BINNENLAND- MAANDAG 25 FEBRUARI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 De gekapseisde Duitsche kolenbootdie nabij Vuren midden in de Waal hangt in de kabels. De lading kolen is verloren gegaan. De „glazen kast" van het Buurtstation te Utrechtdat binnenkort niet langer meer 'n sta-in-den- weg zal zijn voor het verkeer De uitvoering der contingenteering Een verklaring der moeilijkheden Bij de beoordeeling van de klachten van j iden handel over de geringe toewijzingen j aan de importeurs van gecontingenteerde j artikelen moet in de eerste plaats in aan- I merking worden genomen, dat de situatio I van de Nederlandsche industrie in den loop van het jaar 1934 steeds moeilijker is geworden. Hiermede moest de Regeering i citeraard met haar contingenteeringspoli- I tiek zooveel mogelijk rekening houden. 1 in de tweede plaats mag niet uit het oog Worden verloren, dat ook de onderhande lingen met het buitenland over de regeling Van de handelsbetrekkingen steeds toene mende moeilijkheden hebben te zien gege ven.-Het gevolg hiervan is, dat een defini tief overzicht van den invoer, die in 1935 toegelaten kan worden, eerst later verkre gen zal worden dan in 1934 het geval was. Het valt niet te ontkennen, dat deze onze kerheid, die ten aanzien van den invoer u>t een aantal landen voorloopig nog bestaat, voor importeurs bepaalde moeilijkheden met zich medebrengt, doch daarbij zal men eraan moeten denken, dat zoowel de voor den export werkende bedrijven als de be drijven, welke overwegend in de behoette yan de binnenlandsche markt hebben te j 'voorzien, met zeer ernstige moeilijkheden I te kampen hebben. I De moeilijkheden, die de import onder- Vindt, kan men niet onafhankelijk daarvan oplossen. Dit neemt echter niet weg, dat met de bezwaren van den handel zooveel als slechts eenigszins mogelijk is, zal wor den rekening gehouden. Wat den invoer uit Engeland betreft, zoo kan worden medegedeeld, dat besloten werd, van 1 Maait af over te gaan tot het beschikbaarstellen van die hoeveelheden, welke tot 1 Augustus 1935 nog beschikbaar eijn. In verband met de moeilijkheden, welke ontstaan zijn voor de verder verwerkende industrie met betrekking tot den invoer van wollen stoffen uit Engeland, zal in de volgende week een door den Minister vaD Economische Zaken benoemde commissie met haar werkzaamheden aanvangen, ten einde de speciale moeilijkheden voor die j industrieën tot een oplossing te brengen- j Als voorzitter van deze commissie zal op- j treden de heer Belzer, voorzitter der com- I missie van advies voor de Crisis Invoerwei j Wat den invoer uit Duitschland betreft, I Zoo zullen zeer binnenkort aan belangheb benden mededeelingen worden gedaan ovei I de toewijzingen welke na 1 April beschik baar gesteld zullen worden. Deze toewijzin j gen zullen worden afgegeven voor een tijd- vak van resp. 5 of 6 maanden, beginnende op 1 April a.s. De seizoeninvloeden zullen in aanmerking worden genomen. Hierdooi wordt bereikt, dat de handel bij zijn te voe ren inkooppolitiek met den omvang van i die nieuwe toewijzingen kan rekening den. Op de tweede toewijzingsperiode dit jaar tenslotte een derde periode, die resD. B of i maanden zal duren en waarvan-in den loop der tweede periode de details be kend gemaakt zullen worden. De Kamers van Koophandel zullen vóór 7 Maart in ken nis gesteld worden met de gedetailleerde gegevens voor de tweede toewijzingsperiode welke voor Duitschland zal gelden. Wat den invoer uit andere landen be treft, zoo zullen hieromtrent dezer dagen nadere mededeelingen volgen. De van belanghebbende zijde afkomstige berichten over moeilijkheden, welke met betrekking tot de interne reorganisatie van het Crisis Invoerbureau zouden zijn gere zen, zijn over het algemeen zeer overdre ven en in sommige gevallen bepaald on juist Het spreekt van zelf, dat tijdens een zoodanige reorganisatie technische moeilijk heden kunnen ontstaan. Deze hebben uiter aard de volle aandacht van de betrokken autoriteiten. De reorganisatie is echter uit een oogpunt van algemeen belang een ab solute noodzakelijkheid, omdat het voor de Regeering plicht is te zorgen, dat de om vang van de verschillende crisisbureaux niet grooter wordt dan strikt noodig is. Zuilen de armenraden worden opgeheven? De regeering overweegt, volgens de „Ar beiderspers", een wijziging van de Armen wet, welke haar de bevoegdheid zou geven tot opheffing van Armenraden over te gaan Van deze bevoegdheid zou de regeering gebruik maken om alle Armenraden op te heffen. Voor het staatsbudget zou dit een besparing van ongeveer f 95.000 opleveren; In totaal zou de bezuiniging f 150.000 a f 200.000 bedragen. Het rijk betaalt van de Armenraden n.l. alleen de secretarissen cn eenige algemeene onkosten. De rest komt ten laste van de gemeenten. Men schijnt er op te speculeeren, dat de velerlei nuttige werkzaamheden, die de ar menraden verrichten, althans ten deele zul len worden overgenomen door particulieren, op soortgelijke wijze als dit in enkele doe len van het land, na de opheffing van de Gezondheidscommissies is geschied, aldus de roode pers. Spellingstrijd Wij, Hollanders, bezitten over levenlooze voorwerpen geen femininum. Is dat mooi, is dat een gebrekom 't even, het 1 S„Of°die en dergelijke gekheid afgeschaft is" weet ik niet In Duitschland laat men nóg altijd trouw ein Madchen Sein kind aan Sein borst leggen, 't Kind zuigt toch en schijnt dus geen last te hebben van die schoolmeesterij. Een groote zegen!" Dit zijn twee citaten uit een geschrift uit den jare 1S70. nl. „Divagation over zeker soort van liberalisme" van Multatuli. Ook in „Japansche Gesprekken" drijft hij reeds de spot met de ch van mensch. Werd het geen tijd, dat we in de spelling tot redelijkheid komen? vraagt de V r ij z. Democraat, die deze citaten opdiepte CHR. HANDELSREIZIGERS 27ste algemeene vergadering te Utrecht gehouden Zaterdag hield de Vakgroep van Handels reizigers en agenten in de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden, de 27ste algemeene vergadering in het gebouw voor K. en W. te Utrecht. Na Schriftlezing en gebed, hield de Voor zitter de heer P.Corec uit Zwolle een korte openingsrede. Spr. belichtte de algemeene en de interne toestanden van de groep hier te lande en wees tenslotte op de moeilijke taak die de Chr. handelsreiziger op den hul digen dag te vervullen heeft Inzonderheid wees spr. nog op de noodzakelijkheid om zijn rechtspositie in dezen te handhaven, iets wat alleen mogelijk is door staande te blijven in het geloof dat de bezielende kracht van het leven is. Een dankbaar applaus beantwoordde de hartelijke woorden door den Voorzitter ge sproken. Hierna werd de agenda afgewerkt. Na vaststelling der notulen kwam het Jaar verslag van den secretaris den heer H. J. Vermeulen van Amsterdam in bespreking. Niemand der aanwezigen had nog een op merking hierover zoodat het verslag met algemeene stemmen word goedgekeurd. Jaarverslag Hot maakte gewag van vele sombere din gen, doch gelet op de moeilijke toestanden die momenteel heerschen mag de Vakgroep toch niet klagen. Het ledental was eenigs zins teruggeloopen, maar niet verontrustend. Want in het afgeloopen jaar hebben er 131 leden bedankt waar echter een aanwas van 197 leden .tegenover staat Het uittreden was meestal het gevoLg van de slechte tijden en dus niet van ontevredenheid over de positie van de groep. Integendeel, de vakgroep heeft, wij noemen bijv. Je steunverleening. in het afgeloopen jaar veel goeds gedaan en men mag zich nog steeeds in groote belang stelling verheugen. Ingrijpende wijzigingen vonden er niet plaats. Het maandblad „De Chr. Handelsreiziger" verscheen dank zij de trouwe medewerking van den uitgever steed6 op tijd. Over het beleid van het bestuur en de redactie van „de Chr. Handelsreiziger" had niemand ter vergadering iets in te brengen. Het einde van 1934 wijst echter op een te kort aan propagandistische activiteit Het finanti eel verslag van den Penning meester den heer J. v. d. Blij, van Amster dam, meldde een batig saldo van f27.65. De begrooting voor 1935 was gesteld op een be drag van f1225. Verslag an begrooting wer den zonder aanmerkingen goedgekeurd .De penningmeester werd in zijn functie gede chargeerd. Bestuursverkiezing Hierna was aan de orde de bestuursverkie zing. De periodiek aftredende heeren N. Bor- neman (Utrecht) en H. Gunneman (Zwolle) werden bij acclamatie herkozen. In de vacature ontstaan door het bedan ken van den heer H. J. Gosselink (Ensche dé) werd na stemming voorzien door de be noeming vaji den heer K. Hogendorf te Groningen. De vacature ontstaan door het periodiek aftreden en zich niet meer beschikbaar stel tIcn van den heer A. van Renssen (Benne- kom) %verd aangevuld door de benoeming van den heer D. Gilhuis uit Rotterdam. In zonderheid den heer van Renssen bracht de voorzitter dank voor het vele wat hij gedaan had' voor de vereeniging. Voorstellen Na enkele minuten pauze werd een aan vang gemaaki met de behandeling der voor stellen. De eerste voorstellen betroffen wij zigingen in de Statuten. Hierbij werd o.m. te berde gebracht om voortaan eenmaal in de twee jaar eèn algemeene vergadering te houden eu dus niet meer eens per jaar. Voorts wilde het bestuur het aantal be stuursleden van vier behouden. De afdeelin- gen Utrecht en Schiedam hadden hiertegen no.gai bezwaar maar na eenige discussie werden do voorstellen aangenomen. Het ligt verder in de bedoeling om, nu er voortaan eens in de twee jaar een algemeene ver gadering gehouden zal worden, toch eens per jaar samen te komen in andere vorm, b.v. als landdag of conferentie zonder huishou delijk karaiter. Do bestuursformatie blijft du6 ongewijzigd evenzoo de toestand van het Orgaan. Het bestuur zal dat Orgaan (De Chr. Han delsreiziger) dus blijven beheeren. De afdeeling Groningen trok haar voorste) om een commissie te benoemen voor onder zoek naar de situatie van het maandblad, in. Het voortbestaan van het maandblad is niet in het geding. Enkele wijzigingen in de reglementen der Statuten werden ook alle goedgekeurd. Na rondvraag werd de vergadering In den namiddag op de gebruikelijke wijze De nood der diamantindustrie Een nieuw saneeringsplan Zaterdagmiddag belegde het Comité' tot Herstel van de Amsterdamsche Diamant industrie een bijeenkomst onder voorzitter schap van Mr. Dr. N. J. C. M. Kappeyne van de Coppello. De commissie heeft thans een nieuw saneeringsplan in portefeuille, dat de posi tie der Amsterdamsche diamant-industrie zal moeten verbeteren. Hoofdbasis van het plan is de Amster damsche nijverheid een concurrcerende plaats op de wereldmarkt te geven. De voorzitter wees hierbij op de maat regelen, die de Regeering voor den land bouw nam en speciaal ten aanzien van den boter-export op Engeland, waar wij dank zij regceringssteun tot concurreeren in staat zijn. Wij hebben hier een technische outillage, die beter is dan die van Duitschland en België De buitenlandse!)e loonen echter zijn gemiddeld f 13, terwijl die in Neder land f 24 bedragen. Dit verschil zal men moeten weten te overbruggen, ten einde nieuwe concurrentiemogelijkheden te ver krijgen. 1-Iet plan nu is, dat de Regeering f 9 per week en per arbeider voor haar rekening neemt en de werknemer de restep- rende f 2. Zoodat het gemiddelde loon, dat thans f 24 bedraagt, dan f 22 zal worden. Op hot oogcnblik wondt er f 1.50 per week van het loon aan contributie voor den vakbond afgetrokken. De bedoeling nu is, dat dit f 0.50 zal worden Hetgeen niet wil zeggen, dat de vakbond plotseling 2/3 aan contri butie zal móeten missen, hij is nl. ook thans f 1 per week de Regeering schuldig, hetgeen bij het in werking treden van het plan niet meer het geval zal zijn. Ons standpunt komt dus neer, zeide Spr., op een salaris verlaging van f 1 per week, daartegenover zal dan moeten staan de afschaffing der .g. wachtweken. Dit plan zal volgens den inleider ongeveer 2000 menschen aan werk kunnen helpen, terwijl vooral ook jonge krachten in het bedrijf moeten worden op genomen. Bovendien zal door de uitvoering van dit plan de tusscheiihandel weer oj> nieuw kunnen herleven. Dit plan zal de Regeering ondertusschen geen cent extra behoeven te kosten. De to tale som, die zij hiervoor zal moeten uit trekken, staat gelijk met het bedrag, dat rij anderzijds uitspaart. De kosten zullen f 18.000 per week-bedragen. Als er nu 2000 arbeiders aan het werk worden gezet, dan spaart men den steun aan 1300 werkloozen, is ongeveer f 17.000 uit De resteerende t 1000 per week wordt zeker gevonden. ïti de belasting, die 2000 arbeiders met een inkomen van f 22 per week moeten betalen. Het is noodig, zoo eindigde Mr. Kap peyne, dat alle belanghebbenden dit pla* met inzet van hun volle persoonlijkheid steunen, wil het kans van slagen hebben, hebben. Een lijst lag ter teekening om adhaesie met het plan te betuigen. De werkzaamheden in den Noordoostpolder De heeren H. G. Scheltens, voorzitter der Kamper Vereeniging voor Handel en In dustrie, K. Koffeman, secretaris der Mid- denstandsvereeniging van Urk, en E>. F. Velsen uit Vollenhove, hebben een confe rentie gehad ten departemente van water staat, inzake de werkzaamheden in den Noordoostpolder. Naar wij vernemen verzekerde de directeur-generaal, dr. ir. J. A. Rin gers, dat het werk zeker zal worden voortgezet, wanneer de beide Kamera .den post van f 2 millioen zullen heb ben goedgekeurd, welk bedrag zal moeten dienen om gedurende 1935 met enkele voorbereidende werken aan te vangen en het mogelijk te ma ken de eerste termijnen van een groo ter werk, als begin van de indijking, te betalen. Onjuist was de meening, dat de minister van financiën daar tegen bezwaar zou hebben. De regee ring, zoo verzekerde de heer Ringers, is zich volkomen ei-van bewust toezeg ging te hebben gedaan de inpoldering voort te zetten, en er zouden wel zeer ernstige motieven moeten zijn om het werk stop te zetten. Ten departemen te wordt thans onderzocht, of en in hoeverre de kosten der werkzaam heden door daling van materiaal prij zen en door dc loonsverlaging zouden ROFFELRIJMEN DE VUILE BRIEF Trommel icas een middenstander Met een goed beklante zaak. Dank de crisisconcurrentie Stond hij voor de zware taak Ruim credieten te verschaffen En toch ook van tijd tot tijd Een voorzichtig eind te maken Aan te lang gerekt respijt. Onder Trommels beste klanten Was er een, die goed bij kas, Maar als 't tijd ivas van betalen Nimmer thuis te treffen was. Trommel sleet 'meer aan z'n zolen Dan hij van dien klant ontving. Wat een wonder dat die klant hem Eindelijk de keel uit hing! Op een morgen zegt hij, bitter Door het durend ongerief, Tot z'n vrouw: „ik schrijf dien kerel Eens een flinke vuile brief!" Goed zoo, pappie!" lacht z'n dochter Van de kleuterschool, „hè ja, Schrijf hem maar een vuile brief hoor! En, mag ik je helpen, pa?" 7 rommel vindt die zakenijver in z'n kleine Hansje fijn Ja, zij mag hem bij het schrijven Van die brief behulpzaam zijn Trommel gaat naar z'n kantoortje; Hans je Tiaar de kolen kist Waar ze met haar schoone handjes In de eierkolen grist. Trommel typt twee „vuile" brieven, Eén krijgt Hansje er, die vencoed Methaar beide zwarte knuistjes Op 't papier een aanval doet. Als ie prachtig vuil gemaakt is Schatert Hansje van de pret En de brief wordt in een omslag Voor den loopknecht klaar gezet... Dagen lang heeft kleine Hansje 't Met haar vuile brief maar druk. En warempel: het komt los hoor, Trommel heeft ditkeer geluk! Het succes heeft vader Trommel Met verheuging overstelpt, En nog weken juicht z'n dochter: „Of zoo'n vuile brief ook helpt!" (Nadruk verboden.) LEO LENS. kunnen verminderd worden, en zeer binnenkort zullen deze berekeningen beëindigd zijn. Het comité zal thans bij de verschillende Kamerfracties steun zoeken voor zijn actie. De gemeentebesturen der aan het IJsscl- meer gelegen Fricsclic en Overijsselsche ge meenten hebben zich ten gunste van een spoedige inpoldering met eën adres tot den voorzitter van den ministerraad gewend. SUPERAR* SlAOLi mm De Viestraat te Utrecht, die zal worden verbreed. Rechts het Hotel de l'Europe, dat in verband met deze plannen werd gesloten. 4— Geweldige belangstelling voor het Victoria-station te Londen waar het eerste bataljon van het Essex-regi- ment arriveerde. De ontvangst van Dr. Schuschnigg te Parijs. Van l. n. r. dr Schusch nigg, Flandin, von Berger Wal- denegg en Laval

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5