|linti mCrihsdK (tfourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken BINNENLAND. Wetenschap. P A L T H E abonnementsprijs: Per kwartaal in Lelden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaat Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 21 FEBRUARI 1935 15e Jaargang abbertmtieprijjen: Van I tot 5 regels1.17'/i Elke regel meer0.22' Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 N°. 5407 Wie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt de tot i Maart a.s. nog te verschijnen nummers gratis. Zoowel eigenlijk dagblad als Zondagsblad bevatten een keur van lectuur, en gaan in hoeveelheid elk voor vergelijking in aanmerking komend blad te boven, en in prijs er beneden. 'Abonné's op te geven aan de Administratie van DE NIEUWE LEIDSCHE COURANT VERLOREN ILLUSIE Het vrije woord in de S. D. A. P. Het verloren gaan van het werkelijke ideaal bij de socialisten, het afzakken naar groeps- en persoonlijke beeeerten moet het gevolg worden van deze voortwoekerende mentaliteit. Daar echter naar buiten de schijn moet worden gered, ontstaat- het tweeslachtige dat het optreden van de partij in de laatste tijd kenmerkt Waar is tie Hollandsche rondborstigheid in do geschie denis met de Zeven Provinciën, ten opzich te van de democratie, in de Amsterdamsche gemeentepolitiek van de jongste tijd? Wqar zijn de ruiterlijke manieren in onze pers? Als deze dingen ontbreken, terwijl de eigen volksaard zoowel als ons beginsel ze van zelfsprekend meebrengen, waaraan anders is het dan toe te schrijven als het niet is aan vreemde invloed. Moet niet deze on waarachtigheid, dat terugdeinzen voor de verantwoordelijkheid voor zelf geschapen situaties, die laffe zucht om zich daaraan te ontwringen en anderen als de schuldigen aan te wijzen, dat nooit of te nimmer er kennen van ongelijk, vriend en tegenstan der met afkeer vervullen? De hooge woorden zoolang men zich vei lig waant en het kermen zoodra men in 't nauw geraakt, de alle begrip van fatsoen te'buiten gaande, een blinde haat ademen de schrijfwijze zooals we die hebben leeren kennen van de Roode en Dr. H. Polak, een haat die zelfs een Einstein tot de meeat inconsekwente uitspraken kan verleiden, heel deze Shylock-geest dient do Socialisti sche gedachte slecht en heeft een bedenke lijke afmeting in de partij aangenomen. Dit is een lang citaat uit de brochure van S. Algra „Wat dunkt u van de S.D.A.P., partijgenootl" Maar dat „partijgenoot" is er reeds af. Met de regelmaat van een perio diek verschijnen de brochures van sociaal democraten, die van „verloren illusies" spreken. Echter staat men ook paf van het prompte, hoe het partijbestuur der S.D.A.P. daarop reageert. Als 't niet anders kan, gaat de zaak in de doofpot (brochure Duys) als men het aandurft volgt ontslag uit de dienst en uitzetting uit de partij. Nauwlijks was ons artikel verschenen, of men kon in de roode pers lezen, dat de heer Algra geroyeerd was 'als lid der partij, om dat zijn politieke opvattingen sinds lang niet meer te rijmen vielen met het lidmaat schap van de S.D.A.P. en omdat hij bij her haling blijk gaf van uitgesproken anti-' semietische gevoelens. Dit laatste is een nieuwe factor om las tige elementen van zich af te schudden. Maar de traditioneele toevoeging, dat de uitgeworpene sedert lang ontrouw was ge worden aan de beginselen der partij, is frappant Ze is het vooral daarom, wijl men zich afvraagt, hoe het toch mogelijk is, dat zoovele vooraanstaande figuren in de S.U. A.P. jaar en dag als trouwe partijgenoot betiteld worden, terwijl ze in hun hart reeds zoo ver zijn afgezworven. En het ls ook frappant, dat zulke menschen vandaag nog als levend bewijs voor de waarheid der sociaal-democratie gelden, terwijl morgen elk beroep op hen wordt afgewezen met een minachtend gebaar: „O, die renegaat hénnen we al sinds lang niet meer!" Het is, zooals Algra schrijft: de schijn haar buiten moet wordengered. Ondanks inconsekwenties als van „den grooten ge leerde", Albert Einstein, „Nobelprijswinnaar, Duitscher, Jood"; zooals een recensent in de roode pers hem 13 Maart 1934, noemde. Buitengewoon interessant is wat Algra Óver- dezen grooten geleerde zegt: „De veelzijdige man, die méér is dan een groot geleerde, die een groot mdu sen is in den schoonst en zin des woords. Aldus vangt de ongenoemde recensent zijn bespreking aan, om vervolgens uit Einsteins jongste boek: „Mijn kijk op het leven een gedeelte aan te halen, waarvan hier een passage moge volgen. „En hier kom ik te spreken over ergste misgeboorten van den kuddegeest, het gehate militarisme. Wie met plezier op de maat van de muziek in de rij kan loopen, die is voor mij reeds verachtelijk. Hij heeft slechts bij vergissing zijn hersens gekregen, hij had kunnen vol staan met zijn ruggemerg. Een derge lijke schandvlek van de beschaving moest zoo spoedig mogelijk verdwijnen. Heldenmoed op commando, doelloos geweld en het misselijke gevaderlanu. ik haat ze vurig! Oorlog.vind ik gemeen en laag: ik zou mij liever in stukkei. laten slaan dan mee te doen aan zoo iels verachtelijk: Men ziet Einstein, bijna stikkend van haat, naar zijn keel grijpen als hij dit ge schreven heeft. Reeds jegens het in zijn verachting deelend schepsel dat „met ple zier op de maat van de muziek in ":i kan loopen". A. B. Kleerekopcr haalt in „Het Volk' „Het moet vriend en tegenstander van do socialistische beweging goed duidelijk zijn, dat een ieder van ons er juist zóó over denkt" Ik had anders reeds onder den titel „Het doel voorbij"" een ingezonden stukje aange boden aan Het Volk waarvan de opname geweigerd is waarin ik van een andere meening blijk gaf. Maar nu de andere helft. In „Het Volk" van 5 Sept '34 lezen we het volgende: „Einstein tegen dienstweigering." „Het Nazi-gevaar heeft hem van over tuiging doen veranderen." „De anti-militarist Alfred Nahon te Brussel heeft zich onlangs tot Einstein gewend naar aanleiding van de zaak van de voedselstaking der dienstwei- Van het antwoord door Einstein gegeven, zooals dat in dit artikel wordt verteld, geei ik enkel het slot: „Daarom zeg ik U onomwonden: In de huidige omstandigheden zou ik, als Belg, den militairendienst niet wei geren, maar met mijn volle ge weten aanvaarden, met het ge voel bij te dragen aan „Ik verzoek U dezen brief ter kennis te willen brengen van de geestverwan ten met wie U in aanraking komt en ook in het bijzonder van de twee vrien den die zich in gevangenschap be vin- Men ziet dat Einstein's diepe verachting van dezulken „die slechts bij vergissing hun hersens kregen", kan beginnen bij Einstein. Dit is wel heel kras en het is begrijpelijk, dat de roode pers slechts één middel weet de consekwentie van deze inconse- kwentie te ontkomen: er wordt een -nieuwe rubriek van afvalligen geopend: zij, die „uitgesproken anti:semietische gevoelens" openbaren. Of Algra zich in de omgang en in het partijleven der S.D.A.P. te Amsterdam daaraan schuldig heeft gemaakt, weten wij niet Maar de brochure is in geen enkel opzicht krenkend voor de Joden. En dat hij zich wellicht vele malen geërgerd heeft aan het arrogant optreden van sommige Joden, die in Amsterdam de toon aangeven, wie zal het hem kwalijk nemen? A. B. K. b. mag op Protestantsche en R.K. christenen smalen en schimpen, zoo veel hem lust en tegelijkertijd eigen lof zingen. Dat noemt men democratie, zegt de schrijver terecht. Maar men vergeet het beschamende feit dat de federatie ver gadering in Amsterdam rechtstreeksche in vloed uitgeoefend heeft op de handelingen in den gemeenteraad en hiermede een cari- catuur op de democratie heeft geleverd, welker gevolgen ook voor-de partij zelf niet licht kunnen worden benaderd. We moeten het hierbij laten. De schrijver wete echter, dat het óók een illusie is, als hij meent dat de partij licht begeert. Men kan gemakkelijker eenige critici bui ten de partij zetten. De reis van Koningin en Prinses naar Zwitserland Unterwasser het reisdoel De Koningin en Prinses Juliana zijn heden ochtend op haar reis naar Zwitserland Bazel gepasseerd De Koninklijke bezoeksters hebben gedurende de geheelë reis over Duitsch grond gebied in den slaapwagen vertoefd. Om 6.20 hedenochtend arriveerde de trein aan het hoofdstation te Bazel. De Koningin en de Prinses verlieten hier met hun gevolg den trein en begaven zich de Koninklijke wachtkamer van het 6ta- tionsrestaurant, waar het ontbijt werd ge bruikt. De beide Vorstinnen zagen er zeer goed uit. Om 7.05 uur, een kwartier later dan de vast gestelde dienstregeling, werd de reis met den sneltrein naar Bern voortgezet. De directie van de Zwitsersche Bondsspoor- wegen heeft voor de Koninklijke bezoeksters nieuwe salonwagen ter beschikking ge- Het plaatsje Unterwasser. De Koningin en de Prinses, die eenigen tijd in Zwitserland zullen verblijven, hebben daar toe het plaatsje Unterwasser uitgekozen, dat de N.O.-hoek van Zwitserland ligt, in Ober Toggenburg. Het wordt door hoog oprijzende bergen te gen de kille bergwinden beschut en onder scheidt zich van de andere plaatsen in het Ober Toge-enburg door een zeer zacht en mild klimaat. Het dal is ten Noorden begrensd door het imposante Alpsteinmassief, terwijl in het Zuiden de toppen van de Churfirsten de afoluiting vormen. Het is er zeer bekoorlijk en zooals gezegd windstil gelegen, en baadt zich. volop in de zon. Het heeft een schitterend skigebied en schaatsenrijders vinden er een groote ijsbaan. Ongeveer 450 M. boven het dorpje, heeft Unterwasser zijn „Iltios", wat „Corviglia" is St. Moritz, „Parsenn" voor Davos en „Hahnenmoos" voor Adelboden. Behalve ontspanning en vermaak biedt Un terwasser door zijn krachtige lucht, verzadigd het hars der bergdennen, herstel en ver sterking Ernstige misgreep Van leden en leiders der N.S.B. De redactie van Ons Leger, officieel .-gaan van de Kon. Ned. Vereen, van de zelfde naam schrijft in het Febr.-nummer: „Ter gelegenheid van een propaganda- avond, georganiseerd door het Nationaal Jongeren Verbond voor het Kon._Nederl.-In- dische Leger, waarbij de Koningin en Prin ses Juliana door Haar aanwezigheid blijk g'aven van Haar zoozeer gewaardeerde be langstelling, hebben N.S.B.-lieden met medeweten van hun leiders zich niet ont zien de Vorstelijke personen bloot te stellen aan een afkeurenswaardige demonstratie, weinig minder ergerlijk dan de poging tot demonstratie der communisten in de Tweede Kamer. Hier kan van hun zijde niet de be doeling hebben voorgezeten blijk te geven van hun gehechtheid aan het Koninklijk Huis daarvoor heeft de N.S.B. te duide lijk kenbaar gemaakt haar geringschatting van ons constitutioneel Koningschap maar om eigen doel na te streven. Laten ook de organisatoren van dezen avond uit het ernstige les putten. Tweede Kamer De Tweede Kamer heeft besloten den ad junct-commies ter griffie, den heer H. G. v a n Zwijndregt, met ingang van 1 Maart r te bevorderen tot commies. DE IJSELBRUG BIJ WESTERVOORT Naar wij vernemen zal niet eerder een a; vang worden gemaakt met de verbreeding i de IJselbrug by Westervoort, alvorens een slissing is gevallen, ten aanzien van het wets ontwerp inzake de tolgeldheffing. Zooals weet bestonden er plannen de rijweg op ge noemde brug te verbreeden en van oen beton- dek te voorzien, terwijl na een kleine vorschui- Iving van de brug voetpaden ter weerszijden zouden worden uitgebouwd. Het wetsontwerp Ondernertiers- overeenkomsten Een adres van het C.N.V. Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft zich met oen adres inzake het wets ontwerp betreffende de bindendverklaring van onderaemersovereenkomston tot de Tweede Kqjper gewend, met het verzoek dit ontwerp aan te nemen. Het C.NiV. meent, dat in de toekomst aan de bedrijfsraden verordenende bevoegdheid zal moeten worden gegeven, zoowel tén op zichte van sociale als economische bedrijfs regelingen. Dit natuurlijk onder controle van de Overheid of van een door de Over heid in te stellen lichaam. Het C.N.V.-be- stuur erkent, dat het thans nog niet moge lijk is. zoover te gaan. De bedrijfsorganisa tie is nog niet algemeen zoover voortge schreden, dat haar nu reads een dergelijke taak kan worden opgedragen, al zou in enkele bedrijven wel reeds een bescheiden ap in deze richting kunnen gedaan orden. Evenwel moet met den samenhang van economisohe en sociale belangen ook bij de wettelijke regeling die thans aan het oor deel der Kamer onderworpen wordt, reke ning worden gehouden. Het C.N.V.-bestuur juicht het daarom toe, dat in het gewijzigde ontwerp de bepaling is opgenomen, dat in de commissie, die den Minister zal hebben te adviseeren over den algemeenen maat regel van bestuur, waarbij de voorwaarden zullen worden bepaald, waaronder een ou de rnemersovereenkomst algemeen verbin dend wordt verklaard, ook vertegenwoordi- van de centrale arbeidersorganisaties zullen worden opgenomen, en dat de be- drijfsraad in het betrokken bedrijf, indien deze bestaat, zal worden gehoord. Ook nam het .net instemming kennis van de bepaling dat de belanghebbenden uit den betrokken bedrijfstak gehoord moeten wor den. Tot deze belanghebbenden behooren. naar de meening van het C.N.V., ook de werknemers uit den betreffenden bedrijfs tak. Het C.N.V.-bestuur dringt er op aan, de betreffende bepaling, aldus te verduidelijken, dat komt vast te staan, dat ook de werk nemersorganisaties gehoord moeten worden. Tenslotte dringt het C.N.V. er bij de Ka mer op aan, te willen bevorderen, dat naast de wettelijke regeling aer verbindend-ver klaring van ondernemersovereenkomsten, tot stand komt een wettelijke regeling be treffende de verbindend-verklaring van be palingen der collectieve arbeidsovereen komst. Verbindend verklaring van bepalingen der collectieve arbeidsovereenkomst moet als een noodzakelijke completeering van de voorgestelde wettelijke regeling algemeen verbindend verklaring van ondernemereover eenkomsten worden beschouwd. G. R. STERK t Lid Prov. Staten var Zuid-Holland Wethouder van Leerdam 'a een -kortstondig maar ernstig lijden gisteren over leden de heer G. R. Sterk, wethouder van Financiën te Leerdam en lid van de Prov. Staten Zuid-Holland. Het plotseling overlijden van den heer Sterk zal in menige organisatie ledige plaats achterlaten, die moeilijk zal zijn te vervullen. Hij was sinds 1902 lid van den gemeente raad van Leerdam, van 1919—1927 en ook weer van 1931 wethouder van financiën. Voorts was de heer Sterk lid van het be stuur der Vereen, voor Chr. Onderwijs, sec retaris-penningmeester van het Polderbe stuur Bruinsbel en Leerbroek en ook lid van de Commissie voor Kaascontrole. De heer Sterk was als landbouwer in wijden omtrek bekend en gaf voorts zijn krachten aan de bevordering van het alge meen belang. Hij heeft den leeftijd van 70 jaar bereikt. Hij behoorde tot de Ned. Herv. Kerk. In den Gemeenteraad van Leerdam zal hij worden opgevolgd door den heer J. A de Jong. De begrafenis zal plaats hebben Maandag liddag 12 uur op de Oude te Leerdam. Twee Nederlanders in Duitschland veroordeeld Wegens overtreding der deviezenbepalingen Voor de. rechtbank te Kleef hebben terecht gestaan twee jonge Nederlan ders, de heeren D. B. uit Nijmegen en A. V. uit Berg en Dal. Deze waren op 1-1 Januari j.l. gearresteerd onder be schuldiging van overtreding der de viezenbepalingen. Hun was ten laste gelegd, dat zij verscheidene malen met reischeques naar Duitschland waren gekomen, welke zij te Dussel- dorf inwisselden, waarna zij met de ontvangen marken naar Nederland terugkeerden. Toen zij gearresteerd werden verklaarden j, dat zij teruggingen naar Kranenburg nabij de grens om met relaties in Neder land te telefoneeren over het aanknopen van een radiotoestel, daar zij met dit doel naar Duitschland waren gegaan. Zij zou den toen te weinig geld bij zich hebben gehad en wilden hun opdrachtgever vragen of deze met een mindere kwaliteit radio toestel genoegen kon nemen. De rechtbank hechtte aan deze verkla ring geen geloof en veroordeelde beide jongemannen ieder tot anderhalf jaar angenisstraf en 4900 M t e. Waarschijnlijk zullen beiden in hooger beroep gaan. Onze handel met Sovjet-Rusland Enkele cijfers voor 1934 en 1935 Naar wij vernemen heeft de Sovjet Unie in 1934 in Nederland orders geplaatst tot een totaal bedrag van ongeveer 21.7 rr.il- lioen, teegenover ongeveer ƒ16 millioen in 1933. Onder de Russische orders vallen o.a. de volgende aankoopen: rubber ƒ7.4 mil lioen, tin 4 millioen, verscheidene kolo niale producten, als suiker, specerijen, enz. ongeveer 700.000, hennep 150.000, thee j3 millioen. Aan landbouw- en visscherij- producten werd uit Nederland naar Rusland uitgevoerd voor een bedrag van bijna een millioen gulden, waaronder varkensvleesch en spek, haring, kaas en eenige andere producten. Er werden 44.000 vaten haring naar Rus land uitgevoerd. Een belangrijke toeneming valt waar te nemen bij de bestellingen van industrieele producten, die een bedrag van ongeveer 545.000beliepen. Hieronder vallen ver scheidene machines, aJs boorinstallaties, werktuigmachines, armaturen enz., twee kolengrijpers en een baggermachine. Onder deze rubriek vallen ook mechani sche instrumenten tot een bedrag van ƒ150.000. Leveranties ven kinine en kinine zouten beliepen 2.14o.t<00, terwijl 1.600.000 voor Nederlandsche schepen wérd betaald. In Januari en Februari van dit jaar zijn de industrieele opdrachten verder vermeer derd. De firma Verschure en Co's Scheeps werf en Machinefabriek te Amsterdam, mei welke de Sovjet Unie reeds lang zaken relaties onderhoudt, en die ook in 1934 op drachten voor de reeds genoemde kolen grijpers en baggermachine kreeg, heeft dit jaar reeds opdracht ontvangen voor de bouw van vijf zeeslsepbooten. Intusschen zijn verder twee bagger machines besteld bij de werf „Gusto*' te Schiedam, en twee houtvrachtschepen bij de Ned. Scheepsbouw-Mij te Amsterdam. Deze beide laatste or drachten betoekenen orders tot een bedrag van meer dan 3 millioen. Verder heeft de Sovjet Unie in het jaar '35 in Nederland reeds vijf schepen aan gekocht voor ongeveer ƒ575.000, en intus- sohen nieuwe orders geplaatst voor tin andere producten. Uit Oost-lndie Geweldige brand te Uitgeest Houtwarenfabriek, werkplaats, vier wonin gen en loods in de asch gelegd In den nacht van Woensdag op Donderdag te omstreeks kwart voor een is brand uitgebroken in de hout warenfabriek van de Gebr. Smits aan het Nieuwland te Uitgeest (N.-H.). De brandweer was weldra met al het beschikbare materiaal ter plaatse. In een oogwenk stond de fabriek in lichtelaaie terwijl de vlammen in ver band met den hevigen wind ook oversloegen naar de opslagplaatsen en het woonhuis van den brandstof- fenhandelaar Molenaar. Eenige personen, die naar een uitvoering van een kinderkoor waren geweest ontdek ten ongeveer half een den brand. De fa briek welke een oppervlakte besloeg van 6 a 700 M2 is geheel afgebrand zoomede de schilderswerkplaats en het naast de fabriek gelegen woonhuis van een der firmanten, den heer Jac. Smits. De heer Smits en zijn familie die zich reeds ter ruste hadden begeven moesten uit hun slaap worden gewekt en konden zich nog juist bijtijds in veiligheid brengen. De brandstoffenschuur van den heer Molenaar is eveneens verbrand terwijl bovendien een dubbel woonhuis dat aan de overzijde van den weg is gelegen door overslaande von ken eveneens vlam had gevat en in de asch is gelegd. Dit dubbele woonhuis werd bewoond door de families de Graaf en Groen, terwijl het hiernaast gelegen door de familie J. Baars bewoond huis even eens geheel in de asch werd gelegd. De oorzaak van den brand is onbekend. Door dezen brand zullen vijftien perso nen, die in de fabriek werkten, getroffen worden en zonder werk komen. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Een adres van het C.N.V. inzake het wetsont werp tot bindend verklaring van de ondernemers- overeenkomsten. Overleden de heer G. R. Sterk, lid Prov. Stater» an Zuid-Holland en Wethouder van Leerdam. Te Kleef zijn twee Nederlanders tot gevangenis straf en boete veroordeeld wegens markensmokke larij. Te Uitgeest heeft een geweldige brand gewoed. Blz. 2 Men verwacht, dat Simon naar Berlijn zal gaan. Nfet vóór begin Maart een antwoord aan Duitsch- land te wachtea. Een vonnis te Berlijn waarin het „Zwarte Front" van Otto Strauss als hoogverraderlijk word: gekenmerkt. De behandeling van de moordzaak-de Bie voor Ai recbvbank te Den Bosch. Tegen verdachte is jaar gevangenisstraf geëischt. Tot buitengewoon hoogleeraar in de kinderge neeskunde aan de Groningsche universiteit is be noemd dr. J. van Looker en Campagne, te Breda. Het Schaaktournooi te Moskou. Blz. 5 De memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over de bcgrooting i Sociale Zaken, Blz. 8 De Eerste Kamer heeft de postbegrooting zJi.s. aangenomen, evenals het wetsontwerp op de staats loterij. Daarna zijn de Wetten op de financieele betrekking tusschen het Rijk en de gemeenten in behandeling genomen. De Tweede Kamer heeft de behandeling van de hoofdstukken van de Indische begrooting voort gezet. De 25-jarige gehuwde arbeider C. E Usquert (Gld.) heeft, terwijl hij in den stal bezig was niet het voeren van de paarc' van een paard een trap tegen het hoofd kregen. De ongelukkige was op slag dood. Handelsbesprekingen met Zuid-Afrika Bij de uitwisseling van nota's gisteren te Kaapstad tusschen premier Hertzog, den minis ter van buitenlandeche zaken van de Unie van Zuid-Afrika, en den Nederlandschen gezant de Unie, is hangende de tot standkouiing i het definitieve verdrag, wederzijdsche be handeling op den voet van onvoorwaardelijke meestbegunstiging toegezegd op het gebied van handel erf scheepvaart, met zekere uitzon deringen. Geen trek in lager niveau BATAVIA, 20 Febr. (Aneta). Het eerste deel van het ontwerp tot regeling van de po sitie der leden van den Volksraad, hetwelk betreft het terugbrengen van de jaargelden dier leden, is met 29 stemmen tegen en 10 iór verworpen. Het tweede deel van dit ontwerp, betreffen de de vermindering van toelagen voor Gedele geerden, is met 26 stemmen tegen en 13 vóór verworpen. Het geheele ontwerp wordt met 29 stemmen tegen en 12 vóór verworpen. MEVROUW VAN HELSDINGEN t SOERABAJA, 20 Febr. (Aneta). Alhier is in den ouderdom van 30 jaar overleden de echtgenoote van den burgemeester, Mevrouw van Helsdingen. INBRAKEN OPGEHELDERD Men meldt ons uit Hooge Zwaluwe: Men zal zich herinneren dat de vorige week, in den nacht van Woensdag op Don derdag een vuurgevecht heeft plaats gehad tusschen politie uit verschillende plaatsen een drietal inbrekers, de gebroeders Diekene uit Made, die tenslotte konden worden gear resteerd en momenteel zijn opgesloten i: huis van bewaring te Breda. Uit een onder zoek ingesteld door den majoor der Rijksveld wacht te Geertruidenberg is thans komen vast te staan, dat de inbraken bij den bur gemeester van Geertruidenberg, Mr. H. Al- lard en bij notaris Nelissen te Terheijden, door genoemd trio zijn gepleegd. Sanatorium Juliana-oord te Laren Opening door Prinses op 18 Maart. Het bestuur van de Begetu (Ver. tot be hartiging van de belangen van Ned. lijders aan been- en gewrichtstuberculose), deelt mede, dat Prinses Juliana zich bereid verklaard heeft om het sanatorium Julianaoord te La ren officieel te openen. Deze opening is be paald op Maandag 18 Maart, des nam. 3 uur. Gemengd Nieuws EEN DOODELIJKE RIJWIELWEDSTRIJD. De 16-jarige A. van Spronsen hield Woens dagmiddag te Ter Heyde (gem. Monster) per rijwiel met eenige vriendjes een wedstrijd in het hardrijden. Bij het nemen van een bocht vloog de knaap met groote snelheid tegen den muur der openbare school, tengevolge waarvan hij bewusteloos bleef liggen. Na korten tijd keerde het bewustzijn evenwel terug, en begaf de jongen zich te voet naar de woning van zyn ouders, op eenigen afstand waar het ongeval had plaats gevonden. Daar liep hij naar den zolder, en toen de ouders hem opzochten, klaagde de jongen over pijn in het hoofd. De ouders vonden het raadzaam een geneesheer te ontbieden, waarna Dr. den Hollander constateerde, dat de jongen een z "are hersenschudding had bekomen, in ver band waarmede de noodige maatregelen wer den getroffen. Evenwel is de knaap na slechts enkele uren reeds overleden. Het koude-record weer verbeterd Zooals wij reeds berichtten is er te Leiden in het Cryogeen Laboratorium door prof. W. J. de Haas en dr. E. C. Wiersma een nieuw kouderecord bereikt van 0.0052 gr. Keivin (niet van 1/5000 gr. K, zooals abusievelijk werd gemeld). Omtrent deze laatste bereik te temperatuur hebben wij ons tot prof. De Haas gewend, die een nadere toelichting gaf. De vorige in October te Leiden behaalde laagste temperatuur bedroeg 0.0159 gr. IC Op het oog move het thans bereikte resul taat slechts een klein verschil oplever met het vorige, men moet hier evenwel bij bedenken, dat op de temperatuurschaal, waarin deze temperaturen uitgedrukt wor den, het op de verhoudingen aankomt. Een paar jaar geleden werd door prof. Keesom de temperatuur van 0.7 gr. K. bereikt, nadat het laatste resultaat van Kamerlingh Onnes 0.8 gr. K. was geweest. Wanneer men dit in oogenschouw neemt, dan is de beleekenis van de lage temperaturen volgens de metho de van prof. De Haas verkrer i in de laat ste jaren, dat de temperatuur met een fac- 't beste op dit gebied ALMELO Voornaamste Nieuws. Rott. Ond. Mij v. Levensverz, Diergaardelaan 39 Rotterdam STUDIEBEURZEN I AGENTEN GEVRAAGD /an 140 verlaagd zijn. Het temperatuur- gebied, dat volgens deze nieuwe methode geopend werd is eenige malen grooter dan wat in de laatste 35 jaren bereikt werd, ach tereenvolgens door Dewer, Kamerlingh Onnes en prof. Keesom, die het werk van deze laatste voortzette. Talrijke verschijn selen moeten bij deze lage temperaturen nog bestudeerd worden. De experimenten zijn in deze leidend. Merkwaardig is, dat bij deze zeer lage temperaturen alle gassen tot vaste lichamen worden en een dampspan- ning verkrijgen, die nog kleiner is dan die tusschen de vaste sterren. Leiden, dat eenige jaren de eenige plaats was waar men in het bezit was van vloei baar helium, is thans in dit opzicht niet meer alleenstaand, want ook in verschil lende andere universiteitsplaatsen is deze stof thans aanwezig. Leiden heeft medo daardoor een groote wetenschappelijke con currentie op het gebied der lagere tempe raturen van buitenlandsche Universiteiten gekregen, maar mag zich gelukkig prijzen, dat het door de resultaten van prof. De Haas en dr. Wiersma nog steed9 aan de spits staat en nog altijd de leidende rol heeft Dr. W. p zegt ziekten, aandoeningen van de nieren en de urinewegen worden in hooge mate ongunstig beïnvloed door de coffeïne. Daarom is het echter niet ooodig, U het dagelijksch genot van «en paar koppen lekkere koffie te ontzeggen, als U maar Koffie Hag gebruikt." Koffie Hag is een keurmelangevan de beste koffiesoorten, veredeld volgens de door nieuwe.octrooien beschermde werkmethode. De toepassing van dit verbeterde Hag- proeëdé Iaat de aromatische oliën tot volle ontwikkeling komen. Dat is het geheim van het heerlijke aroma en den fijnen,pittigensmaak van Koffie Hag. 'ftnuaaUe ai/ttiuiet, 4, afUtUint r êllttx ■r IJIMI. i bttjl 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1