Ons PRAATUURTJE CHILISALPETER Over opbrengst gesproken! LAND- FN TÜ1NB0VW No. 273 BEWEZEN Ad verteeren in „LAND- EN TUINBOUW" heeft succes W0EN8DAG 30 JANUARI 1836 ,Land- en Tuinbouw" bereikt duizenden boeren en tuinders Wat kan een mensch toch gekke dingen zeggen. Of, neen, zoo bedoel ik het nietwat kunnen zc het toch op een gekke wijze zeg- e Daar wordt me door een goede vriend iets onder de oogen geduwd. Dat zijn vier stellingen over het vraagstuk van den oorlog in het licht van het Nieuwe Testament. De twee eerste luiden: Hoewel de horribele wijze van oorlog voeren en de t e rri b e 1 e gevolgen van den oorlog, bij de depressieve perspec tieven, dringen ons nader op dit vraag stuk te bezinnen, moet toch bij de beoordee- ling er van, het principium vóór het inventum gaan. Het essentieele van den oorlog is ,,'n toestand van physieken strijd" (Gee- sink) tusschen twee ,of meer volken, waar achter phychische motieven liggen, welke bij de beantwoording van de vraag of een oorlog jus fasqye est, mee a t r e e r e n. Dit zijn een dozijn door ons onderstreepte woorden in 14 regels druk. De volgende twee stellingen zal ik maai niet opnoemen, uit vrees voor de gevolgen er van Ik zelf lag na het lezen der eerste twee stellingen achterover in mijn stoel. Is me dat een taal! Is dat zuiver houden van de Ne- derlandsche taal. En zulke lectuur moet dio- om onze jeugd op te leiden. Onze boeien- en burgerjeugd. Dit is een horribele (afgrijselijke) taalver- knoeiïng en een terribele (verschrikkelijk) gevolg is dat -negenhonderdnegenennegentig van de duizend lezers (gesteld dat er zooveel zijn die het lezen) er niets van begrijpen. Maar van de duizend begrijpen wel negen honderdnegenennegentig, dat de vreeselijke gevolgen van de verschrikkelijke oorlog thans nog nawerken in de crisis, waarvan de ..depressie perspectieven", een gevoel van gedruktheid gevende, vooruitzichten nog niet te overzien zijn. En ieder meent het hot beste te weten. Er komen notabene heel serieuse plannen bij ons in om de wereldcrisis op te lossen. Alsof de tweeduizend millioen menschen van de wereld dan maar ineens net zoo moeten en zullen denken als wij, en zoo zullen hande len als zij willen. En dan zou het nog ver keerd loopen, geloof me gerust, 't Is heel gemakkelijk gezegd, wat iemand in het blad, „Zuivelbereiding en -handel" deed om ONZE BOTEREXPORTMOGELIJK HEID titelt van de boter te observeeren, die voor Engeland bestemd is, de onregelmatigheden der productie te beperken, de onregelmatig heden der aanvoeren tegen te gaan, te voor komen, dat gesohapn relaties ontbonden moe ten worden door te geringe levering (om dan telkens weer met de kosten aangeknoopt te moeten worden) de handel behulpzaam te zijn bij het ontwikkelen van activiteit op dit gebied, dan zichzelf voor te praten dat we te veel boter produceeren". Mooi gezegd, vindt ge niet. Maar wij vra gen dezelfde vraag die in het Friesch Land bouwblad „Friso" deed: „Maar hoe?". Moet de regeering ingrijpen, moet de exporteur dit doen. En dan wie moet exporteren, de boer zelf door zijn organisatie of een bepaalde ex porteur? Dat zijn vragen, die rijzen. En zulke vragen rijzen altijd weer bij heel mooi opgemaakte plannen voor grootsche ondernemingen. Groote ondernemingen hebben ook groote moeiten. Dat ziet men bij het pogen DE SPAANSCHE KALI-INDUSTRI- EF.LEN BIJ DE FHANSCH-DUITSCH POOLSCHE onder te brengen. Daar zijn ze al een jaartje over bezig. Maar dat vlot niet zoo gemakkelijk. Er is een ver beten strijd gevoerd, dat weet ge. Dat hebt ge ondervonden bij uw kali-aankoopen vérle den jaar. De prijzen daalden met 30, 40, 50 en meer percenten. Maar ook dat heeft zijn grens. Als ze elkander dood hadden gedrukt had de gebruiker ook geen voordeel gehad op den duur. Nu zijn ze bezig elkaar te vin den. Maar dat vlot niet erg, zooals ik zet. De onderhandelingen worden zeer bemoei lijkt door het ontbreken van een centrale organisatie in Spanje. Ze worden afzonder lijk mot elk der Spaansche producenten ge voerd en maken dus zeer langzaam voort gang. Geen langzame voortgang heeft gehad. Dieovertreftnl.de behoeften in eigen land. zoodat al fabrie.ken gedwongen zijn een deel van haar productie tegen verlies te exportee ren. Daarom overweegt men het nemen van beschermende maatregelen. In de eerste plaats zou er een invoerrecht van fr. 100 per za«k van buitenlandsche suiker worden gehe ven. De fabrieken zouden dan in staat zijn den beetwortelboeren een beteren prijs te be talen. Bovendien worden er besprekingen ge houden over een beperking van de met bie ten bebouwde oppervlakte. Beperking hier, beperking daar, beperking overal. Niemand wil het echter bij zich zelf zien opgelegd. Allen zoeken het bij anderen, 'n Algemeen menschelijke eigenschap. Maar daarom niet goed 't Is ook beter dat die beperking van zelf gaat. Zonder ingrijpen. In normale tijden zorgde daar de wet van vraag <jn aanbod BEPERKT DE PLUIMVEESTAPEL ZICH ZELF WEL zegt de Rijkspluhnveeconsulent van Aspe- ren Vervenne. Hij schrijft in een jaarover zicht in het „Ned. Landbouwweekblad": „De opbrengsten zijn dus gedaald. Maar de uitgaven zijn gestegen als gevolg van de hoogere voederprijzen. welke voornamelijk veroorzaakt worden door de extra-invoer rechten op granen. Het is dus vanzelfspre kend, rigi het bedrijf zich in sterk teruggaan de lijn beweegt. In het algemeen viel dan ook weinig of geen winst meer te calculee- ren. De besten hebben er nog eenige inkom sten van gehad, velen zijn evenwel achteruil geboerd en hebben hun pluimveestapel inge krompen. Aangezien die extra-graanrechten zeer zwaar op de pluimveehouders drukken, om dat. men bij de voedering van pluimvee voor namelijk op graan en graanproducten is aan gewezen, ontstond een sterke aandrang uit de pluimveehouderij tot een betere compen sat ie van die graanrechten dan de f 0.50 per 100 eieren die uitgevoerd worden, biedt". Het is op het oogenblik wel een geweldige strijd om het bestaan over de geheele wereld. DENEMARKEN ZIET IN NIEUW- ZEEI.AND ALS BOTERLEVERAN CIER EEN GEDUCHTE CONCUR RENT op de Engelsche markt. Een van de vooraanstaande boterhande- laars, de heer Kronmann, heeft in Enge land deze aangelegenheid onderzocht en zier het ook zoo. Het Engelsche boterverbruik is met on go veer 40 pet, gestegen en slechts een klein deel van dat grootere verbruik is aan Dene marken ten goede gekomen. Kronmann gaat nu een kleine vlugge campagne beginnen om den Deenschen boterpi-oducénten de ge legenheid te geven te onderzoeken hoe de producten zijn. Hij zal een reeks voordrach ten gaan houden en op elke bijeenkomst zal hij de deelnemers de boter laten proeven, waarmee hun eigen boter moet concurreeren. Hij laat per vliegdienst eiken dag de ver ■schillende soorten boter uit Londen komen en laat die op brood gesmeerd zijn hoorder.- proeven. Er wordt niet hij gezegd welke boter ge bruikt is. Dat moeten degenen die het brood eten zelf uitmaken. Naast eiken deelnemer ligt een lijstje waarop hij de botersoort moet invullen, zoodat aldus wordt beslist hoe goed (of hoe slecht) de Deensche boeren in staat zijn te proeven of de boter die zij eten hun eigen of die van hun concurrenten is. Dat is wel een origineel idee. Zooals ik de vorige week meende een ori gineel idee te hebben door puzzle's op te ge ven. De moeilijkheden waaraan een prijs ver bonden was had geen enkele goede oplosser. Ik houd dus voorloopig het pakje boter, met het aardige meisje, versch gekarnd. Maar om BIJEN EN FRUIT TE SPAREN werd mij een oplossing aan de hand gedaan. Ge weet, het ging over de vruchtboomen te besproeien met arsenic-houdende Californi- sche pap, waardoor de bijen vergiftigd wer den. Door nu, zooals mijn briefschrijver op merkt, ongeveer een week na den bloei te spuiten spaart men kool en geit. De bijen vliegen dan niet meer op die vruchtboomen en de kelkblaadjes staan dan nog open, om dat zc zich pas pl.m. 10 dagen na den bloei sluiten, althans bij de meeste variëteiten. I)e meeste fruittelers spuiten na de bloei tocli met Californische pap tegen schurft. Tegelijk kan dan loodarsenaat worden aan gebracht, Het ei van Columbus. Prijs werd toegezonden. Niemand verdriet het, dat deze prijs aan deze oplosser toe kwam. En niemand vinde het „horribel" of ook maar terribel", noch een „depressief perspec tief' als ik zonder inventum er een priri- nium van maak thans explicite te oreeren» 'npius ad pompium. Tot de volgende week. BABILLAGE AUTEUR. W' p "lev-"': de natuurlijke salpeterstikstof-mest stof met waardevolle nevenwerking: Ideaal uitstrooibaar! Voorkomt bij geregeld gebruik hartrot in bieten! Verhoogt de p H van den grond en geneest zuurziekte bij granen 40u/"der opbrengst van den Chilisalpeterverkoop dient ter verlevendiging van den export van Nederland- sche goederen naar Chili! DORDRECHT HET adres voor Tuinders, Landbouwers en Particulieren Betreffende Prijscourant zenden we gaarne op aanvraag. Marktoverzicht (Medegedeeld door het Centraal Bureau! VOERARTIKELEN In den laatsten tijd begint er steeds meer belangstelling te komer. voor gi-edc soorten mais nu de Laplata in zoo zwak ke of dikwijls slechte kwaliteit blijft af komen. Vooral do Zuid-Afrikaansche mais werd heel wat verhandeld. Af en toe komt er ook een kleiu partijtje goede Donau- mais aan de markt. Overigens blijft hel prijsniveau vrijwel gelijk; op de zomer maanden is do nieuwe oogst Laplata iets hooger gekomen. Gerst is schaarsch geworden; de enkele partijen goede gerst, die er nog zijn, maken flinke premies tegenover de stoomenHe partijen Laplata van den nieuwen oogst, welke rirca midden Februari in wat rui mere mate verwacht worden. Rogge en tarwe, vooral de laatste, blijven zeer goed koop aan do markt. Men verhaast zich slechts, dat er zoo weinig voertarwe ge kocht wordt. In haver geen verandering. Tn het artikel lijnkoek gaal er voor den tijd van het jaar weinig om. De prijzen van disponibele koeken zijn neg iets lagei geloopen, terwijl voorts de verschillende fabrikanten met zomerlevering aan de markt zijn gekomen, waarvoor reeds eeni ge attentie was. Overige koeksoorten en soyasehroot geheel onveranderd. MESTSTOFFEN Stik stof me ststoffen. fienigen tijd geleden gaven we een beeld van de mate, waarin de verschillened soorten stikstof- mest zich mochten verheugen in de gunst van het koopende publiek. We laten nier, nu het seizoen inmiddels in vollen gang gekomen is, het beeld op heden nogmaals De ammoniumnitraten (amraonsalpeter S.M. en kalkammonsalpeter) hebben 56.1 pCt van het verkochte kwantum, de zui vere nitraten (chilisalpeter en kalksalpe- ter) 19.4 pCL, de zwavelzure ammoniak IS- 4 pCt. en de kalkstikstof 6.1 pCL We zien dus dat de ammoniumnitraten nog altijd troef zijn bij den Noderlandschen boer en de andere artikelen ver achteraan komen. Vooral de zwavelzure ammoniak loopt hoe langer hoe meer terug. De Ne- derlandsche boer zoekt steeds meer zijn heil bij de nitraathoudende meststoffen. Bij beschouwing van bovenstaande ver- houdingscijfcrs gelieve men tevens te be denken, dat de beste maanden voor de nitraathoudende meststoffen nog komen moeten. In dit verband deed het ons eenigs zins verwonderlijk aan, dat we vorige week in enkele landbouwbladen een anonymo annonce aantroffen, waarin tn beeld on schrift de lof van den zwavelzuren am moniak gezongen werd. De steller was er zeker zelf wat verlegen mee. De annónc9 was overigens erg origineel, een viertal beelden van bloempotten en lentezonne stralen in liet genra van de vervolgver- haaltjes voor kinderen in de groote dag bladen. Wij twijfelen sterk aan het succes van deze soort reclame; de Nederlandsche boer is er ie nuchter voor. Waar we nog op willen wijzen bij bovengenoemde cijfeis c'.at is bet flinke verbruik van kalkstik- slof. Vooral in het Noorden was de vraag ■zoodanig, dat wé er in uitverkocht raakten en nieuwe voorraad uit het Zuiden moes ten aanvoeren. Hier staat tegenover, dat binnen enkele weken de vraag naar deze messtof in het Noorden afgelopen is. In de noteeringen kwam weinig veran dering; alleen schijnen we de allerlaagst.? prijzen achter den rug te hebben. Het is te hopen, dat de stikstofkoopers van do goedkoops aanbiedingen behoorlijk g profiteerd hebben. Thomasraeel. Ook in de afgeloopen week was de vraag naar Thoniasmeel zeer goed, vooral voor spoedige levering. Dmr het laden te Straatsburg zeer traag gaai en groote moeilijkheden ondervindt van den lagen waterstand, kail men géén be rekeningen maken wanneer de waar hier te lande op bestemming zal komen. Aan de fabrieken te Luik en op andere plan*--'1- heeft men 't ook zeer druk met laden. De Fe- bruari-maand staat thans voor de deur; ze is altijd een zeer goede verbniiksmaand geweest en zal dat ook dit jaar wel zijn, aangezien er reeds flinke hoeveelheden zijn verkocht Superfos'faat De markt blijft kalm en is in het algemeen iets rusMger. F.r is een grondtoon zoowel in de Belgische als de Nederlandsche super, die een kleine stijging in de toekomst niet onmogelijk maakt De prijzen van dit artikel zijn dan ook zeer laag en zullen een flink gebruik in de hand werken. "osforzuur- en Kaligehalte van gras R chtlijnen voor fosforzuur- en kaligesteldheid van den grond. In het Landbouwkundig tijdschrift van Januari komt een interessante studie voor van dr. Th. B. van Itallie, over het verband, dat er kan bestaan tusschen de fosforzuur- en kali-gehalten van gras als aanwijzing voor de fosforzuur en kaligesteldheid van het grasland. Wij geven van dit artikel de samenvatting weer. Voor hen, die belang in het geheele artikel stellen wijzen we nog eens op liet belangrijk Landbouwkundig tijdschrift, dat voor eenigszins ontwikkelde landbouwers vaak waardevolle artikelen bevat Bedoelde samenvatting volgt hier: Bij beoordeeling van fosforzuur- en kali- gehalten van gras als aanwijzing van de fosforzuur- of kaligesteldheid van den grond moet vooral gelet worden op het groeista- dium der monsters, waarin deze gehalten bepaald worden. Het verloop van fosforzuur- en kaligehalten in samenhang met de daling van het stikstofgehalte gedurende de groeiperiode van gras kan het best gedemon streerd worden aan analyses van afzonder lijke grassoorten in verschillende groei- Uit maaitijdsproeven kunnen dc gemid delde variaties in fosforzuur- en kaligehal ten van de eerste snede, afhankelijk van het stadium .waarin gemaaid wordt, afgeleid worden. Gerangschikt naar de grondsoorten wor den achtereenvolgens voor fosforzuur en voor kali de gegevens der proefvelden ver meld, waaruit men aanwijzingen kan krijgen omtrent de beteckenis der chemische samen stelling van het gras voor de bodemgesteld- Voor fosforzuur is uit het materiaal van 34 proeven met 67 oogstjaren het volgende af te leiden: Ongeveer in overeenstemming met de norm, door Waguer vastgesteld, reageert in Nederland grasland met 0.7 pet. fosforzuur in de droge stof der eerste snede gewoonlijk niet op een fosfaalbemestïng. Afwijkend van Wagners veronderstelling is een gehalte lager dan 0.7 pet, fosforzuur geenszins altijd een aanwijzing voor fosfaat-behoefte van het grasland. Weliswaar reageert het fosforzuurgehalte van het gras op de be schikbare hoeveelheid fosforzuur in den grond, maar deze reactie wordt in vele ge vallen overdekt door den invloed van ande re factoren; hiervan is de invloed van het stadium, waarin gemaaid wordt, op het fos forzuurgehalte een der belangrijkste. Zeer lage gehalten lager dan 0.5 fosfor zuur in het gras wijzen evenwel gewoon lijk op fosforzuur-behoefte. Voor kali is het traject in gehalte tus schen kali-rijk en kali-arm gras veel grooter dan bij fosforzuur; bijv. bij eenzelfde groei- stadium in kalirijk gras 3.5 pet. in de droge stof tegenover 1.5 in kali-arm gras. Naar verhouding is hierbij ook de invloed van het groeistadium op het gehalte veel kleiner dan bij fosforzuur. Voor monsters van de eerste snede gelden voor kali met een kleine wijziging ook voor ons land de normen van Wagner: 2.35 pet. kali of hooger in de droge stof geen kali- behoefte, 2.0—2.33 pet. twijfelachtig cn lager dan 2.0 pet. waarschijnlijk kali-behoefte. Voor jong gemaaid gras liggen deze normen iels hooger, voor oud gras iets lager. Uit het cijfermateriaal blijkt, dat luxe consumptie bij fosforzuur-bemesting op grasland, dat niet door meeropbrengst op deze bemesting reageert, geen omvang van beteekenis heeft. Bij een productie van ([/h.a. droge slof wordt op dergelijk land bij ëen bemesting met 100 kg. fosforzuur go- woon lijk niet meer dan 10 kg. fosforzuur extra opgenomen. Bij kali slijgen op niet kali-behoeftig gras land de gehalten', bij bemesting met gemid deld 160 kg. kali tot gemiddeld 3.5 pet. kali. Hierbij vindt'dan gemiddeld een luxe-con sumptie van ongeveer 1 pet. kali plaats, d.i. 90 kg. kali bij een jaarlijksche productie van 90 q/'h.a. aan droge stof. Een kali-gesteldheid die tot dergelijke luxe-consumptie aanlei ding kan geven, is om verschillende reden ongewenscht. Voor Nederland is het kali-gehalte van de eerste snede van grasland een redelijke maatstaf voor de kali-gesteldheid van den grond; het fosforzuurgehalte kan voor dc fosforzuurgesteldheid daartoe slechts bij hoogc en zeer lage gehalten dienen. Camellia Nog al een vrij dure en vrij lastige doch heel schoone kamerplant is de Camellia, die in de laatste jaren nog al op de voor grond treedt. Reeds zonder bloemen is deze immer- groenblijvende plant heel mooi met de har de gladde, diepgroene ovale bladeren en de bloem zelf is schitterend mooi. Deze lijkt iets op een roos, een z.g. provincieroos en trekt tusschen de glanzende bladeren zeer de aandacht vanaf het oogenblik, dat *dè knop zich vertoont tot dat de bloem is uit gebloeid. Maar, zooals we schreven, het is een nukkige kamerplant Zoowel droog! o als te veel vocht droge lucht zoowel als vochtige atmosfeer is schadelijk voor ze. Groote hitte verdraagt ze niet en met vorat moet men ook voorzichtig zijn. Een der allerlastigste kwaal is, dat de plant tijdens de groei en de bloei niet ver- plaatst mag worden. Als de bladeren naar het licht toe groeien is men geneigd -1e planten eens te draaien om een goed regel matig ontwikkelde plant te krijgen. moet ge met de Camillia niet doen en 1 al niet als de ontplooiing der bloemknop pen nadert. De knoppen draaien zich dan zelf van de plant af en men krijgt dus geen bloei. Dit afvallen der knoppen is een kwaal waar vele liefhebbers over klagen, doch als ze zich houden aan het advies: laat de plant juist zóó staan als ze eei maal staat, dan beeft men geen last van deze lastige eigenschap. Verder is het góéd de plant niet al te warm te zetten, maar in 'n koele, vorstvrije kamer, liefst met een regelmatige tempera tuur. Warmte boven 65 gr. Fahrenheit ver draagt ze niet. Ook het gieten moet met zorg .geschieden. Geen schotels met water onder de pot maar gieten op de aarde en alleen als deze weer droog wordt. Bloemen zijn licht besmette lijk, dus als deze zich aan de plant bevin den gaat men niet bespuiten. Zoolang ze nog in de knop zitten is het zeer aan ie bevelen cle plant geregeld met lauw water te bespuiten, daardoor komen de knoppen beter uit. Na de bloei geeft men niet veel water eer; zoo nu en dan eens flink bespuiten, dat is goed. Men kan cle plant steeds in de kamer houden, doch in den zomer ook in den tuin plaatsen mits op een halfbescha duwde plaats. Maar dit doet men niet, voordat de plant, na dc rustperiode nieuwe scheuten heeft gekregen. Daarna geeft men >k om de twee a drie weken wat mest, aarvoor kan dienen Pokon of, wat ever. jed is, Aseftabletten. De bladeren geregeld met lauw water af- sponsen is, zooals voor alle kamerplanten, heel goed. Als grond is 't aan te bevelen lichte grond i nemen boschgrond en zand met wat heidegrond er door. Reeds in de herfst is het te zien of de plant zal bloeien. Dan ontstaan n.l. reeds de knoppen. De bloem knoppen zijn rond, de bladknoppen spits. ONTVANGEN GESCHRIFTEN. Prijscourant D. J. van der Have, Kapelle-Biezelinge. De voorjaarsprijscourant van landbouw- zaden en zaaigranen van deze bekende fir ma is uitgekomen, bevattende een keur van de boste zaden. Natuurlijk ook van de ver maarde voederbiet Eureka, Verder worden eenige practische wenken en aanbevelingen gegeven am. over het aanleggen van wei landen. Verslag betreffende de takken van dienst ressorteerende onder de Di rectie van den Landbouw over 1932 en beknopte verslagen der Rijks- landbouwproefstations over 1932-'33. Uitgave van de Landsdrukkerij te Den Haag. Verslagen die, (laar ze over 1932 gaan, einig beteekenis meer hebben, alleen voor vergelijking later bewaart men ze nog wel Neemt het zekere voor het onzekere en koopt BIJ ONS UW GLAS in de betere kwaliteit! 51 ruiten 51.5 x 38 onaf 5 15 p kist 36 ruiten 59.5 x 48.5 cm 5.15 p kist 47 ruiten 59.5 x 38 cm a f 5.15 p kist 94 ruiten 38 x 29.5 cm a 5 15 p kist 120 ruiten 32.5x27 cm a 5.15 p kist 21 ruiten 141 x 73 cm a 14.50 p kist Dubbeldik glas Kisten gratis N.et franco v. d. BURGH's Glashandel Tel. 15 Maasland (Z.-H.) administreeren beheeren landbouwbedrijven taxeeren bezorgen Hypotheken voor den landbonw bemiddelen bij Aan- en Verkoop geven gratis advies bij Geldbelegging Van Hasselt's Landbouwkundig Administratiekantoor Nooideinde 128a - Tel. 11(132 DEN HAAG WIERINGERMEER Gelegenheid tot INSCHARING VAN JONGVEE EN SCHAPEN in de Wieringermeer, Seizoen 1935. Secretarissen of beheerders van landbouw-organisaties, die hun bemiddeling wenschen le verleenen, worden verzocht zich te wenden tot Directie Wieringermeer, Lange- straat 106, ALKMAAR. Daarvoor moet U bij Hilleshög zijn. Hilles- hög suikerbietenzaad geeft het minste aantal schieters en een maximale suiker- opbrengst per bunder. En dan het groote voordeel, dat de mooie bietvorm geeft bij het rooien - geweldige tijds- en kosten besparing. Wat wilt U meer. En Hilleshög is een Nederlandsch product door Nederlandsche landbouwers op Nederlandschen bodem geteeld Hilleshög koopen beteekent dus den Nederland schenlandbouw daadwerkelijk steunen! Een dringende reden te meer om voortaan bij Uw inkoopvereeniging of suikerfabriek Hilleshög te bestellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8