m DINSDAG 19 FEBRUARI 1935 Kerknieuws. GEREF. KERKEN Drietal: Te Geesteren-Gelselaar: J A. van Arke4, cand. te Rotterdam; O. C. Broek Roelofs, caod. (hulppred.) te Nijwrdal; F. van Dijk, cand. (hulppred.) tc Haaksbergen. Beroepen: Te Hazerswoudc, M. Heuzeveldt te Nieirwerkerk (Z.). Te GeeSteren-Gelselaar, O, C. Broek Roelofs, cand, en 'hulppred, te Nij- NED. HERV. KERK Beroepen: Te Arnhem (als hulppred.), J. v. d Meer de Walcheren, cand. te Utrecht. Te Harderwijk. H. Bout te Genemuiden. Aangenomen: Naar Ulrum, C. A. Snoep te Kantens. Naar \s Heerenberg, P, A. Stapert, cand. te Sneek. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Zondag 17 Fébr. werd candidaat H. Brink man in den voormiddagdienst in het predikambt der Geref. Kerk van E 1 b u r g 'bevestigd door zijn vader, Ds. H. Brinkman van Harmeien. De beves tiger had" tot tekst Jesaja 40 1 en 2 Aan de handoplegging nam ook deel Ds. G. Brinkman van Idskenhuiaren (Fr.). De gemeente zong daarbij haar jeugdigen leeraar toe de zegenbede Ps. 134 3. Io den namiddagdienst had de intrede plaats. De tekst .was 1 Corinthe 1 23 en 24. Na beëindiging der predikatie sprak ouderling J. de Jong namens kerkeraad cn gemeente den nieuwen herder en leeraar toe en zong de gemeente Ps. 133 3 en Ps. 134 3. Ds. Bosch van Oldebroek. consulent sprak ook een hartelijk welkomstwoord, mede namens de Classis Harderwijk en de kerk van Oldebroek, terwijl ook ouderling Harskamp namens de kerk van Doornspijk de beste wenschen uitte. Op hun verzoek werd gezongen Ps. 119:9 en 53. Het College van B. en W. der burgerlijke gemeente Elburg woonde voltallig de intrede bij. Ds. P. BOS Op medisch advies zal ds. P. Bos naar de N. Pr. Gr. Crt. meldt, zijn hulpdiensten in de Geref. kerk te De Leek moeten beperken en die moeten beëindigen uiterlijk 1 Mei a.s. CHR. GEREF. KERK GORINCHEM De Chr. Geref. Kerk te Gorinchem heeft Vrijdag j.l. haar nieuw kerkgebouw, de voormalige Kapel in de Arkelstraat, in gebruik genomen. Het gebouw is geheel gemoderniseerd en biedt ruimte voor 300 zitplaatsen. Ds. de Groot had tot tekst Jesaja 6 vers 17. Toespraken werden gehouden door ouderling P. v. d. Meijden en Burgemeester Kootstra. Mede aanwezig waren Wethouder Vonkenberg en de Gemeente-secretaris, de heer Maters, Zuid-Hollandsche predikanten Van de honderdste vergadering van de Zuid- Hollandsche Predikanten Vereenigmg gaven we gister reeds het eerste deel van het verslag. Op het referaat van Prof. Cramer volgde dis- Ds. Beversluis wijst er op, dat de ervaring de grend is der Godskennis. De dogmatiek berust op de ethiek. Prof. Gcoszen heeft het tertium genus verde digd, „Tantum deus cogniscitur quantum diligitur" (Bernard v. Clairvaux). Ds. van der Laerkraft vraagt of het intellectualisme en moralisme inderdaad zoo bij ons volk is ingeworteld als ref. heeft 'beweerd. Ds. van Helsdir.gen erkent in iedere dwa ling een element van waarheid, doch iedere dwa ling is een monsterhuwelijk tusschen leugen en waarheid. Al is de leer „een bezinksel" en be lijdenis een daad der gemeente, wij hebben toch wel degelijk na te gaan: „Wal i s waarheid". Wij moeten weten, wat God wil, zullen fwij Hem dienen, zooals Hij wal. Niet God. maar Zijn openbaring is voor werp van onze theologische wetenschap. Prof. Cramer beantwoordt de verschillende opmerkingen en licht zijn bedoeling nadèr toe. De vergadering werd besloten met een feestelijke lunch door het Bestuur den in grooten getale aan wezigen ook de vrouwelijke theologen ontbraken niet aangeboden ter gelegenheid van dit jubileum der Vereeniging. Te drie ure werd de samenkomst gesloten HET BREDGE-SPEL En de Synode der G. K. in Z. Afrika In 1933 had de Gen. Synode dei- Geref. Kerken ïn Zuid-Afrika aan de Commissie ter bestrijding van sociale euvelen opgedragen, praeadvies uit te brengen over het kaartspel', en middelerwijl waren de kerkeraden opgewekt, om met ernstig vermaan tegen het kaartspel op te tredén. Deze Commissie heeft thans een uitvoerig rapport uitgebracht, waarin wij lezen, dat „alle kaartspel, onder ■welken vorm ook, en vooral het bridge-sped, ten sterkste is af te keuren". KERKORGELS Te Groningen is in de Chr. Geref. Kerk een nieuw kerkorgel in gebruik geno men en het eerst bespeeld door den Martini organist C. Batenburg. Het instrument werd geleverd door de electrische orgelfabriek M. Spiering te Dordrecht. Dc frontontwerper is architect Hoekzema. Wijlen Prof. Du Plessis De Zuid-Afrikaanscho hoogleraar, van wiens overlijden wij gisteren melding heb ben gemaakt, heeft niet alleen door zijn professoraat aan de Theol. Kweekschool to Stellenibosch, maar ook daarvóór in den Zen- dingsarbeid van Zuid-Afrika een invloedrijke plaats ingenomen. Van zijn hand verscheen o.m. een breed opgelette Zeixlingsgeschie- nis (in de Engelsclie taal), terwijl hij als Zendingssecretaris het gansche Zendings- gebied in Zuid-Afrika doorkruist heeft, om er toeziend, regelend of stichtingswerk te Wij voegen deze mededeeling aan 't reeds gemelde to-, ..adat veel minder bekend dan het conflict met en de afzetting door zijn Synode, een wrijving op Zcndingsgebied be kend is, waarbij Prof. du Plessis op zijn weg ontmoet heeft den toenmaligen professor van Potchefstrooni, Dr .3. O. Los, onlangs geëmeriteerd als predikant der Geref. Kerk van Den Haag-Oost. In dien tijd was Prof. du Plessis nog niet in de denkwereld betrokken, welke hem in 1929 in botsing met. zijn kerk bracht. Hij was pur saïig Methodist, wat ook ten volle bleek uit zijn opvattingen van de Zen- dingstaak. Maar over wat hij in dien tijd in zijn blad „De Kerkbode" schreef t. a. v. de Zonding der Geref. Kerken in Nederland, was, om het zacht te -zeggen: de bevreem ding zoo groot, dat Dr. Los (in 1911) zich genoopt zag, een verweerschrift uit te geven. De titel daarvan was: .Het isolement van de Amsterdamsche Geref professoren Dr. A. Kuyper en Dr. H. Bavinck." De zaak was, dat Prof. du Plessis in zijn Kerkbode week aan week aanvallen richtte op de twee genoemde hoogleeraren, welke culmineerden in de bewering, „dat Dr. Kuy per nog nooit voor Zendingswerk een warm hart of een hartelijk woord gehad heeft en dat de Geref. Kerk, als 't aan hem lag, niets zou gedaan hebben voor de uitbreiding van Gods Koninkrijk." Wij behoeven hier niet te betoogen, waar om Dr. Los zich toen tolk heeft gemaakt van veler ontstemming, en evenmin is het noodig aan te toonen, dat hij dit gedaan heeft op zeer overtuigende wijze. De aan val op Dr. Kuyper werd gepareerd met een verwijzing naar de ingrijpende Zendingsbe- sluiten der Gen. Synode van Middelburg (1S96), welke voornamelijk op het prae advies vanDr. Kuyper waren genomen. En toen de Synode zijn desbetreffend Rap port had aangenomen, schreef Dr. Kuyper: „Onze zending tobde. Ze zwalkte in te on diepe wateren, en raakte daarom telkens vast. Nu is ze vlot geworden, en door een diepe geul heen, in vrij vaarwater geleid. Geve de Heere onze God, dat het Geref. volk dan nu ook met stillen ernst en met voor niets terugdeinzende offervaardigheid op dezen dienst des Heeren inga. (Heraut no. 977)." Aan de nagedachtenis van Prof. du Ples sis is echter óók een lofwaardig feit verbon den: hij heeft Dr Los heeft het ons per soonlijk meegedeeld ridderlijk en openlijk zijn aanvallen herroepen en het was wel een trèffend ontmoeten, toen Dr Los hem korten tijd daarna, voor 't eerst en gansch onverwacht, aantrof op een Zendingsinspec tiereis en Prof. du Plessis hem al spoedig herinnerde aan de wijze .waarop zij met elkander den degen gekruist hadden. Er waren nog meer aanvallen op Kuyper en Bavinck gedaan, waarbij er ook waren, die ons eenigermate de latere zwenking van Prof. du Plessis verklaren. Zoo bad hij de niet malsche aantijging geuit, „dat de Pro fessoren Kuyper en Bavinck niet de Révèil- richt.ing vertegenwoordigen, omdat zij alleen de Geref. leer en niet nieuw geestelijk leven in de kerk bedoelen te hei-stellen." Met de ten onrechte gebezigde, immers niet van Kuyper doch van Groen afkomstige uit drukking „In ons isolement ligt onze kracht", had Du Plessis ook beweerd, „dat de Geref. Prol'. Kuyper niet tot toenadering en samenwerking met Gereformeerden, die van hem verschillen in opvatting, bereid is." En derdens was er de kenmerkende bewe ring, „dat de enge Geref. leer niet het ruime Evangelie kent en dat zij loeren: Geen Christus voor alle menschen." Natuurlijk heeft Dr Los ook deze uitspra ken onder handen genomen. Wat nu de leergoschillen met Prof. du Plessis betreft, welke tot zijn afzetting heb ben geleid, deze lagen vooral op het gebied der inspiratie van de H. Schrift, waarvan hij meer het menschelijk en minder het Goddelijk karakter op den voorgrond stelde. Dit was uiteraard zoowel in de prediking als in de colleges voor a.s. predikanten niet toelaatbaar. Dr Los deelde Prof. du Plessis in bij wat nien de links-ethischen noemt, en zeide ons. dat de Bijbelcritiek van den over leden hoogleeraar zich niet beperkte tot de exegese, doch ook uitstrekte tot den inhoud der H. Schrift Dit verklaart ons tévens, waarom de ker keraad van Stellenbosch, ondanks de per soonlijke verzoening tusschen Prof. du Ples sis en Dr Snijman, den kansel aan du Plessis bleef ontzeggen. Met 16 tegen 5 stemmen heeft dit college publiek verklaard, dat „de verschilpunten niet opgelost worden eenvoudig door persoonlijke belijdenis en rouwbetoon over te groote heftigheid in.de hitte van den strijd". Er. de redactie- van „Die Kerkblad" van 5 Dec. jl. voegde hier aan toe, dat de verklaring van genoemden kerkeraad „om de Gerei', leer te bewaren tegenover afwijkende richtingen en stroo mingen, zooals modernisme, sectarisme en perfectionisme" „veel meer beteekenen dan de aandoenlijke verklaring van Dr Snijman over zijn veranderde houding." Met deze mededeelingen hebben wij willen trachten, iets meer licht te geven over de opvattiugen van Prof. du Plessis en over de houdinv van de Synode en van de kerk te Stellenbosch. Zij doen natuurlijk niets af aan den hoogen ernst en het persoonlijk geloof van den overleden hoogleeraar, wiens heengaan om zijns werks wille door velen betreurd wordt, temeer omdat de zoo veel belovende verzoening met Dr Snijman niet heeft geleid tot een bevredigende op lossing der leergoschillen, en thans de dood den weg daarheen voorgoed heeft afgesloten. Kerk en Staat in Duitschland Do landskerk van Hessen-Kassei De leiding der landskerk Hessen-Kassei, welke eenige maanden geleden tengevolge van de inlij- vingsmaatregeleu van rijksbisschop dr. Müller met behulp van de politie uit haar ambtsgebouw waf gezet, heeft, volgens een telegram van de Un. Press, bij het lands gerecht van Kassei een aan klacht ingediend en ontruiming van het gebouw der landskerk door het nieuwe kerkbestuur geëischt. De landsrechtbank van Kassei heeft thans in deze zaak vonnis gewezen en den eisch van de landskerk ingewilligd, daar dc maatregelen vein rijksbisschop Müller volkomen in strijd waren geweest met dc wet. Uit bot Saarlant Superintendant D. Nold heeft rich met de heele synode der Evangelische kenk van het Saargebied aangesloten bij de boodschap van von Dahlem eD daarmede de voorloopigc kerkregeering van bis schop Mahrarens erkend. ACCOUNTANTSKANTOOR WIELENGA ROTTERDAM 0 CONTROLE Tel.» U'duiti 15006, Den Uaae 710474 en 30425S ZENDING EN PHILANTHROPIE CONFERENTIE INW. ZENDING Voorloopig programma Voor de komende conferentie voor Inwen dige Zending, zal de openingsrede op 23 Juli a.s. worden uitgesproken door prof. dr W. J. Aalders, uit Groningen, Dr P. Blaauw, te Hemmen, -heeft zich bereid verklaard de korte godsdienstoefening te leiden. Ds P. Visser, van Amsterdam, hoopt een onder werp betrekking hebbende op gebedsgene zing te behandelen. Mr N. Stufkens, van Bilthoven, zal over „Christelijk" Jeugdwerk spreken; mr II. Schokking, over den nood van de Europcesche jeugd in Indië en Ds P. E. Venviebe over Christus en de Batak- sche jeugd. DE DUITSCHE ZENDING Eenige dagen geleden gaven wij een be: richt over den financieelen nood der Duit- sche Zending. Van haar omvang geven de volgende cijfers een indruk: Had Duitschland in 1875 een getal van 4S0 zendelingen, dit liep op in 1915 tot 1602 maar dan komt de daling tot 711. Toch zijn er nu in 1933 weer 1555. Het aantal gedoop- ten in 1875 bedroeg 151,732, in 1933 bedroeg het 1,215971. Bedroegen in 1875 de inkom sten 2.490.S00 Mark, in 1915 was dit bedrag gestegen tot S,516,141 Mark; daarna liep het terug tot 5,000,000, maar in 1933 bereikte het weer een hoogte van 6,107,690 Mark. Het aantal scholen is thans 4076 met 249,437 leerlingen. Het aantal inheemsche predi kanten 453 en dat der overige mede-arbeiders 12,135. Een dringend beroep wordt op de „Heimat" gedaan om het werk niet te laten verkommeren. WAT ééN VROUW VERMAG In het orgaan van G E.O.S. (Geref. Evan gelisatie onder Schippers) vraagt Ds. Ver ste egt: ,Mag ik eens iets vertellen van het werk van één vrouw, in het belang \an onzo arbeid? Ze had een rede aangehoord over ons werk. Het heeft haar diep getroffenl Ze is aan het werk gegaan, met kracht en lust. Wat heeft ze bereikt: 95 abowné's op G.E. O.S. in één week. Ziet IJ. dat doet de liefde, in zulk een tijd als deze. Een vrouw, die een gezin heeft en een taak, die het. druk heeft, doch er op uit gaat Het is prachtig", 50 JAREN IN DE ZONDAGSSCHOOL In het orgaan van Jacbiin viuden we een advertentie ter herdenking van het feit, dat mevr. Wed. H. Th. Verkerke-Scheffelaar een halve eeuw onafgebroken verbonden is ge weest aan de Zondagsschool Ehen-I-Iaëzer to Bergen op Zoom. Van 1884 af heeft zij eerst als meisje van 13 jaar geholpen, later werd zij onderwij zeres en de twintig laatste jaren was zij als hoofd en presidente werkzaam. Land- en Tuinbouw. HOLL.-BRABANTSCHE AFD. C.B.T.B. Op de vergadering van het dag. bestuur van do Hcull.-Brab. afd. van de C.B.T.B. werd besloten een schrijven te richten, waarbij wordt aangedrongen op een verhoo ging van de steun aan onze tuinders, zoo dat de richtprijs wordt bereikt. De nood bij de tuinders is zoo ernstig, dat zeer velen hun bedrijf niet meer kunnen voortzetten. Resloten werd spoedig een vergadering te houden met de bestuurloden-tuinders en met de bestuursleden-veehouders; voor beide zijn belangrijke punten te behandelen. ZUIVELUITVOER IN STIJGENDE LIJN Boterprijs steeg beduidend, die van kaas daalde Het blijkt uit. dc maandcijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat Januari wat de export van zuivelproducten aangaat een niet gering© stijging laat zien. Zoo heeft de uitroer van kaas in Januari bedragen 2299 ton met. een waarde van 1.929.000, terwijl die in Januari van 1934 bedroeg 1753 ton met een waarde van 1.255.000. Dit wil dus zeggen, dat niet alleen de uit voer beduidend is gestegen, doch ook, dat de prijs per kilo belangrijk opliep. De in Januari 1934 uitgevoerde boter bracht ge middeld 7iy2 cent. per Kg. op, terwijl voor dit jaar uitgevoerde boter gemiddeld 84 cent gemaakt is. Duitschlan was onz© grootste afnemer var» boter. Wat da uitvoer van kaas aangaat, ook hier viel eeii niet onbeduidende stijging waar te nemen. In Januari. 1934. was d© uit voer 4426 tón met een waarde van '2.146.000. In Januari van 1935 bedroeg de uitvoer 5526 ton ter waarde van 2.309.000. Maar hier is de prijs per kilo beduidend gedaald. Voor de in Januari 1934 geëxpor teerde boter werd een prijs gemaakt van ruim 48 cent, maar voor de kaas dit jaar uitgevoerd, kon gemiddeld nog geen 42 cent bedongen worden. HARTROT BIJ SUIKERBIETEN Bestrijding door borium In het Tijdschift voor Plantenziekten wordt mededeeling gedaan van de resul taten, die O. Kaufmann heeft verkregen n.et het aanwenden van Borium ter bestrij ding van het hartrat bij suikerbieten. Reds door Brandenburg was gevonden, dat het toedienen van borium het hartrot bij suikerbieten tegenging. Dit is thans door de proeven die Kaufmann naim, be vestigd. De gunstigste resultaten werden verkre gen zoowel wat oogstvermeerdering als wat gezondheid van het gewas betreft, bij de proeifname met een gift van 1015 Kg. boorzuur of 1520 Kg. borax per II.A. kort voor het zaaien,. Door deze boriumgift daalde het ziekt ©percentage van 69.5 tot 1 of minder dan 1. De opbrengst-verhooging was van 23 tot 37 De onkosten bedroegen 5 tot. 71/2 Mark 3 tot ƒ4.50) per H.A. Bij aanwending na het zaaien, tot 15 Juli, vol deed borax beter' dan boorzuur. Tot 5 Are geheel vrij, tot 10 Are wel vergunning, doch nog geen heffing Volgens mededeeling van de Landbouw crisisorganisatie voor Drenthe is in de vrij stelling van heffing voor een oppervlakte te.m. 5 ere 9en wijziging gebracht. Bepaald is, dat voor dc-n verbouw van aardappelen t.m. een oppervlakte van 5 aren geen teeltr vergunning noodig en geen .teeltheffing ver schuldigd zal zijn, terwijl men ook niet be hoeft te zijn aangesloten als georganiseer de bij de Landbouw Crisis Organisatie. Voor den verbouw van aardappelen t.m. een oppervlakte van 10 aren is wel een teeltverg-unning noodig, maar, geen teelthef fing verschuldigd. Men is in dit -geval ver plicht omaangesloten te zijn als georgani seerde bij cle Landbouw Crisis Organisatie. Voor de verbouw boven 10 aren blijft de regeling gehandhaafd, met dien verstande, dat op alle totale oppervlakten do eerste 10 aren vrijgesteld worden van teeltheffing, tenzij de toegewezen oppervlakte. 50 are ol meer bedraagt in welk geval slechts 5 aren worden vrijgesteld. Schaakrubriek. Het tournooi te Moskou Voor den aanvang Het tournooi tc Moskou mag men veilig tot de allergrootste kenen, welke in de laatste jaren zijn tot stand gekomen. Twintig deelnemers is een res pectabel getal. Een dergelijk aantal vraagt, wan neer men mede rekent op enkele dagen voor het uitspelen van afgebroken partijen en voor rust, ten minste 25 speeldagen, hetgeen dus practisch betee- kent, dat het tournooi een kleine maand zal duren. Daarenboven is het tournooi, dat alleen door zijn langen duur reeds een groot uithoudingsvermogen vergt, ook zéér sterk bezet, waardoor de taak der deelnemers nog verzwaard wordt De lijst der deelnemers telt vele illustere namen, kampioenen- en ex-kampioenen. Daar zijn dr. Lasker en Capablanca, beide oud-wereld kampioen, F1 o h r (kampioen van Tsjeoho-Slowa- kijeLilienthal kampioen van Hongarije Spielmann (kampioen van Oostenrijk), Stahlberg (kampioen van Zweden), Pirc (kampioen van Zuid-Slavië), Miss Menchik (wereldkampioene)Botwinnik (kampioen der Sowjetunie). Rjumio (kampioen van Moskou), Alatortsjef (kampioen van Leningrad) en Bogaty rtsch uk (kampioen van de Oekraïne) De overige Russische deelnemers hebben geen kampioenschappen op hun naam staan, doch toon den allen bij herhaling een respectabele speclsterkte Ce bezitten. In totaal dus een indrukwekkende be- Over de beteekenis van dit tournooi als kracht meting tussahen de Russische en de buitenlandsche schakers schreven wij reeds en doen dit thans niet opnieuw. Op den dag voor den aanvang van het tournooi hebben de deelnemers tezamen gedineerd, waarbij zij werden begroet door Krylenko, den voorzitter van het organisatie-comité. Diens rede werd be antwoord door dr. Lasker, die verklaarde, dat de buitenlandsche meesters thans tot het inzicht zijn gekomen, dat die Sowjet-Unie rich op het gebied van schaken aan de spits gesteld heeft. De loting had het navolgende resultaat: 1. Ro- manowski; 2 Löwenfisch; 3. Rjumin; 4. Botwinnik; 5. Alatortsjef; 6 Goglidze; 7. Lissitsin: 8. Ragosin: 9, Pirc: 10. Kan; 11. Lasker; 12. Bogatyrtschuk; 13. Tschechower; 14. Lilienthal; 15. Flohr; 16. Rabi- nowitsch; 17 Spielmann; 18. Capablanca; 19. Miss Menchik; 20. Stahlberg. De uitslagen van de eerste ronde rijn siodsdien bekend geworden en reeds door ons gepubliceerd Het is nog te vroeg om thans reeds beschouwingen over de kansen tc geven. Wij volstaan derhalve met er op te wijzen, dat de sensatie van de eerste roode ongetwijfeld is geweest de nederlaag van Capablanca tegen Rjumin. SpielmaoD verloor tegen Botwinnik. Zou dit beteekenen, dat Spielmann in dit tournooi niets presteeren zal? In zijn veeljarige schaakloopbaan is het aü zoo dikwHs zoo gegaan: verlies in de eerste ronde een slecht tournooi; winst in de eerste ronde een goed tournooi. De tijd zal leeren of Spielmann zijn slechte gewoonte heeft kunnen af- De overige uitslagen geven geen aanleidiag tor commentaar. Dc tweede ronde De uitslagen der tweede ronde waren: Stahlberg—Lasker ViK BogatyrtschukKan 0—1 Tsjechower—Pirc 01 Li tien thaiRagosin 01 Flohr—Lissitsin 1—0 Rabinowitsch—Goglidse afgebroken Spielmann—Alatortsef 1 0 Capablanca.Botwinnik Miss MenchikRjumin 0'1 Romanowiski—LöwenRsch Vi—Vi Afgebroken partijen Dc afgebroken partij Kan—Lasker is doer Lasker gewonnen, die tusschen Romanowski Stahlberg is door Stahlberg verloren. De derde ronde De uitslagen van de derde ronde luiden als volgt; Löwenfisch—Stahlberg 1—0 Rjumin—Romanowski 10 Botwinnik—Miss Menchik 1 0 Alatortsjef—Capablanca 0—1 GoglidizeSpielmann YiH Lissitsin—Rabinowitsch 1—0 RagosinFlohr YiVi Pirc-Lilienthal 01 Kan—Tschechower YiYi Lasker—Bogartyrtsdh uk YiYi De stand na drie ronden luidt: Rjumin 3. Bot winnik, Flohr en Löwenfisch 2Vi, Lasker en Ra gosin 2, Capablanca, Kan, Lilienthal, Lissitsin, Pirc, Romanowski en Spielman \Yi~ Rabinowitsch 1 en een hangpartij, Bogatyrtschuk en Tchechower 1, GogHdse Yl en een hangpartij, Stahlberg Yiy RUBRIEK^, m HUIZEN 301 M. - NCRV-uitzcnding. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8 15—9.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst olv. Ds. J. A. Schep. 11.00 Ensemble v. d. Horst en gram.pl. 12.00 Politie berichten 12.15 Vervolg cnsemble-v. d. Horst en gram pl. 1.30 Zang door J. de Geus (sopr) A. d. vleugel; R. Beute. 2.15 Gram.pl. 3.00 Ghr. lectuur. 3.30—3.45 Gram.pl. 4 00 Orgelspel S. P. Visser. 5.00 Kinderurn'. 6.00 Landbouwhalf- uur. 6.30 Afgestaan. 7 00 Ned. Chr. Persbu reau. 7.15 Gram.pl. 7.30 Technische causerie. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Handd-herden'king. I. Gra- mofoonpl. II. Causerie Leo Mens. III. (Van 8.50—11.00) Zie Droitwich. In de pauze van 10.1010.25 Vaz Dias eo Gram pl. 11.00—1 12.00 Gram.muziek. WOENSDAG 20 FEBRUARI HILVERSUM 1875 M. VARA-uitzending»; 10.00 VPRO. 6.30-7.00 RVU. 8.00 Gram.pl. 9,30 P, J. Kers: Onze Keuken. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Voor arb. in de cootinubedr.j Vara-tooneel olv. W. v. Cappellen, C. v. d. Lende (lezing) en gram.pl. 12.00 Gram.pl. 12.15 Orvitropia olv. J. v. d. Horst. 12.45 De Flierefluiters olv E. Walis. 1.15-1.45 XX- Ensemble olv. C. Steyn mmv. Gaby Ehrhardt (zang) 2.00 Voorde vrouw. 2.15 Kniplés. 3.00 Voor de kinderen. 5-30 Vara-orkest olv. H. de Groot. 6.30 RVU. Prof. G. Gongryp: Voedsel eo vrede in het Verre Oosten. 7.00 Gram.pL 7 15 Zang door Kaïth Falkner (bas-bariton). 7.30 Voor het platteland. 8.00 Herh. SOS-ber. 8.03 Vervolg zang. 8.25 Vaz Dias eo Vara- Varia. 8.40 Gram.pl. 8.50 Zie Droitwich 10.10 Reportage bokswedstrijd A'dam-Luxemburg. 10.25 Vervolg concert uit Londen. 11.00—12.00 Gram.muziek. DROITWICH 1500 M. 10.35—10.50 Morgen wijding. 11.20 Gram.pl. 11.50 Voor de scholen. 12.05 Orgelspel Q. MacLean. 12.50 Ch. Man ning en zijn orkest. 1.50 Orgelconcert O. H. Pcasgood. 2.25 Voor de scholen. 3.10 Causerie. 3,35 Sted. orkest van Bournemouth olv R. Austin mmv Pouishnoff (piano). 5.05 Het MacArthur kwin'et 5.35 BBC-Dansorkest olv Hall. 6.20 Berichten 6.50 en 7.05 Lezing. 7.25 Handel-concert 7.50 Radio-Militair-orkest olv. O'Donnell mmv. A. Alexander (piano). 8.35 Concert-inleiding. 8.50 Hance.-concert mmv. solisten, het BBC-koor en BBC-Symphonie- orkest olv. Sir Thomas Beecham. 10.05 Be richten 10.20 Vervolg concert. 10.55 Voor dracht. 11.20—12.20 Dansmuziek door Jack Payne en zijn Band. RADIO PARIS 1648 M. - 7.20 en 8.20 Gram.pl. 12.35 Goldy-orkest. 8.20 Kamermuziek mmv. solisten en mej. Alix (zang), 10.50 Dansmuziek, KALUNDBORG 1261 M. - 11.20-1.20 Strijk orkest olv. Andersen. 2,20 Gram.pl. 2.504.50 Omroeporkest olv. Ma'hler. 7.50 Cembalo-reci tal. 8.25 2de acte van Bizets opera „Carmen". 9 25 Omroeporkest olv. Reesen. 10.20— 11.50 Dansmuziek. KEULEN 456 M. 5.20 Gram pl. 6.35 Concert door orkest en hoornkwartet. 10.05 Gram.pl. 11.20 Omroepkleinorkest olv. Eysoldt. 3.20 Concert uit Hamburg olv. Roeder. 5.10 Marsch- muziek. 7 35 „Stunde der jungen Nation". 8.53 Chopin-recital. 9.50—11.20 Orkestconcert. BRUSSEL 322 en 484 M. - 322 M.: 12.20 Gta- mofoonpl. 12.50 Salco-orkest olv. Douliei. I.50—2.20 Gram.pl 5.20 Zang en piano. 5.50 Gram.pl. 6.35 Orgelconcert. 7.05 en 7.35 Gr.pl. 8.05 Salonorkest olv. Douliez. 10.3011.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest olv André. 1.50—2.20 Gram.pl- 5.20 Dansmuziek. 6.20 Gram.pl. 6.50 Zangvoor dracht, 7.10 en 8 20 Gram.pl. 8.35 „Aucassinet Nicolette", muziek van Brenta. 10.05 en 10.30s II.20 Gram.muziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. - 7.35 „Musik in der HJ", vocaal concert. 8.05 Dans muziek door Hans Bund en rijn orkest. 9.20 ed 10.05 Berichten. 10.20—11.40 Concert uit Lon den (Beethoven en Brahms) op gram.platen. Alatortsjef en Miss Menchik 0. Noch in de tweede, noch in de derde rende vielen verrassende uitslagen. Capablanca herstelde zich door een goede remise tegen Botwinnik en een winstpunt tegen Alarortsjef, die overigens nog geen half punt behaald had en met Miss Menchnc onderaan de ranglijst prijkt met 0 punten. Spiel mann logenstrafte alle voorspellingen, door in de tweede ronde van Alatortsjef te winnen, doolt moest tegen Goglidze met remise tevreden zijn. Flohr liet voor het eerst een half punt schieten en. wel tegen Ragosin, die reeds van Lilienthal won. Voor het overige is afwachten voorloopig de bood- FEUILLETON WU CHANG-HO, DE ZEEROOVER door D KRIJGER (Slot) Had de Chinees een goed begrip van va derlandsliefde, dan zou het misdrijf der roo- yerij nooit zulk een omvang hebben kun nen aannemen. Maar dit begrip heeft hij niet, een eigenlijk vaderland kent hij niet. Wel verlangt hij in zijn geboorteplaats be graven te worden, maar dit hangt samen met vage, religieuze begrippen. Als onze Weste-rsche couranten het heb ben over communisten, die door Regeerings troepen vervolgd worden, dan stellen zij den toestand eenigszins anders voor dau met de werkelijkheid overeenkomt. De -waarheid eischt hier de opmerking, dat on der die communisten niet anders verstaan rnoet worden dan roovers, die, ten getale van tienduizenden, het land overal afstroo- pen. En met de Regëeringstroepen, ja, wat bedoelen zij eigenlijk daarmede? Inderdaad, hier is het erg moeilijk een eenigszins juist begrip van den toestand in dit woelige land te krijgen. Eigenlijk behoort China dank baar te zijn aan Japan, dat haar Noorder- grenzen beschermt tegen het daar dreigen de gevaar. Als Japan daar niet als schild wacht stond, dan had het Communisme in Rusland vrij spel en zou China reeds geheel overstroomd hebben. Dit lag in de bedoeling van de Russische Sovjet, toen men inzag hoe moeilijk, ja onmogelijk het was, den communistisch en zegen via Duitschland in Europa en zoo verder in de geheele wereld te brengen. Dan maar den anderen kant, dacht Rusland, de wereld is rond, mis schien gaat het door China en Japan heen wel gemakkelijker. Gelukkig zag Japan van stonde aan het gevaar in en besloot, ter wille van eigen veiligheid natuurlijk, geen oogenblik te verliezen om in te grijpen. Op hulp der andere mogendheden begreep Japan niet te kunnen rekenen, daartoe zijn zij het onder elkaar te weinig eens. Boven dien begreep Japan, zelf Aziatische Staat, dat het met zijn Aziatischen broeder China het best alleen zou opschieten, goedschiks of kwaadschiks. In Japansche hersens was het embryo van den nieuwen Staat Mandsjoekwo reeds ge vormd. Men kon niet te veel geld aan de geschiedenis besteden, want Japans finan ciën zijn lang niet rooskleurig en zelfs niet toereikend voor het onderhouden der eigen huishouding. Wie niet sterk is moet slim zijn, dacht de Mikado van liet Rijk van de Rijzende Zon, en hij stelde zijn ex-collega, den jongen Chineeschen Kiezer, onder den naarn van Pu-Yi, aan het hoofd van den jonggeboren Staat. Inderdaad een meester stuk van Japansche polijiek en blijk ge vend van het juiste inzicht van dit volk in hun gedrag tegenover broederstaten. Want als men het oor te luisteren legt in China, dan zal men in leidende kringen voor zoover van „leidende" kringen mag gespro ken worden en het niet zijn moet „lijdende" kringen dan zal men van haat tegen Japan niets vernemen, maar wel valt vaak door de gesprekken heen hoogachting en bewondering op te merken, die men trots alles voor den Japanschen broeder heeft. De Mogendheden zouden onverstandig doen met te trachten China tegen Japan uit te spelen, want het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Al- zou China voor het oog met het spel meedoen, dan zou men toch, voor het geval wij een oorlog tegen Japan wilde ondernemen, zien, dat het Chineesche broe derbloed ging spreken en geen oogenblik aarzelen zou aan welke zijde zich te scha ren. Niet zoo zeer uit liefde of genegenheid, och neen, maar in het Oostersche bloed komt altijd een religieuze ondergrond aan het woord, die Oostersche denkbeelden als een blok tegenover Westersche doet staan". „Maar het is waar ook, ik was over roo vers bezig, laat ik daar dus verder van ver tellen", onderbrak hier dr. Sparker zich zelf. „Rooverij is naar liet algemeen begrip der grooto menigte geen vergrijp tegen de wetten (van „zonde" spreekt men niet, dat begrip is vrijwel onbekend), maar een vak, 'dat men kiest, zooals een ander de .voor keur geeft aan het vak van timmerman of metselaar. De manier om hoofdman te wor-" den gaat heel eenvoudig in zijn werk. Het gaat er maar om of de gegadigde in kwes tie een beetje meer hersens en een beetje meer durf bezit dan de gemiddelde man. Gevoelt zoo iemand de lust in zich opkomen een beetje sneller rijk te worden dan met gewoon werken het geval is, dan gaat hij op zoek naar vrienden, die eveneens iets durven ondernemen. Hij stelt hen voor te teekenen bij het leger, dat de Regeering er op nahoudt om de zoogenaamde commu nisten te bestrijden. Heel nauwkeurig is de Regeering niet bij de aanneming. Dat de candidaat geen papieren kan vertoonen is heel begrijpelijk; wat zou hij daarmede moeten doen? Lezen kan hij toch niet. Als hij er maar gezond uitziet, dan loopt de zaak vlug van stapel en ziet hij zich in een uniform gestoken nog eer hij er goed en wel erg in heeft. Wel mag hij niet al te jong zijn, maar wie zal den leeftijd bepa len? Er bestaat immers geen Burgerlijke Stand in China! Op het oog valt wel te zien of hij niet jonger dan zestien jaar zou zijn en vergist men zich, welnu, wat zou dat? Als hij er maar overeenkomstig den gevoi'derden leeftijd uitziet is het reeds lang goed. Dertien-jarige soldaten zijn er dan ook bij de vleet in het Chineesche le ger. Is onze man dus goed en wel in de kleeren gestoken en van wapens voorzien, dan gaat hij met zijn makkers gelegenheid zoeken om weg te loopen. De gelegenheid om te déserteeren is gewoonlijk spoedig ge vonden, zoodat de ex-regeeringssoldaat als gewapend roover ziju nieuwe ambacht kan gaan uitoefenen. I-Ioera bet vrije leven! roept hij uit en voegt zich bij cle duizenden roovers, die in de bergen huizen en de be volking terroriseeren. Heeft hij hoogere aspiraties en wil hij hoofdman 'worden, dan slaat hij een anderen weg in. Dan schaart hij een paar onderne mende makkers om zich heen en stelt hen voor ergens een klein gehuchtje te overval len en dat te plunderen. Gelukt dit, dan volgt spoedig een dorp nn vervolgens een- stad. Wat zich lui deze overvallen ^fspeelt is eigenlijk moeilijk te rijmen met het Chi neesche karakter, dat in den grond niet bloeddorstig is. Er schijnt een soort van sadisme over de aanvallers te komen als de boel in lichtelaaie staat. Het komt dan voor, dat de inwoners, zelfs al verzetten zij zich niet, op gruwelijke wijze gemarteld worden en er velen het leven bij inschieten. Volgens mijn gedachte moet dit aan plotselinge op tredende uiting van sadisme worden toege schreven, evenals men het ziet voorkomen bij onze kinderen, dat zij er liefhebberij in schijnen te hebben om insecten pooten of vleugels uit te trekken. Toch blijken die zelfde kinderen later onder de vreedzaam ste menschen te hooren, die geen vlieg kwaad kunnen doen. Natuurlijk heeft het troepje zich langza merhand uitgebreid tót een heele bende, voor het meerendeel aangevuld door inwo ners van de' uitgeplunderde plaatsen, die er toe komen om het vak van roover even eens te kiezen, aangezien zij anders gebrek moeten lijden. Dat de aanvoerder inmiddels den titel van Generaal, zelfs van Maar schalk, heeft aangenomen, is een zaak die vanzelf spreekt, evenals dat hij ook een of ficierskader gevormd heeft De rooversben- de treedt van nu aan ongeveer als een ge regelde legertroep op en voelt zich de ge lijke der Regeeringstroepen. Is men zoover gevorderd, dat men een ge heele provincie heeft weten in te palmen, dan wordt de generaal-maarschalk goever- neur er van, dat spreekt Ook spreekt het, dat hij dan de inkomsten trekt, die aan zulk een hooge en verantwoordelijke betrek king verbonden zijn. Echter is. er een groo te schaduwzijde aan dit leven, want al trekt de man nu flinke emolumenten, hij vindt weinig gelegenheid het geld behoorlijk te laten rollen en dat zou hij toch ook wel Willen. Natuurlijk heeft hij zijn spaarduit jes naar een buitenlandsche Bank geëxpe dieerd, waar het Chineesche Gouvernement er niets over te zeggen heeft. Bovendien be vindt die Bank fcich in een concessiewijk van één der groote steden, gewoonlijk Shanghai, een buitenlandsch kwartier, waa- de Chineesche Regeering geen zeggings kracht. heeft. Zulk een concessiewijk is voor onzen generaal-maarschalk bijzonder geschikt -om er een verrukkelijke villa te laten bouwen en er te gaan uitrusten van de beslommeringen zijns roover-, pardon! veldheerbestaan. Aleer hij echter het besluit neemt om zich uit het ambtelijke leven terug te trek ken moet hij toch van zijn troepen afscheid nemen. En hij doet dit op een bij ons niet gebruikelijke wijze. Gewoonlijk heeft hij het te kwaad met één of meer legerbevelheb bers van hetzelfde soort als hij, die naijverig op hem zijn, hem zijn gouverneurschap be twisten en hem er om bekampen. Dergelijke vechterijen zijn in China aan de orde van den dag. Als nu onze man de last des oorlogvoerens te zwaar gaat vinden, dan gaat hij een voorzichtig verdrag aan met zijn hem be strijdende mededinger. 1-Iij laat hem achter de hand polsen of hij bereid zou zijn een flinke som te betalen voor het vijandelijke leger en zoo ja, hoe groot het bedrag zijn zou. Komt men hieromtrent tot goed over leg, en dat blijft gewoonlijk nooit uit, dan zien de soldaten der vijandelijijke legers op een goeden morgen een hoogen commandant verschijnen, dié inspectie over de vereenig- de troepen komt houden. De soldaten weten dan wel wat er aan de hand is. Alleen het insigne op hun borst verandert, voor het overige blijft alles hetzelfde: een paar brood jes per dag en de overeengekomen soldij zelf opverdicnen bij de eerstkomende plun- derpartij. De verkooper-generaal-goeverneur is niet méér te zien. Hij vond het wijzer om na het binnenhalen van de buit zonder opzien te baren te eclipseeren; zijn tegenstander van gister moest zich eens bedenken en hem het eerlijk gewonnen bedrag weer willen afne- In Shanghai vindt men een lange alléé van flinke, riante villa's, die door Chinee sche renteniers van dit en ander slag be woond worden". „Met de Regeeringstroepen", zoo vervolg de dr. Sparker, „gaat het gewoonlijk vol- genderwijs: ook daar staan eigen-gemaakte generaals aan het hoofd, die al heel weinig onderdanig aan de Regeering zijn, om de doodeenvoudige reden, dat zij zichzelven gewoonlijk de wettige Regeering noemen. Vandaar dat zij elkander elk oogenblik in het haar vliegen cn onze Gezanten met hun vert.oogen van het kastje naar de mum- ge-. zonden worden om een werkelijke Regeering te vinden waar zij hun boodschap kunnen kwijt raken. Overigens bestaan de verschil lende regeeringen hier uit, louter militairen, zoodat men met het volste recht China een militairistische Staat zou kunnen noemen, indien er maar samenwerkende eenheid be stond. Maar daar lijkt het niet op. In de vie'r hoeken van het Hemelsche Rijk vindt mem even zooveel regeeringen, die zich alle wet tig noemen en elkaar het licht in de oogen niet gunnen". Glimlachend had Miss Evan dit lange vertoog aangehoord, maar op dr. Sparkers gezicht stond ernst tc lezen. „Hoe hoog noo dig is het het Chineesche volk te trekken uit de ellende, waarin zijn eigen machtheb bers het dompelen", riep hij uit „O, kon den we Lat. Chineesche Rijk behoorlijk in districten verdeelen en die onder bedeeling stellen van fundamenteele zendelingen, hoe verwonderd zou het. Westen opzien bij het opmerken van het groot verlangen naar den Heiland, schuilend in de ziel van dit diep ongelukkige en mishandelde volk! Heusch, het'is niet moeilijk dit volk tot het Kruis te brengen, het is er overrijp voor, het verlangt niets liever!" Nog geruimen tijd bleven de gesprekken in die richting voortgaan, tot men eindelijk Peking in het oog kreeg. Behoeft het nog gezegd te worden, hoe Miss Evan met open armen door haar vrienden ontvangen werd en geluk gewenscht met de wonderlijke wijze, waarop God haar uit het gevaar ge red had? Dienzelfden avond werd er in één der grootste lokalen van Peking, voor een talrijk publiek van Chineezen en niet-Chï- neezen, een dankstond gehouden, waarin de zendelinge, onder het vertellen van de voornaamste bijzonderheden harer gevan genschap, gelegenheid kreeg God te ver heerlijken, die zulke groote dingen gedaan, had. Enkele dagen nog bleef zij ten huize van .goede vrienden, maar toen kreeg de lust tot haar arbeid haar weer te pakken. Moge God haar geleiden en vrucht op haar werk geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8