DONDERDAG 31 JANUARI 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND AMERIKA EN HET PERMANENTE HOF De afwijzing door den Senaat De rol van mevr. Roosevelt, Uit Washington: In politieke kringen cc Washington wordt de afwijzing van het voorstel, om toe te treden tot het hof van internationale justitie te Den Haag druk besproken, temeer, daar de strijd om het regeeringsvoorstel zich niet beperkt had toi den senaat, maar ook in de pers en de radio zeer scherpe vormen had aangenomen. Zelfs mevr. Roosevelt was aan de micro foon gekomen, om een pleidooi te houden voor de toetreding en de verzekering aan 't Amerikaansche volk te geven, dat deze toe treding niet de intrede tot den Volkenbond of een verwikkeling in de Europeesche po litiek beteekende. Velé politici zijn van meening, dat Zon dag het resultaat der stemming nog twijfel achtig was, doch dat het ingrijpen van me vrouw Roosevelt door middel van een radio rede de senatoren, die nog geen beslissing hadden genomen, zeer heeft ontstemd en lien heeft bewogen tegen het voorstel te stemmen. De politieke beteekenis van mevr. Roose velt wordt dan ook als volkomen ondoelma tig beschouwd. Zelfs schrijft men het aan haar invloed toe, dat Roosevelt heeft ge pleit voor toetreding tot het hof en zich zoo doende het gevaar op den hals haalde, dat zijn aanzien schade zou lijden. Men vindt het zeer onverstandig, dat pre sident Roosevelt zoo sterk is opgekomen voor de verdediging van een stap, waarvan c!e voordeelen voor Amerika zeer problema tisch zouden geweest zijn, temeer daar ook in Amerika bekend was, dat een internatio naal gerechtshof, zooals het voorbeeld van de Duitsch-Oostenrijksche tolunie toonde, sleeds aan bepaalde politieken druk onder worpen is. Roosevelt schijnt thans van plan te zijn, de heele zaak zoo spoedig mogelijk in ,het vergeetboek te doen geraken. DE NAT.-S0CIAL1STISCHE REVOLUTIE HERDACHT Hitiers oproep Te Berlijn waren gisteren gehouwen, trams en bussen versierd met vlaggen ter gelegenheid van den tweeden verjaardag der nat-sóCi revolutie. Ook werden in ver schillende kerken herdenkingsdiensten ge houden. De scholen begonnen met het hij- schen van de vlag en met een korte her denking van 30 Januari 1933. Officieele feestelijkheden hadden niet aats, maar volgens het program, werd een bedrag van 23 millioen mark voor hetWin- terhulpwerk afgedragen. Hitier vaardigde een oproep uit, waarin hij herdacht, dat „ontelbare miïlioenen" van het. Duitsche volk zich in dienst van de nieuwe idee hadden gesteld en zeide dat reeds op de helft van den eersten termijn van vier jaren, die hij 30 Januari 1933 ge vraagd had, meer dan twee derden van het beloofde was ingelost. „Geen democr. regee ring ter wereld kan zich, zeide Hitler, met grooter vertrouwen en meer toegenegenheid aan het oordeel van haar volk onderwerpen dan de nat.ionaal-socialistische regeering jn Duitschland". Men vierde ditmaal geen feest, uit eerbied voor de nagedachtenis van Von Hindenburg, maar deze herdenking stond in het teelten van den terugkeer van de Saarlanders tot het Rijk, Te Saarhriicken is in een feestzitting van den gemeenteraad onder grooten bijval der aanwezigen besloten, de hoofdverkeersstraat in Saarhriicken. de Stationstraat, in Adolf Hilterstraat en het Landweerplein in Horst Wesselplein om te dooperu Int. Arbeidsbureau Nedexlandsch voorstel verworpen. Uit Genève wordt aan de Msb. gemeld: De raad van beheer van het internatio nale arbeidsbureau heeft gistermiddag mei 8 tegen 7 stenamen het voorstel van het in ternationale arbeidsbureau verworpen, dat bij de herziening van de mijnwerkerscon- v ent ie van 1931 ook overeenkomstig den wensch van de Nederlandsche regeering de kwestie van de „spread-over", het inhalen op andere dagen van de, tengevolge van den vrijen Zaterdagmiddag verloren, ar beidsuren, in behandeling zal worden ge- De geheele arbeidersgroep stemde tegen, terwijl de werkgeversgroep en een achttal regeeringsgedelegeerden zich van stemming onthielden. Aangezien Prof. Aalberse meermalen na mens de Nederlandsche regeering verklaard hééft, dat een wijziging der conventie op (lit punt noodzaki***jk is, om de ratificatie van de Nederlandsche regeering mogelijk te maken, is door deze beslissing van den raad van beheer het geheele nut van het herzie- ningswerk, dat ten doel heeft, een gelijktij dige ratificatie der conventie door de zeven voornaamste steenkolen voortbrengende Europeesche staten, waartoe ook Nederland behoort., mogelijk te maken, in groot gevaar gebracht. De 'herziening zal alleen loopen over de door de Belgische, Engelsche en Fransche regeeringen ter sprake gebrachte punten. Ontslag van Dr. Schmidt Schacht volgt hem op. De Duitsche rijksminister van economi sche zaken Dr. Schmidt heeft wegens zondheidsredenen ontslag genomen. De president van de Rijksbank, Dr. Schacht, werd door den „Führer" en rijks kanselier opnieuw met de verdere leiding der zaken van het rijksministerie van eco nomische zaken belast en op voorstel van den Pruisischen minister-president ook met de verdere leiding van de zaken van het Pruisisch ministerie van economische zaken. JAPANSCH OFFENSIEF TEGEN MONGOLIË BEGONNEN SJANGHAI, 31 Jan. Terwijl in de Japansch-Chineesche botsingen al thans voorloopig eenige rust is inge treden, zijn de Japanners op een an der front een offensief begonnen en wel aan de Westgrens van Mandsioe- rije tegen Mongolië. Volgens een bericht uit Hsinking hebben Japanscli-Mandsjoerijsche troepen gisteren ten Ngorden van het Boiremeer een aanval gedaan op troepen van Buiten-Mongolië. De Japansche troepen deden drie aanval len. waartegen de Mongoliers twee uur lang stand konden houden, doch toen wegens te are verliezen moesten terugtrekken. De vereenigde Japansche en Mandsjoeril- sche troepen bezetten daarop Khalhamiao. In Chineesche kringen is men niet ver rast door deze nieuwe Japansche actie. De veemmoord in Tsjecho Slowakije De propaganda-zender, die verdwijnen moest Gebleken is, dat do moord op Dr. Formys in een Tsjecho-Slowaaksch hotelletje door drie Duitsclxers, welke in den nacht zijn ontsnapt, gepleegd is om Formys, de oud- bedrijfsdirecteur van de Z.W. Duitsche ra dio, in genoemd hotel een zender exploiteer de, die op bepaalde uren vlak tegen de draaggolf van den Duitschland-zender anti- Hitl eriaansche propaganda uitzond, o.a. den z g. brief van Ernst. De Duitsche radio-des kundigen hadden bedoelden zender trach ten te storen, doch zonder voldoend succes en een klacht, bij Tsjecho-Slowakije inge diend, bleef zonder resultaat: men zeide den anti-Hitleriaansc-hen zender niet te kun nen vinden. Duitsche spionnen hebben hem wèl gevonden en voor Formys is het gevolg daarvan fataal geworden. Op haar beurt zal de Duitsche regeering thans den moorde naars wel niet kunnen „ontdekken". Intusschen is bekend geworden, dat de moordenaars van Formys wel diens ont vangtoestel hebben vernield, maar niet zijn zendtoestel, dat in een andere kamer kun stig in een dikke vloermat verborgen was en daar later door de Tsjecho-Slowaaksehe autoriteiten werd gevonden. Afzetting van Koning Prajadhipok? Nog geen beslissing in Siam. Volgens berichten uit Singapore heerscht in Siaxn de overtuiging, dat koning Prajad hipok niet naar Siam zal tcrugkceren en dat daarom te verwachten was, dat hij zal worden afgezet. Men gelooft, dat een nog niet ge noemde minderjarige prins tot koning zal worden geproclameerd en dat een regentschapsraad zal worden Inge steld. De Siameeschc regeerinc heeft, naar verluidt, de door den koning ge stelde voorwaarden met betrekking tot zijn praerogatieven niet aangenomen. Van de zijde der Sianxeesclxe delegatie te Londen wordt in verband hiermede ver klaard. dat nog geen definitieve beslissing is gevallen in zake de abdicatie van den koning. De koning staat nog steeds in on derhandeling met het parlement van Siam en verwacht nadere mededeelingen van de in Engeland vertoevende delegatie. Bij een bespreking tusschen koning Prajadhipok en de delgatie. welke ver leden week plaats vond, heeft de ko ning geweigerd zijn houding te her zien. De Kleine Entente En het accoord van Rome, Voorwaarden van toetreding. Volgens een bericht uit Belgrado van de „Az Est" hebben de Kleine Entente en de Balkanbond thans als voorwaarde voor een toetreding tot de door Italië en Frankrijk voorgestelde niet-inmengingsverdragen ge- eischt, dat de Habsburgsche kwestie en het vraagstuk der minderheden beschouwd moe ten worden als internationale aangelegen heden en dat verder de Hongaarsche propa ganda voor de herziening der vredesverdra gen gestaakt moet worden. DE ZAAK HAUPTMANN. Uit Flemington: In de rechtszitting van Woensdag zeide mevr. Hauptmann, dat haar man in den nacht van de ontvoering en in den nacht, waarin het losgeld over handigd werd, bij lxaar geweest is. Ook op 26 Nov. 1933, den dag waarop haai man in een bioscoop bankbiljetten van het losgeld afkomstig, zou hebben gewisseld, is iiij thuis geweest. Ten slotte verkladde zij nog, dat zij in gezelschap van haar schoonmoeder de reis naar Duitschland had ondernomen, om den terugkeer van haar man naar Duitschland voor te bereiden. In het verdere verloop van de behande ling verklaarde een timmerman, zekere Carlston, dat hij zich zeer goed herinnert, Hauptmann den avond dat de ontvoering plaats vond, te ongeveer negen uur voor een bakkerij te hebben gezien. EEN GROOTE BRAND Veertig gewonden NEW-YORK, 31 Jaxxuaxi. Te Lynn in den slaat. Massachusetts, vernielde een reus achtige brand een acht verdiepingen hoog gebouw, dat vroeger in. gebruik schoen fabriek. Tijdens hot blusschixxgswerk werden ongeveer 40 perso-nen, waarvan de hJft brandweerlieden, gewond. De schade wordt geraamd op 300.000 dollar. DE STRIJD OM DE BOLIVIAANSCHE OLIE GEBIEDEN BEGINT LA PAZ, 31 Jam. Van Boliviaansohe zijde wordt medegedeeld, dat in den Grand Chaco de schermutselingen zijn begonnen, die voorafgaan aan den strijd om Ville Montis, de hoofdbasis der Boliviaansche troepen, die toegang geeft tot de rijke olie- gebieden, (Me d'a inzet van den Chaco-oorlog zijn. Van Boliviaainsdlxe zijde verklaart men. dat dit de grootste slag van de Chaoo-oorlog zal worden eix dat ei' onge veer 100.000 man troepen aan zullon deel nemen. HET BANDITISME IN CATALONIE. BARCELONA, 31 Jan. De politie te Bar celona wordt met drie compagnieën Guardia Civile versterkt, die allen besterad zijn voor de bewaking der Gatalaansche straatwegen. De gouverneur van Catalonië acht het niet gerechtvaardigd dat betrouwbare bur gers door het bestaande wapenverbod weer loos zouden zijn overgeleverd aan gewapen de bandieten^ Japan en China Wat te Nanking besproken zal worden Inzake de Japansch-Chineesche bespre kingen te Nanking meldt het telegraaf- agentschap Sjimboen Rengo, dat de volgen de problemen zullen worden behandeld: De kwestie van de bestrijding van den anti-Japanschen boycot in China, de be strijding van het bandietendom in China, het tot herleving brengen van den Chi- neesch-Japanschen handel, de opheldering van de kwestie der terugbetaling van da Japansche leeningen door China en- de coxx- soli deering van de cultureele samenwerking van beide volken. Begin volgende week zullen de besprekin gen te Nanking wordt voortgezet. Volgeixs een persbericht uit Nanking heeft de Japansche zaakgelastigde Ariyosji gis termorgen een bespreking gevoerd nxet maarschalk Tsjang Kal Sjek en Hoeang Foo. Na deze besprekingen verklaarda Ariyosji aan journalisten, dat Tsjang Kai Sjek zijn hartelijke goedkeuring had ge hecht aan dat gedeelte van de redevoering van Hirota in het parlement, dat betrek king had op de Japansche politiek jegens China. Ariyosji voegde hieraan toe, dat Tsjang Kai Sjek hern had verzekerd dat hij een strengere controle zal uitoefenen op de anti-Japansche agitatie in China. Twee doodvonissen in Spanje Door Zamora onderteekend Uit Madrid: President Zamora heeft gister jn beslissing genomen inzake een aantal doodvonnissen, uitgesproken tegen rebellen, die aan den Octoberopstand van het vorig jaar hebben deelgenomen. Voornamelijk be treft het hier opstandelingen uit de Asturi- sche kuststad Gijon. Van de acht aan hem voorgelegde dood vonnissen onderteekende president Zamora er twee, terwijl hij de andere in gevangenis straffen veranderde. Voor het gerecht omdat zij kinderen naar de kerk lokte Uit Moskou: Alhier nxoet een vrouw te rechtstaan omdat zij de 300 kinderen, die haar pension woonden, er toe heeft gebracht naar de kerk te gaan, en derhalve als een „klasse-vijandin" wordt beschouwd. Zij had aan de kinderen verteld, dat zij het kerkkoor zong, en hen uitgenoodjgd ee naar haar te komen luisteren. Volgens den openbaren aanklager heeft zij echter met voorbedachten rade het atheïsti sche streven der sovjets getart, en de Jein- deren naar de kerk gelokt, waar hun kapita listische ideeën worden bijgebracht. Volgens de autoriteiten waren enkele der kinderen Pioniers (padvinders) en dezen, getrouw aan hun devies „Waakt" klaagden de „vijandshand" die zich naar de kinderen had uitgestrekt, aan, De fabrieksbrand te Culemborg Medegedeeld wordt, dat de sigarenfabriek 'an de firma Van der Tak te Culemborg door de bevoegde autoriteiten aan de directie is vrij gegeven. Niemand bevindt zich terzake brand stichtingsvermoedens in voorloopig arrest. Het onderzoek en de verhooren zijn nog niet afgeloopen, maar tot heden begaat er geen aanleiding of aanwijzing tot verdenking van een of meer bepaalde personen. De fabriek was ook tegen bedrijfsschade ver zekerd, zoodat het personeel in den tijd, dat het bedrijf zal moeten stilliggen, zal worden schadeloos gesteld. Plannen zijn in voorbereiding om het be drijf, althans voorloopég, onder te brengen in :egetaande fabrieksgebouw van de vroe gere firma C. Laan in de Gorlberdingerstraat, welk gebouw eigendom is van de N.V. Ver eenigde Hollandsche Sigarenfabrieken. De werkzaamheden zouden daarin zoo spoedig mogelijk worden begonnen. PROCUREUR-GENERAAL PRESSARD. De weduwe vraagt sectie. Te Parijs is onverwacht overleden de ge wezen procureur-generaal Pressard, die in dertijd in verband nxet het Stavisky-schan- daal en den moord op raadsheer Prince zijn ambt heeft moeten verlaten oncler den druk van.de publieke opinie. Men zal zich her inneren, dat Pressard ervan werd beschul digd Prince schriftelijk te hebben verzoent geen aandacht te schenken aan de tegen den groot-zwendelaar Stavisky ingekomen klachten. Prince, die van plan was de bewij zen van de corruptieve houding der justitie openbaar te maken, zou daarom ui', den weg zijn geruimd men vermoedde op last van Pressard, die zulks evenwel altijd energiek heeft ontkend. Teneinde te voorkomen, dat men den dood .an Pressard aan andere dan natuurlijke oorzaken zou toeschrijven, heeft de weduwe verzocht het lijk gerechtelijk te schouwen. Gebleken is, dat Pressard aan een zware longontsteking is overleden. Het onderzoek van de ingewanden duurt nog voort, hoe wel uit de tot dusver verkregen resultaten reeds wordt afgeleid, dat vergiftiging zoo goed als uitgesloten is. Gemengd Nieuws INBRAAK EN BRANDSTICHTING Terwijl de bewoners afwezig waren is in gebroken in de woning van den hoer K. H. K. te Wetsinge-Sauwerd (Gr.). Een bedrag aan geld werd vermist. Ook werd een be gin van brand geconstateerd. Rondom een poot van de linnenkast werden smeulende eierkolen aangetroffen. Nadat onder leiding van den burgemeester eon onderzoek w ingesteld en afdrukken waren genomen, als verdacht van deze inbraak- en brand stichting aangehouden zekere L. de V. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT Te Mui-dierberg heeft de Amsterdamsche recherche met een assistent van den kom- der belastingen te Muiden een inval gedaan bij G. J. de P., die verdacht werd een geheime distilleerinrichting te hebben. Inderdaad heeft men een volledige inrich ting gevonden, die met vijf mandflesscheix in beslag is genomen. Een en ander is over gebracht naar het kantoor van de belas tingen te VVe'esp. KNAAP LEVEND VERBRAND Te Ooi bij Roermond was het 14-jarig zoontje van den heer Boumen bezig de kachel aan te maken. De jongen gooide pe troleum in het vuur, waardoor een ontplof fing volgde. De jongen liep zware brandwonden op overleed kort ïxa het ongeval. OSSCHE OBSTAKELS Te' Oss (N. Br.) is het weer eens tot flinke vechtpartijen gekomen. Verscheidene be ruchte personen waren in hoogst beschon ken toestand, zoodat de politie genoodzaakt was handelend op te treden. Ze deelde ver schillende processenverbaal uit Daar men liet niet uitgesloten achtte, dat 's avonds de gemoederen nog niet bekoeld zouden zijn, was de politie extra op haar hoede. Inder daad omstreeks elf uur 's avonds surveilleer den twee manschappen der marechaussee op den Heuvel in het centrum toen zij den be- ruchten misdadiger A. H. in beschonken toe stand ontmoetten. De politiemannen maak ten aanstalten hem aan te 'houden, doch H. nam een dreigende houding aan. Er ont stond een volksoploop, omdat men verwacht te dat H. zich niet zoo maar zou laten aires teeren. Hij sloeg een der marechaussee'; neer en de ander de kepi van het hoofd ging toen aan den haal. De marechaussee' achtervolgden hem en grepen hern. Met sa bel en gummistok is hij overmeesterd en on der hevig verzet naar de marechausseeka zerne gebracht, waar hij in verzekerde be- waring is gesteled. ONDER EEN MESTKAR GEDOOD De 24-jarige ongehuwde boerenzoon II. F. uit Berg en Terblijk (L.) is, toen de paarden op hol sloegen onder een zwaar geladen mest kar geraakt, en kort daarna overleden. ALLE ALUMINIUM PROFIELEN voor de BOUWBEDRIJVEN R. H. I. W. A., Groenendaal 102 TELEF. 53809 - ROTTERDAM BRANDEN Te Sfctard is brand uitgebroken in de twee verdiepingen hooge timmerfabriek van Jac. Willems, waarschijnlijk door een ontploffing van de kachel, die daar brandde. De brand weer werd direct gewaarschuwd, die eenige oogenblikken later met de nieuwe brandweer auto verscheen. Het vuur, dat in het houten gebouw, gretig voedsel vond, breidde zich snel uit, doch werd spoedig met drie stralen water bestreden. In het begin moest de brandweer haar arbeidsveld tot de woonhuizen om breiding van het vuur te voorkomen, doch even later kon tot het blusschen van het bijna geheel uitgebrande gebouw worden overge gaan. De inventaris, zijnde meubelen, hout er gereedschappen, bleek geheel een prooi der vlammen te zijn geworden. Verzekering dekt de schade. VREEMD AVONTUUR VAN DE BRANDWEER Als gevolg van een klacht van de be- 'oners der derde verdieping van perceel Haarlemmerstraat 49, te Amsterdam, dat hun kamers vol rook stonden, welke komstig was van de tweede etage, wilde gistermiddag .de brandweer een onderzoek ter plaatse instellen. Doch een op deze verdieping alleenwonende vrouw weiger^ de de brandwachts toe te laten, zoodat zij zich verplicht zagen de politie tc waarschu wen. Deze forceerde de deur, waarna, de brandweer vaststelde dat uit een in de huiskamer staande kachel een dichte rook opsteeg Het euvel was spoedig verholpen, eon en ander onder krachtig protest der bewoonster, die door een agent in bedwang werd gehouden. Overwogen wordt of tegexx deze vrouw, die als zonderling bekend staat maatregelen kunnen worden genomen ter voorkoming van ernstiger voorvallen. PSEUDO BELASTINGAMBTENAAR GEARRESTEERD Een oplichter is in de gemeente Klimmen (L.) in de val geloopen. B. uit Schaesberg, vervoegde zich bij een ouden man V. te Klim men en diende zich als belastingambtenaar aan. De oude man zou nog een groot bedrag aan navordering voor de inkomstenbelasting hebben te betalen en deswege worden ver- olgd. De man liet zich bepraten en gaf drie honderd gulden af, om daarmee een vervolging af te koopen. Toch vertrouwde de oude man het geval niet en waarschuwde de marechaus see. die toevallig op den weg passeerde. Het is dezen gelukt, den pseudo-ambtenaar bij achtervolging te arresteeren. Het bedrag werd in beslag genomen, terwijl de oplichter is ingesloten. VALSCHE OORMERKEN Tegen den landbouwer K. uit Eysden (L.) was f 4000 boete geëischt wegens het hebben varkens met valsche oormerken. In hoo- ger beroep is de man vrijgesproken, omdat het eigendomsrecht van de varkens niet wet tig en overtuigend is bewezen. DOODELIJK MIJNONGELUK In de mijn Julia is de ongehuwde houwer L. Kemmer onder vallend gesteente gedood. VERDRONKEN Te Njjmegen is uit het Maas- enWaalkanaal het Lyk opgehaald van den 30-jarigen W. Klaassen, die sedert December van het vorig jaar vermist werd. Te Maasbracht is het lijk van een naar schatting 45-jarig manspersoon aangespoeld. De rechtervoet was afgekneld. Niet te Lexmond, maar te Ilea- en Boeicop ls de 40-jarige landbouwer Do L. verdron ken. Zijn zoontje vond hem in een sloot bij de woning. Men vermoedt dat de ongelukkige, die een vrouw en 3 kinderen achterlaat na het mel ken zijn handen bij de sloot heeft willen wasschen en ten gevolge van een toeval te water is geraakt. KNOEIERIJEN DOOR AMSTERDAMSCHE GEMEENTEAMBTENAREN. De centrale reclxecrhe heeft te Amster dam met het parket een huiszoeking ge daan bij een scheepsleverancier, varkens slachter en grossier, die zijn hoofdkantoor heeft aan de Zeedijk 32. De man werd ervan verdacht, steekpen ningen to hebben gegeven aan ambtenaren van de Gemeente, waaraan hij vleesch le verde. Een groot deel van de boekhouding ls in beslag genomen en bedoelde slager is gearresteerd. Aan het hoofdbui'eau zijn den geheelen dag verhooren gehouden in deze zaak. De slager heeft toegegeven, gedurende een reeks van jaren steekpenningen hebben gegeven sedert eenige maanden echter is hij de leverantie aan de Gemeen te kwijt. Naar aanleiding hiervan zijn de twee betrokken Gemeenteambtenaren gearres teerd. Een van hen was werkzaam bij do Gemeentelijke Kindervoeding. Hij is korten tijd geleden gepensioneerd. De tweede bekleedt een leidende functie bij de inkoopcentrale voor vleesch en op het oogenblik mot ziekteverlof. Beide ambtenaren zouden aanvankelijk kleine bedragen hebben aojngenonxen. La ter zouden deze sommen zijn opgeloopen tot ongeveer f 100 per maand. De. beide ambtenaren zijn aan een uit voerig .verhoor onderworpen. Te Amsterdam beert het stembureau van den „modernen" Bakkersgezellenbond, de enveloppen geopend en de stemmen geteld. Uitgebracht zijn 4S1 stemmen, waarvan 20 van onwaarde, acht blanco. 207 tegen en 46 voor. Gestemd werd over het voorstel an wethouder Kropman, geamendeerd in stemming gebracht. i-Iet geamendeerde, tJhans aangenomen, oorstel luidt, dat de C. A. O. voor 1935 kan worden gesloten op den grondslag van eeu weekloon van f31.— voor den banikman. Op het tijdstip, dat de gemeentelijke vero ning voor bindend is verklaard, wordt het loon op f30 gebracht De stemming heeft plaats gehad voor groepen bakkers en bezorgers. BERUCHT INBREKER GESNAPT. De Alknxaarsche politie heeft na door een burger te zijn gewaarschuwd een goede vangst gedaan en een berucht Am- sterdamsch inbreker op heeterdaad betrapt toen hij bezinxg was een groote brandkast te forceeren in het kantoor van een disila- teur, het raadslid D. Geels aan de Baan gracht 5 te Alkmaar. De politie, die nxet den heer Geels Jr., een inval deed, trof den inbreker aan toen deze dc brandkast, waarin een groot be drag aan geld aanwezig was, reeds groo- tendeels had geforceerd. Een uitgebreide collectie inbrekerswerk tuigen werd in beslag genomen. De inbreker is in het politiburcau opge sloten DE „PAUL KRUGER I" De „Paul Kruger I" van de reederij Van der Boom te Botterdam, welk schip bij El- burg gezonken was en daarna gelicht is te Amsterdam binnengekomen. Do reis had een vlot verloop. Het schip zal door het Mer wedekanaal via Vreeswijk naar Bolnes wor den gesleept. Oogenschijn lijk is er totaal geen schade aan het schip te bespeuren. Het is ook niet lek geslagen. Land- en Tuinbouw. AFNAME REGEERINGSVEE Gelegenheid tot het aanbieden van het jong, /eer worden gegeven ln de Febr. 1035 op de bekende drachtig - De prijzen en - De aanglftekaarten, verkrijgbaar bij de a trlcts8ecretarlBsen der Gewestelijke Dandbou organisaties moeten vói'-r 0 Febr. (ln Zeeland 13 Fobr.) ingezonden zijn bi) die Gewestelijke Landouw Crisis-organisatie. DE PAARDENFOKKERIJ Weerbericht Het dunne pi)ltje geeft den vorlgen stand naU Hocgstc stand te Toulouse 771.2. Laagste stand tc Isafjord 735.9. Stand vanmorgen halftwaalf 761.3. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige W. tot N. wind, neve lig tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen of natte sneeuw, temperatuur onx het vriespunt 's nachts, overdag lichte dooi. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Bij IJsland bleef de barometer laag, maatf de temperatuur is er tot onder 0 gr. gedaald, zoodat vermoedelijk een onderbreken van de depressiestroor. volgt. De hooge drukking is nog verder Z. waarts terug geweken, maar begint zich in het W. te herstellen. Ofschoon de depressie zich verder ">ver Scandinavië uitbreidt is de vorst in het N. ngo toegeno men en weer zeer streng geworden. Ook in Duitschland drong de dool slechts tot Ham burg door, terwijl in Z. Frankrijk de tem* peratuur nog verder onder 0 gr. daalde. Of» schoon in onze omgeving de dooi nog zal aanhouden behalve kans op nachtvorst, blij ft de kans op terugkeer van de vorst over enkele dagen vrij groot. In Diiitschland valt bijna overal sneeuw. Op de Britsche eilanden daalde bij W. tot NW. wind de temperatuur en valt in Schotland regel en hagel. Behalve in Z.-Frankrijk en Lapland is de lucht overal betrokken of zwaar bewolkt TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 6.8 G. 1 FEBRUARI. Zonsopgang 7.44 uur, zonsondergang 4.44 uur Maan op v.m. 6.27 uur, onder nam. 1.40 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 1 FEBRUARI. Van 's avonds 5.14 uur tot 's morgens 7.13 uur WATERSTANDEN RIVIEREN De Nationale VereenlginS' tot Bevordering der Paardenfokkerij in Nederland heeft gister ln hotel Victoria to 's-Gravenhage haar jaar- lijksche algemoene vergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer H. A. v. Beu- jiingen, -die in zijn openingswoord zei, da't het achter ons liggende Jaar ook ln de paar denfokkerij nog geen verbetering heeft ge bracht. Ons afzetgebied ls door de verschil len de belemmerende bepalingen verschrompeld en voerde paarden ls, vooral in dc tn het Jaar, schrikbarend toe- 'eede helft Het Ministerie geroepen, ook - jrslag i voldoening, dat ledental als in he noed niet laten zakker 11e zes provinciën zoowel 1 aantal ingeschreven HMi _jk over 19S4 onbevredigend. De cijfers zijn 2163 (tegen 3192 in 1933) van 3 jaar en ouder en 906 (863 in 1933) beneden S jaar. De Invoer daarentegen ls, vooral in de tweede helft van het jaar, enorm gestegen. Het aantal ingevoerde rige en oudere bedroeg 6633 'tegen 11 1333. beneden 3-jarige -137 tegen 163 li Behalve deze ruim 7000 stuks kwame: 7339 ponnies ons land binnen tegen 6836 Onze paardenfokkerij heeft al geruim dringend behoefte ai door ho't buiten- ird bekm idering besloot op voorstel van hel hoofdbestuur, op 13 Februari a.s. een premie- keuring ln Utrecht te houden voor hengsten die in hot najaar van 1934 of ln het voorjaai van 1935 ingeschreven zUn in één der stamboe ken der vereeniglng. Het betreft hier een proef om de goede hengsten, met reclamedoeleinden, bijeen te brengen. Na afdoening van nog eenige Interne zaken werd de vergadering gesloten. ECONOMIE EN FINANCIEN NIEUWE LEENINGEN AMSTERDAM Door den gemeenteraad goedgekeurd Do gemeenteraad termiddag na geruin ben aangenomei Amsterdam heeft tijd vergaderd te heb- de voordrachten van E tot het aangaan eener nlng groot f vier millioen bij het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds te Dep Haag en tot vorvroegde aflossing van het nog uitstaande bedrag dei- 64% sterling leening 1924 er het aangaan van een geldlecnl-ng tot een drag van ten hoogste f 21 mlUio-en n-omtoaal. MIJ VOOR GEMEENTECREDIET Toewijzing slechts 15 Op de uitgifte van f 1.000.000 34% obliga ties Mij. voor Gemecnteerc-diet, waarop de in sohrljving gisteren openstond tegen den koe» van 97 is voot een zoodanig bedrag ingeschre ven. dat de toewijzing ongeveer 15 zal be dragen. DE AMSTELBANK-LIQUIDATIE Het olnd in zicht Naar de „Ncue Freio Presse" bericht, is men met de afwikkeling der zaken van de insol vente „Am3telbank" thans zoover gekomen, dat het 30e procent uitbetaald is. Dc groot crediteuren hebben zich bereid verklaard, de verdere vorderingen der inleggers, die, naar men weet. reeds ln Maart 1932 40 pet. hunner vorderingen ontvingen, tegen betaling van 5 put. over te nemen. Do meerderheid der schuld- elschers heeft di't aanbod aanvaard. De gisterenmiddag t houders der 7 obligaties hooft ;ne stemmen besloten, het voor af- -einde bedrag tor beschikking do; Rreisach !("hl Mnxau Diedeshelm Mannheim Mainz Blneen 1.90 1.98 1.62 1.80 -010 0.21 1.31 1.42 10.87 ia78 8.49 8.37 3.02 2.78 8.37 8.25 Vreeswijk Iw 0.59 0,40 Wester voort 8.97 8,83 Deventer 2.81 2,68 Caub Fms Coblens Trier Keulen Dnsseldorf Biihrort Wesel Emmerik 1.88 2.07 1.34 1.49 0.70 0.78 0-60 0.60 1.94 1.87 Kampen -0.06 -0 08 Eysden 00.00 47.39 Maastricht 42.04 42.21 Grevenbicht 29.13 99.15 Venlo H.53 ü.89 Grave (sluis) 7.43 7.79 St Andries 2.11 2-19 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Deifzijl Terschelling Hanragen Den lielder IJ muiden Hoek v. Holl. 12.14-.— öcheveningen 12.01 12.24 Kottcidam 1.4'J 14.21 5.59 13.44 6.5(» 19.35 '1,40 17.20 0.4U 13.07 Willemstad 1.23 lLot Brouwt rsh. 13.09 Zierikzee 0.(8 12,43 Wemeldlngo 0,33 J3.04 Vllsalngen 11.20 23,44 Terne uzen 11.62 Hansweert 12.35 Van Nabij en Ver De U.S. SteeicorporuUon heeft ovor het vier-» do kwartaal van 1934 een regelmatig kwar- lauisdividciiti van 0.30 op de preferente aan* deelen gedeclareerd. Hot nettoverlies over hot vierde kwartaal bedroeg 10.327.000 (v. j. 8 7.945.000). Over het geheele jaar 1934 werd een nettoverlies gelede» van 21.7 millioen (v. j. S 36.50 millioen). De President heeft verklaard, da't do lukrira ping der bedrijvigheid, die ln het derde kw viorde DPI^J zoodat ;°i'J34 23 pctT bedroeg, 'oductic bedroeg ln 1934 6.0"" ton d.i. 28.7 het oogenblik teit gewerkt. De oJloopen bedraagt R.M b.86 millioen „.-„-cltelt tegen fa.536.000 ct. van de capaciteit in 1933. Op wordt op 44 pet-van de capacl- erd. Vo jaar boekte de Slcmcu netto-winst en wel van i Schïuckertwerkv een K.M 1.32 mtliloan, wol- wordt overgeschreven. aandeejhou- tn. A. Mll- is besloten 4Vj pc't: dividend over afgeloopen boekjaar uit 2.V. op aandeelen onder issaris herkozon. Schalkwijk is als Com- Ue Aincrlkannsclie stnnlindustrle werkte ln de afgeloopen week op 52% pCt. van do capaciteit. -— Volgens het vakblad „Iron Age'' werkte de Amcrlkannscl.e Staalindustrie iu de afge loopen week op 56 pCt der capaciteit Ver wacht wordt, dat door verdere orders het percentage der bedrijvigheid nog 5 a 10 pCt! zal kunnen stijgen. Het winstsaldo der N.V. Internationale Sleepdienst Mij over 193S/'34 bedraagt f 12.533 (v.j. Het jaarverslag ziet de toekomst oij voortduring somber in. Er wordt nog steeds zwaar gekampt gouden stand-aard - de door bescxier- hten en tal van moeilijkheden die verschelden omliggende landen hot bedrijf ra d-en wog leggen. To 's-Gravenhage werd gister gadering N.V. Zul word do 1933/34 gadering. De ihouden van aandeelho^lers der N.V. Zuld-HollandNcbe Bierbrouwerij. Besloten d do behandeling van het jaarverslag over, de balans en verlies- en winst- a te houden tot een volgende ver- •zitter deelde mede, dat hot latste oocRjaar ml-nder ongunstig was dan Iti de gister gehouden vergadering pandbriefhoudei der Nci het vo II y- - Het gaan. Besloten werd op Vrijdag 8 's middags 3 uur, te Groningen een gadering te houden, er lies over 1933/34 der Mij tot voort gehoudon vergadering li?s ten la! boeken, de ties ad 70C reservefonds de 6 cu 1931/3: j. 56.348). In de gist obllga. i 6 i brengen i shterstalllge dividend opj De ultkeerlng -ver het boek- opgeschort in verband met de onzekere tijds* 1932/33 uit te keert

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2