VRIJDAG 1 FEBRUARI 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND FLANDIN EN LAVAL TE LONDEN Door MacDonals en Simon afgehaald Mac Donald cn Sir John Simon waren aan het station aanwezig ter verwelkoming van Flandin en Laval, toen dezen gister avond in Londen arriveerden voor de be sprekingen, die vanochtend in Downing- streefc zouden aanvangen. De Fransche ministers, die begeleid wer den door den clief-de-cabinet, Leger, secre taris-generaal op de Quai d' Órsay en Mas- sigli, het hoofd van de Volkenbondsafdeo- ling van den Qua.i d' Orsay, waren te Dover afgehaald door den Franschen ambassadeur te Londen, Corbin. Wat de society-kant van het bezoek be treft, hedenavond zal in het departement, van buitenlandsche zaken een diner aange boden worden, dat zal worden voorgezeten door Mac Donald. Zaterdag zullen de besprekingen worden voortgezet, waarna Laval tijdens het week end naar Parijs zal terugkeeren en Flandin nn? eenigen tijd voor een kort particulier bezoek aan enkele persoonlijke vrienden in Engeland zal blijven. Gisteravond is een niet-officieel diner go géven ten huize van Lord Londonderry, tot cJe gasten waarvan o.a. behoorden Mac Do nald, Simon en Chamberlain.. Laval bracht den verderen avond in zijn hotel door. LONDEN, 1 Febr. In de hedenmorgen be ginnende bijeenkomst in Downingstreet zal van Engelsche zijde worden deelgenomen door Mac Donald, Simon Baldwin en Eden alcllus meldt de „Daily Telegraph". Volgens de .Daily Mail" is het uiterste wat verwacht kan worden een versterking van de hoop op vrede in Europa, waarvoor Duitschlands terugkeer naar Genève de in leiding moet vormen. Elk Engelschman, aldus het blad, koestert de warmste gevoelens voor Frankrijk, maar Flandin en Laval kunnen niet de ware Fransche mee ning vertolken. Zij zijn verplicht de meening der Kleine Entente weer te geven en het Engelsche volk zal niet dulden, dat zijn buitenlandsche poli tiek van Praag, Belgrado of Boekarest uit wordt gedicteerd. PARIJS 1 Febr. De vele speciale bericht gevers die met Flandin en Laval de reis naar Londen hebben gemaakt melden dat het voorbarig is om reeds te spreken van een basis van overeenstemming. Flandin heeft bij zijn aankomst uit drukkelijk verklaard, dat slechts de omraming der onderhandelingen is vastgesteld. De oplossing van 'de Engelsche veilig- heidskwestie is zeker niet gemakkelijk te vinden, ijiaar tenslotte zal het ervan afhan gen, hoever de Engelsche regeering in over eenstemming met de openbare meening in Engeland in deze richting meent te kun nen gaan. Göring keert terug Uit Warschau: Göring is Donderdag van het jachtterrein van Bialowicz vertrokken. Hij zal zich via Warschau naar Duitschland begeven. Nader wordt uit Warschau gemeld: De Pruisische minister-president Göring heeft gisternamiddag een bezoek van anderhalf uur gebracht aan maarschalk Pilsoedski. Hij zóu 's avonds met den gewonen trein naar Berlijn vertrekken. Duitschland en het non-interventie pact Informaties te Parijs en Rome? Zwitsersche dagbladen publiceeren het bericht dat in Berlijnsche diplomatieke kringen bekend zou zijn, dat de Duitscho regperLng Woensdag door haar ambassa deurs in Parijs en Rome het aangekondigde verzoek om inlichtingen betreffende het non-interventiepact heeft doen overhandi gen. Er zouden een bepaald aantal vragen gesteld zijn, maar als voorwaarde voor de aanvaarding van het pact door de Duitsch© rftgeering zou de eisch gesteld zijn, dat En geland en ook Zwitserland tot dit pact zou den moeten toetreden. Dè veemmoord in Tsjecho Slowakije De keflner gearresteerd. PRAAG, 1 Febr. De politie heeft een kell- nèr van het hotel Zahori, waar de Duitsche emigrant Formvs werd vermoord, gear resteerd onder verdenking van begunstiging van den moord. De autoriteiten zetten het onderzoek naar de moordenaars nog steeds voort In do kamer waar de moord i6 go- pleegd heeft men bloedsporen gevonden, waaruit blijkt dat een der daders is ge wond. Werkloosheidsbestrijding in België Mededeeling van minister-president Theunis Uit Brussel: Minister-president Theunis heeft gisteren in de Belgische kamer mede gedeeld, dat de regeering besloten heeft een liationalen raad ter bestrijding van de werk loosheid in het leven te roepen. In dezen raad zal iedere partij vertegenwoordigd zijn De Kamer heeft thans haar vertrouwen in het kubinet Theunis uitgesproken. HET PROCES TEGEN RAKOSI Tc Boedapest wordt een proces gevoerd tegen den bolsjewistischen oud-volkscommissaris Rakosi. Gisteren is het daarbij tot een felle botsing ge komen tusschen den president en den beklaagde, wegens den aanmatigenden toon van den beklaag de. die daarom door den president van het Ge rechtshof voorioopig tot elf dagen arrest in het donker veroordeeld werd. Een voormalig ambtenaar van politie deelde mede, da: in een provinciestad 39 personen door commissaris Samuelly terechtgesteld waren. Het verhoor had slechts drie minuten geduurd en het vonnis werd onmiddellijk voltrokken. In de strate der stad rouden voorts de roode terroristen vele personen hebben neergeschoten. RUSLAND EN JAPAN Moloto geeft Hirota antwoord Uit Moskou: Donderdag heeft Molo- tof antwoord gegeven op de rede van Hirota in het Japansche parlement Hirota had verklaard, dat de eenige werkelijke vredesgarantie in het Verre Oosten zou liggen in demilitairiseering van de Sovjet-Russische grens. Daarbij heeft Hirota het vredesverdrag van Portsmouth aangehaald, waarin de demilitairiseering van de Russisch- Koreaansche grens en van de Rus- sisch-Japansche grens in Sagalin vast gelegd is. Molotof antwoordde hierop, dat Japan een andere bepaling van 't verdrag van Portsmouth, namelijk het respecteeren van de Chineesche &ou- vereiniteit niet in acht had genomen. Raslands vredeswil Uit Moskou: De Isvestia schrijft, dat de leiders van de Sovjet-Unie en de beste zo nen des lands den onwrikbaren wil hebben den vrede te handhaven en alle middelen te gebruiken «ra den vrede te vereekeren en werkelijke toenadering te betoonen tot allen, die het een belang achten den wereldvrede te garandeeren. Geen regeering ziet haar toekomst met meer zekerheid tègemoet, „Ons groot en machtig land wenscht geen oorlog en is het veiligste bolwerk voor den wereldvrede geworden. Indien, wie het ook zij, mocht trachten een aanslag op de gren zen der Sovjet-Unie te plegen, zou onver biddelijk en op afdoende wijze worden te ruggeslagen. Japans optreden tegen Mongolië Uit Hsinking: Van Mandsjoerijsche zijde wordt medegedeeld, dat in de nabijheid van het meer Boeir Nor door Japansche eai Mandsjoerijsche troepen een actie is onder nomen tegen de Mangoolsdhe benden, die in den laatsten tijd de Mandsjoerijsche dor pen terroriseerden. Daar de Mongoolscho overheid officieel er den nadruk op gelegd heeft, dat geen Mongoolsche troepen op Mandsjoerijsch gebied aanwezig zijn, heb ben de Mandsjoerijsche autoriteiten alle op hun gebied aanwezige benden vogelvrij ver klaard en bevolen hen volkomen te vernie tigen. De militaire toestand in Tsjahar Er zal een overeenkomst worden geteekend Uit Peking: Zaterdag zal over de rege ling van de militaire verhoudingen inOost- Tsjahar in het Japansche front-kwartier Ta- tan een overeenkomst worden onderteekend en wel aan den kant van Japan door twee vertegenwoordigers var het Kwantoengleger en een vertegenwoordiger van het Japan sche garnizoen in Noord-China en aan Chi neesche zijde door den chef van den Gene i-alen Staf van het 29e leger en twee verte genwoordigers van de provinciale regeering van Tsjahar. Naai- verluidt, zullen in het accoord wor den opgenomen een betuiging van spijt van de Chineesche regeering over de gebeurte nissen en de verplichting tot teruggave van de door de regeering van Tsjahar in beslag genomen wapenen van de militie van het omstreden gebied, benevens het terugtrek ken van Chineesche troepen achter de straat Koeyoean-Toesjikau. Hier zal aan beide zijden een smalle zóne militair onbe zet blijven. De grensbepaling is hangende gelaten. Het proces te Flemington Uit New-York: De 23-jarige Fannette Riv- kin, eigenaresse van een kapsalon in Bronx, die den procureur had aangeboden te getui gen tegen Hauptmann, is door de brand weer bewusteloos in haar brandende woning gevonden. Zij lag buiten bewustzijn, geboeid en gekneveld op den grond. De overvallene kon gered worden en is naar een zieken huis overgebracht Zij zal later daar worden erhoord. In het verdere verloop van het proces ver klaarde een restauratiehouder, dat hij Hauptmann den avond, dat de ontvoering plaats vond, heeft aangetroffen bij 't tank station van Bronx. Zij hebben toen eenigen tijd met elkander staan praten. De attorney-general. Wilentz, constateer de. dat getuige indertijd eigenaar van een „speak easy" is geweest en zich ook van verschillende valsche namen heeft bediend. Een arbeider, zekere Marding, die reeds eenige malen veroordeeld is, verklaarde, dat dien avond bij het verblijf van Lindbergh twee mannen, die in een donkerblauwe auto zaten, hem den weg naar dit huis hebben gevraagd. In dezen wagen bevond zich een opgevouwen ladder. Geen der beide mannen was evenwel Hauptmann. RENOUD EN DE ST AVISKY -ZAAK Van corruptie beschuldigd PARIJS, 1 Febr. De met het ocderroek in de zaak van den vroegeren afgevaardigde René Renoud belaste rechter van instructie beeft in zijn conclusie aan de rechtbank verklaard, dat Renoud in zijn hoedanigheid van politiek vertegenwoordi ger geschenken heeft aangenomen om Stavisky bij verscheidene officieele instanties faciliteiten te ver schaffen. Renoud wordt dus vafi corruptie beschul digd en zal zich daarvoor te verantwoorden hebben. WASHINGTON, 1 Febr Staatssecretaris Cor- del Huil deelde mede, dat de Bank voor in- en uitvoer, welke het vorige jaar in het leven werd geroepen ter bevordering van den Russisch-Ame- rikaanschen handel thans zal worden opgeheven. PARIJS, 1 Febr. De Oeuvre meldt, dat dit voorjaar bij het Fransche parlement een voorstel zal worden ingediend tot verlen ging van den militairen diensttijd. Vol gens het blad heeft de Fransche generale staf een plan uitgewerkt, dat neerkomt op invoering van een tweejarigen dienstplicht LEIPZIG, 1 Febr. Wegens het veresprei- den van „gruwelberichten" in een naar 't buitenland gezonden brief, die werd ge opend, heeft de groot© strafkamer te Leip zig een 25-jarig man tot zeven maanden ge vangenisstraf veroordeeld. 20 JAAR LANG DE «DAGELIJKSCHE DOSIS" GENOMEN OM VRIJ VAN RHEUMATIEK TE BLIJVEN Toen zij 58 was, had deze vrouw rheuma- tische pijnen Ze nam Kruschen Salts om ze kwijt te raken. F.n hier is zij nu steeds vrij van rheumatischc pijnen nog steeds trouw aan de dagelijksche dosis Kruschen Salts, wat zij nu twintig jaar lang genomen heeft „Het doet mij genoegen U te kunnen ver- tellen,schrijft zij, „dat ik meer dan 20 jaar lang Kruschen Salts neem eerst in Enge land en toen hier zeven jaar lang. Ik be gon er in Engeland mee tegen rheumatische pijnen en vond dat hot me zoo goed deed, dus ging ik er mee door. Sinds ik hier ben heb ik nog geen rheumatische pijnen gehad. Ik ben nu 78 jaar, en zal doorgaan Kruschen Salts te nemen zoo lang ik leef, juist de kleine dagelijksche dosis als opgegeven." Mevr. E. H. het lichaam ophoopen, welke de gezondheid ernstig kunnen schaden, o.a. het urinezuur, waardoor meestal rheumatische pijnen ont staan. De „dagelijksche dosis" Kruschen Salts spoort de afvoerorganen tot geregelde werking aan, zoodat alle schadelijke stoffen uit het lichaam worden verwijderd en zich nooit meer kunnen ophoopen. Kruschen Salts is uitsluitend krijgbaar bij alle apothekers en dro gisten a 0.90 en 1.60 per flacon, om zetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flescli zoowel als op de buiten verpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv.) SOCALISTEN EISCHEN ONTSLAG VOOR CHR. ARBEIDERS Ernstige terreur in het mijngebied van Ftinfkirchen Uit Boedapest wordt gemeld: In het steenkoolmijndistrict van Fünfkirchen, waar reeds in October j.L een alge- meene hongerstaking onder de mijn werkers was uitgebroken, welke ver scheidene dagen geduurd had, zijn wederom stakingsonlusten ontstaan. Het was den laatsten tijd tusschen Christelijk-sociale en socialistische ar beiders herhaaldelijk gekomen tot ern stige vechtpartijen. Een eisch van het socialistische deel der arbeiders om dc Christelijk-socia- le arbeiders te ontslaan, is door de mijndirectie afgewezen althans de ze lezing van den toestand wordt ge geven waarop een algemeen sta kingsparool uitgegeven werd. Volgens de laatst© berichten zouden 40 Christelijk-sociale mijnwerkers door socialistische arbeiders in de mijnen vastgehouden zijn, terwijl geweigerd wordt ze vrij te laten, zoolang de di rectie de soc. eischen niet inwilligt. Praehistorische ontdekkingen in Bretagne Uit het door de geleerden ongetwijfeld reeds grondig doorvorschte Bretagne, komt thans het bericht over de ontdekking van een groot bouwwerk uit den oertijd, dat tot nog toe geheel onbekend is gebleven. Ongeveer vijftien kilometer van Caraac, de wereldberoemde vindplaats van megali thische bouwwerken, verheft zich, halfweg tusschen de dorpen Kerdo en Kerbenesse, de steile, begroeide heuvel van Mehez-Braz. De tallooze archeologen, die de afgelooDen 150 jaar iederen steen van de streek heb ben onderzocht, hadden steed3 tegen do moeite opgezien, den heuvel te beklimmen, en de Bretonsche boeren koesterden zulk een bijgeloovige vrees voor den Menez- Braz, dat ze hem zooveel mogelijk verme den en er geen oogenblik aan dachten hem te bestijgen. Dit was professor André Guénin opge vallen. De angst van de boeren, aldus rede neerde hij. kon wel eens haar oorzaak heb ben in de aanwezigheid van praehistori sche overblijfselen op den heuvel, en der halve besloot hij den Menez-Braz te be klimmen. Guénin's moeite werd rijkelijk beloond. Hij ontdekte, dat de top van den Menez- Braz bijna bedekt was met monumenten uit den oertijd. De hoogleeraar vond op de eer ste plaats vijf Dolmens, waarvan er drie volkomen gaaf waren. Aan de Oostelijke zijde van den heuveltop vond hij boven dien een onder don naam „Cromlech" be kenden kring, steencn, banend eenige ge ordende rijen „Menhirs" of zuilen, deels omgevallen, deels nog rechtop staand. Het bosch op den heuvel was vol half in den grond weggezonken, afzonderlijke steenblok ken van reusachtige afmetingen. In de na bijheid daarvan ontdekte Guénin tenslotte nog sporen van praehistorische woonplaat sen, welke een rijken wetenschappelijken buit beloven. In verband met deze vondst heeft de ge leerde, naar de „United Press" uit Parijs meldt, de Fransche regeering verzocht, den Menez-Braz tot natuurmonument te verkla ren. TORPEDOBOOT TREFT ZICHZELF Uit P a r IJ s: De Fransche corpedoboot „Oura- gan" beeft zich bij oefeningen ter hoogte van Brest zelf een torpedo in het dek geschoten. Bij het afschieten al. was de gyroscoop niet juist gericht. De torpedo beschreef een grooten kring en sloeg daarna in de „Ouragan". Een meter ooder de wa terlinie bleef het projectiel In den romp steken. Onmiddellijk werden de schotten gesoten, waarna ht schip op eigen kracht naar Brst is opgevaren. ERNSTIG SPOORWEWGONGELUK BIJ CAIRO. Vel© dooden Uit Londen: Een ernstige treinbotsing is gisteren ontstaan in do nabijheid van Cairo Volgens de eerste alhier ontvangen berich ten zouden vele personen, waaronder ook Europeanen, gedood zijn. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK. Eén doode, verscheidene gewonden. In de steenkoolmijn van Abhooz nabij Hei-stal heeft zich een ernstige instorting voorgedaan. Voor zoover op het oogenblik bekend is, is daarbij één persoon om het leven gekomen en werden verscheidene an deren gewond. Kort Nieuws s— Het Russische Radencoogrcs is gesloten met een enthousiaste goedkeuring van dc binnen- buitenlandsche politiek der Sovjet-regeering. In Roemenië is een nieuwe partij, de ..her- vormingsgeneratie" opgericht, die de oudstrijders- generatie en het oa-ooriogsgeslacht organisatorisch wil aaneensluiten en het doel nastreeft van groote nationale hervorming van het politieke, dale en economische leven op Christelijk-volk- schen grondslag. Scheepbouwers te West Hartlepool hebben order gekregen voor bouw van een schip 10.000 ton, het eerste nieuwe werk sedert twee In Argentinië steeg Donderdag de thermometer tot 112 graden. De hoogste temperatuur sedert 1856 Het federale departement van financiën afdee- ling economische kwesties (dc xjg. Refico) in Amerika wordt verlengd tot 1 Febr. 1937. BINNENLAND. Onderzoek naar de Jeugd werkloosheid NOODTOESTAND DER JEUGD. Zeer beknopt geven wij hieronder eenigo gegevens uit het rapport van de Landelijke Commissie ter bestrijding van de gevolgen der jeugdwerkloosheid, aangaande den noodtoestand onder de jeugd. Het onderzoek gold de jonge mannen van 14 tot 24 jaar. (In Almelo 4303, Enschede 8355). De voornaamste resultaten van het on derzoek waren als volgt: Te A. zijn van dezen leeftijd 2-1.7 pet. nog op school 56.5 pcL werkend en 18.7 pet. werkeloos. In Enschede zijn dio getallen resp. 10.6, 65.2 en 24.2. In beide gemeenten bleken 60 pet. der werkloozen t© staan in geschreven terwijl ruim 20 pet, aan de cur sussen deelnemen. Neemt men echter slechts de niet meer schoolgaande jeugd, dan zijn de werkloosheidsprocenten te A. 25 pet en te E. 27 pcL en ontloopen elkaar dus weinig. Merkwaardig is het verband tusschen voor-opleiding en werkloosheid. Neemt men nl. het procent van alle werkenden, die meer dan Lager Onderwijs genoten en zoo ook van de werkloozen, dan zijn die ge tallen te A resp. 27 pet. en 26 pcL cn te E. 20 pet. en 18 pet., dus geen noemens waard verschil, hetgeen voor sommige vak ken, waar men een vooropleiding toch zeer belangrijk acht, zelfs nog ongunstiger ge tallen oplevert. Hieruit zou dus blijken, dai ons on derwijs veel te weinig rekening houdt met hetgeen de praktijk van het leven van de jonge menschen vraagt Ook het onderzoek naar den duur dei- werkloosheid bracht merkwaardige gege vens aan het licht, te belangrijker waar de cijfers in beide gemeenten vrijwel gelijk bleken te zijn. Ruim 34 pet. is tot 3 maan den werkloos, ruim 16 pet. tot Vz jaar, ruim 14 pet, tot één jaar en ruim 30 pet. meer dan een jaar. In Enschede bleek bovendien 20 pet. van het totaal meer dan 2 jaar werkloos te zijn! Ook bij de jongere) jaren (1718 bleek al gemiddeld 25 pet, meer dan een jaar werkloos Dat in een gemeente als Enschede de textiel niet de hoofdlast van dezen nood draagt blijkt uit het feit, dat waar het to tale procent werkloozen van dezen leeftijd 27 pet. is, van de textielarbeiders er 26 pet. werkloos zijn. Ook op de gezinsvor ming van den jongen man blijkt de werk loosheid al funesten invloed te hebben, immers waar in beide gemeenten in 1930 van de 20 tot 24-jarigen 11 pet. getrouwd was, is dat cijfer in A tot 7 pcL in E zelfs tot 3 pet. gedaald. Door de groote gelijkluidendheid van vele uitkomsten komt men bij benadering tot een leger van 160.000 jonge werkloozen ons geheele land van wie 50.000 mor dan een jaar, 32.000 meer dan twee laar werkloos zijn. Verkiezing Prov. Staten Alle data thans bekend De data, waarop dit jaar de verkiezing van leden voor de Provinciale Staten zal geschieden, zijn thans definitief als volgt vastgesteld: 16 April: Drente en Overijssel; 17 April: Groningen, Friesland, Utrecht, Noord-Holland, Zuid-Holland, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. 26 April: Gelderland. MEVROUW BEEKMAN NAAR WEENEN. De Deutsche Lufthansa heeft aan mevr Beekman, de echtgenoot e van den com mandant van de Uiver op haar laatste vlucht, met haar 10-jarig dochtertje een gratis retourvlucht naar Weenen aange boden, waar haar vader woonachtig is. Mevr. Beekman heeft deze uitnoodiging aangenomen en zal er vermoedelijk om streeks Paschen gevolg aan geven. m Kunst cn Letteren. BOND VAN ORGELBOUWERS Te Amsterdam is opgericht een bond van Protestantschc Orgelbouwers in Nederland Deze bond stelt zich ten doel het bevorde ren van den orgelbouw en dezen als werke lijke kunst in aanzien te doen stijgen. Hij tracht dit doel te bereiken door: het afleveren van minderwaardig werk met kracht tegen 1o gaan en mei alle wettelijke middelen te bestrijden, 2. al'e oneerlijke concurrentoe te weren en het uitkeeren van steekpenningen tc verbieden op straffe van royement. 3. het aankueeken van techni sche bekwaamheden en het vaststellen van bepaalde normen, waaraan èn orgelhou wers èn producten hébben te beantwoorden In één woord: de orgelbouwkunst op hooger iveau te brengen. Het bestuur bestaat uit de orgelbouwers H. R. Flejitrop, Zaandam, voorzitter; G. y. Leeuwen, Leiderdorp, secretaris; en J. de Koff, Utrecht, penningmesetor. De bond van Kerkvoogdijen der Ned. Hery Kerk heeft inmiddels adhaesie met dit streven betuigd en medewerking toegezegd NIEUW NEDERLANDSCH WOORDEN BOEK. Met groote voortvarendheid hebben Dr .J. J. B. Elziaga en Dr. A. J. de Jong een door Kosmos te Amsterdam sierlijk uitgege ven Nieuw Nederlands Woordenboek samen gesteld volgens de spelling Marchan-t 1934. Dit woordenboek wordt voorafgegaan door een glashelder artikel over de spelling der Nederlandse Taal, een uiteenzetting dus van de regels welke naar 't voorschrift van mi nister Marchant daarvoor gelden. De woor denlijst zelf bevat 440 bladzijden tekst in twee kolom gedrukt, geeft tevons de ver klaring van de meest gebruikelijke woor den van vreemden oorsprong. Dit woordenboek is voor ieder, die de vereenvoudigde spelling moet of wil ge bruiken volstrekt onmisbaar. De namen der schrijvers, die op spellinggebied reeds veel van zich deden spreken, zijn waarborg voor het wetenschappelijk gehalte, dat ton over vloede wordt gedekt door de autoriteit van Prof. Dr J. J. Salverda de Grave. Het strekt de firma „Kosmos" tot eer, dat zij dit voor duizenden Nederlanders on misbaar „Woordenboek" in de handel heeft gebracht voor een buitengewoon lage prijs Gemengd Nieuws. BRANDEN Te Nieuw-Helvoet is door onbeken de ooi-zaak brand uitgebroken in de sme derij van den heer Lindhout in de kom van het dorp. De brand breidde zich zeer snel uit en sloeg over naar de naast de smederij ge legen woning van den heer Linthout Met twee stralen heeft de brandweer het vuur bestreden. De woning en de smederij brandden ge heel uit. De schade wordt door verzekering gedekt INBRAKEN Te Haarlem is 's nachts ingebroken in de Rijkskweekschool voor onderwijzers aan de Lei dschevaart en in de middelbare school voor meisjes aan de Tempelierstraat. In beide ge vallen is een bezoek gebracht aan de directie kamers. In de Rijkskweekschool wordt niets vermist Uit een schrijfbureau van de direc trice van de middelbare school voor meisjes is een bedrag van f 40 en wat postzegels ontvreemd. BRANDSTICHTING Te Maastricht brak 's avonds brand uit in het achtergebouw van een perceel, gelegen aan de' Batterij straat, waarin een zadelmake rij is gevestigd. De brandweer, di© spoedig ter plaatse was, kon niet verhinderen, dat de achterbouw geheel is uitgebrand. De bewoner is, verdacht van het veroorzaken van brand door schuld, aangehouden. STATIONSINBRAKEN OPGEHELDERD. De vorige week is door de politie te Nij megen, als verdacht van inbraak in een kiosk aldaar, aangehouden de 37-jarige G W. uit Breda. De Bredasche politie vond hierin aanleiding, zulks met het oog op de talrijke inbraken gedurende de laatste maan den gepleegd in de omgeving van Breda, een huiszoeking in de woning van W. in te stellen. Herbij werd een groote voorraad goederen van den meest uiteenloopenden aard in beslag genomen op vermoeden, dal dezo goederen van diefstal afkomstig zou den zijn. Tevens werd de 26-jarige medebe woner van het huis A. de B., zwager van W., aangehouden en op het hoofdbureau van politie in verzekerde bewaring gesteld. Daar bekende B. in vereeniging met W. een tweetal inbraken in stationsgebouwen te i voorwerpen, waren niet van deze inJ zoodat een nader Hierbij kwam vast teerde mannen verschillende stationsrestauraties en goederenloodsen op hun geweten hadden. Tot dusver zijn hier door opgehelderd de stations]nibraken to Lage Zwaluwe, Goes, Middelburg, Gouda en Vlaardlngen. Het politieonderzoek duurt nog voort. Vraag en Antwoord. moeten vergezeld gaan van 20 cent, an postzegels, nullen z(J voor beantwoording 3708 C. L. te Th. Natuurlijk kunt u een eo-zoc-ksohrift indienen bij den Minister (Fl- anciën). Hoe daaarop gereageerd zal worden, „unnen wij met geen mogolijkheJd zeggen. U doet misschien goed. ook do zaak eens voor i leggen aan Maatschappelijk Hulpbetoon in 3709 P. d. V. te K. Ouders en kinderen in op- en neergaande linie zijn w e 11 e 1 ij k •plicht, voor zoover noodig elkaar finan cieel te steunen. Eventueel bepaalt de Recht bank iaa laatsto instantie hot bedrag. U hebt geval geen wettelijke verplich tingen, S710 G. M. te P. Kinderen zijn verplicht hun ouders on verdere bloedverwanten iu de ando linie, wanneer zij behoeftig zijn. to rhoudien. Schoonzoons en schoondochters ;eu insgelijks on in dezelfde gevallen, aan schoonouders onderstand verschaffen, .Ulo deze verplichtingen zijn wederkeerlg (art. 376/ 7/8 B. W.). Hieruit vloeit dus uw verplichting voort ten opzichte van uw schoonzoon (tenzij dat uw dochter en ©ventueole kindoren over leden zijn). Maatschappelijk Hulpbetooon bepaalt naar omstandigheden het bedrag. Neemt u daar geen moegen mee oin de epn of andero reden, dan ■slist in laatste instantie do Rechtbank. De door u genoemde inrichting is niet duur der dan andero soortgelijke inrichtingen. 3711 H. I. J. te W. Regel ie, dat men minstens een jaar 'o een gemeente moet wo- klng te komen. Vó6r dien tijd ontvangt u dan wei steun als armlastige. 3713 v.. D. tc S. Tegenover dagmeisjes hobt u geen verplichting. Ais regel wordt nog tweo weken loon doorbetaald. Huispersoneel valt niet onder de Ziektewet. Weerbericht Het dunne pültJe geeft den vorlgen etend een BAROMETERSTAND "J Hoogste stand te La Goruna 776.1. Laagste stand te Reykjaivik 727.8. WEERVERW ACHTING Matige tot krachtige, tijdelijk stormachtige Z.W. tot W. wind, betrokken met regen, later tijdelijk opklarend, zachter. Stand vanmorgen half twaalf 760.4. i BUITENLANDSCH WEERBERICHT De drukstijging op IJsland, die door de af-- koeling was aangekondigd, heeft slechts 12 uur geduurd, waarna een veel diepere depres sie ten Z. van IJsland is verschenen, die een verdere stijging van temperatuur in onzo omgeving zal brengen. De hooge drukking breidt zich nog iets over Frankrijk uit In Scandinavië werd de vorst iets minder, maar in het N. komt toch nog 20 gr. G vorst voor. In Duitschland viel vrij veel sneeuw, maar wiikt de vorst nu verder naar het N.O. Ook in Frankrijk is het vorstgebied ster kafgenomen. Op de Britsche eilanden begint het uit W. richting te stormen en deze storm zal zich vermoedelijk tot over ons land uitbreiden. Aan de Noorsohe kust waait het nog krach tig uit Z. tot W. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt om S.55 uur vxn. aan de posben van Hoek van Holland tot de Belgische grens: Weest op uw hoede! TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 5.6 C, 2 FEBRUARI. Zonsopgang 7.43 uur, zonsondergang 4.45 uur Maan op v.m. 7.05 uur, onder nam. 3.11 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 2 FEBRUARI. Van 's avonds 5.15 uur tot 's morgens 7.11 uui WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Rhelnfelden 1.64 1.66 Caub 186 1.39 Rreisach 0.89 0.66 Fms 1.85 1.85 K-hl 1.66 1.62 Coblens 1.81 1.95 Maxau 2.89 3.01 Trier 1.10 1.1S Diedeshelm 0.78 0 86 Keulen 1.64 1.88 Mannheim 1.86 1.90 Dnsaeldorf 1.11 1.34 Lohr 1.54 1.62 Pahrort 0.50 o.70 Mainz -0 01 0.10 Wesel 0-40 0.60 Bineon 1.22 1,31 Emmerik 1.80 1.94 Lobith 10.72 10.87 Kampen -0.15 -0,06 Nijmegen 8.41 8.49 Ejsden 00.00 0O.00 St Andries 3,13 3.02 Maastricht 42.14 42.01 Arnhem 8-29 8.37 Grevenblcht 29.22 29,13 Vreeswijk iw 0.86 0,59 Venlo 11.75 11.53 Weatervoort 8.90 8,97 Grave (sluis) 7.04 7.43 Deventer 2.91 2.81 St Andries 2.17 2-11 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 2 Februari Deifztjl 11.06 22.32 HellevoetsL 1.33 1358 Terschelling 7.18 19.48 Willemstad 2.24 14.51 hariingen 8.1J -zO.45 Brouxversh. 0.15 13.10 Den helder t?.l>o 18.25 Zierikzee 1.12 13,49 lJmuiden 1.43 14.04 Wemeidinge 1.37 14.18 Hoek v.HolI. 0.52 13.10 Viissingen 12.17 scbevcningen 1.02 13.20 Terueuzen 0.1/ 12,50 Rotterdam 2.41 15.23 Hansweert 1.0 j 13.37 bestaan geen speciale regels, zoodat niet kaa worden gezegd of deze kosten onder de door u bedoeloo omstandigheden ais bodrijteonkosten mogen worden aangemerkt Ale u nog aan- oet doen. is het het beste deze als ©n- op te geven. Blijkt later, dat do be- 2 ngadm In lstratle daarmee*, nivt oocoo.d gaat, don zoudt u kunnen voorstellen om daar op jaarlijks te mogen afschrijven, b.v. vijf ja ren. Wellicht neemt de irspecteur daarmede aan genoegen. Zoo noodig kunt u later In een bezwaarschrift de zaak uiteenzetten en langs dien weg pogen om hot beoogde dool te be- verande<ren. dan ls het pas tijd om testament te maken. Nu heeft dit geen zin. Na het overlijden van één der echtgenoo- ten. kan de langstlevende een teetamont laten :n, waarbij bepaalde personon als orfgc- jn kunnen worden benoemd. De mogelilk- heid bostaat dan echter altijd oog, dat u boi- dep geJijktljdlg overlijdt. Om te voorkomen, dat ln een dergelijk geval de door u bedoe'de familieleden erfgenaam worden, zoudt u beiden nu reeds een testament kunnen maken. U moet hiefvoor naar een notaris gaan. 3715 rot komt zelfs het r, zoodat de eed deff 1 de internationale BOEKEN EN GESCHRIFTEN Onder do vele ka- een bijzondei 1 I goeft een pakkende illustratie op *t gebied der vliegerij. Voorai jongens zullen er van genie- stemmlgc kalender. Duidelijke cijfers met vol doende ruirnto voor notities. Van dezelfde firma ontvingen wU een mooie zakagenda, gedrukt op keurig papier en ge bonden in een smaakvol bandje. bpldoléine. Wij ontvingen deze kalender door tusschenkoir.st van dc lmportrlce N.V. Rotterd. Smeorollohandel. Gedrukt op best papier, ls «enefelder-kalendcr. Als altijd letu fijns. Zes bladen op zeer artistieko wüzo uitgevoerd. De gravurc-J zó'u inderdaad een lust voor 't oog. Do duidelliko étjfero maken hem teven»

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2