rcdlO. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Dobbelmann lekke r...man! Twee jaar in Rusland VRIJDAG FEBRUARI 1935 Eerste landelijk automatisch telefoonverband De leider van het plan onderschelden Door de indienststelling van de automati sche telefooncentralen in de sectie Ede is het eerste begin van uitvoering gegeven aan het vormen van een 1 a n d e 1 ij k automatisch telefoonnet. Minister de Wilde heeft daarbij persoon lijk van zijn belangstelling blijk gegeven en heeft in den loop van den middag in tegen woordigheid van de II.H. Ir. Damme. dir generaal der Posterijen, Telegrafie en Te lefonie, Ir. Boetje, hoofdingenieur-directeur der Telegrafie en Telefonie, hoofdingenieur Warning, hoofd van den dienst der tele fooncentrales, hoofdingenieur Keukenmees ter, hoofd van het telefoondistrict Arnhem en Jhr. Stoop, directeur van Siemens en Halske een bezoek gebracht aan het P.T.T.-kantoor te Ede, tc» bezichtiging van de apparatuur aldaar. Na bezichtiging van de telefooncentrale le Arnhem heeft de hoofdingenieur-direc teur der Telegrafie en Telefonie, ir. Bootje, een kort overzicht gegeven van de auto- matiseering van den Nederlandschen Tele foondienst. Wat geschiedde is qua aantal aanslui tingen niet zoo belangrijk, wel wat be treft het feit, dat nu daadwerkelijk een aanvang is gemaakt met de automati seering van het platteland, waarbij voor het eerst een 9-tal plaatsen door- loopende dag-, nacht- en Zondagsdienst krijgen. Minister de Wilde, die hierna het woord nam getuigde van zijn groote belangstelling voor het automatisee- ringsplan. In het bijzonder prees de Minister het, dat de economie bij de voorbereiding en de uitvoering van het project van meet af de aandacht heeft gehad en dat het daardoor gewettigd is ook in dezen tijd, die op elk gebied bezuiniging vraagt, met de automati seering voort te gaan. De Minister achtte het van niet te onderschatten beteekenis, dat het plat teland op telefoongebied in de naaste toekomst dezelfde mogelijkheden gaat ontvangen waaraan de bewoners dor groote steden al zoo lang gewend zijn Erkennende het veelomvattende van de taak, waarvoor op dit gebied het Staat0 bedrijf der P. T. en T. staat en welke in liet niizonder rust op de schouders van den directen leider van het plan, dei* hoofdingenieur le klasse der Telegrafie ei> Telefonie, den heer Warning, was het den Minister een voorrecht aan de waar deering daarvoor uiting te kunnen geven met de mededeeling, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd den heer Warning wegens de door hem daarbij betoonde kun de en werkkracht, te benoemen tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. N.V. EGCAM OP DE R. A. L Op de R. A- I. tentoonstelling, welke van 110 Febr.. te Amsterdam wordt gehouden heeft de N.V Egcam een stand ingericht, waarin een model van de Dual-Ratio te bezichtigen is. Dit vernuftig systeem, dat werkelijk de moeite waard is eens nader onder de loupe te nemen, is door dit model heel duidelijk te begrijpen, en men staat ver baasd, dat door zulk een eenvoudige con structie een zoo'n buitengewoon effect wordt verkregen. Efficiency is het parool van dezen tijd, welnu dit Dual-Ratio mode» geeft blijk van het pogen der Automobiel industrie om daarin tegemoet te komen en Auburn is daarin wonderwel geslaagd NED. CHR. FILM CENTRALE Ingevolge een verzoek van de Centrale voor Werkloozenzorg heeft de Ncd. Chr. Film Centrale de verzorging op zich geno-, men van een 50-tal filmvoorstellingen voor werkloozen in Z.-Holland, N.-Holland en Utrecht Begin Februari zal de eerste voorstelling in deze reeks worden gegeven. OLDENZAALS EERSTE EEREBURGER De heer Vos de Wael, wien eervol ontslag is verleend als burgemeester van Oldenzaal, is in de raadsvergadering, waar in hij afscheid nam, benoemd tot eerebur ger van deze gemeente, nadat de raad eerst besloten had tot instelling van het eere burgerschap. De aftredende burgemeester is derhalve de eerste eereburger van Oldenzaal. De Raad van Ned. Indië Maandag 21 Jan. 1.1. ving te Batavia, onder presidium van den Gouverneur-Generaal van Nederl.-Indië, een speciale zitting aan van het hoogste resgeeringscollege van het land: den Raad van Ned.-Indië, ter bespreking van de bevolkingsrubberrestrictie, waartoe ter bijwoning waren uitgenoodigd alle gouver neurs en residenten van gewesten waar be volkingsrubber wordt geteeld. De vergade ring werd gehouden in het paleis op Rijs wijk. Op de foto ziet men aan de tafel rechts, in het midden Z.Exc. den Gouverneur-Gene raai (stoel met versierde rugleuning); aan diens rechterhand achtereenvolgens Dr Meyer Raraneft, vice-president van den Raad van Ned.-Indië, Prof. van Kan en den heer Van den Bussche, beiden leden van dit col lege; aan de linkerhand van den Landvoogd, den algemeenen secretaris van Ned.-Indië den heer Gerke. den heer Hardeman en Prof. Hoesein Djajainingrat, beiden lid in den Raad van Ned--Indië. Verder aan tafel or> den voorgrond (personen hebben zich omge wend naar fotograaf) v.lm.r. resident Mann, resident Meu'en (van Djambi), resident jhr. von Schmidt auf Altenstadt (van Riouw), Een chaos van gekantelde en beschadigde wagons op de tramlijn te Middelharnis, waar twee tramtreinen bij een wissel zijdelings met elkaar in botsing kwamen. De passagiers van wie er enkele werden gewond verlieten de wagens door de ramen. resident Steinbuch (van Palembang), gou verneur van Aiken (van Atjeh en onderhoo- rigiheden), de assisten-resident van Brakei (v. h. kantoor v. d.. bevolkingsrubberrestric tie), de heer van Lith, diiecteur van het De partement van Binnenlandscb Bestuur van Ned.-Indië. Aan de tafel links, v.r.n.l. (te beginnen op den hoek vooraan, naast resident Mann) de heer van der Zee, hoofdinspecteur van den Dienst der In- en Uitvoerrechten en Ac cijnzen in NeiL-Indië, ass.-res dent Dr Koen (namens gouverneur v. Sumatra's Westkust), Mr ten Siethoif (secretaris Raad van Ned.- Indië), Mr Jhr Baud. (ambtenaar ter alge- mcene secretarie), de heer Luytjes (van het rubberrestrictiebureau), resident Oberman (van West Borneo). Aan de vierde tafel (Lo. den fotograaf te beginnen geheel rechts, naast den heer van den Bussche) v..m.l.: de heer de Leeuw, directeur van het Departement van Finan ciën, Mr Hart, directeur van het Departe ment van Economische Zaken, gou\— neur van Suchtelen (van Sumatra's Oostkust), resident Heringa (van Tapanoeli). resident Rookmaker (van de Lampongsche districten) Auto- en motor-ongelukken Te Amsterdam is in de Van Ostade- straat tusschen de van der Helstslraat en de Ferdinant Bolstraat gen aanrijding ge schied tusschen een auto en een 40-jarigen man die daar fietste. De laatste, die in te genovergestelde richting van den auto reed week te veel naar links uit, lette niet op en kwam met het voertuig in botsing. Met een ernstige hoofdwonde is hij naar het O. L. Vrouwe Gasthuis vervoerd. Bij Maastricht kwam de tram in bot sing met een vrachtauto, beladen met kolen. De chauffeur der vrachtauto vermoedde niet dat de tram hem zoo kort op de hielen zat en meende nog vóór de tram over de krui sing te zijn. De tram greep de auto aan de achterzijde, waardoor de geheele vracht ko n over den grond verspreid werd. De chauffeur bleef ongedeerd. De tram ondervond eenige vertraging. Bij Steenderen (Gld.) heeft een ern stig ongeval plaats gehad. De timmerman Aalders uit Terborg verliet een auto en stak zonder uit te kijken den weg over. Hij ls hierbij door een auto, bestuurd door den graanhandelaar P., uit Zutphën, aangere den en ernstig gewond. De man is naar het ziekenhuis te Doetinchem overgebracht paar agenten. Een agent wilde den uit dager uit het groepje verwijderen, doch een kameraad van den belhamel volgde den agent, waardoor een der mariniers den indruk kreeg dat de agent van achteren zou worden aangevallen. Hij gaf. den he- wusten persoon derhalve een klap welke zoo hard aankwam, dat de man tegen den grond terecht kwam en bewusteloos bleef liggen. Voor de zekerheid werd de G. G. en G. D. gewaarschuwd, die den man hielp, waarna deze op eigen gelegenheid naar huis kon gaan De mariniers zijn voor nader onderzoek meegenomen naar het politie bureau Warmoestraat waar de toedracht der zaak is komen vast te staan, waarna zij in vrijheid werden gesteld. EEN NACHTELIJK INCIDENT In den nacht van Donderdag op Vrijdag té omstreeks één uur, bevonden zich op den Nieuwendijk te Amsterdam, twee mariniers die werden lastig gevallen door eenige per sonen uit donker Amsterdam. Een der lie den, die al dikwijls moeilijkheden met de politie heeft gelhad noodigde den mariniers uit „even mee in een steegje te gaan", waarin hij hen dan wel zou „vloeren". Op eenigeu afstand bevonden zich ZATERDAG 2 FEBRU HUIZEN 301 M. KRO-programma. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 1130—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. 12.30 Orkesiconcert eo gram. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Lering. 3.00 Kind* uur. 4.00 HIRÓ. 5.00 Gram.pl. 5.30 Orkestcon cert. 6.20 Causerie. 6.45—7.00 Gram.pl. 7.15 Lezing. Gram.pl. 8.00 Vaz Dias. Orkestconcert. 8.35 Voordracht 9.05 Schlagermuziek- 930 Voordracht 9.50 Schlagermuziek en gram.pl. 10.30 Vaz Dias. 1035 Schlagermuziek. 11.00— 12.00 Gram.pl, HILVERSUM 1875 M. - VARA-wtending. 800 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor arb. 1. d. ccetinubedr.: De Notenkrakers olv. D. Wins, E. Walis en zijn orkest, C. Stevn (orgel) en W. v. Cappcllen (voordracht) 12.00 N. de Klijn (viool) en R. Schoute (piano). 12.15 F. v. d. Helde (klarinet) en R. Schoute (piano). 1230 Orvltropla olv. J. v. d. Horst. 1.00 De Zonnekloppers olv. C. Steyn. 1.30—2.00 De Flierefluiters olv. E. Walis. 2.15 Filmpraatje- M Sluyser. 230 Gram.pl 3.00 Reportage uit klankfilmstudio's. 3.30 Rot- terd. Philh. orkest olv. E. F!ipse, mmv. Béla Bartók (piano). 430 Dr. W. Barn'ng: De toe komst vao de Europeesche gedachte. 4.50 Ver volg orkestconcert. 5.30 Zenderwisseling. 5.40 Literaire causerie A. M. de Jong. 6.00 Orgelspel J. Jong. 630 Esperan to-ui tzending. 630 Gra- mofocnpl 7.00 VRO. 8.00 Herh. SOS-ber. 8.03 Uit \ltrecht Bonte avond. mmv. verschil lende orkesten en solisten. 8.35 Gram.pl. 8.45 Rep. v.'d. Zesdaagsche te Brussel 9.00 Vervolg bonte avond. 930 Hertha Gliickman (alt).9.f" Vervolg bonte avond. 10.20 Vaz Dias co Vara, varia. 1035 Vervolg bonte avond. 11.05 Gra- mofoonpl. 11.15 Rep. v. <L Zesdaagsche Brussel 1130—12.00 Gram .muziek. DROITWICH 1S00 M. 1035-10 50 Morgen- wijding. 11.20 Gram.pl. 12.05 BBC-Northern- orkest olv. T. H. Morrison, mmv Mary Kay (alt). 1.20 Commodore Grand orkest olv. H, Dav'dsco. 2.20 Belfast Omroeporkest olv. G. Brown 3.10 Verslag Rugbywedsirijd Wales. Scotland. 4.50 S. Baynes en zijn orkest. 535 Ambrose eo zijn Embassy Club orkest. Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsh inter mezzo. 7.20 Voordracht. 7.50 Hoorspel. 8.50 Music-Hall-programma, mmv. het BBC-Variéié orkest olv. Kneale Kellcy en soüsteo. 9.5 richten. 10.20 BBC-theater-orkest olv. S binson, mmv. W. Thomas (bariton). 11.20— 12.20 BBC-dansorkcst olv. H. Hall. RADIO PARIS 1648 M. - 7.20 en 8.20 Gram pl 12.20 Symphonie-arkest olv. Labls. 8.20 ,.Vïk« toj-la und ihr Husar", operette van Abraham, mmv. orkest olv. Labis. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG 12t»l M. - II 20-1 20 Concert int rest „Ritz". 2.20—4.20 L. Preii's orkest 7.20 Operamuziek. 8.20 Omroeporkest olv. Fr, Mahler. 10.20—1135 Dansmuziek. KEIM.EN 456 M. - 5 20 Gramofoonpl Orkestconcert.. 11.20 Oniroepkleinorkest olv, Rischka. 12.45 Omroepkleinorkest olv. Kloss 135 Gram.ul. 3.20 Gevar. concert 5.35 Gra möfoonpl. 6.20 Omroepstrijkkwartet. 7.30 Blaas concert. 8.20 Gevar. concert. 9.40 Berichten 9.55—12.20 Dansmuziek. BRUSSEL 322 en 484 M. - 322 M.: 12 20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest olv. Walpot 150- 2.20 en 6.35 Gram.pl. 6.50 Accordeonmuziek 7.05 Gram.pl. 8.20 Cabaret. 9.20 Reportage dei Zesdaagsche. 9.50 Salonorkest olv. - Walpot 10.30-12.20 Max Alexys' orkest. - 484 Mj 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest olv. Gasoa 1.50—2.20 Gram.pl. 5.20 Dansmuziek. Gram.pl. 8.20 Symphonieccncert 9.20 Repor tage der Zesdaagsche. 9.50 Omroeporkerst olv Gasorx 1030—12.20 Max Alexys" orkest DEUTSCHLAND SENDER 1571 M. - „Dex Postillon von Lcnjumeau". Komisch» opera van Adam. Leiding: K, Dammer. In pauzes; berichten. 10.10 Weerbericht. 10.21 Wimtcrsportnieuws. 10.40—11.20 Dansmuziel door Fr. Hauck en zijn orkest HET VERHAAL VAN MIENTJE EN SAARTJE PEPERNEUT, door G. Th ROTMAN. 27. Zoo onder 't kauwen door waa Saar opgestaan en naar het raam ge'oopen. „Kijk eens!" riep ze opeens. Ik rende naar het raam. En daar zagen we den vrachtrijder met onzen bloempot op den arm, op zijn fiets springen en wegrijden. Wij holden naai de deur om den man achterna te loopen. Maar de deur was op slot... 28. Woedend en wanhopig begon ik op d deur te bonzen, terwijl Saartje met haa vuisten het raam bewerkte, zoodat de sehen buiten verbaasd bleven etaan. Blijk baar waarschuwde men de vrouw van dei vrachtrijder, want deze kwam even late aanhollen en maakte de deur open. „Ho komen jullie hier?" vroeg ze. (Wordt Maandag vervolgd Ervaringen van een Hollander in dienst der Sovjets (22 (Slot) po treinreis was gelukkig heel wat comfortabeler dan in 1932,. althans in de tweede klas: nieuwe rijtuigen met restauratie wagen en zelfs de mogelijkheid om voor 5 Roebel naar de radio te luisteren. De derde klas wa& echter nog steeds overkropt en vuil. Reeds vdór we Moskou bereikten, was me opgevallen de gf-oote veranderingen, die daar in twee jaar hebben plaats gevonden, maar bij het bezoek aan de stad werd men daar als het ware door overweldigd. Moskou is bezig zijn aangezicht te veranderenI Men kon dat reeds zien aan het geheel gerestaureerde station, maar nog meer in de binnenstad, waar prachtige sovjet-paleizen in het steigerwerk staan of reeds gereed zijn gekomen. Het centrum van Moskou is prachtig geworden en kan elke West-, Europeesche stad naar de kroon steken. Het is of al het geld en alle energie van Rusland is gecon centreerd op dezen opbouw van het regeeringscentrum. Natuur lijk past in zulk millieu ook geen bende vuile bedelaars; *ij worden dan ook nu zorgvuldig uit de binnenstad geweerd. Ik had echter mijn Russisch niet voor niets geleerd en kon londer tolk ook Moskou buiten het centrum om doorkruisen en dan was het verschil met het centrum toch wel bijzonder groot In de buitenwijken, in de omgeving van het Poolsche con sulaat, overal was het nog even vervallen als in 1932: krotten Van woningen, kerken, die met houten schotten tot woon kazernes waren gemaakt, proviandkelders vol menschen, het waren zooveel bewijzen van den grooten woningnood, die nog steeds in Moskou heerscht Begin September was het ook voor hotelgasten moeilijk om ëen plaats te krijgen, want het groote jeugdfeest werd gehouden. Door bemiddeling van Glabriba kreeg ik echter nog een plaatsje in een volkshotel, waar ik de kamer moest deelen met een legerofficier. Uit de krant las ik, dat ook David Wijnkoop als eeregast in Moskou was, zoodat ik me als Hollander niet zoo eenzaam behoefde te gevoelen. Den volgenden dag ontmoette ik nog een paar collega's- specialisten, die Gosrybtrest en Glabriba een proces hadden aangedaan wegens het niet nakomen van hun verplichtingen. Ik had ook nog wel het een en ander te goed, maar zei, dat ik het zou laten loopen. De collega's rekenden echter nog op eenigen invloed van het Duitsche gezantschap en de bulten- landsche sectie. Voor mij was de hoofdzaak: hoe Ik zoo voordeelig mogelijk Rusland zou kunnen verlaten. Ik maakte er Glabriba opmerk- eaam op, dat volgens contract de buitenlandsche specialisten voorzien moesten worden van valuta voor de terugreis en Vroeg om 50 goudroebeL Dat was te veel, maar 7% Roebel kon Ik krijgen. Een brief werd opgemaakt voor Narkomsnab, waar lk na 2 dagen moest terugkomen, daar kreeg ik een rl-r voor Narkomfin, waar ik weer 2 dagen moest wachten, waar ik de boodschap kreeg, dat ik voor deze 7i/2 goudroebel nog wel vier dagen zou moeten wachten. Toen heb ik er maar van af gezien. Het Russisch geld, dat ik had overgespaard besteedde ik na het koopen van een kaartje MoskouAmsterdam voor belegging in enkele zaken, die ik in Holland nog wel van de hand meende te kunnen doen, zooals een bontjas e. d. In de magazijnen werd mij overal verzekerd, dat ik na over legging van de quitantie dit goed over de grens zou kunnen krijgen. Op 5 September maakte ik mij op voor de laatste trip. Toen ik mijn bagage naar den trein bracht, kon ik nog net getuige zijn van een heele plechtigheid. De Italiaansche dele gatie, die Rusland bezocht had, zou afreizen. Het heele station was met Russische en Italiaansche vlaggen gedecoreerd, de muziek speelde, er werden speeches gehouden en er was een militair vertoon, 'waarbij de opening van de Staten-Generaal bij ens kinderspel is. Prachtig was de eerewacht in haar schit terende uniformen. Omtrent de reis naar de grens zal ik niets meer vertellen, om dat er niets vermeldenswaardigs gebeurde. Na een dag sporen kwam ik weer in Nichorella aan. Daar kreeg ik nog even de wraak te proeven van de GepeOe, die mij wel niet als een Rus had kunnen- wegwerken, maar me nu wel op andere wijze zou krijgen. Reeds bij het betreden van de visitatiezaal bemerkte ik, dat men mij „hebben" moest. Ik ben nooit bang geweest, ook niet als ik in IJmuiden tusschen de strubbelingen zat, maar nu werd ik bang. „Oppassen, of je bent verloren", zei me mijn intuïtie. Het onderzoek van mijn bagage verliep zonder veel stoornis, maar telkens zag ik, dat een paar GepeOe'ers in de buurt het over mij hadden. „U hebt in die koffer boeken?" .Mo gen we even zien?" „Natuurlijk" zei ik. Alles werd nagezien; al wat Russisch was behalve een paar lesboeken apart gelegd. Een schrift, dat begon met heel onschuldige werkwoorden rijtjes liet men mij en daar heb ik nog enkele authentieke gegevens om trent mijn verblijf aan te danken; al hét andere, foto's en noti ties werden afgepakt. Het bleef niet bij de boeken: al wat ik in Moskou nieuw had gekocht moest ik afgeven, tot op het hemd moest ik mij uitklee- den om te doen nagaan, wat die kerel, waarvoor men blijkbaar speciale instructies had ontvangen, bij zich had. Alles werd nagezocht en tot een brood toe, dat ik bij me had, werd overlangs en overdwars doorgesneden. Al m'n geld werd eveneens afgenomen. Toen ik me weer aangekleed had, zei ik: „Nu heb je al mijn geld afgenomen, maar ik wou toch wel graag mijn bagage in den trein hebben". Nu, daar kreeg ik dan nog 12 Roebel voor, om den kruier te betalen. Men was verder sarcastisch vriendelijk. „U weet: U kunt alles terug krijgen, als U weer terugkomt, maar dit moet natuurlijk hier blijven. Hier hebt U een acte van de goederen, die we voor U zullen bewaren. Hebt U soms nog bezwaren, dat we U gecon troleerd hebben?" Inwendig kookte lk, maar gelukkig wist ik mij te beheerschen en gaf een ontkennend antwoord. „Als ik er eerst maar uit ben!" was mjjn eenige gedachte. De trein zette zich in beweging, nog eens zag ik de „eere wacht" van soldaten met geveld geweer op de loer liggen, voor bet laatst zag ik de groote eerepoort. Toen was ik weer in vrij Europa en kon ik tegenover mijn medepassagiers uitbulderen en mijn overkropte zenuwen den vrijen loop laten, „Als U teruggaat, is U armer dan nu!" zei op 16 Oct 1932 de vrouw, die met ons naar Moskou reisde. Zij had gelijk ge kregen, want men had-twee jaar hard werken in de Sovjet-Unie beloond door mo aan de grens alles af te nemen. Alleen m'n rheu matiek mocht ik overhouden XVII TEN BESLUITE Mijn verblijf van 22 maander in Sovjet-Rusland was ten einde. Ik heb temidden van het volk kunnen leven, ik heb hun nood gezien. Bij de beschrijving van mijn Russische ervaringen heb ik mij vrij gehouden van elke overdrijving en ook geen „ver haaltjes" verteld om het „mooier" te maken, zooals wel eens gebeurt door hen, die van Rusland zelf maar weinig afweten en er zelf de laatste jaren niet zijn geweest Toch moest mijn beschrijving wel den indruk vestigen, dat Rusland is een land van ellende. Omdat het dat is. Zeventien jaar revolutionaire opbouw zijn niet in staat, ge weest om de groote volksmassa's van telkens terugkeerende honger te vrijwaren. Waar nog eenige welstand was, bv. in het dorp waar ik in hoofdzaak mijn werk had en in heel de streek rond de Kaspische zee, is dié volkomen verloren gegaan. Er is werk, maar er is tegelijk armoede en bij dit alles is er een systeem van dwang en onderdrukking dat het beste in de menschen heeft gedood. Waarom komt het Russische volk niet in opstand tegen zijn bolsjewistische onderdrukkers? zal men vragen. Omdat de dictatuur steunt op onderling verraad en op uitge breide spionnage. Er is ontevredenheid, maar men durft niets te zeggen, be vreesd als men is dat degeene, wien men ?ou aanspreken, een verrader kon worden. Men weet, dat waar drie menschen zouden spreken over ver zet, één van hen een verrader kan zijn. Men kan zelfs vader of moeder niet meer vertrouwen, want de honger heeft de mcnschelijke gevoelens afgestompt en voor 200 gram brood per dag méér, het verradersloon, dat gaarne wordt uitbetaald als men „oedarnik" geworden ia, verraadt men zijn familie. Wie durft het woord „verzet" tegenover de communistische partij in den mond nemen? Men weet immers, dat het minste vergrijp tegen de partij en het staatsgezag gestraft, wordt met 10 jaar? Hoe was het mijn tolk in Archangel gegaan? Hoe ging het zoo vele anderen? Men leidt communistische delegaties uit het buitenland rond in de mooiste fabrieken van Rusland en de arbeiders weten, dat hun medearbeiders in het buitenland een verkeerden indruk zullen meenemen, maar...... men zwijgt Een erkend feit is, dat in de Wolga-Duitsche republiek dit Jaar de oogst mislukt is en er honger geleden wordt. Toch on derteekenden ongeveer 100 arme drommels van het collectief Abronfeld een stuk in de Deutsche Zonaal Zettung van 15 Aug. waarin met oen vette kop werd medegedeeld, dat alle bcrichteu over voedseltekort ,rvon Anfang bis zu Ende glatt er logen" waren. i Maar ik wist itit eigen ervaring, dat het gladweg de waarheid was. Ik geef geen oordeel over den toestand in heel Ruslapd, omdat ik dien niet ken. Maar personen uit Moermansk en Wla- diwostok schetsten mij den toestand daar als vee! erger. In Wladiwostok kostte volgens hen het brood in Juni 1934 9 R. pe K.G., een halve flesoh olie 45 R., een Kg.'vleesoh 55 R. In Moermansk is niet anders te krijgen als brood, dat zee duur is. Op 4 September ontmoette ik bij het Poolsche Consulaat ee Hongaar uit.Tomsk, die mij mededeelde alles te hebben moelc verkoopen om zijn vrouw en 2 kinderen in het loven te houde en vertelde, dat de arbeiders er moeten leven van 400 gr. broo per dag. Onder de Duitsche en Oostenrijk sche collega's specialiste waren er verschillende, die als vurig communist naar Ruslan gekomen waren. Toen zij terug gingen, bleken zij omgeslage te zijn in vurige communisten-bestrijders. Het volk komt niet in opstand, omdat men weet, dat de eersl poging daartoe de kop in zou worden gedrukt. In zooverre 2! het Russische staatsbestel goed in elkaar, dat de georganiseerd staatsmacht tip-top in orde is. Het groote leger wordt goed gevoed, de GepeOe heeft voorred ten, die ik reeds schetste en die het maken tot een betrouv baar corps van onderdrukkers. Daarbij komt, dat het Russisch volk door eeuwenlange onderdrukking onder het Tsarenbewin geleerd heeftte zwijgen. Maar wel heb ik herhaaldelijk symptonen opgevangen van groeiende ontevredenheid, die zich meestal uitte in deze clusie: „Het kan ons niet scholen welke regeering of we hebbe als we maar te eten hebben!" Hoo de toestand zich verder in het milliomenrijk Rusland ontwikkelen? Of hot nooit tot een opstand zal komen? Eén ding vreest de Russische dictatuur en dat is: de 00r 1 - Het is mijn stellige overtuiging, dat op den dag, dat de oorli zal uitbreken waarin Rusland betrokken is, de dictatuur di sovjets zal gaan wankelen. Nu heeft men het geweldige leger, dat Rusland onderhoudt, de hand om wdé.r ook verzet zou ontstaan, het bloedig den ko in te drukken en men zorgt er voor op dit leger te kunnen rek nen door de soldaten goed te voeden. Maar als de soldaten nat het front trekken is het met de machtspositie der sovjets gcdaai Daarom was het grootspraak van Worislow van 1 Mei toe hij zeide, dat wie zijn varkenssnoet in de Russische tuin zo steken zou ondervinden, dat het Russische volk er hem uit gooien. Zelf ervaren hebbende op hoe militaristische wijze Ruslan gedrild wordt, denk ik het mijne van de Russische „vredespoi tiek". Ook zonder staatsman te zijn, kan ieder, die uit Ruslan komt U zeggen, waarop die vredespolitiek steunt: de vrees 1 macht hebbers voor een oorlog —"t als onafwendbare consoqui tie een binnenlandsche opstand. Ik laat dit nu verder voor wat bet is, ik wil ook geen oorlog stemming kweeken tegen -Rusland, omdat toch een oorlog lief duizenden arme drommels, die met de dictatuur niets te maki hchlicn in deD dood zou voeren. M&ar wel wil ik de Hollandsche arbeiders waarschuwen zie niet door fraseologie over den heilstaat'van de wijs te late brengen. Ik weot uit eigen ondervinding, hoe de nood ook Holland kan nijpen, maar twee jaren in Rusland hebben u geleerd dat dit toch nog niets is in vergelijking met de ellend in hét land der Sovjets.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8