BUITENLAND. BINNENLAND. Weerbericht Gemengd Nieuws. Neem n "AKKERTJE" WOENSDAG 23 JANUARI 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Pe verkoop van den Chineeschen Oosterspoorweg Se overeenkomst onderteekend. Uit Tokio: Na een onderhandelingsduur van 19 maanden, in welken tijd 40 hoofdbe sprekingen zijn gehouden, is gistermorgen de overeenkomst tot verkoop van den Chi- mrschen Oosterspoorweg onderteekend. Omtrent de bijzonderheden van het ver drag wordt medegedeeld, dat tot het ver kochte traject behooren 1726 K.M. rails, 2567 K-M. telegraaf- en telefoonlijnen, het geheelo spoorwegmateriaal, de werkplaatsen en fa brieken en bosch- en an i r grondbezit. De totale prijs bedraagt 170 millioen yeji Een derde van den prijs moet ia baar en twee derde in waren en goederen betaald wor den. De betalingen moeten binnen driejaar zijn voldaan en de helft van) het bedrag in baar moei worden betaald bij de onderteeke- ning van bet verdrag. Op de overige beta lingen wordt een renteberekening van di'ie procent toegepast. Omtrent de warenlevt ranties zullen in de komende maanden vei dragen worden gesloten. Rusland wenscht rijst, rawe zijde, kleine schepen, electriscbo machines en apparaten, koper, thee, soj. iboone.n enz., doch geen wapens. De Noord-Mandsjoerijsche .spoorweg zal met de Russische en de Siberische spooiwve- 'gen verbonden worden, waaromtrent nog •een speciaal verdrag zal worden gesloten. Het Russische spoorwegpersoneel zal bin nen vijf.maauden naar Rusland terugkee- reu. De schadeloosstelling en pensioenen worden door Rusland betaald. Het hoofd verdrag zal in Februari te Tokio tot stand .komen Het bloedbad in Fransch- Somaliland Het Fransche ministerie van koloniën pu bliceert een mededeeling over het bloedige incident in Fransch Somalilan<t Volgens deze mededeeling is het aantal dooden nog aanzienlijk hooger. Er zijn 97 personen om het leven gekomen, n.l. behalve de jonge koloniale ambtenaar Bernard, die in 1932 de koloniale school had verlaten, en zijn mili taire soldaten, nog 80 inboorlingen van den pp Fransch gebied kampeerenden Issa-staiu. De overval werd op IS Januari in de 'streek van Dikil-Lac-Abbé door den oorlogs- zuchtigen stam der Assaimaras gepleegd. De gouverneur heeft thans een politie- fcxpeditie uitgezonden. In verantwoordelijke Fransche kringen "wil men voorloopig geloof hechten aan het zuiver plaatselijke karakter van deze aan gelegenheid en de resultaten van het onder zoek afwachten. Tusschen de op Abessi- nisch gebied wonende Assaimaras en de Issa heerscht een oude vijandschap, die reeds in 1932 een zestiental slachtoffers van de Issa heeft geëischt. Toentertijd is het bij de achtervolging door de Fransche politie- troepen tot een gevecht gekomen, waarbij de tegenstanders 60 man verloren. De minister van koloniën heeft bijzonder heden ontvangen nopens het incident. De administrateur Bernard was naar Aissas, dat door Aissamaras was overvallen, ver trokken. Hij streed totdat zijn munitievoor- raad was uitgeput en hij bezweek op het slagveld tengevolge van tien wonden. Men weet nog niet hoe groot de verliezen zijn ge weest aan de zijde der inboorlingen, die-800 man sterk waren. De nagedachtenis van Bernard is hulde gebracht in een dagorder, terwijl hem het legioen van eer werd ver- Aan de Quai d' Orsay wordt verklaard, «lat het incident in Fransch Somaliland een zuiver plaatselijke beteekenis heeft en der halve geen diplomatieke gevolgen zal heb ben. ONTWRICHTENDE STAKINGEN IN MEXICO./ MEXICO, 23 Jan. Hoewel reeds bemidde- Jingsonderhandelingen begonnen zijn, neemt de Mexicaanscho petroleumstaking steeds scherper vormen aan. De stakers willen in geen geval het werk hervatten, zoolang geen scheidsrechterlijke uitspraak gedaan is, die echter niet bindend zal zijn, zoodat zij zoowel door de arbeiders als door de petroleumondernemers kan xvorden afgewezen, wat natuurlijk nieuwe moeilijkheden zal veroorzaken. Vandaag zijn ook de arbeiders van de benige onderneming, waar tot nog toe niet %verd gestaakt, de Californië Standard Oil Company, in sympathiestaking getreden. Het gebrek aan benzine wordt steeds grooter, hoewel de regeering accijnsvrijen invoer uit het buitenland toestaat en reeds ongeveer 350 000 liters zijn ingevoerd, die onder controle van de regeering verkocht ^vorden. Vele vrachtauto's moesten tengevolge van het benzinegebrek buiten bedrijf worden ge steld en voor de weinig nog benzine verkoo- pende tankstations staan lange files van auto's. Te Tam pi co begint heden de aangekon- Higde algemeen® staking, waaraan vermoe delijk 20.000 personen uit allerlei bedrijven zullen deelnemen. De oorzaak hiervan is een conflict tus- fechen chauffeurs en ondernemers van autobusdiensten. Ondanks het ingrijpen van den president heeft het conflict zich zoodanig versterkt, dat de algemeene staking te Tampico werd Uitgeroepen. In totaal staan 46 vakbonden achter deze Staking. Ook de electriciteitsarbeiders nemen er ïtan deel, zoodat de stad geheel stroomloos zal zijn. SOLDATEN DOODGEVROREN. BELGRADO, 23 Jan. Nabij Podgoritza /(Montenegro) zijn gisteren de lijken gevon den van zeven Joego-Slavische soldaten, die tijdens een oefening door een sneeuwstorm zijn overvallen. Er worden nog drie solda ten vermist. Men vreest, dat zij eveneens zijn doodgevroren. TEGEN HANENGEVECHTEN Irï Frankrijk, waar evenals in Spanje veel gedaan wordt aan hanengevechten, is men van plan de belasting op die wreede kijk spelen zóó hoog op te voeren, dat de ge- vechten practisch veïhoden zullen zijn. De Bond, die toezicht op de gevechten houdt en 1200 vereenigingen van tezamen 60.000 leden omvat, heeft een afvaardiging naai de regeering gezonden om haar te verzoe ken de belasting te verlagen of te laten ver .vallen. HET INCIDENT VAN JEHOL GESLOTEN Uit Tokio: Het incident, van Jehol is reeds gesloten, aldus verklaren officiële berich ten, die alhier uit Peking zijn ontvangen, evenals uit de stad Jehol. Deze berichten melden voorts nog, dat generaal Soen.gTs.ie Joean, de gouverneur van de provincie Tsjahar een aanvang heeft gemaakt met hel terugtrekken van zijn troepen, die Jehol .waren binnengedrongen, Een „felicitatie-register" inzake het Saarplebisciet De Oostenrijksche politie grijpt in* "WEENEN, 23 Jan. Naar gemeld wordt, heeft de Duitsche regeering alhier na afloop van het Saarplebisciet een felicitatieregister voor het publiek ter teekening gelegd, waar in ieder, die met den uitslag van het plebis ciet instemde, zijn handteekening kon plaatsen. De politie heeft ingegrepen en den toe gang tot de legatie afgezet. Zij stond slechts personen, die in het bezit waren van een Duitsche pas, toe de legatie binnen te gaan Het is waarschijnlijk, dat de lijst aangelegd om het aantal aanhangers van de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland te kunnen controleeren. HET HAUPTMANN-PROCES. FLEMINGTON, 23 Jan. De procureur-ge neraal Wilents heeft medegedeeld, dat hij Woensdagmiddag het getuigenverhoor zal beëindigen, nadat nog zeven getuigen charge gehoord zijn. De houtdeskundige Koehler, die in onge veer -40.000 houtzaken een onderzook heeft ingesteld naar de herkomst van het hout vau den ladder, waarmee, de ontvoering gepleegd, zal heden een verklaring afleggen, dat een deel van de ladder vervaardigd is uit planken van de zolder van Hauptmaims HITLER ONTVANGT HET CORPS DIPLOMATIQUE. Uit Berlijn: De Rijkskanseelier heeft gi: teravond in het „Huis van den Rijkspresi dent", gelijk dit jaarlijks gebruikelijk is, het geaccrediteerde corps diplomatique ont vangen. Alle aanwezige ambassadeurs, ge zanten en zaakgelastigden waren aanwezig. HET EINDE VAN DE SAAR- STEMBILJETTEN. Naar de Geneefsche avondbladen melden, zijn de stembiljetten van het Saarplebisciet in de papierfabriek Britslen in Versoux bij Gcnève vernietigd en verwerkt. Verschillen de gendarmes en ambtenaren van den Vol kenbond waren daarbij aanwezig. Uit de brij zal pakpapier worden vervaardigd. VERRASSENDE ONTHULLING Uit New York: Een bewoner van Alpino in den staat New Jersey, Russell Hey, ging in October j.l. met zijn vrouw picknildien op oen rots aan de Hudson, toen hij dooi twee mannen werd overvallen, die hein van cle 600 voet hooge rots naar beneden wier pen. Gelukkig kwam ihij terécht op een 00 voet lager gelegen plateau, en liep hij slechts lichte verwondingen op, waarvan hij spoedig herstelde- De politie, die indertijd van liet voorge vallene op de hoogte was, en een onderzoek instelde naar de daders, deed dezer dagen den geredden echtgenoot een verrassende mededeeling, toen zij zijn vrouw kwam ar- resteeren. Het bleek n.l. dat Mrs Lucille Hey zonder medeweten van haar man levensverzekering van tienduizend dollar op zijn naam had gesloten, en twee mannen, Charles Mucci en Edward Price, had ge huurd, om op deze plaats haar man naar beneden te werpen, waardoor zij zich in het bezit van de premie hoopte te stellen. Ook de beide medeplichtigen konden gearres teerd worden en de drie arrestanten zullen thans terecht staan wegens poging tof moord. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Op den Steenweg buiten Brugge heeft zich Maandagavond een ernstig ongeluk voorge daan. Een handkar, die door een Gentenaar werd voortgeduwd en waarop twee zijner kameraden, eveneens uit Gent, hadden plaats genomen, werd aldaar aangereden door een kleine vrachtauto, waarin drie personen gezeten waren. De chauffeur van de auto verloor tengevolge van de aanrij ding de maclit over zijn stuur en reed in het langs den weg loopende kanaal. De die de handkar duwde was bij de aan rijding op slag gedood. De drie inzittenden van de vrachtauto verdronken. Alle slachtoffers waren inwoners van Gent* DE BRAND AAN BOORD VAN DE VALVERDA. Uit Londen: De reeders van de Valverda te Glasgow hebben gisteren een telegram ontvangen, dat meldt, dat het vuur thans beperkt is tot den koeler. Het schip loopt geen onmiddellijk gevaar. De derde machi nist is aan zijn verwondingen bezweken. Alle andere opvarenden zijn ongedeerd. ONTPLOFFING IN ASPHALTMIJN. In een asphaltmijn te Havanna heeft Dinsdag een hevige ontploffing plaats ge- 'onden. Zes arbeiders zijn om het leven ge komen. Uit Haifa (Palestina)Door den Britschen Hoogen Commissaris van Palestina, gene raal Wauchope, is gisteren de plechtige opening geschiedt van de pompinstallatie aan het eindpunt der oliepijpleiding uit Irak te Haifa. De generaal opende het ven tiel, om het eerste Engelsche tankschip met olie uit Irak te vullen. De pijpleiding naar Haifa is bijna duizend kilometer lang. Te Kirkuk. komen de olie- leidingen uit de verschillende boorgebieden bij elkaar en vandaar wordt de petroleum door een reusachtige pompinstallatie door twee verschillende leidingen naar de Mid- dellandsche Zee geperst. De eene leiding gaat naar Haifa, de ander eindigt te Tripoli in Syrië, het Fransche mandaatgebied. Bei de pijpleidingen loopen ongeveer 500 K.M. door de woestijn. ZWARE SNEEUWVAL IN ITALIË. de daken lag, ingestort. Niet minder dan 21 gezinnen zijn hierdoor dakloos geworden. Gewond werd niemand. DE JUSTITIEELE HERVORMING IN FRANKRIJK. Uit Parijs: De radicaal socialstische Ka merfractie heeft zich gisteren uitgesproken tegen de door de regeering voorgestelde justitieele hervorming, waarbij o.m. een deel der bevoegdheden, die tot dusverre tot den minister van justitie behoorden, zouden worden overgedragen aan een inspecteur- generaal van het justitiewezen. Uit Londen: In een resolutie van de Ver- eenigde Kamei-s van Koophandel worrltx, spoedige afsluiting van een nieuw Rijks- handelspact aanbevolen, dat in de plaats zou moeten komen van de .verdragen van Ottawa. Rheixmatiek.. ASPIRIN bevordert de uitscheiding van de gif» tige stoffen en tast net kwaad bij de wortel aan. 1-2 tabletten per dag Reorganisatie der S. A. Uit Berlijn: De Nationaal-Socialistischo correspondent meldt: Dinsdag heeft te Berlijn in de bureaux van het ministerie van propaganda in te genwoordigheid vau den chef vau deu staf der S.A., Lutze,-een bijeenkomst plaats ge vonden van S.A.-groepsleiders. Doel dezer bijeenkomst was de behandeling van de kwestie der reorganisatie van de S.A. De verschillende S.A.-groepsleiders brach ten rapport uit over de werkzaamheden van de S.A. in de afgeloope-n maanden en ov den toestand der S.A.-groepen. Vervolgens vatte de chef van den staf nog eens zijn principieele opvatting van do taak en de toekomst der S.A. in een toe spraak samen. Des middags hebben da S.A.-groepsleiders gelegenheid gehad per soonlijk met den chef van den staf te con- fereeren. Kort Nieuws In de Vorsten-Kamer te New Delhi heeft lord Willingdon, de Engelsche onder koning, een rede gehouden en oa. gezegd, dat het natuurlijk was, dat de vorsten de hervormingswet nauwkeurig willen bestu- deeren alvorens een beslissing te nemen. In Bulgarije is een nieuw ministerie opgetreden, onder leiding van Slateff, dio in het vorige ministerie reeds minister van oorlog was en het nu nog is. De wijziging moet aan den invloed der militaire kringen te danken zijn. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN BU Kon. besluit zijn bonoomd tot ridder in da Orde van Oranje Nassau: A J W M Moons te Raam.-donk; S A I. PUI tc Den Haag en J T Hamers te Ter Idzardt (geril. "Weststellingwerf) BURGEMEESTERS BU Kon. besluit zUn herbenoemd tot burere- neeeter van Dlnteloord en Prinsland A v Camj >envan Boekei C H P Schaf rat; van Warns- •eld jhr mr P A G de M.illy v Helden Relne- A G A Verstegen; van Vlieland F C Rab; van ntter mr F W R Wttwaall is met 1 Fe- ,._ri a.s. benoemd tot burgemeester der ge meente Ivamenk en Zegveld J. Reüers. den Lande bewe: BELASTINGDIENST BU Kon. besluit is aan J. C. Altorffer, ont vanger der dir. bel. te Breda, op zün verzoek -. verplaatst"van de directie der din' bob Maastricht naar de directie dier midde len te Groningen; is de ontvanger der registra- •egistratle en dome'nen te Noord- kantoor dier middelen te Haar- als hoofd van de vierde afdeellng van het De ment van Justitie H. Sieperda, bezuini- gjngsinspecteur. COMMISSIE WERKVERRUIMING BU Kon. besluit is de benoeming van de hee- en B v Eesteren. dr L G Kortenhorst. H Krult of. J. Th. NUkamp, F van de Wal le en prof. 19 Dec. 1934 "den t«d lengd ■kenen van 19 Dec. 1934 juar als lid van boven genoemde commissie benoemd mr A N Mole- ma-- -"•'"erbond J He ol ontslag verleend deze functie bewe- Den Haai Is op zUn verzoek aan den heer F F rlnga, tUdelUk raadadviseur aan het Dt LANDMACHT .-le-luit. L Vente van het wapen der in- Het Amsterdam-Rijnkanaal Geen vertraging in aanleg van hoofdkanaal Naar aanleiding van het feit dat de aan besteding voor de nieuw te bouwen sluis bij Wijk bij Duurstede, belhoorende tot den zijtak JutphaasWijk bij Duurstede van de verbetering der waterverbinding tusschen Amsterdam en den Boven-Rijn is opgehou den verneemt het Hbld., dat dit uitsluitend om technische motieven is geschied. Voor de uitvoering van het project Am sterdamVreeswijk, waarbij de hoofdstad het grootste belang heeft, behoeft geen ver traging te worden gevreesd; het werk. wordt met kracht voortgezet. Alhoewel het voorloopig ophouden van liet bouwen van de sluis in het zijkanaal niet in de eerste plaats do Amsterdamsche belangen voor de verbeterde Rijnverbinding betreft, zal er toch door Waterstaat naar worden gestreefd, ook met bet oog op do verlangens van andere havens, liet géheele project te doen opleveren in den tijd, voor het gereedkomen bestemd. WIJZIGING ONGEVALLENWET Premiestelsel door omslagstelsel vervangen Het Nivelleeringsfonds Bij de Tweede Kamer k een wetsont werp ingediend tot wijziging der Ongeval lenwet 1921. Tot nog toe wordt de dekking der renten, schadeloosstellingen, enz. bore kend naar Ihet premiestelsel. De aan dit stelsel inliaerente afwijkingen tusschen ra ming en werkelijkheid behoeven geen over wegend bezwaar op te leveren, indien zij zich bewegen binnen enge grenzen en lvse van de verzekeringsuitkomsten instaat S'tclt, de oorzaken der afwijking te verklai ren. Maar ais raming en werkelijkheid aan merkelijk verschillen, mede door den gril la gen loop van het verzekeringsrisico, is vast stelling moeilijk van een premietarief, dat voor het ongevallenfonds niet leidt hetzij tot belangrijke overschotten hetzij tot be langrijke tekorten. Dit bezwaar wordt ondervonden met be trekking tot Ihet premietarief voor de bij de ongevallenwet geregelde verplichte verzeke ring. Nadat vele jaren belangrijke over schotten waren verkregen, zoodat de balans per 3J Dec. 1926 sloot met een extrai reserve van ruim 11 millioen, volgde een periode van onafgebroken stijgende verliezen, waar door de extra reserve naar raming thans tot drie millioen is ingeteerd. Het is in het belang van de betrokken werkgevers, van het ongevallenionds en van den Staat wenschelijk, het premie stelsel te doen vervangen door een stel sel, dat eonei'zijds de werkgevers vrij waart tegen een hoogere verzekci*ingsr- bijdrage, dan noodig is en anderzijds het ongevallenfonds behoedt voor tekor- fen op de verzekering der voor zijn risico verzekerde arbeiders. Dit kan worden bereikt door het om slagstelsel met kapitaaldekking, waarbij de hoogte, der door de werkgevers over een boekjaar op te brengen verzekerings bijdragen wordt bepaald door de kapi- taalwaarde der toegekende schadeloos stellingen. Het wetsontwerp nu strekt tot vervanging van het thans geldende premiestelsel door zoodanig omslagstelsel. Nivelleeringsfonds Hierbij dient een algemeene reserve voor eerst. als nivelleeringsfonds. Daaronder is te verstaan een fonds, dat in jaren met lage omslagen wordt gedoteerd uit de alsdan te heffen bijdragen om in jaren, waarin hooge of stijgende bijdragen zouden moeten wor den geheven, middelen te verschaffen ter verlaging van de bijdragen. Voorts dient de algemeene reserve als zeke.rheidsfonds, n.l. als fonds, met behulp waarvan de dekkings kapitalen kunnen wordep verhoogd, indien één of meer va.n de grondslagen verst er king eischt of eischen. En ten slotte als beleggingsreserve. De heffing Overigens vindt de omslag plaats door 't heffen van twee halfjaarlijksche postnume- rando te betalen voorschotpremiën en een slotbijdrage. De voorschotpremiën worden op dezelfde wijze berekend als de premiën onder de bestaande regeling. Het tarief er •a.n wordl bij ministerieele beschikking 'astgesteld. De slotbijdrage, die negatief kan zijn (restitutie),'vult de over een boek jaar verschuldigde voorschotpremiën met een voor alle ondernemingen gelijk percen tage aan tot het aandeel in den omslag van de betrokken ondernemingen. De omslag dekt per 31 December van elk boekjaar waarde der over 't boekjaar verschuldigde voorschotpremiën en het saldo van de ba lans na de vaststelling van het bedrag van de algemeene reserve. De omslag geschiedt op den grondslag van loon en gevaren- cijfer. De totale bijdrage is dus evenredig aan de voorschot premie. In de regeling van het omslagstelsel is mede betrokken de vrijwillige verzekering bedoeld bij art. 87 der Ongevallenwet. Het tunnelplan te Enschede Door gemeenteraad aanvaard De gemeenteraad van Enschede heeft met de stemmen van de leden der uiterst linksche groepen tegen, besloten tot den aanleg van een tunnel onder het emplacement S.S. De kosten, welke op f 500.400 zijn geraamd, zullen uit het Werkfonds 1934 den bestreden. Deze tunnel vormt een onderdeel van den z.g. verkeersweg Zuid, welke de verbinding tot stand brengt tusschen den Gronauscheweg en den Hen- geloscheweg. Reeds in 1929 werd door den ge meenteraad daartoe besloten. De tunnel was toen echter op een ander, veel minder gunstig punt ge projecteerd. daar de Spoorwegen geen toestem ming wilden geven den tunnel tegenover de De Ruyterlaan tc maken. Thans is dit door de v derde zienswijze van de Spoorwegen wel mogelijk geworden. Dc Ingang van den tunnel is zoodanig ontworpen, dat deze past in het plan voor de cventueele bouw van een nieuw station, •waarnaar Enschedé reeds jaren uitziet. De tunnel krijgt een lengte van 95 Meter en een hoogte van 4 M. Dc bovenzijde komt 530 M. onder de spoorlijnen te liggen. In het midden komt een 12 Meter breede rijweg. Aan weerszijden wordt een fietspad van 1.50 Meter gelegd, terwijl achter dc kolom men 2 Meter breede voetpaden komen. Het is nog niet bekend wanneer met den aanleg van den tunnel kan worden begonnen, daar nog eenige voorbereidende besprekingen moeten den gehouden. Vast staat echter, dat van gemeen tewege al het mogelijke wordt gedaan om d( voering zoo snel mogelijk een aanvang te doen Een filmindustrie Op de grens van Den Haag Zeer binnenkort zal een „filmstad" ver rijzen op de grens va.n Den Haag en Was senaar aan den Benoordenhoutschewcg. Voor dat doel is het 10.5 H.A. groote buiten „Oosterbeek" aangekocht. De ondernemer daarvan wil de filmlevering gaan beheer- schen en is voornemens binnen 2 a 3 jaar nog 50 bioscooptheaters te bouwen in Ne derland.. ■veel Uitkeering aan schapenhouders Een bedrag van 460.000 beschikbaar De Minister van Economische Zaken heeft be sloten uit de opbrengst der extra heffingen op den uitvoer van levende schapen en vcrsch schapen- vleesch over de jaren 1933 en 1934 een bedrag van 460 000 ter beschikking te stellen van dc com missie voor den uitvoer naar Frankrijk van vleesch en vleeschwaren. teneinde hieruit een uitkeering te bewerkstelligen aan hen, die van het houden van schapen hun hoofd- dan wel hun nevenbedri|f ma- De uitkeering za! gebaseerd zijn op het aanial lammeren, dat blijkens de in 1933 ge houden inventarisatie op 1 Januari van dit jaar in het bezit was van hen. die voor deze uitkeering in aanmerking komen. Voor elk lam zal 1 worden uitbetaald. Binnenkort zal met de uitkeering een aan vang worden gemaakt. Zeldzaam jubileum te Kampen Dezer dagen herdacht de heer H. Wes terhof te Kampen, het feit, dat hij veertig jaar onafgebroken diaken is geweest van de Ned. Herv Gemeente aldaar. De laatste acht jaar was ihij voor zit ter der Ned. Herv. Diaconie en van ihet Bestede- lingenhuis. Daar voor is hij niet minder dan twee- en-twintig jaren boekhouder van de Diaconie ge- Niet alleen het kerkelijk, ook het politiek ter- H. WesterhoJ rein had steads de volle aandacht van den heer Westeriiof. Voor de Chr. Hist. Unie heeft hij zitting in den gemeenteraad van Kampen. Het iheeft den heer Westerhof, die thans 72 jaar oud is, bij zijn zeldzaam jubileum niet aan bewijzen van belangstelling en sympathie ontbreken. Straatprijs van melk verlaagd In verband met de verlaging van de inkoops prijs met cent per liter met ingang van Zondag 27 Januari a.s. hebben de georgani seerde melkverkoopers te Amsterdam besloten de verkoopsprijs met 1 cent per liter te ver- GED. STATEN VAN GRONINGEN De vac.-Schilthais Prov. Staten van Groningen hebben be noemd tot lid van Ged. Staten in de vacar ture-Schilthuis, den heer D. Kloppen burg, vrij7..-dem. op wien 38 stemmen wer den uitgebracht. Uit de Antirev. Partij. kieskring zierikzee De A.-R. eandidatenlyet voor de Prov. Sta ten in den kieskring Zierikzee, is als volgt samengesteld: 3. W. den Boer te Zierikzee, 2. W. van den Berg te Bruinisse, 3. C. W. den Boer te Bruinisse, 4. S. W. Vis te Haamstede, 5. S. Hage te Bruinisse, 6. P. Verbeek te Zierikzee, 7. A. A. van Eethen te Nieuwer- kerk, 8. G. van der Sluis te Kerkwerve, 9. A. S. van Hoeve te Oosterland en 10. C. L. de Jonge te Nieuwerkerk. A.RJ.A. Voorzittersvacature. Statutair zijn de bestuursleden der ARJA bjj hun aftreding nietterstond herkiesbaar. Daar in het najaar 1935 de Voorzitter, Dr. Joh. H. Scheurer, periodiek aftreedt, moet nu sen voorzittersverkiezing plaats hebben, die voleens de nieuwe statuten per referendum geschiedt. *t Bestuur moet drie candidaten stellen en heeft, in alphabetische volgorde, gecandideerd: De. J. Fokkema (Amstelveen), S. Roosjen (Groningen), Dr. L. W. G. Schol ten (Utrecht). Tot 15 Februari e.k. kunnen de clubs andere namen noemen, schriftelijk in te dienen by het secretariaat, Tesselschade- straat 31, Zwolle. Elke naam, die door ten- mirhite vijf clubs genoemd wordt, komt op de candidatenlyst. Omstreeks 1 Maart krijgen de clubs een stembiljet, vermeldende alle geldig gestelde candidaten, waaruit zy kiezen mo gen. Dit biljet leveren zy binnen vier weken ingevuld in. Omstreeks 1 April is dus de uit slag hekend. Is herstemming noodig, dan volgt die binnen een maand. Ook de studentenclubs moeten een nieuwen vertegenwoordiger in het bestuur hebben wegens periodiek aftreden van den heer A. M. Kaajan (Utrecht). Candidaat- stelling hiervoor volgt binnenkort nog. Het dunne pflltl» geeft den vongen stand saq Hoogste stand te Valentia 780.3. Stand vanmorgen half twaalf 773.0. Laagste stand te Ingö 722.9. WEERVERWACHTING Matige, mogelijk tijdelijk krachtige W. tot N.W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen oif hagelbuitjes, iets kouder. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De kern van het hooge drukgebied heeft zich een weinig in Z. richting verplaatst. Dit vooral tengevolge van de zware daling, welke een depressie over Scandinavië in de afgeloopen 2-1 uur in het goheelc N. waar nemingsgebied veroorzaakte. Deze depressie, welke een laagste barometerstand van 722. mM. te Ingö vertoont, brengt langs de Noor- sche kust zware storm. Boxendien viel in Zweden en Noorwegen hier en daar vrij veel neerslag (Abisko had 31, On al9 nxM.). De vorst verdween uit Z. Scandinavië ge heel, terwijl zij in ihet N. niet meer dan licht of matig is. Ook over Centraal-Europa werd het tenge volge van mee-rdere aanvoer van Oceanische lucht wat vaster. Over N. Frankrijk, ons land en hier en daar in Engeland werd het iets kouder, terwijl over IJsland bij thans sne.l stijgende barometer, groote afkoeling optrad. In Scydisfjord daalde de tempera tuur van +15 gr. C. tot 2.8 gr. C. De weerstoestand ten onzent neigt tot eenige daling van temperatuur, waarbij regen of hagelbuitjes kunnen optreden. TEMPERATUUR Stand vanmorgen half twaalf 6.8 C. 24 JANUARI. Zonsopgang 7.55 uur, zonsondergang 4.29 uue Maan op nam. 10.09 uur, onder v.m. 9.11 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 24 JANUARI. Van 's avonds 4.59 uur tot 's morgens 7.23 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Rhelnfelden 1.77 1.72 Canb 1 18 1.82 Rreisach 0.63 O.fii Fms 1.2' 1.22 K"hl 1.«8 1.68 Coblens 1.59 1-57 Ma ran 3.07 3.08 Trier OJ7 - (XS3 Dledeshelm 0.64 055 Keulen 1-19 Mannbeim 1.91 1.93 Duaseldorf 0.63 0.68 Lohr 1.29 1.28 Piihrort 4)'13 0:08 Mainz -0 15 0-09 TVesel 0.34 0-M Bintren 1.12 1,15 Emmerik 0.91 L97 Lobith 9.39 9,88 Kampen -0.02 Nijmegen 7.63 7.63 E\sden 47.26 47.li tit Andrles 2,31 2 43 Maastricht 42.00 41 Arnhem 7.60 7.61 Grevenbicht 29.06 28 Vreeswijk Iw 0.43 0,H7 Venlo U-V? Jl-38 Westervoort 8.22 8,il Grave (sluis) 6.67 6.49 Deventer 2.-9 2.4(1 St Andries 1.45 1.61 Stuw Borgharen gesloten HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 24 Januari Delfzijl 1.42 14.11 HellevoetsL 5.44 17.54 Terschelling 11.21 23.29 Willemstad 6.35 18 54 Honingen 12.00 Brouwersh. 4.56 17,06 Den helder 9.50 21.35 Zierikzee 5.22 17.44 I)muiden 6.50 18.0-0 Wemeldlnge i.49 l^.f Hoek v. Holl 5.0117.06 Vhssingen 3 o2 16,17 tichevcningen Terueuzen 4.26 16.47 Kotteidam 6.47 19.20 Hansweert 5.07 17,23 BRANDEN Te Amsterdam brak brand uit in een fijnliouthandelzaak van Brugman aan de Bloemgracht. Het bleek, dat het vuur woed de in de achterzijde van het verdiepingloo- ze gebouwtje, waarin een afgeschoten ge deelte fijn hout, lijm en lijnolie stonden op geslagen. De vlammen vonden hier gretig voedsel, doch de brandweer bond den strijd aan met het vuur. Een oogenblik sloegen de vlammen aan de achterzijde naar buiten. Met twee stralen werd de vijand met succes bestreden. Een gedeelte van het gebouwtje brandde uit Verzekering dékt de schade. De oorzaak van den brand is niet bekend. Hiernaar wordt een onderzoek ingesteld. Te Culemborg is 's nachts door onlie- kende oorzaak brand uitgebroken in het bo nedenlokaal van het vereenigingsgebouw van de S.D.A.P. „Ons Huis" aan de Rid- derstraat. Een kwartier te voren hadden de politie en een voorbijganger niets gemerkt. Het perceel, dat ruim twee jaar geleden ge bouwd is, is totaal uitgebrand. De geheele administratie van het bureau voor arbeids recht, dat er ook gevestigd was, ging ver loren, evenals enkele vaandels en eenig geld. De belendende perceelen konden be houden blijven. Verzekering dekt de schade. Omtrent de oorzaak tast men in het duis ter. Kortsluiting is uitgesloten, daar de stroom el-ken avond wordt uitgeschakeld; bij het verlaten van de zaal was het vuur in de kachel vrijwel gedoofd. Talrijke werkloo- zen, die in het gebouw dagelijks een ont spanningslokaal vonden, zijn mede door de zen brand gedupeerd. Te D rut en (Gld.) brak 's morgens brand uit m de schuur van de boerderij van Duig- huizen. Het vuur breidde zicli snel uit, zoo dat do vlammen reeds naar alle zijden uit-. uil zoo'n nieuw handig zakdoosje bij Vrouwenpijn, Onbehaaglijkheid* sloegen toen de gewaarschuwde eigenaae kwam kijken. Met medewerking van toege schoten voorbijgangers trachtte Duigjiuizen twee tractors met aanhangwagens uit de brandende schuur naar buiten te' brengen, Hierbij had hij bet ongelu'k met zijn hoofd bekneld te raken tusschen een cabinedeur en de deurpost van de schuur. De vei ding was \an dien aard, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Dö schuur brandde tot den grond toe af. De belendende woonhuizen wist de brand weer te behouden. Behalve de schuur ver brandde ook een der tractors. De schuur was niet verzekerd. NAT. ZANG- EN MUZIEKWEDSTRUD TE SPRANG (N.-B.) Ter gelegenheid van haar vijftigjarig be staan zal de Christelijke gemengde zang- verceniging „Excelsior" te Sprang, directeur A. Christ, op tweede Pinksterdag 10 en Za terdag 15 Juni 1935, een nationale zang- en muziek-wedstrijd uitschrijven. Waar de voorbereidingen van dit. concours reeds goede vorderingen maken en daarvan de sluitingsdatum van inschrijving werd vast gesteld op 1 Februarj a.s., kan worden mede gedeeld. dat voor inschrijvingen, die ook na genoemde sluitingsdatum binnenkomen, als nog lot deelname kan worden besloten. Het concours zal worden gehouden op een gun stig, in de kom van het dorp gelegen terrein, terwijl voor niet-ingewyden zij vermeld, dat een bezoek aan Sprang met zijn omgeving zeer zeker niet zal teleurstellen. Daar dé jury tot heden nog niet voltallig bekend is, zal hieromtrent t. z. t. nadere mededeeling worden gedaan. De technische leiding van het concours berust bij den zeer bekenden en bekwamen directeur, Albert Christ te Ca- pelle, terwijl de algemeene leiding in handen is gesteld van een uitvoerend comité: secre taris de heer E. J. Heij te Sprang A No. 188 bij wie men zich voor inlichtingen c.q. kan 'enden. Nadere bijzonderheden zullen t. z. t. wór den bekend geemaakt, dieven in een kerk. o Nachts werd een inbraak gepleegd in de Ned. Hervormde kerk te Ruinerwold. De dief of dieven zijn door een raam naar binnen gekomen en hebben alles ondersteboven ge haald. Zy hebben evenwel niets van hun gading gevonden. Eenige offerblokken wer« den onaangeroerd gelaten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2