llieitiur £ritisrt)f Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken De begrooting in de Eerste Kamer f S. t t tf f f P jf' s M x abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd rs 2-35 Franco per post 2.35 -f portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar 8ureau: Breeskiat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 15e Jaargang No. 5380 MAANDAG 21 JANUARI 1935 Sbbertentieprijjtn: Van t tot 5 regels 1.177» Elke regel meer 022'/» Ingezonden Mededeelingen ran 1—5 regels 220 Elke regel meer 045 Handelsadver ten tién pef regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Yoor het bevragen aan 'i bureau wordt berekend /0.10 NIET NIEUW, WEL GOED Een medewerker aan het liberale Han delsblad betreurt de nieuwe school strijd, welke zich geleidelijk ontwikkelt en vraagt, of het misschien ook andere en beter kan. Dus doet hij een denkbeeld aan de hand, dat wel de gloed van het origi- neele mist. maar zeker opnieuw overwe ging verdient. Is er, zoo vraagt hij, geen oplossing mo gelijk, waarbij het rechtsbesef minder zal worden gekrenkt, dan geschiedde tenge volge van de wetten van 1857, 1878 en 1920" En hij antwoordt: 't Komt ons voor, dat daartoe eenzelf de maatstaf zal moeten worden gevon den, waarnaar alle scholen, openbare zoowel als bijzondere, uit de openbare kas wórden gesteund. Alle schol?» zouden door een bestuur of oudercom missie moeten worden beheerd. De overheidssteun, die voor ieder schooltype een voldoend minimum zou bedragen, moest afhankelijk gesteld van verschillende waarborgen, waarop door de overheid toezicht en contróle werd geoefend. Waar het particulier initiatief onvoldoende bleek, zou van het gemeen tebestuur de impuls moeten uitgaan, om dan zoo spoedig mogelijk overdracht op een oudercommissie of bestuur te doen plaats hebben. De thans ruim een eeuw oude rivaliteit tusschen overheids- cn particuliere school zou zijn opgelost, doordat iedere school zoowel overheids- als particuliere school zou zijn. Als de „Grondslagenwet" van minister Marchant de overheidsbemoeiing naai de hier uiteen gezette voorslag zou be snoeien, kregen we een schoolstelsel, dal beter, rechtvaardiger en allicht goedkoo- per zou zijn dan de geldverslindende wet van 1920! Begrijpen we deze voorslag goed, dan komt deze gedachte vrijwel overeen met het voorstel van minister Heemskerk in het ontwerp-Grondwetshcrziening van 1912; dat op zich zelf weer de uitwerking wfcs Van een der. oplossingen, welke in de „Me morie van Adstructie" van het Volkspeti tionnement van 1878 tegen Kappeyne's On derwijswet aan de hand werden gedaan. Ook Dr. Colijn betuigde eenige jaren ge-e den zijn instemming met een regeling, welke aan alle scholen op dezelfde basis eèn minimum bestaansmogelijkheid zou yprzekeren, gepaard aan de vrijheid van schoolbesturen en oudercoramissies onx uit eigen middelen het peil op te voeren. Waar de voorstanders van het bizondcr onderwijs nimmer .eenige bevoorrechting begeerd of genoten hebben, zullen zij zich Wel kunnen vinden in de gedachte van don Handelsblad-medewerker. Of de vrienden der- openbare school er ook zoo over den ken. moeten we echter zeer betwijfelen. We herinneren er n.l. aan, dat het voor- etel-Heemskerk en het denkbeeld-Colijn bij de voorstanders van het openbaar onder wijs weinig instemming vond, omdat men op deze wijze „standenscholen" zou krijgen en de openbare school in verdrukking zou komen. Wij vreezen, dat dezelfde bezwaren thans nog in grooter mate zullen wegen. De voor standers der openbare school leeren pas in de allerlaatste jaren iets te offeren voor hun onderwijs en zij zullen dus van prak tische achteruitzetting spreken. Bovendien vergeet de schrijver in het H b 1 d., dat in feite thans de openbare school de norm aangeeft voor de over heidssteun. Het bizonder onderwijs heelt immers slechts aanspraak op een vergoe ding, welke aan het openbaar reeds is toe gekend. Wat hij bepleit is dus meer gelijk stelling ten koste van de openbare school. En dat zou velen van zijn geestverwanten een nachtmerrie bezorgen. Zijn idee is, hoewel niet nieuw, wèl goed; 'doch zal in eigen kring weinig instemming Vinden. TOCH DOORZETTEN -Zeer positief zeggen de redacties van Vakbladen van personeel in publieke dienst, dat de regeering ondanks alles ïoch voornemens is haar plainnen inzake herclassificatie door te zetten. Zoo schrijft het orgaan van het Christelijk Postperso- „Wie zich een oogenblik vleide met de hoop, dat er van de voorgenomen her classificatie voorloopig niets zou komen, wordt wel deerlijk teleurgesteld. De Regeering gaat door. Zij wil wel pra ten met de organisaties maar van afstel kan geen sprake zijn. 'Wij blijven dit uitermate betreuren." Dit laatste zijn we geheel met het orgaan eens. Niet in de 'eerste plaats om de loons verlaging, wélke het gevolg van deze her- classificatie zal zijn. Ook dat is erg, zoowel op zich zelf als in Verband met de suggestie, welke de reg' ring gewekt heeft, dat het rijkspersoneel voorloopig in voldoende mate geofferd had eh even op adem behoort te komen. Mocht het echter noodzakelijk zijn, dat er nog meer gevraagd moet worden, dan zou dat personeel zij het al zuchtend ook daarin berusten. Over medewerking heelt de regeeririg in 't algemeen niet te klagen. Erger, indienniet onoverkomelijk lijkt het ons, dat de herclassificatie zoo on ge lij k zal drukken en zelfs in 't bizonder op dat gedeelte van het rijkspersoneel, dat toch al op de grens van het minimum bestaan leeft. Men zou dus met recht kun nen zeggen, dat de regeering de methode van de minste weerstand volgt. Deze beschuldiging wordt telkens afge wezen; doch wij zien niet in hoe zulks met recht ten aanzien van de herclassificatie kan geschieden. Wij overdrijven niet, als we zeggen, dat het voornemen tot herclassificatie bij nie mand instemming vond. Zal de regeering ondanks alles, toch doorzetten? Het komt ons voor, dat het hoogst' ongewenscht is om de boog zoo strak te spannen. De Kamer, althans haar meerderheid dat is duidelijk! zal op grond van dit rneeningsverschil geen ernstig conflict met de regeering uitlokken; maar doet de regeering van haar kant wel verstandig on een scherpe controverse tusschen haar cn de volksvertegenwoordiging te i'orceëren 1 BINNENLAND. Officieele Berichten RECHTERLIJKE MACHT Ion. besluit zijn benoemd tot ambtenaar opbenbaar ministerie bij de _kanr tongerechten te Den Haag. Delft en Alphen. ter standplaats Den Haag. Bji Kon. besluit is aan rar A v der Eist. op ztjn verzoek.' met ingang van 1 Febr. J.l. eer vol ontslag verleend uit z(jn betrekking van ambtenaar van het openbaar ministerie b(j 't kantongerecht te Leiden, onder dankbetuiging voor de door herr. bewezen diensten. RAAD VAN BEROEP Bij Kon. besluit is benoemd tot plaatsver vangend griffier bü den Raad van Beroep (O.) te Den Haag, rar A K H S Haitsma Muiier. AUDÏöNTIÈ audiëntie van den Minis! zal op Donderdag 21 Jan. s Burgemeester De Vlugt naar Rusland Reeds te Moskou aangekomen Naar wij vernemen is de burgemeester van Amsterdam, Dr. W. de Vlugt, voor het ondernemen van een studiereis, Donder dag jl. naar Sovjet-Rusland vertrokken. De burgemeester is inmiddels te Moskou aan gekomen. Dé AmsterdamBatavia-lijn der K.L.M. Gevlogen met Douglas- machines De F 36 later ook op deze route De heer Plesraan, directeur der K.L.M., heeft in een interview met de Tel. ver klaard, dat het voornemen bestaat om in Mei met negen Douglas-machines op de Indië-lijn te gaan vliegen. De dienst Am sterdam—Batavia wordt dan uitgebreid van één tot tweemaal per week in beide richtingen. De vijf andere bestelde Dou- glas-toestellen zullen op de Europeesche lijnen worden gebruikt De bedoeling is om de Indië-route in zes dagen te vliegen. De Fokker-machines zullen stellig niet uitgeschakeld worden. De heer Plesman «erklaarde daaromtrent: Wij laten de Fok ker-machines niet los, ook niet op de Indië- route. Als het groote F 36-type nog wat verbeterd en versneld is en op tijd gele gerd kan worden, zullen deze machines op Je Indië-route verschijnen. Zij hebben meer laadvermogen dan de Douglas. Mis schien dat wij eind 1936 weer met Fokkers liejgen op deze lijn. Haring voor Werkloozen Naar de „Courant." verneemt zal vermoe delijk Jjinnenkort voor de werkloozen een partij haring worden beschikbaar gesteld. De besprekingen tusschen enkele crisis- bureaux en vertegenwoordigers der ge meenten zullen binnen eenige dagen in Den Haag een aanvang nemen, waarbij men ook de wijze van distributie onder bet oog zal zien. Hêt oud-Kamerlid Braat naar de N.S.B. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de lieer Bra at, oud-Tweede Kamerlid zijn plannen om deel te nemen aan de kiezingen voor Prov. Staten met den ouden Platte landersbond heeft opgegeven. Hij heeft zich aan gemeld voor het lidmaatschap van de N. S. B. EENDENKOOIEN Ged. Staten van Zuid-Holland hebben bcsioteo dat de kooiman in 1935 verplicht is de kooieenden opgesloten of gehokt tc houden van 1 Juli tot met 16 September 1935 Algemeene Beschouwingen Regeeringsbeleid passeert de revue Blijkens hpt Voorloopig Verslag bij de algemeene beschouwingen der Eerste Kamer waren sommigeleden van oordeël, dat al lengs de positie vaai het kabinet aanmerke lijk is verzwakt. In de eerste plaats wezen zij op 't debat in de Tweetje Kamer bij de algemeene be raadslagingen over de begrooting gevoerd tusschen rar Aalbersc en den voorzitter van den raad-van ministers. De scherpe toon, waarin de rede van mr Aalberse was ge steld, verried niet onduidelijk de zeer grooto ontevredenheid, welke bij vele roomsch- katholieken met name bij de arbeiders, leeft tegen het tegenwoordig kabinet In ile tweede plaats werd gewezen op *t h.i. nog belangrijker feit, dat de Vrijzinnig- Democratische. fractie der Tweede Kamer tegen rh begroeting van defensie heeft ge stemd. Uit achttai zij kwalijk in overeen stemming te brengen met de gezonde posi tie van een homogeen kabinet. Als derde, bewijs, dat de homogeniteit van 't Kabinet te wenschen overlaat, brach ten eehige leden nog in herinnering, het geen zich heeft voorgedaan bij de behande ling van de Winkelsluitingswet Over het algemeen regeeringsbeleid waren leden van verschillende zijden weinig tevre den, al erkenden zij tenvolle de moeilijke taak. waarvoor de Regeering is gesteld. Vooral ten opzichte van de steunverle ning, zoo betoogden eenige leden, heeft het Kabinet aan de verwachtingen beantwoord, maar ook bleven zijn maatregelen tot werk verschaffing ten achter bij hetgeen men aanvankelijk had gehoopt. Enkele leden betreurden de wijze, waar op de minister van onderwijs, kunslen en wetenschappen zijn linguïstische dènkbeel- den in en buiten het parlement heeft mee ncn te moeten verdedigen. Zij waren trou wens van oordeel, dat het in het algemeen voor ministers aanbeveling verdient bij hun optreden naar buiten zekere matiging te be trachten en vooral niet? dan bij hoofce uit zondering hoogdagen van hun .pol it iet e par tijen te bezoeken en daar 't woord te vieren. Defensie Verscheidene leden betreurden, dat de Re geering zich niet heeft gehouden aan haar aanvankelijk, bij 'haar optreden gekoesterde voornemen om op de kosten der Deiensie voor Nederland en Ned.-Jndië te zöimën 25 a 30 millioen gulden te bezuinigen; daar door is de e\ enwichtspositie verbroken en gullen zij zich genoodzaakt zien. hun "stem aan hoofdstuk VIII der begrooting terjpui- houden. Regeering en N.S.B. Verscheidene leden vroegen, waarom de Regeering aarzelt bij het nemen van maat regelen tot' het weren van revolutionairen uit vertegenwoordigende lichamen; Om wel ke reden wordt aan het advies der commis sie-Kooien geen gevolg gegeven? Sommige leden herhaalden hun reeds vroeger tot de Pegeering gericht dringend verzoek.' nog eens ernstig te overwegen of de uitsluiting van de leden der Nationaal Socialistische Beweging uit hef ambtenaren corps kan gehandhaafd blijven. Hoezeer deze leden in beginsel ook gekant waren tegen het nationaal-socialisme en bezwaar hadden tegen do wijze, waarop de N.S.R. propatranda voert, hadden zij tooh niet de overtuiging, dat aan deze beweging illegaal streven kan worden ten laste gelegd. Bezuiniging op onderwijs Verscheiden leden hadden ernstig be zwaar, dat de bezuiniging op het gebied van het onderwijs tot dusver vrijwel uit sluitend ten nadeele van het openbaar on derwijs is doorgevoerd. Eenige leden meenden, dat door de con centratie van openbare scholen, nu die van bijzondere scholen daarmede niet gelijken tred houdt, de aan de pacificatie ten grond slag liggende gelijkheid is verbroken en dat de Begeering niet langer mag aarzelen te dezen wettelijke maatregelen voor te stellen. Andere leden gaven daarentegen uiting aan hun ernstige bezorgdheid over de wijze waarop in verschillende kringen wordt ge ageerd voor bezuinigingen bij het bijzonder onderwijs, inzonderheid door concentratie. Zij betoogden met klem, dat het de plicht der,regeering is niet toe te geven aan eenigerlei actie, welke de vrijheid van on derwijs in gevaar brengt. Eenige leden, w;aren van oordeel, dat de concentratie van openbare scholen in som mige streken des lands reeds té ver is ge- Rijk en gemeenten. Verscheidene leden hadden groot bezwaar tegen de onophoudelijke aantasting van do autonomie der gemeenten en zelfs der pro vinciën door de regeering, waardoor oud- vaderlauidsche bestuursvormen, waarin zooveel vrijheidswaarde en opvoedende kracht is gelegen, steeds meer ter zijde wor den gesteld. Andere leden medkten op, dat indien de democratie in de lagere besturen tot licht vaardige politiek voert, de regeering wel verplicht is in te grijpen Wat het beleid der regeering" ten opzich te der gemeenten betreft, keurden eenige leden af dat de gemeenten zoolang in het onzekere worden gelaten. Het financieel be heer komt daardoor in groote moeilijkheden. Er zijn, zoo betoogden zij, gemeenten, waar van de begrootinc voor 1934 nog niet is goed gekeurd, en waar die voor 1935 zelis nog niet is ingediend. Deflatie en devaluatie. Eenige leden hadden in toenemende mate bezwaar tegen de deflatie-politiek van de regeering. Indien zij deflatie als een aan passing van het nationaal prijspeil aan het sterk gedaalde wereldprijspeil der goederen wil, zou zij haar doel alleen kunnen be reiken door het verlagen van zoo mogelijk alle elementen, waaruit de kostprijs is samengesteld. Andere leden waren weliswaar niet blind voor de bezwaren aan devaluatie verbon den, maar betwijfelden, of de aanpassings politiek der regeering kan slagen en de goudwaarde van den gulden te handhaven zal blijken. Bezuiniging. Vele leden betreurden in hooge mate, dol de regeering nog zoo weinig heeft bezui nigd. Dat tot nu toé van werkelijke bezuini ging nog niet veel is gekomen en ten hoog ste' van een uitgavenbeperking sprake kan zijn, is door de regeering zelf erkend, waar zij' nu een algemeen bézüinigingsontwerp heeft aangekondigd. Dc leden .hier aan het woord, ver trouwden .nu, dat .het aangekondigde wetsontwerp zoo tijdig de Tweede Kamer zpu bereiken, dat de behandeling daar van door de Staten Generaal op zooda nig tijdstip zal kunnen geschieden, dat m de begrooting voor 1936 alle te ver krijgen bezninigingen kunnen rijn ver werkt. De thans feitelijk gllerminst sluri - tende begrooting. draagt een voorloo pig karakter. De eindstrijd zal moeten worden gestreden bij de behandeling van bedoeld ontwerp. Zouden de beide Ka mers bij die gelegenheid geen mee gaandheid betoenen, dan zou dit betee- kenen, dat zij geen ernst maken met derf van verschillende zijden uitgespro ken wensch proefnemingen op het ge bied van de goudpolitiek te vermijden. Economische ordening. Sommige leden wezen er op, dat het be sef allerwege veld wint, dat de voorziening in de'behoeften en de verdèeling niet langer aan particulieren mogen worden overgela ten Oeconomiscbe ordening heeft de régee- ring ter hand te nemen. Daarbij zal zij zich hebben to hoeden voor dê dwaling van het nationaal socialisme en andere .groepen, die met den z.g. ..corporatievcn staat" een de magogisch spel spelen. Handelspolitiek. Ten. aanzien van onze handelspolitiek w erd opgemerkt door eeaiige leden, dat de tegenwoordige voorzitter van den raad ministers menig maal bewezen heeft 'vol komen te beseffen, dat de huidige c een structureele verandering der verhoudin gen beduidt, maar de vraag dient gesteld, of bij de formatie van het huidige kabinet met deze zienswijze voldoende rekening gehouden wat betreft de noodzakelijk te wijzigen richting, onzer eponorpie., 1 Andere lpden gewaagden 'mét lof óver het betrechyi van den weg tier actieve handels politiek ep 'drongen ér op aan, dat'de re- peering een forsch gebruik zal maken vain de bevoegdheden, haar in verschillende wetten tegenover het buitenland gegeven. Landbouwsteun. Eenige leden beklaagden zich over ongewenschte werking van den steun aan den landbouw, die zulke zware offers eischt. Vasf staat volgens hen, dat deze steun een niet onbelangrijk gedeelte ten goede komt" aan groote boeren en aan hypotheek houders. Bovendien achtten zij dien onjuist, daar deze steunverleening ingaat tegen de zoo noodige verlaging van het levenspeil. Van andere zijde werd or op gewezen, dat de steun aan den landbouw* vooralsnog onontbeerlijk blijft. Tallooze kleine agrari sche bedrijven verkeeren in de meest kom mervolle omstandigheden en zij,' die daarin hun brood moeten verdienen, leven in uiter ste soberheid. Nevens den landbouw komen, naar de meening van sommige leden, evenzeer dustrie, handel in ruimen zin en scheepvaart voor steun in aanmerking. Zij betreurden, dat de regeering niet bereid schijnt te zijn steun te verleenen voor den bouw van een zusterschip van' dc Staten- Zestig millioenplan Van.verschillende zijden werd uiting ge geven aan diepe teleurstelling over den tra- gen gang van zaken bij de uitvoering van het z.gl zestig millioenplan. Op den bouw van goedkoope arbeiders woningen werd van verschillende zijden sterk aangedrongen; de huishuren blijven, zoo meende men, veel te hoog. Verscheidene léden betreurden in hooge mate de verlaging van den werkloozen- steutt, welke in Juli 1934 is ingevoerd. Zij achtten dit een fout van beteekenis. Ahdere loden meenden, dat de verlaging onvermijdelijk was, gezien den uiterst zor- gelijken toestand van 's Lands financiën. Ook konden deze leden niet toegeven dat de steun cn ook ten deele de loonen te laag zijn en ondervoeding reeds het gevolg daar- Het Amsterdamsche bakkers- conflict De vergadering van hoofd- en afdeelings- besturen der samenwerkende gezellen- organisaties in het bakkersbedrijf Zater dagavond te Amsterdam gehouden, heeft besloten de leden dér respectieve orgaui- saties in den loop dezer week bijeen tc roepen om het voorstel van Wethouder Kropman te bespreken. Er is een bericht ingekomen van enkele personeelen, dat door hun patroons loons verlaging is aangekondigd. Met deze fir manten zal het bureau dei' samenwerkende organisaties zich in verbinding stellen. Mochten deze patroons de aangekondigde loonsverlaging doorzetten, dan wordt door dc drie organisaties voor deze firma's de staking de volgende week geproclameerd.- LOCOMOTIEFDEPOT WINSCHOTEN Wordt opgeheven Naar wij vernemen zal het locomotief- depót Winschoten, ingaande 4 Februari a.s. worden opgeheven. Dit zal tengevolge heb ben dat een 25-tal. beambten, machinisten, stokers en poetsers, naar elders moeten wor den verplaatst. De Omzetbelasting De Minister van Financiën heeft het be stuur van de Ver. van Ned. Gemeenten nader geschreven over de heffing der Omzetbe lasting voor Gas en Electriciteit. Deze toe lichting van den Minister op hetgeen hij zei in de Tweede Kamer (Hand. bid. 1206 en v.v.) lijkt ons iets milder clan hot oorspron kelijke standpunt. Thans verklaart de Minister, dat. indien het bedrijf tegen de regeling bezwaar heeft, het daarvan mededeeling behoort te doen aan den Inspecteur der Accijnzen, die als dan een aanslag volledig overeenkomstig de wet zal opleggen, onder intrekking van de aanvankelijk opgelegde voorloopige aanslag. Tegen de opgelegde nieuwe aanslag kan het bedrijf dan bezwaar inbrengen op de bij de wet aangegeven wijze. Voorts is de Minister bereid de moeilijk heden, welke verschillende gemeentelijke bedrijven te dezer zake ondervinden, voor zoover het jaar 1934 betreft, nog nader te overwegen. Evenzeer is hij- bereid zich te beraden omtrent de vraag in hoever het wenschelijk zal zijn voor de loekoms» de wet op de omzetbelasting te wijzigen. In afwachting van deze beslissing heeft de Minister aan de Inspecteurs der Accijn zen opdracht verstrekt om, ten opzichte van aanhangig zijnde bezwaarschriften geen uit spraak te doen. Op deze wijze krijgen de bedrijven gelegen heid öih hun hoiiding nader fe bepalen, wan neer dezerzijds een beslissing zal zijn ge nomen. Voor de werkloosheid Een jaar lang bankbiljetten tellens Het Tweede Kamerlid Henri Hermans heeft in Den Haag een politieke rede ge houden. Uitvoerig ging. spr. in op de economische toestand van ons land en gaf cijfers omtrent de enorme verliezen, welke in de laalste jaren door 744 onderzochte ondernemingen zijn geleden. Door de economische crisis is het aantal werkloozen geweldig gestegen. Jaarlijks wordt in ons land 250 a 260 millioen gulden uitgekeerd aan werkloozeilsteun en armen zorg. Om een denkbeeld te geven, wat deze cijfers beteokenen, zei spr;, dat iemand, die dat bedrag in bankbiljetten van 25.— zou moeten uitbetalen en 1200 biljetten per uur zou neertellen, dag en naoht zou moete; doorwerken om precies in één jaar met de uitbetaling gèreed te zijn! Het vliegveld in Leeuwarden Slechts drie K.M. van dL hoofdstad Zooals wij reeds hebben gemeld, hebben Ged. Staten van Friesland aan de Prov. Stateo van Friesland een voorstel verzonden, waario zij voor stellen voor 30 pet. deel te nemen in de kosten van den aanleg van een luchthaven te Lgeuwardeo Het terrein, dat men hiervoor op het oog heefc. is ge legen aan het Kcegsdijkje. een zijweg van den drukken weg oaar Stiens. op 3 K.M afstand var het hartje van Leeuwarden. Deze. gronden, behoorengedeeltelijk aan Jhr. A E. van Humalda 'van Eysinga uit Laren (N.H.). De oppervlakte van eiens bezit bedraagt 43 Hect aren. waarvoor hij 130.000 gulden vraagt. Verder behoort de grond aan het oude Burgerweeshuis, het St. Antoniusziekenhuis. de gemeente Leeuwarden en den heer J. N. Wassenaar. De totale oppervlak te bedraagc 60 Hectaren De totale kosten wordei geraamd op 312.000 gulden. Van het Rijk hoopt men 100.000 gulden te ont vangen, als tegemoetkoming in de kosten voor he in orde brengen van het terrein door werkloozen Verder is er een N.V. opgericht d:e de luchtha ven zal exploiteerèn Ook heeft de' K.L.M. reeds toegezegd dat een diénst op Amsterdam-Eelde zal geopend worden en in het badseizoen ook zoc gelijk naar de eilanden. Voor de overige 70 pet. van de kosten r.c ue rijksbijdrage zouden dan eventueel de gemeente Leeuwarden en de Kamer van Koophandel x UIT HET SOCIALE LEVEN CONFLICT IN DE KLEI-INDUSTRIE De Rijksbemiddelaar in liet vierde dis trict, prof. mr. P. J. M. Aalberse, heeft op Woensdag 23 dezer op het Departement \an Sociale Zaken een bespreking met par tijen betrokken bij het conflict op Canoijij Herfkens Steenfabrieken te Tegelen. CHR. NAT. WERKMANSBOND De. algemeene vergadering van het dis trict Noord-Holland van den Chr. Nat. Werkmansbond' zal Zaterdag 23 Febr. a.s in het gebouw Kerkstraat 248 te Amster dam worden gehouden. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Blz. 1 Verschenen is het Voorloopig Verslag de» Eerste Kamer over hoofdstuk I der Begrooting' 1935. Bij Etten heefe i waarbij vijf person Blz. 2 De Volkenbondsraad vergadert ook heden nog, ter behandeling van het vraagstuk «Lr Saarvluch» telingen. Laval heeft een memorandum daarvoor ingediend. Er is ook een adres van Max Braun. Abessynië en Italië zullen hun geschil door rechtsxeeksche onderhandelingen trachten bij tc Het schijnt, dat Japan weer een krijgsbedrijf aan de Chineesche grens, in het Oostelijk deel van .de provincie Tsjachar, is begonnen. Schaakmeesters té Blz. 3 Statistiek der Academische gegradueerden. H. Blz. 5 blz. 8 Een der verdachten in de zaak van het Palcis voor Volksvlijt is in vrijheid gesteld. DE ONTWIKKELING DER SOCIALE VERZEKERING VamWeg® de Als:. -Ned. Chr. Ambt*raaaj*.pbofca wordt Woensdag-6 Maart aju te ütrecht in het gebouw voor '.""br. Sociale Fel&iigon aan de Kr, Nieuwe Gracht, een .congress .gebouden. Mr Dr J. van Bruggen. vgorzitter van den Baad van .Arbeid, te 'Amsterdam,1 hoopt dan te fTweken over:. ;De ontwikkeling der sociale verzeke- lng hier te lande en de toekomst der open- dering van dïn Ned. Bond van Chr. Fabrleka- en Transportarbeiders Maandag 6 eD Dinsdag 4 Mei a.s. te Amsterdam onder leiding van den heer W. Strijbis. van Den Haag. worden ge- Gemengd Nieuws Botsing tusschen auto en autobus Tal van gewonden Bij Etten (N.Br.) wilde een personen-auto een autobus passeeren, waardoor de be stuurder echter zoo ver moest uitwijken dat hij op het rijwielpad terecht kwam. Daar fietsten de beide H's uit SL Willebrord, die uit de richting Breda kwamen. De twee wielrijders werden op den grond geworpen. De bestuurder van den personenauto reed de autobus aan, om vervolgens tegen de boomen langs den weg te botsen en na een omdraai tot staan te komen. De auto werd totaal vernield. De autobus liep aanzienlijke schade op. Onder de leerlingen van het meisjeslyceum te Roosendaal, die met de bus .naar Breda vervoerd werden, ontstond een paniek. Verscheidene, van haar werden gewond. Een hunner brak een been. De bestuurder van de personenauto, F., liep lichte verwondingen op. Twee andere passagiers, J. en L., werden ernstiger ver- wond. Allen, zoowel licht- als zwaargewon-. deri zijn naar het ziekenhuis te Breda over gebracht, terwijl de twee gewonde wielrij ders naar het St Ignatius-ziekenhuis te Breda werden vervoerd. 1 -Ëin MZ'ciïÏÏT bataat 10 iaarb Uno PatrinSum! hot ba,uur dar «i'S

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1