerderheid van 5000 6temmen ten gunste van het voorstel. Duizende arbeiders zijn dus blijkbaar van meening geweest, zoo concludeert onze de ,pers, dat de bescherming van de Zwit sersche democratie tegen fascistische .aan vallen uit het buitenland het offer van een iets. langere diensttijd wel waard is. In plaats van nu uit dit opvallende ver schijnsel de juiste conclusie te trekken, gaat zij het gewone trucje toepassen. Im mers, wanneer zelfs socialisten tegen hei advies van de leiding in vóór de.reorgaui satie stemden, dan volgt daaruit volgens deze pers, „dat de sterke minderheid bij deze stemming duidelijk doet zien, dat een krachtige weerzin tegen nieuwe uitgaven voor militaire doeleinden onder vrijwel alle partijen van het Zwitsersche volk wezig is". Het is werkelijk interessant, hoe de roode propaganda-kat altijd weer op haar pooten terecht komt. loontrekkenden moesten accepteeren; maar de gedupeerde merkt het voldoende. Het is méér dan een gebaar. 3o. Vele rechtsche Kamerleden zouden olgens deze mededceling demagogie drij- en. Zij zeggen, dat zij het lot der ambte naren deelen en 10 in de schatkist terug storten, doch ze offeren b.v. slechts f 300.—, want ze trekken van de f 5000.eerst al lerlei onkosten af. Blijkbaar slaat deze beschuldiging ook op een mededeeling, wejke wel eens is gelan ceerd, dat een enkel kamerlid wegens pen soonlijke moeilijke omstandigheden slechts een geringe korting kon dragen. Hoe men jiaar ook over mocht denken, het rechtvaardigt de beschuldiging niet. Want het zou wel heel erg zijn, wanneer een dergelijke methode werd gevolgd door hen, die met ons van oordeel zijn, dat hoog en laag offers heeft te brengen. De Koninklijke Familie in Zwitserland Prinses Juliana heeft Zaterdag van Un- terwasser uit een ski-tocht ondernomen naar Iltios-Rossegg. Aangezien er juist re sneeuw was gevallen en het weer gunstig was waren de omstandigheden zeer geschikt voor een ski-tocht H. M. de Ko ningin maakte in de omge\ing van Unler- wasser een wandeling van ongeveer twee uur. Voor de Zondag hadden de vorstelijke bezoeksters geen speciaal program. EEN ERNSTIGE BESCHULDI GING De Chr. Dem. Unie heeft te Utrecht een congres gehouden en daar beleefde de afge vaardigde naar de Tweede Kamer eenige onaangename oogenblikken, maar daar heeft hij ook een ernstige beschuldiging geuit Het eerste is voor ons bijzaak; het tweede vraagt opheldering. Uit het verslag der vergadering blijkt, dat de afdeeling Amsterdam via den pen ningmeester wilde vernemen hoeveel de .Kamer-afgevaardigde bijdraagt aan de- partijkas. Andere afdeelingen, zooals Zwolle en Almelo vonden deze vraag ongepast De voorzitter was het daar blijkbaar mee eens, want „met weerzin" gaf hij het wooi aan den heer Van Houten om er toch iel van te zeggen. Echter deed deze dat niet; hij ging over iets anders praten. Hij zet dat het hoofdbestuur weet, wat hij bij draagt en daarover behoeft hij zich niet te schamen. Wij zeggen daar geen woord van, omdat het tot de interne aangelegenheden van ds C. D. U. behoort; waarin wij ons niet heb ben te mengen; het interesseert ons trou wens ook niet. Echter meijkte de heer Van Houten op. 'dat er van de zijde der tegenpartij propa ganda mee wordt gemaakt, dat hij zijn tien procent niet zou terugstorten in do lands kas. Hij meent dat men, als dit geen ge baar wil blijven, moest korten een veel grooter bedrag dan tien procent. Bovendien bedrijven vele rechtsche kamerleden dema gogie met- die tien' procent, want zij bedoe len tien procent van hun netto-inkomsten die zeer veel minder zijn dan f 5000. Hieruit volgt drieërlei: lo. dat de vertegenwoordiger der C. D. U. elke korting op zijn vergoeding als Ka merlid afwijst. Voor een partij, die niet zui nig met de cumulatie-wimpel zwaait, is dat nogal bedenkelijk. 2o. Een salariskorting van 10. vindt d- heer Van I-Iouten slechts een gebaar. Wie ondervinding heeft van loonsverlaging zul dit moeilijk kunnen tpestemmen. Een kor ting van 10 is wel niet het ergste, wat BINNENLAND. De besprekingen met België De steenkolen-kwestie Volgens de correspondent van het „Hbl." zo.u België erin hebben toegestemd de kolen oer uit Nederland niet, zooals aanvan kelijk de bedoeling was, met ruim 11 pet. te verminderen, doch het Nederlandsche contingent op den grondslag van den voer in de vier laatste maandpn van 1934 ast te stellen. Dit zou ongeveer neerkomen op een con tingent van 60.000 ton per maand, terwijl we in het afgéloopen jaar in.het geheel 730.073 tot kolen naar België exporteerden, gemiddeld dus circa 61.000 ton per maand. Men herinnert zich, dat België bij het be gin der onderhandelingen de verlaging van het Nederlandsche contingent tot 57.000 per maand had geëischt Daarenboven heeft de Belgische regeering het voornemen opgegeven, om de speciale réchten op ingevoerde huisbrandkolen te verhoogen en voor huisbrandcokes, die tot dusver vrij van réchten kón worden ge ïmporteerd, een dergelijk recht in te voeren. In dit opzicht blijft dus alles bij het oude. Nederland heeft zich van zijn kant bereid verklaard, zijn grenzen wijder dan tot dus ver voor den invoer van .producten van de Belgische metaal- en textiel-industrie te openen. Begrafenis G. R. Sterk Onder zeer groote belangstelling had Maandagmiddag op de oude begraafplaats te Leerdam de teraardebestelling plaats van den heer G. R. Sterk, in leven lid an de Prov. Staten van Zuid-Holland wethouder der gemeente Leerdam. Verte genwoordigers waren aanwezig van ver schillende besturen en vereenigingen waar de heer Sterk lid van was of bestuurslid. Aan. de geopende groeve werd het woord gevoerd door Ds. van Ieperen van Leerbroek, den heer Jansen M a n hijn, Burgemeester van Zwijndrecht, namens de Anti:Rev. leden van de Prov. Staten. De Burgemeester van Leerdam sprak namens het gemeentebestuur, de heer A. H. C. de Wit namens het Schoolbe stuur, de hwr Swank namens de Anti Rev. Kiesvereeniging „Nederland en Oran je", de heer van A ui e ij d e namens do Anti-Rev. Raadsfractie. Een schoonzoon den overledene dankte voor de laatste ear aan den doode bewezen. Gestreefd wordt naar verlaging Voorloopig kan de steun niet gemist Steun cichoreiteelt oogst 1935 Evenals het vorige j'aar zal een steunre geling worden getroffen voor cichorei, be stemd om aan door de Nederlandsche Ak- kerbouw-Centr. erkende cichorei-drogerijen te worden geleverd en wel tot een hoeveelheid, afkomstig van ten hoogste 360 H.A. en tot opbrengst per H.A. van maximum 34000 K.G. Slechts cichorei, geteeld door bij de Provinciale Laridbouw-Crisis-Organisaties ge organiseerde telers zal in de steunregeling worden opgenomen, mits voldaan is aan door de N.A.C. te stellen voorwaarden. Zij, die op grond van deze regeling cicho rei wenschen te verbouwen, dienen vóór 16 Maart 1935 op een daarvoor bestemd for mulier aan de betrokken P.L.C.O. op te ge ven, welke oppervlakte zij met cichorei zul len betelen, indien daarvoor steun wordt toegekend. Aan de bij de Provinciale Land- bouw-Crisis-Organisaties bekende telers zal uiterlijk 2S Februari a.s. een aanvraag-for- muiier worden toegezonden. Belanghebben den, die op dien datum nog geen formulier hebben ontvangen, dienen bij de L.C.O., waarbij zij zijn aangesloten, een exemplaar aan te vragen. PERMANENT HOF VAN ARBITRAGE De opvolger van Dr. Adatci De Japansche Regeering heeft, ter ver vanging van wijlen Dr. Adatci, als lid van het Permanent Ilof van Arbitrage aange wezen Dr. Harultazu Nagaoka, oud-Ambas sadeur te Berlijn en te Parijs. In zijn Memorie van Antwoord over de begrooting van het Landbouwcrisisfonds deelt de minister mede, dat steunverlee- ning aan den landbouw in den ruimsten nog niet gemist kon worden, hoewel steeds er op gelet wordt of er hier of daar verlaging kon plaats hebben. Ook hierbij wordt gelet op do noodzaak tot verlaging van de kosten van levensonderhoud en een voorkomen van verdere teruggang van het geheele bedrijfsleven. De geheele maatschappij, ook de land bouw, moet zich aanpassen aan de nieuwe omstandigheden. Zijnerzijds tracht de mi nister dit te doen door teeltboperking e. d. bij de landbouw. Het streven naar vermindering van de landbouwsteun kon de minister niet als een gevaar zien. De landbouw, zal aan het aanpas singsproces moeten medewerken. Dat de veehouderij en vooral de tuinbouw in uiterst moeilijke omstandigheden verkeeren, is ongetwijfeld juist. In plaats van tot verlaging is de minis ter dan ook tot verhooging van den tuinbouwsteun overgegaan, terwijl bij do komende uitvoeringsmaatregelen voor de-veehouderij nader overwogen zal worden wat met de beschikbare - middelen ook voor de veehouderij verder gedaan zal kunnen worden. Tot het bevorderen van een alge- heele verhooging van den landbouw steun is de minister echters geens zins bereid. Bezwaren heeft de minister tegen het denkbeeld om in de landbouwsteun het ele ment oogstrisico op te nemen, eVén- als tegen het stellen van een limiet vour de steun aan de producten. Het vraagstuk van de vaste lasten is niet alleen eenfundamenteel onderdeel van de landbouwcrisispolitiek die gevoerd zal wor den, doch van het geheele regeeringsbeletd. Degenen die van oordeel zijn dat van den landbouwsteun geen cent ten goede zou mogen komen aan de verpachters en hypo theeknemërs, gaan in hun redeneering on getwijfeld te ver. Over het pachtvra agstuk als zoodanig is het overleg tusschen de verschillende departementen nagenoeg geëindigd. De meening als zon bij een verhoo ging van heffingen (hetzij invoerrech ten, hetzij monopolierechten) op gra nen en anere artikelen het verbouwen van granen en voedergewassen auto matisch loonend worden, onderschrijft de minister niet. De graanbouw zal bij dit nieuwe systeem zeker niet meer loonend zijn dan bij het huidige. Ook kan niet ver wacht worden, dat de veehouderij ten gevolge van dit nieuwe stelsel loo nend zal worden. Voorts zal dit stel sel zeer zeker tot moeilijkheden van handelspolitieken aard aanleiding ge ven. Graansteun en de handel De minister geeft toe, dat de verbouw van granen in Nederland thans niet moge lijk is zonder groote offers van de gemeen schap. Hij is echter van meening, dat men toch ten slotte noodgedwongen tot uitbrei ding van de graanteelt moet overgaan: het voordeel van de instandhouding van het landbouwbedrijf weegt op tegen de kosten, welke daarmede gepaard gaan. De minister stemt eveneens in met het oordeel, dat door een verdere uitbreiding van de graanteelt schade wordt berokkend a/m andere bedrijfstakken, n.l. handel scheepvaart, en niet alleen de zeevaart, doch ook de binnenlandsche vervoerbedrij ven, zoowel te water als te land inderdaad is door den zeer sterk verminderden voer van buitenlandsch graan de eertijds bloeiende invoerhandel in een moeilijke po sitie gebracht. Hij acht het echter van pri mair belang, dat de inlandsche landbouw productie op peil blijft, en daarvoor is de graanteelt onontbeerlijk en kan zich niet vereenigen met het oordeel van de voor standers van verder gaande agrarische autarkie, als zouden hoogere graanrechten niet noodzakelijk een lasten-verzwaring be duiden. De export moet ook volgens den Minister zooveel mogelijk bevorderd, met name di der tuinbouwproducten desnoods door tijde lijke opofferingen om een afzetgebied te behouden. Aan de hand van een uitvoerig overzicht toont de minister aa.n, dat hij op verschil lende, punten belangrijk gunstiger bepalin gen voor de kleine bedrijven hepft gemaakt dan voor de grootere. Minder juist is dan ook de opvatting, dat de kleine bedrij van de steunmaatregelen in het algemeen nadeel zouden hebben ondervonden. Daar onze tabak in kwaliteit en in prijs niet concurreeren kan met de buitenland- sche sortimenten, heeft de minister be zwaar om deze cultuur kunstmatig weer het leven te roenen. Ook voor een mengge- bod voelt hij niet. Kleine bedrijven Naar het oordeel van den minister vin den de moeilijkheden van de kleine bedrij ven niet haar oorzaak in de maatregeloi ten behoevp van den landbouw. In normale tijden waren meerdere eigenaren van deze bedrijven in loondienst van anderen konden daarin hun hoofdbestaan vinden. Daarna? a* hebau-c/ijjn zü LescLel-rteu stukje land voor eigen gebruik of hielden daarop voor eigen gebruik eenig vee. Nu de hoofdinkomsten van deze eigenaren zijn weggevallen, kan men moeilijk vol houden, dat het landbouwcrisisfonds hierin 'ju. moeten voorzien. Intusschen heeft hij opdracht gegeven een onderzoek in te stellen en zal nauw gezet overwegen, of op eenigerlei wijze nog iets voor deze groep gedaan zou kunnen worden. Toegegeven wordt, dat de medezeggen schap van belanghebbenden bij de uitvoe ring der crisismaatregelen in den laatsten tijd niet verder uitgebreid is. Met nadruk ontkent de minister, dat het crisis-apparaat een sterken staats-socialistischpn inslag zou heb ben en dat de bureaucratie hoogtij Geen vrijheid wordt gevonden om de landbouwers te verplichten' collectieve ar beidsovereenkomsten te sluiten. Betreurd wordt, dat in het land veel on waarheid en laster over den crisis-arbeid verspreid worden. Zijnerzijds wordt daar tegen gedaan, wat in zijn macht ligt; steeds meer gaat hij ertoe over, onjuiste berichten in de pers tegen te spreken. Het definitieve rapport van de commisslo- Beumer omtrent de gestie der Nederland sche varkenscentrale heeft den minister nog niet bereikt. Wat de reorganisatie van de crisisdien betreft, dat in het begin iets stroef loopt is begrijpelijk. De minister heeft opdracht gege ven op korten termijn een onder zoek door daartoe bevoegde personen te doen instellen naar de organisa tie en personeelbpzetting van de ver schillende crisisdiensten. Salarissen crisis-dienst Dat buitensporige salarissen zouden den betaald, is niet juist. Voor de groep hoofdambtenaren, waarin slechts een zeer gering, percentage is geplaatst, loopt het salaris van 4800 tot 9600. Het aantal crisis-ambtenaren, dat meer dan 4S00 gulden ontvangt, be perkt zich tot 28, terwijl slechts negen een salaris van meer dan 6000 ontvangen. Van enkele van deze functionarissen is voorts nog een onderzoek aanhangig, naar de vraag of verlaging niet mogelijk is. Voor de andere groepen bedragen de salarissen: le groep 3200—4800, 2e groep 200(1—3600; 3de groep geen minimum—2400, stenotypisten 720 1200; typisten 480—960. Ten aanzien van de rechtspositie zijn de navolgende regelingen getroffen: a. er wordt een kindertoelage gegeven; b. b;j ziekte wordt ten hoogste 6 maagden salaris uitbetaald, c. bij overlijden ontvangen de weduwe of de kinderen voor ieder jaar, dat de ambtenaar werkzaam is geweest. 3 maanden salaris, met een maximum van 8 jaar, d. ten einde te voorkomen, dat bij be ëindiging van de crisis de ambtenaren plotseling zonder middelen zijn, is een spaarstelsel ingevoerd, waarvoor door de ambtenaren en de instellingen wordt bij gedragen. Ten slotte wordt op de salaris sen van de ongehuwden boven 1800 eei korting van 10 pet. toegepast De Gewestelijke Tarwe-Organisaties zul len binnenkort crisis-organisaties worden. De crisis-contröledienst heeft groote verbe tering gebracht. Een onderzoek naar de maïscultuur is reeds begonnen. De steunregeling voor aardappelen zal men in hoofdzaak doen baseeren op een handhaven van de beperking van de teelt en een heffing van 30.— per H.A. in te voeren. Het ligt in de bedoeling vlasteelt, indien zulks noodig is, verder te steunen en teelt vergunningen te verstrekken tot een opper vlakte van ten hoogste 10.000 H.A. Verdere inkrimping van 't suikerbieten areaal voor den landbouw zou zulke .groote bezwaren met zich medebrengen, dafvoor- alsnog daaraan niet kan worden gedacht. Of voor de griend- en rietcultures een monopolie gewensclit is, is in ernstige overweging. Het aandeel van Nederland in het totaal in Engeland in te voeren kwantum bacon bedraaigt 9.5 pet., hetgeen bevredigend ge acht kan worden. Er bestaat geen grond voor de vrees, dat Nederland in het ver volg een kleiner percentage van den invoer zal worden toegewezen. Ook de minister erkent, dat de aan de veehouderij gegeven steun niet toereikend is om den melkveehouder voor de melk een prijs te verzekeren, die de productie kosten dekt De positie van het Landbouw-Crisisfonds sluit echter de mogelijkheid uit een deelte van de monopoliewinst op grani aan de veehouderij ten goede te doen ko- De minister doet maatregelen voor bereiden, om een verschuiving van het verbruik van boter en margarine naar dat van vetten en oliën te voorkomen en een normale verhouding in het gebruik der onder scheidene vetstoffen te waarborgen. De minister overweegt om de uni forme heffing op margarine te ver vangen door individueele heffingen. Gebeurt zulks, dan zal moeten wor den vastgesteld, of, en zoo ja, hoe veel winsten per k.g. in een of meer der aan de inwerkingtreding van de crisis-maatregelen voorafgaande jaren door ieder der bedrijven zijn gemaakt en voorts moeten worden vastgesteld recht gevende op GRATIS en voorzien van de letter R kunnen vóór 4 Maart 1835 opgezonden wor- den aan de fabriek. De toezending ge schiedt in volgorde -van ontvangst* honHrin r f n een zeker bedrag per k.g., dat ge maakt mag worden, met de conditie, dat deze -winst in totaal nooit hooger mag zijn dan de vastgestelde winst per jaar. Naast teeltregeling blijft afslachting noodig. Thans zijn 110.000 runderen afgeno men. Eenige uitvoer van blikvleesch naar Italië vond plaats. De laatste tijd is de af name meer dan 300.000 bussen per week. De minister acht het niet wenschelijk den verkoopprijs van het gehakt in blik te verlagen. Bij de toewijzing voor 1935 zal het aan tal toe te wijzen vaarskaiveren in totaal worden verminderd met zoo mogelijk 50.000. De veehouders, bij wie in 1934 een of geen kalf werd geteld, zullen als groep voor 1935 van beperking zijn vrijgesteld. Van deze groep zal ook geen vee worden afgenomen voor afslachting. De beperking van den melksteun is nog niet definitief vastgesteld, doch zal zeei waarschijnlijk liggen tusschen 10 en 15 pet., waarbij als basis zooveel mogelijk zal wor den uitgegaan van de melkproductie in de beide voorafgaande jaren. De beperking van den melksteun zal gedifferentieerd worden toegepast. Het ligt in de bedoeling om, indien de omstandigheden zulks toelaten, het totaal steunbedrag over de verminderde hoeveel heid melk uit te keeren, in ieder geval ge lijk te doen zijn aan de vroegere uitkeering hetgeen dus neer zal komen op een ver hooging van de uitkeering per liter. Ten aanzien van het zeer moeilijke vraag stuk, wat met de overmelk zal geschieden, is nog geen beslissing genomen. Voor de tuinbouw is, om aan de geleden verliezen tegemoet te komen, het bedrag der begrooting 1934 overschreden moeten worden, terwijl overwogen wordt do uit keering over 1934 nog ♦e verhoogen. De minister heeft voorts besloten in 1935 voorloopig het bedrag van 7.5 millioen met 1.5 miliioen te ver hoogen. Overwogen zal worden qf do verbouw van late aardapelen kan worden toege- Naar aanleiding van de resultaten van bet bloembollenbédrijf hehaald zijn, over weegt de minister in hoeverre het mogelijk is, tot verlaging der heffingen op den ex port 3 pct„ en op den aanplant 35 ct. per Are over te gaan. Op bijzonderen steun uit het Landbouw-Crisisfonds kan niet worden gerekend, omdat de inkomsten van dit fonds daartoe ontoereikend zijn. De opkoop van boomkweekerij-producten heeft in 1934 een zeer bevredigend \erloop gehad, zoodat de minister overweegt in 1935 op dezen weg voort te gaan. Het maakt een punt van onderzoek uit, of er wellicht maatregelen zouden zijn te treffen, welke den afzet van den grooten voorraad ansjovis van den jaargang 1930 zouden kunnen bevorderen. Een regeling, waardoor de pluimveehou derij speciaal zal worden ingekrompen in die streken, waarin bijzondere mate gepro fiteerd wordt van de steunregeling op an der gebied, is in onderzoek. Het dreigend conflict in de mijnindustrie De aangekondigde loonsverlaging voorloopig opgeschort tot 1 April Maandag werd ten gemeentehuize van Heerlen de conferentie voortgezet tusschen den Rijksbemiddelaar, prof. mr. dr. Aalberse en de directies der particuliere mijnen en vertegenwoordigers der vier mijnwerkers- organisaties. De bondsvertegenwoordigers werden driemaal en de directies tweemaal gehoord. Het resultaat van deze conferentie was, dat op voorstel van den Rijksbemid delaar de aangekondigde loonsverlaging voorloopig tot 1 April a.s. werd opgeschort, in verband met besprekingen, welke de Rijksbemiddelaar dezer dagen met de Re geering heeft gehad. De loon- en arbeids overeenkomst blijven intusschen door de particuliere mijnen opgezegd. Alvorens de Rijksbemiddelaar, prof. dr. mr. Aalberse, met de directies en de vertegenwoordigers der mijnwerkersbonden besprekingen voerde had hij een onderhoud met den burgemees ter van Heerlen, den heer van Grunsven, dat een uur lang duurde. DR. F. H. VAN DER LAAN De gemeenteraad van Den Haag heeft gistermiddag met 32 tegen 1 stem benoemd tot directeur van den gemeentelijken keu ringsdienst voor waren aldaar Dr. F. H. v. d. Laan, thans in gelijke functie werkzaam te Utrecht. Dr. v. d. Laan studeerde aan de universi teiten van Groningen en Amsterdam. In de hoofdstad promoveerde hij tot doctor in de scheikunde. Na verblijf in Berlijn voor ver dere studie werd hij in 1900 benoemd tot scheikundige aan het Koloniaal Instituut, toen nog gevestigd te Haarlem. In 1907 werd Dr. v. d. Laan benoemd tot directeur van den gem. keuringsdienst in Groningen in 1913 werd hij in gelijke functie benoemd te Utrecht en thans zal deze zeer bekwame hoofdambtenaar de hoofdstad van het Sticht gaan verwisselen met de residentie. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Bk. 1 Verschenen is de Memorie van Antwoord op hef Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopen» het wetsontwerp tot vaststelling van de begrootiag het Landbouwer! sisfonds voor 1935. De nazi's in Opper-Oostenrijk hebben besloten zich te ontbinden en in het Vaderlandsche Front op te gaan. Een hulpbewaker van het Huis van Bewaring te Amsterdam is gearresteerd omdat hij briefjes over* bracht. Een artikel naaf het door de Tweede Kamer te be handelen onderwerp. In dit nummer wordt een aanvang ge maakt met ons nieuwe feuilleton „Een Vreeselijk Misverstand". De Haagsche Raad De heeren Duymaer van Twist en Van Steenbergen wenschen geen nieuwe candidatuur. Naar wij vernemen hebben de heeren L. F. Duymaer van Twist en M. van Steenber gen aan het bestuur der Antirev. Kiesver- eeniging-Centrale hun voornemen te kennen gegeven om eventueel geen nieuwe candi datuur voor den Haagochen Gemeenteraad te aanvaarden. De Amsterdamsche diamant-nijverheid Het plan-Kappeyne Het Comité tot Herstel van de Amster damsche Diamantindustrie (plan-Kappeyne), omtrent welks plannen wij dezer dagen mededeelingen hebben gedaan, heeft ons in aansluiting daarop eenige nadere uiteenzet tingen verstrekt, waaruit blijkt, dat men thans nog bezig is zich van de noodige in stemming in diamantkringen te verzekeren, om dan, daardoor geruggesteund, zijn voor stellen aan de regeering voor te leggen. Sinds verleden week hebben reeds meer dan 200 werkgevers hun adhaesie betuigd. Men verzekerde ons dat vrijwel algemeen de overtuiging gevestigd is, dat bij verwe zenlijking van het plan-Kappeyne het werk naar Amsterdam zal stroomen en dat vele werkgevers van Antwerpen naar hier terug zouden keeren. Het plan-Kappeyne zorgt voorts voor con tinuïteit in de Amsterdamsche diamant industrie; zooveel mogelijk oud-leerlingen zullen hun bekwaamheid kunnen uitbreiden, hun arbeid zal meer productief worden, waardoor de ondernemers geleidelijk in staat zullen geraken, den steun voor eigen rekening te nemen. Het gebruik van den maehinedop zal den leertijd verkorten en de productiviteit der jonge krachten verhoogen. Het plan zal. bij verwezenlijking, hier weer een open markt doen ontstaan, waariu het vrije bedrijf zich zal kunnen ontplooien. Goedkoope weekkaarten Tariefsverlaging bij de Ned. Spoorwegen Naar wij vernemen, wordt met in gang van 4 Maart de prijs van de weekkaarten der Nederl. Spoorwegen verlaagd van 12 op 11 cent per K.M., terwijl de minimumprijs van f 1 op 90 cent wordt verlaagd. verkoudhel landelenl l v VapoRub

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1