*liruiur ;Cciit5djr (JTmtmnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken Het vrije woord abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0-18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zendingf 4-50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5403 Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 16 FEBRUARI 1935 15e Jaargang 9trt>ertentirprijjen: Van I tot 5 regels 1.I7V» Bke regel meer 0.22'/* Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertenüên per regel 0.177* Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 7 bureau wordt berekend0.10 Wie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt de tot i Maart aj. nog te verschijnen nummers gratis. Zoowel eigenlijk dagblad als Zondagsblad bevatten een keur van lectuur, en gaan in hoeveelheid elk voor vergelijking in aanmerking komend blad te boven, en in prijs er beneden. Abonné's op te geven aan de Administratie van DE NIEUWE LEIDSCHE COURANT Een zegen en een gevaar Bij de algemeene beschouwingen in de Eerste Kamer heeft de Minister president, antwoord gevende aan on bevredigde kamerleden een zeer prin cipieel staatsrechtelijk vraagstuk aan geroerd. wellicht tot op zekere hoogte onbedoeld. Er waren sprekers, die volgens den Minister niet geheel tevreden waren over de handhaving van het gezag door de Regeering. In 't algemeen had men lof voor de uitvoering van dit punt van het regeeringsprogram, doch in een opzicht was het kabinet te kort geschoten. Het had te weinig gedaan om revolutionaire vertegenwoordigers uit de Staten-Generaal en in 't alge meen uit de publiekrechtelijke colleges te weren. Dr Col ij n erkende later bij de repliek „Men verwondert zich in het land over het feit, dat revolutionaire afge vaardigden en waarom zouden wij het kind maar niet bij de naam noemen dat de communistische afgevaardig den in Nederland nog altijd lid van de vergadering zijn, f 5000.krijgen, eerste klasse reizen op een vrijkaart van het Rijk, en dat zij dit genieten ondanks het feit, dat zij alle pogingen in het werk stellen om het stelsel, waaronder Wü leven, te vernietigen. Het is mij niet onbekend, dat daarover in den lande bevreemding bestaat." Die ontstemming is begrijpelijk. Het is niet zoozeer het lidmaatschap van de gemeenteraden of van de Staten, dat ergernis wekt, maar „het is vooral het feit van de f 5000.welke op kosten van het algemeen worden uitbetaald en de vrijkaart van de spoorwegen en, laat ik er dit bij zeggen aldus de Minister de gelegenheid om in te genwoordigheid van het Hoofd van den Staat onbehoorlijkheden te plegen." Voorwaar, dat ergert en waarlijk in niet geringe mate. En voor sommige menschen is de zaak dan vrij eenvou dig. Zij zeggener is rechtmatige ergernis en dus moet de overheid er korte metten mee maken. Men snoere zoo'n revolutionair de mond en werpe hem desnoods in de binnenste kerker. Niet morgen, maar vandaag. Is het mogelijk in strijd met de wet, dan passe men gelegenheidswetgeving toe. In landen, waar dictatuur heerscht, kan men tusschen 12 uur des middag3 en 8 uur des avonds een wet indienen, doen aannemen, laten onderteekenen en afkondigen. Waarom gaat hier alles zoo'n slakkengang! Zij, die zoo spreken mogen eens rus tig overwegen, wat Dr. Colijn aan de Eerste Kamer voorhield in deze woor den: „Ik veroorloof mij de vraag te stel len, of hier in de allereerste plaats voor de Regeering een taak is in de zin van gelegenheidswetgeving. Ik vestig er de aandacht op, dat men hier toch staat voor een bizonder teer vraagstuk de vraag, in hoeverre de Regeering in haar verhouding tot de Volksvertegen woordiging zich incidenteel kan veroor loven om in dip verhoudingen in te grijpen. Ik meen, dat dit een vraag is, welke toch wel zeer ernstige overwe ging verdient." Dit is een principieel vraagstuk, dat men niet als een wildeman m seeren. Een kwestie van staatsrechte lijke aard. Wat is de positie van de Staten- Generaal? Zij vormt de volksver tegenwoordiging en staat zoodanig tegenover en niet naast de regeering. Zij behoort de belangen van het volk tegenover de regeering te be pleiten en zoo noodig met kracht te verdedigen. Daarom moet, principieel gesproken, de overheid afblijven van het karak ter der volksvertegenwoordiging. Het volk beslist natuurlijk overeen komstig grondwettelijke regelen wie het zal afvaardigen en niet de regee ring, maar de Kamer zelf beslist over de vraag of iemand toegelaten zal woi- öenniet de regeering, maar de Kamer zelf stelt het reglement van orde vast, dat leefregel bij de beraadslaging zal zijn. Wie dit overweegt, verstaat, welk fascistisch gevaar er aan de deur loert, als men tot de regeering de eisch richt: weer uit ons midden, wie het gezag aanrandt. Het behoort juist in de eerste en voornaamste plaats tot de taak der volksvertegenwoordiging zelf om uit haar midden weg te doen, wie revolu tionair zaad zaait op een akker, waar men slechts nationale vruchten denkt te oogsten. En dat de Staten-Generaal zelf in staat zijn verregaande maatregelen te nemen, bewijst art. 74 van het Regle ment van Orde van de Tweede Kamer, dat den voorzitter macht geeft om grove taal onmogelijk en ongure ele menten onschadelijk te maken. Terecht werd ook herinnerd aan het geen enkele weken geleden is voor gevallen in het Luxemburgsche Parle ment, waar de Kamer bij het onder zoek van de geloofsbrieven besloten heeft een bepaalde afgevaardigde een voudig niet toe te laten. Wij mogen dankbaar zijn voor het feit, dat ten onzent het vrije woord zoo lang mogelijk geëerbiedigd wordt Want dat zulks in de Staten-Generaal gebeurt, staat niet op zich zelf. Het houdt verband met heel onze opvatting yan het vrije woord. Als in de landen der dictatuur het parlement en de ge meenteraden het zwijgen wordt opge legd, dan wordt de consekwentie ook voor het volksleven getrokken. Wanneer men ten onzent in principe de weg opging om voiksvertegenwoor- rs, die hun positie misbruiken, eenvoudig monddood te maken, dan liep ook om slechts één voorbeeld te noemen, onze, met zooveel zorg en moeiteopgebouwde Christelijke pers gevaar tot zwijgen te worden gedoemd. Aan het „vrije woord" kleven geva ren we zullen het geenszins ontkennen en tegen uitwassen moet gewaakt wor den; maar laat ons ook niet de zegen vergeten, welke er in ligt. Laat ons die zegen waardeerer, en daarom telkens weer bij vernieu wing, alsof het een pas op ons genomen plicht der overtuiging betreft, propa gandisten zijn voor onze eigen pers, welke niet het revolutionaire, maar hei anti-revolutionaire woord, d.w.z. het Evangelie voor heel ons leven, in de gezinnen brengt. BINNENLAND. Waterweg AmsterdamRotterdam De sluis werken bij Gouda Op haar verzoek om spoedige openstelling van de nieuwe scheepvaartverbinding Hol- landsche IJsselGouwe, die een belang rijke verbetering zal brengen in den water weg van Rotterdam naar Amsterdam, heeft de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Gouda en omstreken, van Gedep. Sta ten bericht ontvangen, dat de sluiswerken bij Gouda opengesteld zullen worden, voor dat het geheele werk voltooid is en dat het zandvervoer voor het verdere werk door de nieuwe sluis zal kunnen geschieden. Uit dit antwoord blijkt, dat tot vervroeg de openstelling van de nieuwe verbinding, die de Oude Mallegatsluis zal vervangen, is besloten. De nieuwe waterweg zal ver moedelijk dezen zomer in gebruik worden genomen. Utrecht en de Spelling Ons wordt medegedeeld, dat op 25 Jan. 1.1. door B. en W. van Utrecht aan de hoof den van de gemeentelijke onderwijsinrich tingen voor voorbereidend hooger onderwijs en middelbaar onderwijs (behalve de h.b.s. met 5-jarige cursus A) een circulaire ge zonden werd, waaraan het volgende ont leend is: Het leerplan voor de gymnasia en dat voor de hoogere burgerscholen met vijf jarigen cursus, opleidende voor eindexa mens, bedoeld in art. 57 onder b. der Mid delbaar Onderwijswet, zijn bij Kon. Besluit van 17 Nov. 1934 -angevuld met de bepa ling: „Bij het schriftelijk werk wordt ge volgd de schrijfwijze volgens de Vries en te Winkel met de navolgende afwijkingen (volgen de bekende zes regels van de z.g. spelling-Marchant). Wij bepalen derhalve dat vanaf heden aan het stedelijk gymna sium, de hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus B en het lyceum voor meisjes (af- deelingen B en Cl en met ingang van 1 Sopt. 1935 aan de dagschool voor handel en administratie bij het schriftelijk werk de spelling-Marchant moet worden gebruikt, waarbij echter de reeds verworven kennis van de spelling-de Vries en te Winkel moet worden onderhouden. De Koningin en de Prinses naar Zwitserland De Koningin en de Prinses stellen zich voor Woensdag voor eenigen tijd naar Zwitserland te gaan. De Prinses is voornemens uiterlijk 12 Maart terug te keeren, terwijl HM. de Prinses zoo lang zal gezelschap houden als de werkzaamheden van de Koningin dit zullen toelaten. Het Ochtendnieuws van „De Standaard" Het Ochtendblad van De Standaard De Amsterdammer, hetwelk on geveer half December j.l. voor het eerst verscheen, is thans weder opgeheven. In een circulaire deelt de directie mede, dat de wijze, waarop door de lezers op den op roep is gereageerd, tot diepe teleurstelling heeft geleid. Oorspronkelijk was de bedoe ling de proef drie maanden te doen duren, lot 1 April a.s. De proef is met twee maan den echter reeds gestaakt In deze ondervinding zit een groote les. Voor een Protestantsch-Christelijk ochtend blad was in onzen tijd met zijn groote eischen 8p het gebied der journalistiek een geheel andere opzet noodig. Als de tijden er rijp voor zijn, kan misschien nog eens nut getrokken worden uit deze onaange name ondervinding. Het Amsterdamsche Bakkersbedrijf Overeenstemming bereikt door partijen Mr C van Rij, voorzitter en Sal C Ro- dripues, secretaris van do plaatselijke be- drijfscommissie voor het bakkersbedrijf te Amsterdam, deelen mede: Op voorstel van mr G. C. J. D. Kropman, wethouder voor de levensmiddelenvoorzie ning, is in de conferentie van Maandag 11 dezer een kleine commissie benoemd, ge vormd uit contracteerende partijen, die tot taak had. bet tot stand brengen der C.A.0 1935 en die voor te bereiden. Deze commissie is tot overeenstemming gekomen op de volgende basis: De GA.O. wordt voor den duur van 1935 vastgesteld. Als grondslag vooi de arbeids regeling blijft het contract van 1934 gehand haafd. Eenipe technische wijzigingen, waar onder art. 8, sub. 4, art. 40 en art. 3 van 't mantel-contract, werden als aanhangsel van het contract geconcipieerd en partijen ter teekening voorgelegd. Nopens de kindertoe lage zal in Juli 1935 een bespreking ge voerd worden. Tot dien tijd blijven de be palingen met betrekking tot het Kindertoe slag-fonds buiten werking. Firma's, die in bijzondere omstandigheden verkeeren, kun nen bij de plaatselijke bedrijfscommissie een verzoek indienen, gewijzigde bepalingen tijdelijk te mogen loepassen, onder voor waarde, da( zij een accountantsonderzoek, door de commissie ingesteld, voor hun za ken toestaan. De C.A.0 wordt geacht te zijn ingppaan op 15 en 16 Febr. 1935, resp. het Joodsche en het overige bedrijf en duurt tot 31 Dec. 19:15. De eerste loonsverlaging gaat in op 2? en 23 Febr. a.s., terwijl de tweede loonsverlaging in de eerste loon week van de maand Mei zal ingaan. De tolheffing op de rivierovergangen De Ged. Staten van Gelderland en di meentebesturen van Arnhem en Nijmegen hebben een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin zij vrijlating bepleiten van de bruggen bij Arnhem, Katerveer, Nijmegen en Westervoort, en wel op de volgende gronden: le. de voorgestelde maatregelen brengen juist die streken in een bijzonder nadeelige positie, welke door financieele offers op on bekrompen wijze aan den bruggenbouw heb ben medegewerkt; 2e. wat de bruggen bij Arnhem en Nijme gen betreft, zijn die offers gebracht in hoofd zaak met de bedoeliag, de totstandkoming der brugwerken zooveel mogelijk te bespoe digen; invoering van een overigens onbil lijke tolheffing ten behoeve van een ver snelden bruggenbouw is in deze streken mitsdien niet gerechtvaardigd; 3e. de bijdragen der localiteit zijn leend in de vaste verondenstelling, dat het .gebruik der gesubsidieerde werken ieder kosteloos zal zijn en blijven; op reele gronden meent de streek op tolvrije bruggen aanspraak te kunnen maken; 4e. de voorgestelde heffing is strijdig met de beginselen der huidige wetgeving, welke beginselen uitgangspunt zijn geweest voor de samenwerking tusschen rijk en lagere instanties; 5e. voor de gemeente Arnhem zijn groote verliezen te duchten bij de exploitatie der ten koste van belangrijke kapitalen inge dijkte gronden op den linker Rijnoever; bo vendien zal zij derven de steeds stijgende inkomsten der bruggelden; 6e. de gemeente N'jmepen heeft, behalve een ruime bijdrage voor de toegangswegen, haar veerrecit prijs gegeven voor minder dan een twintigste der naar de tegenwoor dige baten gekapitaliseerde waarde va vermogensbestanddeel, hetgeen met het oog op de financieele belangen der gemeente alleen dan te verdedigen is- wanneer zij van een tolvrije brug verzekerd is; 7e. tegen tolhefing op de bruggen bij Westervoort en Katerveer verzet zich met name hetgeen onder sub 3 is vermeld. Adressanten verzoeken dan ook met den meesten aanddrang. hei wetsontwerp danig te wijzigen, dat de bruggen bij Arn hem, Nijmegen, Westervoort en Katerveei van tolheffing worden vrijgelaten. DE RIJKSMIDDELEN IN JANUARI De opbrengst sterk gestegen vergeleken met verleden jaar Maar de raming niet gehaald De verantwoording van de Rijks middelen over die eerste maand van het nieuwe jaar maakt een niet ge heel bevredigenden indruk. Aan „di recte belastingen" was op uit. Januari van het dienstjaar 1935 26.234.625 od het kohier gebracht (v. j. ƒ30.327.598). De opbrengst der zgn. „overige midde len" bedroeg ƒ31.199.530 (vorig jaar ƒ25.554.075), terwijl geraamd was ƒ33.179.166. Uit den aard der zaak valt err over de eerete Rijksmiddelenstaat van het nieuwe jaar nog niet veel te zeggen. De cijfers ovad Januari bieden weinig nieuwe gezichte punten. Er is rijzing en er is daling, en al stelde het totaal-resultaat de verwachtm- teleur, toch mag net tot dankbaarheid stemmen, dat althans verschillende midd--- len in mindere of meerdere mate t.o.v. Jan 1934 omhoog zijn gegaan. Voor de „directe belastingen" wijzen de cijfers nog slechts geringe bedragen aan. Zelfs is er voor de grondbelasting nog it. het geheel niets geïnd terwijl verleden jaar al bijna 2% millioen binnen waren. De inkomstenbelasting heeft in de afge- toopen maand ll/o millioen minder op gebracht dan verleden jaar. Er is voor 18.3 millioen op het kohier gebracht (v. j. 19.8 millioen). Ook de andere belastingen haalden ds cijfens van Januari 1934 niet. De vermogens belasting wordt verantwoord met ƒ5.03"? 136 (v. j. ƒ5.088.951), de verdedigingsbelasting met ƒ2.826.296 (v. j. 2.977.549) en de lasting op de doode hand met 19.438 Samen mot de 2y2 millioen die verleden jaar reeds voor de grondbelasting werden geïnd, bleven we thans 4 millioen oruie; de opbrengst van de eerste maand van 1934 Vanzelfsprekend is dit beeld zeer on- Van de „overige middelen" bleven de in oerrechten en de omzeibelasting beiden be langrijk onder de roming. De invoerrechten brachten ƒ6.803.370 m het laatje, terwijl ge raamd was 8.125.'J00. Voor de omzetbelas ting bedragen deze cijfers resp. ƒ4.143.619 en ƒ6.791.666. Het is dus een schrale troost dat de invoerrechten ƒ2.4 millioen en de omzetbelasting 8 ton de opbrengst Januari 1934 overtroffen. Maarer kan in den loop van dit jaar nog heel wat ver anderen. Wie weet, valt het dus nog wel (Jok de opbrengst van de andere midde len is wat verbeterd ten opzichte van ver ieden jaar. De cijfers luiden als volgt: 1935 1934 dividend en tantiémebel. 630.249 575.81* accijns op zout 232.829 156 /42 accijns op wijn 47.427 46.713 accijns op gedistilleerd 2.371.524 2.1 accijns op suiker 4.624.301 3.775.209 accijns op tabak 3.321 963 3.124222 zegelrechten 1 862.218 1.603.662 registratierechten 1.148.241 872 065 successierechten ƒ3.581.980 3.353.541 De couponbelasting, die verleden jaar pos op 25 Februari in uerking is getreden, bracht in Januari 193r- op ƒ927.016. De neergang blijft dus beperkt tot de bier accijns, die terugviel van ƒ880.670 tot ƒ611.814, en 2 ton onder de raming bleef ae accijns op het geslecht, welke daalde van ƒ517.260 tot ƒ464 000, het statistiek- recht. dat verminderde van ƒ143.962 tot *115.510, de belasting op gouden en zilve ren werken, welke terugviel van ƒ58.258 tot ƒ36.427, en de loodsrechten, die na de ver laging der rechten in het voorgaande jaar een na deel ig verschil gaven te zien van ƒ62.000 (daling van ƒ338.500 tot ƒ276.966. Totaal overtroffen de overige middelen d- opbrengst van Januari 1934 met ƒ5.645.455 De Gemeentefondeb&lasting bleef met 51.7 millioen ca. 4.7 millioen boven de raming, maar 3Y2 millioen onder de op brengst van Jenuari 1934. De opcenten voor dit fonds op de diverse belastingen liepen eveneens terug, doch met slechts kleine b* dragen. Alleen de opcenten op de gemeente fondsbelasting braohten \y2 millioen min der op en bleven met 19.6 millioen even veel onder de raming. De Rijwielbelesting bracht in Januan 17.350 in de schatkist, de motorrijtuigen belasting 1.693.136. Beide belastingen ko men nu ten bate van het verkeersfonds. Verleden jaar bedroeg de opbrengst (L /en nog ten bate van het wegenfonds) ƒ849 979 Vermoedelijk zal het voordeelig verschil m de komende maanden nog wel stijgen. De totale opbrengst van de zgn. wegen belasting beliep in 1934 14.335.056. Er wordt echter op gerekend, dat deze belas ting, die naar men weet, flink is verhooed, in 1935 ƒ22 millioen in het verkeersfonds zal brengen. UITSLAG EMANYLL TANDPASTA PUZZLE Hoofdprijs ƒ250.— H. A. Stemerding, R'dani 2e Prijs 100.Mevr. W. Ketting. Utrecht 3e Prijs 50.J. G. Lucas, Ulrum. De volledige uitslag bij Uw winkelier. De toewijzing had plaats ten overstaan van Nots. N. P. VAN PROOI JE, Rotterdam. Nieuwe order voor de N.S.M. Naar wij vernemen, heeft de Ned. Scheepsbouw-Mij te Amsterdam van Rusland een opdracht, gekregen tot den bouw van twee motorschepen met een draagvermogen van 3500 ton elk, welke schepen speciaal zullen wor den ingericht voor het transport van hout De schepen zullen in afwijking van de bestaande typen worden gebouwd volgens een geheel nieuw systeem, dat een patent is van de Ned. Scheepsbouw-Mij en door haar .Amsterdam-type" is gedoopt. Elk der schepen zul worden uitgerust met een motor van 1500 P.K., welke ando ren zullen worden ge'everd door de firma Stork te Hengelo. De snelheid der schepen in de gewone vaart, eilf knoopen be dragen. Het bijzondere van het nieuwe type is, dat het laden en lossen veel gemak kei yk er zal gaan. terwijl de schepen door hun bij zonder model een groote doklast zu'l°n kunnen dragen, zonder dat zij daardoor te weinig stabiliteit zullen krijgen. Daar nevens zullen zij door een bijzondere opstel ling van de motorbal'asttanks in ledigen toestand niet het b«zv aar hebben van te groote stabiliteit zoon van den heer D. Goedkoop Dzn, directeur van de werf. de heer P. Goedkoop Dzn, die geruimen tijd te Moskou heeft ver toefd, keert thans naai" Nederland terug. Voornaamste Nieuws. Nieuwe opdrachten voor industrie De N.V. Electrotechnische Industrie, voor heen Wil'em Smit en Co te Slikkerveer, meldt ons, dat zij opdracht heeft ontvangen tot vervaardiging van de draaistroomgene rator met een vermogen van 37.500 kilo-volt ampère, 11.000 volt, behoorende bij de nieu we stoomturbine voor het electriciteitsbe drijf te Amsterdam, welke door Stork te Hengelo wordt gebouwd. Deze draaistroomgenerator is de grootste machine, die de N.V. Electrotechnische In dustrie ooit heeft gemaakt Nog een order van de Bataafsche De Bataafsche Import Mij heeft aan de „Netarn" te Rotterdam, opdracht gegeven voor de levering van 18 tankwagens, elk van 5000 L., en opleggers, hetgeen wederom werk voor tal van handen beteekent' De pensioenen van het spoorwegpersoneel Een adres der Christelijke organisaties De Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel en de Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel o.a. Sint Ra phael hebben aan de Tweede Kamer een uit voerig adres gezonden, waarin zij mededee- len, met groote teleurstelling kennis te heb ben genomen van het wetsontwerp tot wijzi ging van de Pensioenwet voor de spoorweg ambtenaren. De organisaties wijzen er op, dat de opzet ten aanzien van de pensioenen voor de spoorwegambtenaren is geweest, de regeling daarvan zooveel mogelijk te doen aansluiten bij de pensioenwet voor de rijks ambtenaren. Als bewijs hiorvoor herinneren de honden er aan, dat zoowel in 1920 als in 1922 bij onderhandelingen tusschen de di rectie der Nederlandsche Spoorwegen en de erkende organisaties van het personeel, door de directie met medeweten en toestemming der Regeering is toegezegd, dat de nieuwe pensioenbepalingen voor het spoorwegper soneel zooveel mogejijk gelijk zouden zijn aan die van het rijkspersoneel. Ook later is dit herhaald. Zou nu het ingediende wets ontwerp tot wet verheven worden, dan gaat deze gelijl stelling wel reer ver te loor. Deze ongelijke, voor het spoorwegperso neel grievende, behandeling door de Regee ring springt wel erg in het oog als men be denkt, dat eenigen tijd geleden in de „Pen sioenwet 1922" een wijziging is aangebracht, waarbij de mogelijkheid is geopend voor voor rijksambtenaren, die 58 jaar oud zijn, om hun pensioengrondslag te handhaven. Voor haar eigen ambtenaren gaat de Regee ring derhalve precies in tegengestelde rich ting, als zij voornemens is te gaan voor het spoorwegpersoneel, niettegenstaande de be lofte van zooveel mogelijk gelijke behande ling. Reeds op dezen grond meenden de bei de honden tegen de voorgestelde wetswijzi gingen zeer ernstig bezwaar te moeten ma Hun bedenkingen gelden niet minder den vorm, waarin de Regeering de wijzigingen tot stand wenscht te laten komen. Immers, krijgt, de Regeering haar zin. dan zullen de pensioenen der spoorwegambtenaren niet meer bij de wet gewaarborgd zijn, maar zal de Kroon telkens, naar omstandigheden, af hankelijk van loonwijzigingen, de pensioenen kunnen veranderen. De organisaties zijn van oordeel, dat wijzigingen In bij de wet gere gelde pensioenen niet aan het oordeel van ■le Volksvertegenwoordiging dienen onttrok ken te worden. Ook om deze reden kunnen zij met dit wetsontwerp geen instemming botuigen. De organisaties kunnen zich niet losma ken van den sterken indruk, dat de toestand van het spoorwegpensioenfonds de eerste en voornaamste aanleiding schijnt geweest te zijn om dit wetsontwerp in te dienen. Vooropstellende, dat eenmaal verkregen pensioenrechten niet dienen te worden aan getast en dat de materieele rechten niet van loonschommelingen afhankelijk moet wor den gemaakt, zijn de twee bonden van oor- deel, dat de toestand van het Pensioenfonds wel in de laatste plaats aanleiding zou mogen zijn ora de in het wetsontwerp be oogde veranderingen in de Pensioenwet voor de spoorwegambtenaren aan te brengen, om dat het wiskundig tekort in het fonds te wij ten is aan beslissingen en maatregelen, in welker totstandkoming wel de opvolgendp regeeringen en de directies der spoorwegen aandeel hebben gehad, maar niet het spoor wegpersoneel, noch de gepensionneerde spoorwegambtenaren. Op grond van deze bezwaren verzoeken beide bonden, in overeenstemming met het oordeel der Commissie van Bijstand van hei het Pensioenfonds, dat unaniem afwijzend was, de Kamer met aandrang haar goedkeu ring aan dit wetsontwerp te willen ont houden. Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad De Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam heeft uk Rusland «en order gekre gen voor de bouw van twee schepen. In het Amsterdamsche bakkersbedrijf ia over eenstemming bereikt ovj een nieuwe arbeids overeenkomst. De Rijksmiddelen hebben ongerekend dc directe belastingen in Januari f31.199.530 opgebracht. L.gen f 25,554,075 Januari 1934, Een adres van de Christelijke organisaties in zake de pensioenen van het SpoorwcgpexsoneeL Blz. 2 Met 444 tegen 124 stemmen heeft de Fransche Kamer vertrouwen in het kabinet-Flandin uit gesproken. Abessynlê protesteerde Ce Rome tegen Italïf* mobilisatie. Hauptmann houdt rijn onschuld krachtig vot Zijn oude moeder wil naar Amerika reizen om gratie voor haar zoon te vragen. De tekst van h»t Duitsche antwoord op de Londensche voorstellen gepubliceerd. Blz. 3 Een mededeeling van de Minister van Onder wijs aan de besturen van bijzondere gesubsidieerde nijverheidsscholen inzake de deelneming van bun prsoneel aan verboden vereenigingen. Schaakrubriek. Blz. 5 Verschenen is de Memorie van Antwoord de Eerst» Kamer betreffende de begrooting van Waterstaat. In de M.morie van Antwoord aan de Eer ste Kamer over de begrooting van Waterstaat doet de minister verklaringen over het oevervcr- bindingsvraagstuk te Rotterdam. Blz. 9 De Eerste Kamer heeft De terugkeerende mariniers Ontvangst in Thlonville De Nederlandsche mariniers zijn op hun terugkeer uit het Saarp-bied gistermiddag om ongeveer kwart voor zes In Thionvilïe ingekomen. Ter begroeting was het 168ste. Het Zondagsblad van heden bevat o.m.: Meditatie. .Avond-gebed" van Jacob Revius. Van boeken en schrijvers. P. J. Risseeuw be spreekt: „Batig Slot" van G. Mulder Kort verhaal vi Gré van Ast: '„Kindjes Van bonte dingen „Bleekzucht", A De voor geschiedenis, door G. K. A. NcrahebeL «Een dagje in Edam" door A. W. Verhorst, ..Edam", vers van Hendrik Mulder. Vervolgverhaal van K. Jonkheid „Gelijk ook wij vergeven". Jeugdrubrfvk. (Brieven van kinderen uit Al- Kleuter krantje. Fransche infanterie-regiment onder bevel van Overste Chateignon aan het station aanwezig. Op het perron werden de Neder landsche manschappen met muziek ontvan gen. De Fransche militaire autoriteiten heb ben hun des avonds een diner aangeboden waaraan ook de gouverneur van Metz, ge neraal Guitry deelnam. Een Dr. W. H. Nolens-hulde Gisteren is in het nieuwe gebouw van de Nieuwe Venlosche Courant door burgemees ter Mr. Berger een plaquette met de beeltenis van Dr. W. N. Nolens onthuld, den grooten Nederlandschen staatsman, die gedurende 20 jaar medewerker was aan dat blad. De bezuinigingsplannen der Regeering Er worden geen Raden van Arbeid opgeheven Naar wij uit de beste bron vernemen is het bericht omtrent de bezuinigingsplannen der Regeering dat wij gisteren uit de Ar- beiderspers overnamen, althans in zooverre onjuist, dat van een plan van opheffing van vijf Raden van Arbeid geen sprake is. Dit is volkomen uit de lucht gegrepen. Gemengd Nieuws. AUTOBUS IN BESLAG GENOMEN Woensdagochtend is een autobus, die tus schen Amsterdam en Arnhem rijdt en die daarvoor geen concessie heeft, te Diemen in be slag genomen. Namens de autobus-exploitant is Donderdag door Mr. W. Loeb, by den kan tonrechter, Mr. de Harto'h, by request vrij gave van de bus verzocht. De kantonrechter overwoog, «lat de bus diende te worden vrijgegeven, aangezien in deze zaak nog niet was gedagvaam en hy dus de feiten niet voldoende kon beoordelen. In het belang van de autobushouder wilde hy het beslag echter opheffen. Dit is geen princïpieele beslissing beicreffen- de de al of niet rechtmatigheid van de in be slagneming van de bus in dit er. dergelijke ge vallen. '1'REINVERTRAGING OP TRAJECT LEIDEN—A M STERDAM De stoomtrein nummer 34, welke om 22 uur 03 min. uit Den Haag (Station Hollandsche Spoor) vertrekt en een kwartier later te Leiden aankomt, kon vandaar niet verder wegens een defecte locomotief. Het duurde een uur aleer een andere machine voor den trein was gerangeerd, terwijl de reiziger moesten overstappen in den electrischen trein hun besteraming te bereiken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1