DONDERDAG 21 FEBRUARI 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND HET ANTWOORD AAN DUITSCHLAND Eerst begin Maart te wachten Simons bezoek aan Berlijn waarschijnlijk Het schijnt werkelijk tot een bezoek van Sir John Simon aan Berlijn, ter bespreking van den toestand met Hitler, te zullen ko men. In parlementaire kringen te Londen acht men dit thans namelijk waarschijnlijk en in Britsche milieux te Berlijn zegt men al sinds eenige dagen, dat Engeland, indien Duitsc-hland op zulk een bezoek aandringt, er geen prestige-kwestie van zal maken. Dat Duitschland op het bezoek van een •Engelschen minister bijzonder gesteld is, ,valt zonder twijfel te constateeren uit den aandrang, dien de Duitsche pers in die rich ting doet vernemen. Sir John Simon gaat echter eerst nog eens naar Parijs, om, naar het heet, er een lezing te houden, van welke gelegenheid hij dan wel gebruik zal maken om nog eens met Laval van gedachten te wisselen. In politieke kringen in Engeland werd de situatie gisteravond nadat gistermorgen het kabinet-Mac Donald zicli uitvoerig met het Dujtsche antwoord had bezig gehouden als volgt beschreven: Alvorens nadere onderhandelingen moge lijk zijn over het voorgestelde luchtpact, is het noodzakelijk, de contoeren der Londen- sche vooretellen in haar geheel duidelijk in beeld te brengen. Bij de beoordeeling van dit groote vragencomplex dienen alle be trokken mogendheden voor oogen te hou den, dat het dool der Engelsch-Fransche voorstellen geen ander is, dan de algem.ee* ne vrede van Europa. De bereiking van dit doel zal afhangen van een effectieve regeling der volgende tvier kwesties: 1. Stabiliseering van den politicken toestand in het Oosten van Europa, 2. Veiligheid voor Oostenrijk. 3. Versterking der Volkenbondsidee. 4. Terugkeer van Duitschland op de plaats, welke het rechtens toekomt. Willen de onderhandelingen over de ze kwesties met succes worden voort gezet, dan is liet, naar Engelsche op vatting, voor alles noodig, dat Duitschland zijn standpunt preciseert ten aanzien van de in het Londenscho protocol aan de orde gestelde veilig heidspacten, welker nauwkeurige om schrijving voorwaarde is voor het af sluiten der luchtconventie. De „Press Association" schrijft zelfs, dat het verzoek van Berlijn om een Engelsch- Duitsche ontmoeting vermoedelijk eerst dan beantwoord zal kunnen worden, als Berlijn nader zijn standpunt zal hebben toegelicht. Moskou en de voorstellen van Londen Engeland en Frankrijk hebben, naar uit Moskou wordt gemeld, informaties geno men naar het Russische standpunt ten op zichte van de Londensche voorstellen. Naar verluidt, hebben de Russische am bassadeur in Londen, Maiski, en de Russi sche ambassadeur in Parijs, Potemkin, in structie gekregen de Engelsche, resp. Fran- sche regeering te verklaren, dat de Sovjet- Unie het resultaat der pogingen van de Engelsche en Fransche staatslieden toe juicht en dat het communiqué dat door de beide regeeringen gepubliceerd is, een vrien delijke ontvangst gevonden heeft in de Sovjet-Unie. De Sovjeit-Russische regeering is tot de overtuiging gekomen dat- een vol ledige of ook slechts gedeeltleijke ontwape ning thans onmogelijk geworden is. Het oorlogsgevaar kan echter door het systeem der regionale pacten bestreden worden. De Sovjet-regeering heeft niet voldoening er kennis van genomen, dat in de overeen komst tusschen de Engelsche en Fransche staatslieden het systeem van deze regionale pacten noodzakelijk is genoemd. Inderdaad wordt uit Parijs gemeld, dat Potemkin gisteren Laval op de hoogte heeft gebracht van het Sovjet-Russische stand- Aan het vriendelijke van de ontvangst der Londensche voorstellen is echter wel eenige twijfel. Nadat de „Prawda" nJ. reeds op zeer ge- prikkelden toon commentaar had geleverd op het Duitsdie antwoord, heeft de „Is- westija" aanvallen gericht op de Engelsche regeer ing. „Het feit" zoo schreef het Russische blad „dat de Engelsche regeering bereid is Duitschland tegelijkertijd rechtsgelijkheid en bewapening toe te staan, beteekent Duitschland te bewapenen en het volledige vrijheid van handelen toestaan in Oost- Europa. Engeland zelf is het, dat de verove- ringslusten van het, Duitsche fascisme aan wakkert. Rusland, Frankrijk en de Kleine Entente zijn op gelijke wijze betrokken bij dé Engelsche politiek. In Berlijn is men bij opstelling van het antwoord op de Londen sche voorstellen opgetreden in overeen stemming met de Engelsche wenschen en •hoopt nu, dat het Duitschland, tezamen met Engeland, gelukken zal Frankrijk uit zijn positie te dringen en daardoor te vemvak- Het artikel besluit met de volgende con- fetateering: de geheelo verantwoordelijkheid voor het behoud van den Europeeschen vre de ligt derhalve volledig en geheel bij de Engelsche regeering, die onder den schijn |van een z.g. strijder voor den vrede in feite 'de positie van den vijanden van den vrede versterkt. Legt men dit weinig welwillende com mentaar naast het officieele Moskousche be- rioh over Ruslands standpunt dan krijgt men het gevoel om den tuin geleid te wor den. Dat is trouwens een gevoel dat de Mos kousche machthebbers wel meer bij hun vrienden of adspirant-vrienden opwekken. Wij zien met belangstelling tegemoet hoe 'dé Franschen, die de vriendschap niet Rus land te kwader ure tot een hoekpijler van hun politiek gemaakt hebben, hierop zullen reageeren. Hun informatie naar het Russi sche standpunt wijst er op. dat zij zich in dezen al eenigszins onbehaaglijk gaan ge voelen. Wij moeten wat Sovjet-Rusland betreft inooit vergeten, dat het een dubbele rol speelt en dat. de wereldrevolutie, dus niet de wereldvrede, zijn voornaamste doel blijtf. In dit verband is leerzaam een betoog, dat het „Journal de Genève" in een hoofd artikel bevat naar aanleiding van een ver klaring over den honger in Rusland, onder teekend door de Protestantsche, Roomsche 'en Joodsche hulpacties. Het blad zegt, dal de oorzaak van den honger Rusland zelf is. „De honger is de directe consequentie van de collectivisatie, gelijk die door het vijf jaarsplan ten bate van de industrialisatie van Sovjet-Rusland is verordend. En het fundamenteele doel van deze industrialisa tie is de vervaardiging van ontzaglijke hoe veelheden wapenen. Als millioenen ongeluk- hi gen tegenwoordig van honger stervasi, Frankrijks vlootprogram voor 1935 Uit Parijs: De Marine-comm. dor Kamer heeft besloten de min-president te verzoeken het wetsontwerp inzake goedkeuring van het vlootbouwprogram voor 1935 zonder ver wijl in te dienen, opdat het parlement het nog voor dc Paaschvacantie kan aannemen. Het vlootbouwprogram voor 1935 bevat de bouw van een slagkruiser van 35.000 ton met' 12 stukken geschut van 34 cM., bene vens den bouw van 2 destroyers van 1700 In welingelichte kringen verwacht men, dat de regeering voor de financiering van dit program een leening op korten termijn van 600 juillioen francs zal uitschrijven, waarvan de aflossing verdeeld zal worden over de vlootbegrootingen van de eerstvol gende zeven jaar. De ex-keizer deviezen-moeilijkheden bij het verkrijgen van zijn inkomsten uit Duitschland, in dit land woonplaats te kunnen verkrijgen, af wijzend is beschikt, gaan er geruchten, dat de ex-keizer naar Zwitserland zou willen vertrekken, waarheen op grond van het Duitsch-Zwitserseh verdrag grootero gelds bedragen overgemaakt kunnen worden. De ex-keizer zou echter aan een terugkeer naar Duitschland de voorkeur geven. De afwij zende houding van de Duitsche regeering is eenigszins te begrijpen, daar de terug keer van den ex-keizer een aanleiding tot monarchistische agitatie zou kunnen wor den. Men gelooft dat, waaneer de Duitscte regeering tenslotte toch in een terugkeer zou toestemmen, er maatregelen zoudeu worden genomen 0111 het bezoekersaantal aan Homburg te limiteeren en dat de per soonlijke bewegingsvrijheid van den ex-kei zer beperkt zou worden. Naar verluidt zou aan het verzoek om terugkeer naar Duitschland voorafgegaan zijn een verzoek aan minister Schacht, om de voor de huishouding te Doorn noodig© gelden over te maken naar een bank in Amsterdam. Dit verzoek zou echter door minister Schacht afgewezen zijn. Italië en Abessynië Gunstiger verloop der onderhandelingen. Uit Rome: In de onderhandelingen tus schen Italië en Abessynië wordt., naar van Italiaansche zijde gemeld wordt, verbete ring geconstateerd. In principe is men het thans beiderzijds eens ten aanzien van de instelling een er neutrale zone, zooals door Italië aan de Somali-grens was voorgesteld Abessynië heeft dus blijkbaar op dit punt aan de Italiaansche verlangens toegegeven en wellicht eenige voorwaarden, die aan vankelijk waren gesteld, doch voor Italië moeilijk aanvaardbaar waren, prijsgegeven. Intusschen zijn weer 750 man genietroe pen onder leiding van 40 officieren te Na pels naar Afrika scheep gegaan. De prins van Piemont was bij het. vertrek tegen woordig. Een geestdriftige menigte juichte de soldaten toe. Tegen het Zwarte Front Veroordeeld wegens hoogverraad. Uit Berlijn: Nadat reeds tegen een aantal aanhangers van het Zwarte Front van Otto Strasser aanklachten wegens hoogverraad waren ingediend, heeft de eerste senaat van heit volksgerechtshof zich gister met het eerste desbetreffende geval bezig gehouden. Het betreft hier een 22-jarigen beklaagde, die eind Februari en begin Maart 1934 drie maal in Praag is geweest in het toenmalige domicilie van het Zwarte Front en van daar rond 70 brieven met propaganda-ma'eriaal naar Duitschland heeft gebracht en alhier per post heeft verzonden. De jonge man werd wegens voorbereiding tot hoogverraad veroordeeld tot 3 jaar tucht huisstraf. Er was 5 jaar geëischt. Uit Cagnes-sur-Mer: De vele hier wonen de kunstenaars, die geducht van de crisis te lijden hebben, hebben een ruilmarkt ge opend, immers niemand heeft tegenwoordig nog geld beschikbaar voor het koopen van schilderijen. Een gezicht op een schilderachtig dorp vond talrijke bieders; .tenslotte verwisselde het in ruil voor een kruiwagen met groen ten van eigenaar. Een aquarel werd geruild voor een vat. wijn en een olieverfschilderij voor een wieg. Dr. SCHUSCHNIGG NAAR PARIJS VERTROKKEN. Uit Ween enBondskanselier Dr. Schusch- nigg en de Bondsminister van Buitenland- sche Zaken, Berger-Waldenegg, zijn, naar officieel wordt medegedeeld, gisteravond met den gewonen sneltrein naar Parijs ver trokken. ONGELUK BIJ EEN PROEFVLUCHT. Uit Londen: Op het vliegveld Heston is Woensdag een driepersoons eendekker van geringe hoogte verkeerd neergekomen. Het vliegtuig was bij het opstijgen in brand ge raakt. De beide inzittenden kwamen om '4 dan is dat opdat Sovjet-Rusland driemaql zooveel vliegtuigen moge bezitten als Groot- Brittannië, méér tanks dan heel overig Europa waarschijnlijk te zamen en een le ger, talrijker dan dc vereenigde krachten •an Frankrijk 011 Duitschland. Dat alles •olgt de Sovjet-diplomatie geenszins om te Genève te poseeren als de humanitaire kampioen voor den universeelen vrede. Mil lioenen Sovjetburgers worden thans aan den honger opgeofferd, opdat op zekeren dag wij zelf en onze kinderen des te zeker der geofferd kunnen worden op de slagvel den der toekomst, aan het imperialisme, door Moskou gedroomd en geproclameerd". Tot dusver het, orgaan van de Volkeren- bondsstad. Het heillooze is, dat men dus door de hongerenden in Rusland te hulp te komen tevens meclehelpt zij het ook indirect aan de bewapeningsindustrie en verder© militaire industrialisatie van Rus* Dit feiit constateeren wil natuurlijk nog niet zeggen, dat men toch niet al het mo gelijke zou moeten doen om de slachtoffers van het duivelsche wanbeheer der Sovjets te helpen. Gods gebod van naastenliefde gaat ten slotte boven alles uit en wij moeten ook deze dingen dan verder aan de Godde lijke rechtvaardigheid en wijsheid over Als toelichting van ons oordeel over de houding van Sovjet-Rusland in de Europee* sohe politiek is de beschouwing van het „Jouraal de Genève" inmiddels .van waarde. De beestachtige moord te Berghem IN DEPOT.... Eisch 20 jaar gevangenisstraf tegen den verdachte Voor het Gerechtshof te Den Bosch werd in hoogor beroep behandeld do bekende zaak tegen den 19-jarigen fabrieksarbeider P. W. de Bie, uit Oss, die door de Bossche Rechtbank wegens doodslag op zijn neef G. de Bic, ge pleegd in den avond van 8 Augustus 1933 te Berghem, veroordeeld was tot 15 jaar gevangenisstraf. Van dit vonnis waren zoowel de Officier van Justitie, die wegens moord levenslange gevangenisstraf had geëischt, als de verdachte, in hoo- ger beroep gegaan. De beestachtige mishandeling was gepleegd met een mes en het lijk werd den volgenden dag in een greppel van het weiland te Gemert tusschen Ber ghem en Oss gevonden. De verdediging van den verdachte was thans in handen van Mr. H. Roobol uit Arnhem. Gedagvaard werden 21 getuigen charge. De nacht van 3 November Mr. Roobol vraagt aan wachtmeester Dc Gier, wat er gebeurd, is in den nacht van 3 November, toen H. A. v. d. Putten, bijge naamd „de Rut" wegens drankdiefstal werd gearresteerd. Dienzelfden nacht is Boeijen bij den wachtmeester gekomen en heeft hem gezegd, dat de Rut G. de Bie heeft vermoord. PI. vraagt waar dit ver baal van deze aanklacht is gebleven. Wachtmeester De Gier verklaart, dat van deze klacht geen verbaal bestaat. Raads heer Mr. van der Veen vraagt acte van deze verklaring. Mr. van Borkel vraagt clan aan den ver dachte, hoe hij aan de schrammen is gt«- kom.en. Verdachte zegt dat hij de schrammen heeft opgeloopen, toon hij in de braam bessenstruiken was gevallen. Het bloedonderzoek Als getuige-deskundige werd vervolgen- gehoord Dr. W. F. Hesselink, scheikundige te Arnhem. De-ze heeft op het hemd van het slachtoffer bloed aangetroffen. Hei bloed van G. de Bie behoort tot de bloed groep A.B. O)) de pet. van den verdachte waren ook spatjes bloed aangetroffen en deze spatjes behoorden ook tot de bloed groep A-B. Hij heeft ook het bloed onder zocht van den verdachte P. de Bie. Zijn bloed behoort tot de bloedgroep B. De verdachte gaf toe dat de bloedspatjes, welke op zijn pet waren aangetroffen, af komstig waren van G. de Bie. Hij had 14 dagen tevoren met G. de Bie gestoeid. Deze kreeg toen een bloedneus en enkele spatjes van het bloed zijn toen op ver- da chte's pet gevallen. Getuige-deskpndige kan niet aannemen, dat de spatjes bloed, welke op de pet van verdachte zaten, veertien dagen oud kon den zijn. Daarvoor waren zij te teer. T Op de zaklantaarn van den verdachte te eveneens, aldus getuige-deskundige - bloed aangetroffen, dat behoorde tot de bloedgroep B. Hierna ontspon zich tusschen den des kundige en den verdediger een vinnig debat over het bloedonderzoek. Stukken verduisterd? Mr. Roobol protesteert ertegen dat zon der permissie de jas van het slachtoffer is verbrand en beweert, dat bij het onder zoek stukken verduisterd zijn, die voor de verdediging van het grootste belang zijn. Aan wachtmeester Curfs vroeg Mr. Roobol. v/aar het verbaal gebleven is dat in den nacht van 3 November is opgemaakt en waarom „De Rut" van het Huis van Be waring te Den Bosch naar de marechaus see-kazeme te Oss is overgebracht De wachtmeester verklaarde dat dit was ge schied naar aanleiding van een anoniem schrijven. Mr. Roobol vroeg aan het Ho» den wachtmeester te verplichten den naam - De zaak-Hauptmann TRENTON, 21 Febr. Terwijl Hauptmanns verdedigers de voorbereidingen treffen voor de behandeling van zijn zaak in hooger beroep deelde de gouverneur van New-Jer sey Hoffmann mede, dat hij tot nog toe 124 brieven had ontvangen, waarin hem werd verzocht Hauptmann gratie te ver- leenen. AANVARING BIJ VENETIE. Uit Belgrado: Ongeveer 16 zeemijlen bui ten Venetië is gistermiddag in een dichten mist hot Zuid-Slavische s.s. „Vila" in aan varing gekomen met het Italiaansche s.s. „Robi". De botsing was zoo hevig, dat de „Vila" binnen tien minuten zonk. Volgens de tot dusverre alhier ontvangen berichten zijn van de 32 koppen tellende bemanning "1 gered. HITLERS GEZONDHEIDSTOESTAND. Hij zou lijden aan laryngitis. Naar de „Matin" uit Berlijn verneemt, is Hitier lijdende aan laryngitis (strotten- Jioofdontstëking). Zijn gezondheidstoestand is bij voortduring onbevredigend. DOOR LAWINE BEDOLVEN. Uit Andermatt: Bij Zumdorf tusschen Realb en Hostenthal is gister een lawine naar beneden gekomen, die den 25-jarigen Joseph Gwerder uit Realb heeft bedolven, toen hij zich met twee jachthonden op weg bevond ter waarneming van het wild. Hij kon nog slechts als lijk geborgen worclen. Kort Nieuws Te Mainz en te Halle zijn twee 33-jari- i mannen ter dood veroordeeld, beiden wegens roofmoord op oude menschen. Te Rome zal een monumentaal fascis tisch partij huis verrijzen ter plaatse van een reeks oude en onaanzienlijke huizenblokken. Politieke vluchtelingen zullen ook voortaan Frankrijk binnen mogen komen, maar de vele ongewenschte elementen zul len worden geweigerd en wellicht in de Fransche koloniën te werk worden gesteld. De verklaringen van „de Rut" De kroongetuige II. A. v. d. Putten, bijge naamd „de Rut", verklaarde in de mare chausseekazerne te zijn mishandeld, wat wachtmeester Curfs ontkent. Verd. P. do Bie: „Ik heb de Rut om hulp hooren roepen, toen hij in de mare chaussee-kazerne werd mishandeld. Dezelfde wachtmeester heeft mij tot bloedens toe ge slagen". Mr. Roobol vraagt aan hot Hof een vervolging wegens meineed, in te stellen tegen wachtmeester L. Curfs. Wachtmees ter Ch. de Gier verklaart vervolgens onder eed©, dat de Rut en de Bie niet zijn mis handeld. „De Rut": „Hij liegt. Hij heeft mij ook geslagen en gezegd: Nou heb je ze gekregen, maar do volgende keer krijg je nog meer." Do wachtmeester verklaarde vervolgens dat „de Rut" tegen hem heeft gezegd: „Als de zaak voor het Hof voorkomt, dan ben ik in staat om wel drie meineeden te doen, of ik hou me gek." „D e Rut": „Dat is niet waar". Mr. Roobol verzoekt dan het Hof ook dezen wacht meester wegens meineed te vervolgen. De President vindt daarvoor nog geen termen aanwezig. De verklaringen van J. de Bie De kistenmaker J. de Bie, vader van het slachtoffer en oom van den verdachte, verklaart o.a. dat dc „Rut" hem verteld had: „Pietje heeft mij bekend, dat hij Ger* rit vermoord heeft". „De I\ut" drukte hem vervolgens de hand en betuigde zijn spijt dat hij dit niet eerder had verklaard. „De Rut" was toen zeer kalm en zag er niet uit als iemand die mishandeld was. Mr. Roobol wil aan dezen getuige eenige vragen stellen. Getuige zegt tot Mr. Roobol: „Ik wil met jou niets t.e maken hebben. Het is rotzooi, alles wat je in Oss hebt opgezocht en ik vind het schandalig dat er nog iemand kan gevonden worden, die dezen verdachte wil verdedigen". De President verzocht dezen verdachte zich netjes uit te drukken en de vragen van Mr. Roobol te beantwoorden. Uit de gestelde vragen en de gegeven ant woorden blijkt, dat de getuige ook wel iets op zijn kerfstok kan hebben. Er volgt dan een debat tusschen „de Rut", den vader van het slachtofer en den ver dachte. Verdachte zeide: deze man heeft alles gedaan om mij in de gevangenis te helpen". Getuige: „Je bent een groote deugniet, je bent niet waard dat je nog een minuut leeft". Het verbaal van Wachtmeester Curfs Getuige mej. Van Berkel heeft aan Wachtmeester Curfs eenige verklarin gen afgelegd. Wachtmeester Curfs heeft hiervan een verbaal opgemaakt Mr. Roobol: „Ik heb dit verbaal niet in de stukken gezien. Is dit. er daln later heimelijk in gestopt?" Getuige deelde mee, dat op 2 Novem ber wachtmeester Curfs en wacht meester De Gier bij haar zijn gekomen. Curfs zeide: „Je krijgt geld als je iets weet van P. de Bie en van der Pas". Getuige had toen geantwoord er niets van te weten. Mr. Roobol: Mijnheer de President de wachtmeester De advocaat-generaal: „Heeft de wachtmeester het weer gedaan? U komt met insinuaties voor den dag. Getuige L. L. v. d. Putten, een broer van „de Rut", durft niet onder eede verklaren, dat hij dien bewusten nacht Piet en Gerrit de Bie bij elkaar heeft gezien. De moeder van het slachtoffer Hierna werd de moeder van het slacht offer als getuige gehoord. Onder een vloed van tranen vertelt zij dan, dat haar zoon Gerrit en Piet de Bie een verhouding had den met vrouw Ceelen. Zij heeft haai jongen daarvoor meermalen gewaar schuwd. Getuige zegt, dat de verdachte een grootp deugniet is. Hij heeft het hoofd van haar zoon op hol gebracht Verdachte is een groote dief. Ik wil alles niet zeggen. Maar het is gebeurd, dat Piet tegen Gerrit zei- „Ga eerst naar bed en sta een uur latei op, dan gaan we samen op roof uit." Get verklaart dan nog, dat Piet erg ja- Joerech was op Gerrit, omdat deze ook bij vrouw Ceelen kwam. Haar zoon heeft ook verklaard, dat Piel veertien dagen voor den moord Gerrit met een mes in den rug heeft gestoken. Get zegt dan nog, dat haar zoon tegen haai heeft verklaard, dat hij met Pietje den roofdoverval heeft gepleegd hij de oude vrouw Van Dijk te Geffen. De getuigen décharge IN DE PIJP. Douwe Egberts Echte Trieschc Heeieti-Baa» en Varinas Nederlands geurigste pijptabak. van 8 Augustus 1933 tegen half elf, naar bed was gegaan. Even later kwam zijn zoon Piet binnen. Get. heeft hem duidelijk zien binnenkomen. Get verklaarde ook, dat hij nog twee uren wakker heeft gelo gen en niet heeft gezien, dat Piet de wo ning verlaten heeft. Get van Dijk zei, dat hij giet en Gerrit de Bie allebei reuzejongens"' vond. Het waren goede kameraden. Van jaloezie tus schen hen heeft hij nooit iets gemerkt. Van een verhouding tusschen hen en zilt» vrouw heeft get ook niets bemerkt, want die verhouding heeft nooit bestaan. De verdediger vraagt hem dan, of hij niets weet van een steekwonde, welke Gerrit de Bie veertien dagen tevoren hao opgeloopen. Get zei, dat Gerrit hem dit had verteld toen Piet erbij stond. Gerrit heeft toen niet gezegd, dat Piet het gedaan heeft Piet heeft toen Gerrit zijn jas nog uitgetrokken en heeft naar de wonde ge keken. Het requisitoir Nadat verd. er bij blijft, dat hij onschul dig is, houdt de advocaat-generaal zijn re quisitoir. Bij onderzoek is komen vast te staan, dat de schoenen en de kleeren van verdachte welke hij voor den moord gedragen heeft, na den moord gewasschen zijn. Waarom zijn deze objecten gewassohen? Natuurlijk om dat er iets gebeurd is. dat het daglicht niet mocht zien. De advocaat -generaal is van meening, dat toen „de Rut" uit eigen beweging bij de marechaussee kwam om te verklaren dat Piet de Bie hem bekend had, dat hij Gerrit de Bie had vermoord, hij de volle waarheid sprak. Het is komen vast te staan, door de ver klaring van getuige Boeyen dat Piet de Bie niet om half elf te bed lag. De overweging, dat verdachte den moord beeft bedreven wordt zeer versterkt door het rapport van dr. Hesselink. Er is nog een aanwijzing ge weest dat de verdachte diverse motieven had om den moord te bedrijven, nl. zijn ver houding tot vrouw Ceelen en zijn jalouzie. toen hij merkte' dat Gerrit favoriet was. Daarom ook die 67 messteken, welke in dolle drift zijn toegebracht Alles wijst er op, dat deze verdachte den moord heeft gedaan. Hi] heeft het slachtoffer naar een afgelegen plaats gelokt en van achteren onverhoeds aangevallen. De advocaat-generaal eischt tenslotte tegen verd. 20 Jaren gev. straf. De verdediger bleef bi] zijn eisch, dat tegen de beide wachtmeesters een ver volging wegens meineed dient ingesteld. Het pleidooi De verdediger begon met te proteste'eren tegen de wijze, waarop deze zaak is onder zocht. Het is meer dan onmenschelijk, dat getuigen met zweepslagen worden gedwon gen, verklaringen af te leggen tegen hun wil. „De Put" heeft voor de Rechtbank gelo gen, doch vanmorgen heeft hij de w.aariieid gesproken. Nu moet hij geloofd worden. Schandelijk is het, dat de wachtmeesters opzettelijk een proces-verbaal, dat ten gun ste van den verdachte was, hebben zoek ge maakt. Zijn er geen anderen die dit misdrijf heb ben kunnen plegen? Spr. kan den moorde naar aanwijzen, doch heeft daarvoor noodig de hulp van den procureur-generaal, die deze hem niet geeft. Er zijn andere perso nen, die motievela hadden om Gerrit de Bie te vei-moorden. Spr. valt ook de verklarin gen van dr. Hesselink aan. Er is geen bewijs geleverd, dat de verdachte zich aan diit mis drijf schuldig gemaakt heeft, zegt spr. en daarom vraagt, hij vrijspraak voor hem. In zijn repliek viel de advocaat-generaal in zeer scherpe bewoordingen Mr. Roobol aan. wiens optreden hij als schandelijk en onbeschaamd kwalificeerde. De President vraagt dan aan verdachte, of hij nog iets te zeggen heeft. Verdachte: Ik ben onschuldig! Het Hof zal over 14 dagen uitspraak doen. Weerbericht Het dunne PÖltJe geeft den vorlgen stand Hoogste stand te Genua 765.3. Laagste stand te Thorshavn 715;5. Stand vanmorgen halftwaalf 745.0. WEERVERWACHTING Matige tot krachtige W. tot Z.W. wind, tijdelijk opklarend, later wellicht weer regen, aanvankelijk kouder. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De kern van de depressie ten Z. van IJs land is weinig van plaats veranderd, maar nog dieper geworden. Een vrij groot gebied is onder 720 mM.. Bij het uitbreiden naar O. en N. zijn de luchtdrukverechillen in onze omgeving weer toegenomen. Eei Z.W. stoma waait over het Kanaal en de Noordzee. Op IJsland nam de vorst toe. In N.-Scan- dinavië steeg de temperatuur evenals in ons land cn i.i Duitschland. Bijna overal is de lucht betrokken of zwaar bewolkt met plaatselijke regenbuien op de Britsche eilanden, in Frankrijk, ons land, W.-Duitsdhland en Z.-Scandinavië en sneeuw in N. Scandinavië er op IJsland. Bij de langzame beweging van de hoofd depressie ie nog tijdelijk opklaring, latei- weer toeneming van wind te wachten met kans op regen do^r de nadering van een nieuwe secundaire. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 9.0 C. 22 FEBRUARI. Zonsopgang 7.05 uur, zonsondergang 5.23 uur Maan op nam. 10.22 uur, onder v.m. 7.43 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 22 FEBRUARI. Van 's avonds 5.53 uur tot 's morgens G.32 uut HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Terschelling 10.57 23.05 Willemstad 6.06 1P.2o HarlIneen 11.35 23.50 Brouwersh. 4.2« 1«.39 Den Heldsr 9.25 21.20 Zierikzee 4.55 1720 Mmulden 5.22 17.32 Wemeldinge 5.2 17,39 Hoek v. Holl. 4.31 1P.38 Vllssingen 3.25 16.48 Schevenlngen 4.43 lfi.48 Teraeuzen 3.?8 '6.1d Rottoidam 6.19 18.51 Hanaweert 4.41 17.07 Gemengd Nieuws. Doodelijk auto-ongeluk Gister is op het erf vain dien heer Pdlhoom onder L e u s d e n bij Amersfoort, oen droe vig ongeluk gebeurd. Bij het laden en lossen van goederen uit een vrachtauto was ooit het 7-jerig zoontje van de familie T. aanwezig. Op een gog-weiv oogenblik reed de bestuurder van de vracht- auto de wagen achtereb, met het gevolg, dat het knaapje, dat zich aóhter do wagen bevond, onder de auto terecht kwam. Het kind liep zoodanige verwondingen op, dat ae dood vrijwel onmiddellijk intrad. SHi melden zich bij de marechaussee, 'die het DE ACTIE TEGEN DE AUTOBUS DIENSTEN De politie heeft in samenwerking met het Rijkstoezicht op de Spoorwegen heden te Sassenheim een aantal autobussen van de z.g. wilde diensten AmsterdamDen Haag in beslag genomen, terwijl de passa giers gedwongen werden uit te stappen. Uit het fefc, dat vandaag de controle te Sassenheim plaats vindt, blijkt, dat het .tot-, nlon ia R'CVAnCT HET OUD VROUWKE EN HET BRIEFJE VAN VEERTIG Onder loket-varia lezen we in het maand blad „P.T.T. nieuws" al.s historisch het vol gende: Acht uur in den morgen. Het loket gaat open. De eerste klant is een oud vrouwke met 'n karbiesje aan de hand. 't Oude menschke was zichtbaar vermoeid. Ze had ook al V/2 uur geloopen. Uit 't kar biesje kwam, in kranten gewikkeld, haar spaarbankboekje te voorschijn. Geheimzinnig fluisterde ze: ,,'k Mot alles teïughebbe". De Directeur, die het vrouwke kende, maar nog beter op de hoogte was van de omstan digheden onder welke ze met haar geit bij anderen inwoonde, meende dat haar te moe ten ontraden. „Ja maar meneer, ze hebbe mie verteld, dat de cente op 't boekske niks meer waard be'nne.". „Gekheid" zei de Directeur, „u gaat uit wer keu om 'n paai' eenten te verdienen en nu moet het ineens op? 'k Zal u f50 geven, is dat goed?" 't Vrouwke berustte. Het formulier werd opgemaakt en 't vrouw ke zette 'n „kruuske". Ze kreeg vier rijksdaalders en 'n bankje van veertig. De lezer kent het nog wel: zoo'n groen brief je waar met sierlijke letters opstond: veertig gulden en waarop aan de bovenzijde o.m. 'n liggende leeuw was afgebeeld. 't Vrouwke pakte alles zorgvuldig in de karbies, groette en vertrok. Twee uur in den middag. De eerste klant was weer 't oude vrouwke, ook ditmaal weer met karbies en boekje. Ze toonde het briefje van veertig en riep met stemverheffing: „ie heb oe vergist". Haar krom gewerkte vinger wees naar 't op schrift: veertig gulden. „Daer steet veevoeder en hier (op den leeuw wijzend) steet 'n koe en ik heb maer 'n sikke". Men had gemeend 't vrouwke wijs te kun nen maken, dat het bankbiljet van veertig eeu bewijs was, waarop voer gehaald kon worden voor de geit De loeuw verijdelde deze truc echter. Het vrouwke kreeg voor haar bankje 18 rijksdaalders, groette en vertrok.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2