Jliruurr £rihsi'l)r (Eouriutt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken SPECULATIE-POLITIEK De Eerste Kamer en de Rijksbegrooting abonnementsprijs: Pet kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5385 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 26 JANUARI 1935 15e Jaargang Sbbtrttntiepriptn: Van 1 tot 5 regels 1.I71/» Bke regel meer 0327» Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 230 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.17 Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 Het gevaar van koopen op crediet We mogen niet blind zyn voor het feit, dat de oude, geconserveerde Chris telijke partijen straks bij de Staten stembus en daarna, vooral in de groote gemeenten ook bij de Raadsverkiezin gen een harde dobber zullen hebben Er zal een zware wijs op gaan om onze positie op gelijke sterkte als heden te handhaven. Wij schrijven dat niet, om onze men- schen, die in deze dagen leiding hebben te geven, kleinmoedig en pessimistisch te maken: doch integendeel om de oogen van allen te openen voor de ge varen. welke dreigen en derhalve ban en achterban aan te vuren zich aan te sluiten bh* het strijdende en laat ons hopen, strijdbare leger. Het zou ons niet baten elkaar wijs te maken, dat de band der beginselen voldoende bindt om déraillement op groote, schaal te- voorkomen; indien we niet met klein waarschuwen bestaat er wezenlijk ge vaar voor ernstige afbrokkeling. De oorzaken zijn velerlei. Het zijn onze mannen in hooger en lager colleges, die allerlei onaangename maatregelen moeten nemen, omdat men zieken nu eenmaal niet geneest met 'n drankje van drop, doch meestal met bittere pillen en pijnlijke opera ties. Het zijn ook onze mannen, die, men schen met gebreken en van gelijke be weging als wij, fouten maken en laten makenwelke wij ook niet willen ver doezelen of goedpratendoch die dom anderen worden uitgebuit met voorb\i- zien van de werkelijkheid en/ met al- schuiving van alle verantwoordelijk heid. Wij constateerden nog deze week dat het liberalisme klem zit, nu hel door de N.S.B. wordt aangevallen me' de wapens, welke het zelf vroeger bezigdelaatdunkend neerzien op hen. die aan politiek doen; d. w. z. die de politiek willen binden aan hoogere be ginselén. Wij mogen daaraan niet mee doen. Ook met bij de komende verkie zingen. Als wijhet' vaandel van onze Christelijke levensbeschouwing zouden neerhalen, konden we beter van alle actie afzien. Maar evenzeer verzetten we ons te gen de, bovendien vaak demagogische, taktiek van hen, die bij de statenstem- bus over - niets anders praten dan. over landspolitiek en die de provinciale be langen eenvoudig negeeren, omdat hun strijd nu eenmaal gericht is op afbraak en niet op opbouw. Zij voeren in de eerste plaats speculatie- en partij-poli tiek en terwijl men hoog van begin selen opgeeft, schuift men de belan gen steeds weer op de voorgrond. Tot de groepen, welke daarin groote virtuositeit bereikt hebben, behoort zeker de Chr. Dem. Unie. Haar voor naamste grief tegen het kabinet-Colijn is wel, dat het zich aan het liberalisme heeft overgegeven en een klassepolitiek voert van koude hardvochtigheid. Maar tegelijkertijd spreekt men over niets dan belangen en schaart men zich naast de meest materialistische par tijen. Of men het program der C. D. U. opslaat, dan wel het verslag van eer propagandistische redevoering leest, altijd valt het weer op, dat men in alle wateren naar kiezers vischt en daar door een wonderlijk heterogeen gezel schap bij elkaar trommelt, waar men later geen weg mee weet. De symptomen daarvan doen zich al voor. Hier is een groep, welke heel veel voelt voor staatspensioen, maar weinig voor nationale ontwapening; daar zijn er, die regeling van 't pacht wezen koud laat, maar die bedrijfs organisatie nastreven. Het hindert niet: de propagandisten hebben voor allen een goed woord; elk belang zal door de C. D. U. geschoord en behar tigd worden. Vandaar in het program die bonte mengeling van wenschen en illusies: veertigurige werkweek en mèer werkloozensteuneen nieuwe pachtwet en bedrijfsorganisatie; mini- m.umloonen voor landarbeiders en geen loonarbeid voor de gehuwde vrouw; staatspensioen en plaatselijke keuze; een crisisbelasting en ontwapening minder cumulatie en beter onderwijs; hulp aan crisis- en mobilisatie-slacht offers. Komt er straks iemand, die er ook nog bevordering van het „Friesch op school en kansel" bij wil hebben; hij kan het zeker gedaan krijgen; nu reeds werd op een vergadering geconstateerd dat deze sympathie voor het Friese]) met heel wat stemmen op de C. D. U- candidaten beloond was; en de V.A.R.A. maakte er reeds gebruik van. En wanneer dan zoo aan ieder „het zijne" beloofd is, komen de sprekers vertellen, dat er geen christelijke po'i tiek zonder ethiek bestaanbaar is en dat de eenzijdige, harde, uitzichtlooze aanpassingspolitiek der regeering hel Christelijk beginsel in discrediet brengt. De C. D. U. heeft beter oplossing. Ze kan de belastingen verhoogen be halve voor de hoorders op de eigen vergadering en de uitgaven ongeli miteerd vergrooten, zoodat ieder zijn zin krijgt. Natuurlijk, men begrijpt wel, dat men in een leege schatkist niet me' succes grabbelen kan om alle wenschen te voldoen; maar door bezuiniging, het opleggen van nieuwe lasten en het ge bruiken van economische mogelijk heden kan ieder een menschwaardig bestaan krijgen; ook nu! Bezuinigen wil men dan op defensie en cumulatie; belastingverhooging door wijziging der successierechten en een crisisinkomstenbelasting, meer winst belasting en opheffing bankgeheimen economische mogelijkheden ziet men m uitvoering van groote werken en veer tigurige werkweek. Dit alles is een mengeling van goect en kwaad. We gaan niet op elk punt in. Het doet ook ons leed, dat de regee ring blijkbaar het cumulatie-vraagstuk niet aandurft (al is een wetsontwerp thans in studie) en 't zou ons nog meer teleurstellen, als men straks met maat regelen zou komen, waarbij aan wie heeft gelaten zou worden wat hij heef* maar het is eenvoudig dwaasheic 0111 uit te roepen: het zou millioenen besparing geven als men cumulatie me; wortel en tak kon uitroeien. Van deze Hercules-arbeid verwachten wij voor de schatkist bitter weinig. Hetzelfde geldt van opheffing van het bankgeheim. Daar is heel wat vo;.r te zeggen; doch de groote vraag blij ft. of 't de schatkist ten goede zou komer-. En wat de belastingverhooging in 'i algemeen betreft dient men in 't oog te houden, dat er een grens is, waar boven men economisch niet kan gaan. Wat hun inkomen op zich zelf betreit. zouden heel wat menschen nog wel wat meer kunnen opbrengenmaar de massa betaalt nu reeds zooveel, dar yermeerdering van belasting noodzake lijk tot inkrimping van uitgaven voor huishuur, armenzorg, kerk, kleeding e. d. zou moeten leiden; en de terug slag daarvan zou niet gering zijn. Ten slotte zou opgemerkt moeten worden, dat groote werken ook groot geld kosten en dient gevraagd, of ver korting van arbeidsduur met vermin dering van inkomen gepaard mag gaan. Zoo niet, dan loopt ook dit vast. Dit alles bedoelt niet om de regee ring tot werkeloosheid aan te sporen maar wel om duidelijk aan te geven, dat beloften schulden maken. En wan neer politieke partijen zich hieraan te buiten gaan, zooals de C. D: U. doet, dan kan zij, noch de schatkist die dub bele schuld betalen. BINNENLAND VERSOBERING VAN ONDERWIJS De regeering en de bezwaren in de Eerste Kamer Concentratie van scholen De leden, die bezwaar maakten, dat de bezuiniging op het onderwijs tot dusver vrij wel uitsluitend ten nadeele van het open baar onderwijs is d orgevoerd, vergissen zich, a'dus de regeering in de Memorie van Antwoord op het Voorloopig verslag der Eer ste Kamer. Onjuist is, dat door de concentratie van openbare scholen, nu die van bij zondere scholen dsarmede niet gelij ken tred houdt, de aan de pacificatie tan grondslag liggende.gelijkhcid is ver broken. Die gelijkheid is geen gelijk heid van feitelijke omstandigheden; zij is een rechtsgelijkheid. Waar de feitelijke omstandighedèn zich in te gengestelde richting ontwikkelen zou uniforme behandeling zeker geen rechtsgelijkheid waarborgen. Intus- schen sluit dit niet uit, dat met het oog op de concentratie van 't bijzon der onderwijs ender handhaving van objectieve normen ook eenige wette lijke regelen moeten worden tot stand gebracht. Wettelijke regelen zijn reeds noodig om de gevolgen van schoolop- heffing ter bezuiniging te regelen. De leden, die waarschuwen tegen toegeven aan eenigerlei actie, welke de vrijheid van het onderwijs in gevuar brengt, mogen go rusf zijn. De regeering wenseht de vrijheid van onderwijs te handhaven zij dien' ech ter ook aar het bijzonder onderwijs d?n eisch te stellen, dat dr scholen op de minst kostbare wijze over het geheele land worden gedistribueerd. Regeering antwoordt op algem. beschouwingen Geen gevaarlijke economische Belastingverhooging zal niet meer plaats hebben! Aan de Memorie vai Antwoord inzake de algemeene beschouwingen van de Eerste Kamer over de Rijksbegrooting 1935 ontlee nen wij het vólgende: De solidaire samenwerking van de ledon van het kabinet laat niets te wenschen over en zoolang die solidari teit bewaard blijft, is een vast en doel bewust regeerjngsheleid verzekerd. Dat het beleid van de regeering niet overal in het land hartelijke instem ming zou vinden, heeft ook de regee ring van den aanvang af verwacht. Zij kan den leden, die er op wijzen, hoe onverantwoordelijke critiek in tij den, als wij thans beleven, gemakke lijk spel heeft, de verzekering geven, dat zij zich daardoor niet zal laten be- invloeden en voort zal gaan met haar taak te vervullen op de wijze, die naar haar overtuiging in 's lands belang ge boden wordt. J Defensie Ook de regeering betreurt het, dat de de fensie-uitgaven geen ander -beeld hebben kunnen vertoonen dan blijkens de thans in gediende begrooting het geval is. De regeering moge ir dit verband nog aan teekenen, dat de meening als zou zij de voorstellen van de cornmissie-ldenhurg naas1 zich hebben neergelegd niet in overeenstem ming is met de werkelijkheid. Op de kosien der Ned. Indische landmacht is vóór 1935 een bedrag gespaard, dat overeenkomt mei het cijfer, dat naar de voorstellen der com missie zou zijn te verkrijgen. De in de Mil joenennota aangekondigde maatregelen 'mot betrekking tot de' Nederlandsche landmacht voor een belangrijk deel aan de voorstel len der commissie ontleend beoogen een bezuiniging van omstreeks 5 millioen Ten. slofte maakt de vraag, hoe op de uitgaven voor de zeemacht ".al kunnen worden bezui nigd,. nog een voorwerp van onderzoek u:t De regeering betreurt, dat door de ontwik keling der internationale toestanden aan de aanvankelijk overwogen plannen tot bezui niging op de defensie-uitgaven niet ten volle gevolg is kunnen worden gegeven. Het beschikbaar stellen van bedragen van beteekenis voor defensicmateriaal en voora- voor onze marine uit het werkfonds zou de toegenomen werkloosheid zoowel in do me taalindustrie als in den sctieepsbouw ten goede zijn gekomen, indien o.a. meer oncler- zeebooten en andei klein materiaal konden orden aangebouwd. De bedoeling van het werkfonds is echter om ter bestrijding van de werkloosheid zoo veel mogelijk productieve werken uit te voe ren, die voldoen aan den eisch, dat daar door de économische kracht van het land wordt verhoogd. In het algemeen kunnen uitgaven, bestemd voor strijdmiddelen, daar toe niet gerekend worden. Houding tegenover N. S. B. Met betrekking tot het standpunt der re geering tegenover de leden der nationaal- socialistische beweging deelt de regeering mede, dat haar vooralsnog niet gebleken is van zoodanige veranderingen in de houding dezer beweging tegenover het wettig gezag, dat-de uitsluiting barer leden uit het amb tenarencorps niet kan worden opgeneven. De fliiancieele toestand. De regeering kan slechts opnieuw her halen, dat van eeriige belustheid harerzijds de gemeentelijke autonomie aan te tas ten, geen sprake is. Juist omdat de regee ring alies doen wil, wat in haar vermogen im aantasting der autonomie te vooi- komen, is zij genoodzaakt in sommige ge vallen in het gemeentelijk bestuursbeleid in te grijpen. De leden, die ernstig bezorgd zijn over den toestand van 's Rijks financiën, gaven een becijfering, waaruit zou blijken, dat het budget voor 1935 vergeleken bij da' 1934 met een bedrag van niet minder dan 62 millioen zou zijn gestegen. Deze be- :ijfering is echter minder gelukkig ge slaagd. Er zijn daarbij zeer belangrijke fac toren over het hoofd gezien. Uit door de regeering gegeven cijfers blijkt, dat. indien men de marinebijdrage aan Indië ad f 12 millioen uitschakelt, van eenige stijging geen sprake is. Integendeel hebben de af zonderlijke begrootingshopfdstukken, die tallooze vermeerderingen en verminderin gen aangeven, per saldo een zoodanige ver mindering opgeleverd, dat daardoor een deel dier marinebijdrage is opgevangen. Een onderzoek naar den aard der rijks uitgaven leert, dat dadelijk volledig wer kende besparingsmaatregelen maar in zeer beperkte mate mogelijk zijn. Belangrijke reorganisatiemaatregelen komen altijd weer neer op afschaffing van personeel en zoo lang het rijk nog niet besluit, om dit per soneel zonder meer op straat te zetten een handelwijze, waartoe de regeering vooralsnog niet bereid is zal de te ver krijgen besparing zich eerst geleidelijk ver wezenlijken. Dit geldt niet \oor salarisver laging van in dienst zijnd personeel, doch daaraan zijn ook grenzen. De regeering wil daarmede niet zeg gen, dat op het stuk der salarisrege ling niet verder zal moeten worden gegaan. Zij heeft ook deze vraag in onder- zoek, doch zij maakt zich met de illusie, dat, als zij tot een verdere vermindering van den salarislast zat meeuen te moeten besluiten, haar niet tegemoet zal worden gevoerd, dat bij bezuinigingen van deze soort weinig staatsmanskunst te pas komt Aanpassingspolitiek. De leden, die van oordeel zijn, dat op het stuk der aanpassing van het nationaal prijspeil aan het sterk gedaalde wereld prijspeil der goederen alleen verlaging van het loonpeil is bereikt, hebben al een heei zonderlinge voorstelling van datgene, rial zich op oeconomisch gebied in de laatste jaren heeft afgespeeld. Hun is blijkbuai ontgaan, hoe ook de bezitters van het kapi taal in allerlei vormen hun inkomen heb ben zien verminderen. Verlaging san de hoofdsom van alle schuldvorderingen overeenkomstig de dn ling van de waarde der goederen zou eon uiterst willekeurige maatregel zijn, die in het eene geval heel anders zou werken dan in het andere. Ingrijpen op het stuk van het hypotheekrecht en de huur- en paclir contracten moet met de uiterste voorzichtig heid geschieden, wil men voorkomen, dat het oeconomisch evenwicht nog erger wordt verstoord dan reeds het geval is. Verlaging dei spaarbankrente schijnt al heei weinig doeltreffend. De regeering moet den op haar geoefen den drang, om tot devaluatie ovei te gaan, met beslistheid weerstaan. Zij is er vast van overtuigd, dat daardoor de toestand van de gemeenschap in haar geheel slechts verergerd zal kunnen worden, al zou deze ol gene groep er eenig voordeel van hebben. Het oeconomisch herstel, zal niet verkre gen worden, zoolang niet o. a. een stabiele verhouding der belangrijkste valuta s zal zijn bereikt. Devaluatie van den Nederland schen gulden en de schok die daarvan het gevolg zou zijn, zal bij de vele onzekei lieden, die op het monetaire terrein reeds bestaan, een nieuwe onzekerheid voegen ei kan daardoor het herstel slechts bemoei lijken. Daarnaast is. het bezwaar van devaluatie gelegen in haar willekeur. Indien een regeering, ondanks de uiter ste pogingen er niet in vermag te slagen de goudwaaxde van haar munt te hand haven en deze 'van haar goudvlak wordt gedrongen, hebben misschien nog heviger verschuivingen plaats, doch dan zijn deze niet voor de verantwoordelijkheid der over heid. De regeering acht het tiaar piicht ai les te doen wat in haar vermogen ligt, om dit te voorkomen en zij heeft het volle ver trouwen daarin te zullen slagen. De haventarievcii. Het vraagstuk van het concurree- rend optreden van gemeentebesturen ten aanzien van de haventarieven heeft de aandacht van de regeering en maakt reeds voorwerp van inter departementaal overleg uit. De landbouwsteun. De vraag of het mogelijk zal zijn den landbouwsteun binnen betrekkelijk korten tijd veider te veriagen, hangt samen mot talrijke andere factoren, welke thans bij de regeering in onderzoek zijn. Dat hierbij ook aan de vraag of de pacht en de hypotheek rente een onevenredig dee] van den land l.-ouwsteun in beslag nemen, een onderzoek wordt gewijd, spreekt vanzelf. Bij herhaling neemt de regeering maat regelen tot steun van de kleine bedrijven, die naar evenredigheid somtijdsgunst'gcr behandeld worden dan de grootere. De re geering .heeft bovendien de moeilijkheden, waarvoor deze bedrijven geplaatst zijn, op nieuw in studie genomen. Belastingverhooging uitgesloten! De regeering heeft geen behoefte zich omtrent de vraag, of verdere belastingver hooging kan worden opgelegd, door een commissie, te doen voorlichten. Haar over tuiging, dat belastingverhooging uitgeslo ten moet worden geacht en men integen deel, zoodra zulks maar eenigszins moge lijk is, tot belastingverlaging zal moeten overgaan,' is daarvoor te vast gefundeerd. Tot opheffing van het bankgeheim is de regeering niet bereid. Economische ordening Dat wij staan voor een fundamenteele verandering in tal van toestanden, heefi de regeering zelf bij herhaling als haat meening te kennen gegeven. Ook hier is echter het scheppen van nieuw recht een minder eenvoudige zaak dan velen mee nen. De groote moeilijkheid is, dat het be wustzijn, dat oude toestanden bezig zijn !e verdwijnen, nog niet het inzicht verschaft in hetgeen de toekomst aan nieuwe om standigheden zal brengen. De ga\e der profetie bezit ook de regeering niet D't verplicht haar hij het nemen van ham maatregelen tot behoedzaamheid Gevaarlijke proefnemingen kan het oeconomisch leven thans minder dan ooit verdragen. Met de opvatting van sommige leden, dat de voorziening in de be hoeften en de verdeeiing niet langer aan particulieren mogen worden over gelaten, kan de regeering zich in geenendeele vereenigen. Kan rk> regeering zich derhalve niet ver eenigen met het standpunt dergenen, Jie dwingend regelen van het bedrijfs leven van overheidswege voorstaan, even kan zij zich scharen aan de zijde van die leden, welke waarschuwen tegen iedere inmenging van de regeering op oecono misch geliied. De taak van de overhem met betrekking tot het oeconomisch leven imvat zeker het stimuleeren van en he: ichting geven aan hetgeen door organen lit en samenwerking in het bedrijfsleven zelf groeit. Dat groepsbelangen hierbij den doorslag niet mogen geven en dat de staul de leiding in handen zal moeten houden. staa«i voor de regeering vast. De ontwikke ling van de laatste jaren heeft wel aange toond, dat men de regeling van de sa menwerking niet geheel aan het bedrijf!» leven zal kunnen overlaten. De industrie Over den eventueelen bouw van een zus terschip van de Statendam is met de directie van de Holland—Amerika-lijn nog overleg gaande. Met betrekking tot de oprichting van m centrale industriebank is de regeering het eens met de leden, die de noodzakelijk heid van de oprichting van zoodanige 111 stelling niet inzien. Arbeid voor jonge werkloozeu Plannen worden overwogen, welke reerls in een vergevorderd stadium van voorbe reiding zijn, om de geheele organisatie van den arbeid voor jonge werkloozen op een breeder basis te plaatsen, waardoor tevens mogelijk zal zijn. het kampwerk voor do jongeren met meer kracht dan tot nu toe mogelijkwas, aan te vatten. Tegenover liet vraagstuk der vervanging van vrouwelijke arbeidskrachten door man nelijke staat de regeering in beginsel nipt afwijzend. Dit onderwerp vormt nog een punt van studie. Waar inlusschen ook hier het vraagstuk van de productiekosten do mineert, schijnt de kans om langs den vve« van overheidsingrijpen ter zake noemens waardig resultaat te bereiken niet groou Dat er door de ondersteunde werk loozen honger zou worden geleden, kan de regee ring niet erkennen. Het streven van de regeering is er voort durend. pp..gericht om voor zoover het dienstbelang daardoor niet geschaad wordt bij benoemingen cumulatie van inkom sten zooveel mogelijk te vermijden. Met de toegezegde verdere wettelijke be strijding van cumulatie van ambten, wel den en pensioenen wordt de vereischte spoed betracht. Hef wetsontwerp is in be handeling hij de Centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaa»rs- zaken. De regeering heeft in.de geuite be zwaren geen voldoende aanleiding kunnen vinden; haar voornemens in zake herclassificatie van de gemeen ten geheel terug te nemen Uiteraard zal de regeering bij haar be slissing ter zake niet de geuite bezwaren, voor zoover zij deze gegrond acht, zeer ernstig rekening houden. Het vraagstuk van de nationale vlag is bij de regeering in behandeling. De regeering onderschrijft ten volle den aandrang tot den bouw van goedkoope beiderswoningen. Zij is in die richting werkzanm en op het platteland worden in derdaad goedkoope woningen gebouwd. Op de huren van particuliere woningen kan de regeering niet rechtstreeks invloed oefenen; wel kan gezegd worden, dat een huurdaling in gang is, maar deze gaat, ook naar het oordeel der regeering, te lang De heer Stulemeijer gaat heen Als Burgemeester van Schiedam In de gistermiddag gehouden raadszitting te Schiedam, deelde de burgemeester, de heer H. Stulemeijer, mede, dat hij bij H.M. de Koningin met ingang van 1 Maart a.s. ontslag heeft aangevraagd uit zijn ambt als burgemeester van Schiedam, zulks met het oog op zijn hooge leeftijd. De heer H. Stulemeijer werd op 1 Maart 1929 als burgemeester van Schiedam geïnstal leerd, in de plaats van den heer A. J. Gijzen. die oenige weken daarvoor was overleden. Hij was voordien wethouder van Roller- dam en Buigcmeester van Bergen op Zoom. Gedurende een zittingsperiode van 4 jaren was hij lid van de Tweede Kamer der Sla- ten-Generaal voor de R. K. Staatspartij. Burgmeester Stulemeijer Voornaamste Nieuws. Oit Nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen bet Zondagsblad biz. l Versdienen is de Memorie van Antwoord op het Voonoopig Verslag der Eerste Kamer over de Rijksbegrooting. De regeering ci de concentratie van scholen. Op het traject Rotterdam—Schiedam is eea voedingsdraad van de clectrische leiding gebroken» 'aardoor dc treinenloop in de war raaide. titz. 2 Hitier spreek, zich x r ui over de buitenland» 5che politiek. Een nat. soc. veemmoord in Tsjudio Slowakije. De scheepsramp van de „Mohawk". Statistiek der Academisch gegradueerden. Dl. 0lz. 10 handhaafd cp 3 pet. Het Zondagsblad van heden bevat OJn.: Meditatie. Revius' „Morgengebed". Van Boeken en Schrijvers: P. J. Risseeaw bespreekt:„Holland, zoo ben je". ^Moe» derke ai. en". Minse uit éine bloede ..Zij weten Diet wat zij doen" door Han Hulst. Bij ons in Ba'akland Bedienden en kinde ren" door M. A. M. Renes-Boldingh. Van b ote cfnge.. „Over vogels en huis» dieren" door G. K. A. NonhebeL Vervolgverhaal van K. Jonkheid: „Gelijk ook wij vergeven Jeugdrubriek. KLutcr krantje. De heer Stulemeijer was een zeer demo cratisch man. Ai heel spoedig voelde hij zich in Schie dam op zijn gemak en de burgerij heeft dezen burgemeester met groote welwillend heid ontvangen. Gedurende zijn ambtsduur heeft Schiedam groote moeilijkheden te doorworstelen gehad. Vele malen heeft burgemeester Stulemeijer in Den Haag het pleit moeten voeren en soms met zeer te waardeeren resultaten. Het jarenlange probleem van het SL Jacohs- Gasthuis werd tijdens zijn periode en onder zijn leiding opgelost De omstandigheden waaronder de heer Stulemeijer het burgemeestersambt geduren de 6 jaren heeft uitgeóefend hebben zijn taak belangrijk verzwaard. Het gemeentepersoneel had in den ver- trekkenden burgemeester een zeer hunianen chef. de gemeenteraad 'een zeer welwillend voorzitter en en de burgerij een gemakkelijk te benaderen burgervader. Zijn vertrek uit Schiedam, hoewel te voor zien, zal velen nog zeer onverwachts komen. ELECTRISCHE TREINEN LOOP IN DE WAR Op het traj'ect Rotterdam- Schiedam Hedenmorgen omstreeks zeven uur is op het baanvak Rotterdam—Schiedam een elec- trische voedingsdraad op tot nog toe onver klaarbare wijze in het ongereede geraakt en doormidden gebroken. Hoewel het euvel zich voordeed op het traject richting Schiedam- Rotterdam en wel in de onmiddellijke nabijheid van de brug over de Deifhavensche Schie, moest toch de electrische treinenloop in beide richtingen worden stilgelegd. Onmiddellijk werden maatregelen getrof fen om de verbinding te onderhouden met behulp van stoomtreinen, die over goederen sporen werden geleid. Uit den aard der zaak heeft dit In den vroegen mergen nog al wat stagnatie opge leverd, aangezien alle reizigers, voorzoover zii zich in de richting 's-Gravenhage Am sterdam. of omgekeerd naar Rotterdam be gaven -te Schiedam moesten overstappen. De meeste treinen kwamen te Rotterdam me» ongeveer een kwartier veitiag ng iian In den loop van den morgen /.ijn alle maatregelen getroffen om het euvel dat juist in de drukke morgenuren zooveel oa- gerief veroorzaakte, zoo spoedig mogelijk Ut herstellen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1