0orsProng en bereiding van Chilisalpeter Melasse Paardenvoer I H.H. EIERVERZENDERS De Rotterdamsche Veiling CHILISALPETER PULP WIJ Ons PRAATUURTJE LAND- Eb TV1NB0VW No. 272 BEWEZEN!! Adverteeren in „LAND- EN TUINBOUW" heeft succes Afkomstig uit een woest en onvruchtbaar gebied. Door de geheele wereld als een vruchtbaar- makende stof gebruikt. WOENSDAG 23 JANUARI 193S Misschien interesseert liet onzen lezersom eens iets te we.ten over de herkomst van de van ouds bekende en gewaardeerde kunstmeststof Chili. Zoo bekend en zoo ge waardeerd, dat menig leek alle kunstmest kortweg „Chili" noemt. In Zuid-Amerika ligt de staat Chili, waar uitgestrekte salpetervlakten gevonden wor den, die een woeste onherbergzame land streek vormen met een breedte van onge veer 50 K.M. en een lengte van ca 670 K.M. Over het ontstaan van de salpetervelden zijn de geleerden het niet eens. Vele theo rieën zijn hierover in omloop. Volgens Nóll- mcr zouden de salpetervelden zijn ontstaan uit groote massa's zeewier, die door vuica- nische bodem-opheffingen van de zee wer den afgesloten. Na verdamping van het zee water bleven de zeewieren achter, die daar na verrotten en het begin vormden van de salpeteraf/.ettingen. In deze theorie klopt do omstandigheid, dat uit zeewieren jodium gewonnen kan worden, dat ook in de sal peterlagen voorkomt. ITet „Caliche", de ruwe grondstof voor de bereiding van Chilisalpeter, bevindt zich in grauw tot bruin gekleurde banken van \'z tot lJ/o Meter dikte onder een deklaag van Vz tot 3 meter gesteente. Het Caliche wordt "met behulp van springstoffen aan de oppervlakte gebracht. Het is geen zuiver natriumnitraat, maar bevat dajarnaast Chloor natrium, Zwavelzure Natron, Zwavelzure Kalk, Magnesiumzoutcn, Salpeterzure Kali, Joodzure Kali en Boriumzouten. Het ge halte aan zuiver natriumnitraat loopt uit een van 16 tot 60 pet. In het begin werden zeer primitieve wij zen van bereiding gevolgd, welke in den loop der jaren steeds werden verbeterd, vooral in de laatste jaren door Ihet inge- bruiknemen van moderne machine-installa ties. Er bestaan thans twee bereidings methoden, namelijk het zg. „Shanks" pro ecdé, volgens hetwelk men het gewone Chi- li-salpeter verkrijgt en het „Guggenheim" procédé, dat het Chilisalpeter korrel product voortbrengt. Bij de „Shanks" methode' komt de berei ding in het kort hierop neer, dat men de iuwe klompen Caliche, na deze eerst in breekmolens verkleind te "hebben, naar kook pannen met een temperatuur van 100 tot 120 gr. C. voert, waarin deze worden opge lost In de oplossing worden de onzuiver heden gescheiden en het met natrium nitraat verzadigde water wordt ongeveer dertig dagen in uitgestrekte kristalliseer- vijvers aan de open luc-lit blootgesteld, waar het bij afkoeling uitkristalliseert. Na de kristallisatie blijft als vaste massa het salneter over, dat in den handel wordt gebracht als het. bekende gewone Chilisal peter met een gehalte van «<-% pet zuivere natriumnitraten en voorts de bekende kleine hoeveelheden bij-elementen. De kleur van het verkregen product is niet zuiver wit, maar min of meer grauw getint, al naai" de kleur van het gebruikte calichci DE EXPORT STAAT PRACTISCH STIL Men is dus aangewezen op de groote steden in ons land. Voor U heeft de handel aldaa1- zijn eigenaardige bezwa ren en ook gevaren. Wilt U een, naar omstandigheden, behoorlijken prijs ma ken en veilig zijn voor Uw geld? Vraagt dan onverwijld inlichtingen bij: ROTTERDAM Telefoon 13649 WARMOEZIERSTRAAT R 3739 Recht van controle v. H. H. Zenders. Directe afrekening na iedere veiling. De bereiding bij de „Guggeniheim"-mctho- de wijkt in verschillende opzichten van de „Shanks"-metliode af. Hier wordt reeds bij 50 gr. C. een verzadigde oplossing verkre gen. Deze oplossing wordt niet voor kristal lisatie aan de lucht blootgesteld, maar kunst matig afgekoeld en gezuiverd. Dan wordt het zeer sterk tot 320 gr. C. verhit om in deze temperatuur vervolgens geperst te worden door van gaten voorziene koperen platen in een afkoelingskamer met zeer lage temperatuur, waar het in harde ko.rrels neervalt en zoo het korrelproduct levert Het korrel product onderscheidt zich van het gewone Chilisalpeter niet alleen door zijn korrelvorm, maar ook door een grootere zuiverheid. Door de kunstmatige afkoeling bij de nieuwe methode kan men namelijk de temperatuur zelf regelen, waar door een betera afscheiding van onzuiver heden wordt verkregen. Het korrel product heeft in den regel een bijkans zuiver witte kleur en een natriumnitraat-gehalte van 97-98 pet. Naast kleinere hoeveelheden Kali-Chili- salpeter in bepaalde streken van de salpe tervelden, wordt uit het Caliche ook bet product Jodium gewonnen. Het Caliche be vat gehalten aan Jodium varieerende van 0.01 pet tot 0.152 pet, dat zich gemakkelijk laat afscheiden. Dit Jodium heeft een zui verheid van minstens 99 pet en wordt'hoofd zakelijk voor geneeskundige en pharmaceu tist he doeleinden gebruikt. Chili alleen 'kan in meer dan de totale wereldbehocfte aan Jodium voorzien. Tot. voor enkele jaren werd het Chilisal peter uitsluitend gezakt uit Chili verscheept Thans echter wordt verreweg het grootste eedeelte van het Chili-salpeter in lossen toe stand uitgevoerd. Zoo ook naar Nederland. Het groote voordeel hiervan is voor de Chi li salpeter-gebruikers, dat zij thans niet meer zakken ontvangen, die reeds in Chili gevuld waren, maar zakken eerst kort voor dc levering aan de gebruikers in de Neder- landsche havens gevuld, waardoor men ver :erd is van prima verpakkingsmateriaal weinig gewichtsverlies door de dikwijls gedurende den min of meer langen opslag vaar geworden zakken. Het Noorden van Chili heeft verschillen de voorname salpeter-uitvoerhavens, die jaarlijks enorme hoeveeliheden Chilisalpeter verzenden met zeeschelpen, die naar alle deelen van de wereld varen, waaronder de Nederlandseh r> schepen van de Kon. Nederl. Stoomboot Mij te Amstei-dam, een belang rijke plaats innemen. De bekendsto Chileen sehe salpeterhavens zijn: Iquique, Antofa- gasta en Taltal. Een typische merkwaardig heid is, dat door do rotsachtige ondiepe kustbodem de schepen niet aan den wal kunnen laden, zoodat de salpeter uit de spoonvegwagons geladen moeten worden in- breede lichters, did de waar naar de op dc eede liggende zeescïiepen brengen. De Chili salpeter-industrie heeft zich tot •en groote machtige industrie ontwikkeld, die, o schrille tegenstelling van de natuur, uit een woest onvruchtbaar gebied reeds meer dan honderd jaar de wereld van een zoo vruchtbaarmakend plantenvoedsel voor ziet. Op 21 Juli 1830 vonden de eerste versche pingen van het gewonnen Chilisalpeter plaats en bij de honderd jarige herdenking van den eersten uitvoer, in het jaar 1930, getuigden de statistieken, dat in die eeuw- rond 86 millioen ton Chilisalpeter uitge- 'oerd was. Over uitputting der salpetervelden is wel eens gesproken en geschreven, doch waar naar ruwe berekening in 1924 rond honderd millioen ton voorraad aanwezig is. dreigt in de eerste eeuwen nog geen uitputting te komen. J^unstmestgebruik in Nederland Een enquête ingesteld. Door het Landbouwkundig Bureau der Staatsmijnen in Limburg wordt een onder zoek ingesteld omtrent het kunstmestge- bruik in verschillende deelen van ons land. Daartoe heelt dit Bureau in no. 8 van de „Mededeelingen". dat de vorige week ver scheen, een kaart ingesloten, die ongefran- keerd teruggezonden kan worden. Bedoeling is, dat de land- en tuinbouwers de daarop gestelde vragen zullen beantwoorden. Als dit gedaan wordt kan een inzicht verkregen worden in het kunstmestgehruik in verschil lende deelen van ons land. De verkregen gegevens zullen gepubliceerd worden in „Mededeelingen". Natuurlijk zullen niet gegevens van een bepaald bedrijf gepubli ceerd worden. Daarom is er gocn enikel be zwaar de kaart in te vullen en terug te zenden. Eenig inzicht in deze aangelegenheid is wel noodig en daarom dringen wij er bij onzen lezers, die de „Mededeelingen" ont vangen, op aan, om aan bovenbedoeld ver zoek te voldoen. En mochten er nog zijn, die deze .Mede deelingen'* niet ontvangen dan zal het goed zijn om geregelde toezending aan te vra gen bij het Landbouwkundig Bureau der Staatsmijnen te Lutterade (L.). Men ontvangt dan viermaal per jaar gra tis een tijdschrift waarvan de inhoud op hoog peil staat en dat dus van veel betee- kenis is voor boer en tuinder. J^uchtbanden voor tractoren Welk profiel verdient de voorkeur? Door het Instituut voor Landbouwwerk tuigen en -Gebouwen zijn vergelijkende proe ven genomen met. verschillende tractorban den, ten einde na te gaan, welk profiel de ,'oorkeur verdient. Een daarover verschenen •apport van ir. Polak kwam tot de volgende conclusies: I. Het gebruik van luchtbanden op trek kers mag beschouwd worden als een be langrijke verbetering van het trekkerbedrijf. Hierbij is van belang, dat men in tal van gevallen zonder grijpers zal kunnen wer ken; dat ook voor transportwerk (binnen halen oogst) belangrijke voordeelen kunnen worden verkregen; dat zoowel trekker als wegen minder zullen slijten, dat de sporen het land ondiep zijn en de gronddruk niet hoog; dat men soms op een hoogere versnelling zal kunnen rijden; dat eenige besparing aan brandstof en tijd wordt vcr: kregen. II. Hiertegenover moet worden gesteld; dat de prijzen der banden, hoewel flink wat lager dan in 1933, toch nog in veel gevallen bezwaar kunnen opleveren; dat men in hof algemeen toch ook grijpers zal moeten aan* haffen, omdat deze af en toe noodig-kun? sn zijn; dat de luchtbanden meer onder houdskosten zullen me-debrengen en een minder groote bedrijfszekerheid hebben, al kan men wel op een behoorlijken levensduur rekenen en al is dc bedrijfszekerheid van goede luchtbanden zeer groot. III. Wat betreft het hoog of lager pro fiel venvacht men, dat op wat stijve en dro gere gronden de hooge profielen wat meer trekkracht zullen opleveren, tenvijl op nat ten kleigrond en op losse gronden hiervan practisch niets te merken zal zijn. De zwaarte der wielen heeft duidelijk in vloed op de trekkracht, maar ook op den druk op den grond. In het algemeen is de 10 verteerbaar eiwit, 25 suiker, 6.per 100 K.G. vrij aan boord/spoor te R'dam bezorgd, event, onder rembours m vfrheiii't krachtvoeder- iyi. YLnncuLb handel n.v. TELEFOON 56892 ROTTERDAM gronddruk niet hoog. Onder omstandigheden, waar men dezen nog te hoog acht, is het van belaug, dat men het wiel zoo licht mo gelijk kan maken. Het aanbrengen en afnemen van de Dun- lop-grijpcrs gaat naar het inzicht van ir. Polak handiger dan het aanbrengen en af nemen van de gebruikelijke kettingen. Van de grootere grijpers der kettingen verwacht hij echter een wat grootere vermeerdering van de trekkracht. „Van belang voor gebruiker is", aldus tee kent het „Ned. Landbouwweekblad" hierbij aan, „dat de tractorbanden niet zoo duur zijn. Zij behoeven geen groote snelheden te knnneu verdragen, zooals dc banden der vrachtwagens, zoodat ze belangrijk goedkoo- per te maken zijn dan deze. Dc lagedruk-tractor-band is ongetwijfeld één van de merkwaardigste en voor den landbouw belangrijkste vindingen der laat ste jaren. De rubber verovert een steeds groo- ter gebied in de wereld, daaraan valt niet te twijfelen". Het volledige rapport kan aangevraagd worden bij prof. Visser, directeur van bo vengenoemd Instituut. Marktoverzicht Medegedeeld door het Centraal Bureau VOEDERARTIKELEN Nog altijd is de kwaliteit van de aango- komen mais niet al te best, wat tengevolge heeft, dat men voor de enkele goede par tijen een premie moet betalen. In dc afge- loopen week zijn de prijzen geregeld *f- gebrokkold, zoowel voor stooinende >vuar als op zomerlevering. Op de thans geldon- de prijzen begint er iets meer belangstel ling te komen voor mais op zomertovering. Voor hen, die geen risico willen loopen wat de kwaliteit betreft, hebben wij een paar posities Zuidafrikaansche mais. De prijzen voor gerst rijn, behalve van de disponibele partijen, oveneens tcruggeloopende vraag is niet groot. In de prijzen voor tarwe, rogge en haver is weinig verandering ge komen; ook hiervoor is dc vraag zeer klem. Voor het artikel lijnkoek is dc laatste week weinig attentie. De prijzen der in landsohe koeken zijn vrijwel onveranderd gebleven, terwijl Amerikaansche lijnkoeken tot iets lioogere prijzen werden afgedaan Grondnotenkoek onveranderd in prijs met ruim aanbod, ook op de zomermaanden. Cocos- en palmpitkoek voor directe levering zeer schaarsch. Soyaschroot onveranderd. MESTSTOFFEN Stikstofmeststoffen. Wij hebben vorige week er de aandacht op gevestigd, dnt dc aankoopen tot heden iets geringer waren dan een vorig jaar om denzelfdcn Lijd. Nu is het echter wellicht wat voorbarig om daaruit te besluiten, dat het verbruik minder zal worden in dit seizoen. Immers er zijn meerdere factoren aan te wijzen, die op den aankoop van invloed zijn, zoodanig, dat de vereenigingen wat terughoudend zijn, dooh dat de aankoopen wel later los kamen. De richtprijzen voor de akkerbouwpro ducten zijn nog niet bekend, hetgeen tot terughoudendheid stemt. Vorig jaar zijn in het seizoen de prijzen ingezakt, hetgeen tot afwachten stemt liet kan dus nog best meevallen. En zoo zien we dan ook vorige week een sterke toenemende vraag, waarbij merkwaardigerwijze de vroeger geschetste verhouding tot uitdrukking komt, namelijk ruim de helft in ammonsalpeter S.M. en kalkammonsalpeter S.M. Wij vestigen ook nog eens de aandacht op de circulaire, die thans door de Neder- landsche producenten verspreid wordt onder de Nederlandsche verbruikers en verzeke ren daarbij, dat wij in alle magazijnen over genoegzame Nederlandsche stikstof beschik ken om aan de aanvragen, die komen mochten, te voldoen. Th om as meel. De vraag naar thomos- meel is in de afgeloopen week groot ge weest en bijna alle orders luiden voor Leve ring direct of eerste helft Februari. De fa brieken zijn zeer druk bezet, zoowel de Luikechc fabrieken, alsook de Noot'dfran- sohe, welke laatste groote hoeveelheden af te leveren hebben voor Januari- en Februari de natuurlijke salpeterslikstof-mest- stof met waardevolle nevenwerking Ideaal uitstrooibaar! Voorkomt bij geregeld gebruik hartrot in bieten! Verhoogt de p H van den grond en geneest zuurziekte bij granen 40"'°der opbrengst van den Chilisalpeterverkoop dient ter verlevendiging van den export van Nederland sche goederen naar Chili!- gewoon gedroogde pulp en suikerpulr „PROTOS" TE KOOP G. GROENENBOOM - RIDDERKERK TELEFOON 4 en 58 - Hoofdagent van de Centrale Suiker Maatschappij Gebruikt U alreeds ZADEN van Fa. Gebr. OUDDIJK,Waddinxveen W 12 ZOO NIET NEEMT PROEF! Op aanvraag wordt PRIJSCOURANT GRATIS en FRANCO toegezonden Waar niet vertegenwoordigd: VERTEGENWOORDIGERS gevraagd H.H. TUINDERS Voor AANLEG en REPARATIE Verwarming - Waterleiding Luchtwerk, enz. M. WILSCHUT Bzn. Tel. 149 RIJSOORD administreeren beheeren landbouwbedrijven taxeeren bezorgen Hypotheken voor den landbouw! bemiddelen bij Aan- en Verkoop geven gratis advies bij Geldbelegging Van Hasselt's Landbouwkundig Administratiekantoor Noordeinde 128a Tel. 114132 - DEN HAAG levering. In Luik en Gent zijn in gevallen hoogere prijzen gemaakt voor partijen, die moesten dienen als dekking voor uitgevallen partijen van een fabriek in Noord-West-Frankrijk, waar staking is. Het open weer i6 ooi?.aak, dat overal ral- op gestrooid wordt, zoodat aangenomen mag worden, dat het een kort maar hevig vooi'jaareseizocn zal worden. De volgende cijfers zijn thans bekend: Uitvoeroversohot België/Luxemburg: November 1934: 45.600 ton April/November 1934 548.600 ton November 1933: 55.300 ton April/November 1933: 539.700 ton. Wij zien hieruit dus, dat tot en met No vember de Belgisch/uuxenibuigsche uitvoer van tihomasmeel nog beter is geweest dan over dezelfde periode van het vorige jaar. De hier te lande aangevoerde hoeveel- heden zijn regelmatig opgenomen. Het isL 'oor dan ook te hopen, dat verdere aanvoeren! chr niet door vorst gestoord zullen worden, want in de maand Februari is er s veel thomasmeel noodig. Superfosfaat. Dit artikel blijft ook goedkoop in prijs en van verschillende ken» ten komen thans do orders los. Land- en Tuinbouwgids, No. 4, Jan. 1935. Gratis uitgave van de Chilisalpeter-Mij te Rotterdam. Dit maandblad, dat een oude getrouwe ia 'erd geworden, bevat steeds interessante artike- Ditmaal o.a. een over Knolvoet en een over; magnesium. Aardig ia ook het laatste arti kel over „Wintermaand". Die dit maandblad nog niet ontvangt vrage het even aan. Wat is duur en wat is goedkoop Wie geeft de regel, de norm daarvoor aan? Ja, wie? Als de Praatjesmaker zoo begint, dan zijn er bepaald wel enkelen, die hun bril even verschuiven en de rug een beetje rechten, ge reed om die Praatjesmaker eens tegen te spreken. Hij met niet al te veel praatjes ver koopeno zoo! Hij noemt wat hij zegt een praatje, dochnou jahij zegt ook wel eens dc waarheid. Wel eens een beetje juist eeneenNu ja, zeg het maar of schrijf het maar't is voor sommigen ,wel eens vaak op een gevoelige plek. Doch nu vraag ik maar: wat is verkeerd, dat raak zijn; of die gevoelige plek hebben? Puzzelaars vóór, om dit op te lossen. Maar die brilleverschuivers en die rugrech- ters waar ik het zoo pas over had, kunnen gerust zijn: ik zal nu eens niet over verge lijking van toen en nu praten. Alleen maar vraag ik: was is nu goed koop? Verleden week moet op een middag voor een der Nederlandsche zenders iemand ge sproken hebben over „goedkoope maaltijden" of zoo iets. Ik luister daar niet naar. Ik ge niet er liever van als ze gereed zijn...... die maaltijden bedoel ik. En niijn vrouw luister de ook niet. Die heeft al een goeie dertig jaar over dit onderwerp gestudeerd. En met suc ces. Misschien dwaal ik, doch ik kan het niet helpen die boeken-, kranten- en ra diomaaltijdenik moet ze nietgeef mij maar de gewone boeren- en burgerpot. (Hallo, hallo!geen ingezonden stukken schrijvendiscussie bij voorbatot gesloten Redactie). Maar om nu weer bij mijn goedkoope maal tijden terug te kecren. Daar moet gewezen zijn op de waarde van ondermelk als grond stof voor voedselbereiding, Nu, dat is mogelijk, die waarde is niet ge ring. En, moet er gezegd zijn (ge ziet ik houd me aan de veilige kant) deze onder- melk was zoo goedkoop. Ze kostte .slechts" 7 cent per liter. Juist toen me dit gezegd werd las ik het Friesch Landbouwblad en bij het verder lezen las ik iets over Daar stond: Met het gebruik van gezuurde ondermelk kan men belangrijk op de meelrokening be zuinigen. Ongeveer 7 L. ondermelk kunnen 1 Kg. gemongd krachtvoer vervangen. Die 7 L. kosten slechts plm. 3.5 cent, tenvijl 1 Kg. gemengd meel tweemaal zoo duur is. Wanneer men dus in plaats van het noodi- ge water ondermelk toevoegt kan men met minder meel volstaan. Men heeft verleden jaar in enkele bedrijven aan het melkvee 10 en zelfs nog meer liters ondermelk gevoerd met zeer bevredigend resultaten. Begrijpt ge nu hoe ik bij de vraag kwam: wat is duur, wat is goedkoop? 7 ent. of V-» ent. per Liter? Duur is liet als Dat gebeurt nog al eens, want sommige prae- paraten bevatten arsenicum wij noemen zulk goedje gewoonlijk rattenkruit en er zijn maar geringe sporen van dit vergif noo dig om bijen te dooden. Men twijfelde eerst wel eens aan deze schadelijke invloed van het bespuiten met. loodarsenaathóiidende Californische pap. Daarom nam men een proef verleden jaar en bespoot 1 H.A. op 16 en 17 April met 2 pet. Californische pap met toevoeging vaa 0.4 pet. loodarsenaat. Op 22 April vlogen de bijen druk tot den mid dag en op 23 April vrij druk; verder waren er geen vliegdagen van beteekenis. Alle bloe men werden bezocht, ook die, welke vrij ze ker door het spuiten bruin waren geworden. Eerst bemerkte men -niets aan de bijen, maar later bleken de volken van proefnemer en zijn buurman totaal in de war. Niet al leen stond de ontwikkeling stil, maar ze werden geleidelijk zwakker en moerloos. Ook andere imkers in deze streek berichtten, dat de ontwikkeling van de volken goed gaat tot den bloeitijd; dat daarna stilstand en achteruitgang optreden, totdat later weer verbetering komt. Bespuiting is -noodig, bevlieging door bijen is noodig voor de bestuiving. Hoe nu kool en geit te sparen? Ziedaar al weer iets voor puzzelaars. Een derde puzzle is voor de Duitschers. Daar wil men de Een Duitsch blad: „De Landpost" dringt daar op aan. Tiet blad wijst er op dat in de ge heele wereld ongeveer 620 millioen schaper, zijn, maar dat in Duitschland dit gebied van de veeteelt door een onjuiste agrarische poli tiek zeer verwaarloosd is, zoodat in Decem ber 1933 ia Duitschland nog slechts 3.39 mil lioen schapen kon worden geconstateerd. In het jaar 1861 bedroeg het aantal schapen in Duitschland nog ruim 28 millioen, zijnde één schaap per inwoner. Sindsdien is Se be- jlking met bijna 75 pet. gestegen en het aantal schapen tot op 12 pet. van deft toen- maligen stand afgenomen. Tengevolge van deze ontwikkeling is Duitschland op het oogenblrk het op drie na grootste wol-invoer-land van de wereld. Om de tegenwoordige behoefte aan wol te bevredigen zou het aantal schapen tot 35 millioen moeten worden verhoogd. Alle po gingen moeten in het werk worden gesteld om dezen toestand te bereiken. En dat kost natuurlijk tijd en inspanning. 01 ze nu daarom HET ZOO DRUK MET DE LAND BOUW MOETEN HEBBEN, DAT ER GEEN TIJD IS OM TE TROUWEN, willen wij niet beweren. Toch is er iemand, die zoo iets zegt. Dat is koning Zogoe van Albanië, die ver klaarde geen tijd te hebben om over een hu welijk le denken. Hij zeide in eeii onder houd: „Dc fi-nancieele crisis heeft ons missohien erger dan elk ander land in Europa getrof fen. Too vermiddelen kunnen ons niet helpen, alleen strenge economie, en naar dit middel hebben wij reeds gegrepen. Ik zal mij hoofdzakelijk concentreeren op den aanleg van wegen en de ontwikkeling van den landbouw. Wij hebben al vele we gen aangelegd, maar wij hebben er nog meer noodig. Alle middelen moeten te baat worden genomen om den landbouw tot ont wikkeling te brengen, want wij moeten blij ven wat wij zijn: een boerenstaat. Binnen twee jaar zal iedere Albaniër een stukje grond hebben. Op de lagere school zullen aan de vier klassen -nog twee worden toegevoegd, waar hoofdzakelijk landbouw en handel zul len worden onderwezen. Ziedaar mijn plan nen. Doch in de eerste plaats is het mijn stre ven Albanië tot een vreedzaam land voor een vreedzaam volk te maken". Nu dat zij we hier ook zoo gewend. Zoo zelfs, dat men niet eens ruzie maakt als DE BOER STEUN VERLEENT AAN ZIJN CONCURRENT DEN MARGA RINEFABRIKANT. Hierop vijst het Centraal Bureau uit het Nederlandseh Landbouweomité in zijn Me dedeelingen als het schrijft: Op de buitcnlandsche veekoeken ligt een heffing; de kooper, dat is de veehouder, die melk, boter en kaas maakt, betaalt die hef fing. De binnenlandsche olieslager betaalt geen heffing, doch ontvangt natuurlijk wel den hoogeren prijs. Hij geniet dus een bescher ming. een steun, die de.veehouder betaalt. Die olieslager is voor een belangrijk ge deelte margarinefabrikant; doordat hij voor zijn koeken den zooveel hoogeren prijs van dc steun ontvangt, kan hij, natuurlijk de margarine, waarin de bij het slaan van koe ken gewonnen oliën verwerkt worden, lager afgeven. De steun, die de veehouder, de boterprodu- cent, dus geeft bij den aankoop van veekoe ken aan den olieslager-margarinefabrikant, stelt dezen in staat, om den boterproducent met de margarine nog harder te beconcur- En natuurlijk wordt de boeï hard becon curreerd door de margarine. Daar heeft de Crisis Zuivel Centrale mee schuld aan, daar deze door het margarinemenggebod de men- schen margarine heeft leeren eten Nu met do verlaging van het mengper centage van 25 op 15 pCt, wordt de marga rine weer bevoordeeld, want geloof me, er zal nu er minder boter door de margarine gaat niet 10 pCt meer roomboter gekocht worden. Dat lijkt er nog niet op werd ons door handelaars verzekerd. En 't zal ër ook wel niet op gaan gelijken. De geldhandel ziet ook voordeel voor de Margarine-Unie in verlaging van het mengpercentage, want dadelijk na het bekend worden rezen de aandeelen met enkele pereenten. EN DE WALVISCHTRAAN WORDT 25 pCt DUURDER naar gemeld wordt in een bericht, dat door de Unielever te Londen als juist wordt er kend. Dat bericht luidde: Dezer dagen heeft de Unielever, zooals ge meld, de nog resteerende voorraad wal- vischiraan van -de Noorsche verkoopcom missie gekocht, tegen een basisprijs \an 10 pond sterling per ton afgehaald aan dc tanlcs Het gaat hier, zooals bekend, om ca 56.000 ton traan, waarvan ongeveer de helft te Rotterdam opgeslagen ligt en de rest o.a. te Amsterdam en te Antwerpen. Dit bericht heeft in Noorsche walvischvaart kringen noga! opzien gewekt, daar de nu overeengekomen prijs feitelijk 2 pond hoo- ger is dan die, waarvoor kort geleden een deel van r!e nieuwe productie is verkocht. Men schrijft deze prijsstijging toe aan de stijging van de prijzen voor plantaardige Dat hebben wij ook gehoord. Men zegt zelfs flat de Margarine-Unie groote hoeveelheden plantenvett.cn uit Ne derlandseh Indië heeft opgekocht.. Zoo ge zult weten is door ons op de pers conferentie gevraagd of niet kunnen worden en of daartoe een voon schrift was te vp.nva'chten. Daarop is geantwoord, dat er met de map garine industrie besprekingen gevoerd zijn, die zouden kunnen leiden, dat uitsluitend Nederlandsche of Nederlandsch-Indischë grondstoffen gebezigd zouden worden. Da Margarine-Unie heeft, zoo werd gezegd, in \erband hiermede peruimen tijd op groote schaal proeven genomen. Het verkregen eindresultaat was gunstig. Sinds eenigen tijd, werd verder medegedeeld, bereidt do Margarine-Unie trots den hoogeren kostprijs van het product, dc margarine uitsluitend uit Nederlandseh Indische cocosolic en palmolie. Ook de andere fabrieken zouden hiertoe aangespoord worden. Even later heette het in het antwoord,van don regoe- ringseommissaris: „wanneer binnenkort du^ ze industrie INJTAAR GEHEEL UITSLUITEND NEDERIANDSCHE OF NEDER- LANDSCH INDISCHE GRONDSTOF FEN ZAL BEZIGEN" Nu ik vanavond toch puzzles opgeef, kun nen er wel een paar bij: De Margarine Unie nam in overleg met den minister en natuurlijk wetende wat de bedoeling was proeven met Indische pro ducten. T)eze hadden goed resultaat. Ande re fabrikanten zouden ook aangespoord worden. Wie kocht gauw groote partijen In dische cocos- en palmolie? Waarom? Hoo kwam het dat. de prijs zoo rees? En waar om moet nu ineens weer walvischtraan ge kocht worden? Tegen 25 pCt hooger prijs dan gewoon? Wie het weet mag het zeggen. Eerste prijs- een pakje margarine met een leuk meisjeskopje, versch gekarnd Wie, dat meisjeskopje of do margarine? Puzzle zooveel. Ik wacht af. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER; D(

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8