llinuur grihsd)(£oumut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken Wu BINNENLAND. Gemengd Nieuws. MEDDENS ZOON f48.- abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaac No. 5402 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 15 FEBRUARI 1935 15e Jaargang abbertentirpripEn: Van I tot 5 regels 1.17'/i Elke regel meer f 0.22'h Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.17'/j Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 ie zich heden op ons blad abonneertontvangt de tot i Maart O.S. nog te verschijnen nummers gratis Zoowel eigenlijk dagblad als Zondagsblad bevatten een keur van lectuuren gaan in hoeveelheid elk voor vergelijking in aanmerking komend blad te boven, en in prijs er beneden. Abonnes op te geven aan de Administratie van DE NIEUWE LEIDSCHE COURANT ONBILLIJK VERWIJT Eenigo weken geleden hebben we nood gedwongen gewezen op de onheusche uier, waarop het r.k. dagblad De Tij d de protestantsch-rechtsche partijen soms be jegent. Gemakshalve is de redactie daarop maar niet ingegaan. Tot zelfonderzoek heeft onze vermaning echter ook niet ge leid, want het blad gaat door de tegenstel ling tusschen vroegere bondgenooten noo- deloos en ongemotiveerd te verscherpen. Wij betreuren dat ten zeerste; want wij weten niet, hoe spoedig we elkaar noodig kunnen hebben in de worsteling tegen hei ongeloof en daarom zullen wij verwijdering tusschen de oude coalitiegroopen niet in do hand werken. Maar tegen onbillijke critiek, welke indien er geen misverstand in hét spel is een kwaadaardig karakter krijgt, moeten we ons venveren. Juist terwille van de zui vere verhoudingen. Het Woensdagnummer van De Tij d •chuift ons allereerst in de schoenen, dat wij, in bond met de liberale pers, „het toe leggen op een uittreden der katholieke ministers uit het kabinet Colijn". Hoe komt het blad aan deze absurde ver onderstelling? Wel, „de bladen der partij van dr. Colijn stem men hun artikelen op gelijken toon (als üt liberale pers). In het bijzonder stoffen ze vermetel op de homogeniteit van den for mateur met zijn katholieke Ministers". Ons blad „schreef zelfs ronduit, dat minister Steenberghe maar zoo spoedig mogelijk moet aftreden, indien hij niet alles slikt ter wille der homogeniteit". Onze lezers zullen zich waarschijnlijk af vragen in welke onuitgegeven editie van ons blad deze booze woorden hebben ge staan? Het stond in ons nummer van Za terdag. Toen schreven we: „Met instemming van minister Steen berghe heèft dr. Colijn verklaard: Deze minister is in geen enkel opzicht ge kluisterd. Over economische politiek heerscht er geen meeningsverschil in het kabinet. Eerlijk gezegd zou het een blamage- voor minister Steenberghe geweest zijn, als de Minister-president had verklaard: mijn ambtgenoot voor Economische Za ken krijgt wat meer vrijheid van bewe ging. Want indien deze minister met voorkennis geweten had of indien hem achteraf gebleken was, dat zijn economi sche opvattingen niet stroken met die der anderen, dan had hij zoo spoedig mogelijk zijn ontslag moeten aanvragen. Een minister mag niet marchandeeren." Aan dit citaat verbindt D e T ij d de vol gende bittere exegese: „Indien het blad met' de zinspeling be doelt, dat minister Steenberghe zooveel met zijn politiek beginsel en #partij mar chandeert als Minister Marchant, dan ver gist het zich. Minister Steenberghe is een even politiek-onbegeerig als onafhankelijk man, en het blad behoeft hem niet te ta- quineeren op eenige zetelvastheid aan zijn ministersplaats." Kan de redactie van De Tijd niet meer lezen of zoekt ze oneenigheid? Wat wij schreven berustte eenig en alleen op de overtuiging, dat minister Steenberghe «en man is, zooals D e T ij d hem teekent; en h ij werd in geenen deele gekweld door onze opmerkingen, welke niet tegen hem, maar tegen een deel der r.k. pers gericht waren. Want, om het kort te herhalen, al? men „meer armslag", „meer vrijheid van beweging vraagt" voor een minister, din raakt men aan zijn eer. Wij mogen het blad herinneren aan het fiere antwoord, dat Dr. de Visser indertijd als minister gaf, toen men hem tegen zijn ambtgenoot voor de Financiën, minister Colijn wilde uitspelen en hij verklaarde: „als ik niet overtuigd was, dat op Onderwijs bezuinigd moet worden, zou ik hier niet staan". En bezuinigen raakt nog veel minder de Overtuiging dan beginselkwesties, waarover het thans gaat. Welnu, eert men het karakter van deu minister voor Economische Zaken, wan neer men een scherpe, beslissende tegen stelling tusschen hem en den minister president construeert en eerstgenoemde rustig naast Dr. Colijn blijft zitten als deze, mede namens hem, verklaart, dat het ka binet homogeen denkt? Wij hopen, dat De T ij d na deze uiteen- Setting zal erkennen: er was een misver stand aan onze zijde; wij nemen onze on billijke critiek terug. Officieele Berichten LANDMACHT Bü Kon. besluit Is op hnn verzoek een slag uil den mil. dienst verleend op zün verzoek eervol ontslag uit dec ist verleend en is hij benoemd tot 1 der le kl. bü de Kon. marine-resei ot Ingang van 1 April a-an don offi VOOGDIJRADEN BH Kon. besluit is aan J Jonker op zün vor- ,- ontslag^ verleend uit zün positie logdpraad te Lee benoi Jd van den Voogdijraad t Zutphen J den Hartog. inspecteur van het la ger onderwlis in de inspectie Apeldoorn, wo nende te Apeldoorn. is benoemd tot lid van den VoogdUraad t Middelburg J Mjjs, notaris te Oostburg. wonen Het afscheid der Saar- mariniers Toespraak van den opperbevelhebber De opperbevelhebber der Saar-troepen. generaal-majoor J. E. S. B r i n d, heeft Woensdag een afscheidsinspectie gehouden over het Nederlandsche contingent, en daarna in een Engelsche toespraak olficie- ren en manschappen dank gebracht voor de verrichte taak. Ik dank u, aldus generaal-majoor Brind, voor al uw steun en medewerking, mij on mijn staf gegeven. Die medewerking hebt gij getoond, in de eerste plaats door uw goede krijgstucht en uw goed gedrag, in zonderheid door uw goede ondergeschikt heid eu de zorg, waarmee gij mijn orders hebt uitgevoerd; in de tweede plaats door uw medewerking tot een goede verstand houding roet de inwoners van het Saar- gebied, zoodat onze aanwezigheid hier heil zoo min mogelijk tot last is geweest en in het onderhouden van goede betrekkingen met de andere contingenten van mijn troo- Ik ontving van alle zijden woorden van waardeering en gelukwenschen aangaande hot gedrag der troepen, wat mij veel ge noegen heeft gedaan en ik dank u allen voor uw steun en daarvoor dat gij mij mijn taak zoo aangenaam hebt gemaakt. Wij vertrekken allen naar onze verschil lende haardsteden en ik hoop dat wij allen op dezen tijd zullen terugzien, niet alleen als op een bijzondere, maar vooral als op een aangename ondervinding en als op een tijdvak, waarin wij ten slotte iets konden doen om den vrede te bewaren en vriend schappelijke verhoudingen te scheppen tus schen menschen van verschillende naties. Ik voor mij zal altijd terugzien op dezen tijd met trots en met gevoelens van dank baarheid voor u allen. Ik wensch u goede reis en behouden aau- komst in uw vaderland en alle goeds voor de toekomst. Ik zal mij steeds met warmte herinnoren: Kapitein de Bruyne, de Koninklijke Neder landsche Mariniers en den motordienst. Vaarwel, goede reis. Ik dank u. Deze laatste woorden werden door den opperbevelhebber in het Nederlandsch uit gesproken, hetgeen een zeer aangenomen indruk maakte. Défilé voor H. M. de Koningin. Naar wij vernemen, heeft de Koningin den wensch te kennen gegeven het Saardetachement, dat Zaterdag a.s. uit het Saargebied zal terugkeeren, te in- specteeren. Deze inspectie zal plaats hebben Maandag 18 Februari te 11 uur voor het Paleis Huis ten Bosch. Het detachement, Waaronder medo- gorekend het gedeelte motorcompagnio uit Haarlem, zal staan onder comman do van den kapitein der Mariniers, do Bruyne. Na de inspectie zal het. detachement voor H. M. defilceren. Benadeelt Rusland ons? Behoe'te aan Russisch vlas! Het Tweede Kamerlid M o 11 e r heeft aan den Minister van Buitenlandsche Zaken gevraagd of het juist is dat Rusland de landen, die tegen zijn toetreding tot den Volkenbond hebben gestemd, tracht tc be- nadoelen door hun grondstoffen te onthou. den. Vrager noemt in dit verband het Rus sisch vlas, dat aan koopers van dit vlas. landen die dit wel kunnen bekomen, ver boden wordt te leveren aan Nederlanders en inwoners van de andere tegenstemmende landen, op straffe van eveneens uitgesloten te worden. Het bezuinigingsplan der Regeering Naar de „Arbeiderspers" verneemt over weegt de Regeering ernstig over te gaan tot opheffing van een van de rijksuniversi teiten. Voor deze opheffing worden zoowel do Groningsche als de Utrechtsche universi teiten in aanmerking gebracht. De keuze is nog niet bepaald. Voorts ligt het in de bedoeling, de msente Amsterdam te bewegen tot aanzien lijke inkrimping van het hooger onderwijs aan de gemeentelijke universiteit over te gaan. Gedacht wordt aan combinatie faculteiten met dio van do elders gevestigde rij ksuni versiteiten. Bij „Justitie" denkt men de uitgaven to beperken door opheffing van het gerechts- hol' te Arnhem. Daarbij komt dan nog de opheffing van de rechtbanken te Zutfen en Dordrecht. Vervolgens zijn vijf Raden van Arbeid op de nominatie gebracht om te worden opgeheven. Ook overweegt men verminde ring van de jaarlijksche stortingen in de fondsen der sociale verzekering. Een aanmerkelijke bezuiniging op de krankzinnigenverpleging (die reeds eerder in studie genomen was) zal thans eveneens in het. bezuinigingsontwerp worden onder gebracht. Witte spatborden voor rijwielen Wijziging van Motor- en Rijwielen reglement. Naai* wij vernemen is er een belangrijke wijziging van het Motor- en Rijwiel reglement op komst, welke de veiligheid en zichtbaarheid van rijwielen en bak fietsen bij duisternis betreft. Volgens het bestaande reglement behoe ven evengenoemde voertuigen alsmede de andere wagens, geen motorrijtuigen zijnde, tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsopkomst aan de achterzijde geen licht te voeren, maar kan met een reflector worden volstaan. Vooral bij het tegenkomen van transport fietsen en karren, welke aan de voorzijde slechts één licht voeren, verkeert men bo vendien in het onzekere omtrent de breedte van het voertuig, dat men moet passeeren. Voortaan zullen deze, volgens de nieuw ontworpen voorschriften, moeten zijn voor zien van twee witte-voorlichten en aan de- achterzijde van een rood licht; deze lichten moeten ook branden als het voertuig stil staat, tenzij bij gemeentelijke verordening is bepaald, dat dit op bepaalde plaatsen binnen de bebouwde kom der gemeente niet noodig is. Ten aanzien van gewone rijwielen wordt voorgeschreven, dat deze met be houd van achterlicht of reflector moeten worden voorzien van 'n achterspatbord, waarvan, voor het achterop rijdend ver keer goed zichtbaar, een gedeelte over een lengte van minstens 30 cM., geme ten van af het ondereinde, geheel wit wordt Belgisch koningspaar naar Nederland? Protocolair bezoek In officieele kringen te Brussel houdt men zich. bezig met de vraag, wanneer het Bel gische Koningspaar de protocolaire bezoe ken aan de bevriende landen zal afleggen. Tengevolge van het zilveren regeerings- jubileum van koning George en de daar mede verband houdende feesten is het mo gelijk dat het bezoek aan hot. Britsche hof tof in het late najaar of het begin van het Volgend jaar zal moeten worden uitgesteld. President Lebrun blijkt echter den wensch 'te hebben te kennen gegeven dezen zomer de Brusselsche wereldtentoonstelling te gaan bezichtigen. Aan deze komst naar de Belgische hoofdstad zou ongetwijfeld een koninklijk bezoek aan Parijs moeten, voor afgaan. Hoewel officieel nog niets vast staat, zal het bezoek aan Nederland eerst kunnen wor den bepaald na de reizen naar Londen en Parijs. Men beeft nog overwogen om het heb ben van een achterlicht voor rijwielen ook gebiedend voor te schrijven, maar men heeft dit denkbeeld losgelaten, met het oog op de kosten, die zulks voor min- of on- vermogenden zou teweegbrengen. Boven dien zou 't hebben van een rood electrisch achterlicht voor de wegen in klei-streken moeilijkheden opleveren. Het hebben van een niet- electrisch rood achterlicht is vrij wel onmogelijk. Bovengenoemde wijzigingen zijn de voor naamste in het Motor- en Rijwielreglement. Hot wil ons voorkomen, dat zij in eeti be hoefte zullen voorzien en bevorderlijk zul len zijn voor het veilig verkeer op de wegen. Ondernemers-overeenkomsten Wetsontwerp inz. verbindendverklaring. Aan de agenda der Tweede Kamer zijn gister toegevoegd de wetsontwerpen: rege ling van de aanspraken op wachtgeld van de gewezen secretarisseu en ambtenaren der voormalige gezondheidscommissies: wijzi ging van verschillende artikelen der drank wet 1931, en algemeen verbindend en on verbindend verklaren van ondernemers- eenkomsten. Weer een mooie opdracht voor Stork Een groote stoomturbine Dezer dagen is aan de machinefabriek Gebr. Stork en Co. N.V. te Hengelo (O.) in opdracht gegeven de vervaardiging van een 35.000 KW-stoomturbine, bestemd voor de Centrale Noord II van de Gemeente Electriciteitswerken te Amsterdam. Het aan tal omwentelingen van deze turbine be draagt 3000 per minuut, hetgeen bij dit ver mogen voor Nederland een novum betee- kent. Ook is deze stoomturbine de grootste in zijn soort, welke tot nog toe in Nederland rerd gefabriceerd. Braai en de N.S.B. Hij wbrdt niet toegelaten Naar wij vernemen is de heer Braai, Je zich aansluiten wilde bij de N.S.B., niet als lid toegelaten. VERLOFSBEZOLDIGING VAN AMBTENAREN Bij Kon besluit is bepaald, dat de tijde lijke korting op de verlofsbezoldigingen can Surinaamsche landsdienaren wordt verlengd tot 1 Januari 1936. GOOD-YEAR SCHOENEN De meest volmaakte VOETBEKLEEDING Fa. W.Lourysen Zn Schoenfabriek Dongen Nationaal Herstel Doet mee aan de Raadsverkiezingen. Het Hoofdbestuur van het „Verbond voor Nationaal Herstel" heeft besloten, dat het Verbond deel zal nemen aan de a.s. Raads verkiezingen. De afdeclingeu zullen naar plaatselijke omstandigheden kunnen han delen. Een tiental urgentiepunten is opge steld. UIT DE ANTI-REV. PARTIJ DE KOMENDE VERKIEZINGEN Groote vergadering van de A.R.-partij te Amsterdam Ter voorbereiding van de stembusactie voor Staten en Raad heeft gisteravond „Nederland en Oranje" te Amsterdam een best geslaagde vergadering gehouden. De Keizersgrachtkerk was tot de tweede gaan derij gevuld met een belangstellende, mee levende schare, die reeds Vóór den aanvang der vergadering onze nationale liederen aanhief. Na een inleidend woord van den voorzit ter der Centrale A.R. Kiesvereeniging „Ne derland en Oranje", den heer J. Deu te- kom, deelde deze mede, dat op de candidatenlijst voor dc Provinciale Staten in den kieskring Amsterdam de eerste 10 plaatsen zullen worden ingenomen door de heeren G. Baas Kzn., Amsterdam; P. Keulemans, Amster dam; Mr. A. Bruch, Haarlem; Mr. Dr. P. J. Dam, Hilversum; A. Gravestein, Urk; F. P. Vermeulen, IJmuiden; W. J. Bossenbroek, Amsterdam; A. B. Roosjen, Amsterdam: L Harms, Zaandam; Dr. J. W. Kolkert, Hil versum. Als eerste spreker trad op Ds. C. van der Zaal, lid van de Tweede Kamer, die wees op de groote beteekenis van de Statenverkiezingen in verband met de sa menstelling van de Eerste Kamer. Thans gaat deze verkiezing om vraagstukken van regeeringsbeleid, in verband waarmede spr. naging enkele der voornaamste parlemen taire gebeurtenissen uit deir laatsien tijd. Spr. schetste de groote achteruitgang op schier alle gebied, de ramp der werkloos heid, de toenemende bewapening, alle ge weldige problemen, waarvoor de Regeering zich geplaatst ziet. Juist in dezen tijd wor den allerwege beloften gedaan door com munisten en het fascisme. Zal ons volk zoo dwaas zijn, vraagt spr., dat het zijn eigen tiran binnenhaalt door middel van het stembiljet? De antirevolutionairen hebben te verstaan waarom het gaat in dezen tijd, waarin de stormen loeien. Het gaat ook nu om de be ginselen, in Gods Woord nedergelegd. Ge weldige tijden zijn het, waarin God ook onze afgoden stuk slaat. Maar als Hij met ons is, wie zal dan tegen ons zijn? Prof. Dr. V. Hepp, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, vroeg zich af of de antirevolutionairen dezen stembus strijd met enthousiasme tegemoet gaau. Ge heel gerust is spr. niet, hij meent gebrek aan heilige bezieling op te merken. Zou het u koud laten, vroeg spr., hoe het geheel eenige Amsterdam wordt bestuurd? Herin nerende aan het feit, dat men de hoofdstad een paar jaren geleden nog het roode Am sterdam noemde, wees spr. er op hoe Am sterdam zijn autonomie zou hebben verto ren, indien de sociaal-democraten in het college waren gebleven. Bij de verkiezing voor de Provinciale Sta ten gaat het om het landsbelang. Denkt ei aan, riep spr. de vergadering toe, dat het geslacht der politieke goochelaars niet is uitgestorven, onder hen is geen malaise. De talrijke politieke partijen wil spr. her leiden tot drie groepen: de wenschpolitiek, de werkelijkheidspolitiek en de principieele politiek. Vooral de wenschpolitiek bloeit, want het grootste deel der menschheid gaat onder zorgen gebukt en daarvan maken de lei ders van de wenschpolitiek misbruik. Zij niets anders dan belangenpolitiek en leidt tot niets minder dan tot moderne slavernij. Vooraan staat hier het nationaal- socialisme. Het Nederlandsche volk zal ech ter niet dulden, dat Oranje wordt achter uitgezet, zooals men in Duitschland met Hindenburg en in Italië met het konings huis heeft gedaan. Ons volk zal ook nim mer den nek bukken voor een dictator, daarvoor heeft het nog te veel Geuzen bloed. Het. laat zich niet gelijkschakelen en verlagen tot kuddedieren. Ook de S.D.A.P. is zulk een wenschpartij, die op de eene vergadering allerlei eischeo stelt en die elders weer inslikt. Het brood- vraagstuk overheerscht bij haar en zij ver loochent haar materialistische afkomst niet. Albarda heeft gezegd dat de sociaal democraten de regeeringsverantwoordelijk heid mede willen aanvaarden, maar zei spr., wij hebben onze s.d. vijanden veel te lief om hun dit aan te doen. De wenschpolitiek, waartoe ook de S.G.P. en de C.D.U. behooren, werpen onze partij in den vurigen oven eener onbarmhartige politiek. De werkelijkheidspolitiek, waarover spr. in de tweede plaats kort handelde, houdt geen rekening met de geboden Gods. Libe ralen en vrijzinnig-democraten, die samen een politieke cocktail vormen, zijn in land de partijen van de werkelijkheids politiek. Hiertegenover staat de antirevolutionaire, principieele poliliek, die weet dat we met een gebroken werkelijkheid te doen hebben en de zonde in de werkelijkheid bestrijdt. Voor zulk een principieele politiek, die ge grond is op Gods geboden, is het thans een slechte tijd. Wat door inspanning principieel Is v kregen, beproeft ook ons ministerie in stand te houden. Ondanks alle misère die wc door maken, mogen wc God er voor danken, dat dit kabinet zooveel handhaaft wat ons prin cipieel zoo na aan het hart ligt. Met een opwekking om trouw te zijn in den komenden stembusstrijd, eindigde spr. zijn rede. Laatste spreker was Ds. Fokkema, Ncd. Herv. predikant te Amstelveen. Deze spreker zette uiteen, dat het nationalistisch streven van dezen tijd niet in overeenstem ming is met onze beginselen. Gebrek aan kennis van onze beginselen doet de splijt zwam zoo welig tieren. Voor alle tijden geldt, dat de A.R. partij belijdt de eeuwige begin selen. Krachtig verzet tegen alle aanranding van onze geestelijke vrijheid moet worden geboden. Ten slotte wekte spr. op tot eenheid Weer zijn onderscheiden Herv. predikanten aan gemaand om Herv. A.R. kiesvereenigingen op te richten. Spr. bidt de Herv. A.R. wijs heid toe om de oude vanen niet te verlaten en de eenheid te bewaren in het politieke beleid. Wie het er op toelegt om die eenheid te fnuiken in dezen ontroerend ernst igen tijd, moge zich wel bedenken. Als één man en als één vrouw moeten wij ons scharen achter het A.R. vaandel. Ieder zal offers moe ten brengen. Wie meedoet aan verbrokke ling begaat een misdaad aan ons vader land. Door eendracht moeten wij sterk staan en ons beroep op die eendracht uit naar het Christenvolk, dat in Gods Woord zijn sterkte zoekt Met het zingen van het Lutherlied werd de drukbezochte samenkomst besloten. Na dat het Wilhelmus was gezongen, ging de groote schare uiteen. Partijdag in de Haarlemmermeer Naar we vernemen zal de jaarlijkschi Anti-Rev. Partijdag in de Haarlemmermeer worden gehouden op 19 dezer in de Beurs te Hoofddorp. Als sprekers zullen optreden de heeren Ds H Janssen, leger- en vloot- predikant in fclgem. dienst met het onder werp „Bezinning, oriënteering en doelstel ling"; dr C. Beekenkamp, van Leiden, adj.- dir. van de dr A. Kuyperstichting te 's-Gravenhage, onderwerp: „Een oude leus, een nieuwe strijd" en het 2e Kamerlid, de heer Chr. v. d. Heuvel te 's-Gravenhage, onderwerp: „Vraagstukken van heden "en morgen". Internationale hotelratten aangehouden Twee hotelinbraken opgehelderd Zondagmiddag 2 December tusschen 4 en 6 uur is in Hotel Witte Brug te Den Haag een Juweelendiefstal gepleegd ten nadeele van een in dat hotel logeerende dame. Voorts is op Dinsdag 8 Januari eveneens des namiddags tusschen 4 en 6 uur een soort gelijke diefstal gepleegd in Hotel Promenade, ten nadeele van een aldaar logeerende. Gebleken was, dat de dader in beide ge vallen een uitstekend gevel-toerist moet zijn geweest, aangezien hij zich langs den gevel door een openstaand raam binnen had be geven. Teneinde, eenmaal in de kamer zijn de, niet verrast te worden, sloot hij aan de binnenzijde de kamerdeur af en verbrak daarna met een scherp voorwerp, vermoe delijk een schroevendraaier, de koffers en de kasten. Bij deze inbraken heeft hij een flinke partij byouteriën, waaronder kost bare parelsnoeren weten buit te maken tot een gezamenlijke waarde van ongeveer 10.000.—. Alles wees er op, dat men hier ie doen had met een geroutineerd hoteldief. Kort na de tweede diefstal wist de Rotterdamsche politie bij een opkoo- per beslag te leggen op een der paar- lencolliers. Zij wist vervolgens den verkooper op te sporen, die ober- kellner was in een hotel te Rotterdam. Deze verklaarde, de paarlen-partij te hebben verkocht voor een Zwitser, die in ijn hotel had gelo geerd. Hij kon van dezen Zwitser een behoorlijk signalement opgeven, zoo dat de Commissaris van politie der afd. B. te 's Gravenhage in het Alge meen Politieblad opsporing, aanhou ding en voorgeleiding van den dader kon verzoeken. Als gevolg daarvan is op 26 Jan. In een hotel te Rotterdam een zekere E. H. door de Rotterdamsche recherche aangehouden. ROTTERDAM DEN HAAG Gedurende Februari en Maart offreeren wij een goed COLBERT COSTUME NAAR MAAT voor Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen BLl 1 Er is sprake i Jgische koning: De heer Moller heeft aan de ministers van Bin- nenlandsche Zaken en Economische Zaken ge vraagd of Rusland landen die tegen haar toelating tcR dc Volkenbond lubben gestemd, benadeelt. Voor de Hooge Raad is gepleit in dc kwestie of de overheid bij onwettige autobusdiensten h« recht heeft de autobussen in beslag tc nemen. In den Haag zijn een paar internationale hotel- ratten aangehouden, waardoor enkele hotelinbra ken zijn opgehelderd, Blz. 2 Het Duitsche antwoord op de Londensche voor stellen is door Von Neuraii aan de gezanten van Frankrijk en Engeland overhandigd. Instemming met de luchtconvcntic. Morgen publicatie van den tekst In cf«: commissie voor de wapenlabricage en wa penhandel tc Geneve besprak men gisteren het Amerikaansche voorstel. Een Labour-mode van wantrouwen tegen de nationale regeering van Mac Donald is met een zeer groote meerderheid door het Lagerhuis ver- In het proces tegen Hauptmann is door den ver dediger hooger beroep aangeteekend, Blz. 3 De Haagsche Rechtbank heeft de besluiten van dc vergadering van pandbriefhouders der Vac'erl. Hypotheekbank tot renteverlaging niet bekrachtigd. Jaarverslag der N.V. Bierbrouwerij „De Drie Hoefijzers". Lagj dividend. Nieuwe 3*/$ pet. leening Noord-Holland Blz. 5 Dc Eerste Kamer hecfl: de behandeling van de Indische Begrcoting voortgezet. In dc Tweede Kamer heeft mini «ter Colijn bij de behandeling der Indische begrooting het regee ringsbeleid verdedigd. Blz. 9 Naar en in Zuid-Afrika XXXVIII. Reisbrieven van Prof. Dr, V. Hepp. Blijkens ingewonnen inlichtingen bij de politie te Bern (Zw.), bleek de aangehou dene te zijn de 40-jarige boekbinder E. H., zonder vaste woonplaats, van Zwitsersche nationaliteit. Hij had reeds een 9-tal jaren zware kerkerstraf achter den rug, wegens hoteldiefstallen. Naar Den Haag overgebracht, ontkende H. iets met de beide diefstallen te maken hebben gehad. Daarop heeft zich een in specteur van de Haagsche recherche naar Keulen begeven voor het instellen van een onderzoek, dat tot resultaat had, dat met behitfp van de Deutsche Kriminal Polizei een vriendin van II. kon worden opgespoord. Ten huize van haar en van haar zuster eveneens te Keulen woonachtig, werden daarop verschillende voorwerpen van ge noemde diefstallen afkomstig in beslag ge nomen. Beide vrouwen vertelden deze arti kelen van H. ten geschenke tc hebben ge kregen. De aangehoudene H. is daarop voor den officier van justitie te Den Haag geleid en na verhoor in het Huis van Bewaring inge sloten. Onwettige autobusdiensten Voor den Hoogen Raad is gepleit in de zaak betreffende den Staat der Nederlanden, eischer in cassatie, advocaat mr. J. Wolterbeek Muller, tegen A. P. Verdoorn, te Rotterdam, verweerder, procureur mr. G. A. Fjjn van Draat, inzake inbeslagneming van autobussen in een „verboden dienst". Mr. Wolterbeek Muller, voerde als cassatie middel aan, dat volgens de wet de overheid niet het recht heeft, de autobus bjj wjjze van politiemaatregel af te nemen. Het Hof had moeten onderzoeken of het vasthouden van de bus noodzakelijk was voor het beletten van den autobusdienst. Mr. G, de Grooth, voor de tegenpartij optre dend, ontkende, dat den rechter door de wet machtiging wordt verleend tot in beslag ne ming. De Staat zou anders, consequent, ook de chauffeurs wel in hechtenis kunnen nemen. Bovendien alleen datgene mag verhinderd worden, dat verboden is. De advocaat-generaal neemt 28 Febr. a.s. conclusie. Voor den Haagschen kantonrechter mr. Van Haeften, hebben eenige zaken tegen onderne mers van autoreizen gediend, aan welke vijf erdachten ieder wae ten laste gelegd, dat zy zonder vergunning een autobusdienst tus schen Amsterdam en Den Haag hebben in werking gehouden. De zaak van N. S. werd aangehouden om te onderzoeken, of een veroordeeling, die verd. in Amsterdam heeft gehad inderdaad ditzelfde feit gold. Daarna stond N. en anderen terecht. Tegen L. J. D. v. B. werd een boete van f 251) subs. 100 d. hechtenis geëischt. Tegen M. J. uit Amsterdam werd geëischt f 40 of 14 d. hechtenis en tegen A. P. en IJ. R. werd resp. f 50 subs. 20 dagen en f 25 en 10 d. hechtenis geëischt. Op 28 Febr. zal schriftelijk vonnis worden gewezen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1