llifuuir gnhscifc (iïuitrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken Hoe kan de volkswelvaart weer worden verhoogd? abonnementsprijs: Pet kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bi] wekelijksche zending430 Bi] dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 d. met Zondagsblad 7 7» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5386 MAANDAG 28 JANUARI 1935 15e Jaargang 2RfocrtentUprtj?ett: Van I tot 5 regels 1.177» Elke regel meer 032' Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels230 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 7 bureau wordt berekend 0.10 DE STRIJD TEGEN DE GEES TELIJKE ONTAARDING VAN ONS VOLK .Het is een vraag van belang, hoe ons volk in dezen crisistijd voor economischcn ondergang kan behoed worden. En met steeds klimmende belangstelling wordt ge let op de maatregelen, welke de Overheid neemt om ons volk door de branding van de crisis naar een betere toekomst te leiden. Echter mogen we als Christenen nimmer zóó in beslag genomen worden door de eco nomische problemen, dat wij de oogen gaan sluiten voor geestelijke gevaren, welke ons .volksleven bedreigen. Reeds daarom heeft de pas verschenen brochure van ETr. J. van Lonkhuyzen over Christelijke Staat en de geestelijke en zedelijke ontaarding onder ons volk" recht op onze belangstelling. Dr. van Lonkhuyzen gaat terecht uit van de gedachte, dat we in ons vaderland leven in een Christelijken Staat Onze Overheid toch erkent te regeeren bij de gratie Gods en te zijn Gods dienaresse. Hieruit volgt dat zij in het staatkundig leven de rechten Gods dient te handhaven. Hoewel wortelend in de algemeene ge nade, heeft de Staat in een Christelijke na- ti© zich te laten beïnvloeden en leiden door de beginselen der geopenbaarde Waarheid. Met een beroep op Dr. Kuyper's „Ge in,eene Gratie" houdt Dr. v. L. vast. dat op staatkundig terrein niet uitsluitend gere kend mag worden met de natuurlijke Godskennis. Want al is het waar, dat zelfs d© Heidenen, die de Wet niet hebben, van nature doen de dingen, die der Wet zijn nochtans blijft voor een natie, als de onze, die in zoo ruime mate bestraald is met het licht der geopenbaarde Waarheid, het een dringende eisch, dat haar Overheid zich op staatkundig gebied door dat licht laat leiden. Dientengevolge is het een vraag van ge wicht, of de Regeering mag toelaten, dai Gods Naam publiek wordt gelasterd, zoo als kortgeleden nog gebeurde in het Kerst- artikel van „De Vrijdenker". Dat in de wet-Donner smalende gods lastering strafbaar wordt gesteld, heeft dan dok dé vólle éyiripathle vtó Dir. v. Lörik huyzen. Alleen ie hij, hoewel dankbaar, tóch niet geheel voldaan. Immer®, wei wordt smadelijke Godslastering straf baar gesteld, maar niet Godslastering als zoodanig. En dit juist acht Dr. v. L. een ernstige leemte. Zóó toch wordt enkel straf baar gesteld het krenken van de godsdien stige gevoelens van dat deel der burgerij, dat eerbied en ontzag heeft voor den Naam des Heeren. Is het in overeenstemming, zoo vraagi hij, met onze specifiek-antirevolutionaire beginselpolitiek, wanneer we bij de straf baarstelling van Godslastering op het pa blieke terrein niet Gods recht voorop 6tellen, maar 's menschen recht, om niet gekrenkt te worden in wat hem hei lig is. Hij stemt gaarne toe, dat we in de prak tische politiek moeten rekenen met de om standigheden, met het bereikbare, met het mogelijke in dezen tijd en in dit land. Maar dit geeft, volgens hem, nog niet het recht tot het verleggen van het zwaarte punt in onze wetgeving. De Overheid is volgens onze Ned. Geloofsbelijdenis inge steld om de ongebondenheid der menschen tegen te gaan. Maar dan niet alleen de on gebondenheid tegen de tweede tafel der Wet, doch evenzeer die tegen de eerste tafel der Wet. Dr. v. Lonkhuyzen bestrijdt daarom de meening, dat niemand door machtsmidde len behoort belemmerd te worden in den strijd tegen den godsdienst en dat enkel be paalde geestelijke middelen in dien strijd tegen den godsdienst door de Overheid kunnen uitgeschakeld worden ter wille van de openbare orde. Inderdaad geldt het hier een moeilijk probleem. We ontveinzen ons niet, dat er op den weg tot wering van Godslastering ln het publieke leven veel voetangels en klemmen liggen. Maar niettemin verdienen dé door Dr. van Lonkhuyzen uitgesproken gedachten ernstige overdenking en rustige bezinning. Wij genieten als Christenen in ons va derland een vrijheid, welke ons moet 6temmen tot oprechte dankbaarheid. Maar de rust, welke wij genieten, mag ons niet doen verslappen, om de geestelijke ontaar ding van ons volk zooveel mogelijk tegen te gaan. Op die wijze verzwakt de volks consciëntie en het ongebreidelde kwaad grijpt steeds verder om zich heen. Critiek op de Overheid kan in sommige gevallen worden toegelaten. Want deze zijn zondige menschen, die mistasten kun- nën. Maar critiek op God is Godslas tering, die in een Christelijke Staat on der geen beding straffeloos kan worden geduld. Crisis-beschouwingen van Minister Colijn Van herstel van vroegere welvaart geen sprake Protectie, ordening, devaluatie Zaterdagmiddag heeft Dr. H. Colijn te Amsterdam het woord gevoerd voor de le den van „De Groote Club" en „De Innustri- eele Club", in een bijeenkomst, welke vele vooraanstaande figuren uit de kringen van handel, industrie en financiën verecnigde. i een milieu als dit", zoo zeide de Mi nister o.m., „spreekt het haast vanzelf, dat ik enkele woorden ga zeggen over de vraag van den dag: Wat wij kunnen doen en wat wij moeten laten om onze ingezonken volkswelvaart te erhoogen. Ik spreek van verhoogen van die volks welvaart, niet van herstel van vroegere welvaart. Ook in het gebruiken van woor den ligt soms een bekentenis. Ik spreek ook van aanpassen, niet van overbruggen. Over bruggen doet de gedachte rijzen, dat men straks weer een oever heeft even hoog als de andere oever. Herstel van onze volks welvaart doet de gidachte opkomen aan een terugkeer van toestanden van voorheen in welker terugkeer ik geen geloof hecht. Wij lijden op het oogenblik onge twijfeld nog onder sommige oorlogs- gèvolgen: een ondragelijke schulden last; de bestaande vredesverdragen; de speculatieve productie, die na den oorlog hier en daar zich vertoond heeft en niet minder de sterke crediet- inflatie, die zich in de jaren 1925 tot 1929 heeft gemanifesteerd.- Dat alles zijn factoren, waarop men inderdaad wijzen kan, maar die toch lang niet alles verklaren van de omstandighe den, waarin wij ons op het oogenblik bevinden. Fundamenteele veranderingen Voornamelijk in de laatste helft van de 19e eeuw heeft de wereldeconomie zich ge kenmerkt door de ontwikkeling van de bui- ten-Europeesche gebieden, met behulp van Ruorpeésch kapitaal, intèlléct èn ten deftle Europeesche werkkrachten. Een treffend voorbeeld daarvan leveren de Vereen. Staten van Noord-Amerika. Aanvankelijk was Ame rika weinig anders dan de leverancier van grondstoffen en voedingsmiddelen, waar tegenover stond, dat de bevolking van Ame rika in haar industrieele behoeft voorzag uit Europeesche landen. Omtrent 1900 had zich de industrieele ontwikkeling van Ame rika reeds ontplooid, 24 pet. van de Ameri kaansche productie was uitvoer geworden, wat betreft de afgewerkte producten. En dat proces zette zich met enorme snelheid voort. In het midden van de jaren van 20 was het percentage reeds gestegen tot 42 Een tweede voorbeeld, dat misschien nog sterker spreekt, is Japan. In 1900 telde dat land als industrieel producent nauwelijks mee. en de uitvoer uit Japan had dan ook nagenoeg niets te beteekenen. In 1914 be droeg de productie van de metaal-industrie in Japan al. rond f 60.000.000, was de chemi sche industrie reeds in staat om voor 150 millioen te produceren en was de waarde van de textiel-goederen-productie reeds 600 millioen. Daarna komt, mede tengevolge van den invloed van den oorlog, de ontzag gelijke versnelling. Tusschen 1914 en 1929 stijgt de productie in de metaal-industrie '00 millioen gulden, die in de chemische industrie tot 750 millioen en die van de textiel-nijverheid aldaar tot f 2500 millioen. Natuurlijk had een dergelijke industriee.e expansie, die ver uitging boven de behoefte van het eigen land, ook invloed op den uitvoer. Terwijl van 19141929 Engeland, dat de voornaamste exporteur was' naar ae Aziatische landen, zijn uitvoer naar Azië met slechts 11 pet zag toenemen, nam de uitvoer van Japan met 300 pet. toe. Overal waar Japan de deuren niet hermetisch gj- sloten vond, veroverde het in de Aziatisciie landen de eerste plaats. Zelfs heeft Enge land. in Irak, wat dei uitvoer van textiel- goederen betreft, niet meer dan 10 pet. we ten te veroveren; Japan70 pet.! Zoo is het ook gegaan in ons Indië; in Siam en zelfs in China, ofschcon men in laatstge noemd land het uiterste heeft gedaan om de Japansche goederen te boycotten. Des ondanks is Japan erin geslaagd, om den af zet in ChinS. nog iets te vergrooten. En in Britsch,Indië is in 1933 de invoer van Ja pansche goederen, in vergelijking met .1932, toegenomen met 75 pet. Ziehier omstandigheden, welke aanwezig zouden zijn geweest ook zonder den oorlog. Reeds vele jaren geleden, in Nov. 1922, heb ik in de Staten-Generaal gewaarschuwd, zoo vervolgde minister Colijn, dat we zijn neergeploft in een geheel andere wereld. Bij een beschouwing va" den toestand dient men daarom allereerst het oog te vestigen op de fundamenteeie verschuivingen, die zich met name op het gebied van de in dustrieele productie hebben voorgedaan. De vraag, die daaruit onmiddellijk voortkomt en die ik zal trachten te beantwoorden, is deze: welke tendenzen daaruit nu zijn ge- De afweermaatregelen Spr. noemde achtereenvolgens een drietal middelen, aangeprezen tot verbetering van den toestand in Nederland: lo. protectie; 2o ordening van het bedrijfsleven; 3o. deva luatie van onzen gulden. Protectie Spr. zal niet ontkennen dat ook wij, on der de gegeven omstandigheden, verplicht zijn meer aandacht te schenken aan de binnenlandsche markt. Dat kan op twa-» wijzen. Vooreerst door een stelsel van con- tingenteering, en ten tweede door heffing van rechten aan de grens. Spr. stelt hierbij Dr H. Colijn voorop, dat Nederland onder alle omstan digheden moet blijven uitvoeren En daar nevens wijst hij erop, dat handel en scheep vaart een groot deel van onze volkswelvaart schragen. De huidige regeering heeft daar om den weg der contingenteering gekozen. Hij teekent voorts daarbij aan, dat heffing van rechten aan de grens tweeërlei gevaar in zich sluit: lo. dat de reguleerende in vloed op de binnenlandsche prijsvorming zich op minder sterke wijze voelbaar maakt, en 2o. dat zich achter de beschermende muren kunstmatige instellingen vormen, die het moeilijk zullen maken eenmaal terug te keeren tot het vrije ruilverkeer. In andere landen is dat nu al te merken. Ordening Er zijn sterke stroomingen, aldus spr.. die de ordening van het bedrijfsleven zóó opvatten, dat elke groep voor zich 't groeps belang in handen moet krijgen en dat hier voor aan dié groepen wetgevende bevoegd heid moet wórden gegeven, welkë Voor allen bindend moet zijn. Tegen die groepsvor ming heeft spr. een overwegend bezwaar omdat hij niet gelooft, dat het gemeen schapsgevoel hierbij boven het eigen belang zal worden gesteld. Ook wordt bepleit, dat de overheid zelf deze ordening tot stand zal brengen. Maar dit zou beteekenen staats- 61 a v e r n ij v o o r 't b e d r ij f s 1 e v e n. En daarvan heeft spr. nog nimmer iets goeds in de wereld gezien! (Applaus). Spr. blijft van oordeel, dat wij onze scheef getrokken toestanden recht moeten zetten en moeten waken voor de belangen van di algemeene volksgemeenschap, die in haar geheel de moeilijkheden van dezen tijd draagt. Spr. blijft van oordeel, dat wij in ons bedrijfsleven de persoonlijke beteeke- n.is van de captains of industries niet kun nen ontberen en dat wij daarom bij het vraagstuk, dat ons op het oogenblik zoozeer in beslag neemt, met dubbele voorzichtig heid te werk zullen moeten gaan. De overheid zal zich daarbij behooren te laten leiden door het algemeen belang van de volksgemeenschap. Devaluatie Men verwacht van devaluatie in de eerste plaats een verbetering van de positie van onzen export. Maar wie waarborgt, dat wij meer zullen kunnen leveren Het contingenteeringssysteem is geen Nederlandsche uitvinding. Het wordt in andere landen met veel meer kracht gehanteerd dan in Nederland. Wanneer men zijn contingent gelevérd heeft, dan kan men de rest voor niets aanbieden, maar dan komt het er toch niet in. Maar dan blijft het toch waar, zoo zegt men. dat men voor datgene, wat men levert, toch meer guldens ontvangt dan op het oogenblik. De juistheid van die stelling betwist ik niet, maar ik stel er een vraag tegenover: Wie bren gen die meerdere guldens op, die de exporteur meer ontvangt? In de tweede plaats werkt de devaluatie als een invoerrecht, maar deze slechte kant is er aan verbonden, dat het een invoerrecht op alle artikelen is, die men invoert, zelfs op de meest noodza kelijke grondstoffen en levensmiddelen. Het tweede argument, dat gebruikt wordt, is, dat devaluatie zoo gemakke lijk is om van schulden af te komen. Inderdaad is dit niet "te ontkennen. Er is een element van waarheid in. Maar men stelt het toch wel wat te eenvoudig voor, wanneer men het bij de eenvou dige voorstelling laat. De devaluatie vergemakkelijkt het schulriprotileem.zoo wordt gezegd, maar dat zal dan toch maar alleen waar zijn, wanneer de prij zen stijgen. Ik blijf dan ook afkeerig, aldus sprn van elke gedachte aan opzettelijke deva luatie, al kan men natnnrlljk niet zeg gen, dat wij nooit gedwongen kunnen SNEEUW OP SLIK.... Sneeuw op slik, IJs binnen drie dagen Dun of dikl De kernachtige spreuken, waarin onze va deren hun metereologisehe kennis samen vatten, plegen nog wel eens uit te komen. Niemand had vorige week kunnen voor zien, dat uit de afwisseling van druilerige motrégens en gierende stormvlagen nog stralende winterdagen te voorschijn zouden komen. Toen echter de sneeuw plotseling ging neerdwarrelen en de wind door de Noord, naar de Oost trok, beteekende dit tegelijk de intocht van de ijsheiligen. Vannacht heeft het al weer 2.6 gr. C. gevroren. Er zijn natuurlijk lieden, die met span ning een verdere dal:ng van het kwik tege moet zien en al droomen-van den tóch nog- doprgaanden-pijpentocht-naar Gouda, maar zoover is het nog lang niet vele duizen den zullen hopen, dat het daar dit jaar, nu er zooveel nood is, maar niet van komt pok. Maar voor een vorstje van 1 of 2 graden met stralend zonneweer, in plaats van sneeuw en slik daar zal wel ieder voor te vinden zijn. Afwachten is de boodschap. Een rede van Dr. H. Colijn Hedenavond om 10 o. De rede door Dr H. Colijn Zaterdag voor de Industrieele Club en ..De Groote C.ltjbte Amsterdam gehouden over de rrisisprohlemen. is op gramofoonplaten op genomen en zal hedenavond om 10 u. door de AVRO worden uitgezonden. Het - voornemen hostond oorspronkelijk, deze rede Zondags uit te zenden. Op verzoek van Dr. Colijn is daarvan echter afgezien. Ned. Fabrikaat Houten hoepels voor haringtonnen ïn verband met wat we schreven over on begrijpelijke dingen (voorkeur voor het hui tenland) maakt men ons attent op de pogin gen van belanghebbenden om mei mede werking (geen bijdrage) der regeering, de grienden It uur en speciaal de hoopelma- kerij te steunen. Dit bedrijf vroeg?bescherming door het verbruik van hoepels, voorat bij de haring- visscherij, te hevorderetn Toen er sprake was van steun. aan. de haringvisseherij heb ben belanghebbenden eenige reeders ge vraagd, of er groote bezwaren aan verbonden waren om uitsluitend houten hoepels tc ge bruiken. Het antwoord luidde -ontkennend; de regeering kon het gerust als conditie voor het verleencn van een crediet stellen. Belanghebbenden hebben dit terstou.; aan den Minister meegedeeld, doch ontvingen tot heden geen antwoord. Toch is het volgens hen, van groot belang. Het gein uil: van houten hoepels zou werkverruiming bren gen bij kuiperijen en hoepelmaterijeu. De brug over het Holt. Diep Plaatsing van eerste spanning In de maand Februari a.s. zal de eerste spanning geplaatst worden op de pijlers vair de nieuw iu aanbouw zijnde verkeers- brug over het: Holt. Diep alhier. Tengevolge van den hèvigen storm jl. Vrijdag ear de hooge zeeën kon het werk aan den nieuwbouw niet doorgaan. Het personeel, was genoodzaakthet werk te staken. worden van het gond af te gaan, als de wereld om ons heen ineenstort Maar op het ougenblik is er geen afdoend argu ment om in dit opzicht een andere poli tiek te volgen. Wat dan? Wij moeten doorgaan en als 't moge lijk is, in iets sneller tempo, met het nastreven van de noodzakelijke aanpas sing. Spr. hoopt, dat in den loop van dit jaar blijken zal, dat de Regeering de mogelijkheid heelt gezien om zelf met verlaging van en kele mlllioenen aan lasten een aanvang te maken. Slechts samenwerking kan redding brengen, voor zoover wij het op inter nationaal gebied zelf kunnen doen. En uiteindelijk zal verbetering moeten ko men uit internationale samenwerking, uit herstel niet van het vrije ruilver keer, maar van v r ij e r ruilverkeer. Met Gods hulp zal dan ook voor ons de dag annbreken, waarop de welvaart terugkeert, niet die van het verleden, maar die een redelijk bestaan verzekert aan alle Nederlanders. Tenslotte heeft de voorzitter der „Indus trieele Club", de heep D. Goedkoop D.zr.,den minister-president voor zijn rede dark ,-e bracht. GEMENGD NIEUWS GRUWELIJKE MOORD TE ZOETERWOUDE Door broer van zijn meisje Het anders zoo rustige plaatsje Zoe- terwoude is Zondagavond in beroering gebracht door een moord, welke te ongeveer negen uur gepleegd werd in een woning aan den Hooge Rijndijk. Het slachtoffer, de ongeveer 25 jarige los werkman uit Leiden, van Polanen, werd door een broer van het meisje van Klave ren, met wie hij sedert eenigen tijd tegen den wil van haar familie omgang had, <>p beestachtige wijze in den gang der woning can familie v. K. door een twaalftal messteken zóó ernstig gewond, dat hij tij dens het transport naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden, aan de gevolgen i» overleden. - - Te ongeveer negen uur vervoegde v. P zich aan de woning van zijn meisje, rivt hij te Leiden, waar zij als dienstbode ir, betrekking is, had leercn kennen. Zijn klop pen aan de deur werd eerst niet heard, woord. Van P., die wist, dat de familie thuis was, bleef in de nabijheid van de woning en probeerde nog eenige truien toe gang tot het huis te krijgen Inmiddels had de familie van K. van zich laten c«r»n en nadat over en weer scheldwoordeu waren gewisseld, werd v. P. toegviaten. Op de gang van de woning werd hij evenwel door den 23-jarigen b;oei van zijn meisje verrast. I»eze man had zich, gewapend met e<-n slagersmes achter de deur opgeste. 1 en toen v. P. binnenkwam werd hij overvallen. Door een groot aantal messteken - Dr. de Bruyne uit Leiderdorp, die spoedig gewaarschuwd was, consta teerde een twaalftal werd iiii on schadelijk gemaakt Hevig bloedend zeeg de Leidenaar ineen.- Dr. de bruyne gelastte overbrenging naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden, doch onderweg stierf de man aan de be komen wonden. Van, K. Jr. en zijn vader, een 52-j'arige 'os werkman, ifjn door de politie gearres teerd en naar Leiden op transport gesteld. De officier van Justitie in L'en Haag is van het gebeurde in kennis gesteld. Voor zoover kan worden nagegaan, be stond tusschen den dader en zijn slacht offer aileen van vvege diens omgang met liet meisje, v. K. ónecniglicid. Indertijd was het ook reeds tot handtastelijkheden geko Omtrent den gruwëlyken. moord, die"Zon dagavond heeft plaats gehad in het buis van de familie Van Klaveren, Hooge Rijn dijk F 252 b te Zoelerwoude, vernemen wij nog het volgende: Omdat de ouders van het meisje v. Kla veren niet van den omgang met Van l'oifl nen wilden weten, was het meisje liet h-ns uitgeloopcn en naar haar aanstaande schoonouders gegaan, die op de Waard gracht te Leiden wonen. Deze Zondag was zij weer teruggegaan naar het ouderlijk huis. Van Polanen was daar 's middags geweest en toen is ruzie ontstaan omtrent de. uitzet \an bet meisje, maar deze ruzie was weer bijgelegd en v. Polunen is naar huis gegaan, 's Avonds keerde hij niét de Boskoopsche bus vai kwart over acht naar den Hoogen RijnuijK terug. Hij schijnt toen ecnigszms on'lci den Ui vloed van sterken drank te heblv-i. verkeerd. Toen hij in het huis van Van Klaveren werd binnengelaten, heeft eerst zijn aanstaande, schoonvader, de 53-jange A. v. Klaveren, hem een klap op 't hoofd gegeven:-daarna is de 23-jarige broer van het meisje, Freek v. Klaveren, hem mol een slagersmes te- lijf gegaan. Hij bracht hem twaalf steken toe in de hartstreek, m de zij 'en-"op"het 'hóófd. Van Polanen stn pelde hevig bloedend het voor het huis legen tuintje in. Het meisje volgde hem on heeft een auto aangeroepen om een dokter te doen waarschuwen. Dr. G. A. de Bruyne, van Leiderdorp heeft het slachtoffer verbonden. Inmiddels verschenen hoofd rijksveld wachter De Haan en. de gemeente-veld wachter Van Vliet ter plaatse. Van Polanen werd per zieken auto naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden ge bracht. Onderweg is hij aan zijn wonden bezweken. Het lijk is in beslag genomen Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. i Dr. H. Colijn heeft voor de leden van de Groove Ciub en van de Industrieele Club te Am- teidam een rede gehouden over „Wat kunnen wij i en en wat moeten wij laten om onze ingezonken volkswelvaart te verhoogen." Goring is via Warschau naar de wouden vau Biaiow.cz gegaan, waar belangrijke Duiiscb-Pou.» sche bes.pick.ngen zuLea gehouden worden. Donderdagmiddag a.s. vertrekken Flandin ea Laval naar Londen voor dc aangekondigde confe- Sp edig zal een Japansch-Chinecsche conferen tie plaats vinden. H.t inc.dent In Tsjfehar schijnt reeds geëindigd te zijn. Uit een van Frankrijk naar Engeland gaand vliegtuig is 6000 p. st. aan gouden staven ver dwenen. men denk door storm, de het bagage ruim beschadigd had Te Maarssen is een motorrijder tegen een boom gereden. Tw.e personen zijn gedood. Bij Terschelling drijft een Engelsch stoomschip ronder stuur rond Blz. 3 De werkgevers in het metibfTeeringsbedrijf heb ben een nieuw collectief contract bij de arbeickxs* organisaties ingediend. Blz. 5 Te D rdrecht L de jaarvergadering gehouden van de Ned Chr. Rcisvereenig ng. Verschenen is he* Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over h.t ontwerp tot vaststelling van de bcgrooting van bet Verkeersfoods. zal door dr. Huist gerechtelijk worden ge schouwd. Vader en zoon Van Klaveren Zijn ge arresteerd en naar het politie-bureau ie Leiden overgebracht. - De vader bekende, dat hij Van Polanen op het hóoTd heeft geslagen, naar hij be weerde met een stuk hout. Maar mén heeft later een stuk gaspijp gevonden, waaraan bloéd kleefde. Menneemt aan, dat nij daarmede geslagen heeft. Ook Freek Van Klaveren heeft bekend. Renten zijn opgesloten. Van Polanen was opperman-metselaar. Beide Van Klaverens zijn werkefoos. De moord heeft te Zoeterwoude groote opschudding te weeg gebracht De brand aan de Waldorpstraat Men meldt uit Den Haag: De heide motorspuiten, welke Zaterdag den gehëelen dag" op het terrein van don fabrieksbrand waren achtergebleven, zijn tegen half vijf ingerukt.' Er zijn evenwel zes brandwachts achtergebleven onder lei ding van een hoofdbrandwacht, die met een zestal straten óp dé waterleiding regel matig bezig zijn elke oplaaiing van het vuur in den kieip te smoren. Deze brfinJ- wachten zuilen voorloopig een vaste plaats op het terrein betrekken. Den geheelen dag is de politfebrandweer bezig geweest om naar den vermisten tim merman K., omtrent wiens lot men in het duister tast, te zoeken. Tegeh tiet vallen van den avond moesten verder© pogingen worden opgegeven. Zij worden echter voort gezet De eerst" sneeuw ordt pc. -al door de jeugd xeer gewaardeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1