;CYi ïtsrl) t(ümmuit AvanG Rit Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden ?n Omstreken SCHOENEN P A L T H E Sfooitnemintsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.T8 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5,50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5389 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 31 JANUARI 1935 15e Jaargang atfomtntieprijjen: Van I tot 5 regels ••••-••• 1.17'/» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2^0 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel ƒ,0.171/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'I bureau wordt berekend 0.10 GEZONDE DEMOORATIE Deze kwalificatie zouden we willen geven ■van het referaat, door Mr Dr J. Donner ge houden ter vergadering van de ereoniging „Groen van Prinsterer" op 22 Doe. 1.1. en dat thans gelukkig opgenomen is in de Januariaflevering van „Anti-rev. Staat kunde". Het onderwerp, waarover. Mr Donner referebrde luidde in vraagvorm: „Hoe b« hoören wij te staan tegenover het zitting hebben van revolutionaire personen in ver tegenwoordigende lichamen, en welke maat regelen zouden eventueel in dit verband genomen kunnen worden?" Wij bedoelen natuurlijk niet een para phrase te geven van deze heldere èn eei lijke uiteenzetting; wij worden gedrongen de aandacht op dit principieele betoog te, vestigen, omdat het even voorzichtig als beslist, doch bovenal zoo zuiver democra tisch is. Wie hoort en leest (maar alles komt na tuurlijk niet in de krant) hoe onvcra.it woordelijke revolutionairen vaak te keei gaan in overheidscolleges en wat zij zich daar vaak zonder bewijs veroorloven tegen de overheid, medeleden en burges, Blaakt onwillekeurig meermalen de var- zuchting: Moet dat nu alles maar toegelaten worden? Beteekent vrijheid van het woord dan vrijheid om anderen te beleedigen? Neen, gelukkig, dat is het niet en er zijn ook middelen om dit kwaad te keeren. Doch, daarover gaat het ook niet. Het punl in kwestie is of men aan. verkondigers van revolutionaire theorieën het zwijgen zal op leggen; of men dus de revolutionaire pro paganda kort en goed zal verbieden. Bij de beantwoording dezer vraag pas;, aldus de referent, zeer groote voorzichtig heid. „Het is, zoo zegt bij, naar ik meen, eep van de kenmerkende beginselen van de A.R., in harde strijd om eigen geestelijke vrijheid geleerd, dat in de strijd der gecs-, telijke stroomingen de Staat niet, bij een .volksgesteldheid als in ons tegenwoordig Nederland, met zijn macht tusschen moei komen, doch die strijd binnen het kadei der algemeene rechtsorde zijn eigen beloop heeft te laten. Een leidende rol heeft de Ovprheid hier niet." Ep opdat ieder voor zich ?elf de toepas sing zou maken, laat dereferent er eves, later op volgen: „De materieelé vrij hen 1 van spreken zou wel eens beknot moe ten worden"; doch bedenkt dan, dat hei met heel de vrijheid gedaan is. Dat is „een consekwentie, welke misschien nóg aanlok kelijk lijkt, wanneer men zeker is, dat degene, die het voor het zeggen heeft, uw eigen inzicht deelt, maar waarvan wij in het verleden, toen het zeggenschap elders was, al het fnuikende hebben ervaren". Vrijheidsbeknotting, dai wordt hier wel duidelijk, is altijd een kwaad ding. E11 er kunnen ook praktisch zulke ernstige be zwaren rijzen. Ongeacht de vraag, hoe wij ovér algemeen stemrecht en stemplicht don ken, zullen wij er toch rekening mee heb ben te houden. Welnu, wie deze realiteit aanvaardt, mag zich Wel tien keer bedenken, voor hij revo lutionairen van het actieve of passieve kiesrecht zou willen uitsluiten. Immers, iemand verplichten om zijn stem uit. te brengen, doch hem tevens te verbie den het naar eigen overtuiging te doen, be teekent een aanranding van het geweten er een geestelijke slavernij als door niemand te verdedigen valt Als van zelf sluit zich daarbij aan de fei telijke onmogelijkheid om iets tegen par tijen te ondernemen. Tenzij men dan hei principe huldigt, dat er slechts één partij behoort te zijn, die, welke de macht heeft Wil men maatregelen nemen het is noodzakelijk en verscherping zal al liclit niet te ontgaan zijn dan moet men per sonen treffen en dat kan het best dom het tuchtrecht der vertegenwoordigende lichamen zelf. Het moet onmogelijk zij:i, dat een afgevaardigde van zijn vrijheid ge bruik maakt, om actueel-il legale actie te. voeren en daadwerkelijke revolutie te predi ken of aan te moedigen. Er is wel wat te doen en er wordt wel wat gedaan; afgezien nog van de middelen, welke de commissie-Kooien aan de hano leed ui waarover ook Mr Donner uitvoerig {preekt. Daarop gaan we thans niet in; het was er ons om te doen er op te wijz-n met hoe veel voorzichtigheid dit vraagstuk bekeken moet .voeten. Wie radicale maatregelen w még n >oit o\ er het hoofd zien, dat hij ook naar radicale verandering in heel hot itaatsaestel, en nie. slechts ten aanzien vaï. Ie samenstelling -er vertegenwoordigen Je .ichamin, moet streven., De burgemeester van Hilversum, de heer •T. M. J. H Lamb00y. heeft gisteren ie "Jtrecht een operatie ondergaan, welke ïunstig is verloopen. De patiënt maakt het De heer J. Reyers te Zwijndrecht. die benoemd is tot burgemeester van Kamerik en Zegveld, zal op 5 F.ebr. worden geïn staJJeerd. GEHEIME PROTOCOLLEN BIJ HANDELSVERDRAGEN? Eerste Kamer wenscht inlichtingen Kritiek op economisch beleid der Regeering Blijkens het Voorlopig Verslag der Eer ste Kamer over de. bogrooting van Economi sche Zaken werd met voldoening geconsta teerd, dat sedert eenjgen tijd het contact tusschen het bed rij fsl even en het departe ment was verbeterd, hetwelk aan beiden ten goede komt Met klem wordt aangedrongen op ver betering van de werkgelegenheid en de ve' vvachting werd uitgesproken, dat die mi nister daartoe zou medewerken door te bevorderen, dat steun worde verleend aan de industrie'in meerdere mate dan thans geschiedt.. Gevraagd werd of de bezetting van het departement thans berekend is op de groote en veelzijdige vraagstukken, welke thans op een oplossing wachten en da hoogst» eisehen stellen aan de bekwaamheid en i» werkkracht van de ambtenaren met de bo studoriring daarvan belast. Vele. leden waren zeer teleurgesteld door in de laatste jaren. Da positie waarin Ne derland verkeert, mag uiterst kvwtsbaai worden geacht en de verwachtingen om trent het welslagen van onze handelspoli tiek moeten niet te hoog worden ge spannen. 1 Het had eenige leden ten zeerste be vreemd,. datbij dip Tweede Kamer geer wetsontwerp was ingediend tot goedkeu ring van 'het óp '15r Dec. 1933 te 's-Graven- hage 'gesloten Nerlarlandsch-lUiitsch /er dra-g over de regeling van- het g< ed eren ver keer, hetwelk, naai verluidt, reeds is ver vangen door een op 22 Dec. 1.1. tot stand gekomen internationale regeling. Zij .zag->n hierin een aanleiding van den achterstand, welke, naar vp,n meerdere zijde werd ver nomen, ten depórtemente van economische zaken heerseht. Andere leden meenden te weten,-dat aan het indertijd van wege de regee ring gepubliceerde handelsverdrag met het Duitsche Rijk een geheim protocol was toegevoegd, waarbij de bevoegdheid, den invoer van go&de.-en uit Duitsahlatid te beperken, sterk aan banden was gelegd. Gaarne zou den deze leden vernemen of zij te dier zake juist waren ingelicht, en zoo ja, waarom dan van de bedoelde restrictie niet aan de Statcn-Genaraal vertrou welijk mededeeling was gedaan. Een gelijksoortig geval zou zich, naar hun was gemeld, met het Ne-. derlandsch-Belgische handelsverdrag hebben voorgedaan, waaromtrent eveneens opheldering vverd gevraagd Verscheidene leden waren van oor deel, dat de-economische politiek der regeering te wensnhen overlaat, en nóch conservatief, nóch consequent mag worden genoemd, hetgeen vooral in .dezen tijd ten zeerste moeit wor den betreurd. Geen tweede „Statendam"? Eendge leden wensehten in een nadere bespreking te treden van de discussies, welke in Nov. jl. tusschen den minister en de Tweede Kamer zijn gevoerd, naar aau- leidiing van het verzoek van de Holland— Amerika Lijn om overheidssteun voor den bouw van een nieuw passagiersschip vol gens het type van de tegenwoordige „Sta tendam". Hetgeen de minister bij die gele genheid had aangevoerd ter motiveering van zijn afwijzende houding, had hen niet bevredigd. Bovendien vordert d'e rationalisatie van het personen ervoer ter zee. den bouw van het nieuwe ^chip, waarna dan de „Rotter dam", de „Veendam" en de „Volendam" uit de vaart zullen kunnen worden geno men. De mogelijkheid van toeneming van vervoer nog daargelaten, zou zulks aan de maatschappij reeds een voordeel van onge veer ƒ1.7 milliuen per jaai kunnen bren gen. Indien daartegenover de bouw van het nieuwe schip nret zal kunnen geschie den, zal ook de oud9 „Statendam" buiten gebruik moeten worden gesteld, hetge.sn beteekent, dat alsdan 1530 man en boven dien 250 passagobeambten zullen worden ontslagen, dat de proviandeering en uit rusting, de gages, de kosten voor brandstof en onderhoud, de loods- en havengelden enz., in hun geheel 3Vk millioen per jaar bedragende, aan het geldverkeer zullen worden onttrokken, kortom: dat dioor de weigerende houding van de regeering een onherstelbare slag aan land en volk zal worden toegebracht, dié ten slotte weer het bedrag, uit te keoren ean werkloozenstvun, zal doen stijgen. De leden hier aan het woord, zouden het zeer op prijs stéllen, in dien de minister zich over deze aangele genheid nogmaals zou willen beraden. Vele andera leden sloten zich bij dit be toog aan. Teri slotte spraken vele leden hun leed wezen er ever uit, dat van overheids wege geenerlei maatregelen waren getrof fen ter voorkoming, dat de bekende werf van de Nad. Scheepsbouw-Mij. N.V. te Am sterdam binnen/kort zul worden gesloten. Hun was ter oore gekomen, dat van de zndv der regeering aan dia Mij voor steumer- leening zoodanige voorwaarden waren -;e- steld, dat nakoming aaarvan onmogelijk was. De Ned. Handel-Mlj Vele Iaden betoogden, dat, gelijk recente gebeurtenissen hebben aangetoond, niet ten onrechte jarenlang net pleit was gevoerd voor de ia voering van overheidstoezicht op Min. v. Steenber<lie DE ZUIVELPOLITIEK DER REGEERING De Minister beantwoordt gemaakte opmerkingen De Minister heeft aan de Bonden en Vereeniging het schrijven, waarin opmer kingen zijn gemaakt over de zuivelpolitiek der regeer-ing beantwoord. Wij ontleenen hieraan het volgende: Als eerste en ongetwijfeld zeer voornaam punt wijst de Minister erop, dat adressan ten in haar adres de beteekenis van de teeltregeling en van het dooi de Regeering uit de markt nemen van een zekero hoeveelheid vee voor de vlee.sctv productie huiten beschouwing heb ben gelaten waar door de critiek op de door den Minister genomen maatrègelen Hint anders dan zeer onvolledig heelt kunnen zijn. De Regeering is verplicht uit te gaan van het algemeen be lang, wat vooral bij landbouwcrisismjaat- regelen geldt. Deze in het adres neergelegde eenzijdigc- zienswijze is echter ook om andere redenen minder juist, aangezien de vleeschproduc- tie en daarmede ook de vleeschprijzeri voor groote groepen van veehouders en wel >n liet bijzonder voor de kleine bedrijven in het Oosten en Zuiden des lands, van vee] belang zijn. De juistheid der gehouden tellingen is wel aangevochten, doch aan de hand van nieuwe gegevens olijkt; dat: de ver houdingen in de op grond van de tel lingen gegeven cijfers juist zijn weer gegeven en dat inderdaad deze de vrees voor een toenemende stijging van hel aantal stuks m'elkvee wettigen. Dat ver wacht mag worden, dat deze stijging van het aantal stuks melkvee ook een stijging van de melkproductie mede brengt hetgeen door adressanten was bestreden wordt door da» Minister voorts op verschillende gronden be toogd. Met afslachting en reglementeering van de teelt kan thans niet meer wor den volstaan. Aan deze maatregelen moet een nieuwe maatregel verbunden worden, welke de zekerheid biedt, dat niet alleen de melkproductie zich uit breidt, maar dat deze wordt ingekrom pen. De mate van inkrimping is op bet oogen- blik niet vastgesteld. Ter voorkoming van misverstand wijst de Minister er echter op, dat het niet in zijn bedoeling ligt het steun bedrag over de totale hoeveelheid melk te verminderen, zoodat bij gelijkblijvende vee consumptie in Nederland de toeslag per kg kan worden verhoogd. Deze toeslag kan sneller dan de vermindering van. het per centage worden verhoogd. Immers de be perking geldt voor de geheele melkop- brengst, terwijl voor de consumptiemelk geen toeslag wordt uitgekeerd. Bij een be perking van 10 zou bij de thans bestaan de verhoudingen tusschen consumptie- en andere melk de uitkeering dan ook mei circa 15 kunnen stijgen. Omdat door den Minister nog niet is vastgesteld hoe de uitvoering zal geschie den, gaat het niet aan, zooals in het advies is geschied, te betoogen, dat.toepassing der maatregelen groote groepen van bedrijven zoodanig zal ontwrichten, dat men van de toepassing zal moeten afzien. -Een derge lijke uiting kan niet anders dan voorbarig genoemd worden en zou er zélfs toe kun nen leiden, dat oppositie tegen deze maat regelen wordt opgewekt of gesteund. Slechts indien de Regeering op de volle steun en medewerking van de belanghebbende orga nisaties kan rekenen, zullen de maatrege len op de beste wijze met de minste schade worden uitgevoerd. Metbetrekking tot de middelen,, welke in het advies tot oplossing der moeilijk heden waren aangegeven, merkt de Minis ter op, dat hetgeen hieromtrent té 'berde was gebracht, hem heeft teleurgesteld. Als mogelijkheid tot de oplossing was o.m. genoemd daadwerkelijke bevordering van den afzet in het binnen- en buiten land. Naar aanleiding hiervan merkt de Mini9 ter op, dat het niet aangaat de Regeering te verwijten, dat zij de export niet voldoen de he.eft trachten té bevorderen. De bestaansmogelijkheden worden met alle middelen die de Regeering ten dienste staan verdedigd, het vin den van nieuwe exportmogelijkheden wordt zooveel "mogelijk gesteund. Waar uitbreiding echtér niet dan zeer lang zaam kan geschieden en onder de ge het bankwezen. Zij hadden daarbij het 00, op de débécle van .de Ned; Hondél-Mij, door haar directie wel is waar betiteld met „reorganisatiedoch in werkelijkheid een ineenstorting,waarvan tal van eerzame be- 1 egge is het slachtoffer zijn geworden. De afschrijving van niet mini er dan 75 van het kapitaal, werd op korten, naar de memiiïg. van d^ze leden, al te korten ter men aangekondigd. Zij vroegen, of de ministergenegen is, maatregelen te overwogen ter voorkom ng van wanbeleid, als door de leiding van ge noemde Mij klaarblijkelijk is gevoerd. Verscheidens leden meenden te weten, jat het onlangs met het Duitsche rijk geslof m cleai irtgverdreg in dq kringen van handel en nijvrrheid een oiibevrédigenden indruk had gemaakt. Eens dragen STEEDS vragen!! Verkrijgbaar in alle betere Schoenenzaken geven omstandigheden nog eerder een teruggang moet worden gevreesd zelfs.is hetniet uitgesloten, dat in de nabije toekomst de exportmogelijkhe den nog ingrijpend zullen worden be perkt is het gewenscht op inperking der productie aan te sturen. Om reeds eerder vermelde redenen o.a, de ^daarvan te verwachten niet onaan zienlijke prijsstijging van het brood kan de Minister tot het opleggen van de ver plichting melk in het brood te verwerken, niet overgaan. Tot het verleenen van steun aan propaganda hiervoor is de Minister echter gaarne bereid. Als hoofdmiddel tot oplossing der moei lijkheden was in het advies genoemd, een verdere beperking van de «arg a ri n e. De Minister is van meening, dat een rigoureuze beperking van de marga rine afzetgebied voor de boter op de Nederlandsche markt zou vrij maken, maar dat dit met een verlaging van de boterprijs gepaard zou gaan. Het resultaat van deze maatregelen zal niet zijn een betere melkprijs. Be rekeningen door de adviseurs van den Minister opgesteld hebben nimmer melkprijs verbetering kunnen aantoo- neri en de Minister twijfelt er niet aan of, indien berekeningen In dien geest mogelijk zijn, hij deze reeds lang van adressanten zou hebben ontvangen. Hoewel beperking van de margarine ongetwijfeld in bet belang van de melk ver werkers is, hebben adressan ten niet duidelijk kunnen ma ken, dat dit ook het belang is van den veehouder (boer.) De Minister merkt aan het slot van zijn zeer uitvoerig schrijven op, dat niet is kunnen worden aangetoond, dat bij een beperking van margarine en andere spijs- vetten de positie voor de melkveehouders in materieel opzicht ook maar eenigszitr zou verbeteren, Terwijl daar tegenover óe tasten aan andere bedrijfsgroepén in Ne derland opgelegd, zeer aanzienlijk zouden stijgen. Met het oog.hierop vestigt de Minis ter er de aandacht op dat het verspreiden van verkeerde meeningen ten deze onder het Nederlandsche volk en speciaal onder den - Nederlandschen boer, in deze tijden tot gevaarlijke en ook door de verspreiders niet voorziene consequenties kan voeren De Minister heeft dan ook op adressanten beroep gedaan om met hem mede te wer ken den Nederlandschen landbouwer het juiste begrip der verhoudiugen in deze bij te brengen. Het Juliana-kanaal Belgische démarche tegen openstelling? Het „Limbiurgsch Dagblad" brengt sensationeel nieuws met betrekking tot de vertraagde volledige openstelling van het Julianakanaal. Het blad daarvan zelf overtuigd, maar. zoo schrijft het. bij nader Inzien is 'de bron, waaruit het verbijsterend nieuws ons gewerd, zóó degelijk en betrouwbaar, terwijl onze zegsman zóó volkomen op de hoogte mag worden geacht van hetgeen zich in de Haag- sche departementen afspeelt, dat wij ons toch niet gerechtigd achten de verbluffende tijding aan lezers te onthouden. Maar omdat wij uiteraard niet in staat zi]a haar iuistheid aan de officieele gegevens te toetsen geven wij haar coder voorbehoud, of zooals de heeren juristen plegen te zeggen: „onder beaefie» van inventaris" De volledige openstelling van het Juliana kanaal is volgens onzen hooggeplaatsten zegsman vertraagd door..:... een diploma tieke démarche van den Belgischen gezant in Den Haag Welke bezwaren deze gezant namens zijn Re geering heeft ingebracht, daarover wilde onze zegsman zich niet uitlaten. En zij schijnen op het eerste gezicht hoogst problematisch. Immers de Belgen hebben aai linkeroever der Maas met den aanleg var gedeeltelijk voltooid Albert-kanaal juist hetzelfde gedaan als wij op den rechteroever deden met den bouw van ons Julianakanaal. Beide kanalen '.jn lateraal, beide beginnen eindigen zij op het eigen grondgebied van - S^at, die ze heeft doen aanleggen en alle ti endeenen zij hun water uit de Maas op een plek. waar de beide oevers tot het nationaal territoir behooren. Maar het blad herinnert dan aan hetgeen de Brusselsche bladen de „Echo de la Bourse" en de „National Beige" bijna twee jaa- geleden schreven, die beweerden, dat Nederland zich zou hebben schuldig gemaakt aan een schennis van he' tractaat dd. 12 Mei '1863, waarin de wederzijdsche rrchten en verplicht'ngen van de beide oeverstaten ten aai zien^van de grensrivier in bijzonderheden z.jn ge- Onze Rijkswaterstaat zou het tracé van he Julianakanaal op twee plekken, en wel bij he rijkspontveer te Elsloó en-80 meter stroomafwaa i.\ vlak bij de Maas rebben gebracht zonder reken ng te houden met den afstand van ..honderd .vijf. meter uit den Thalweg dér "rivier", die in art. van 'dit tractaat als minimum wordt. geë;scht En België zou dus gerechtigd zijn aan dit we derrechtelijk gegraven kanaal alle voediugswater te onthouden. HET RAADHUIS VAN MOLENAARSGRAAF Plechtige ingebruikneming Herinneringen aan het grijs verleden Dinsdag was 't voor de gemeente Mole naarsgraaf een dag van groote beteekenis. De raad dezer gemeente kwam voor 't eerst in een eigen raadzaal bijeen. Vele belangstellend n woonden deze eer ste zitting bij. Aanwezig waren o.m. de vol tallige raden der gemeenten Molenaars graaf, Brandwijk en Wijngaarden, zoomede vertegenwoordigers van Bleskensgraaf. Ot- toland en Goudriaan. Voorts merkten wij op alle leden van het Burgerlijk Armbestuur en vele vooraanstaande personen. Ook vva en tegenwoordig de architect de heer W d. Laan en de verschillende aannemers, die de verbouwing hebben uitgevoerd. De Burgemeester van Molenaarsgraaf, de heer D. Brouwer, heette alle aanwezigen hartelijk welkom, herdacht in een enkel woord de jaarswisseling, om vervolgens in een uitvoerig historisch betoog de beteekenis van dezen dag uiteen te zetten. Omstreeks 1820 deed het gebouw, dat thans tot raadhuis is ingericht, dienst als rechthuis. In het jaar 1277 onder graaf Klo ris V is er al sprake van de ambachten Mole- TIJDELUK 20 pCt. KORTING OP ALLE PRIJZEN I AN CHEMISCH REINI1EN EN VERVEN .Niets riskeeren, Palthe begeeren!" Brandwijk e.a. In 1556 werd door 't bestuur van de Graaf en Alblas vergunning ver leend tot het leg gen van een brug over de Graaf: stroorii Voorts her innerde spr. aan de jaren 1595,1599 Burgemeester Brouwer '1658, 1663, 1709 en 1726, waarin de Alblasserwaard door over stroomingen werd geteisterd. Ook ondervonden de inwoners veel last van de Pruisische legerscharen, die in 1787 en de Fransche, die in 1795 hier werden ingekwartierd. De eerste vergadering van het gerecht werd gehouden op Maandag 5 Nov. 1787. Arij Koorevaar was toen president-schepen en Jan NijsseKoorevaar, Theunis Klaas Boer, Jacob de Kluijver en Cornelis de Jong schepenen. In deze' vergadering werd door den Schout uit naam van den Heer voorgesteld, om. „gelijk niets betamelijker en gevoeglijker is dan in den beginne eener vergadering of rechtdag den Naam van God Almachtig aan te roepen en om Zijn zegen te bidden, ook om daardoor deze vergadering of rechtdag te geschikter en achtbaarder te maken in alle zijne verrichtingen, dezelve voortaan dan ook altijd te beginnen met een gebed, waarvan hij. Schout, een formulier inlever de, welk formulier hij als secretaris gelezen en. gebeden hebbende is goedgekeurd, om voortaan altijd in den beginne te bidden, en, is daarop de vergadering of rechtdag be- Ook honderd jaar geleden hadden er wel eens rumoerige raadsvergaderingen plaats, gelijk blijkt uit de notulen van 6 Maart 1S34 Een belastingkwestie gaf aanleiding tot woordenwisseling en eindigde met zoodanig „gekijf en geraas", vooral tusschen de leden de Ruijter,-van de Giessen en Tukker, dal de „deliberation" moesten worden afgebro ken. En ook toen werd af en toe van hoo ger hand ingegrepen: het raadslid de Ruij ter werd door Ged. Staten uit zijn ambt ont zet Ook over de vereeniging der gemeenten Molenaarsgraaf, Brandwijk, Bleskensgraaf en Hofwegen, waartoe Gedep. Staten in 1853 een voorstel deden, is veel te doen geweest, 't Zou tot „de schromelijkste gevolgen aan leiding geven". Uit.de notulen van 18 Aug. 1853 blijkt, dat de gemeenteontvanger 60. de burgemeester 175, de wethouders 12 en de secretaris 125 „salaris" genoten. Het hoofd der school had zorg te dragen voor verlichting en verwarming der school „genoot" daarvoor een vergoeding van 16. Burgemeester Brouwer wees er voorts o. op, dat onze tijd zich kenmerkt door som berheid en zorgen, „doch onze vaderen heb ben niet minder zorgen gekend en daarvoor zijn wij tot op heden door Gods hand spaard geworden. Zij hebben medegemaakt de angsten van oorlog en revolutie. Her haalde malen hebben zij gestreden met den vijand der lage landen, het water, en dat kwam verder dan tot aan de lippen, want men moest zijn toevluchtsoord zoeken op zolders en hooggelegen plaatsen." Spr. eindigde met den wensch, dat God, Die het al bestuurt en 't raderwerk van 's werelds gebeuren in'zijn hand heeft, hei al- zoo moge richten, dat eerlang de horizon der toekomst moge oplichten en er voor land en volk betere tijden mogen aanbreken. Gelukwenschen Na het uitspreken van deze rede door den Voorzitter voerden achtereenvolgens nog het woord de heeren G. S u i k e r, mede namens den Raad der gemeente Brandwijk; T. K re vaar, wethouder der gemeente Wij gaarden; en üs. Boot, geref. pred. alhier. Nadat de Voorzitter deze sprekers had beantwoord sloot hij deze vergadering met een woord van dank aan alle aanwezigen waarna nog velen van de gelegenheid ge bruik maakten om Burgemeester Brouwer met het betrekken van dit nieuwe ambtsge bouw geluk te vvenschen. In ons blad van gisteren gaven we reeds een foto hierop betrekking hebbende. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWE2 bladen 612. 1 Verschenen is het Voorloopig Verslag van dc Eerste Kamer ove Dc plechtige Ingebruikneming van het raadhui» in Molenaarsgraaf. Te Middelhamis heeft een trambotsing plaats gehad, waarbij eenige reizigers zijn gewond. Blz. 2 De revolutie-herdenking tc Berlijn. Hitlers oproep. Er is nu een Japansch offensief tegen Mongolië begonnen. De raad van beheer van het Int. Arbeidsbureau heeft een Nederlandsch voorstel in verband met de 40-urenweeK verworpen. Blz. 3 Naar in Zuid-Afrlka XXX, door Prof. Dr. V* H.pp. Rott. Ond. Mij v. Levensverz, Diergaardelaan 39 Rotterdam 1 Concurrerende premiën AGEXTEN GEVRAAGD H. M. de Koningin h6ef.t aan den A.N.W.R toeristenbond voor Nederland, het predieaafc „Kop ink lijke" verleend. Naar wij vernemen zal het bestuur vatt den A.N.W.B. aan de eerstvolgende algem. ledenvergadering voorstellen de statuten in dien zin te wijzigen, dat de naam voortaan zal luiden: „Koninklijke Nederlandsche toe ristenbond, A.N.W.B." UIT DE ANTI-REV. PARTIJ HOOGEVEEN. Woensdag vergaderde alhier de A.R.J.A. De voorzitter J- Timmerman opende met het lezen van Psaim 91 deze bij eenkomst en ging voor in gebed. De heer R. Kleine behandelde Art. 2 van Ons Program. Een geanimeerde bespreking volgde. R. Kleine sloot de vergadering met dankzegging. OUD-BEIJERLAND. De A.-R. kiesveree- niging „Nederland en Oranje" kwam Dinsdag- ::\ond onder leidine van haar 2e voorzitter de heer Jac. Brand bijeen. In verband met de a.s. verkiezingen werden eenige mededeelingen gedaan. Door de heer J. de Vroedt werd een enderwern geleverd: ..Kerk en Staat". De in leider liet op duidelijke wijze uitkomen dat Kerk en Staat van elkaar gescheiden moeten zij'n, hetgeen op de H. Schrift is gegrond. Op deze inleiding volgde een drukke bespreking. RUDOLPHSTICHTING. Voor de A.-R- kies- vereeniging „Nederland en Oranje" trad alhier Dinsdagavond op de heer R. A. den Ouden uit Den Haag met het onderwerp: „Sluit de gelederen!" Aan de bespreking werd door tal van aanwezigen deelgenomen. Do vergadering had een vlot verloop. SPRANG-CAPELLE. Onder leiding vnn haar algemeen adjunct de heer P. de Rooij kwam de A.R.J.A.-club in de zaal voor Chr. belangen in goed bezochte eerste ledenvergadering bij een. Na gebruikelijke open'ng en vaststelling der notulen van de oprichtingsvergadering werd door de heer P de Rooij als onderwerp ter bespreking ingeleid Art. I van 't program der A.-R. partij. Een leerzame bespreking volgde. Gemengd Nieuws. Schoolnieuws. ONDERWIJSBENOEMING Benoemd tot onderwijzeres aan de ..Emma- school" te Voorburg (hoofd de beer W. Visser) Mej. H..A, Aldtrshof t* Leiden. Trambotsing te Middelharnis EENIGE REIZIGERS LICHT GEWOND Woensdagmiddag heeft op het station te Middelharnis een ernstig tramongeval plaats gehad. Aan beide kanten van het station zijn rails gelegd en aan beide kanten staan trams. Even buiten het station loopen de rails sa men zoodat de tram daar op enkel spoor rijdt. De tram, die Woensdagmiddag vanuit Mid delharnis reed naar Ooltgensplaat en Ouddorp vertrok iets te vroeg, waardoor deze tegelyk met de tram. die aan den anderen kant van het station vertrok, op het enkel spoor kwam» Een der tramwagens werd aan de linker zijde aangereden, waardoor twee wagons, waarvan .een personenrijtuig, kwamen te kan telen. Door het inslaan van een ruit wisten de inzittenden zich uit hun benarde toestand te redden. Geen der inzittenden bleek ernstig gewond te zijn. Enkele hunner hadden snij wonden be- komen. Van de tram die de aanrijding ver oorzaakte, schoven drie wagons in elkaar ter wijl de locomotief dwar* ov*r de rails kwam te staan. De reizigers zijn met een extra tram en een tracht0 r S van ^UUX ge=

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1