|liruurr £rihsrt)r Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche rending430 Bij dagelijksche zending. f 530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 '3 NO. 5400 WOENSDAG 13 FEBRUARI 1935 15e Jaargang abbertentieprijjen: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22 7» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan '1 bureau wordl berekend 0.10 Wie ie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt de tot i Maart a.s. nog te verschijnen nummers gratis. Zoowel eigenlijk dagblad als Zondagsblad bevatten een keur van lectuur, en gaan in hoeveelheid elk voor vergelijking in aanmerking komend blad te boven, en in prijs er beneden, Abonné's op te geven aan de Administratie van DE NIEUWE LEIDSCHE COURANT EEN ERNSTIGE VERMANING Welke reeds bij voorbaat werd afgewezen Toen de bestaande sociaal-democra tische dagbladen vereenigd en tegelijk uitgebreid werden tot de z.g. Arbei derspers vroegen bedachtzame partij- genooten: Zal door deze modernisee ring het socialisme niet in 't gedrang komen? Het antwoord, dat de leiding daarop gaf was zeer geruststellend: „de geest verandert niet". Ten deele was dit juist, voor een ander deel onjuist. In de roode pers kon men dezer da gen lezen: „In Nederland is een deel geen groot deel der pers vrij van elke censuur". Wij zijn het daar mee eens: een groot deel is vrij van censuur. Maar een klein deel, en daarbij behoort de Arbeiderspers, is met handen en voe ten gebonden aan de partij. Wat deze- in 't gevlij komt, gaat zonder censuur in de krant; wat er tegen in gaat, blijft er met of zonder censuur buiten. Deswege verschijnen er van tijd tot tijd boeken en brochures, waarin trouwe steunpilaren van de S.D.A.P. hun verontwaardiging over krant en partij luchten en die allemaal volgens hetzelfde recept worden afgemaakt. Want, wat de leiding zei tegen de on- gerusten, moet waarheid worden: de krant blijft de partij trouwechter, onafhankelijk van de vraag, of de partij tro,uw blijft aan haar beginselen. Tot welke vreemde capriolen dit leidt in de pers, is duidelijk. Vandaag juicht men muiterij toe; morgen 'schrijft men, dat men van meetaf het onverantwoordelijk gedoe heeft veroor deeld. Doch, wee hem, die iets afkeurt, voor de partijleiding een uitspraak gedaan heeft. Dan kan hij schrijven en betoo- gen, wat hij wil: zyn bezwaren worden niet in de pers opgenomen. Kan men dat niet langer verdragen en schrijft men een brochure, dan kan men stee vast in de roode pers lezen: „Het ligt voor de hand, dat dit geschrift met doorloopende aanvallen op onze ver schillende partij-instanties met gejuich door onze vijanden van rechts en links zal worden begroet,, Wij hebben echter geen aanleiding erop in te gaan. Het geschrift is daartoe al te zeer onder de maat." Een afdoende en een gemakkelijke methode. Welke dezer dagen ook toe gepast- werd op een brochure van S. Algra, getiteld „Wat dunkt u van de S.D.A.P., partijgenoot!" Waarschiinlijk worden we gerekend tot de „vijanden van rechts"; maar wij zullen niet juichen over dit geschrift. We kunnen alleen constateeren, dat de schrijver in een helder betoog de groote fouten der S.D.A.P. aanwijst, zooals wij dat jaar op jaar gedaan hebben en we kunnen er slechts leed over dragen, dat een zoo sterke partij zulk een vooze en innerlijk onwaarachtige politiek voert, waardoor ze het zich zelï en misschien ook anderen, onmogelijk maakt om nationaal opbouwend werk te doen en voorts, dat deze ernstige vermaning van een ernstig partijgenoot bij voorbaat wordt afgewezen. Er verschijnen veel brochures uit eigen kring tegen de S.D.A.P. Niet zelden echter zijn het wapenen ter zelf verdediging, omdat men zich veronge lijkt acht en in zijn brood getroffen is. De critiek, hoe waar misschien ook, kriigt daardoor altijd een bijsmaak. Hier echter is een man aan 't woord, van wien de roode pers niets kwaads weet te vertellen en die dus ongetwij feld alleen schreef uit de volheid van zijn socialistisch gemoed; een man, dl»? blijkbaar niet bitter is, omdat hjj geen baantje kreeg, maar die uit overtui ging ernst maakte met de vraagstuk ken van het socialisme. Het feit, dat hij geen vooraanstaan de positie inneemt (wjj hoorden zjjn naam voor het eerst), doet de redactie bljjkbaar schrijven: „Het geschrift is onder de maat. gelijk dat ook het ge\al was met yersojrilh'n-:* door ons afgewezen ingezonden stukken van den schrijver, die zich over deze al wijzing bitter beklaagt Men moet aller eerst goed kunnen onderscheiden en een behoorlijke kennis hebben van de onder werpen, waarover men schrijft, om als openbaar voorlichter op te treden. Aan oen en ander mangelt het dezen schrij ver geheel en al. Het geschrift wemelt overigens van anti-semietische uitingen tegen bekende partijgenooten en neemt voorts klakkeloos uit de burgerlijke pers allerlei onjuiste beweringen tegen onze partij over." Daarmee is met dezen bezwaarden partijgenoot afgerekend. Hij kan niet goed onderscheiden, weet te weinig en is anti-semiet. Had de schrijver een brochure geschreven pro inplaats van contra, dan was hij natuurlijk verheer lijkt als een diepe denker en heldere kop, die altjjd met een eenvoudige ,ts tevreden was, doch leidersgaven bezat. Wat heeft deze man gedaan, dat hij zoo afgemaakt moet worden? Hij heeft, zonder iemand te kwetsen, een en andermaal, de vraag gesteld of met name in de S.D.A.P. te Amsterdam èn in de roode pers het Joodsche ele ment niet wat al te sterk domineert en hij heeft voorts de partij de vraag voorgelegd, wat men wil zijn: een ón- vaderlandsche of een nationale groep, die zijn plaats in het volksleven kent en begeert. Dat laatste is het voornaamste. De schrijver is geboren Fries en hoeveel hij ook gezworven heeft, hij bleef dat ook in Amsterdam. Hij legde de stem des bloeds niet het zwijgen op, maar wilde als Fries en als sociaal-democraat zijn vaderland dienen en dat wordt hem onmogelijk gemaakt. Het is duidelijk, dat de schrijver geprobeerd heeft het internationalisme van de S.D.A.P. te aanvaarden, maar het is hem niet gelukt. Hij erkent, „dat kreten als: „Deutschland erwache" en „Frysl&n oerein" het bloed sterk in beroering brengen bij de desbetreffen de stammen, terwijl „proletariërs aller landen, vereenigt u", slechts op verstan delijke overwegingen kan berusten." De proletariërs der wereld vormen geen eenheid; tenzij men het materi alisme aanvaardt. Want, zegt de schrij ver, de klasse gaat niet boven familie en stam uit en hij poneert zelfs de stelling: „Een zelfstandig Friesland binnen de oude historische grenzen mei hereeniging van alle stamgenooten bin nen de landspalen, zou elke Fries met geestdrift bevorderen". Misschien schuilt hierin zelfs een beetje te veel „nationalisme", maar het is heel wat gezonder taal, dan het Marxistisch parool. En zelfs de roode pers moest na de Saar-stemming er kennen, dat zij het nationale gevoel onderschat had. Dat is eenvoudig niet uit te roeien. Omdat het niet op men- schelijke overweging, maar goddelijke scheppingsordinantie berust. Tot die conclusie komt de schrijver helaas nietanders zou hij geen sociaal democraat blijven; maar hjj heeft heel wat meer gevoel voor recht dan zijn bedillers. Het is de moeite waard na te gaan hoe hij ook daarbij teleurgesteld is. BINNENLAND. DE HEEK HANS UlT DEN VRIJHEIDS BOND De heer Hans, hoofredacteur van de „Avond post", deelt in zijn b'ad mede, dat hij voor het lidmaatschap van den Vrijheidsbond heeft bedankt, omdat in het openbaar zijn recht tot critiek met het oog: op dat lidmaatschap in twijfel werd getrokken. De heer Hans verkon digde herhaaldelijk van de politiek van den Vrijheidsbond afwijkende denkbeelden, vooral wat betreft de verhouding tussehen religie en staatkunde en de sociale wetgeving. J. C. VAN WOERDEN f In den ouderdom van 64 jaar is gisteravond te Delft overleden, de heer J. C. van Woerden, oud-lid van den raad van Delft en van de Kamer van Koophandel aldaar. Hij heeft een zeer werkzaam aandeel gehad in de voorberei ding der restauratie van de Nieuwe Kerk. BOOTTREIN M.S. „INDRAPOERA" De speciale trein in aansluiting op het 15 dezer van Marseille vertrekkende m.s. „Indra- poera" zal den 14den dezer om 16.00 van den Haag H.S., om 16.28 van Rotterdam D.P. en om 17.22 van Roosendaal vertrekken. DE STEUNVERLEENING AAN DE ZEEVAART Steun aan landbouw met anderhalf millioen verhoogd De Nederlandsche vloot staat op het spel Blijkens de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de begrooting vair Economische Zaken beschouwt Minister Stee n- b e r g h e het als zijn voornaamste taak, met hulp het bedrijts leven in stand te houden en tot her nieuwden bloei te brengen. Hij be seft tevens de groote beteeken is van een nauw contact tussehen dit bedrijfsleven en zijn departe- Definitieve me dedeelingen over verdere steunverleening aan de zeescheep vaart kan de Minister eerst doen, wanneet de regeering een beslissing heeft genomen over de voorgenomen bezuinigingsmaat regelen. Ook de Minister is van oordeel, dat de algemeene toestand in het koop- vaardijbedryf de door de regeering beoogde steunplannen noodzakelijk maakt. De minister deelt geenszins de mee ning der leden, die van oordeel wa ren, dat de hier gevolgde crisispoli- tiek nadeelig zou zijn voor de Neder landsche scheepvaart- en havenbedrij ven. Niet alleen zijn door de getroffen crisismaatregelen gewichtige en om vangrijke takken van bedrijf behoed voor een ineenstorting, die voor de haven- en scheepvaartbedrijven ern stige gevolgen zou hebben meege bracht, maar de gevolgde politiek heeft ook geleid tot een voortgezetten uitvoer van landbouw en veeteelt producten en van daarmede verband houdenden invoer van voedergranen en andere voor den landbouw nood zakelijke grondstoffen over de Neder landsche havens. De Hollaud-Amerikalijn. De minister heeft gemeend, in ver band met de groote belangen, welke voor land en volk in het-geding zijn, de besprekingen met de directie- van de Holland^-Amerika-lijn te moeten voortzetten. Hangende deze besprekin gen acht de minister het niet ga- wenscht hieromtrent nadere mede- deelingen te doen. Dit wil niet zeggen, dat de minis ter zich zou kunnen vereenigen met de meening van vele leden, dat de directie van de HollandAmerika- lijn he£ in de Tweede Kamer door hem over dit onderwérp gesprokene afdoende zou hebben weerlegd. Nu echter het overleg met de directie der H.A.L. wordt voortgezet, acht de Minister het bepaald ongevvenscht iu dit stadium hierin dieper te treden Rotterd am—Z.- Amerikalij n Met de positie van de Rotterdam Zuid-Amerika-iijh zal bij een even- tueele steunverleening aan de Ko ninklijke Hollandsche Llbyd ernstig rekening worden gehouden, waarbij aan een zeer nauwe samenwerking van deze hetzelfde traject bevarende Nederl. scheepvaartmaatschapijen de noodige aandacht zal worden ge schonken. Nadere inlichtingen om trent het overleg, dat te dien aanzien met de betrokken maatschappijen wordt gepleegd, kunnen in het hui dige stadium niet worden verstrekt. Door de Kon. Holl. Lloyd is sedert 1918 tot de reorganisatie in 1932 in totaal een bedrag van 4.800.000 uit 's Rijks schat kist genoten, terwijl na deze reorganisatie aan deze maatschappij door de Benas een orediet van 4.256.000 is verleend. De kleine vaart De Minister kan de meening niet deelen, dat de kleine vaart evenzeer als de groote hulp behoeft. Z. i. kan geen motief gevon den worden om tot steun aan de onder havige reederijen over te gaan. Wat betreft het betoog, dat particulieren moest niet in staat zijn, den bouw van kustvaartuigen te financieren, kan de Minister mededeelen, dat onder zekere voonvaairden bet Werkfonds bereid is, een deel van het kapitaal als tweede hypotheek te verschaffen. Door het Werkfonds is reeds een twaalftal tweede hypotheken op kustvaartuigen verstrekt en eenige aanvra gen ziju in onderzoek. De nieuwe regeling van het dekschui ten-vervoer heeft de strekking abnormale uitbreiding van dit vervoer tegen te gaan De regeling wordt thans geleidelijk inge voerd. Het Clearingverdrag Het is den Minister bekend, dat in de kringen van den Nederlandschen tussehen handel op Duitschland het onlangs met het Duitsche rijk gesloten clearingverdrag eon onbevred'genden indruk heeft gemaakt. De reden, waarom in deze richting niet meei is bereikt, ligt in het feit, dat de beperkte kan maar de beste zijn Verkoop „TWENTOL" voor Hollend. DEVENTER mogelijkheden, welke de bestaande situatie voor den Nederlandschen handel op Duitschland biedt, het reeds noodzakelijk maken, den uitvoer van Nederlandsche bodem- en industrieproducten alsmede van die van de overzeesche gewesten, aanzien lijk te beknotten. Het was dus niet mogelijk,- voor de be taling van goederen, van vreemden oor sprong aan den Nederlandschen tusschen- handel een plaats iu de clearing in te rui- menen, zonder de Nederlandsche produc- tiehelangen nog meer te schaden. Waar een keuze uit de uitstaande vorderingen moest worden gedaan, heeft de regeering gemeend, aan dc Nederlandsche productie- belangen en aan die der overzeesche ge westen voorrang te moeten geven. Voor de van de omzetting in guldens uitgesloten vorderingen werd het beding gemaakt, dat de stortingen op Treuhaenderkonto niet met bevrijdende kracht geschieden, zoodat nastorting van koersverschillen mogelijk blijtL Van een te hoogc bezoldiging van het personeel van het Ned. Clearing-instituut is geen sprake. De bezoldiging van de ambtenaren van dit instituut, voor zoovei liggende beneden 3000 per jaar. wordt door do directie bepaald. Hoogere salaris sen vereischen dc goedkeuring van den Raad van Toezicht Aangaande het beloop van salarissen zij opgemerkt, dat dat van den president- directeur SI00, dat van den directeur 12.000 bedraagt. Tuinbouw en veeteelt De minister kan naar aanleiding van den wensch van enkele leden mededeelen dat reeds is begonnen met de inkrimping •van zoowel tuinbouw als veeteelt Het ligt inderdaad in het voornemen op den verbouw van Bravo-aardappelen in 1935 een verbod toe te passen ter vermij ding van moeilijkheden, die de wratziekte, waarvoor dit soort een zeer groote vatbaar heid bezit, voor onzen export oplevert. De steun, aan den tuinbouw tot nu toe verleend, heeft ook naar de meening van den Minister niet kunnen verhoeden, dn in dezen bedrijfstak ernstige verliezen zijn geleden en dat het weerstandsvermogen aanzienlijk is verminderd. In verband hiermede heeft de Mi nister besloten een nieuwe verhoo ging van den steun met IV2 mil lioen gulden te bevorderen. Het ge heel uitbetalen van de productie-prij zen zou echter te zware eischen stel len aan de middelen van het land- bouw-crisis!onds. Het rente- en credietvraagstuk heeft de volle aandacht der regeering. Een beslissing zal, naar de Minister hoopt spoedig genomen kunnen wor den. Iu zake beperking van melkproductie heeft wel overleg met de organisaties plaats gehad en het ligt ook in de bed^e ling van den Minister over deze zeer moei lijke materie bij voortduring daar waar daartoe aanleiding bestaat, met de orga nisaties overleg te plegen. Het voorbereidend werk in zake wijziging van ons pachtrecht verkeert in een verge vorderd stadium van voorbereiding en de regeering hoopt spoedig met een ontwerp te komen, waarin met de belangen van de velen, die bij het pachtvraagstuk betrokken zijn, rekening zal worden gehouden. DE EX-KEIZER NAAR DUITSCHLAND? Er gaan in Duitschland geruchten, dat de voormalige keizer voornemens zou zijn binnenkort in Homburg een badkuur te on dergaan. De keizer laat op het oogenblm te Berlijn polsen of daar zijn bezoek aan Duitschland welkom zou zijn. Homburg is een kuuroord voor jicht, rh'eumatiek en stofwisselingsbezwaren. BEZUINIGING OP DE KEURINGSDIENST De .Arbeiderspers" verneemt, dat het in de bedoeling ligt op de inspectie van de Volksgezondheid te besparen door vermin dering van het aantal hoofdinspecteurs en inspecteurs. Een andere bezuiniging zal verkregen worden door intrekking van de begroo tingspost van f660.000, waaruit de bijdra gen aan de gemeenten voor de keurings dienst van waren werden bekostigd. De kosten van den keurings diensten (voorzoover zij onder die omstan digheden te handhaven zouden zijnJ zou den daardoor geheel ten laste van de ge meentelijke budgetten komen. WORDEN ER RECHTBANKEN OPGEHEVEN? ITet schijnt in lief voornemen der Regee- te liggen, de rechtbanken te Dordrecht en te Zutphen op te heffen, zulks met het oog op de bezuiniging. In den gemene te raad van Zutphen heeft dc burgemeester inlusschpn meegedeeld, dat hem van zulke geruchten nog niets be llet laat ziol) aanzien, dat tegen voorstel len \an dei-gelijke strekking van vele zijden krachtig verzet zou rijzen! Steun boomkweekerij Tot een maximum van 225.000 Blijkens de in de St. Ct. gepubliceerde cri- sissteunbeschikking 1935 (Boomkweekerij) heeft de Minister van Economische Zaken vastgesteld, dat aan de producenten van producten der boomkweekerij steun ver leend zal worden tot een maximum bedrag van 225.000. De steungelden zullen worden uitgekeerd door de stichting Nederlandsche Sierteeltcentrale. Blijkens het bij de beschikking gevoegde reglement zal de steun over de aangeboden goedgekeurde en geleverde en ingenomen boomkweekerijproducten niet hooger zijn dan 99.66 per H.A. als boomkweekerij land van den georganiseerden geregistreerden grond met uitzondering van de met vrucht- boomen, vruchtboomonderlagen, rozen en rozenonderlagen bcteelde oppervlakten. Voor zoover deze perceelen gelegen zijn binnen de gemeenten Aalsmeer, Alphen a.d. Rijn, Avereest, Bodegraven. Boskoop, Gou da, Hazerswoude, Naarden-Bussum, Nieuw koop, Reeuwijk, Waddinxveen en Zwam- mei-dam is bedoeld bedrag 319.40 per H.A. De rede van Dr. H. Colijn Een Engelsche persstem De rede van dr. H. Colijn. uitgesproken in de Eerste T'amer in verband met het goud- blok, heeft in Engelsche bankkringen sterk de aandacht getrokken, meldt „Fin. News" De mededeeling dat Nederland, evenals de andere goudlanden, volledig viij is, vormt een bevestiging van hetgeen men algemeen aannam, n.l. dat de leden van het goudblok zich niet verbonden hebben de gouden stan daard op de basis van dc bestaande paritei ten te handhaven. Het is de eerste maal dat deze veronderstelling door den Minister president van een van de landen van het goudblok officieel werd bevestigd. Van grooter beteekenis, aldus gaat ge noemd blad verder, is de mededeeling. dat niet met zekerheid bekend is of de goud landen bijeen zullen blijven. Voor deze op merking moet dr. H. Colijn een goede reden hebben gehad, anders zou hij ze niet hebben gedaan. Tenslotte mag hij worden beschouwd als de schepper van het goudblok, aangezien hij onder de staatslieden van de goudlanden, die in Londen waren tijdens de economische conferentie hét meest op den voorgrond trad. Het is bekend, dat hij voor het grootste deel verantwoordelijk is voor de politiek, die door die groép van landen op de conferen tie werd gevoerd en voor de feitelijke vor ming van het goudblok Dr. Colijn voegde er aan toe, zegt het blad, dat het stabiiisalievraagstuk het t werp van voortdurende discussie met andere landen vormde en dat hij op de hoogte werd gehouden van deze discussies. Waarschijn lijk heeft hij verwezen naar de jongste be sprekingen van Flandin te Londen en naar eenige uitwisseling van gedachten, die waar schijnlijk plaats heeft gehad tussehen Frankrijk en andere leden van het goud blok. Het is bekend, dat het vraagstuk van devaluatie het voorwerp van besprekingen is geweest tussehen de goudlanden, maar het oogenblik voor actie is blijkbaar nog niet gekomen. Zooals dr. Colijn uiteenzette, bevond Na der land zich niet in een positie om leiding te geven en blijkbaar is geen van de andere goudlanden op het oogenblik verlangend om zulks te doen. Het is echter te begrijpen, dat uiteindelijk een van de landen van het goudblok op een beslissing zal aandringen en mocht een over eenkomst met de overige leden onmogelijk blijken, dan zou het betreffende land met het goudblok dienen te breken. De opmer king van dr. Colijn met betrekking tot de onzekerheid of de goudlanden bijeen zullen blijven, zal verband houden met de moge lijkheid van een dergelijke ontwikkeling, waarvoor hij zijn land blijkbaar wenscht voor te bereiden. Na het bezoek van Flandin aan Londen, heeft het goudblok ongetwijfeld gerealiseerd, dat het geen wijziging kan verwachten in de houding van Engeland ten opzichte van stabilisatie in de naaste toekomst. Dus, in dien de goudlanden aan hun verwachting vasthouden, dat zij in staat zullen zijn een beslissing over devaluatie te nemen, wan neer het definitieve niveau van pond en dollar is vastgelegd, dan zullen zij een ge ruime tijd dienen te wachten. In het licht van deze feiten zou het ver klaarbaar kunnen zijn, dat een of meer dere leden van het goudblok ertoe zouden overhellen om zijn politiek te herzien. Prov. Staten-verkiezlngen A, R. candidatcn Centrale Sluis De Centrale Sluis van A. R. Kiesverecni gingen stelt voor de Prov. Staten can.didaat de volgende hoeren: 1. II. van Mazijk te Sluis; 2. A. I Catsman te Aardenburg: 3. P G. Laeruoes te Vlissingen: 4. P. de Bruyne te Oostburg; 5. J. Ramondt te Sclioondijke; 6. M. Quaak te IJzendijke, C. H. candidaten in Haarlem en Velsen De officieele candidatenlijst van de C.-H Unie voor de a.s. verkiezing van leden voor de Provinciale Staten in de kieskringen Haarlem en Velsen zal luiden als volgt: 1. mr. A. J. Honig, Haarlem: 2. mr. dr. J. van Bruggen, Heemstede: 3 J. W. Bras. Nieuw-Venncp; 4. J. J. Delfos, Haarlem; 5. J. C. Dunnebier, IJmuiden: 6. nir. K. A. F. J. Pliester. Heemstede; 7. J. van Altena. Amstelveen; 8. mevr. wed. nir. J. II. G. Schutte-Struick, Haarlem; 9. G. II. van It- terson. Aalsmeer; 10. Jhr. F. J. E. van Len- nep, Amsterdam; 11. A. van B'aaderen, Am stelveen; 12. A. G C. Engelgeer, Haarlem; 13. C. van Boem. Hoofddorp; 14. E. I.uden, Hilversum; 15. G. W. Polderman Spaam- rtpm; 1« tt. T." P. Pnrkmnnn. Haarlem. Wie ZELF speelt, is meer waard Laat Uw kinde ren zelf leeren spelen Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Biz. I Verschenen is de Memorie van Antwoord aan dc Eerste Kamer betreffende dc begrooting van Economische Zaken. Aan de boomkw<ekerij zal steun worden ver leend tot een maximum van f 225.000. Tc Giessendam heeft een felle brand gewoed, Onder verdachte omstandigheden is te Slag haren het lijk van een oude man gevonden. Mes vermoedt roofmoord. Blz. 2 Italië eischt van Abessynië schadevergoeding ca eerbewijs aan dc Italiaansche vlag. Abessynië 20u niet bereid zijn den laatsten >.isch in te willigen. Volgens latere berichten mobiliseert keJZ«r Sc- Het groote Amerikaanschc luchtschip „Macon" is tegenover dc Caüfornische kust vergaan. Dc bemanning is door aanwezige oorlogsschepen gered. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. Twee personen worden nog vermist. Spoedig wordt een voorloopig antwoord van dc Duitsche regeering op de Londensche voorstellen verwacht. Te Washington is het wetsvoorstel voor verster king van dc vloot ingediend. Incident te We enen, in de wijk Ottakring, bij de herdenking van het socialistisch oproer van ver- Tegen Hauptmann is door den openbaren aan klager de doodstraf gecischt. Blz. 3 Te Raterdam is gister en vandaag de 49 Dies van S.S.R. gehouden. Naar en in Zuid-Afrika XXXVN. Reisbrieven van Prof. Dr. V. Hepp. Blz. 9 De Eerste Kamer is gister begonnen met de behandeling van dc begrooting van Defensie. De Tweede Kamer heeft gister een aanvang gemaakt met dc behandeling der Indische bc- grooting. Gemengd Nieuws. Felle brand te Giessendam Hoepelbui gerij en kolcnbcrgplaats uitgebrand Te Giesendam heeft Dinsdagavond een felle uitslaande brand gewoed in dc hoepel- buigerij van de firma J. Aaodewie], gelegen aan den Rivierdijk. Hoog laaiden de vlammen op, die in de groote houten loods, waarin het bedrijf gevestigd was, in het brandbare ma teriaal gretig voedsel vonden en den hemel tot ver in den omtrek in een roode gloed zetten. Aangezien het gevaar voor uitbreiding van den brand zeer groot was, in verband met de omstan digheid. dat de hoepelmakerij in een dichtbevolkte arbeiderswijk gelegen is. waar dc huizen dicht op een staan, werd de assistentie ingeroepen van de braodweren van Sliedrecht en Neoer-Hardinxveld. die weldra ter plaatse verschenen. Zoo kon in totaal met veertien stralen, waarvan vier op de waterleiding, water worden gegeven. Aan bliisschen van bet houten gebouw, dat een oppervlakte besloeg van tachtig a negentig vier kante meter en dat als een fakkel brandde, virt niet te denken Men bepaalde zich daarom tot het nathouden van de omliggende perceelen. Dit was een werk. cüat groot» moeilijkheden opSevercc aangezien, door de ongunstige windrichting, een. geweldige vonkenregen op de huizen in de om geving neerdaalde. Een zestal arbeiderswoningen» alsmede eeo winkel, werden door het vuur aange tast. De bewoners slaagden erin den inboedel bij tijds naar buiten te sleepen en in veiligheid te brengen. De woningen zijn ernstig door het vuuf en het bhischwater gehavend. Niet kon worden voorkomen, dat de naast de hoepeïbuigerij ge lege ft kolertC'pslagpIaats van den heer Kop in de asch werd gelegd. De brand werd om half acht exit- dekt. toen niemand meer in de werkplaats aanwe zig was. De oorzaak is. dat spanen, welke rond om een kachel lagen, zijn beginnen te branden. Van het gebouw is nagenoeg niets meer over. Dc machines, welke voör dc bewerking werden gebruikt, zijn volkomen vernield De boven dc werkplaats gelegen opslagplaats, welke geheel met hoepeis was gevuld, leverde het meeste voed sel het i Het verkeer op dc.. drukken straatweg Dordrecht Nijwepen. welke langs de Rivierdijk loopt, was ge durende het blussch ingswerk. dat twee volle uren d-uurde gestremd Om half tien was het gevaar voor verdere uitbreiding van den brand bezworen en kon met de nablussching: een aanvang word ra gemaakt. De belangstelling voor den brand was enorm; naoenoeg het geheele dorp was op de been en ook uit de amgeviug waren henderden gekomen om het fantastische schouwspel, dat de enorme vuurzee opleverde, gade te slaan. De firma Aandewiel was tegen brandschade verzekerd. Een roofmoord? Onder verdachte omstandigheden is in een zeer eenzame streek te Slagharen (Ov.) Iiggei.de in een breede sloot, gevonden het lijk van den ruim 70-jarigen F. van Os. De heer Van Os, die reeds sedert ruim een week vermist wordl had om het middel een touw gebonden terwijl hij een wond aan het hoofd had. De man, die als een eenigszins zonderling iemand bekend stond, heeft in het Indische leger gediend. Men wist van hem. dat hu eenig kapitaal by een had gespaard. Of bier roofmoord sprake is, zal nog moeten blijken. Een onderzoek is ingesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1