DONDERDAG 21 FEBRUARI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 Fotonieuws uit 't Buitenland 'n Luchtfoto van de „misdadigste stad in de Ver, StatenDe fascistische vrouwenorganisatie te Venetië heeft een bibliotheek geopend voor kinderen van 5 tot 12 jaar. Voor ze de leeszaal (links) binnengaan moeten ze hun handen ml. Manchester in Kentucky. wasschen (rechts). BINNENLAND. De toepassing der contingenteering Verlenging van het tijdvak Naar aanleiding van verschillende bezwa ren, welke de laatste tijd zijn gerezen tegen de toepassing van dc contingenteering wordt van bevoegde zijde het volgende medege deeld: De klachten, welke zijn geuit tegen de re geling, waarbij de eerste contingenteerings- periode op drie maanden is bepaald, en de daaruit voortvloeiende geringe toewijzing van consenten aan importeurs, hebben den Minister van Economische Zaken aanleiding gegeven na te gaan op welke wijze aan de bezwaren van de importeurs kan worden tegemoet gekomen. Het is de bedoeling, dat het volgende con- lingenteeringstijdvak zich over meer dan drie maanden zal uitstrekken, terwijl tevens met de seizoensinvloeden rekening zal wor den gehouden. Verschillende belanghebben den uit de industrie, de importhandel en het winkelbedrijf werden reeds uitgenoodigd voor een bespreking, waarbij aan de hand van de concrete klachten over de technische uitvoering van de contingenteering zal wor den nagegaan, in hoeverre het mogelijk zal zijn, binnen het raam van contingenteering tegemoet te komen aan de bezwaren van het bedrijfsleven. Oprichting van Chemische fabrieken Onderhandelingen met het Werkfonds Naar de „Tel." verneemt zijn bij het Werkfonds en bij eenige departementen in •Den Haag twee ontwernen in behandeling om te komen tot de stichting van groote chemische fabrieken. De eene fabriek zou uitgaan van de Staatsmijnen in Limburg, terwijl bij de andere voornamelijk de Ko ninklijke Ned. Zoutindustrie te Boekelo ge ïnteresseerd zou zijn. Tot nog toe hebben echter gehouden besprekingen geen vlot ver loop gehad, in verband met een internen Officieele Berichten Geen vervroegde verkoop van versch brood NAAR LAGERE WONING HU REN De loonen in de werkverschaffing In zijn memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de' begrooting van Sociale Zaken, verklaart minister S1 o t em ak e r d e Bruïne, op het beginsel der wijziging van steunnormen niet te kunnen terugkomen. Hij wijst er daarbij op, dat in tal van gevallen een tego moetkomende houding is aangenomen. Dat het verbod om versch brood vóór een bepaald uur in den voormid dag te verkoopen en af te leveren zou moeten worden opgeheven omdat het gekoelde brood niet van versch te onderscheiden zou zijn is een conclu sie, die de minister niet tot de zijne kan maken. Wel degelijk toch kan met een daartoe geschikt thermo-electrisch element vastgesteld worden, met welk soort van brood men te doen heeft. Bij versch gebakken en bij opge warmd brood is het binnenste gedeel te warmer dan de korst Bij gekoeld brood is de korst warmer dan het binnenste. Door meting nu van den aard van het temperatuurverschil wordt omtrent de hoedanigheid van het brood uitsluitsel verkregen. De minister beaamt tot op zekere hoogte, dat maatregelen tot verlaging van de huren der met overheidssteun gebouwde woningen niet van rechtstreekschen invloed zijn op de huren van particuliere wonin gen. Evenwel is ook ten aanzien van deze woningen een huurdaling in gang. De regeering heeft goede gronden voor de verwachting, dat binnen niet langen tijd zal worden begonnen met den bouw van woningen met lage huren voor arbeiders met lage loonen. De minister is bereid, wenken te over wegen, die leiden kunnen tot verlaging van de kosten van bouwrijpen grond. Het lot der werkloozen. De minister is het eens met de zienswijze van die leden, die den wensch uitten, dat zoo slechts eenigszins mogelijk, alle werk loozen, die steun van de overheid ontvan gen, eenige bezigheid verrichten. Hoe aan trekkelijk het echter ook is, aan deze ge dachte volledige gestalte te geven, moet niet uit het oog worden verloren, dat, af gezien van de vraag, of steeds overal ge schikte werk objecten voorhanden zijn, zulks om redenen van financieelen aard practisch niet mogelijk is. Door enkele corporaties zijn voorstellen ingediend om het kampwerk voor jeugdige werkloozen belangrijk uit te breiden. Het ligt in de bedoeling van den minister dit streven met financieelen steun van het Rijk te helpen verwezen lijken. Dat de loonen bij do werkver schaffing in het algemeen te laag zou den zijn, kon de minister niet als juist er kennen, al is het hem bekend, dat ten aau zien van de loonuitkomsten in de provincie Groningen klachten worden geuit, waarin hij aanleiding heeft gevonden, een nauw keurig onderzoek in te stellen. Het ligt in het voornemen van den minis ter, om met het provinciaal bestuur van Overijsel en het bestuur van het waterschap „Vollenhove" overleg te plegen over de wijze, waarop do werkzaamheden in het Land van Vollenhove kunnen wor den voortgezet, N.S.B. en Oranje De heer A. Maaten te Voorburg komt nog eens al te uitvoerig terug op wat wij in drie star en onderschrift zeiden over Mussert en Oranje. Hij zegt daarin o.m; De heer Mussert zal niet eerder de leiding van het regeeringsapparaat op zich nemen dan daartoe te zijn uitgenoodigd door H. M. de Koningin. Dit zal dus niet eerder zijn dan wanneer de N.S.B. de grootste meerderheid der bevolking in zich vertegenwoordigt In tegenstelling met vele bestaande politieke partijen zal dan inderdaad het program waardoor men het ver trouwen van H. M en het Nederland- sche volk heeft verkregen, met Gods hulp worden uitgevoerd. Dit zal echter niet zijn een continu atie v an't b est aan de, doe heen Nederlandsche Staat waarin H. M. de Koningin als Souve- rein Vorstin bij de gratie Godshaarplaats inne e m t z o o als deze historisch in ons volk is geworteld. Indien nu de N.S.B. de liefde voor Oranje in ons volk opwekt, hoe kan men dan ook maar veronderstellen1 dat Mussert, eenmaal aan de rnadht gekomen, Oranje op de een of andere wijze zou veronachtzamen. In mijn eerste ingezonden staat reeds: Het Konings huis is onaantastbaar. Dit lap woord behoeft geen nadere uitlegging. De heer Maaten behoort blijkbaar tot die idealisten, die zich een N.S.B. denken, zooals zij die gaarne wenschen. Heeft de door den schrijver onderstreepte zin werkelijk eenige beteekenis? We zetten er alleen tegenover, dat volgens verklaring van eenige vooraanstaande anti revolutionairen de heer Mussert, sprpkende te Delft op 18 .Tan. 1935, zich over de Konin gin in deze geest uitliet: „We weten allemaal dat de Koningin haar handteekening onder de wetten mag zetten, die door ministers en ambtenaren zijn klaar gemaakt Na de vergadering was een vraag inge diend van de volgende inhoud ongeveer: Als de N.S.B. in ons land aan het bewind komt, wat zal dan de positie van de Konin gin zijn? Mussert antwoordde: Daar zal ik antwoord op geven zoodra Golijn mij vertelt hoe hij aan zijn ministers gekomen is. Op die vergadering is ons pertinent geble ken dat Mussert dit punt niet durft aanroe- Dit zegt voldoende. Verkiezing Provinciale Staten Voorloopige Anti-Rev. lijst Noord-Holland De uitslag van de stemmingen in de A. R kiesvereenigingen in Noord-Holland voor de canrlidatenlijst voor de Prov. Staten is gisteren vastgesteld door een commissie, bestaande uit de heeren Chr. van den Heu vel, H. R. Zijlstra, A. J. Davidse, G. Wolzak, Mr Dr W. G. Klomp, J. Tilkema en F. II. Bos, die de onderscheiden Statencentrales vertegen woordi gden. Deze uitslag is als volgt: 1. G. Baas Kzn.. Amsterdam. 2 Mr. A. Bruoh Haarlem. 3. P. Keulemans, Amsterdam. 4. Mr Dr P. J. Dam, Hilversum 5. A. Grave- stein, Urk 6. F. P. Vermeulen, Velsen. 7 W. J. Bossenbroek, Amsterdam. 8. L. Harras Zaandam, 9. A, B. Roosjen, Amsterdam. 10. zijn voldoende voor een succesvolle schoonheids-behandeling! eischt veel tijd. Daarei Palmolive-behandeling sl daags - en U behoudt trekkelijke teint! seeren, daarna heelen dag voelt Uw huid frisch en soepel aan. *s Avonds opnieuw twee minuten massage - zóó blijft U Jong! P)aQwiöéüf&>. .de zeep der jeugd! 2 voor 25 «V Dr W. J. Kolkert Jr., Hilversum. 11. P. Slot Azn., Broek op Langendijk. 12. S. van Wijk, Haarlemmermeer. Deze eerste 12 namen zijn bindend voor alle Statencentrales in Noord-Holland, n.l. in de kieskringen Amsterdam, Den Helder, Hoorn, Zaandam, Haarlem, Ve'lsen en Weesp. De besturen van de Statencentrales kunnen de volgorde van de eerste zes namen naar het inzioht in nun kiesvereen. vaststellen en op dezelfde wijze afzon derlijk handelen ten aanzien van de tweede zes namen. Bovendien kan elke Sta- tencentrale nog ten hoogste acht namen toe voegen. Een en ander volgens de met alge- meene stemmen genomen besluiten van het Provinciaal Comité. Zaterdag 2 Maart worden de zeven candi- daten lij sten voor de A R. partij in een huis houdelijke vergadering van het Ero^ Co mité definitief vastgesteld,. Van cumulatie Een caricatuur gemaakt Er is een probaat middel om een in zich goede zaak in discrediet te brengen: men zegt er van dat er politiek, nog beter dema gogie .mee gedreven wordt; aldus de r.k. Volkskrant Men heeft het bij de bestrijding der cu mulatie ervaren. Iedereen was het er in het afgetrokkene mee eens, dat, bij den nood van betrekkin gen en den overvloed van sollicitanten, een betere distributie van betrekkingen aanbe veling verdiende. En dat, zeker nu de schat kist zelfs geen bodem meer heeft, een op stapeling van pensioenen en inkomsten uit de overheidskas moet worden afgekeurd. Maar toen aandrang werd geoefend om nu ook iets te doen cn, begrijpelijkerwijs bier en daa- werd overdreven in de voorstel ling van cumulr.tie, wierp men zich op die ROFFELRIJMEN. BRU1LOFTSTRANEN 't Is Een intieme bruidspartij. In de woning van het bruidje Komen telkens gasten bij; Fordjes, auto's en citroentjes Stoppen voor de open deur, Vriendenkennissen, familie Stroomen aan, te kust en keur; Allerhande aanverwanten, Onder meer een dominee, Maken, stralend van genoegen En bij bosjes hun entree Langzaam gaat de spanning stijgen Die aanmerkelijk vermeert Als de ietwat bleeke bruigom In zijn wagen arriveert En zich bij zijn zwagerinnen In de mooie kamer voegt, Met wier liefelijk gezelschap Hij zich noode vergenoegt Onze dominee intusschen Wandelt door de breede gang; In de overvolle kamers Is 't een drukte van belang. Juist als dominee de gangdeur Van een kamertje passeert Ziet hij dat een glaasje water Snel naar binnen eclipseert En hij hoort hartstochtlijk snikken: 't Is de moeder van de bruid; Rijkelijk giet zij haar tranen In haar beide handen uit. Dominee acht zich geroepen Met een woord haar bij te staan; Na een klopje slipt hij binnen En spreekt moeder troostend aan: ,yKom, het is Annètjes fééstdag Moedertje, het hoofd omhoog! Vat je rijke zegeningen Nu eens dankbaar in het oog: Nog vier dochters blijven bij je, En een zoon win je er bij! Stemt je dat, wanneer je nadenkt, Nu niet innig, innig blij Moeder staakt het snikken even, ,Ach, dat is het niet, o nee Maar die nare bakker komt niet Met de broodjes, dominee!" (Nadruk verboden.) LEO LENS. overdrijving, sprak van demagogie, afgunst, kleingeestigheid, zóó dat een „fatsoenlijk" mensch over dat chapiter verder liever maar zweeg". DE LOONEN IN DE FRIESCHE ZUIVEL INDUSTRIE Naar aanleiding van het advies van de com missie voor arbeidsvoorwaarden uit den Bond van Coöp. Zuivelfabrieken in Friesland om Een wandeling van den Prins van Wales (met lichte -> jas en pantcdouj door Weenen. De banken van Saarbrücken hebben speciale loketten ge reserveerd voor het ivisselen van Fransch geld in Duitsch

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5