$lmme (üauraitt AvanG ML Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken Wu BINNENLAND. SCHOENEN Gemengd Nieuws. LAATSTE WEEK! PA LT H E abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2J5 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7Ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 c NO. 5401 DONDERDAG 14 FEBRUARI 1935 15e Jaargang S&- -- IIDtoertertiepritfen: Van 1 tot 5 regels1.17 Elke regel meer 0.22 7j Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels f 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor bet bevragen aan *1 bureau v. wordt berekend 0.10 ie zich heden op ons blad abonneertontvangt de tot i Maart 03. nog te verschijnen nummers gratis. Zoowel eigenlijk dagblad als Zondagsblad bevatten een keur van lectuuren gaan in hoeveelheid elk voor vergelijking in aanmerking komend blad te boven, en in prijs er beneden, Abonnes op te geven aan de Administratie van DE NIEUWE LEIDSCHE COURANT VOLKSVOORLICHTING IN CRISISTIJD I Onlangs vestigden wij de aandacht op Verschillende maatregelen der Regeering, die de strekking hebben huurverlaging te bewerken en zulks ook inderdaad bereiken. Krachtig streven naar huurverlaging het mocht wat! schampert de sociaal-demo cratische pers. Wanneer wij getracht hebben de maat regelen der Regeering in het juiste daglicht te plaatsen en den warm voelenden Minis ter van Sociale Zaken tegemoet zijn getre den met de waardeering, waarop deze be windsman aanspraak heeft, hebben we niets anders beoogd dan de taak te vervul len der Christelijke pers, die inzonderheid in deze moeilijke dagen de roeping heeft voor behoorlijke en objectievo Volksvoorlichting zorg te dragen. Wij voeren bij onzen arbeid niet de pre tentie de dagbladredacties van socialisti sche zijde te overtuigen, en, eerlijk gezegd, daarnaar streven wij niet. Deze pers toch, die niet de algemeene Volksbelangen maar het klasse belang dient ook al schijnt men op een partij dag naar ruimer doelstelling te willen stre yen pleegt de zaken sterk uit één be paalde gezichtshoek te bezien. Daarbij komt, dat zij bij het in aan toch zijn van verkiezingen zich aan de invloed dezer op handen zijnde gebeurtenissen be zwaarlijk kan onttrekken en in toenemende bewustzijnsverenging het tijdstip dezer po litieke hoofdmomenten pleegt tegemoet te gaan. Men zal moeten toestemmen, dat onder 'dergelijke omstandigheden voor een ruiter lijke en zakelijke beoordeeling van het op treden van het Kabinet weinig plaats is. Ridderlijke erkenning van de juistheid en doeltreffendheid van door het ministerie getroffen voorzieningen zou echter aan de werfkracht van een oppositiepartij als de S.D.A.P. is niet ten goede komen, en de politieke propaganda is in de roode kring een factor, waaraan nogal eenige waarde wordt gehecht Intusschen blijven wij de Regeering, die 'de verantwoordelijkheid draagt erkentelijk voor haar voorzichtig beleid en zijn wij beducht voor allerhande ingrijpende expe rimenten en remediën, die van socialisti sche zijde met veel vernuft worden uitge dacht en aangeprezen. Wij zijn beducht voor deze knutseloeco- nomie, waarvan de sociaai-zwakken in de eerste plaats slachtoffer zouden zijn. FAIR PLAY?, Niet met veel verve of Sn scherpe woor- 'den, maar wel met beslistheid en tijdig hebben we ons oordeel uitgesproken over deelneming op Zondag aan de werkzaam heden der stembureaux bij de verkiezing in het Saargebied. Wij zouden geen aanleiding hebben op 'dit minder aangename voorval terug te ko men, ware het niet, dat volgens mededee- ling in de pers een Voorzitter van zulk een stembureau te zijner verdediging tevens een aanval had gericht op lien, die op prin- cipieele overwegingen gemeend hadden zich voör dergelijke arbeid niet beschik baar te mogen stellen. Deze Voorzitter zou tegenover den ver slaggever van een dagblad hebben ver klaard, dat het hier ging om uitoefening van publieken dienst en dat, wie zulken arbeid weigert, in den publieken dienst niet thuishoort evenmin als een politieman, die zou weigeren Zondagsdienst te ver richten. Hier is toch wel een ernstige verwarring Van begrippen. De man, die den politiedienst kiest, weet dat de Zondagsarbeid een onderdeel is van de dienstbetrekking, die hij aanvaardt, en verricht daarmee een werk der nood zakelijkheid, vereischt juist ter waar borging der algemeen© Zondags rust Maar de Nederlander, die zijn diensten aanbiedt voor een volksstemming in het buitenland gelijk onlangs werd genouden, is daartoe krachtens zijn ambtsvervulling hier te lande in geen enkel opzicht gebon den, hetzij hij burgemeester, wethouder, rechter of wat ook is. Wie zich hiervoor beschikbaar stelt, han delt voor eigen rekening, en wie zich ont houdt, treft uit dien hoofde geen enkele grief. Nu het betoog, dat wij lazen, wel een grief poogde te maken en degenen, wier beginsel hen tot onthouding drong, van gebrek aan plichtsbetrachting en „public spirit" worden beticht, mag een woord van verweer daartegen niet achterwege blijven. Hier wordt getracht de ba! terug te kaat sen op een wijze, die geen bewondering afdwingt Of, om een speluitdrukking te bezigen: „fair play" is dit niet Afschaffing van wethouderspensioener Een afloopend wachtgeld Naar de Standaard verneemt, is de regee ring voornemens maatregelen voor te stel len, welke bedoelen een einde te maken aan het toekennen van pensioen aan wethouders. In het door den minister-prisident dr. H. Colijn in de Eerste Kamer aangekondigde wetsontwerp tegen de cumulatie zijn zoo danige bepalingen opgenomen. Het moet in dc bedoeling van de regee- ring liggen, dat voortaan aan wethouders bij hun aftreden een afloopend wachtgeld voor den tijd van drie jaren zal kunnen wor den toegekend. Verkregen rechten zouden worden erkend, echter met dien verstande, dat een afgetreden wethouder, die pensioen geniet, weder in functie tredend, zijn pensioenrechten zal verliezen, evenals een wethouder, die op grond van vroegere wet houdersjaren recht op pensioen heeft, doch wiens pensioen op 't oogenblik van afkondi ging der wet stilstaat, omdat bij weder als wethouder is opgetreden. De korting op de wethouders pensioenen De afdeeling voor de geschillen van be stuur van den Raad van State heeft behan deld een beroep van den Raad der ge meente Gouda tegen een besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarbij niet is goedgekeurd een besluit van dien gemeen teraad tot het aanbrengen van korting op de pensioenen van vier oud-wethouders, waardoor een besparing zou worden verkro gen van f 171.40 per jaar. Ged. Staten hebben overwogen dat, aan genomen dat een zoodanige pensioenkorting wettelijk mogelijk is, de noodzakelijkheid daarvan niet vaststond. Ged. Staten waren ter vergadering niet verschenen. De gemeenteraad van Gouda werd vertegenwoordigd door rar. H. P. C. M. de Witt W ij n e n, wethouder van fi nanciën, die zeide dat Ged. Staten het prin- cipieele punt hier niet op den voorgrond hebben gesteld. Voor pleiter staat het och- ter vast, dat deze korting wel geoorloofd is. Hij verwees te dien aanzien naar een ar rest van den Hoogen Raad van 29 Januari 1926, en betoogde, dat van een privaatrech telijke verhouding geen sprake is. Het gaat volgens pleiter niet aan, dat menschen, die vaak op zeer jeugdigen leeftijd pensioen krijgen, maar steeds vrij-uit gaan als er be zuinigd moet worden. Er is hier immers geen kwestie van het bereikt hebben van den pensioengerechtigden leeftijd, maar van praemature pensioenen. Komende tot het financieele punt gaf spr. toe, dat de begrooting niet staat of valt met het bedrag, dat hier in 't geding is. Ged. Staten hebben echter op 57 posten beknibbeld, allemaal posten beneden 50 gulden. Nu de Raad vele harde maatregelen heeft moeten nemen, behoeven de oud-wet houders niet de eenlgen te zijn, die buiten schot blijven. Deze vier oud-wethouders hebben reeds f38.000 te zamen ontvangen uit de openbare kas. Ook de volksconsciën- tiè Is hier in 't spel. De Kroon zal later beslissen. De tolheffing op bruggen In de gister gehouden vergadering van GetL Staten van Overijssel heeft dit college zich met een grief gewend tot den minister van Waterstaat a.i. waarin het zijn bezwa ren uiteenzet tegen de door de regeering voorgestelde tolheffing op de IJsselbrug bij Katerveer. Te Heusden heeft een aldaar gevormd comité van actie tegen de tolheffing op de brug over de Bergsche Maas een adres ge richt aan de Tweede Kamer, met verzoek deze brug tolvrij te laten. Vianen adresseert B. en W. van Viarten hebben een adres gericht aan de leden der Tweede Kamer, waarin er o.m. op wordt gewezen, dat Vianen van de voorgenomen tolheffing op de gtvote rivieroverbruggingen zter beslist nadeelt, gevolgen zal ondervinden, o.a. door de a lommerde communicatie met Utrecht, i beteekenis van den bruggenbouw, aldus cit adres, gaat geheel verloren, zoo d9 tol heffing werkelijkheid mocht worden. De streek zal eir tientallen van jaren dooi- worden achteruitgezet. HET WERKLOOSHEIDS- SUBSIDIEFONDS Regeering zal trachten bedragen def nieuwe uitkeering vóór 1 Mei mee te deelen In de memorie van antwoord aan de Eer ste Kamer over de twee voor de gemeenten belangrijke financieele wetsontwerpen (wij ziging financieele verhoudingswet en instel ling van een werkloosheidssubsidiefonds) betoogt de regeering nogmaals, dat de voor gestelde maatregelen zijn te beschouwen als correcties met het oog op te voren niet voor ziene omstandigheden. Ten aanzien van de •ziening in de werkloosheidsuitgaven wordt een billijker verdeeling van lasten tusschen de gemeenten onderling en tus schen het rijk en de gemeenten beoogd. Van een ontlasting van het rijksbudget is ook hierbij geen sprake. Ten aanzien van enkele der zes gemeenten met meer, dan 100.000 inwoners, zijn de om standigheden wellicht iets ongunstiger dan aanvankelijk was voorzien, doch daar staat tegenover, dat het werkloosheidssubsidie fonds over ongeveer zes millioen middelen te beschikken krijgt, waarop aanvankelijk niet was gerekend en die in het bijzonder zullen worden aangewend om die gemeenten te helpen, die in moeilijkheden zullen komen. De regeering heeft overwegend be zwaar om bij de bepaling van de hoogte der bijdrage mede in aanmer king te nemen den feitelijken belas tingdruk in plaats van de belasting capaciteit. De belastingcapaciteit is een-, objectief gegeven, dat ter bepaling van de draagkracht eener gemeente veel zuiverder en billijker werkt dan de feitelijke belastingdruk. De regeering is van mecning, dat de ge meenten tijdig het bedrag der uitkeering moeten weten. Zij zal er naar streven om spoedig na de totstandkoming van dit ont werp de uitvoeringsvoorschriften aan- de Kroon ter vaststelling aan te bieden, opdat nog vóór 1 Mei aa. het bedrag der nieuwe uitkeering voorzoover dit althans aan de hand der geraamde belastingopbrengsten mogelijk is, ter kennis van de gemeente besturen kan worden gebracht Tegenover de geuite vrees, dat bij vele gemeenten de prikkel zal verminderen om de kosten der uitkeeringen aan werkloozen zoo laag mogelijk te houden, 6telt de regee ring dat zij voor de verleening van steun uitkeeringen uitvoerige subsidievoorwaarden heeft vastgesteld, welke de gemeentebestu ren bij hun steunvcrleening hebben na te leven. Hetzelfde geldt voor de keuze van objecten van werkverschaffing, alsmede voor de daarin te betalen loonen. Daarnaast heeft de regeering nog verschillende maatregelen in overweging welke ten doel hebben dit gevaar, waar noodig, te keeren. Het moeilijke tijdvraagstuk Spoorwegen kiezen Amsterd. zomertijd Naar het Hbld verneemt, heeft de direc tie van de Nederlamlsche Spoorwegen be sloten, de zomerdienstregeling, welke op 13 Mei ingaat, te doen samenstellen volgens den bestaanden Amsterdamschen zomertijd, dus ongeacht de eventueele beslissing var de Eerste Kamer om Nederland bij de lan den mef Midden-Europeeschen tijd in te deelen. De scheepvaart met Z.-Amerika De oorzaak der moeilijkheden Naar de meeninig van den Argentijn- schen gezant, den heer J. M. L1 o b e t is een van de voornaamste redenen van de moeilijkheden der Kon. Hollandsche Lloyd gelegen in de Duitsche concurrentie. Na den oorlog is het in de eerste plaats Duitschland geweest, waar men de gewel dige praestatie leverde om de „Cap Arcona" van 28000 ton te bouwen, een sthip met luxe en comfort welke de beste hotels over treft. Dit voorbeeld werd gevolgd door En geland, dat de „Alcantara" en de ,-Astu- rias" bouwde, van een even groote tonnage met een comfort en luxe welke die van de „Cap Arcona" evenaarde. Vervolgens kwam Italië met de „Augustus" en de „Conté Grande", van meer dan 30.000 ton en ten slotte Frankrijk met de „Atlantique." Dit zijn allen snelle schepen, die de reis bin nen 15 a 17 dagen doen. Ook Holland heeft ongetwijfeld zijn vloot verbeterd, welke steeds een uitnemende service en goede keuken bezat. Echter ter vervanging van de „Frisia", de „Gelria" en de „Zeelandia" heeft men in Nederland ge bouwd de „Orania" en de „Flandria", uit stekende schepen ongetwijfeld, maar klein en langzaam in vergelijking met de ande ren. Zij maken de reis Buenos-Aires—Am sterdam in 22 dagen. Dat is lang. Dit is een der redenen, dat men veelal de voor keur gaf aan de schepen der buitenland- sche maatschapijen. fk twijfel er niet aan aldus besloot d? gezant dat de Hollandsche Scheepvaart op Zuid Amerika haar plaats weer zou kunnen hernemen, met een groot schip van 30.000 ton met hetzelfde comfort en de ser vice. maar dan met een reisduur van 15 dagen. De bouw van zulk een schip zal voor Ne derland zeer veel voordeelen hebben, niet het minst omdat daardoor ook veel werk in ons land verschaft zou worden. Interneering van vreemdelingen De regeering moet het voornemen hebben tot het instellen van een intemeeringsinrichting voor vreem delingen, die gevaarlijk zijn voor de openbare orde of veiligheid. Eens dragen STEEDS vragei Ver krljgba alle betere Schoenen! Mr A. H. v. d. Veen, van Arnhem, die benoemd is tot secretaris-vrijgestelde van den Bond van Chr. Politie-ambtenaren in Nederland. Met hem doet ae eerste jurist zijn intrede in het corps vrijgestelden der Chr. vakbeweging. Ds. Hofstede sprak in Enschedé voor de N.S.B. In een semi -openbare vergadering Ds: Hofstede uit Blokzijl, de vroegere ver tegenwoordiger van de A.-R. partij in de Prov. Staten van Overijssel, is zooals men weet overgegaan naar de N.S.B. Hij heelt Dinsdagavond in zijn geboortestad Enschedé een rode gehouden voor een gehoor van pl.m. 800 personen. Ds. Hofstede had de uit drukkelijke voorwaarde gemaakt, dat hij niet in een openbare bijeenkomst wilde spreken. Blijkbaar voelde hij zich daarvoor niet zeker genoeg, daar hem misschien heel lastige vragen zouden worden gesteld. Want het blijft in Overijssel voor een ieder, die slechts een weinig met de politiek op dp hoogte is, een vraag of ds. Hofstede ook N.S.B.'er zou zijn geworden .indien hij in den afgeloopen zomer tot Gedeputeerde zou zijn gekozen in dc vacature ElhorsL Want dat de dominee die betrekking ambieerde weet ieder ingewijde. De Kringleider in Enschedé wilde van zelfsprekend ds. Hofstede terwille zijn. Wat deed men toen? Men schreef een vergadering uit, waarvoor leden en geestverwanten zoo veel personen zouden kunnen introduceeren als zij wilden. Er werd speciaal in Geref., in anti-rev. kring gewerkt en introducties op groote schaal werden verstrekt, zoodat pl.m. 800 personen aanwezig waren. De politie was het echter in geen enkel opzicht met de N.S.B. eens, dat het hier een besloten bijeenkomst betrof. Daarvoor was te royaal met de introducties omgespron gen en bovendien werd er nog entree gehe ven. Het zou de politie echter niet geïn teresseerd hebben of de vergadering open baar was of niet, indien in de zaal niet rij kelijk met zwarte uniformen werd gepronkt En sedert we een uniformverbod hebben, is het dragen van zwarte hemden in het open baar verboden. De politie was van meening, dat de verga dering wel openbaar was en maakte tegen een tweetal dragers van een zwart hemd proces verbaal op wegens overtreding van het uniform verbod. De politie wenscht een rechterlijke uitspraak teneinde in den ver volge te weten of in een geval als het on derhavige sprake is van een besloten of een openbare vergadering. De vergadering werd door vele personen van Chr. richting bijgewoond. Het was de kennelijke bedoeling van de N.S.B. om voor dit publiek de partij van Mussert als een zeer Chr. voor te stellen. Men opende en sloot echter niet met gebed. Dat durfde men blijbaar niet aan. Men meende een ingenieu- se vondst te hebben gedaan door te openen met„Mijn schild ende betrouwen". Naar verluidde, was dit als een soort gebed be- Ds. Hofstede heeft in zijn rede o.m. ver klaard, dat hij blij was, dat hij op zijn leef tijd (hij is 65 jaar) het ideaal van zijn jeugd, het socialisme, heeft hervonden Maar thans het socialisme van de ware De Uiver-geruchten Geheel uit de lacht gegrepen In verband met de fantastische verhalen, die de laatste dagen met betrekking tot de ramp van de Uiver in binnen- en buitevi land de ronde doen, verklaart het departe ment van Waterstaat dat de geruchten vol komen uit de lucht gegrepen zijn. Voorts kan worden medegedeeld dat da Permanente Commissie van Onderzoek van ongevallen met luchtvaartuigen voor dit geval ecnigszins gewijzigd in samenstelling, haar vergaderingen heeft aangevangen. De kosten der werkloosheid Wat Rijk en gemeenten droegen! In de Januari-aflevering van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek komt een overzicht voor van de bodragen, welke dooc rijk en gemeenten in 1934 en voorafgaande jaren aan do be strijding der werkloosheid zijn ten koele jd. De volgende cijfers zijn daaraan ontleend. doei uit, waaronder voor: werkverschaffing H8.4 millioen {in 1933 30.9 millioen), werk loosheidsverzekering 6.7 millioen (in 1933 J 8.4 millioen), steun aan crisis-werkl-lozen J 27.6 millioen (in 1933 ƒ45.2 million). De uitgaven der gemeenten moeten voor 1934 geraamd worden op ƒ75.3 millioen in 1933 62.1 millioen), waaronder voor: werk verschaffing 18.3 millioen (in 1933 12.5 millioen), werkloosheidsverzekering ƒ6.6 millioen (in 1933 ƒ8.2 millioen), steun aan crisiswerkloozen ƒ32.8 millioen (in 1933 ƒ15.4 millioen), steun aan niet-crisiswern loozen ƒ17.6 millioen in 1933 26 miHioen). In totaal gaven het rijk en de gememtm dus in het afgeloopen jaar naar raming rond ƒ128 millioen an 1933 ƒ147 millioen) Samenvoeging gemeenten Afronding van gemeentegrenzen Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben aan de gemeentebesturen van Veur, Stomp wijk en Nootdorp voor 1 Juli a.s. hun oordeel gevraagd over een nieuwe grens regeling tusschen die gemeenten. Volgens de ingezonden plannen worden de gemeen ten Veur en Stompwijk opgeheven en sa mengevoegd tot de nieuwe gemeente Leid- schendam, terwijl een gedeelte van de ge meente Stompwijk, ten Z.W. van de elec- trische spoorbaan Den HaagRotterdam (Hofplein), in hoofdzaak gevormd door de Veenweg met achterland, bij Nootdorp wordt gevoegcL Dit laatste steunt blijkbaar op de overwe ging, dat deze buurt cultureel en econo misch rneer gemeenschap met Nootdorp dan met het centrum der twee andere ge meenten het dorp Leidschendam heeft Echter, wanneer men soortgelijke motle ven laat gelden, dan kunneD van heel wat gemeenten wel buurtschappen en gehuchten worden afgesneden. Deze laatste wijziging tot afronding van gemeentegrenzen (na veel aandrang van zekere zijde in de oorspronkelijke plannen aangebracht) is naar onze meening niet door de noodzaak geboden en gaat geheel in tegen de wensch van de gemeentenaren, die er bij betrokken zijn. De procedure, welke anders zoo bar eenvoudig kon zijn, wordt nu noodeloos ingewikkeld gemaakt- terwijl voorziening in de onhoudbare toe stand dringend geboden is Het lot van den ex-keizer Terug naar Daitschland? Reeds meemalen hebben er geruchten ge gaan. dat de voormalige Duitsche keizer te Doorn financieele moeilijkheden ondervindt, welke een uitvloeisel zou zijn der Duitsche' deviezen-regeling. De veronderstelling, dat hu daarom naar Duitschland terug gaan wij maakten reeds melding van een eventueele reis naar de badplaats Hom band."" h0Uden on8etwiJfeld hiermede ver- Jntusschen moet het op zijn minst on waarschijn lijk worden geacht, dat de hui dige Duitsche regeering er iets voor zou gevoelen, den voormaligen monarch in Duitschland toe te laten, hetwelk aanleiding zou kunnen geven tot het ontstaan van monarchistische woelingen. Groote tentoonstelling te Enschedé Te Enschede zal naar alle waarschijnlijk heid in Augustus 1936 een grootsch opge zette land- en tuinbouw-, handel- en nijver- heidstentoonstelling worden gehouden. Ver moedelijk zal een en ander samenvallen met de opening van het Twente-Rijn kanaal en de haven van Enschede. De plannen voor deze expositie zijn ontworpen door het da- gelijksch bestuur van een dergelijke ten toonstelling, welke in 1926 in Enschede was georganiseerd. Dit bestuur heeft nog steeds de beschikking over een bedrag van f 15.000, het batig saldo van de vroegere expositie. Tegelijkertijd met deze tentoon stelling wil men het 40-jarig bestaan her denken van de Lonneker Coöperatieve Landbouwersbank en Handelsvereenigingen De gezonken ijzerconstructie te Amsterdam Het lichtingswerk met succes verricht De zware ijzeren constructie, welke op 2 Januari l.L tijdens de werkzaam heden aan de spoorweguitbreiding in Amsterdam-Oost van een zolderschuit in de Ringvaart van den Watergraa/s meer, aan den kant van de Valentijnka- de, was gegleden, bij welk ongeval een arbeider gedood en enkele anderen ge wond werden, is door de uitvoerders van het werk zelf op ingenieuze wijze gelicht. De werkzaamheden ter plaatse hebben be trekkin? op het groote viaduct, dat on-ler den spoorweg tusschen de Molukkenstraat de Copemicusstraat zal worden gebouwd dat een breedte zal kragen van 2 X 11 meter, bu een hoogte van 4 meter. Voor het lichten van de ijzeren constructie werd gebruik gemaakt van een hijschinrich- tmg met lieren, welke ook gebruikt wordt om de constructies, die per zolderschuit worden aangevoerd op den wal te trekken. Voor met 20 korting eindigt 16 Februari Voornaamste Nieuws. Dit nummer beslaat uit TWEE bladen Blz. 1 De regeering zou voornemens zijn maatregelen voor te stellen, wjlce bedoelen een einde te maken aan het toekennen van pensioen aan wet houders. Verschenen Is de Memorie van Antwoord aart de Eerste Kamer inzakt het werkloosheidssubsi diefonds. De regeering hoopt voor 1 Mei bet bedrag der nieuw* uitkeeringen aan de gemeente besturen mede te deelen. Er zal een interneerings-inrichting in het leven geroepen worden voor vrecmdJingen die gevaar lijk rijn voor de openbare orde of veiligheid. Uitlatingen van den Argentijnschen gezant ia Den Haag over de Nedcrlandsche scheepvaartver binding met Zuid-Amerika. Blz. 2 Nadere berichten oi luchtschip „Macon". t den ondergang van het de tentoonstelling vaa Over den van ontvoering en moord beschuldigde Bruno Hauptmann is door de jury te Fleming!on het schuldig uitgesproken. Hauptmann is ter dood veroordeeld. Blz. 3 De vergadering Reveil-Archief. Blz. 5 Nadere bijzonderheden over de door de contact commissie voor het mijnbedrijf te Heerlen bespro ken maatregelen, welke door de directies der par ticuliere mijnen zijn voorgesteld. Blz. 8 Rott. Ond. Mij v. Levensverz, Diergaardelaan 39 Rotterdam Lijfrenten tegen koopsom I AGEXTEX GEVRAAGD het optakelen van het gevaarte dit ge- schiedde tusschen twee zolderschuiten kon worden begonnen, was een duiker in het water afgedaald om de kettingen te bevestigen. Toen dit lastige karwei geschied was, nam het hjj- schen een aanvang en dit ging met zooveel succee dat de constructie reeds spoedig boven water was. De volgende phase in de werkzaam heden bestond uit het onder de constructie- aanbrengen van balken, waarop zij vervolgens, gedragen door de zolderschuiten, kwam te rus ten. Het slot van dit omvangrijke werk bestaat in het op den wal trekken van het gevaarte, waartoe de hijschinrichting, die het boven water heeft gebracht, is afgebroken. De ramp van de „Orania" Naar w\j vernemen is het vooronderzoek door de Scheepvaartinspectie te Amsterdam inzake de ramp van het mailschip „Orania" van den Kon. Holl. Lloyd thans zoover gevor derd, dat de behandeling van deze zaak door den Raad voor de Scheepvaart spoedig tege moet kan worden gezien. Het wachten is thans nog op den eersten machinist, die wegens ziekte nog niet kon worden gehoord. AUTO TE WATER GEREDEN Drie gewonden BÜ Grave is Woensdagavond een personen auto, bestuurd door F., uit Arnhem, die op den Rijksweg Den BoschNjj roegen reed, in een wetering gereden. Het ongeluk gebeurde toen de heer F. de rijweg wilde inslaan en moet worden toege schreven aan het feit, dat de verlichting van den wagen zeer slecht was. De auto reed met groote vaart van den dijk en kwam in het water terecht. Voorbij gangers konden het portier openen en den heer F„ alsmede de beide andere in zittenden, de heeren V. en P., eveneens uit Arnhem, in veiligheid brengen. Alle drie personen hadden evenwel ernstige verwondingen bekomen en zjjn naar het Zie kenhuis te Grave vervoerd, waar zij ter ver pleging zjjn opgenomen. DE RING Te Zevenhoven werd in baggergrond uit een sloot op het erf van Blom een ring gevonden, tegen V 8 Jaar 8 in een sloot heeft ee" EEN OPRUISTER Te Amsterdam werd van een der perrons in net Centraal Station een vrouw naar het bu reau Warmoesstraat vebracht, omdat zij zich aan opruiing zou hebben schuldig gemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1