Aspirin 1 WOENSDAG 30 JANUARI 1S35 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND BESLUITELOOSHEID Het staat, zooals wij al enkele malén hebben kunnen meedeelen, reeds bij voor baat vast, dat de besprekingen, die Flan- tlin, de Fransche' minister-president en Laval, de Fransche minister van buitenland- eclie zaken, te Londen gaan voeren, niet dadelijk tot beslissingen zullen leiden. I.aval heeft dat gisteren in de Kamer zelfs nadrukkelijk gezegd in een rede, die (hij hield in antwoord op vragen van Franklin Bouillon. „Te Londen zullen geen besluiten worden genomen", zeido hij. Niettemin is het Fransche ministersbe zoek aan Londen een politiek feit van groote beteekenis te achten. In de eerste plaats omdat de uitnoodigimg van Engeland is uitgegaan. Men is geneigd iets te zoeken achter zulk een uitnoodiging door Sir John Simon en we kunnen het begrijpen, dat daar hier en daar de gevolg trekking uit wordt gemaakt: Engeland be gint er, denkende aan de algemeene wereld situatie en speciaal aan het politieke en économisch zoo sterk opdringen van Japan in Azië, behoefte aan te krijgen, dat in Europa eindelijk een toestand van politieke rust intreedt en acht de gelegenheid daartoe niet ongunstig, nu betrekkelijk soepele en nuchtere menschen als Flandin en Laval in Frankrijk aan het roer zitten. Er valt iets voor deze opvatting te zeg gen, temeer nu wij het belangrijke nieuws hebben gelezen, dat Engeland to Tokio heeft geïnformeerd naar Japans bedoelin gen met China, welke informatie vermoe delijk in verband zal staan met de aankon diging van de Japanech-Chineesche confe rentie, ten opzichte waarvan een zekere on gerustheid wél niet ongegrond zal zijn. De Engelschen schijnen van plan te zijn zich voor de pacificatie van Europa thans ook wel een enkele concessie te willen ge troosten. De diplomatieke medewerker van de „Star" weet b.v., dat de Engelsdhe regee ring een nieuwe bekrachtiging van het ver drag van Locarno nopens een bijstand van luchtstrijdkrachten op het oog heeft en dat ze voorts het pact van Rome principieel wil erkennen en eventueel aan besprekin gen over waarborging van de onafhankelijk heid van Oostenrijk wil deelnemen en dat zij, in de derde plaats, ook wil deelnemen aan een collectief plan inzake foewape- ningsbeperking. In twee dezer punten worden de veilig heidskwestie in het algemeen aangeroerd, terwijl in de Britsche bereidwilligheid om deel te nemen aan een collectief plan in zake bewapeningsbeperking ook dé kardi nale kwestie van de herbewapening van Duitscthland omvat is, ook zonder dat ze met zoovele woorden is genoemd. Lava! heeft in zijn reeds genoemde Ka merrede speciaal over de veiligheidskwestie gesproken, die den Franschen van ouds zeer hoog ligt. Op Franklin Bouillons waarschu wing geen concessie te doen aan de Duit- 6ohe herbewapening en dé Duitsche revisie- politiek in het algemeen heeft Laval, vol gens het verslag dat ons ten dienste staat, niet gereageerd anders dan met de belofte, dat er te Londen geen beslissingen zullen ivallen. Op de kwestie van dé Duitsche rechtsge lijkheid en herbewapening tot op een hoog te, die overeen te brengen zou zijn met een zekere wapeningsbeperking van de vroegere geallieerde en geassocieerde mogendhe den" zal het niettemin m hoofdzaak aan komen. Om de werkelijke rechtsgelijkheid zal het hlijven gaan en dus ook om de herbewape ning. Ieder weet dat, maar het wantrou wen tegenover Duitschland en zijn eveneens Ontwapende vroegere bondgenooten is nog wel zóó groot, dat het dén Franschen inzon derheid heel moeilijk zal vallen om op dit punt logische conclusies te trekken en met de noodige beslistheid door te zetten. Een 124-jarige Uit Moskou: Het Tassagentschap meldt, Öat in de kliniek voor ouderdomspathophy- siologie in den ouderdom van 124 jaar is gestorven zekere Maschoukine. Zijn over lijden was het gevolg van bloedvergiftiging De man is 50 jaar in dienst geweest als koetsier van een grondbezitter. Later heeft hij zich met den landbouw bezig gehouden en pas sedert 1931 werkte hij niet meer. Tot de laatste dagen zijns levens heeft Maschoukine zich in een goéd geheugen en gezichtsvermogen verheugd. Hij heeft nooit alcohol gebruikt of gerookt. HET PROCES HAUPTMANN. Het kruisverhoor voortgezet Uit Flemington: Dinsdag is het kruisver hoor tegen Hauptmann voortgezet. Weder om hield de procureur-generaal zich bezig met de financieele transacties van Haupt mann. Hauptmann ontkende in 1932 na de uitbetaling van het losgeld verschillende belangrijke aankoopen te hebben verricht. Zijn reis naar Florida en ook de reis naar Duitschland van zijn vrouw hadden zij kun nen bestrijden uit zijn inkomsten uit beurs speculaties. Bij zijn goedgaande zaken was cr voor hem geen motie! de losgeldbankbil jetten in omloop te brengen. Dinsdagmiddag is de verdediging van Hauptmann er in geslaagd aan de hand van loon boekjes te bewijzen, dat Hauptmann sedert 2 April 1932 te Majestic Apartments heeft gewerkt De verdediging kreeg op grond van ideze constateering voorts de vrijgave der naar het schijnt voor den beschul digde belastende correspondentie tus schen Hauptmann en Fish, welke in beslag werd genomen bij de arrestatie van Hauptmann. HET VOORLOOPIGE DUITSCHE BESTUUR IN HET SAARGEBIED. Uit Berlijn: De \yet inzake het voorloopi- fe bestuur van het Saarland bepaalt o.m. et volgende: Aan het hoofd van het bestuur van het Saarland staat tot aan de aansluiting bij Duitschland de rijkscommissaris voor de inschakeling van het Saarland met domici lie in Saarbrücken. Hij wordt benoemd door Hitier. Hij is dg permanente vertegenwoor diger van de Rijksregeering in het Saar land en heeft tot taak zorg te dragen voor In acht neming van de door Hitier opgestel de richtlijnen der politiek. Alle bestuursgebieden vallen onder hem, voor zoo ver zij niet onder de bevoegdheid geplaatst zijn van de centrale Rijksoverheid of uitdrukkelijk toegekend zijn aan andere autoriteiten. Het congres der Sovjets Trots over den vooruitgang Uit Moskou: Het zevende congres der Sovjets is aangevangen met de beraadsla gingen over het rapport van Molötow. Tal van vooraanstaande gedelegeerden hebben het woord gevoerd. Met trots wijzen alle sprekers op de sedert het zesde congres be reikte resultaten. Ieder maal, dat de naam Stalin wordt genoemd, weerklinkt een krachtig applaus. Allo sprekers releveeroa het. volledige vertrouwen en de actieve me dewerking van de millioenen arbeiders. Tot de sprekers behoorde Kaganovi'sj, de president van het Executieve Comité vaa het district Gorki, die wijst op het. succes, dat. de industrie van dit gebied heeft te boe ken. 6S pet. der automobielen, 23 pet. der machinerieën, 11 pet der locomotieven en 55 pet. van al het papier, dat de Sovjet-Unie heeft geproduceerd, werd hier vervaardigd. Door het succes op landbouwgebied werd dit gebied van verbruiker, producent De president van de Executieve voor Mos kou wees op den vooruitgang in zijn gebied. Twee groote werken zijn daar thans onder handen: de aanleg van den ondergrond- schen spoorweg en de aanleg van het ka naal WolgaMoskou, welke de Noorde lijke met de Zuidelijke z.eeën zullen ver binden. De Jaoansch-Chineesche besprekingen De ervaringen van het verleden. Uit Tokio: Commentaar leverend op de thans aan den gang zijnde besprekingen te Nanking tusschen den Japanschen gedele geerde Ariyosji en Wang Tsjing Wei, den voorzitter der executieve Joean en maar schalk Tsjang Kai Sjek, laat het dagblad Nisji Nisji een waarschuwend geluid hoo- ren tegen een al te hoopvolle opvatting be treffende de toekomst van de Chineesch- Japansche betrekkingen. Het blad schrijft: Het is inderdaad dankbaarstemmend, dat de Chineesche leiders thans trachten de im passe te doorbreken in den Chinecsch-Ja panschen toestand, maar met het oog op de ervaringen van het verloden moet er bij de regeering op worden aangedrongen niet al xe begce- rig te zijn naar een verbreken van de tegenwoordige impasse. Het blad be handelt dan v/elke pogingen Japan heeft in het werk gesteld om de be trekkingen met China te verbeteren en hoe China geweigerd heeft daar op in te gaan, waarna het op de nood zakelijkheid wijst een wakend oog te houden op de houding van de Chinee sche leiders en iedere poging om Ja pan te misleiden te verijdelen. Civiele Iuchtbeschermingsoefe- ningen in Duitschland Op groote schaal. Uit Berlijn: Van 19 tot 22 Maart vinden te Berlijn civiele luchtbeschermingsoefemngen plaats in een omvang, zooals zij in het Duit sche Rijk nog niet gehouden zijn. Het gaat daarbij om oefeningen, waaraan de geheele bevolking, benevens alle verkeersmiddelen zullen deelnemen. Giftige alcohol Elf personen, waaronder verscheidene vrouwen, zijn sedert Maandag in Glovers- ville, in den staat New-York, tengevolge van het gebruik van giftige alcohol overle den. Talrijke personen zijn nog ziek, drie hunner verkeeren in levensgevaar. In de laatste, dagen zijn dus in Gloversville en Utica ruim 30 personen na het gebruik van giftige alcohol omgekomen. De federale en stedelijke autoriteiten zijn er nog niet in geslaagd de oorsprong van de giftige alco hol op te sporen. Reeds 49 dooden Nader wordt uit New-York gemeld: De door gewetenlooze smokkelaars in den staat. New-York verkochte methyl-alcohol heeft nog meer slachtoffers tengevolge gehad. Te Utica zijn 17, te Gloversville tot nu toe 32 personen om het leven gekomen. Voorts zijn 20 personen, die „symptomen van een naderenden dood vertoonen", in speciale barakken ondergebracht, waar men al het mogelijke doet om hen in het leven te houden. Het verloren goud Tien staven terecht Uit Parijs: De goudzending, welke Zater dag tijdens een hovigen storm uit een toe stel, dat van Parijs op weg was naar Lon den, was gevallen, is in een open veld ge vonden in de buurt van Oisement (Sommc). Door de hevige schommelingen, welke het toestel had gemaakt., was het goud met bagage der passagiers op den bodem van het toestel terecht gekomen en wel met zoo'n kracht, dat het er door viel. Dinsdagmiddag heeft een boerin op haar grond stukken van een kist gevonden. Zij waarschuwde de gendarmerie. Een inge steld onderzoek bracht aan het licht, dat de goudstaven zich op het terrein moesten be vinden. Eerst vond men geen enkel spoor, doch toen men In den hardbevroren grond tot 75 C.M-. diepte was gekomen, vond men de eerste staven. In het geheel zijn tien sta- ven terecht. Vereen. Staten treden niet toe tot Haagsche Hof De senaat afwijzend. Uit Washington: De Senaat heeft het voorstel in zake de toetreding van de Ver- eenigde Staten tot het Permanente Hof van Internationale Justitie te 's-Gravenhage niet geratificeerd. Voor de toetreding stemden 52 senatoren, ertegen 36. Aangezien voor ratificatie een tweederde meerderheid noodzakelijk is, is het voorstel tot toetreding tot het Haagsche Hof derhalve verworpen. DREIGENDE ALGEMEENE MIJN WERKERSSTAKING IN BELGIE. Uit Brussel: De Centrale Commissie van Mijnwerkers is gister alhier bijeengekomen Besloten werd een buitengewoon mijmver- kerscougres bijeen te roepen ln begin Febr., teneinde te beraadslagen over den toestand en zoo noodig alle schikkingen te treffen met het oog op een algemeene mijnwerkers- staking per 4 Februari a.s. Slecht weer op komst! Regen, wind, hagelbuien Zij zijn te verwachten in dezen tijd van het jaar. En dat beteekent het gevaar van griep. U kunt U daar gelukkig krachtig tegen wapenen, dank zi] Aspirin. Als U zich eens niet heele- maal fit voelt - neem Aspirin! Dan heeft de griep de minste kans. I jaagt de griep op de vlucht Saarlanders in den Rijksdag De wet op de vertegenwoordiging afgekondigd. Uit Berlijn: Teneinde zichtbare uitdruk king te geven aan den terugkeer van het Saargebied naar Duitschland en den Saar landers de toekomende vertegenwoordiging te geven in den Rijksdag, heeft de Rijksre- geering een wet afgekondigd, waarin be paald wordt, dat de op 12 November 1933 gekozen Rijksdag met zooveel afgevaardig den zal worden uitgebreid als het getal 60.000 gaat op het aantal stemmen, dat op 13 Januari voor aansluiting bij Duitschland is uitgebracht. D.w.z. dat in den Rijksdag acht Saarlandsche leden hun intrede zullen doen, die benoemd zullen worden door Adolf Hitler op voorstel van den Rijkscom missaris voor de aansluiting van het Saar gebied uit de Rijksdagkiezers in dat gebied. De Fransche oud-strijders Uit Parijs: De voorzitter van het Croix de Feu, overste de la Roque, heeft Maandag avond een redevoering uitgesproken, waar in hij nog verklaarde, dat men zijn veree- niging van nu af aan schouder aau schou der zou zien met den nationalon bond van oudstrijders. Van samenwerking met de Action Franchise en het z.g. Nationale Front (Solidarité Franyaise en Jeunesso Patriottique) kan geen sprake zijn. MLTNGASONTPLOFFING. Uit Charleroi: Gistermorgen heeft zich een mijngasontploffing voorgedaan in de mijn van Marcienne-Docherie. Een mijnwerker werd gedood, twee anderen werden zwaar gewond. BINNENLAND. Nationaal Koningin-Moeder Herdenkingsfonds Minister Slotemaker's radio-rede. Gisteravond heeft Minister Slotemaker de Bruine voor de microfoon een rede ge houden ten bate van het Nationaal Konin gin-Moeder Herdenkingsfonds. Spr. wees er op, dat dit fonds wordt gevormd tot steun van on- en minvermogeiflle tb.c. lijders. Hun verpleging blijft noodig, om dat het gevaar blijft rondsluipen. Een op wekking tot steun biedt te eerder kans, omdat deze gevreesde ziekte geneesbaar is. Nieuwe inspanning om geld beschikbaar te krijgen, is uiterst aanbevelingswaardig, omdat de inkomsten worden bedreigd. In dien gij meehelpt om het fonds te vormen, past gij uw daad in in het werk, dat zeer velen op het terrein der tuberculosebestri] ding reeds verrichten. Gij werkt bovendien mede om een stuk levensarbeid van de Koningin-Moeder te bestendigen. Wij wil len Haar dankbaar blijven gedenken: maar het is al te goedkoop, wanneer wij dit niet doen door middel van een daad, dat is van een geldelijk offer. Ik doe een beroep op u om de nagedach tenis van Koningin Emma, om het mooie werk der tuberculosebestrijding en terwille van zoovelen. die hun krachten en hun kun de ter beschikking stellen van dezen schoo- nen arbeid en die het verdienen, dat gij met de daad hen schraagt. Burgemeester De Vlugt terug Burgemeester Dr. W. de Vlugt, van Amsterdam, die zooals men weet een reis naar Rusland heeft gemaakt, is gister avond met den Duitschen D-trein via Ber lijn uit Moskou in de hoofdstad terugge keerd. Naar hij verklaarde had hij zijn vacantie onderbroken om de gemeenteraad* zitting te presideeren, en lag het in zijn voornemen nog enkele dagen verlof te nemen. Het conflict in het Amster- damsche bakkersbedrijf In een dezer dagen gehouden, druk be zochte ledenvergadering van de Christelijke Bakkersgezellenorganisatio te Amsterdam, is met groote meerderheid van stemmen het bemiddelingsvoorstel van den wethou der voor de levensmiddelen-voorziening, mr. G. C. J. D. Kropman, aanvaard. De tolheffing op de nieuwe bruggen Een Zwolsch initiatief. De burgemeester van Zwolle heeft de ge meentebesturen van Zwollerkerspel, Hattem, Oldebroek, Elburg, Doornspijk en Heerde, be nevens de K. van K. van Noord-Overijssel uit- genoodigd tot een bespreking van de tolhef fing op de brug over de IJssel bij Katerveer. Protest der B.B.N. De Nederlandsche bond van bedrijfsautohou ders heeft een protestvergadering uitgeschre ven tegen Zaterdagmiddag a.s. in Musis Sacrum te Arnhem, waar de voorzitter den bond, de heer A J. Ten Hope, zal spreken over: tolheffing op de bruggen beteekent noodige, zware lasten op het bedrijfsleven. Verkiezing Prov. Staten De C.-H. candidaten in Tlel. De candidatenlijst van de Christelijk Histo rische Unie voor de a.s. Statenverkiezingen luidt in den Statenkieskring Tiel als volgt: 1. Mr. W. F. F. baron van Verschuer, Beesd; 2. H. de Liefde, Culemborg; 3. Mr. J. van Nes, Tiel; 4. J. A. den Hartog, Dodewaard; 5. A. van És, Herwijnen; 6. Joh. Lokhorst, Driel; 7. C. J. M. Brouwers, Varik; 8. G. Schouten, Culemborg; 9. O. Soede, Zoelen; 10. H. J. Knoppers, Heteren. De C.-H. Centrale Noord-Holland. Van de drie Christelijk Historische leden in de Provinciale Staten, die op het oogen- ik voor Amsterdam zitting hebben, t.w. Mr. L. M. de Jong Schouwenburg, Mr. J. F. Franken en mevr A. L. A. Ringeling-Verhoeff, hebben de beide laatstgenoemden eenige maanden geleden te kennen gegeven, dat zij zich voor een herbenoeming niet meer be schikbaar stelden. Hunne plaatsen op de candidatenlijst, waarmee de C.-H. Unie bij de a.s. verkiezingen hoopt uit te komen, zijn thans toegewezen aan Jhr. F. J. E. van Lennep en den heer J. H. V. Riemens, welke laatste vroeger reeds Statenlid is geweest. De A.-R. lijst voor Goes. De Centrale A--R. kiesvereeniging in den kieskring Goes heeft de volgende candidaten lijst samengesteld voor de Prov. Statenver kiezing: 1. C. P. Vogelaar Sr. te Krabben- dijke (aftr.); 2. J. A. Dominicus te Wemel- dinge (aftr.); 3. A. de Lange te Goes; 4. J. Hommes te Nieuwdorp; 5. C. Haverhoek te Krabbendijke; 6. Ds. A. M. Fransen te Biezelinge; 7. Mr. J. W. Goedbloed te Goes; 8. R. Zuidema te Goes; 9. A. Vingerling te Goes; 10. P. J. Keizer te Wemeldinge. met een crediet van f 750.000 gesteund, het geen ook onherroepelijk inhoudt, dat de regee ring het grootste belang heeft bij alle pogin gen om het afzetgebied te vergrooten en deze zoo noodig krachtig zal moeten ondersteunen. AI mogen wij niet op de feiten vooruit loo- in Katwijk zoowel als in IJmuiden ver trouwt men erop, dat met een krachtige pro- nda en een uitgebreide vischfileteering- industrie de vraag zal rijzen. Tenslotte kan het Rijk al iets doen door het ,eger en andere onder haai* invloed staande instellingen meer dan tot nog toe het geval is, van visch te voorzien. Reedt) dit laatste zal onmiddellijk eenige verlichting geven. Distributie van groenten aan werkloozen Spoedig verdere uitbreiding. De in November van het vorig jaar door den Minister van Sociale Zaken in uitzicht gestelde distributie van goedkoope groenten aan werkloozen Ls door de Nederlandsche Groenten- en Fruitoenitrale ter hand ge nomen. Voorloopig werd een proef genomen in enkele gemeenten. Ln de paar weken dat het distributie-systeem thans werkt, is ge bleken, dat het systeem voldoet en dat de proef als geslaagd kan worden beschouwd. De Nederlandsche Groenten- en Fruit centraio levert de producten in een ruime sorteering en in prima hoedanigheid aa: gemeenten. Op dit oögenblik worden zes ver schillende soorten beschikbaar gesteld, zoo dat er voldoende variatie in het menu ge bracht kan worden. De kwaliteit van het geleverde product wordt door de uitvoer dei's der distributie zoowel als door de werkloozen geroemd. Zooals indertijd door den Minister is me degedeeld, worden de goedkoope groenten uilsluitend gedistribueerd voor de gestcun- den. Het is dc taak der gemeenten nauw keurig toe te zien. dat alleen de menschen die door hun lage inkomsten practisch niet in staat zijn groenten te koopen, van de goedkoope groenten gebruik kunnen maken. Bij het thans in enkele gemeenten be proefde systeem ls dit bereikt door het uit geven van bons aan de werkloozen. Alleen op deze bons zijn de groenten verkrijgbaar. De practische ervaring van de enkele we ken heoft geloerd dat het welslagen van de distributie verzekerd is, als de werkloo zen zelf en de gemeenten die voor de dis tributie moeten zorgen hun volle medewer king verleenen. Verwacht mag worden, dat spoedig uit breiding aan het plan kan gegeven worden zoodra meer gemeenten er aan deel nemen. Twee ideèele dingen worden er mede be reikt: een voedzaam volksvoedsel wordt ver deeld dd.-ir waar bet gebruikt kan worden en de tuinder vindt een afzet voor zijn dik wijls onverkoopbaar product. Logger- en trawlvisscherij Overleg tusschen Katwijk en IJmuiden Naar aanleiding van de dezer dagen gepu bliceerde artikelen over het LJmuider trawl visscherij bedrijf kregen wij een uitnoodiging om ook eens in Katwijk te komen, teneinde zich nader op de hoogte te stellen van functie, die de .Joggers" voornamelijk des winters in de trawlvisscherij vervullen. ReecV? in den tyd van de zeilloggers werd de trawlvisscherij door dit type schepen be oefend. Men moet ei"enlijk bij deze kwestie drie soorten loggers onderscheiden, ten eerste haringloggers, die uitsluitend de haringvis scherij beoefenen, ten tweede loggers, die de haringvisscherij in het seizoen beoefenen en bovendien de trawlvisscherij en ten derde log o-era, die uitsluitend op trawlvisscherij gaan. Op het oogenblik kunnen vele visschers op de haringvloot geen werk vinden, terwijl de trawl visscherij iets loonender is. Daardoor ontstaat de eigenaardige toestand, dat schippers, dik wijls in combinatie met anderen een oude log ger koopen en voor de trawlvisscherij uitrus ten. Op het oogenblik zijn er in Katwijk ruim 25 van dergelijke schippers-reeders, d.w.z. ree- ders van één schip. Het personeel op deze schepen is soms aandeelhouder. Wy zien hier dus in meerdere of mindere mate een terug gang tot de oude vorm van de familievissche- rij; een teruggang, die toch in deze tijd zeer zeker geen aanbeveling kan verdienen. Overleg tusschen Katwijk en IJmuiden. De exploitatie van een logger, ook die uit sluitend ter trawlvisscherij vaart is doorgaans goedkooper dan een stoomtrawler. Niet in het minst hierdoor zijn de Katwyksche loggers staat goedkoope visch op de Urmu'densehe markt aan te voeren, hetgeen oogenblikkeliik een schadepost is voor het IJmuider reedërij- bedrijf. Het besef echter dringt ook hier steeds sterker door, dat het visscherij-bedrijf welis waar aan havenplaatsen is gebonden, doch niettemin een nationale tak van nijverheid is en dat tusschen plaatsen als Katwyk er Umuiden inzake de trawlvisscherij wel dege lijk overleg zal moeten worden gepleegd. Het beste if), zoo zei men ons van zeer gezaj" bende zyde in Katwijk, dat er een orgaan zal worden gesticht, waardoor beter en sterker dan tot nog toe de gemeenschappelijke belam zouden kunnen worden besproken en doorge- Het binnenlandsche afzetgebied. Ook voor het Katwyksche bedrijf is het van het grootste belang, dat het binnenlandsche afzetgebied, zooveel mogelijk wordt uitge breid, een visschconserveeringsindustrie is noo dig. Bovendien zal men moeten overgaan tot de bouw van distributie-centra (koelkasten e.d.). Dit zou, vooral in het belang van Kat wijk, Scheveningen en Vlaardingen, gepaard kunnen gaan met een vergrooting van het binnenlandsch afzetgebied der haring. Hoewel in de laatste tijd het haringverbruik sterk is toegenomen is dit nog lang niet evenredi"- aan dat van België en Duitschland. Do regeering heeft, zooals bekend is de haringvisscherij Gemengd Nieuws. Prinses Juliana met haar vrien dinnen in de derde klas wagon In de Avondpost wordt het volgende mee gedeeld: In den trein, welke Donderdagmorgen 10 uur van Rotterdam D.P. naar Amsterdam vertrekt, zitten in een derde klas wagon groepjes vroolijk pratende jongedames. Als Den Haag bereikt is en de trein met donderend geweld onder de stat.onsoverkap ping duikt, om daarna knarsend tot stilstand te komen .zijn enkele dames voor de ramen gaan staan en dan klinkt het plotseling: Daar zijn ze! Met wuiven en wenken wordt de aandacht van een groepje wachtende vriendinnen ge trokken Er ontstaat contact, men begint op het perron hard te looperdringt zioh dooi de portieren en dan volgt een alleraardigste begroeting, ietwat luidruchtig, maar innig gemeend. Het is nu nog rumoeriger in den wagon dan vóór Den Haag. Men heeft elkaar ook zooveel te vertellen, dat hebben jonge dames trouwens altijd. De trein is alweer in bewoging eer men tot de ontdekking komt, dat er plaats te kort is Maar wat zou dat, 't is maar een klein eindje, en één der dames, die wel het jo viaalst was komen binnenstuiven en ook wel met de grootste hartelijkheid was vangen, zet zioh op de koperen leuning van één der banken, onderwijl druk pratend en informeerend en mededeelend in de alge meene vreugde. Twee heeren, die al van Rotterdam af de uitbundige groepjes hadden geobserveerd, ging toen een licht op. Er is vandaag reünie ln Leiden, dat is waar ook. En dc Prinses zou ook komen. Nou je 't zegt, ja, ik herinner me zo iets gelezen te hebben. Dan plotseling geeft dc één den ander een raken opstopper. Ben je niet lekker? Geen antwoord. De mishaudelde kijkt zijn vriend eens goed aan en ontdekt dan een paar groote, verwon derde. starende oogen. -— Ben je niet lekker? herhaalde hij. Nog geen antwoord. Met een welgemikt trapje op zijn vriends likdoorns hoopt hij meer succes te hebbeD dan met woorden. En hij heeft dit „goed bekeken", er volgt fluisterend: We zitten naast de Prinses! Er is tot Leiden tusschen de beide heeren geen woord meer gesproken. Zij kwamen oogen en ooren te kort en het eenige dat hen nog even kon afleiden was het verbaas de gezicht van een eerzamen landman, die eveneens ..ce" ontdekking had gedaan en nu behalve zijn oogen, ook z'n mond in een zuiveren cirkelvorm liet bewonderen. Te Leiden aangekomen was het vermake lijk, hoe al'e belangstellenden zich hadden opgesteld, daar waar de eerste en tw""1» klas wagons stopoen. En Prin°es Ju' had daar zelf het meeste pleiz'er in, want vrooiijk stapte zij met haar oud-studie-vnen dinnen uit de derde klas en zij kon zich vrijelijk m de massa reünisten verloren laten gaan. En zich weer echt ve-heugen in een paar zorgelooze dagen, vrij van étiquette, vrij van al Ier'ei plichtplegingen, vnjals een gewoon menschcnkind. Weerbericht Het dunne pültj<» geeft den vongen stand oi Hoogste stand te Valentia 770.3. Laagste stand te Isafjord 737.9. Stand vanmorgen halftwaalf 766.0. WEERVERWACHTING Meest matige W. tot N.W. wind, .zwaar bewolkt tot betrokken, weinig of geen neer- s'ag, lichte dooi in het W. on N., in hot Z. en O. lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie, die zich gistermorgen bij IJsland aankondigde, trok tusschen dit eiland en Groenland en nadert thans Jan- mayn. Een secundair daal gebied volgde een meer zuidelijker baan en deed de barometer sterk dalen in de Noorsche omgeving. Dit had ten gevolge dat op de Noordzee de winden naar W. omgingen, waardoor langs de kust de dooi inviel. Op het vasteland en in Midden-Zweden nam echter bij helderheid en windstilte de vors* nog toe In het N.W. en op de Britsohe eilanden steeg de temperatuur en komt geen vorst meer voor. In Duitschland is de heele at mosfeer nog onder het vriespunt. In ons land ■wijst alles op indringen van warme en voch tige luoht in de hoogere atmosfeerlagen. Gevolg van deze veranderingen zal zija langzaam voortgaan van do dooi van de kust naar het binnenland met kans op lichte regen en ijzel langs de vorst lijn TEMPERATUUR Stand vanmorgen hal1 Twaalf 0.8 C. 81 JANUARI. Zonsopgang 7.46 n"r, zonsondergang 4.42 uur Maan op van. 5.33 uur, onder nam. 0.22 uur VOERTUIGEN WOB1™;*! HUN LICHTEN OP HEBBEN 31 JANUARI. Van 's avonds 5,12 uur tot 's morgens 7.14 oor Jeugdige dievenbende ARRESTATIES TE GARDEREN EN iN DEN HAAG Naar men zich zal herinneren, is eenigen tijd geleden door de politie te Bodegraven een aantal jongelui aangehouden, die er van verdacht werden, verschillende inbraken op hun geweten te hebben. Het waren jongens, van omstreeks 20 jaar oud, allen wonende in Den Haag en die per auto er op uittr-vtken en in den meest letterlijken zin van het woord alles stalen wat los en vast was. De politie moest hen echter vrijlaten omdat er op dat. oogenblik weinig bezwarends tegen hen in te brengen was. Toen de Haagsche politie den volgenden dag echter kennis van het voor gevallene kreeg, wist zij dadelijk welk vleesch zij in de kuip had. Het betrof hier immers een troepje jongelui, op wie de politie al ge- ruimen tijd het oog had en die zij van een serie groote en kleine diefstallen verdacht. De tijd om in te grijpen achtte de politie even wel nog niet gunstig. Gisternacht zyn echter in Garderen by Apel doorn drie leden van bovengenoemde bende aangehouden. In genoemde gemeente passeer de een auto, een two-seater, waarin een sur- veilleerend veldwachter drie personen consta teerde. De chauffeur van de auto maakte zich aan een verkeersovertreding schuldig, t en werd deswege door den veldwachter gesom meerd te stoppen. Het bleek, dat de jongens zich niet voldoende konden legimiteeren, waar op zy naar het politiebureau gebracht wer den. Van daar uit stelde men zich met de Haagsche politie in verbinding en hier be greep men dadelijk, dat men de hand gelegd had op eenige leden van de Haagsche bende. Men raadde den Gardercnschen veldwachter aan de auto eens wat nader te bekh'ken om dat er zich wellicht voorwerpen van dief stal afkomstig in zouden kunnen bevinden. Dat onderzoek leverde inderdaad iets op. ln den wagen bevond zich een reservewiel, dat niet bij de auto hoorde en waarvan de jon gens de herkomst niet op bevredigende wijze wisten aan te geven. Zy zijn voorloopig in arrest gehouden. De Haagsche politie, die wist dat er nog een vierde in het spel was, arresteerde dezen, jongen gisterochtend te Den Haag. Het zondenregister van deze jongelui geeft wel zeer duidelijk aan met hoeveel brutali teit zij te werk pleegden te gaan. Een volle dige opsomming te geven van alle groote sn kleine inbraken en diefstallen waarvan de politie hen verdenkt, zal niet wel mogelijk zijn. O.m. verdenkt men hen ernstig de hand te hebben gehad in den inbraak in Wassenaar, in Gouda, in Halfweg by Amsterdam, in Alnhen aan de Rifh enz. Ock van benzino- diefstallen, door middel van het aftappen van reservoirs worden zij verdacht. De politie zet het onderzoek voort. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Voric Heden Vorig RhMnfelden 1.67 Gfluh 1 61 1-48 Brelsach 0.fi4 Fins 1.48 1 fllï K-hl LfiO 1 Pfi Cohlens 2.1 S Mflxnn P.'iS 3.08 Trier 1.82 1-«=S Oiedeshelm 0.87 0 97 Reiden 2/>7 2-0 Mannheim 1.93 2-04 Dnsaeldorf 1.49 1.99 I.ohr l.wn 1-99 Rshrört 0.7R fjft Malnz -0 21 0.20 Wesel 0-6° O.°0 Hingen 1.42 Ii40 Emmerik 1.87 1.55 Lobith 10.78 10 50 Kampen -0/8 -0 02 Nijmegen 8.87 8.11 Ejsden 47.39 47.6 •St Andries 2.78 254 Maastricht 42.21 42.43 Arnhem 8-25 8.03 Grevenbicht 29435 29 60 Vreeswijk Iw (J.40 0, 9 Venlo U.89 12,59 Wester voor Deventer HOOGWATER NED ZEEHAVENS 81 Januari De fzijl 7.19 0.i 8 DellevoetsL 12.42 Terschelling 4.3.1 17.24 WLli.mstad 0.04 12.38 hsu.ingen 6.26 18.10 Brouucrsh. 10.64 23,40 Den Leider 3.05 16.00 Zierikzee ll.'Ju 1,minuien 11.56 Weuieldinge 11.44 Hoek v. Roll. 11.07 83rf0 Vhssingen .0 04 22,47 ochevi-ningen 11.17 Terne iumeiiiam 0.32 12.56 Haus\ EEN HARDHANDIG MAN AANGEHOUDEN De politie vaJi het bureau Singel te Am sterdam, heeft 's nachts een man aangehou den, wiens aanhouding was verzocht door de politie te Den Haag. De aangehoudene is de Curaoaoenaar W. W. R., die zich te Den Haag had schuldig gemaakt aan poging tot zware mishandeling. Zijn aanhouding is ge schied in een woning in de buurt van het Rembrandtsplein. De arrestant is naar Den Haag op transport gesteld. GEVAARLIJK SPEL Na schooltijd waren te Bussum eenige jon gens van de Mulo-school aan het „kooten", waarby een steen rechtop wordt gezet, die dan met andere 6teenen moet worden omver geworpen. De 14-jarige Z. werd daarbij door een steen tegen het hoofd getroffen. In em- stigen toestand is hij naar de Majellastichting overgebraiSit, waar operatief moest worden ingegrepen. VERDRONKEN Te Maastricht is de 45-jarige R. door de duisternis misleid, in het kanaal Maas trichtLuik ter hoogte van de Enci fabrie ken geraakt en jammerlijk verdronken. R. was ongehuwd. Zijn lijk is opgehaald. Te Lexmond is de 40-jarige F. de L. in een sloot achter zijn woning geraakt en ver dronken. De ongelukkige, die een vrouw en drie kinderen achterlaat, was lijdende aan vallende ziekte. GROOTE MAALDERIJ IN VLAMMEN. De brandweer machteloos. Te Batmen (Ov.) is hedennacht door onbe kende oorzaak brand ontstaan in de groote maalderij en graanhandel van de Batmensche Coöperatieve Landbouwvereeniging. Toen de brand werd ontdekt stond de wind molen reeds in lichterlaaie, terwijl spoedig de vlammen door afstortingen van het rieten molenomhulsel oversloeg naar de naast de molen gelegen kunstmestloodsen van het graanpakhuis. De brand was zoo hevig, dat het geheele dorp in gloed werd gezet. De brandweer kon tegen de vlammenzee niets uitrichten en hield zich slechts bezig met het nathouden van de belendende perceelen, waardoor deze, mede dank de gunstige windrichting, konden worden behouden. Slechts de kantoren en de machinekamer van het gebouw bleven gespaard. In deze afdeelingen ontstond echtei groote waterschade Alles wa6 verzekerd. Hedenmorgen werden reeds maatregelen getroffen tot het oprichten van een hulpge bouw teneinde het bedrijf te kunnen voort' zetten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2