odEOu Twee jaar in Rusland B ZATERDAG 19 JANUARI 1935 DERDE BLAD PAG. 9 VIT TROPISCH NEDERLAND Bij de overblijfselen van de Uiverpost Stomme getuigen van het laatste vreeselijke moment Nieuwe jaar in Indië De afschaffing van de motor voertuigenbelasting j 1 (Van onzen correspodent te Batavia) Per Luchtpost 9-l-'35 I Ilier naast mij liggen drie luchtpostrou werten en één briefkaart niet het drie- roekszegel voor bijzondere vluchten. Een kan de drie is waarschijnlijk met de Rijst- kogel, die hier de Uiverpost den 28en Dcc. {nabracht, meegekomen, want die is geheel onbeschadigd. Aan de andere is het duicle- flijk te zien, dat zij een ongeluk hebben ineegemaakt, de randen zijn vuil en ver kleurd met olievlekken, maar overigens Kijn de brieven en enveloppen toch nog zeer Clyidelijk te lezen. Een brief, dien wij had- Hen moeten ontvangen, zullen wij wel nim mer krijgen, en er zullen wel meer voor pas zijn zoek geraakt of dusdanig verminkt Bat er geen letter nieer van te lezen is. Ik (lieh hier brieven gezien, waanan het eon kvondcr is. dat zij nog terecht zijn geko- hén: zwart geblakerd, gedeeltelijk ver prand. met olie- en bloedv lekken, sommige ïiog met het woestijnzand van Ruthah m (de plooien en onder de half losgeweekte postzegels. j Die zwaar beschadigde post is eerst naar pet hoofdbureau der posterijen in Bar.- kloeng gezonden en daar uitgezocht. Men is nog mee bezig, want door vergelijking in het schrift op de enveloppen en de •ievcn die daaruit zijn verdwenen, moet en trachten alle? nog zooveel mogelijk in de geadresseerden te doen geworden. Sommige menschen ontvangen van een brief alleen een stukjp van het adres, an- in het geheel niets. Veel couverten iert brieven zijn half verbrand, maar het is iderlijk. hoe sterk het papier soms is- zelfs uit een zwart geschroeid en met olie en roestvlekken overvloeid stuk kan men toog wijs worden, wat erop is geschreven. Een oogenblik van groote Voorzichtig en diep bewogen hebben wij e brieven opengemaakt en gelezen, niet nkelc dagen vóór Kerstmis, zooals wel alls schrijvers en schrijfsters hadden gehoopt en ■acht. maar enkele dagen daarna Toen jdc postbode den tuin naast ons in was co aan op den laten avond van Vrijdag 28 •ecembcr zaten wij in groote spanning op terras vóór het huis. Heel den avond iadden wij al uitgezien naar de post, maar was meer aan uit te zoeken dan anders i zoo werd het pas heel laat in den avond at ze kwam. Zou er iets voor ons bij zijn? Toen wij de brieven in de hand hadden, hebben wij even stil gewacht en onze ge dachten verwijlden bij de mannen uit wier stervende handen deze postzending voor het Oosten was gevallen: hier waren stom me getuigen van dat laatste vreeselijke mo ment, waarover wij wel nooit het ware zul len hooren. En bijna eerbiedig hebben wij deze brieven geopend en gelezen. Een Uiver-couvert De couverten worden thans verhandeld, voor de zwaar beschadigde wordt dik be taald! Maar ik geloof wel, dat het meeren- deel der ontvangers zelf deze droeve over blijfselen wil behouden en er zeker, uit jitftp.it, geen handel in wil drijven. Ik zend er maar geen foto's van op, die zullen wel reeds Holland bereikt hebben. Wel sluit »k Uiver-couvert bij, dat bestemd was de terugvlucht. Haar staat kort en za kelijk op: vertrek van Batavia 2(5 cember 1931, aankomst te Ani- terdam 29 Dec: Speciale Nieuw aarsvlucht 1931- '35 Batavia— Amsterdam, Per lliver, K.L.M. Er ligt hier nog een aantal van die cou- erton naast mij, ongebruikt en nutteloos. Geen ander toestel heeft de taak van de lliver overgenomen en ook de post heelt hier niets bekend gemaakt, of wellicht het gewone lijnvliegtuig van de K.L.M. dat den Tweeden Kerstdag vertrok, een versnelde vlucht zou maken. Men was èn in Neder land èn hier te diep verslagen, om daaraan te denken. Te luid gejuicht? Indië, Nieuwjaarsmorgen Nieuwjaaz Het nieuwe jaar vangt Indië wel onder iets gunstiger omstandigheden aan dan 1931. Vandaag begint de groote Mohamme- daansche gemeenschap het nieuwe jaar. of eigenlijk gister al. Daarvan profiteert de mannelijke Europeesche gemeenschap doordat de meeste arbeid stilstaat, maai de vrouwen, die haar bedienden vrij moe ten geven op deze eenige dagen in het jaar verder werken zij werk-, Zon- en teestdagen heel het jaar door moeten juist nu aan den slag. De vice-president van den Raad van Indië heeft oudejaarsavond een radio toespraak gehouden, welke ten deele ook in Holland is gehoord en hij riep op tot eerst produceeren en daarna uitgeven, een waarschuwing, die een deel der Indische maatschappij weieens noodig heeft! Het budget sluit nog niet, en ook dit jaar zullen weer snoeimaatregelen noodig zijn, er wordt zelfs thans reeds over een nieuwe salariskorting gedacht en dat nadat pas verleden jaar een geheel nieuw salarisstelsel was ontworpen en toege past waartegen men bij voorbaat in het *27, cent inotorvoertuigenbelasting en de gelijktij digë verhooging van den benzine accijns. Da.u-door is al dadelijk Je eerste week an 1935 het motonerkeer toegenomen mmers men betaalt nu 1 cent per liter benzine méér de accijnsverhooging is 3 cents, maar 2 nemen de oliemaatschap pijen voor haar rekening en brengt zoo dus ongemerkt zijn autobelasting op, ter wanneer men de auto niet gebruikt, er een zware belastig tóch doorbetaald moet worden. Met dat al is de benzine prijs en dat in het land van oorsprong nóg veel te hoog: 23 cents, ongeveer een dubbeltje meer dan in Nederland, maaj dat is de schuld van de oliemaatschap pijen, die den prijs op een voor Indië veel te hoog niveau houden. Het is geen won der, dat men hier ook vrachtverlaging zoekt door gebruik van Dieselmotoren. De fiscus heeft zijn grijpgrage hand evenwel ook reeds daarheen uitgestoken, en met moeite heeft het College van Gedelegeerden uit den Volksraad op den laatsten Zaterdag van het jaar, in een vergadering die van morgens halfnegcn tot 's middags half- drie en van 's avonds zes uur tof halfnegcn toe duurde, nog eenige verlaging van die belasting verkregen. Met nieuwen en jeugdigen moed gaat Indië, ondanks malaise en werkloosheid e nieuwe jaar in. Dezer dagen is Prof. oronoff hier aangekomen en gister- ond hebben wij hem voor de Alliance francaise van zijn wetenschappelijk werk hooren vertellen in een geestig en vlot college, met lichtbeelden verduidelijkt. Wellicht dat zijn invloed, al ent hij hier dan ook geen apenklierstof in en al is zijn erhlijf slechts kort. hier verjongende krachten aan het werk zet, die Indië ook dit jaar mogen schragen en stuwen! I VttTMK VAN tA TA VIA 36 0£CtM«£8 »34 j KANKOMSt Tt AMSTMDAM 29 DEC, 1934 LL*.r de Uiver-Nieuivja arsbrief voor „De Rotterdam foon der Bataviasche Radiovereeniging ge houden, liet de schrijver, P. Korthuys, Naatje-Holland tot haar zoon Jan-Oost zeg- ^.Zoo is de trotsche Uiver dan gevallen. Hebben wij al te luid gejuicht, wij allen?' En menigeen heeft teruggedacht bij het vernemen van de ramp, hoe overmoedig en uitbundig er is gejubeld na de recordvlucht van de Uiver naar Australië. Holland en Indië beide zijn getroffen. In dië vooral door den dood van Beretty, Ane- ta's directeur en prof. Walch, van de Ge- neeskundige Hoogeschool te Batavia, hoog leeraar in bacteriologie, serologic en hy- giëije, tevens groot malaria-specialist De kranten in Holland hebben vol gestaan met levensbeschrijvingen van deze figuren, zoo- dat ik niet verder over hun beteekenis be hoef uit te weiden. Thans zijn wij alweer wat bekomen van den eersten schrik, het leven en ook het luchtverkeer, gaan door. Maar toch is cr wel een deuk toegebracht in het vertrou wen in de K.L.M., niet zoozeer dadelijk na de ramp als wel nu deze toch weer niet aan bliksemslag te wijten schijnt te zijn, doch wel degelijk aan een andere omstan digheid, die eenig verband hield met de Douglas en waardoor het vliegtuig in het noodweer het niet kon bolwerken. Men is hier niet gerust door de tegenstrijdige be richten omtrent de oorzaak en heeft het gevoel, alsof er iets geheim wordt gehou den. In spanning wacht men dan ook het verdere resultaat van de nadere studie omtrent de ramp af. Gemengd Nieuws. geweer komt. Het zou dan ook van wi juist beleid getuigen, indien de Regecring thans reeds weer de ambtenaarssalaris ging korten, die al tot niveau's van 69 zelfs 50 pet. der vroegere zijn gedaalu. Eens komt cr toch een eind aan de „aan passing" en schier wordt al met een scheel oog naar Holland gekeken: men moest daar de ambtenaren eens zóó sche ren als dat hier door opeenvolgende maat regelen en het laatst door de nieuwe sala risregeling, is geschied, men zou er wai over hooren, maax de Indische ambtenaar slikt geduldig en wordt zoo het kind van de rekening. In de overmorgen aanvangen de Westmoessonzitting van den Volks raad, zal dan ook wel een hartig wik vallen over het feit, dat de Regeering ie ambtenaren niet met rust Jaat. Maar waai in de laatste instantie Holland beslist, zal de Indische Regeering er wel niet veel tegen kunnen doen. Dat men voorts in een wereld, die lijdt aan overproductie, geen verbetering krijgt, doch juist verslechtering, door de salaris sen en loon en te verlagen, is iets. waajrmoe men internationaal rekening zou kunnen houden, maar dat men in een land afzon derlijk helaas wel eens móet verwaarloo- zen in het gezicht van een gapende schat kist. De motorvoertuigen-belasting Eén maatregel, den eersten Januari van kracht geworden, komt in het credit der Indische Regeering: de afschaffing van de töiat uw ledig Jltaggi-flesclye opnieuw met tMagqis/IrOIlUl vullen 3)at is voordeelt'oer Te Geffen (N. Br.) heeft een driejarig kind van de familie Reuvers in een onlv waakt oogenblik beschimmelde olienoten weten te bemachtigen en er van gegeten. Het kind werd spoedig ernstig ziek, er deden zich vergiftigingsverschijnselen voor aan de gevolgen waarvan het kind is over DE „INSPECTEURS" EN DE SCHULD BEWUSTE Te Oirschot (N.-Br.) kwamen dezei dagen twee mannen bij den landbouwer B. binnen. Zij gaven voor inspecteurs van de directe belastingen te zijn en zeiden dat de landbouwer een groote som gelds een bankinstelling in bewaring had gege ven, wat niet bij do belastingen aangege ven was, waarom zij van B. f 1500 kwamen navorderen. Van het niet-aangeven door B. scheen iets waar te zijn. want de boer onmiddellijk bereid f 250 uit te betalen, -waarmee de inspecteurs dan maar genoe gen zouden nemen Achteraf bleken de .Jieeren" niet tot den belastingdienst te be- hooren. Nasporingen bleven zonder resul taat. JUBILEUM FA KANIS EN GUNNINK N.V. Te Kampen Is liet vijftigjarig bestaan her dacht van de N.V. Kanis en Gunnink, groot handel in koffie en thee. De morgen van 18 Jan. werd in beslag ge nomen door de huldiging die het gansche per soneel hun patroons had bereid, bij welke ge legenheid toespraken werden gehouden en fraaie halklok werd aangeboden. Des middags recipieerden de directeuren van de jubileerende zaak in een hunner ge bouwen, aan de Oudestraat, die in een speciale ontvangzaal (met definitieve bestemming) was gerestaureerd, welke ontvangzaal giste ren in een bloementuin was herschapen. Tal loos velen van hier en elders maakten van deze gelegenheid gebruik, de directie van het bloeiende bedrijf, dat in den lande zulk een goede naam heeft, met dit gouden jubileum geluk te wensehen. Naast deze persoonlijke blijken van belangstelling en medeleven kwam ®en stroom van schriftelijke en telegrafische felicitaties binnen. Onder hen, die ter recep tie verschenen merkten we op, het voltallige rollege van B. en W. met dames, namens wie door den burgemeester, Dr L. K. O k m a, een gelukwensch werd uitgesproken. Voorts zagen we vertegenwoordigers van de Blauwhoeden-, Friesche-, Leidsehe- en Oranje Nassau-Vee- ruen, verschillende makelaars in thee en kof fie uit Amsterdam, de plaatselijke vereeni- ging Handel en Nijverheid en de vereeniging van Huisvrouwen. ZONDAG 20 JANUARI BLOEMENDAAL 245.9 M. Uitzending uit de Geref. Kerk Kerk. In beide dicns.en hoopt voor te gaan Ds. Joh. C. Erussaard 10.00 v.m. Tekst Matth. 5:4. 5. n.m. Heid. Cathechismus Zondag 46. HUIZEN 301 M. - 8.30 KRO. 9-30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45-11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.3C Gram.pl. 9.50 Kerk dienst uit de Geref. Kerk te Roiterdam. Voorg.: Ds R. Zijistra. Org.: J. Luykenaar Franken. Hierna: Gram.pl. 12.15 Orkestconcert en cau serie. 2.10 Lez.ng. Kwartetconcert. 4.30 Voor de zieken. 5.00 Gram.pl. 5.50 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk (Muidcrkerk) te Amsterdam Voorg.: Ds A. G. H. v. Hoogenhuyze. Org.: H- de Vries. Na afloop: Orgelspel H. de Vries. 8.10 Vaz Dias Orkestconcert. 8.40 Kwanet- concert. 8.50 Vervolg orkestconcert 9.20 Kwar- tetccncert. 9.30 Koorzang. 10.00 Cello en pano 10.30 Vaz Dias. Gram.pl. 10.40—1100 Epi- DROITW1CH 1500 M. - 12 50 Western Studi orkest olv. Thomas, mmv M. Wilk'nson praan). 7.50 Vioolrecital Andjelkovitch. 2.20 G Parkingtons Kwintet, mmv M. Lang (tenor). 3 20 Gram.pl. 3.50 Radio-Militair Orkest olv B. Walton O'Dcnne], mmv. E. Furmedge (alt) 4.50 Voor de kinderen 5.10 en 5 30 Lezingen. 5 50 Stratton Strijkkwartet mmv. H. Heyner (bariton). 7.C5 Causerie. 7.35 Concert door A Trianti (sopraan) en F. Osbom (piano). 8.20 Kor:e Dienst. 8.35 Religieuze cat 9.05 Liefdadigheidsoproep 9.10 Berichten. 9.20 L. Leffries (viool) en zijn orkest mmv. L. Go- wings (tenor). 10.20 Fred Hartley's Kv mmv. Bnan Lawrence (zang). 11.05 Epiloog RADIO PARIS 164S M 11 50 Oroelrcocei P. Revel. 12.40 en 1.05 Gram.pl 1.20 Pascal- orkest. 4.20 Gram.pl. KEULEN 456 M. 9.50 Koorconcert olv Poth- mann. 10.50 Bachcantate. 1120 Weragkamer- orkest olv. Hagestedt. 3 20 Orkestccncert olv. Schlemm. 535 Zang en piano. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 11.50 12 20 Gram.pl. 1.50- 2 20 Gram.pl. 10 30 Ned Volksliederen. - 484 M 10.20 Gram.pl. 10.50 L. Langlois en zijn orkest. 1.50 Gram.pl. 2.50 Wagnerconcert MAANDAG 21 JANUARI HUIZEN 301 M. - NCRV.-urtzending. 8 00 Schriftlezing en meditatie. 8 15—9 30 Gram.pl 10.30 Morgendienst olv Ds. W. J. van Lok horst. 11.00 Chr lectuur'. 11.30—12 00 en 12.15 Gram.pl. 12.30 Orgelconcert J. Zwart. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Lezing A. J. Herwig. 3.15-3.45 Kniples. 4.00 Bijbellezing Dr. H. Kaaian, mmv sopraan en orgel. 5.0Ö Concert (Buit, klarinet, fagot, piano) 6.30 Vragenhalf- uur. 7.00 PolltiebericL.en. Ned Chr. Persbu reau. 7.15 Gram.pl 7.30 Vragenhalfuur. 800 Vaz Dias. 8.05 Kamerorkest en -koor .Ars Nova et Antiq olv. Gaillard, mmv solisten. HILVERSUM 1875 M. Algemeen programma, verzorgd Joor A: VARA. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie F. Nienhuys. 10.35 Gram.pl. 11.00 Vervolg decla matie. 11.20 V;oo! recital L. Som er. 12-00 Or gelspel J. Jong. 12.15 Gram pl. 12-30 VARA- orkest olv. H. de Groot 1.30—1.45 Gratn.pl. 2.00 „De Füereflaiters" olv. E. Walis. 2.30 „De Zonnekloppers" olv C. Steyn. 3.00 „Orvitro- pia" olv. J. v. d. Horst 3.30 Voor de vrouw. 4 00-4.15' Gram.pl. 430 Voor de kinderen. 5.00 Schalmei olv. P Renes. 5.15 Gram.pl. 5.30 „XX'-ensemb'- olv. C. Steyn. 6.00 Strijkor kest olv. E. Walis. 630 Muzikale causerie P. Tiggers. 7.10 ^ezing 730 Volksliederen door Hans Gruys 8.00 He'rh. SOS.-ber. 8 03 U t net N.V. Huls te Utrecht: „Boris Godounov". opera van Moussorgsky. mmv. solisten, koor en orkest olv. H. Altink. 930 Vaz Dias. 9.45 Orgelspel C. Steyn. 1000 Vervolg opera-uit zending. 11.15—12.00 Gram pl. DROITWICH 1500 M. - 10 35-10 50 Morgen- wljdrig. 11.40 Gram pl 11.50 Voor de scholen. 12.05 Orgelconcert P. J. Mansfield. 12 35 Gra- mofoonpl. 1.20 Western studio-orkest olv. Tho mas 2.25 Voor de scholen. 3.10 Gram.pl. 3.55 Voor de scholen. 4.20 Concert door .L. Phillips (cello) en A. Mukle (piano). 4.50 The Rugby Town Band olv. W. Comptoo. 535 BBC-dans- orkest olv. H Hall. 6 20 Berichten. 6 50 en 7.05 Lezingen 7.25 Handel-concert. 7.50 Causerie 8.20 Waiford Hydens orkest mmv. solisten. 9.05 Imitaties. 9.20 Lezing 9 40 Pianorecital C. D'.xco 9.50 Berichten. 10.20 Kamermuziek door Trio mmv. W. Radford (sopraan). 1135— 12.20 Sydney Kyte en zijn band RADIO PARIS 1648 M - 7 20 en 8 20 Gram pL 12 20 Pascal-orkest. 8.20 „Cadet Roussellë", 6pel van Aude 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG 12o1 M. - II 20-1 20 Concert uit rest. „Wivex". 2.50—4.50 Omroeporkest olv. Gröndahl. 7.50 Oude muziek door het Om roeporkest olv. Mahler. 8 20 Koorconcert ca declamatie. 9 40 Omroeporkest olv. Mahler. 10 20—11.50 Dansmuziek. KEULEN 456 M. 5 20 Gramofoonpl. 635 Sted. orkest olv. Schüchter. 1235 Gram.pl. 3.20 L. Eysoldt en zijn orkest. Schramraelensemble. mannenkoor en solisten. 5 05 Pianorecital door H. F'.ohr 6 50 Gram pl. 7 50 Joh Strausz-coc- cert. mmv. het Omroeporkest olv. Kühc 10.20— 11.20 Weragkamerorkest, mandoline-ensemble en solis:en. Te Amsterdam heeft op het Spoor wegemplacement aan de Oostenburger gracht ter hoogte van de Czaar Peterstraat een ontsporing plaats gehad, waarbij de locomotief van een rangeerterrein en een daarop volgende goederenwagen uit de rails zijn geloopen. Aangezien het hoofd spoor hierdoor versperd geraakte, ontstond er in het goederenverkeer een vertraging, waanan de invoed zich geruimen tijd heeft doen gelden; o.a. ondervond de narht trein naar het Noorden en het Zuiden de; lands, welke van het Centraal Station moest vertrekken en waanan goederenwa gons van de z.g. groepagedienst op het em placement aan de Oostenburgergracht ston den, ongeveer een uur vertraging. De ont spoorde locomotief en de wagon zijn na enkele uren arbeid weer in de rails ce- brachL Persoonlijke ongelukken zijn niet schied. BRAND IN EEN MIJN In de mijn Julia te Evgelshoven is door het verkeerd inschakelen van een motor de aanloopweerstand van een transport band in brand geraakt Twee mannen van de reddingsbrigade konden het vuur, dat een ramp had kunnen veroorzaken, nog bijtijds blusschen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. BRUSSEL 322 «n 484 M. - 322 M.: 12 20 Gra mofoonpl 12.50 Salonorkest olv Douliez. 1.50 —2.20 en 5 20 Gram.pl. 6.50 Omroeporkest olv. Gason. 7.35 Gram.pl. 8.20 Harmonieconcert en gram.pl. Hierna tot 11.20 gram pl 4S4 M.: 12 20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest olv. Gason. 1.502 20 Gram.pl. 5 20 Dansmuziek 6.20 Gram.muzie!;. 6.50 Salcnorkest oh. Douliez. 8.2011.40 Operette „Le chauffeur de Mada me", van Giongy. I. d. pauze: gram pl. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Militair orkest olv. A Krausz. 8.50 „Wir su ch en und finden". rad'otooneel. 9.20 en 10.05 Berichten. 10.20—11.20 Dansmuziek door „Gol den® 7". INBRAKEN Te Amsterdam hebben, toen de be* woners afwezig waren, dieven door op»n* sluiting en binnenhraak zich toegang ver» schaft tot een perceel aan de Weesperzijde 96. Zij hebben kasten opengebroken en daaruit gouden armbanden, bezet met iu- weelen. gouden horloges en ringen meese nomen, ter waarde van ongeveer f 2200 be nevens een bedrag aan geld van f 30 (40. Te Epe is aangehouden en naar Amers foort overgebracht de 22-jarige D die ver dacht wordt te Epe te hebben ingebroken in een kerk en te Amersfoort in het mili tair hospitaal. D. is ter beschikking gestold van de militaire politie. Land- en Tuinbouw. DE WOEKERSPIN Voor do rechtbank te Amsterdam stond 45-jurlse Amsterdamsche vrouw terecht. «- ciacht van overtreding van de geldschieters* De Officier van Justitie eischte e«n geld boete van f 250.— subs. 100 dagen hechtenis. voorwaardelijk® Ervaringen van een Hollander in dienst der Sovjets Wc overnachtten hier en hoopten den volgenden -dag s mid dags in de stad te zijn, wat inderdaad gelukte, want de rest van den weg viel mee; de wegen waren beter, we kwamen door wat meer dorpen en langs houtzagerijen en bereikten dus na bijna drie volle dagen reizen Astrakan. Terug hebben we het maar anders gedaan, nl. per slede ovei over de Wolga, wat heel wat aangenamer bleek te zijn. Be reizen naar Astrakan en het verblijf in do dorpen leerde ons hoe het op het land gesteld was. We kregen een aardig inzicht in het boerderij leven, wat men trouwens te Front zelf ook nog vond. Stalin heeft gezegd: „Elke collectivist moet minstens den koe Dus"niet alleen mogen, maar moeien. Hij moei een koe hebben. Maar hoe moet dat dan, als men tegelijkertijd sommaties krijgt voor aflevering van vee? Er wordt een briefje afge leverd: op 5 Januari moet 40 K.G. vleesch worden bezorgd te Ukrayne, ongeveer 60 K.M. van Trout Front Zoo'n briefje krijgt Nu, begin Januari kreeg men dan deze opdracht. Door onder ling overleg kon men een paar beesten bij elkaar zoeken, welke „schoon aan de haak" ongeveer zooveel maal 40 K.G. vleesch zouden opleveren als er boeren waren. Op 3 Januari trokken de gezamenlijke eigenaars naar Ukrayne, waar de beesten somina van 6 Roebel, waarvan nog 1 Roebel af moest voor over nachten, zoodat men 5 Roebel overhield, waarvoor men dan nog 60 K.M. had moeten loopen. Het vleesch wordt weer verkocht tegen S Roebel in de Coöoe- ratiè en 12—15 Roebel per K.G. op de vrije markt, zoodat men ziet. wat een geweldige winst daarop wordt gemaakt. Met de melk gaat het precies zoo: men krijgt een brief thuis hoeveel melk per maand moet worden afgeleverd aan de Coöpe ratie, ongeveer 70 pet. van het totaal der productie. Daarvoor ontvangt men 12 Kopeken per L., terwijl de handelsprijs is 1.50 tot 2 Roebel per L. Zoo gaat het met alle producten: het grootste percentage er van moet tegen zeer lage prijs worden afgeleverd aan Coöpe ratie of partijbestuur, zoodat de boer in armoe leeft Het leger, de GepeOe, de partijbestuurders, de hooge ambte narenzij krijgen alles volop en voor zoover ze nog betalen tegen een zeer lagen prijs, maar de boer en de arbeider kun nen niet komen aan de eenvoudigste levensbehoeften De winter va '32 en '33 was zeer slecht voor de rayons rond de Kaspische Zee. Het brood was schaars of in het geheei niet te verkrijgen in de Coöperatie; alom werd honger ge leden. Op de vrije markt kostte het brood 10 k 12 R. per K.G. Vroeg in den middag stond het volk reeds voor de magazijnen om als het er was de dagelijksche portie van 600 gram te kunnen koopen en zeer velen keerden laat in den nacht huis waarts zonder brood, waardoor men moest vervallen aan het commercial brood. In de geheele omgeving was er honger, van Bakoe tot Gyriff, maar ook in de Wolga-Duitsche repu bliek, waar ook typhus heerschte. Een Oostenrijker, die te Bakoe architect was, vertelde mij, dat in Maart en April meer dan 30.000 menschen stierven aau typhus en ondervoeding. In de omgeving van Urbach (Wolga-Duitsche Republiek) stierven geheele dorpen uit. Een goede bekende van me kreeg een telegram, dat z'n moeder typhus had gekregen. Acht dagen later 'kwam hij terugvader, moeder en een broer waren van ziekte en gebrek gestorven. Wat had de man er kunnen doen? Bij ons was immers ook gebrek? In Augustus van dit jaar (1934) sprak ik mannen en vrou wen, die uit de Wolga-Duitsche gekomen waren. Ze waren weg gegaan om niet den hongerdood te sterven. „Nu is het er al slecht", zeiden ze, „maar deze winter wordt het vreeselijk!" Het is ook uitgekomen. In den zomer kunnen de menschen In de landbouwdistricten nog leven; dan wordt aan de collectivisten brood verstrekt In den winter moeten zij het echter koopen van het aandeel, dat zij van de totale productie hebben overgehouden en dat is niet veel, omdat bijna alles aan de coöperaties moet worden afge leverd. Als men de Russische persberichten zou gelooven geschiedt op het gebied van de landbouw alles uit vrije wil. Niemand wordt geprest om collectief te arbeiden. Daarvan kreeg ik een voorbeeld uit Marienbad. De boeren werkten daar nog steeds met paarden en ossen, maar kregen een aanltod om deze te doen vervangen door trac toren. De boeren, misschien ook een beetje aangepakt door de motorkoorts, besloten het te doen. De tractoren kwamen en de paarden en ossen werden weggevoerd. Na een paar dagen be merkten echter de boeren, dat men hun beesten drie dagen zon der eten op een afgesloten terrein had laten staan. Dat was hun te machtig en ze hanlden ze terug. Liever nog 300 Roebel per jaar belasting betaald voor hun paard, dan dit te laten krepeeren. Dat mocht natuurlijk, want niemand was gedwongen collec tief te gaan werken. Alleen kwam het partijbestuur eens vra gen, wat hun land opbracht. Dat was maximaal 300 centenaar. „Goed", zei men, „dan moet je het zoo ver op weten te voeren, dat je ons 400 centenaar kunt afdragen". Toen men het partijbestuur op de onmogelijkheid van dezr.n eisch wees, zei men: „Je kunt er heel gemakkelijk afkomen! Ga dan collectief werken!" Men ziet hieruit hoe groot de vrijheid is om niet-collectief te werken. Maar in collectief werken beteekent ook geen weelde. Men krijgt landbouwwerktuigen en zaad; volgens een bepaald zaaiplan moet het land worden bewerkt en men krijgt ook een opgave thuis hoeveel het land moet opbrengen. Dat is 't plan. Wordt het „plan" niet vervuld, dan houdt de staat vast aan het tc leveren kwantum en de boer lijdt honger. Komt men boven het plan, wel, dan wordt nog terwijl het graan te velue staat het percentage van aflevering verhoogd, zooals dat in Mei 1934 geschiedde. Komt er dan, zooals dit jaar, een groote droogte, die de oogst doet tegenvallen, dan werkt de boer alleen voor den staat en lijdt nog honger toe. Nu ja, zal men zeggen, maar een boer weet er toch wel raad op voldoende voor zich zelf te houden? In Rusland niet, want de Militia is overal en ook op het platteland heeft men soldaten, die heel nuttig werk doen voor de staat bij de graanaflevering. Gedurende den zomer kan de boer nog rekenen op 1 K.G. brood per dag, maar daarna: dan komt voor de meesten de armoede. XII ASTRAKAN HONGERT! De sterkste indrukken, die ik van hongerend Rusland heb meegenomen stammen uit Astrakan. Ik ben geen schrijver van professie; was ik het, dan zou ik alleen over deze honge rende stad een roman kunnen schrijven, die bovendien dan op waarheid gegrond zou zijn. Reeds mijn eerste indrukken van Astrakan waren die van een totaal verarmde en verwaarloosde stad. Strikt genomen had men in 1932 in heel Astrakan, een stad toch van 250.900 inwoners, niet meer dan drie begaanbare straten: de Rosa Luxemburgstraat, de Bratskaja (Broeder)straat en de Ylutza Sovjet (Raadhuisstraat zouden we ^ier zeggen). Daarvan was de laatste nog de beste: men was er in 1932 met 300 mannen en vrouwen bezig met asphalteeren. In dc Rosa Luxeniburgstraat zakte men als het regende toch nog tot over de enkels in de modder weg en de overige straten van Astrakan deden denkon aan de slagvelden van België en Frank rijk, vol kuilen en gaten als ze waren. De verwaarloozing beperkte zich niet tot de straten, maar was ook opvallend aan de huizen. Zoo was aan de Gosbank in de Rosa Luxemburgstraat nog duidelijk te' zien, dat dit een voor naam gebouw was geweest, maar nu was alles decadent: de muren met gaten er in, alles even vuil en typische tegen stelling te midden van de vuile rommel van allerlei kan- toorhokken een directiekamer, die zeer weelderig was inge richt. Ik heb later wel eens gedacht: de Gosbank van Astrakan geeft eigenlijk een juist beeld van de hcele Russische samen leving. Boven op 'n heuvel heeft vroeger de Tartarenkerk gestaan, d. w. z. als kcik. Nu staat het gebouw er nog, maar het doet geen dienst meer als kerk, maar als kazerne. In het zeer groote geitouw huizon nu de soldaten en de binnenplaats dient als exercitie-terrein. Het kerk hof werd in 1932 opge ruimd. Hier zou "t „Brats kaja Sad" (Broederpai k) komen, waarvan reeds n gedeelte klaar was. In hei midden is een monument opgericht voor Je gevalle nen bij de revolutie Ook in de Sovj "tstraat vindt men sporen ven de omwenteling. Do kerk. naast het gerecn sgeboiiw is een ruïne geworden en bel gererhtsgeiHiitw zelf doet meer aan een |mk Vroegere Tartarenkerk. dinu als ',uis Maat kazerne wordt gebruikt. sovjet, het Raadhuis, is a pracht van een gebouw, een lust om naar te zien. Vroeger moet het een groote ua .k instelting hebben toebehoord, maar nu is het geheel geresiao- straat af kon men de groote vergaderzaal zien reerd. Vau met prachtige lichtkronen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9