Radiodistributie DONDERDAG 21 FEBRUARI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 6 Stadsnieuws Van het Stadhuis Uitbreidingsplan De Burgemeester van Leiden brengt ter Dpenbare kennis: I. dat Gedeputeerde Staten dezer provin-i cie bij besluit van den 13den Februari 1935, B No. 1328/21 (2e afd.) G. S. No. 27/1 hebben goedgekeurd: a. het plan van uitbreiding voor de ge- meento Leiden, vastgesteld bij Raadsbesluit van 6 November 1933, zooals dit is hei-zien bij de Raadsbesluiten van 26 Januari 1934, 6 Augustus 1934 en 24 September 1934, ech ter behalve ten aanzien van de volgende gronden: 1. de gronden, gelegen ten Z.O. van den spoorweg RotterdamAmsterdam, tussonen den Stationsweg eenerzijds en de Haariem- imertirekvaart en den Maredijk anderzijds; 2. de gronden, gelegen ten N.O. van den Maredijk en begrensd door de as van den Maredijk, de Poelwetering, de Haarlemmer- vaart en den spoorweg RotterdamAmster dam; 3. een terrein, gelegen ten Westen van de ewminrichting „de Zijl" en 'een Oosten van het verlengde van de Sumatrastraat; b. het plan tot herziening van het plan Ivan uitbreiding, vastgesteld bij Raadsbe sluit van 18 April 1907; c. het Raadsbesluit van 6 November 1933, (voorzoover dit strekt tot intrekking van alle Vroeger vastgestelde uitbreidingsplannen, be houdens de herziening bedoeld onder b.; II. dat de goedgekeux-de plannen in uit voerige kaarten ter gemeentesecretarie (Breestraat 125) voor een ieder ter inzage liggen. De burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN Leiden, 21 Februari 1935. Gemeentezaken Verkeerscommissie Zooals bekend is, moet ingevolge artikel 11 van de verordening op het Verkeer t8 land samengesteld worden een commissie, welke over de toepassing van verschillende artikelen der genoemde verordening ad vies zal moeten uitbrengen. Bij besluit van 18 Juni 1934 heelt de Raad vastgesteld een Verordening, regelende de samenstelling en den werkkring van bedoelde commissie. Op grond van deze verordening zal de com missie, welke den naam Verkeerscommissie *al dragen, bestaan uit vijf leden, te be noemen door den Raad na ontvangst van een aanbeveling van B. en W. van twee personen voor elke te vervullen plaats. Drie der leden moeten uit den Raad wor den aangewezen. Aangezien de Verkeersverordening op 1 Maart 1935 in werking zal treden, dient thans tot benoeming van de leden der Ver keerscommissie te worden ovei-gegaan, waartoe B. en W. de volgende aanbevelin gen aanbieden: a: 1. T. Groeneveld, 2. C. Koole; b: 1. Jac. Wilbrink, 2. A. v. Rosmalen; c: 1. J. H. A. Mandeis, 2. H. L. J. Tobé; d: 1. Mr. G. H. E. Nord Thomson, 2. Mr F. H. van der Tas; 1. D. Parmentier, 2. P. Jasperse. Aankoop perceelen Lange Para dijssteeg De rechtsgeleerde raadsman der gemeen te heeft wederom overeenstemming bereikt met twee eigenaren van perceelen, begre pen in het saneeringsplan Lange Bouwe- louwensteeg—Lange Paradijssteeg, tegen wie bereids ingevolge de besluiten van den raad van 19 Maait—16 April 1934 en van 12 November 1934 de eerste rechtsmaatre gelen waren genomen. De eigenaar van het terrein, groot 131» M2.. met pakhuisjes aan de Lange Para dijssteeg, is bereid dit te verkoopen vooi f 1500, terwijl de eigenaar van het per- veel aan de Lange Paradijssteeg zich be reid heeft verklaard een gedeelte, groot 35 M2, over te dragen voor f 1400. De rechtsge leerde raadsman adviseert met deze bedra gen, waaronder begrepen is vergoeding voor bedrijfsschade, genoegen te nemen. B. en W. kunnen zich, evenals de Com missie van Fabricage, met dit advies yer- eenigen. Ontslag onderwijzeressen en onderwijzers Zooaïs bekend is, zijn bij verordening iVan 22 Februari 1926 regelen gesteld, be treffende het verleenen van ontslag aan on derwijzeressen, wegens het aangaan van een huwelijk, en aan ondeiwijzers en onderwij- zei-essen, wegens het bereiken van een be paalden leeftijd. Als gevolg van de inwerkingtreding van 'de wet van 10 Januari 1935 dient deze ver ordening te worden gewijzigd. Vooreerst is artikel 1 der aangehaalde verordening van rechtswege vervallen, aangezien het nieuwe vijfde lid van artikel 38 der Lager-Onderwijs wet 1930 het ontslag aan de huwende on derwijzeres uitputtend regelt. Voorts kan artikel 12 dier verordening niet zonder meer worden gehandhaafd. Dit artikel koppelt het ontslag vast aan het be reiken van den 65-jarigen leeftijd, terwijl de wet thans in dit opzicht spreekt van het bereiken van den pensioengerechtigden leef tijd. Ook in verband met het aangekondig de voornemen van den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, om bin nenkort bij de Staten-Generaal een wette lijke voorziening aanhangig te maken, wel ke het mogelijk maakt onderwijzers reeds op 60-jarigen leeftijd te pensioneeren, is het dus wenschelijk de wettelijke terminologie te volgen. Ten slotte kent de bestaande verordening ten aanzien van dit dwingend ontslag een mitigeerende bepaling, n.l. deze, dat een ontslag telkens voor den tijd van één jaar, doch niet langer dan tot den 70-jarigen leeftijd kan worden opgeschort. Deze bepa ling zouden B. en W. willen beperken. In de eerste plaats, omdat krachtens 't Amb tenarenreglement 1934 het soortgelijk ont slag telkens voor ten hoogste één jaar, doch voor niet langer dan twee jaren in het ge heel kan worden opgeschort, in de tweede plaats, omdat, mocht 't zooeven genoemde voornemen van den Minister verwezenlijkt worden, een ongewijzigde redactie de mo gelijkheid zou openlaten, dat het ontslag nog tien jaren zou kunnen worden opge- schort. Daax-om verdient het h.i. aanbeve ling, voor wat dit punt betreft, aanslui ting te zoeken aan artikel 87- van het Ambtenarenreglement 1934. Leermiddelen bijzondere school Om prae-advies werd in handen van F.. en W. gesteld een verzoek van het bestuur der Vereeniging tot Stichting en Instand houding van scholen met den Bijbel te Oegstgeest, om op grond van art, 72 der Lager Onderwijswet 1920 medgworking te verleenen tot de aanschaffing van leex-- middelen ten behoeve van zijn school voor gewoon lager ondenvijs aan de Adriaan Pauwstraat, zulks in verband met de toe neming van het aantal leerlingen. B. en W. deelen den Raad daaromtrent mede, dai deze aanschaffing niet strekt ter vei-van- ging van leermiddelen, die tengevolge van langdurig gebruik niet meer gebruikt kun nen worden en evenmin tot aanvulling van den voorraad in verband met vermindering door gebruik, zoodat de kosten van deze leermiddelen, welke door het schoolbestuur worden geraamd op rond f 166, behoo- ren tot. do buitengewone uitgaven, bedoeio. in artikel 72 der Lager Onderwijswet 1929 en niet tot die welke moeten worden be streden uit de exploitatievei-goeding, be doeld in art. 101 dier wet B. en W. stellen voor, dit verzoek in te willigen. Robert le Rütte Viool-Red tal Het zal ongeveer anderhalf jaar geleden zijn, dat we Robert le Rütte hier (het laatst hoorden, In 1932 was daar nog een redtal aan voorafgegaan. De algemeene indrukken, welke we destijds kregen, werden voor ons gevoel gisterenavond weer bevestigd. Le Rütte is een ijverig werker, die er zich met energie op toelegt de geheimen van zijn instru ment te ontdekken en de techniek welke voor het bespelen van dat instrument wordt vereischt zich geheel eigen te maken. Het instrument zelve is van edele structuur; her kon, te oordeclen naar het kJanktimbre. wel een Guarnerius zijn En als de heer Le Rütte het ingedragen passages uit Iaat zingen, dan vooral ontdekt men de schoonheid van de viool op zich zelve. Zonder twijfel Is de speler ook in zijn technisch kunnen gegroeid en is er sinds zijn laatste optreden vooruitgang van linkerhandtechniek en stokvoering gekomen, en zal op den duur het ideaal wel worden bereikt. De heer Le Rütte had het zich bij zijn pro gramma-samenstelling niet gemakkelijk gemaakt. O.i. had hij in dit opzicht de eischen aan zich zelf iets minder hoog kunnen stellen, want de Teufel- striller-sonate van Tartini-Krelsler en eenige ge deelten uit de Vioolscnate van Mendelssohn be- hooren zeer zeker wel tot het moeilijkste wat m'en uit de viooJJiteratuur kan opdiepen. Trillers, fla geolettrillers, dubbelgrepen. octavengrepen, harpeg- giospel en allerlei andere violistische capriolen liggen, niet hei minst bij Tartmi-Kreftler ,.opge- De heer Le Rütte sloeg zich door dit alles heen. niet zonder verdienste, doch het meest boeide ons toch zijn spel, het meest kon hij zich uiten in de breede gedragen passages, het Andante uit de C-dursonate van Mozart, het Andante maestoso uit Tartini-Kreisler, en eveneens he Andante in Mendelssohns vioolsonate. Daarin ook troffen ons steeds weer de prachtige doorzongen tonen van de D- en G-snaar, de diepe cello-achtige klank levend in een prachtig groot gehouden vibrato. Vergeleken bij een -■* rigen keer heeft zich dat alles ook meer naar d» Tioogere tonen ontwikkeld, doch het is nog niet volkomen in de hoogste octaven doorgevoerd. Daar is soms nog iets schrils en scherps, wat ons o.a. opviel bij de eerste maten van Mendelssohns Concert. Wij voor ons 'hadden liever gezien, dat de heer Le Rütte in 't bizonder het eerste gedeelte van zijn programma wat eenvoudiger had genomen Wellicht was het spel dan ook rustiger geweest. Rechtvaardigheid gebiedt ons te zeggen, dat de accoustiek in de kleine zaal niet prima is en dat de geluiden er al spoedig eenlgszins schril en hard klinken. In de Foyer is dat gunstiger, doch daar wordt men te veel in zijn concentratie gestoord door de herrie' van de Breestraat. Na de pauze speelde de heer Le Rütte een aan tal kleinere werken, waarvan naar wij meenen enkele reeds vroeger op zijn programma's voor kwamen. Een Rondo van Mozart-Kreisler, de Si- silienne van Vod Paradis-Duskkin, Caprice No. 13 van Pagaoinl-Kreisler. Abendlied van Schumann- Joachim en Danse Espagnole van De Falla- Kreisler, een vijftal werkjes van verschillende stemming, elk zijn eigen technisch raffinement eischend, die met overtuiging werden voorgedragen. Zooals men ziet komt de naam Kreisler hier als bewerker van diverse composities nog al eens voor. Verleden weck, ter gelegenheid van Kreislers 60ste verjaardag, heeft de meester onthuld, dat de meeste zijner „'bewerkingen" eigenlijk oorspronkelijk jeugd- composlties zijn, die hij uit bescheidenheid niet als zoodanig wilde lanceeren, en ze daarom als be werkingen aandiende. Indien dit ook met de hier genoemde het geval mocht zijn, zijn zij er althans niet minder om. In ieder geval zijn het dankbare repertoiresbukken, waarnaar men altijd weer met genoegen luistert. De heer Le Rütte had dan ook met zijn serie bewerkingen, groot succes, zoodat hij ten slotte nog een Kreislertje 'en een wals van Brahms als toegift gaf. Het programma na de pauze werd over 't al gemeen rustiger uitgevoerd dan het gedeelte voor de pauze. Ook behoefde de viool hier niet zoo herhaaldelijk te worden bijgestemd, wat voor de pauze eenigszins storend werkte. De violist werd op zeer muzikale wijze begeleid op den vleugel door Henk Endt. dien we gaarne eens als solist hadden gehoord Wel was voor ons gevoel de begeleiding soms iets te zwaar, doch 't kan zijn, dat hier de accoustiek der zaal parten heeft gespeeld. Er was vrij veel publiek, dat zeer gul was met buldebe tuigingen. Kamer van Koophandel voor Rijnland W ij z i g i n g. 20 Febr. Van der Laan en Co. Voorhout, Jac. van Beierenweg 19. Kunstmesthandel. Overl. E.: W. van der Laan, dd. 2 Febr. 1935. 20 Febr. Johs. van der Loo. Noordwijk, Wilhelminastraat 18. Timmer, en metse- laarsbedrijf. Uittr. E.: Wed. D. v. d. Loo-van Zanten, Noordwijk, dd. 1 Jan. 1935, Wijz. handelsn. in: Fa. Johs. van der Loo. N. E.: A. van der Loo, Noordwijk-Binnen. DE TOESTAND IN HET SCHOEN MAKERSVAK De Ixeeren C Spaanderman, C. v. d. Keur, I. de Moed en L. van Gils, voorzitter, allen bestuux-sleden van de schoenmakersvereeni- gingen „D.V.V." en „Nieuw Leven" hebben zich in een Commissie vereenigd, teneinde in samenwerking met de autoriteiten Mid delen te beramen om aan de door de crisis getroffen schoenmakers tegemoet te komen UNIVERSITEIT VAN LEIDEN Geslaagd. Cand. ex. Rechtsgeleerdheid, de heer M. Hudlg, Rotterdam. Burgerlijke Stand GEBOREN: Robert z v IC H Muggre en J Mark-a Jan z v G Bergshoeff en "VV Vlvf*n Alida Gerarda d v H A Brederode en A G v Nobelen Cornelia Jacoba d v A Pouw en C IC J Duljsent Klaas z v Chr Elderbroek en J J C Dekkers Janny Jacoby d v G v Mant gem en C Bol Clara d v J M Doe en A M J H Koelman en C J A Sontrop Berendlna v Osch Hendrlkus Johannes Christiana z v Roelfina d v N A Knlbbe en D H Rltzema OVERLEDEN: E Sannen. 26 Jr H H J Geels, dr 3 mnd A Vermeer wedn 84 jr N v Putten, man. 46 jr M Taffijn—MJJnders wede, 87 Jr J R v d Zeeuwv HeUnlngen vr 47 jr J GUbelsv Ulden wede 82 jr GEHUWD; Th J v Hummel en J Bakker A B Pouw en J Hogervorst P G Krjjnen en J K v Weizen Het uitbreidingsplan van Leiden Door Ged. Staten met uitzondering van drie gedeelten goedgekeurd. Ged. Staten hebben, met. uitzondering van di'ie gedeelten, ten aanzien waarvan [goedkeuring wordt onthouden, goedge keurd het door den gemeenteraad van Lei den bij zijn besluiten van 6 November 1933 en 24 September 1934 vastgatselde uitbi-eidingsplan voor die gemeente. Uit de overwegingen wordt ontleend, dat Ged. Staten weliswaar van ooi'deel zijn, dat aan het plan verschillende gebreken kleven, waaronder en* zijn van zoodanig belang, dat een nadere herziening op kor ten termijn in meer dan een opzicht nood zakelijk is, doch dat zij desondanks mee nen hun goedkeuring aan het plan in het algemeen niet te moeten onthouden, in> de eerste plaats, omdat hun college goeden grond meent te hebben voor zijn verwach ting, dat die noodzakelijke herziening ook bij goedkeuring van liet plan binnen niet te langen tijd zal plaats vinden, en in de tweede plaats, omdat het van groot belang is, dat door goedkeuring van het plan voor zoover mogelijk aan de plaatselijke bouw- nijveiheid, welke juist gedurende de laat ste jaren, tijdens de langdurige voorberei ding en de behandeling van het plan, bij zonder levendig is geweest, zoo spoedig mo gelijk een vaste grondslag wordt gegeven. Ged. Staten hebben evenwel overwegend bezwaar tegen goedkeuring van het plan, voor zoover dit betrekking heeft op de vol gende gronden: a. de gronden, gelegen ten zuidoosten van den spoorweg van Rotterdam naar Amster- b. de gronden, gelegen ten noordoosten van den Maredijk en begrensd door de as van den Maredijk, den zuidoostelijken oever van de Poelwetering, den westelijken oever der Haarlemmertrekvaart en de noordooste lijke grens der spoorbaan RotterdamAm sterdam: c. de gronden gelegen ten westen van de •zweminrichting „de Zijl", ten noorden van plantsoen VI en ten zuiden van plantsoen VII. en begrensd door de assen der wegen of weggedeelten, welke het op die gronden ontworpen bouwblok omsluiten. Motiveering van Ged. Staten. Ten aanzien van de onder a. genoemde gronden is de goedkeuring onthouden, Ie. wegens het ter oplossing van het verkeers- vraagstuk in en om de stad Leiden ten eenenmale onvoldoende tracé der op deze gronden ontworpen straten nos. 69 en 70. in het bijzonder wegens het ontbreken van een voor het doorgaand verkeer onmisba- ren weg in het verlengde van het oosteli'V gedeelte van straat no. 69 over de spoor baan naar den Rijnsburgerweg; 2e. wegens de nadere overweging, welke, ook naar het oordeel van B. en W., noodzakelijk is ten aanzien van het noordelijk gedeelte der hier bedoelde gronden, gelegen tusschen de spoorbaan en den Maredijk. Onthouding van goedkeuring ten aanzien van de onder b. bedoelde gronden is ge schied wegens de wijziging, welke de bestem ming dezer gronden heeft ondergaan inge volge het besluit van 6 Augustus 1934. Die wijziging heeft deze gronden aan hun aan vankelijke, althans beoogde bestemming tot sport- en speelvelden (ijsbanen) ontrokken en strekt tot bestemming daarvan in onder- deelen voornamelijk tot bouwterrein en straten. Tegen deze laatste bestemming hebben Ged. Staten overwegende bezwaren. Het col lege heeft bedenkingen tegen de verkave ling, in zooverre de huizen met de achter zijde naar de Haarlemmertrekvaart, zijn* geprojecteerd, alsmede ten Oosten van de spoorbaan. Voorts achten Ged. Staten deze bestemming in onderdeelen in elk geval voorbarig, aangezien tusschen deze gronden en de bestaande bebouwing nog over groe ten afstand maagdelijk terrein ligt, doch het hoofdbezwaar achten zij hierin gelegen', dat deze gronden deel uitmaken en, althans voorloopig, dienen te blijven uitmaken, van den groenen zoom, die de stad, in aanslui ting aan het groencomplex van den Leid- schen Hout en van Poelgeest (gemeente Oegstgeest), aan de noordzijde omsluit.-Door deze wijziging zou de onderlinge samenhang der genoemde plantsoenen en recreatiege bieden geheel onnoodig worden verbroken. Ten slotte berust de onthouding der goed keuring voor de onder c. genoemde gronden op de overweging, dat het op die gronden ontworpen bouwblok een belangrijke ver minking zou vormen van het in het plan ontworpen stelsel van plantsoenen en groe ne strooken. Oorspronkelijk was op deze gronden een plantsoen ontworpen, dat deel uitmaakte zoowel van de van het Zuiden naar het Noorden breeder wordende zooge naamde groene scheg langs de Sumatra- straat als van het groen, dat het plan aan de Noordzijde van het Oosten naar het Wes ten doorslingert. Het in het vastgestelde plan in de plaats van dat plantsoen voorko mende bouwblok onderbreekt de beide ge noemde groene strooken en belemmert haar functie. Wel hebben B. en W„ na bij de be raadslagingen over het ontwerp-plan daarop door de Commissie van advies voor de uit breidingsplannen in Zuid-Holland te zijn gewezen, toegezegd herstel van deze fout lo zullen bevorderen, doch zij hebben bij brief van 6 Juli 1934 medegedeeld, dat door een. onwillekeurig verzuim aan die toezegging niet is voldaan, dat het plan den raad ts aangeboden en door dezen is vastgesteld, zonder dat de aan de Commissie toegezegde wijziging daarin was aangebracht. Voorts schreven B. en W., dat zij het echter, vooral ln de tegenwoordige tijdsomstandigheden, met het oog op de gemeente-financiën ern stig zouden betreuren, indien dit aan de ge meente toebehoorende waardevolle perceel bouwgrond, groot ongeveer 4600 vierk. M. met een verkoopwaarde van f 9 per M.2 weder tot plantsoen zou worden bestemd, met het oog waarop zij gaarne op de geda ne toezegging zonden willen terugkomen. Ged. Staten hebben evenwel beslist, dat dit verzoek niet kan worden ingewilligd, aangezien het berust op de gedachte, dat de hier bedoelde gronden als het ware van nature bouwterrein zouden zijn, terwijl zij integendeel blijkens hetgeen hierboven over wogen is veeleer van nature, door hun lig ging in het geheele groensysteem van het plan, voor bestemming tot plantsoen in aan merking komen, zoodat bij die bestemming van een uit financieele overwegingen be denkelijk prijs geven van waardevol bouw terrein geen sprake kan zijn. R.K. Vakschool voor Meisjes Jaarverslag over 1934 Aan het verslag betreffende den toestand van de R.K. Vakschool voor Meisjes alhier, Galg»watör 1, afd. van de Zita-Vereeniging over het jaar 1934 is het volgende ontleend: De school werd bezocht: van 1 Jan.—1 Sept 1934 door 842 leerlingen; van 1 Sopt. 31 Dec. 1834 door 678 leerlingen. In de loop van het jaar verlieten de school met diploma: Huishoudkundigen 19, Hulp in de Huishouding 14, Costuumnaaien 9, j Coupeuse 1, 2-jarige Dagvoorbereidend e Cursus 28. 2-jarige Middag-voorbereidende Cursus 13, 4-jarige Middagcursus 4, 3-jarige Volledige Avondcursus 4, 2-jarige avondcur sus Costumière 10. Evenals in het vorig jaarverslag werd medegedeeld, voldoet liet nieuwe schoolge bouw aan de gestelde verwachtingen. Geslaagd zijn: voor de alt te N VII (Leer- ares Huishoudkunde en Wasohbehandeling) 11 leerlingen; voor de akte N VIII (leerares koken en voedingsleer) 6 leerlingen. Aan de rekening en verantwoording ont- leenen we de volgende cijfers: Schoolgelden volledig f 20 0256, Cursussen f 4364.38, to taal f 24.389.38: verkochte voorwerpen f 2123.99V>, Rijk f 32.000, Gemeente' f 18.775, saldo f 7729.33. Totaal f 112.436.08. De uitgaven vernielden: Jaarwedden (di rectrice en leerkrachten) f 48.400, congierge f 1612.50. administratie f 2167.63. werkvrou wen f 988.09, schoonhouden f 3138.97V2, on derhoud gebouw f 2174.64, assurantie en be lasting f 414.03, uitbreiding en inventaris f 291.70, onderhoud inventaris f 1204.72y>, materialen en voedingsmiddelen f 10.928.53, gereedschappen en leermiddelen f 1890.58. rente f 11.498.1 L De R.K. NijvcrheSdsondenvijscursus voor Meisjes te Oegstgeest, afd. van de R.K. Vak school voor Meisjes alhier, werd bezocht van Januari tot September 1934 door 38 leerlingen, van September tpt 31 December 1934 door 39 leerlingen. Chr. School Morschweg Ouderavond Woensuagavoncl jl. vond de jaarlijksche ouderavona plaats van de Chr. Opl. school voor Ulo enz., H. Morschweg 12. De avond werd geopend door het hoofd der school, den heer 'i ïjmstra. l£r volgde een kort woord ter inleiding, waarin nog eens duidelijk vv.erd naar voren gebracht hoe de geest van den tijd een tijd van werkloosheid doorwerkt in gezin en school. Ook de kinderen staan onder invloed van die dikwijls geprikkelde geest en het is de taak van de opvoeders hen met vaste hand to leiden in de Eeuwige Waarheid, zooals die door Christus tot ons gekomen is. Dat schenkt moed en kracht. Uit het sclioolverslag bleek, dat het aan tal kinderen der school nog steeds groeien de is. Daarmede heeft het personeel gelijke tred gehouden. Voorts gaf de heer Tijmstra enkele wen ken en raadgevingen met het oog op ds nieuwe cursus. Hierna gaf de hoer Kühler eenige aardige gymnastiekoefeningen met de meisjes der hoogste klassen. De heer Van Sprang droeg een geestig stukje proza voor, waardoor de „note gaie" niet vergeten was. Dan volgde een korte rede van den nieu wen inspecteur van C. V. O., den heer Van Malseru Met een drietal typische voorbeelden bracht hij prachtig naar voren de moeilijk heden, die zich op school kunnen voordoen, wanneer ouders bij aangifte hunner kinde ren vergeten eventueele gebreken of ziekten mede te doelen. Hij eindigde met de spon tane wensch, dat deze school meer en meer zou mogen groeien. Na een zangnummer van een kwartet uit het personeel volgde een kwartiertje pauze. Mej. Schaum gaf met meisjes van de derde klas een keurig tooneelstukje „Sneeuwprin- ses". Dit mooi gespeelde en gezongen stuk oogstte veel succes. Opnieuw volgden eenige moeilijke gymna- tlekoefeningen door meisjes uit de hoogste klassen, die luide toegejuicht werden. Na de vertooning van verkeersplaatjes met de projectielantaarn liet het personeelskwar tel, zich nog eens hgoren. Een exi ander werkte er toe mee om dezen avond uitstekend te doen slagen en al was het wat laat geworden, niemand van de 240 aanw ezigen dacht er aan iets van het aange. bodene te missen. Nadat de heer Van Dinter met dankzeg ging geëindigd had, kregen de ouders nog volop gelegenheid om het gemaakte werk in de klassen te gaan zien en besprekingen te houden met de betreffende onderwijzer (es). Menigeen liet de gelegenheid niet voorbij gaan zijn dank te uiten voor al wat gedaan w-as en voldaan keerde ieder huiswaaits. Vereeniging ter bevordering der Belangen van Slechthoorenden Zesde Winterbijeenkomst. De Afdeeling Leiden en Omstreken hield haai' zesde bijeenkomst in het Nutsgebouw. Te x-uim 8 uur opende de presidente, mevr. T. Kranenburg-Siemens, de zeer be zochte bijeenkomst, met de mededeeling, dat iin de eerstvolgende bijeenkomst op Dinsdag 19 Maax*t a.s. de vex-tooning zou plaats vin den van de film „Een bezoek aan de Ge meentelijke school voor slechthoorenden" le 's-Gravenhage. Deze film dankt haar ont staan ln hoofdzaak aan het hoofd der ge noemde school, die in een dei-gelijke film een krachtig pi'opagandamiddel zag voor 't ondenvijs aan het S. H. kind. Het resultaat van dit veel omvattend werk is een film, die ln geen enkel opzicht voor een beroeps film behoeft onder te doen, en die ons gedu rende anderhalf uur voortdurend weet te boeien. Spreekster wekte den leden met kracht op voor deze film belangstelling te toonen door ook anderen voor deze lezing te interesseeren en had hierbij speciaal het oog op hen die bij het ondenvijs werkzaam zijn. Na het traditioneele en altijd aantrekke lijke liplees-half uurtje leidde de voorzitster met een woord van welkom en dank den spreker voor dezen avond, Prof. Dr. W. A. Goddijn, in voor „Een reis door Zuid-Afrika" De voordracht van spr. was een vervolg op de causerie van verleden jaar over het zelfde onderwerp. Met een seiie lichtbeel den werd een indruk gegeven van land en volk. reizende van de Oostelijke Kaappro vincie in Nooi'delijke richting. Zoo werdeu we ln gedachten gevoerd door de Oranje- Vrijstaat, Basutoland en Transvaal tot aan de grens van Rhodesië. Het ls niet mogelijk een resumé te geven van de vele ondei-wer pen door spr. aangeroerd. Bijzonderheden over het landschap, het leven van planten en dieren, en van de inlandsche bevolking wisseldon elkaar voortdurend af in groote verscheidendheid. Aan het slot illustreerde spr. met enkele voorbeelden de bastaardee ring in de natuur, waai'bij de kruising van menschenrassen veel belangstelling wekte. Het gehoor heeft met gi'oote aandacht de voordracht gevolgd en spr. met een warm applaus beloond. De presidente dankte spre ker namens de leden op hartelijke wijze met welgekozen woorden en riep spr. een tot weerzien in cle afdeeling toe. Deze zesde winterbijeenkomst had hiermee weer een succesvol einde. AGENDA Vrijdag 22 Febr. Patronaatsgebouw (Oegst geest). Bonte avond Ned. Roode Kruis afd. Oegstgeest De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Zondag 24 Febr. a.s. waargenomen door de apotheken: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18 telef. 523 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN JAARVERGADERING CHR. GEREF. JONGELINGS- EN MEISJES VEREEN. In de Chr. Geref. Kerk aan de Van Reede straat hield de Chr. Gexxef Jongel. Vereen, in samenwerking met do Chr. Geref. Meisjes- vereeniging en pi-eWige jaaxvei'gadexing. Door den heer J v d Lee voorzitter van de J. V., werd de samenkomst geopend met ge bed nadat gezongen was Ps. 68 8. Uit de xesp. jaarverslagen bleek, dat de J.V. wat ledental betreft, op peil is gebleven en de M.V. gewaagde van vooruitgang. Was er bij de J.V. een aai-dig batig saldo in kas bij de meisjes was dat niet, gezien de vele uitgaven voor verstrekken van kleeding in behoeftige gezinnen. G. Middelkoop hield een inleiding Gew. Geschiedenis „Abrahams Geloofsmoed", D. den Braber, Vad. Gesch. over de zeehelden; J. Kooiman, Kerk. Gesch. en Mej. Cor Rijken over „Maria en Martha". z Mej. Jo Hoop, Frina Braak en Wiegman zorgden voor leuke afwisseling. Leden van de meisjesvereen. hadden oen koortje ge vormd en zongen heel mooi verschillende liederen. Namens kerkeraad Chr. Gercf. Kerk sprak de heer Van Leeuwen. Deze prettige en opgewekte jaarbij een- komst werd door den heer Van Leeuwen gesloten nadat gezongen was Ps. 68 10. DE STEUNREGELING Onder dagteekening van 20 Febr. 1935 hebben B. .en W. het volgende schrijven ge zonden aan de steuntrekkende werkloozen in onze gemeente: Door den Minister van Sociale Zaken is ons medegedeeld, dat de opgaaf van de gezinsinkomsten betrekking moet hebben op de volle steunweek, den Zaterdag inbegrepen, en eerst na afloop van een kalendenveek moet worden ingeleverd. In verband hiermede kan betaling van de steungelden niet meer plaats luehben op een Zaterdag. Wij hebben nu bepaald, dat de stempel- en steunweek zal loopen over de dagen Maan dag tot en met Zaterdag en dat de uitbola- ling der steungelden zal geschieden op den daaropvolgenden Woensdag. De-ze regeling gaat in met de week, aan vangende 25 Febr. 1935, Waar bij den overgang van de bestaande regeling naar de nieuwe, ten aanzien van de uitbetaling een verschil ligt van ander halve week en dit voor de steuntrekkenden tot moeilijkheden aanleiding kan geven, hebben wij besloten op Zaterdag 2 Maart 1935 een voorschot op het steunbedrag te verleenen van 2/3. Op Woensd;/ 6 Maart 193b wordt dan weder 2/3 als voorschot op het steunbedrag uitgekeerd. Daarna wordt eiken Woensdag het volle bedrag der steun uitgekeerd over de afgeloopen kalendenveek, onder inhou ding van 0.50 per week van hetgeen op 6 Maart 1935 te veel is uitgekeerd. SCHOOLGEBOUW AARLANDERVEEN Zooals bekend is heel1: het gemeentebestuur onderhandeld met den heer J. Blom te Aar- landerveen aangaande verhuring Schoolge bouw, voormalige O.L. school. Deze onderhandelingen hadden geen gun- resultaat, Nu stellen B. en W. den raad voor het gebouw, nadat de verandering van schei dingsmuur waardoor er één groote zaal komt is aangebracht, te verhuren aan den kerkeraad der Ned. Herv. Gem., aldaar voor f 15Q.per jaar. FILMAVOND Woensdag 13 Maart zal een filmavond wor den gehouden door den Chr. Besturenbond, met vertooning van de C.N.V.-film. HAZERSWOUDE CRISIS-COMITE. De maandelijksche collecte, gehouden door de leden van het plaatselijk Crisis-Co mité aan de huizen der ingezetenen onzer gemeente, heeft opgebracht de som van f 102,63y2, hen evens een bon ad f 1 en een bon ad f 1,50 voor manufacturen en een bon voor kruidenierswaren. Bovendien is ingekomen een gift van f 30. C. H. JONGERENGROEP. De Chr. Hist. Jongerengroep hield een ledenvergadering in het lokaal Salvatori. De voorzitter, de heer L. J. Matze, opende op gebruikelijke wijze en sprak een openings woord. De secretaresse, mej. Haantjes, bracht jaarverslag uit en do penningmees ter gaf een overzicht van den financieelen toestand over 1934. Beide verslagen getuig den van den bloei der groep. Bij de gehou den bestuursverkiezing werden de beide af tredenden, de heer L. J. Matze en mej. J. Haantjes, herkozen. In de vacature voor penningmeester werd gekozen mej. G. Diep hout, tot 2e secretaris de heer P. Verheul en tot algem. sec. de heer L. Plaizier. Allen namen cle benoeming aan. De avond werd verder aangenaam ffnorgebracht met voor drachten, improvisatie-wedstrijd en een tweetal memorisatles. Ds. Kiehl sloot het samenzijn met dankgebed. KATWIJK AAN DEN RIJN SCHAKEN Onder de leden van de Katwtjksche Schaakclub is een onderlinge wedstrijd uit geschreven om een zilveren koning. Het belooft een interessante wedstrijd te worden. HET VERPLEGINGSFONDS Bij de verdeeling van de bestuursfuncties van hét Verplegingsfonds werd als voorzit ter aangewezen de heer B. v. d. Jagt; voorts de heer W. L. Noordijk, 2e voorzitter; A. Wassenaar, secretaris; G. Varkevisser, 2e secr.; Jac. Vliegenthart penningmeester. De raad van toezicht bestaat uit de hee- ren: P. Slingerland, voorzitter; G. v. d. Perk en Abr. van Boelen, leden. KATWIJK AAN ZEE OUDERAVOND ZONDAGSSCHOOL „HET MOSTERDZAADJE" Gisteravond vond in de groote zaal aan de Voorstraat een bijeenkomst plaats waar toe alle ouders van de kinderen welke de Zondagsschool bezoeken waren uitgenoo- digd. Een groot aantal had aan deze uit- noodiging gehoor gegeven. Te omstreeks half acht werd deze bijeenkomst door den voorzitter der Zondagsschool, den heer C. Bloot geopend. In 't kort zette spr. het doel van zulke bijeenkomsten uiteen. Het gaat n.l. om het contact tusschen ouders en on derwijzers. Vele moeilijkheden kunnen op deze wijze worden opgeheven. Op dezen avond zal dan ook de gelegenheid geschon ken worden aan de ouders der kinderen om vragen to stellen over het werk van de Zondagsschool. Spr. noemde ook het gebed van de ouders van onmisbare waarde voor het werk. DONDERDAG 21 FEBRUARI Programma 3: 8.058-20 Deutschl-sender; 9.30 11.20 Keulen; 11.20—13.20 Kalundborg; 12.20 —14 20 Parijs Radio; 14.20—15.20 Kalundborg; 15.20—16 20 Londen Reg; 16.20—16.50 Keulen; 16.50—17.05 Diversen; 17.0517 20 Londen Reg; 17.20—18.50 Brussel VI; 18.50—19.20 Beromun- ster; 19.20—21.20 Keulen; 21.20—21.35 Diversen 21.35—22.20 Brussel Fr; 22.20—agl.: Weenen Programma 4: 8.05—8.50 Parijs Radio; 10.S5— 11.05 Droitwich; 11.0512.10 Londen Reg- 12.10 —14.20 Droitwich; 14.20—15.20 London Reg; 15.20—18.20 Droitwich; 18.20—18.50 Leipzig: 18.5019.30 London Reg; 19.3020 Sportpraatje door den heer J. G. A. Janssen (journalit); 20 —20.20 London Reg; 20.20—22.35 Droitwich; 22.35afl.: Londen Reg. VRIJDAG 22 FEBRUARI Programma 3: 8.058.20 Deutschl-'sender; 9.20—11.20 Keulen; 11.20—12.20 Kalundborg; 12.20—13.30 Parijs Radio; 13.30—14.20 Brussel VI; 14.2015.20 Kalundborg; 15.20—16.50 Keu len; 16.5017.20 Stuttgart; 17.20—18.30 Brussel Fr; 18.20—19.20 Keulen; 19.20—20.20 Beromun- ster; 20 2021.35 Keulen; 21.3523.20 Brussel Fr; pl.m 23.20—afl.: Kalundborg Programma 4: 8.05—8.50 Parü'3 Radio- 10.35— 11.05 Droitwich; 11.05—11.20 London Reg; 11.20 14.25 Droitwich; 14.2516.55 London Reg; 15.55—18.50 Droitwich; 18.50—19.50 Londo., R; 19.5020.30 Droitwich; 20.30—pl.m 22-30 Loc, uitzending (20.30 uur) Gram.-muz. (21 uur) Mej. Corr v Rijn (zang), Mr C J Goiüsmlt (plano); (pl.m 21.30 uur) The Blue Rhythm Boys, o.l.v den heer J Smit; pl.m 22.30afl.: London Reg. Een dameskoortje, gevormd door onge veer 12 onderwijzeressen van de Zondags school, liet hierna eenige voortreffelijk ge zongen liederen hooren. Het geheel stond onder leiding van den heer N. v. Beelen. Vervolgens hield de heer G. Vooys, onder wijzer, een referaat over „De Zondagsschool en de Leider". Spreker memoreei-de het begin van het Zondagsschoolwerk in Enge land door Robert Raices. In een zeer pak kende en humoristisch getinte rede besprak spr. het ontstaan van de Zondagsschool te Katwijk aan Zee. Deze bestaat nu ongeveer 77 jaar. God heeft ook dit werk rijkelijk willen zegenen. Velen hebben juist in hun jeugdjaren od de Zondagsschool hun Hei land leeren kennen. Vervolgens stond spr. nog stil bij de taak der leiders. De beste leider is, aldus spr., hij die zelf door Chris tus gegrepen is. Hierna werd nog gezongen Ps. 11967, waarna pauze volgde. Onder het dx-inken van een kopje koffie werd gecollecteerd. Na de pauze werd gele- geheid gegeven tot het stellen van vrageai waarvan door enkele personen wei-d gebruik gemaakt. Namens al de aanwezige ouders bi-acht de heer J. Hoek het personeel dank voor al de toewijding en opoffering aan dit werk besteed. Het personeel werd hierna toegezongen „Dat 'sHeere zegen op u daal". Het koortje liet zich nog eens hooren, waarna Ds. P. Pras met een kort slot woord en gebed deze bijeenkomst sloot. LEIDSCHENDAM RAADSVERGADERING VAN STOMPWIJK De Begrooting Dinsdagavond vei'gaderde de Raad dezer gemeente. Voox-zitter burgemeester Keyzer, die de vergadering opent met gebed. Na mededeeling van enkele ingekomen stuk ken stelt de Voorzitter aan dé orde de ge- meentebegrooting voor het dienstjaar 1935* De heer Vink (a.r.) opent de algemeene beschouwingen met enkele politieke opmer kingen. Spr. wijst er op, dat de r.k. fractie getoond heeft geen heei'schende positie te willen innemen. De minderheden in dezen raad kunnen niet spreken van onderdx-uk- king. Integendeel. Onder de bevolking heerscht wel eens een andere meening. Er worden wel eens klachten openbaar, maar spr. heeft geen behoefte als woordvoerder daax-voor op te treden. Hij waarschuwt B. en W. echter tegen partijdigheid. Ook de soc.-dem. vertegenwoordiger heeft over de samenwerking in den Raad geen klagen. Spr. hoopt overigens dat de heer Bloemheuvel in alle opzichten zoo „één stemmig" zal blijken één stem hebbende (ook bij do nieuwe vci'kiezingen) als tot nu toe. Spr. maakte vervolgens enkele opmerkin gen over de autonomie van de gemeenten. In deze dagen is toezicht van hoogerhand meer noodzakelijk dan vroeger, maar Cal- vijn heeft ons geleerd, dat we ons moeten wachten voor een Regeering van één mensch of een paar hooge ambtenaren. Er wordt van boven af nog wel eens geregeerd met circulaires en met slimmigheden. Dat moet niet Spr. zal zooveel hij kan de de mocratie in ons regeeringssysteem willen behartigen. Het beleid van B. en W. zou spr. willen karaktei'iseeren met een variant op het Bij belwoord: Het vleesch is soms onwillig en de geest is zwak. Daarin schuilt zoowei waardeei'ing als afkeuring. Men heeft in '34 het een en ander kunnen bereiken, dat spr. met name noemt Toch was er overigens nog al eens stilstand of achteruitgang. Van een betex-e financieele verhouding tusschen Stompwijk en Veur is nog niets gekomen. Wat het uitbreidingsplan betreft is de Raad wel wat ontnuchterd. B. en W. heb ben gezegd, dat zij in dit opzicht diligent zijn, maar helaas is dit nog niet gebleken. De watervoorziening voor „de drie Molens" heeft nog geen voox-tgang. Deze en derge lijke dingen getuigen niet van een vast en vlot beleid van B. en W., waar dan nog bij komt, dat er raadsbesluiten liggen die nooit worden uitgevoex-d. De begrooting maakt dezelfde indruk als de Vlietweg, naakt en kaal. Alles is afge kapt. Met de cijfei-s toont spr. aan dat de schuldpositie der gemeente gunstig is, voor al als men die gaat vergelijken met andex-© gemeenten. Van 1920 tot 1935 daalde do leeningsschuld. De huishouding is altijd op uiterst sobere wijze gevoerd. Op de nieuwe begrooting moeten belangrijke sommen worden afgestaan, totaal f 28.305. We krij gen tex-ug alles bij elkaar f 7000, zoodat dit jaar gederfd wordt f 21000. Spr. noemt dit getal opdat de burgerij zal verstaan dat als haar lasten verzwaard worden, dit niet een gevolg is van een x-oyaal omspringen met de gemeente-financiën, maar van allerlei in den laatsten tijd genomen wettelijke maatregelen. Principieel zijn die wettelijke maatregelen toe te juichen, maar er zitten voor de kleinere gemeenten groote scha duwzijden aan. Men raakt ons aan het le ven, door wat in den laatsten tijd ge beurd is. De heer W i 11 e m s e (r.k.) uit eveneens enkele klachten met betrekking tot het niet uitvoei'en van enkele besluiten en wenschen van den Raad. Van de werkloosheidszorg dienen B. en W. zooveel te maken als er van te maken is. De armenzorg zou spr. graag in natura uitgevoerd zien. Uitvoerig vex-dedigt hij het uitbreidingsplan en dringt aan op een grootei'e activiteit van B. en W, op dit gebied. De heer Bloemheuvel (s.d.) hoopt' dat de wensch van den heer Vink ten op zichte yan de „éénstemmigheid" yan da

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6