Jlintwr £Viteil)t Gteitraitt Kimndelss Dagelijks verschijntnd Nieuwsblad voor Leiden 5n Omstreken Concentratie van Bijzondere Scholen Geweldige brand te Culemborg liAGGEH abonnementsprijs!: Pei kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cL met Zondagsblad 7ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5388 Bureau: Breestr-iat 1Z3 Teletoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 30 JANUARI 1935 15e Jaarganq 9bbertentieprijjtn: Van I tot 5 regels 1.17'/* Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentièn per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'I bureau wordt berekend 0.10 «A na. De belangstelling, die er. ongetwijfeld in breede kringen van ons volk is voor de po gingen tot concentratie van bijzondere scho len, kan uit aard van het karakter dier po gingen niet spoedig en ook nog niet ten vol le bevredigd worden. Eenerzijds toch is er de tijdroovende (maar meest doeltreffende) weg der besprekingen met de organisaties, waarbij de scholen zijn aangesloten; anderzijds heeft men hier te doen met soms decenniën oude werkelijk heden, die zich niet zoo gemakkelijk laten weg-concentreeren. Er hebben ons vragen bereikt, die, gevoegd bij hetgeen men ongevraagd te hooren of le iezen krijgt, ons aanleiding hehben gege ven, hier en daar ons licht op te steken, teneinde een globalen indruk te krijgen van den stand van zaken. De algemeene indruk van wat wij verza meld hebben is, dat de concentratie van de Prot. Chr scholen schoorvoetend voortgang heeft, dat in enkele gevallen tastbare re sultaten bereikt zijn, dat in meerdere ge vallen de onderhandelingen nog gaande zijn en dat in vele gevallen de concentratie- pogingen gestremd liggen. Deze stand van zaken behoeft werkelijk niet te verbazen. Op zichzelf reeds is de op heffing van een school wij hebben dat onlangs in de Schoolrubriek met het voor beeld yan een openbare school aangetoond een pijnlijke zaak, en dat werkelijk niet alleen voor de kinderen. Tweedens hebben we hier te doen met -factoren, die voor de betrokkenen hooger liggen dan de onderwijs technische, materieele en locale afstands-vra- gen, welke er aan te pas komen. Hierbij worde niet alleen gedacht aan richtingsverschillen, kerkelijke ambities, e.cl. Ook niet alleen aan historisch gegroeide, niet meer te ontwortelen, plaatselijk met al le vezelen vastliggende verhoudingen. Er zijn ook andere bezwaren. Zoo al een niet groote school in een bepaald dorp of dorpje voor concentratie uit technische overwegin gen geconcentreerd kan worden met een of twee andere, dan kan het zijn, dat het op heffen van die school gelijk staat met het prijsgeven van een Evangelisatiepost, waar door alle invloed van het Christendom op zulk een plek wegvalt. Of een ander voorbeeld: als tusschen twee, tot concentratie voorgedragen scholen, nog twee kleinere openbare liggen, die niet geconcentreerd worden, dan wordt een be roep gedaan op meer dan redelijke verwach tingen. En voorts: de gevallen zullen niet zeld zaam zijn, dat men (gesteld de concentratie werd door bezuinigingsnoodzaak geëischt) liever zich opnieuw geldelijke offers ge troost om geheel voor eigen rekening een school te handhaven, dan haar te concen- treeren in een voor haar bestuur onaanneme- Ujken vorm. In dit opzicht verkeert het Prot Chr. on derwijs in gansch andere omstandigheden dan het openbare en het R.K. Er zijn nu eenmaal onoverbrugbare kloven en er is nu eenmaal een millioenencijfer, waarin de worsteling om de school met den Bijbel tot uitdrukking komt. Dat desniettemin con centraties tot stand worden gebracht, be wijst de bereidwilligheid, om het moge 1 ij k e te doen. Dit mogelijke Is aldus voorbereid: Toen de Minister van Onderwijs van -de organisaties (C.N.S., G.S., C.V.O., enz) ver nomen had, dat zij bereid waren, medewer king te verleenen in den zin van interme diair, heeft hij hun (d.i. aan den School raad, C.V.O. en de groep scholen der Geref. Gem.) een schema voorgelegd, omvattende 5Ó0 Chr Scholen met 219 concentratie-moge lijkheden. D.w.z.: wanneer al die mogelijk heden werkelijkheden werden, zou er onge veer 10 pet der Chr. scholen (er zijn ci pl.m. 2100) opgeheven zijn. De samenstelling van deze lijst berustte op louter technische overwegingen; het lag vanzelfsprekend buiten de competen tie van den Minister (i.c. van zijn inspec teurs), om de r i c h t i n g s-verhoudingen in zijn bestek te betrekken. (Dat er nochtans ergens een inspecteur voorstelde, een Geref., een Herv. en eenRoomsche school te vereenipen, illustreert wel, dat op dit ter rein nog eenig tekort aan inzicht kan voor komen.) In November 1934 zijn de betrokken school besturen door de organisaties in kennis ge steld van de gewenschte concentraties en sindsdien is men regelmatig bezig, naar het mogelijke te streven. Naar het m og e 1 ij k e, want hét mag met blijdschap geconstateerd worden: nergens stuit men op onwil zonder meer. in menig geval is en wordt volle be reidwilligheid getoond, al neemt dit natuur lijk niet weg, dat de voltrokken concentra tie een offer vergt van hooger waardij dan cv. financieele offers. Maar en nu komen wij tot een der oor zaken, die o.i. den voortgang der concentra tie zouden kunnen vertragen, althans haar tempo zouden kunnen remmen: juist omdat er offers van hooger orde worden gevraagd, staat men to.v. de financieele zijde der zaak Voor groote moeilijkheden. Moeilijkheden, die voor een groot deel vast liggen in de o n- zekerheid, waarin men verkeert omtrent de houding der Regeering t.o.v. de waarden, welke in gebouwen, waarborgsommen, obli gatieleningen, enz: verankerd liggen. Zeker, er is een uitspraak van den Minis ter, dat men deswege niet bevreesd behoe'* te zijn; en in de Memorie van Antwoord op het V.V. der Eerste Kamer kan men lozen, dat er wettelijke maatregelen zullen geno men moeten worden t.o.v. de financieele ge volgen der concentratie. Maar wat uitblijft is een concrete toezegging van den Mi nister, waaruit men concludeeren kan, of de concentratie, waartoe men in be ginsel bereid was, kan doorgezet wor den. Wij zeggen dit niet in het vage: er zijn schoolbesturen gereed tot handelen, maar zij durven niet voortvaren; er is zelfs al in één geval ontslag aan het personeel beschreven. Van deze gesteldheid getuigt ook de brief, dien we dezer dagen ontvingen van Ds. M. van Grieken, den voorzitter van C.N.S., wel ken we hier in zijn geheel laten volgen: Geachte Redactie Mag ik door middel van Uw veel gelezen blad een vraag doen, welke, naar ik meen, met het oog op eventueele concentratie van bijz. scholen, van 't grootste belang is. 't Haakt de financiën van onze scholen, die eventueel willen en kunnen concentree- Wordt het geen tijd, dat de Regeering zich uitspreekt, wat de Besturen van op te hef fen scholen, wat de financiën aan ga a t, mogen verwachten ais tegemoetko ming.of vergoeding wanneer de schooi ver dwijnt? Ik weet wel, dat hier Gemeentebelangen geraakt worden wat de gebouwen betrelt Maar moet er dan niet een regeling komen door het Rijk waarbij de Gemeenten op dracht krijgen in deze? Want onze Besturen kunnen toch maar niet mede werken tot concentratie van twee of drie scholen tol één, als men niet weet, wat er met de gebouwen, de financii -le verplichtingen, de schulden moet gebeuren. Voor het openbaar onderwij* wordt alles uit de publieke kas. gedragen, maar onze Schoolverenigingen kunnen niet concentreeren, indien de Regeering hier niet de helpende hand biedt Hebben onze Schoolbesturen er geen recht op, dat de Regeering eerst officieel, cn liefst spoedig, spreekt, alvorens er door de Bestu ren besluiten genomen worden? Zou Uw blad, Geachte Redactie, in deze willen medewerken, dat we spoedig iets uit Den Haag hooren? Zij 't in gunstigen zin. Dan kunnen onze Schoolbesturen, waar 't noodig en wenschelijk is, hun plannen ver der uitwerken en hun besluiten nemen. Men mag toch niet vergen, dat men besluiten neemt, wanneer men absoluut niet weel, wat het aan consekwenties of wel finan cieele gevolgen meebrengt? Met dank voor de plaatsing, Uw dw M. VAN GRIEKEN. Gegeven de inhoud van dezen brief en het hierboven besprokene, hebben wij gemeend, de kortste weg te moeten nemen en in Den Haag aangeklopt bij Minister Marchant zelf. Ook nu beriep deze zich op zijn algemeene verzekering: geen vrees, dat komt wel in orde. Maar wij wilden gaarne wat meer hooren en vroegen: of er een wetsontwerp te verwachten is, waar in de bedoelde voorzieningen geregeld zijn. 's Ministers antwoord luidde: „Zoodra het noodig blijkt, dien ik zulk een ontwerp in". Welnu, op grond van ons onderzoek mogen wij den Minister met den mees ten nadruk verzekeren: die noodzaak i s er reeds; wij verwijzen slechts naar de hierboven genoemde plannen van schoolbesturen, die wachten op zeker heden. Er is echter meer. Wij hebben den Minister ook andere feiten medege deeld (bijv. het terugvragen van hun geld door obligatiehouders, die onge rust zijn over den financieelen afloop) en aan Z.Exc. gevraagd: „Is het U niet mogelijk, binnenkort in een of ande ren vorm te publiceeren, welke maat regelen U zich voorstelt tè nemen?" De Minister antwoordde: „Ik zal dezo zaak overwegen en zulk een vorm zoe ken". (Het woord „binnenkort" kwam ons van de lippen, omdat de vraag reeds sedert October j.L op antwoord wacht) Nu leze men in des Ministers antwoord n o c h de bekende algemeene kluitje-in-'t riet Satz, noch de belofte van een ommegaande afdoening tot aller onmiddellijke en volko men tevredenheid. Wij hebben reden om to verwachten, dat dit Ministerieele woord zeer binnenkort zal ingelost worden. Want en dit worde met ernst den Mi nister gezegd: het offer dat gij vraagt, zal gebracht kunnen worden, ook naarmate blijkt dat de financieele consequenties aanvaard worden door de overheid, die ze vraagt. De ideëele consekwenties zijn groo- ter en in menig geval zóó groot, dat men de concentratie niet kan doortrekken. Waar dit wel kan, wacht men. Binnenland EERSTE KAMER EN WATER STAATSVRAAGSTUKKEN Krijgt Rotterdam brug of tunnel? Beheer der K.LM. Verschenen is het voorloopig verslag der F.erste Kamer over de begrooting van wa terstaat voor 1935. De commissie van rapporteurs spreekt er haar diepe leedwezen in uit o\er het ver scheiden van minister Kalff. In deze omstandigheden heeft zij haar verslag beperkt tot het weergeven van de louter zakelijke opmerkingen, bij het afdee- lipgsonderzoek gemaakt Volgens verscheiden leden valt een zekere stroefheid van de zijde van het departe ment niet te miskennen bij de behandeling der Zaken. Men krijgt vaak den indruk, dat gevraagde inlichtingen niet dan met eeni- gen tegenzin worden verstrekt en dat bij de oplossing van hangende vraagstukken niet steeds de voortvarendheid wordt ge toond, welke men mag verwachten. Dezelfde klacht werd geuit ten aanzien van de uitvoering van werken uit hei Werkfonds. Andere leden maakten er aanmerking op dat ingenieurs van het Werkfonds er hij gemeentebesturen op aandringen, de uit voering van sommige hunner openbare werken onder dit fonds te brengen, en dat, als de gemeentebesturen hierin bewilligen nader wordt geëischt, dat voor die werken allereerst worden besteed de daarvoor ge voteerde gelden en aanvankelijk niets uit het fonds. Het verkeersvraagstuk Verschelden leden betoogden de nood zakelijkheid van onverwijlde regeling van het verkeersvraagstuk. Andere leden betreurden, dat in het ein delijk ingediende wetsontwerp tot herzie ning van de Motor- en Rijwielwet met veto verkeersdesiderata nog niet eens is reke ning gehouden. En de ingevoerde wijziging van het motor- en rijwielreglement he«ft on oodige moeilijkheden en onzekerheid gebracht. Het oorrangartikel van het mo tor- en rijwielreglement behoeft dringend wijziging. Andere leden wenschten afdoende maat regelen tegen de wilde busdiensten en taxi ondernemingen, di$ ongeregelde diensten vervullen. Anderzijds werd geweren op de, rechtspraak van den Hoogen Raad, die krachtig optreden tegen wilde autodiensten mogelijk maakt. And<v-e leden drongen aan op den meest mogelijken spoed bij de we kelijksche regeling van den arbeidstijd der chauffeurs. Collectieve arbeidscontracten Verschillende leden betreurden het stann punt der regeering nopens toepassing van collectieve arbeidscontracten bij rijkswer ken. Deze contracten geven rust. Welke houding neemt de regeering aan na aanne ming van de motie-Drop door de Tweede Kamer? Dit betoog vond bestrijding bij an dere leden, die toepassing van collectieve contracten bij Rijksbestekken lijnrecht in strijd vonden met de verlaging van den levensstandaard, door de regeering beoogd, Rotterdams oeververbinding Eenige leden betuigden er instem ming mee, dat op het oogenblik geen behoefte bestaat aan twee rivieroever- verbindingen, één te Rotterdam en één onmiddellijk ten Oosten dier stad. Zij Uitten echter teleurstelling over de mededeeling, dat deze oplossing zal worden overwogen, als Rotterdam de vereischte medewerking blijkt te kun nen verleenen. Zij waren verbaasd, dat het vraagstuk tunnel of brug in onder zoek is. Het gemeentebestuur van Rot terdam acht alleen de tunnel als oplos sing mogelijk. Zijn aanvrage om mede werking zou reeds meer dan een jaar oud zijn, maar zou nog niet zijn beant woord. Deze leden hadden zeer den in druk, dat de samenwerking tusschen het departement en Rotterdam veel te wenschen overlaat Eenige leden drongen er op aan, de totstandkoming van een tunnel te Rot terdam te bevorderen. Verscheiden leden hadden met ongerust heid kennis genomen van de h. i. weinig afdoende argumenten, waarmede volstrekte onthouding inzake verbetering van de \er- keersmogelijkheden tusschen Zeeuwsch- Vlaanderen en Westelijk Noord-Brabant wordt verdedigd. Enkele leden vestigden er de aandacht op, dat wel een bijdrage in uitzicht is ge steld voor uitdieping van dé Maas, maa: niet voor de havens aan de Nieuwe Mans te Schiedam »«x, Vlaar.iingen. Vele leden wenschen versnelden bruggen bouw. De luchtvaart Verscheidene leden vroegen, of de regee ring niet iets kan doen tegen uitingen vau verdwazing als bij de huldiging van de „Uiver"-bemanning na de vlucht naar Aus tralie. De prestaties en organisatie «Ier K L. M. hoog waardeerende en overtuigd, dat de bemanning zeer lofwaardig haar plicht heeft vervuld, meenden zij toch, dat de huldiging soberder en eenvoudiger had kun nen geschieden. Zij zouden het op prijs stellen, als er bij de K. L. M.-directie op werd aangedrongen, zulks voortaan niet meer zoo overdreven toe te laten. Sommige leden vroegen zich af, of de bij de K. L. M. heerschende strenge opvatting van „op tijd vliegen" met „de regelmaat kan maar de beste zijn Verkoop „TWEN-TOL" voor Hollandt DEVENTER van de klok" wel overeenstemt met haa: anderen stelregel: „safety first". Verscheidene leden betreurden, dat veer tien Douglas-machines in Amerika zijn be steld. De Nederlandsche industrie kan zul ke orders zeer goed gebruiken. De Dleseltraclie Eenige leden vroegen, waarom de deug (lelijkheid van de Dieseltractie niet eerst proefondervindelijk is vastgesteld. Welke schade hebben de spoorwegen in dit ver hand geleden? Wanneer wordt de Diesel tractie hersteld? De spoorwegplannen te Rotterdam Verscheidene leden wenschten bekorting an het oponthoud van vele treinen tus schen Utrecht en Den Haag of Rotterdam te Gouda. Eenige leden zouden het op prijs stellen te worden ingelicht, of het in de ne- doeling ligt, de verbetering der spoorweg overgangen en de uitbreidingswerken van en nabij het Centraalstation te Utrecht snel ter hand te nemen. De sobere mededeeling omtrent de spoorwegplannen te Rotterdam, gegeven in de memorie van antwooid aan de Tweede Kamer, stelde eenige leden te leur. Zij verzochten zeer nadrukkelijk de oplossing met spoed te willen bevorderen. GEMENGD NIEUWS Sigarenfabriek in vlammen Een vreemde ontdekking d, te ongeveer kwart voor acht is brand uitgebroken in de sigarenfabriek van de N.V. v. d. Tak en Co, aah de Buiten Molenstraat te Cu lemborg. Het groote gebouw stond wel dra in lichterlaaie. De vrijwillige brand weer rukte met de motorbrandspuit uit, terwijl het terrein voor de fabriek door de politie werd afgezet Het vuur is ont staan in dat gedeelte van het gebouwen complex, waarin de magazijnen en droog kamers zijn gelegen. De fabriek bestaat uit een aantal aaneen gebouwde onderdeelen, waarvan de meeste drie verdiepingen hoog zijn. Htt geheele complex heeft een lengte van ongeveer meter en een diepte van circa 100 meter. In het midden van dit groote complex nu liggen bovengenoemde lokaliteiten, reeds onmiddellijk bleek, hoe gevaarlijk een daar ontstaande brand noodzakelijkerwijze moest zijn .aangezien naar alle kanten uit- breid:ng van het vuur mogelijk was, zoowel in de vier zijwaartsche richtingen als naar boven de magazijnen en droogkamers liggen gelijkvloers terwijl de bestrijding van het vuur voor de brandweer buitenge wone moeilijkheden opleverde, doordat de vuurhaard niet gemakkelijk te bereiken valt. Een zware strijd Toen de brand dan ook omstreeks half acht uitbrak, stond de brandweer voor een zeep zware taak. De vlammen grepen snel om zich heen en de brandweer, welke met acht stralen het vuur aantastte, kon niet verhinderen, dat het vernielende element over een steeds grootere oppervlakte woed de. Nadat een uur lang met inspanning van alle krachten tegen het vuur gestreden was, 6tortte het dak boven de droogkamers magazijnen met donderend geweld in, ter wijl de vlammen, die plotseling versche lucht toegevoerd kregen, hoog oplaaiden on 'r. regen van vonken over de omgeving joeg Intusschen drong het vuur met niet te stuiten kracht" steeds verder door in de rond dit gedeelte, dat toen reeds als verlo ren kon worden beschouwd, gelegen sigaren makerswerkplaatsen, het belangrijkste ge deelte van de fabriek. Uiteraard kon dc brandweer, nu de vlammen zich over 'n zoo groote oppervlakte hadden uitgebreid, tegen de laaiende vuurzee maar weinig uitrich ten. Men beschikte slechts over de reeds ge noemde acht stralen water, die geleverd werden door de gemeentelijke motorspuit en de motorspuit van de firma Gebr. Kronen burg. De toestand was omstreeks negen uur van dien aard, dat gezegd kon worden, dat het geheele fabriekscomplex in vlam men gehuld was en dat van deze groote fabriek naar alle waarschijnlijk niet veel zou kunnen worden gered. Een diaconiehofje ontruimd De brandweer moest bovendien een deel van haar krachten afstaan voor de bescher ming van de belendende perceelen, een dia coniehofje voor ouden van dagen, dat vlak de fabriek gelegen is en dat reeds onmid dellijk bij het uitbreken van den brand op bevel der politie was ontruimd. De zeer ont stelde inwoners van dit hofje werden onder gebracht bij omwonenden. Het hofje werd door de brandweer voortdurend natgehou- den, maar omstreeks negen uur waren de vlammen reeds doorgedrongen tot dat ge deelte der fabriek, dat naast het hofje ge legen is, zoodat het gevaar hier groot was en de ontruiming alleszins gerechtvaardigd Aan de achterzijde van de fabriek ligt dT stalhouderij „De Klok" van den heer Mer- kens. Ook dit perceel werd ontruimd cn voortdurend nat gehouden. De kantoren in lichterlaaie Omstreeks tien uur had het vuur zich zoodanig ontwikkeld, dat ook de kantoren in lichterlaaie stonden. Het hevigst was 't vuur toen echter in de sigarenmakerswerk- olaatsen. Nog echter was het einde van den brand bij lange na niet in zicht. Boven de kantoren bevonden zich namelijk de tabaks zolders, die reeds begonnen aangetast te raken, waarbij de smeulende tabak de lucht vervulde met een soherpe, prikkelende walm welke de ademhaling bemoeilijkte en het werk van de brandweer, die toch reeds tegenover een bijna bovenmenschelijke taak stona, nog meer xerzwaarde. Van de droogkamers en magazijnen ston den toen alleen nog de zwartgeblakerde mu ren rond een smeulende puinhoop overeind, terwijl rondom in alle hevigheid het vuur zijn vernielend werk voortzette. Het ligt voor de hand. dat vrijwel het ge heele stadje op de been was. De politie zorgde voor een behoorlijke afzetting. Op 't terrein van den brand waren onder meer aanwezig de burgemeester en de commis saris van politie. De schade, die begrijpelijkerwijze zeer gnoot is. wordt dóór verzekering op beurs- polis gedekt. De brandende kaars In de houtwol Te omstreeks 1 uur des nachts kon ge zegd wórden, dat men den brand, welke beperkt was gebleven tot de fabrieksgebou wen, meester was. Zoo nu en dan laaide 't vuur weliswaar nog op, doch een gedeelte van de brandweer kon toen inrukken en van toen af aan werd nog slechts met een paar stralen water gegeven. Een der vleu gels van de fabriek heeft men kunnen be- houdpn. Dit gedeelte, waarin de opslag plaat. voor verpakkingsartikelen en de ex peditie waren gevestigd is voor het vuur Doch het is ook in dit gedeelte, op de zg. fustzolder, dat de politie een eigen aardige ontdekking deed. Naar wij nl. vernemen heeft de politie bij haar on derzoek in het gebouw op dezen zolder aangetroffen een stapel carton, waarop zich een hoeveelheid houtwol bevond, waarin een kaars stond te branden. De politie heeft deze voorwerpen in beslag genomen. Zij zullen nader worden on derzocht, waarbij, aangezien hier aan wijzingen zijn voor kwaadwilligheid, mogelijk dingen aan het licht zullen komen, welke arrestaties ten gevolge zouden kunnen hebben. Honderd man werkloos Omtrent de oorzaak van den brand in 't overige ge.leelte van de fabriek, welke ont dekt werd door den portier, verkeert men nog in he* onzekere, doch het is niet uit gesloten, dat het onderzoek, dat door de ontdekking op de fustzolder kan worden ingesteld, een licht zal werpen op de oor zaak van dezen brand, waardoor voorloopig tenminste honderd man op straat zullen komen. Aangezien in het fabrieksgedeelte dat behouden is gebleven geen werkgelegen heid voor de sigarenmakers is, zal het be drijf voorloopig niet kunnen worden voort gezet. Bij de hlusschingswerkzaamheden heb ben geen ongelukken plaats gehad. Het ver keer op de route AmsterdamDen Bosch, 't welk over de Markt loopt, moest worden omgeleid vanwege de slangen, die daar waren uitgelegd. Hoe groot de materieel schade is. kan men nog niet nagaan. Boven de sigarenmakerij was een hoeveelheid losse tabak opgeslagen. Deze heeft men tijdig kunnen redden. Ongeveer veertig balen tabak van goede kwaliteit, in het geheel ter waarde van naar schatting f 40.000 heeft men evenzeer kunnen redden. Tot ver na middernacht was de belangstelling van het publiek nog zeer groot. Reeds een verdachte gearresteerd. Het blusschingswerk van den brand in de fabriek van de firma B. van der Tak en Cc heeft den geheelen nacht voortgeduurd. Ooi: hedenochtend was de brandweer nog ter plaatse. De autoriteiten hebben in verband met de eigenaardige ontdekking van een b -andende kaars op een zolder hedenmorgen ter plaatje een uitvoerig onderzoek ingesteld. Een raadselachtig geval Do politie arresteerde den magaz\n meester-mecsterknecht van de sigarensor- teerderij, M. De man werd van zijn bel gelicht. Hij was eon der weinigen, die na het uitbreken van den brand niet naar ie plaats des onheils is gekomen. Omtrent dc ontdekking van een b-an dende kaars temidden van krullen, w„ar ujt de opzet van brandstichting is kor.un ast te staan, vernemen wij nader: Te ruim zes uur Dinsdagavond had dp portier nachtwaker als gewoonlijk de mie door de fabriek gedaan. Hij had nerire) iets verdachts opgemerkt. Kor'ei. tijd latei de brand uitgebroken en deze woe l eerst het felst op den zolder. De portie» nachtwaker, die, na gewaarschuwd te zijn, onmiddellijk de brandweer alnmur- I HEDAIUfS INSIGNES KRANSEN TAKKEN Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Bk. I Verschenen Is het Voorloopig Verslag det Eerste Kamer ovtx de begrooting van Waterstaat. Blz. 2 De reis van Flandin en Lava! naar Londen. De Amerikaansche senaat heeft de toetreding van de V. Sc tot het Intematioaaie Gerechtshof niet goedgekeurd. Te Den Haag is de laar vergadering gJioudea van de Hollandsch-Brabantsche af deeling van de Chr. Boeren- en Tuindersbond. Blz. S Een bezoek aan de Ernst Sillem-hoeve. Gisteravond heeft een drukbezochte receptie plaats gehad ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van het Hospitium der Vrije Universiteit. Dc Enschedesche politie heeft een goede vaagst gedaan, waardoor talrijke inbraken zijn opgehel derd, Blz. 10 Voor de Rotferdamsche Rechtbank is de zaak van de brands -chting te Zevenhuizen behandeld. Geëischt werd twe^ jaar gevangenisstraf. de, ontdekte toen aan den anderen kant van het gebouw eveneens op een zolder de brandende kaars. Deze was gezet tusschen een hoeveelheid houtwol. Daaromheen lag zeer veel brandbaar materiaal, als hout, tabak en andere voorraden. De portier riep onmiddellijk den rechercheur van politie van Bergen-Henegouwen, die zich met hem naar den zolder begaf. Dc rechercheur con stateerde, dat de kaars brandde, waarna hij het vuur doofde. Dit gebeurde juist op tijd, want wanneer de ontdekking eenige minuten later zou zijn gedaan, dan zou zeker ook in dit ge deelte van de fabriek, dat thans behouden is gebleven, brand zijn uitgebroken. De kaars was niet langear dan nog ongever vier centimeter en het zou nog sle »hta even hebben geduurd voordat de vlamnra van de kaars de houtwol zouden hehben bereikt. De commissaris van politie Berkel beeft op het terrein van den brand een uitvo^ri,^ onder/oek ingesteld. Ook de burgemeester, de heer Y. Keestra, die bij den brand aani wezig was en leiding heeft gegeven hij het blusschingswerk, was weer vroeg ter plaatse. Het parket te Utrecht is gearri veerd. M. is weer op vrije voeten gesteld, daar er geen aanwijzingen zijn, dat hij den brand zou hobben gesticht Prov. Comité van A.R. Kiesver. in Zeeland Een vergadering te Middelburg Het Prov. Comité van A.R. Kiesvereenl- gingen in Zeeland, hoopt op Donderdag 7 Febr. a.s. in het Schuttershof te Middplburg te vergaderen met de afgevaardigden der kips vereen igingen. Als spreker hoopt op te treden het Twee de Kamerlid J. Schouten. Onderwerp: „Wat de politieke toestand ons leert". UIT DE ANTI-REV. PARTIJ KRING GOUDA A.-R. PROP.-CLUBS. Naar we vernemen zal vanwege de kring Gouda der A.-R. propagandaclubs Vrijdag avond 8 Februari a.s. in de Chr. bewaarschool aan de N ieuwstraat te Boskoop een praat avond gehouden worden waarin het woord gevoerd zal worden door de heer Chr. v. d. Heuvel, lid der Tweede Kamer. Belangstel lenden kunnen ook schriftelijk vragen rndie- en wel tot uiterlijk 2 Februari a.s. Eten groote opkomst wordt, gezien het groote belang van deze avond, stellig verwacht, DOETINCHEM. Maandag j.l. hield Arja I ten huize van een harer leden haar vergade ring. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend en de notulen waren voorgelezen hield de heer G. W. Kruk een inleiding over de Schoolarts. Zijn inleiding vond gretig' gehoor. Daarna volgde een geanimeerde •spreking. Besloten werd een aantal over drukken aan te vragen van eenige artikelen lit de propaganda-brochure dat kan dienen •ls rropQgnTida materiaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1