Ned. Omroep Zender Maatschappij Twee jaar in Rusland WOENSDAG 23 'JANUARI 1935 DERDE BLAD PAG. 9 De Staat overwegende zeggenschap Gemengd bedrijfmet mede werking der groote om roeporganisaties Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot het in het leven roepen van een N.V. „Neder- landsche Omroep Zender Maatschap pij" (Nozema), een gemengd zender- bedrijf» waarin ©enerzijds de Staat overwegende zeggenschap heeft, en anderzijds de belangen der omroep organisaties afdoende zijn beveiligd. Bij de behandeling van de P.T.T.-begroo- lig voor het jaar 1934 is zoowel bij de ichriftelijke als bij de mondelinge gedach- enwisseling met en in de Kamer het vraag ituk van de omroepzendapparaat aan de irde geweest. Bij die gelegenheid mocht de minister ijn standpunt uiteenzetten en werd dooi lem tevens medegedeeld, dat een oplossing iau dit vraagstuk in voorbereiding was en laartoe o. m. overleg met de betrokken imroeporganisaties werd gepleegd. De minister is daarbij uitgegaan van de loodzaak om het zendervraagstuk in dien in op te lossen^ dat de zenders voor den adio-omroep zouden komen in één hand. Een commissie, onder voorzitterschap on den heer H. v. B o e ij e n, voorzittei an den Radio-raad, waarin naast twee le ien van den Radio-raad en drie hoofd- mbtenaren van het Staatsbedrijf der P. T l, vertegenwoordigere der vier groote om- oeporganisaties zitting hadden, heeft de ninister overeenkomstig de door hem aan- legevcn richtlijnen, een regeling aangebo- len, waarmede hij zich heeft kunnen ver enigen. Het hierbij aangeboden wetsontwerp, hou lende machtiging tot het oprichten van het «doelde gemoogd bedrijf, is o. a. van deze foorbereiding het resultaat. De machtigingswet. De machtigingswet heeft geen andere trekking, dan het in het leven roepen van iet gemengde zenderbedrijf mogelijk te laken; zij geeft daartoe, in iet den bestaanden rechtstoestand, den •ereischten wettelijken In hoofdzaak was mitsdien alleen nood- akelijk het vastleggen van het beginsel an medewerking door de vier algemeen© mroeporganisaties, machtiging van den linister om tot medeoprichting van het lenderbedrijf over te gaan, vaststelling van rechtsvorm van het nieuwe bedrijf en verdeeling van den invloed tusschen t en omroeporganisaties en buiten- ferkingstelling van het in de Telegraaf- eu 'elefoonwet 1904 tot nu toe te dezen aan- ïcat gehuldigde machtigingsstelsel, voor- oover dit onvereenigbaar geacht moest morden met het monopolie, dat het nieuwe enderbedrijf op zijn gebied zal moeten lebben. Bij het aanvaarden van den rechtsvorm, ils welke die der naamlooze vennootschap ekozen werd, scheen het voorts gcwenscht ich vrij te maken van die bepalingen in iet wetboek van Koophandel, welke voor lit bijzondere bedrijf belemmerend zouden iunnen werken, niet alleen voor zooveel leze betrekking hebben op de mogelijkheid fan het wijzigen der statuten, maar ook foor zoover deze strakke regelingen voor- chrijvcn ten aanzien van' de teruggave in stortingen op aandeelen en dergelijke. De wet verleent den minister voorts de loodigc bevoegdheden, die na het tot tand komen van het bedrijf op hem zui- en rusten. Met het vorenstaande is het tarakter der wet in hoofdlijnen aangege- De positie van den Staat De positie, welke de Staat in het nieuwe ledrijf zal moeten innemen, komt naast de lerdeeüng van den invloed tot uitdrukking n do verhouding van het aandeelenbezit 0-40. De waarborgen voor de omroeporganisa- .es zijn in het bijzonder gelegen in de vijze, waarop het bestuur der vennootschap samengesteld en waarop de invloed daar- tusschen de verschillende aandeelhou- lers is verdeeld en in de noodzakelijkheid an gekwalificeerde meerderheden voor het nemen van ingrijpende besluiten. Het openbaar belang is daarnaast ge- aarborgd door een vernietigingsrecht van de Kroon en een goedkeuringsreeht van den minister in het leven te roepen voor bepaaldo belangrijke aangelegenheden. üe minister moge voorts nog de aan dacht cr op vestigen, dat in het door de commissie ingediende wetsontwerp was op genomen een artikel, houdende vrijstelling oor het zenderbedrijf van de van Rijks wege te heffen belastingen. De minister heeft echter gemeend, met het oog op den benarden toestand van lands financiën, dit artikel niet te moe- overnemen, zoodat het in het thans in gediende wetsontwerp niet voorkomt Hoofdzaak van het zenderbedrijf is de erzorging der zendinrichtingen voor den Nederlandschen radio-omroep. In de onderhavige regeling is het daar naast mogelijk, dat de samenwerking, wel ke op het gebied der zendinrichtingen thans tot stand is gekomen, er toe leidt, dit samengaan gegeven eenmaal het ge mengd bedrijf uit te strekken over za ken, die, hoewel niet direct verband hou dende met aanleg en exploitatie der zen ders, niettemin het gemeenschappelijk be lang der betrokkenen raken. Zulk een samenwerking mag echter ir» tegenstelling met de hoofdzaak van het be drijf, niet opgelegd worden. Monopolistische positie. In art, 2 is de monopolistische positie van liet nieuwe bedrijf vastgesteld. Het beginsel, dat het gemengd bedrijf op zijn gebied een monopolistische positie zal innemen, houdt in, dat naast de zend inrichtingen der Nozema niet alleen andere omroepzendere op haar gebied onbestaan baar zullen zullen zijn, doch ook, dat er waarborgen noodig zijn tegen andere in richtingen, wier werking de Nozema zou den belemmeren in de vervulling van haar taak. In art. 4 is het beginsel der verplichte medewerking voor de betrokkenen neerge legd en wel zoodanig, dat ook bij verande- ing in de verhoudingen op omroepgebied het zenderbedrijf bestendigd kan worden. Gewaakt is eenerzijds voor al te groote beperking van de bewegingsvrijheid van den raad van beheer, anderzijds is echter een zeker toezicht voor zeer belangrijke en ingrijpend© beslissingen niet te ontberen, daar een eenheid, als het nieuwe bedrijt zal vormen, een vergaanden invloed op het omroepwezen zal uitoefenen. De Raad van Beheer. Voorgesteld wordt het bestuur der Vennootschap te doen berusten bij een Raad van Beheer, bestaande uit ten minste 9 en ten hoogste 10 leden, naar gelang de Minister bepaalt. De Minister benoemt, als het aantal leden 9 bedraagt, 5 en als dit aantal 10 bedraagt, 6 leden, t.w. 2 leden uit den Radio-raad, waaronder den voor zitter van dat college, ten hoogste 3 leden, werkzaam bij het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie en voorts, te zijner beslissing, 1 per soon naar vrije keuze, met dien ver stande, dat uit den Radio-raad en als werkzaam bij het Staatsbedrijf der P.T.T., nooit meer dan 2, resp. 3 le den, benoembaar zijn. De omroeporganisaties zullen teza men 4 vertegenwoordigers in den Raad van Beheer hebben. Luchtlijn AmsterdamPraag Thans is vastgesteld, dat de nieuwe K.L.M. lijn op Praag met April in exploitatie wordt genomen. Deze lijn zal worden gevlogen in samenwerking met de Tsjechische Lucht vaart Maatschappij. JUBILEUM BIJ DE AMSTERDAMSCHE DROOGDOK MAATSCHAPPIJ Naar wij vernemen zal een in de kringen van scheepvaart en techniek zeer bekende figuur, de heer P. R. F e n e n g a, Dinsdag 16 April a.s. herdenken, dat hij veertig jaar geleden zijn loopbaan begon bij de Amster- damsche Droogdok Maatschappij. MINISTERS VOOR DE MICROFOON De politiek in den aether Rol der controle-commissie getoetst Bij de behandeling van de Postcrijen-be- grooting in de afdeelingen der Eerste Kamer zijn uitvoerige beschouwingen gehouden over de radio-controle. Blijkens het voorloo- pig verslag drongen, evenals ten vorigen are, verscheiden leden er op aan, dat in jeginsel de politiek, in welken vorm ook uit den aether zou worden geweerd, mede gelet op de huidige practijk. Alvorens enkele voorbeelden uit die, h.L ongcwcnschte practijk aan te halen, verklaar den zij evenwel, dat zij zich volkomen kon den vereenigen met de grondslagen, door den Minister te dezer zake aanvaard. Te recht toch heeft de Minister in de vergade ring van de Tweede Kamer van 20 Novem ber 1.1. uiteengezet, dat de radio-uitzending „een zeer eigenaardig karakter heeft" en niet moet worden verward met het „vrije woord". „Tal van Ministers" zoo werd daar-1 aan toegevoegd, .zullen hier" namelijk de Staten-Generaal „redevoeringen houden, die zij door de radio niet mogen houden." Gaat men van dit juiste standpunt uit, dan moet het, dus verklaarden de leden, hier aan het woord, in hooge mate bevreem ding wekken, dat op 24 November 1.1. rede voeringen werden toegelaten, als welke s. Marchant en Joekes in de algemeene •gadering van den Vrijzinnig-Democrati- schen Bond voor de microfoon hebben ge houden. Beider betoogen hielden eigenlijk een afrekening in met politieke tegenstan ders van allerlei gading, terwijl bovendien enkele zinsneden uit de laatstbedoelde toc- praak kennelijk bestemd waren voor het buitenland en gerustelijk mochten worden beschouwd als evenzoovele proeven van min gepaste critiek op de binnenlandsche poli tiek van een met ons bevriende natie. Het betreft hier geen uitzondering. Im mers, eenigen tijd geleden, 6 Februari 1934, hield mr. Marchant in zijn hoedanigheid van Minister van Onderwijs, voor de micro foon een rede over: „Onderwijs en Politiek" welke neerkwam op een bestrijding van de Nationaal Socialistische Beweging in Ne derland. In het hiervoren betoogde vonden deze ledön tevens aanleiding, als hun overtuiging te kennen te geven, dat leden van de Regee ring slechts bij hooge uitzondering van de radio gebruik behooren te maken. Als voor beelden van een juist gebruik herinnerden, zij aan de voortreffelijke uiteenzettingen van den tegenwoordigen Minister v£ nanciën over de financiëele politiek, najaar van 1933 en 1934. Zijn ambtgenoot van Onderwijs echter neemt op dat stuk een onjuist standpunt in, hetwelk in menig opzicht aan het gezag van de Regeering af breuk doet. Neemt men dan in aanmerking, dat een redevoering, als ds. Krop wenschte te houden over de geloofsvervolging in Rus land, werd verboden, ook nadat deze in hooger beroep was gegaan bij den Minister van Binnenlandsche Zaken, en dat passages, als waarop het lid van de Tweede Kamer, de heer Drop, de aandacht had gevestigd, in een rede van den heer Vliegen moesten worden geschrapt, alvorens die mocht wor den uitgezonden, dan moet worden erkend, dat hier met twee maten wordt gemeten: Ministers onder controle? Gaarne zouden de leden, hier aan het woord, vernemen, of, wat betreft het houden van redevoeringen voor de mi crofoon door Ministers der Kroon, zich ten aanzien van de controle vooraf een bijzondere usance heeft gevormd, of dat deze redevoeringen ook aan de Radio- controle-commissie ter beoordeel ing wor den voorgelegd. Met name gold deze vraag de toespraken, waarvan in het vorenstaande gewag is gemaakt. Deze leden zouden het op prijs stellen nauwkeurig omtrent den gang van za ken op dit stuk op de hoogte te worden gesteld. Radio-distributie Met ingenomenheid had men uit de Me morie van Antwoord aan de Tweede Kamer ervaren, dat de Minister geen termen aan wezig acht, om na afloop van de voor den tijd van vijf jaren verleende machtigingen, die voor het, grootste gedeelte in April 1937 eindigen, een anderen exploitatie-vorm voor de verzorging van de radiodistributie in leven te roepen. Pers en Radio Enkele leden stemden in met de klacht, bij de schriftelijke en de open bare gedaohtenwisseling over deze be- gj-ooting in de Tweede Kamer geuit over het feit, dat in de door de omroepver- eenigingen uitgegeven weekbladen mocht worden geadverteerd. Zij drongen er op aan, dat de Minister te dezer zake stap pen zou doen, teneinde aan die uiterst ongewenschte concurrentie een einde te maken. Verscheidene leden verklaarden zich niet te kunnen vereenigen met 's Ministers voor nemen, op 1 Januari 1937 over te gaan tot naasting van de gemeentelijke telefoonnet ten in de drie grootste steden. ROFFELRIJMEN ZE VINDEN ELKAAR Moge ik een heilwensch wijden Aan de N.S.B.-partij In Boer Braat won zij er eindlijk Een agrarisch kopstuk bij. n Boer Braat heeft zij gevonden Wat zij miste tot haar spijt, Een op 't parlement verbeten De reorganisatie der Leder centrale De reorganisatie-commissie van de cen trale H.L.S. (Leder-centrale), welke heeft vastgesteld, dat de bestaande band, welke de centrale vormt tusschen belanghebbenden in de huiden-, leder-, schoenen- en aanver wante branches, intact moest blijven, ten einde samenwerking en overleg tusschen de groepen te kunnen bevorderen, heeft en kele hoofdlijnen voor een nieuwe ordening aangenomen. deze richtlijnen blijkt, dat er in het al gemeen naar gestreefd is, in het nieuwe systeem wetgeving, uitvoering en recht spraak in handen te leggen van onderling onafhankelijke organen, hetgeen niet te on derschatten waarborgen biedt voor de be scherming van de belangen der aangeslote- Gebruikt in Uw soepen HONIG's BOUILLONBLOKJES 6 voor 10 cent De Openbare School En de toekomst van ons volk Het is reeds bijna een half jaar it in een Kerkelijk Weekblad, ten zien van het schoolvraagstuk in Nederland, teruggekomen werd op één der mogelijk heden, vaak genoemd in de kring der be lijdende Christenen in Nederland, vóór dat, in 1920, na tachtigjarige strijd, aan dit vraagstuk gegeven oplossing alge meen was aanvaard; aldus begint een hoofdartikel van den heer J. R. Snoeck I-Ienkemans in het C h r. I-I i i blad voor Zuid-Holland. Als oorzaak der oproerige gezindheid onder ons volk, van deze tijd, werd in bedoeld artikel genoemd „de bijna onherstelbare fout van Dr. de Visser c.s., dat men in 1920 verzuimde, naast de financieele gelijkstelling tusschen Openbaar- en Bizonder Onderwijs, ook de relatieve neutraliteit van de Openbare School in te voeren." Hiertegen voert de schrijver in het Chr. Hist. Weekblad aan: Mocht hier sprake an een fout, zoo is deze niet gemaakt door den Schoolwetgever van door den Grondwetgever van 1917. In het Grondwetsartikel van 1917 is, voor Openbare School, niet overgenomen de dachte van Heemskerk van 1912: „eerbie diging van de godsdienstige gevoelens van Ide ouders der schoolgaande kinderen" (fa* cultatieve splitsing en relatieve neutrali teit); maar is gehandhaafd.de oude forum lleering: „eerbiediging van ieders gods dienstige begrippen-' (absolute neutrali teit). Dr. de Visser was aan deze bepaling der Grondwet gebonden. Echter, zoo vervolgt hij, het ware ook ons liever geweest, als de door Heemskerk voorgestelde bepaling in de Grondwet are opgenomen. Dit ware ook zeker ge schied, als bij de Kamerverkiezing van 1913 de „Rechtsche" meerderheid niet verlore ware gegaan. Het is opmerkelijk, dat de zelfde „kerkelijke strooming", die thans op de in 1912 door Heemskerk ont worpen formuleering terugkomt, niet heel zonder schuld is ten aanzien der linksche overwinning" van 1913. Pogingen, tijdens de voorbereiding Grondwetsherziening van 1917, tot verkrijgen van een redactie, als in door Heemskerk ontworpen, konden, de toen gegeven omstandigheden, niet gelukken. De bestaande redactie bleef ge handhaafd en Dr. de Visser was, bij het ontwerpen van zijn schoolwet, aa»n haar gebonden. Braat, een boer van eigen Bodem, Van het beste boerenBloed, Die er Eer in stelt te zeggen Hoe het in zijn moerland moet, Braat vertoont in deze drieling, Eer-Bloed-Bodem, zeer beslist De nadrukkelijk vereischte Kenmerken van den fascist. Braat schijnt dit in alle deelen Echt met Mussert eens te zijn: Crisis? Larie! Bakerpraatjes! Puur een vinding van Colijn! Mussert zei het dezer dagen (Niemand sprak het tegen, want Als hij spreekt moet ieder zwijgen In ons domme vaderland! Mussert zei het dezer dagen: Werk- en teelt- en fokverbod, Nèt als al 't partij-geknungel: Als 't geen misdaad is, is 't zot! Zijn bevel zal luiden: Fokken! Telen! Werken!Onze Taak Is de Bodem uit te buiten! Ook al loopt de uitvoer spaak Nee, die eene dwaze regel Voegde Mussert er niet bij, Maar als dat ook tot zijn Taak hoort Staat Boer Braat wel aan zijn zij Haast zou ik mijn wensch vergeten! Natie-StamBoek N.S.B.! Niets Stuit Braat in z Neem het gratis mee! Hou zee! (Nadruk verboden.) LEO LENS. Eiken winter leed hij aan Winterhanden en Wintervoeten „Door mijn beroep moest ik den geheelen dag op straat loopen en daardoor gingen de plekken altijd open en begonnen te zweren. Van alles probeerde ik, maar baat vond ik niet, totdat ik met Kloosterbalsem begon. Eiken ochtend en avond deed ik die op de plekken. Ze genazen binnen een eek prachtig en voor goed. Nu smeer ik Is 't koud wordt van te voren mijn handen en voeten eiken ochtend met Kloosterbalsem in en heb sedertdien geen meer van winterhanden en -voeten gehad". Zoo schrijft ons de heer W. wiens origineele brief voor ieder ter inzage ligt. Akker's Kloosterbalsem kost per schroefdoos 35 ct. en per pot ~"'i ct. en 1.04 en is overal verkrijg baar. Onovertroffen bij brand- en snij wonden. Ook ongeëvenaard als wrijfmid- d.él bij rheumatiek', spit en spierpijn. Gebruik Akker's Kloosterbalsem RUBRIEK DONDERDAG 24 JANUARI HUIZEN 301 M. 8.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00-11.30 NCRV. 8.00—9.15 en 10.00 Gramoioonpl. 10.15 Morgendienst olv. Ds. P Boendermaker. 10 45 en 11.00 Gram.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gram.pl. 2.00 Cursus fraaie handwerken 3.00 Lez-cg M. W. Barger. 3 30—3.45 Gram pl. 4.00 Bijbelle zing Ds. G. Lans. mmv bariton en orgel. 5.00 Cursus handenarbeid v. d. jeugd 5.30 Piano recital W. Zonderland. 6 30 Gram.pl. 6.43 Cau serie H. Amelink. 7.00 Politieberichten. Ned. Chr Persbureau. 7.15 Gram.pl. 7.30 Weekover zicht. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gevar. programma, mmv. leden van het Chr. Radiokoor en Arie Post en J. v. d. Rovaart. 9.50 Gram.pl. 10.00 Vaz Dias 10.05—11.30 Gram.pl. HILVERSUM 1875 M. AVRO-uitzending. 8 00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gra- mofoonpl. 10.30 Het Lyra-Trio. 11.00 Kniples. 11.30 Vervolg trioconcert. 12.00 Omroeporkest olv. Nico Gerharz. 2.00 Orgelconcert P. v. Es mond Jr. Mmv_ Adolf Sterner (cello). 3.00— 3.45 Naailes. 4.00 Voor zieken en ouden van dagen. 4 30 Gram.pl. 4 45 Voor de kinderen. .530 Aeolian-orkest 6 30 Sportpraatje H. Hol lander 7.00 Radio-Volkszang olv. P. C. Poort man. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 800 Vas Dias. 8 05 Gram.pl. S.15 Caeolia-concert dcor het Concertgebouw-orkest olv. E. v. Beinum. mmv. L. Zimmerman (viool). F Helmann (viool) en M Loevensoho (cello). 1030 Gra- mofoonpl. 11.00 Vaz Dias. 11.10 Het Ensemble Pali. 11.3512.00 Het Weensch Ensemble „Grünhut". DROITWICH 1500 M. 10 35—10.50 Morgen wijding 11.25 Gram.pl. 11.50 Voor de scholen. 12.10 Het Rutland Square en New Victoria Orkest olv. N Austin. 1.20 Gram.pl. 2.25 Voor de scholeo. 3.20 Vesper. 4.10 Gram.pl. 5.05 Or gelconcert T W. North. 5.35 Lou Preager en zijn band. 6.20 Berichten. 6.50 Handel-concert. 7 10 Duitsche les. 7 40 Gram.pl. 7.50 Causerie. 8.20 ..Our Town", spel met muziek. 9.20 Gra- mofocnpl. 050 Berichten 10.20 Korte Dienst. 1035 Het Bridgewater Kwintet mmv. H Wen den (tenor). 11.3512.20 BBC-dansorkest olv, H. Hall. RADIO PARIS 1648 M 7.20 en 8 20 Gram.pl. 12.50 Pascal-concert. 5.20 „Le Mercure galant", van Bourgault. 9.05 Nat Orkest olv. Inghel- KEULEN 456 M. 5.20 Gramofoonpl. 6.35 Orkestconcert olv. Mager. 12.35 Weragkamcr- orkest olv. Hagestedt. 3.20 Uit München: Om- roepkleioorkest olv. Kloss. 5.20 Cello- en piano concert. 6.20 Concert. 7.30 Radio-tooneel. 8.05 Soidatenmiizick mmv koreo. orkest en solisten, olv. Kneip. 9.55—11.20 Concert. BRUSSEL 322 en 484 M. - 322 M.: 12.21 Omroeporkest olv. André. en zang. 1302.20 Gram.pi. en zang 5.20 Gevar. programma. 8.20 Hoorspel. 8.50 Gram.pl. 9.20 Vocaal concert olv. E. v. d. Velde. 1030-11.20 Gram.pl. 484 M 12 20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest olv, P Douliez. 1.502 20, 5.20 en 6.35 Gram.pl. 8.20 Omroeporkest olv. André. 9.35 SalonorkesC olv. P. Douliez. 10.30—11.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Duitsche Volksliederen. 8.20 „Der Fall Michael Kohlhaas". spel van W. Gilbricht. 9.20 cn 10.05 Berichten. 10.2011.20 Concert uiC Frankfort. HET VERHAAL VAN MIENTJE EN SAARTJE PEPERNEUT. i door G. Th. ROTMAN. Minder goedkoope treinen Geen tweede klasse meer De Tel. verneemt, rlat er een achteruitgang valt te constateeren in de algemeene bezet ting van de goedkoope treinen. De bezetting vooral van de tweede klasse is zoo gering ge worden, dat de spoorwegen tijdens den a.s. zomer in de goedkoope treinen geen tweede klasserijtuigen meer zullen laten loopen. Ook za' het aantal goedkoope treinen in den a.s. zomer worden verminderd. 19. Ik keek ook. Jawel hoor! Het was een vrachtrijderspakhuis; de wagen stond er. cn de pot stond er nog steeds op. Daar de deur niet afgesloten was .slopen we naar binnen. Ni de deur voorzichtig achter ons dicht gedaan te hebben, liepen we regelrecht naar den wagen. Maar wee. net wilden we den pot pakken, toen opeens buiten aan de deur gemorreld werd 20 Snel doken we in een der leege kisten, waarvan er een heele stapel stond. De man, die op den wagen gezeten bad, blijkbaar de vracht rij dei zelf, kwam binnen, gevolgd door zijn knecht. „Kijk eens!" riep de vracht rijder uit, „daar staat zoowaar een bloem- (Wordt Vrijdag vervolgdy Ervaringen van een Hollander in dienst der Sovjets Waarom durtt niemand zich na 11 uur alleen en ongewapend Hoor Asstrakan te begeven? Omdat diefstal en moord aan de orde Waarom fverd op 12 Augustus 1934 In de Rosa Luiemburg- Uraat te Astrakan een man op straat vermoord en letterlijk „naakt uitgeschud"? Omdat men zijn kleeren wilde hebben. De misdaad tiert. Een bekend dokter werd nog niet zoolang voor mijn vertrek te Astrakan in zijn huis doodgeschoten. Hoe? Door het sleutel gat van zijn deur. heen, toen hij wilde kijken wie er gebeld had. Waarom werd hij vermoord? Omdat men zijn bezit en zijn Jtleeren wilde hebben. Waarom gebeuren deze dingen? Omrat Astrakan hongert. En daar kan zelfs geen zwarte GepeOe, al heeft die ook de bevoegdheid om zonder vorm van rechtspraak menschen met den dood te straffen niets tegen doen. XIII RUSSISCHE TOESTANDEN Het volgende is een stukje kinderlectuur: „Het oudste beroep" staat er boven en het is overgenomen uit bot kinderblad „De Jonge Garde „Mijn beroep is het oudste" zegt de arts. „Toen God van Adam con rib wegnam om daar Eva uit te maken had hij voor die operatie een arts noodig." „Dat gebeurde op den zesden dag" antwoordde de electromon- teur. „Ma»ar het licht was er al op den eersten dag en daar moest ik aan te pas komen". „Kalm-aan heeren", viel toen de dominee in. „Mijn beroep is bet oudste. Want voor er licht was, was ei- duisternis. En die heb ik altijd verspreid". Wellicht huivert men in Holland over deze profanie, maar voor Rusland is het een heel tam staaltje van de wijze, waarop de jeugd van de godsdienst afkeerig wordt gemaakt. Men spreekt vaak in Holland over geloofsvervolging. Die moet men niet hierin zoeken, dat de Christenen in Rusland worden ge marteld of zooiets. Het gaat eigenlijk veel geraffineerder. Op het platteland laat men de kerken kalmweg staan en ook tegen de heiligenbeeldjes in de huizen heeft men geen bezwaar. Maar de jeugd pikt men in. Wie de jeugd heelt Haar wordt van het eerste begin af het communistisch begin sel bijgebracht en dat houdt ook in: verachting van den gods dienst. In de steden is de godloozenbeweging veel verder en daar worden ook de kerken afgebroken, maar op het platteland laat men ze staan, omdat men weet, dat de plattelandsbevolking er zeer aan gehecht is. Het communisme heeft den tijd en rekent op de jeugd. Men weet, dat de Zondag is afgeschaft. Om de vijf dagen heeft men een vrijen dag en dat. is de Russische Zondag geworden. Dan luiden ook de klokken van Chirkov, een plaatsje in de buurt van Trout Front. Maar de jeugd wordt er van terug gehouden en de ouders mogen hun kinderen in dit opzicht niet dwingen tegen de partijleiding in te gaan. Gehoorzaamheid aan de ouders is niet het hoogste in Rusland, de partij gaat voor. Een typisch staaltje daarvan hadden we in Trout Front. Een Christelijk visscher had een zoontje van 9 jaar, die van wege het pakje en de verdere voordeelen, aan het lidmaatschap verbonden, lid was van de communistische jeugdorganisatie. Die hield dan samenkomst en oefening, net als bij ons de pad vinderij. Op een keer komt de jongen om 11 uur thuis en krijgt natuurlijk een geducht standje van zijn vader. De volgende dag had hij de partij al aan de deur: hij had zich te houden buiten de werkzaamheden van de jeugdorganisatie en geen standjes uit te deelen, want men zou dit in de toekomst niet toe laten. Zeer sterk wordt in de jeugdorganisatie het materialisme aan geleerd. Er is geen God; alles wat er op de wereld is, is de vrucht van de energie van den mensch en door eigen kracht moet men de wereld hervormen. Over de militairistische opvoeding straks nog iets. Het optreden tegen kerken en geestelijken Ik zeide hierboven, dat er van een eigenlijke geloofsvervolging geen sprake is. Maar voor de popen hebben de communisten geen pardon: zij krijgen geen broodkaart en moeten maar zor gen, dat ze op andere wijze in het leven blijven. Vandaar, dat men vaak popen op de hoek van een stadsstraat in hun ambts gewaad ziet bedelen. Geloofsgenooten en anderen, die medelij met hen hebben zorgen dan van hun armoedje nog, dat ze aan de kost komen. Dit is echter de partij een gruwel en velen zijn dan ook om allerlei redenen verbannen. In Astrakan werd in 1932/33 nog in één kerk dienst gehouden (ik schreef reeds dat er 120 zijn geweest), maar dit jaar is ook deze afgebroken. Men had de plaats of de steenen van de kerk noodig en stuurde een boodschap, dat de kerk zou moeten ver dwijnen. De pastoor diende een klacht in bij het partijbestuur en zeide, dat hij dan nergens in de stad dienst meer kon houden. Het antwoord luidde: „U moet kerkdienst houden. Wij zullen U een gebouw geven, maar die kerk moet weg" Inderdaad kreeg de pastoor bericht, dat hij in een bepaald gebouw kerkdienst kon houden, maar er was een brief bij. dat voor het gebruik van het gebouw een belasting moest worden betaald van 20.000 Roebel. De gemeente kon zelfs het tiende gedeelte daarvan niet opbrengen en de diensten in het nieuwe gebouw konden niet worden gehouden. In de stad zijn de godloozen in het offensief, op het platteland waar nog 95% \an de bevolking haar gebeden zegt en relequieën heeft behouden, bepaalt men er zich toe de jeugd communistisch op te voeden. Krasna borgoisic Over de voedselvoorziening heb ik reeds het een en ander medegedeeld, maar nog niet over het onderscheid, dat wordt ge maakt tusschen hoog en laag, tusschen arbeider en GepeOe. Men zegt bij ons in Holland wel eens, dat het geld ongelijk is verdeeld, maar denk rtfet dat het in Rusland andere is. Ik heb me er wat aan geërgerd als ik zag hoe de rijken werden bevoordeeld en de armen uitgebuit. Heeft men dan rijken in Rusland? „Kapitalisten" niet. maar wei menschen. die in weelde leven. Ik heb ze wel eens spottend „Krasna borgoisie" genoemd, de directeuren van fabrieken of trusten, de secretarissen van partij of verbanden, de officieren en leden van de GepeOe. De arbeider is behalve voor het weinige, dat hij in de coöpera tie kan krijgen aangewezen op de vrije markt, waar hij schan delijk veel moet betalen, maar alle bovengenoemden hebben hun eigen winkels, waar ze tegen veel lager prijzen dan de arbeiders kunnen koopen, terwijl hun inkomen toch veel hooger is. Dat een directeur meer verdient dan een arbeider is logisch, maar dan zou hij toch minstens even veel voor zijn levensmid delen moeten betalen als de eerste. De GepeOe, die een geheel eigen winkel heeft, krijgt zijn le vensmiddelen cn verdere benoodigdheden tegen oen belachelijk lage prijs; de directeuren betalen meer, maar de arbeiders be talen het meest, nl. het tienvoudige van de GepeOe. Misschien vraagt men nog, waarom toch de hooge prijzen op de vrije markt worden toegelaten. Het zijn meestal Perzen, die deze vrije markt in handen hebben, maar zij moeten ongeveer 90 afstaan aan de partij en dan van de rest nog zelf leven. Geen wonder, .lat hun prijzen hoog zijn. Als men hel goed door denkt komt de toestand dus hier op neer. dat de over winst van de goederen op de vrije markt gebruikt wordt om de „hoo- geren" in de Russische samenleving een extra korting op c!e prijzen te geven. Natuurlijk kunnen deze menschen ook het geld niet in den zak houden. De dure restaurants in Astrakan zaten tot 2 uur 's nachts vol met de „Krasna borgoisie" die er goede sier maak ten. Ik trof hier ook vaak een leger officier, die mij verzocht wodki voor hem te bestellen. De bediening mocht aan officie ren deze sterke drank niet schenken, maar als een ander het bestelde, bad men geen bezwaar. Een glas kostte 20 Roebel, maar de betrokkene had aan één lang niet genoeg. En zijn geld wilde hij toch stuk slaan £Wordt vervolgd.^ j

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9