'liruuir (£oumnt Dagelijks verschijntnd Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending. 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 71/» cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar eureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5393 DINSDAG 5 FEBRUARI 1935 15e Jaargang a&bertentieprtjjtn: Van 1 tot 5 regels1.17 V» Elke regel meer0.22'h Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels f 2-80 Elke regel meerf 045 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau v_ wordt berekend0.10 MUSSERT EN ORANJE De heer Kleerekooper komt terug op de beweerde laatdunkende uitlatingen van Ir. Mussert ten opzichte van ons Koningshuis Hij schrijft, dat hij steeds heeft zitten wachten op tegenspraak. Deze is echter pooit gekomen. Tot zoover is alles in orde, al doet het op het eerste gezicht vreemd aan, dat de oproerige krabbelaar zooveel prijs stelt op ccn verklaring van koningsgezindheid van de zijde van „den opper-fascist" Is hel omdat hij beseft, dat het onder de scepter der Koningin in Nederland voor hem en zijns gelijken toch altijd nog oneindig be ter wonen is dan onder de roede der dic tatuur? Hoe het zij, wij mogen niet nalaten den heer Kleerekooper er op te wijzen, dat hii zich danig vergist, als hij beweert, dat „de heele burgerlijke" (hij bedoelt de niet- j-oode) pers het geval van Musserts misach ting van Oranje, heeft doodgezwegen. Het is niet waar dat zij „als bij een eerbiedige stilte bewaarde". Ons blad heeft op 18 Januari 1934 direct en beslist gereageerd. Intusschen is het gewenscht, neen drin gend noodzakelijk, dat Mussert zijn stand punt tegenover Oranje uiteenzet. En hij blijft zwijgen. Hoe denkt Mussert zich de verhouding van Oranje en leider in een Nederlandsche Staat, gelijk hij hoopt, dat hij eenmaal zal komen? Logisch, noodzakelijkerwijze is in het fascistisch systeem geen plaats voor een metterdaad met regeermacht bekleede Vor stin. Het Leidersprincipe sluit dat vol maakt uit Zonder ons hier verder over de toestanden in Düitschland uit te spreken, blijkt dit da&r toch ook voldoende. Is Mussert het daarmee eens of niet? Is het ondenkbare hier toch mogelijk, dat een fascistenleider het op dit punt met de fascistenleer oneens zou zijn en hij in een fascistisch Nederland Oranje vol maakt dezelfde souvereine positie zou wil len zien of doen bekleeden als thans liet geval is? Meent Mussert dit werkelijk ten volle? Zoo ja, waarom heeft hij dit dan nimmer uitdrukkelijk verklaard? Is Mussert echter op het stuk der regee- ringsvormen fascistisch zuiver in de leer, dan kan er maar één motief zijn, om het vraagstuk van Oranje en N.S.B. angstvallig en steeds weer te ontwijken: de weten schap, dat verreweg het overgroote deel van ons volk de oude, beproefde trouwe liefde tot Oranje voor de nieuwe tot een fascistenleider niet wenscht om te ruilen, nu niet en nooit! Hier is waarheid en klaarheid noodzake lijk. HET DOORLEKKENDE JUL1ANAKANAAL Thans nog 3 M3 per seconde De vergoeding der waterschade BINNENLAND. Het Tweede Kamerlid Bongaerts heeft onlangs aan de Regeering enkele vragen gesteld over het doorlekken van het Julianakanaal. Minister Colijn heeft daur thans op geantwoord: De hoeveelheid water, lekkende uit het bijna 11 K.M. lange gedeelte van het Julianakanaal van Elsloo tot Born, kan blijkens gehouden waai> nemingen worden gesteld op ruim 3 M3 per seconde. Omtrent bepaalde scheuren in de klei- bekleeding is den ondergeteekende niets bekend. De omstandigheid, dat het lekken zich voordoet over de geheele lengte van het kanaalgedeelte wijst er op, dat het het moet worden toegeschreven aan vele kleine ondichtheden in de bekJeeding. De aanwezigheid daarvan in den eersten tijci na de vulling moet als onvermijdelijk wor den beschouwd. Na het vullen van het ka naalgedeelte van Itieren tot Elsloo en van het kanaalgedeelte van Maasbracht tol Born heeft zich hetzelfde verschijnsel voor gedaan. De plaatselijke situatie, in het bij zonder het groote hoogteverschil tusschen kanaal peil en maaiveld, is oorzaak, dat thans van het lekken meer overlast wordt ondervonden. Uit het bovenstaande moge volgen, dat het proces van dichter worden van de kleibekleeding zich in hoofd zaak langs natuurlijken weg voltrekt Het slib, aanwezig in het voedings water en in de grindlaag op de klei bekleeding, werkt het dichtingsproces in de hand. Om het te versnellen, wordt voorts op een punt nabij het noordelijk einde van de haven te Stein sterk kolenslib houdend water in het kanaal ingelaten. Aangezien de hoeveelheid kwelwa ter reeds belangrijk minder is dan in de eerste wekenna de vulling van het kanaalgedeelte, bestaat naar de meening van den ondergeteekende voor het nemen van andere maatrege len vooralsnog geep aanleiding. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat zoo\eel mogelijk maatregelen zijn en wor den genomen 'om het afvloeien var kwelwater te bevorderen en daardoor de schade en het ongemak, welke worden on dervonden, te beperken. De toestand is en wordt door een daar toe aangewezen ter zake deskundig persoon regelmatig opgenomen. Ten aanzien van waterschade, ondervon den langs het kanaalvlak Elsloo—Limmel, waar de kwel intusschen is opgehouden, is nog een proces tegen den Staat aanhangig. Zoolang in dit proces nog geen rechterlijke uitspraak is gedaan, kan niet worden me'J-> gedeeld, welke ^maatregelen eventueel geno men zullen kunnen worden om de finan cieels gevolgen der ondervonden water schade te lenigen. Officieele Berichten ONDERSCHEIDING Oud-Be Uerland. RIJKSPOLITIE Bü Kon. besluit is aan F ™.n/t Sant o^p ontslag verleend als commissaris van Ri politic-, onder dankbetuiging voor de door in die betrekking bewezen diensten. COMMISSARIS TE ROTTERDAM Bij Kon. besluit is benoemd tot commiss van Folitle te Rotterdam met ingang vat Febr. a.s. J P Rosabach, hoofdlnpecteur van htle aldaar. NOTARIAAT Bij Kon. besluit is benoemd ttft notarl Prlncenbage J S H M Baser, candidaat-no aldaar: is aan J C Vethacke met ingang 7 Febr. a.s. op zijn verzoek eervol- ontslag leend als notaris te Overschie. POSTERIJEN ENZ. Bü Kon. besluit is - dezer eervol ontslag ve bü den PTT-diens't J. LANDMACHT Bü Kon. besl. zlin benoemd tot res.-le-luit voor speciale diensten bü het dienstvak der intendance de res.-leluit dr J F van Moorsel, van het reg. grenadiers, zulks onder gelüktgdig eervol ontslag uit zün tegenwoordige betrek king; zijn benoemd tot res.-officier van ge zondheid dor 2e lel. bü de landmacht de res.- le luit. van het 12e reg. Inf. J F v der Borgh, arts, zulks onder gelüktlidig eervol ontslag uit elin tegenwoordige betrekking en de djenst- plichtig vaandrig van de le comp. hospitaal soldaten V. H Haag, arts. GEEN REGEERINGSSTEUN Voor eon gedeelte der Urker visschers In antwoord op eenige vragen van den heer Van Dis hoeft minister Colijn geant woord, dat S7 Uiker visschers, tengevolge van voorschriften der regeering in verband met de vischstand van het Flevo-meer al daar hun bedrijf uitoefenen. Dertig van deze konden hun motor tot maximaal 20 P. K. omhouwen en worden toen toegelaten. De anderen vielen voor 't grootste deel <ler art. 13 der Zuiderzeesteunwet. Van de anderen kregen sommigen een tegemoet koming op andere wijze. De overblijvenden kunnen niet geholpen worden, omdat zij geacht moeten worden zonder het genot van zoodanige tegemoet koming in de noodige middelen tot levens onderhoud voor hen en hun gezin te kun nen voorzien en voor zooveel zulks niet het geval is, hun omstandigheden niet geacht kunnen worden een gevolg van de afslui ting van do Zuiderzee te zijm De Douglas-machines zijn betrouwbaar Conclusie van officieel onderzoek Deskundigen van den Luchtvaartdienst van het Departement van Waterstaat en van den Rijksstudiedienst voor de Lucht vaart hebben, gelijk wij hebben gemeld, bil de Douglasfabriek in Amerika aan de hand van cijfers, metingen en berekeningen, een onderzoek ingesteld naar de kwaliteiten van de Douglasmachines. Deze deskundigen zijn thans van hun bezoek uit Amerika in Nederland teruggekeerd. Naar wij vernemen, is dc conclusie van hun onderzoek, dat de Douglas machines volkomen betrouwbaar zijn en dat de keus van de K.L.M., welke op deze vliegtuigen was gevallen, in alle opzichten gerechtvaardigd kan worden geacht. Er behoeft dan ook geen bedenking te worden gemaakt tegen de uitbreiding van de K.L.M.- vloot met 14 nieuwe Douglas-machi nes, zoo verzekerde men ons. De verdeeling van het Maaswater De Belgisch-Nederlandsclie kanalenkwestic Naar aanleiding van de berichten, vólgens elke er Nederlandsch-Belgische bespre kingen worden gevoerd over de kanalen- kwestie tusschen cle beide landen, wordt er van bevoegde Belgische zijde op gewezen, aldus meldt de Brusselsche correspondent van bet „Hanclelsbld.": dat het verdrag van 1S63 aan Nederland het recht toekent, te be schikken over het water van de Maas be neden Maastricht e.n dat het bij gevolg België vrij staat, vrij te beschikken over het Maaswater boven Maastricht Men is van meening, dat dit vraagstuk niet op zich zelf geregeld kan worden, maar deel uit maakt van het groote complex van kwesties, die door het verdrag van 1839 geregeld wer den. Wil Nederland inzake hef Julianaka naal tot een oplossing komen, dan dient volgens do Belgische opvatting zoowel het verdrag van 1339 als dat van 1863 herzien te worden. WERK VOOR DE NEDERL. SCHEEPSWERVEN De zes tankbooten voor de Bataafsche Ook „Werkspoor" kan wee. vooruit* Zooals wij gisteren reeds meldden, heeft de Bataafsche Petroleum Maat schappij in ons land een order ge plaatst voor de bouw van zes tank schepen. De twee grootste van dit zestal zullen op stapel worden gezet bij de Nederlandsche Scheepsbouw. Maatschappij te Amsterdam. Dit zijn- typen van ruim 12000 ton. De Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, zal twee an dere tankschepen bouwen, elk van 9250 ton. Voorts vernemen wij, dat aan de werf van Wilton-Fijenoord te Schie dam de bouw is toegewezen van de twee overige schepen, van dezelfde tonnenmaat als welke „De Schelde" zal bouwen. De bouw der volledige voortstuwings installaties voor de tankbooten van 12100 ton, en van de hoofdmotoren voor de ove- tankbooten is opgedragen aan rlo N.V. Werkspoor. Al deze motoren zijn von het Werkspoor-enkehverkend 4-takt type met drukvulling systeem Werkspoor. De beide grootste schepen zullen elk wór den geïnstalleerd met een S-cylinder Werk spoor-motor van 3600 A.P.K. De hoofdmoto ren, welke zijn bestemd voor de schepen van 9250 ton, zijn 6-cylinder Werkspoor motoren van 2700 A.P.K. Een deel van dit aan Werkspoor opge dragen werk zal door Werkspoor worden vervaardigd in samenwerking met de Gebr. Stork te Hengelp. Aan de N.V. Werkspuoi' is voorts opgedragen het maken van de motoren voor twee tankbooten, die voor're kening van de Koninklijke Shell-Groep in Denemarken en Italië worden gebouwd. Een order uit Rusland! Verder is van Sovjet-Russische zijde aan de werf Gusto te Schiedam opdracht gege ven tot den bouw van twee groote, bagger molens, welke tevens inèt een persinstalla- tie zullen wordén uitgerust Een gedeelte van de machine-installatie voor deze bag germolens zal worden gebouwd door Ver schuif Co's Scheepswerf en Machine fabriek te Amsterdam, bij welke onderne ming kort geleden vijf sleepbooten door Sovjet-Rusland zijn besteld. Onderhoud met den heer Goedkoop De heer D. Goedkoop Dzn., directeur in de Ned. Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam, verklaarde buitengewoon blij te zijn met de verkregen order. iveet net zoo goed als ik, zoo zei de hij, dat wij er hard aan toe 'waren. Boven dien vind ik het voor de N.S.M., die toch de hoofdstad des lands haar bedrijf heeft, een zaak van belang, dat zij de groot ste twee van de zes bestelde tankschepen bouwt. Ik zou bovendien ook kunnen zeg gen, dat Amsterdam dat aan haar reputa- rplicht is. Aan den anderen kant is het, vooral voor onze metaalindustrie, van groote beteeken is, dat de vier andere sche pen, elk van 9250 ton, ook in het land blij ven. De bestelling is, naar U weet, over de voornaamste werven verdeeld. Ook Werk spoor heeft, wat den motorenbouw betreft, een order gekregen, die er wezen mag. Bij dat alles is het mij opgevallen - aldus vervolgde de heer Goedkoop dat men eigenlijk niet voldoende beseft, dat wij het feit, dat er in ons land voor geruimen tijd weer voor duizenden handen werk is, aan een Nederlander, een Nederlander van groot formaat in de beste beteekenis van deze uitdrukking, te danken heb ben. U begrijpt natuurlijk, dat lk met dezen Nederlander Sir Henry De- t e r d i n g bedoel, die, al woont hij ook in Engeland, toch een Hollander is en die altijd voor het Nederland sche beLang op de bres heeft gestaan in tijden, dat de Nederlandsche scheepsbouwindustrie bij gebiek aan arbeid ten gronde dreigde" te gaan. Een woord van dank aan deze waar lijk groote figuur is hier dan ook alleszins op zijn plaats. gen, dat ik drie keer per dag met mijn zoon, die nog te Moskou is, telefoneer, doch dat wij tot op dit oogenblik nog geen order van Sovjet-Rusland te pakken hebben. Wat dit betreft, blijft afwachten dus de bood- Installatie J. Reyers Tot Burgemeester van Kamerik en Zegveld Heden had onder groote belangstelling plaats de installatie van den heer J. Rey ers van Zwijndrechl tot Burgemeester van Kamerik en Zeg veld. Vanmorgen 10 uur had de in stallatie te Zeg veld plaats. Na dat het Kon. be sluit was voorge lezen en de loco- burgemeester den heer Reyers de teekenen zijner waardigheid had overhandigd hield deze een rede,, waarin hij o.m. dankbaar herin nerde aan zijn ambtsvoorganger burgemeester Talsma. Vervolgens deed Spr. een beroep op beide wethouders, de leden van den Raad en het personeel der gemeen te. Als het vertrouwen en de waardeering wederzijds aanwezig is, aldus spr., dan staan wij vanzelf schouder aan schouder. In de raadzaal te Zwijndrecht staat de spreuk: Geen vreeze maar kloekmoedigheid bepale de maat van ons beleid. Zegveld kan er op rekenen, dat ik de gemeente en de belangen der burgerij die nen zal naar de gaven en krachten, die mij geschonken zijn. Moge God mij kracht scheniken, inzicht en wijsheid, om mijn ambt met eere te vervullen en mij bekwaam maken, de belangen van Zegveld op juiste wijze te behartigen. Des namiddags 3 uur had te Kamerik een gelijke plechtigheid plaats. Ook hier dankte Spr. de wethouders en den raad voor de vriendelijkheid en gulhar tigheid, waarmede zij hem tegemoet traden Ln ernstige vervulling van zijn taak hoopte hij op een vriendelijke onderlinge verstand houding, waardoor de arbeid verlicht ook verstevigd zal worden. Velen wenschten den nieuwen Burgemees ter geluk bij 't aanvaarden van zijn ambt. De „Snip" te Maracaibo Op zijn vlucht langs de Venezolaansche luchthavens heeft de „Snip" den 15den Ja nuari Maracaibo aangedaan, een der v< naamste centra van de petroleumindustrie in Venezuela, waar verscheidene Nederlan ders gevestigd zijn. Zoodra de „Snip" op het vliegveld Grano de Oro geland was, be groette de Nederlandsche Consul, de heer J. de Costa Gomez de vliegers met een toe spraak in hun moedertaal, waarna het „Wilhelmus" gespeeld werd door de „Ban- da del Estado Zulia". Daarop sprak de consul de aanwezige autoriteiten toe, onc.' zich de presidente van den staat Zulia bevond. Driemaal maakte de „Snip" een rondvlucht met leden van de Nederland sche Kolonie aan boord. De Utrechtsche Jaarbeurs De Zwitsersche deelname Do Zwitsersche Centrale ter bevordering van den handel heeft besloten ook dit jaar aan de van 12 tot 21 Maart te houden In ternationale Jaarbeurs te Utrecht deel tc nemen. Is U optimistisch voor de toekomst? Dat is een lastige vraag, die ik met ja en neen zou kunnen beantwoorden, aldus de heer Goedkoop. Het is nog nimmer voorgekomen, dat wij een vol jaar lang geer bestelling hebben gehad, dus zelfs als hei in de toekomst met bestellingen even ge brekkig blijft gaan als wij thans hebben doorgemaakt, mogen wij toch nog op één nieuwe order rekenen. Men heeft gesproken over een bedrag van zes milliocn gulden, dat met deze zes voudige order gemoeid is. Is dit bedrag juist? De pers weet soms meer dan wij scheepsbouwers zelf, antwoordde de heer Goedkoop lachend. Gesteld dat dit ge weldige cijfer het juiste bedrag weergeeft, dan worden twee derden daarvan, dus vier tnillioen gulden, in allerlei vormen aan loon uitgekeerd. Want men kan het ook zóó zeggen, dat alles, wat op den bouw van een schip betrekking heeft en niet in het buitenland wordt gekocht, als Nederlandach loon wordt uitbetaald, tot het werk van de telefoonjuffrouw toe. Iloe staan de zaken met Rusland? Alweer zoo'n gewetensvraag, antwoord de de heer Goedkoop. Ik kan U wel zeg- De Scheepvaartverbinding AmsterdamBoven-Rijn De sluisbouw bij Wijk bij Duurstede Op desbetreffende vragen van het Kam< lid Van den Tempel heeft Minister Colijn geantwoord, dat de regeering be sloot, niet over te gaan tot de gunning van het bestek voor den bouw van de sluis bij Wijk bij Duurstede, ten einde in de genheid te zijn een onderzoek in te stellen omtrent vragen, die met betrekking tot di onderwerpelijke scheepvaartverbinding der zijn gerezen, meer bepaaldelijk omtreut de. volgorde, waarin deze werken zullen moeten worden ter hand genomen. Het bedoelde onderzoek zal met spoed worden uitgevoerd, en er behoeft geen vrees te bestaan dat de belangen, bij deze w ken betrokken, zullen worden geschaad. De inbeslag genomen „Uiver"-post Gaat naar de rechtmatige eigenaars In aansluiting op hetgeen door de politie is medegedeeld omtrent het in beslag ne men van 84 omslagen van Uiver-correspon- dcntic, welke door een onbevoegde i: Syrisc'nen woestijn werden opgeraapt, ten einde deze tegen betaling aan verzamelaars van de hand te doen, wordt nader ter ken nis van belanghebbenden gebracht, dat deze omslagen ter beschikking van zenders worden gesteld, indien hun en adres daarop voorkomt, terwijl verzen ding aan de geadresseerden geschiedt dien dat niet het geval is. DE HAAGSCHE GEMEENTE- BEGR00TING Het antwoord van Wetliouder Quant Vergadering van Maandagmiddag Over de gistermiddag gehouden Raads vergadering schrijft onze Haagsche redac teur: Wethouder Quant heeft de sprekers, die aan het tramdebat, deelnamen, beantwoord. Op de fin. stuiten allerlei wenschen af. Het effectuceren er van zou precies het tcgeneel brengen van wat de tram noodig heeft. En dus is het onmogelijk, om er aan te be ginnen. Voor zoover met uitgesproken ver langens geen geld gemoeid is, zullen ze wor den overwogen. Ten aa~'.ien van de hoofdpunten van het debat: de financiëele positie van de tram, en de verhouding tot de gemeente, vernamen we ook weinig positiefs. De kwestie van de overeenkomst, die 31 Dec. 1936 afloopt, zal in den loop van dit jaar onder de oogen worden gezien. En wat de positie van het bedrijf aangaat werd herhaald, dat reductie der geldelijke lasten voor de gemeente geen verandering zou brengen. Maar het gaat ook om het trambedrijf. En dat zou er anders voor komen te staan en zeker ook de andere aandeelhoudster, die nu ver aan het lang ste eind trekt en slechts 1/7 in het verlies draagt en van haar rente dik overhoudt Ten aanzien van het personeel konden ook geen veranderingen worden in uitzicht gesteld. Echter ontving toch de heer v. d Loo de toezegging, dat omtrent toekenning van kinderbijslag, op de basis van de voor het gemeenteDersoneel gemaakte regeling, aan de directie een rapport zal worden ge vraagd. Voorts deed de wethouder de mede- deeling, dat de drie raadsleden, die de ge meente in den Raad van Beheer vertegen woordigen, toegankelijk zijn als de personeel- organisatics een onderhoud wenschen in ge vallen als er kort geleden zich een voordeed ter zake van de loonsverlaging. Formeel kunnen ze niet bij -B. en W. terecht Het ware niet kwaad geweest, indien dit standpunt aan de organisaties kenbaar wa re gemaakt, toen B. en W. een onlangs aangevraagd onderhoud meenden niet te moeten toestaan. Dat is toen niet gebeurd, zoodat we vermoeden, dat deze uitweg eerst later is ontdekt. Tot dien tijd beschouwden B. en W. de Personeelraad als de commis sie, waarin het overleg met de organisaties ordt gevoerd. Vermoedelijk hebben ze daar om niet willen treden in wat ze meenden an- derer bevoegdheid te zijn. Men zou ook kun- mecnen dat hei weigeren vaa dat on derhoud misschien niet zoo absoluut noodza kelijk is geweest als het formeel verdedig baar is. I-Iet was in ieder geval wel een bij zondere positie des tijds. Van soc.-dem. zijde meende men de hou ding van B. en W. te moeten betreuren. Be grijpelijk. Maar, dat na de toezegging van wethouder Quant dat betreuren ook nog per motie moest geschieden, kunnen we niet geheel als noodzakelük zien. Maar men kan daarover van meening verschillen. De motie werd echter verworpen, wat we ook liever niet gezien hadden, opdat aan de verwer ping geen beteekenis zou worden toegekend, welke zij niet heeft. Bouw- en Woningtoezicht. Voor het overige bracht de middag een slechte beurt voor Bouw- en Woningtoezicht, dat tegenover een gemeentelijk bouwwerk at al te scheutig schijnt te zijn ge weest met vrijstellingen, met als gevolg al lerlei ondeugdelijke en niet ongevaarlijke constructies in goedkoope woningen Aan vankelijk waren deze feiten officieel ont kend, maar de waarheid is toch openbar geworden, al rrachtte men haar ietwat te ca- moufleeren. De erkenning is er en na de be- mage voor Bouw- en Woningtoezicht hoe veel toezicht schijnt er niet uitgeoefend te zijn tevens do mededeeling, dat soortgelijke woningen ook particuliere bou wers voor vrijstellingen in aanmerking zul len kunnen komen. Mevrouw de VriesBruins vulde verder grootendeels den middag met medische-hy- giënische beschouwingen. Wethouder de Vries gaf 's avonds bescheid. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Blz. 2 Flandin hield een radiorede over dc overeen komst van Londen. Japansch-Chineeschc overeenkomst gesloten. f Schaakrubriek Blz. 5 Een groote coöperatieve Iandbonwvereeni is ge schorst wegens fraude met de roggesteun. Blz. 8 „Socialisten van de daad". (Van onzen Duit- schen correspondent). Te Amsterdam is een geheime distilleerderij Het Marktvraagstuk. Even later zaten we in het Marktvraag stuk. Wethouder Quant beantwoordde het debat van enkele maanden geleden. Hij verdedigde het Oranjeplein-voorstel met evenveel warmte als vroeger het Herman Costerstraatplan. Tegenover hem stelde zich in den loop van den avond de heer Vrijenhoek met voorstel om naar de I-Ierman Costerstraat te gaan, dat krachtig gesteund werd door den heer v. Steenbergen. De heer Buurman wilde noch het een, noch het ander en vroeg daarom een beginseluitspraak voor het dure Veenkadeplan. Inmiddels was een voorstel v. Beresteijn gekomen, dat prae-advies vroeg over het verplaatsen van de markt naar de Veenkade. Er was dus ruime keus, maar er was ook veel spreeklust, zooveel dat de bur gemeester om ruim elf uur de sluizen af sloot tot vanmiddag half'2. Prov. Statenverkiezingen De C.-H. Unie heeft besloten in Groningen met de volgende candidaten voor de Prov. Staten uit te komen: 1. Tj. Krol te Haren (aftr.); 2. Mr. E. Th. a Th. van der Hoop van Slochteren (aftr); 3. J. A. Rademaker te Groningen (aftr.); 4. D. J. Mellema te Nieuw Scheemda; 5. K. Lantermans te Stadskanaal (aftr.); 6. F. J. G. Furda te Groningen; 7. J. Muntingh te Tolbert-, gem. Leek; 8. F. C. Magendans te Midwoldo (aftr.); 9. II. Wanmaker te Appingedam; 10. A. L. Kiers te Veendam: 1L E. Viswat te Nieuw Scheemda; 12. B. Bolwijn te Wes- teremden; 13. L. Zittema te Ten Boer; 14. Th. Boerma te Stadskanaal; 15. L. ter Veld te Groningen; 16. J. Holvast te Hoogkerk; 17. Th. C. van Slooten te Tjamsweer; IS. N. Botten te Veendam; 19. J. G. Minnema te Groningen; 20. P. II. Cremer te Gronin gen. In de vergaderinr van de Staten-Centrale Amersfoort is de candidatenlijst voor de a.s. verkiezing voor de Prov. Staten als volgt vastgesteld: 1. Mr. G. A. Diepenhorst, Zeist; 2. Ir. E. Middelburg, Abcoude; 3. G. v. d. Valk Bouwman, Linschoten; 4. J. P. Engel, Mijdrecht; 5. Mr. J. J. P. G van Kuyk, Veenendaal; 6. J. H. van Lonkhuijzen Amersfoort; 7. H. H. Oldenhof, Willige Lan- gerak; 8. H. van Schuppen Hzn., Veenen daal; 9..E van Woudenberg Gzn., Willeskop; 10. B. Fekkes, Zeist; 11. A. Veen, Zuilen; 12. H. Troostheide, Bilthoven; 13. A. v. d. Na- dort, Rhenen; 14. J. Schipper, Utrecht; 15. D. Verburg, Zegveld. De G H. Kamerkring Maastricht heeft be sloten, voor de verkiezing der Prov. Staten uit te komen met een gecombineerde lijst met de Anti-Revolutionairen, met dien ver stande, dat de eerste candidaat een G H., de tweede een A. R. zal zijn en zoo vervol gens. De volgende candidatenlijst werd vast gesteld: 1. Mr. dr. W. F. J. Frowein; 2. F. A. Kraayeveld; 3. N. Ploeg; 4. H. van Duvn; 5. G Boudewijn; 6. A. J. Flink; 7. H.' J. Bouwman; S. II. J. Rijsdijk. C.H. Kamerkring Amsterdam, De Candidatenlijst van de C. H. Kamer kring Amsterdam werd als volgt samen gesteld: 1. Mr. L. M. do Jong Schouwen burg; 2. Jhr. F. J. E. van Lennep; 3. J. H. V. Riemens; 4. Mr. Dr. M. Visser; 5. Jacs. Rustige; 6. L. Feenstra; 7. J. Vlugt; 8. L. ,T. van Splunter; 9. J. C. Heerland; 10 N. G. J. van Schouwenburg; 11. S Attema: 12. J. Katz Azn.; 13. Mr. A. J. Honig; 14. J. P. Teune; 15. E. Luden. L. de Visser Het communistische Tweede Kamerlid L. de Visser is vrij ernstig ongesteld Hij schijnt door een inzinking van krach ten overvallen te zijn. Zaterdag 's mor gens was hij nog in den Raad is hij in elkaar gezakt. Niet onmogelijk is overspan ning de oorzaak van - deze ongesteldheid. DE TOESTAND DER PRINSES Naar men ons meldt, is de verkoudheid van rle Prinses betei-ende, doch voorzichtig heidshalve zal zij voorloopig nog thuis blij MINISTERS BEZOEKEN DE R. A. I. Gisteravond hebben de Ministers Colijn en O u d, vergezeld van hun dames, een be zoek aan de R. A. I. gebracht. BOOTTREIN M.S. „CHR. HUYGENS" De speciale trein met passagiers en post, in aansluiting op bet d.d. S Februari a.s. van Genua vertrekkend motorschip „Cliris tiaan I-Iuygens", zal Donderdagmorgen te 7 uur 53 van Den Haag S.S. vertrekken. Ver trek van Utrecht (C.S.) te 8 u. 56, van Arn hem te 9 u. 5i, van Nijmegen te 10 u. 31. Vertrek van den aansluitende» trein mvir Utrecht, van Amsterdam CS. te 7 u. 3S, van Amsterdam W.P. te 7 u. 53 of 8 u. 15. De aansluitende trein van Rotterdam- Maas vertrekt om 7 u. 15. Aankomst te Genua Vrijdagmorgen a.s. te 7 u. 31. GEMEENTE-FINANCIEN. De Rijkscommissie van Advies voor de gemeentefinaneiën heeft met ingang van 1 Januari 1935 benoemd tot buitengewone leden de heeren Mr. D. G. W. Spitzen, administrateur bij het Departement van Binnenlandsche Zaken, en J. D. A. Vis ser, hoofdconr ->s ij het Centraal Bureau voor de Statistiek. Aardolie in Twente? Nabij he-t plaatsje Ochtrup in Westfalen, niet ver van T ente verwijderd, heeft men op een diepte van 536 M. aardolie aange boord, welke zich onder een zoutlaag be vond. Daar de Bataafsche Petroleum-Maatschap- pij concessie heeft voor event, aardoliewin ning in Overijssel, Drente en een deel van Gelderland, riist de vraag, of wellicht ook in Nederland aardolie wordt aangetroffen on der de zoutlaag. Deskundigen achten de mo gelijkheid zeer wel aanwezig; men is in ons land nog nooit verder gegaan dan 500 Meter. Men staat echter zeer sceptisch te genover een eventueele exploitatie. HET TEXTIELBEDRIJF TE NJJVERDAL INGEKROMPEN Tweohonderd getouwen buiten werking gesteld Met ingang van lieden worden aan do Kon. Stoomweverij te Nijverdal opnieuw ruim 200 getouwen uit het bedrijf genomen, waardoor de werktijd weer wordt ingekrom pen, in dien zin, dat vele arbeiders 'slerhts om de andere week zullen werken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1