AAN DE NOORDKUST VAN SPANJE BIJ HAENDEL'S 250STE GEBOORTEDAG .KIJKJES OP ZUIDELIJK LEVEN Misschien hebt u nog nooit van Gijon ge hoord? Dat is u niet kwalijk te nemen. Voor wij het aantroffen op hel reisplan van de boot, waarmee wij een trip naar Spanje zouden maken, was het bestaan van deze Spaansche stad ook ons practisch gespro ken onbekend. Gijon, Chiehon zeggen de Spanjaarden. is een vrij aardige stad, in het Noorden van Spanje. Vooral de zeekust is hier heel interessant. Reeds vanaf het water bekoort u de aanblik: rotsen, welke afwisselen met prachtig begroeide bergen mooie buitenverblijven op uitgezochte plek jes aan zee. die het oog streelen. Tegen de berghellingen eenvoudiger woningen, bijeen gegroept tot blinkende dorpjes. Op sommige plekken aan de zee is het strand- en bad leven in vollen gang. waar breede strook en zand daartoe de gelegenheid verschaffen. Maar ook treft men er zeer aantrekkelijke stille hoekjes aan. waar door grillig ge vomde rotsen een stukje strand als "t ware van de rest is afgepaald en daardoor moei lijker te bereiken. Zoo'n mooie, rustige plek zouden wij met ons reisgezelschap eens gaan bezoeken. Het tochtje had ons bijna het leven gekost. De weg erheen leidde over de berg, een vnj vermoeiende klimpartij, of wel door een tunnel, waarvan de ligging ons werd aange duid. Wij kozen dezen laatsten weg, welis waar speciaal bestemd voor een goederen treintje, zóodat er niet veel plaats voor de voetgangers zou zijn. maar, naar ons gezegd was, was dit treintje momenteel buiten ge1 bruik. Jammer genoeg was deze tunnel niet verlicht en mankte zij bovendien in 't mid den een bocht waardoor het daglicht niet geheel doordrong, zoodat wij een gedeelte van onzen tocht al struikelend en tastend hadden af te leggen. Toen wij afdaalden naar zee blauw als kobalt en stralend van zonneschijn wij hadden onze tunnel nauwelijks verlaten, hoorden wij daarbin nen eensklaps een aanzwellend geraas en gefluit en begrepen wij, dat er een misver stand in het 6pel was gpweest. Het treintje liep toch! Wat er gebeurd zou zijn, indien het ons in het donker was voorbijgesneld waagden wij ons nauwelijks in te denken! Maar ik wilde u eigenlijk van Gijon ver tellen. Het is een stadje, met bijna 80.000 inwoners. Men voelt er zich onmiddellijk in Spanje, zooals men dat uit boeken en tijd schriften reeds zoo'n beetje kent. Vrouwen en meisjes, waaronder mooie, zuidelijke typen, ziet men ongelooflijke vrachten op het hoofd dragen. Trage, gemoedelijke ezels, voortgedreven door luchtig gekleede, onge schoeide en zon\erbrande jongens, trekken rustig voorbij. Boerenwagens met spaak- looze, dichte houten wielen, knarsend en piepend voortgetrokken door wiegende os sen, versterken den indruk van een idylle. Zie dien wijnkoopman ginds, die huis aan huis zich meldt, om uit zijn groote meege brachte voorraad mee te deelen, tot in de armste woningen, zooals bij ons de melk boer 's morgens van deur tot deur gaat. Het is alles echt geen plaatje en ook geen droom. Het is het Zuiden. En dat alles trekt aan ons oog voorbij in een omgeving, die even echt is en even sterk ons bij iedere steen zekerheid geeft,1 dat wij werkelijk in Spanje zijn. Weliswaar heeft ook Gijon zijn moderne stukken, bree de straten en pleinen, maar die zochten wij niet op. Wij dwaalden door de oude wijken, de smalle steegjes en trappenstraatjes, waar de huizen elkander bijna raken, waar kleine ramen, zonder glas, doen vreezen, dat niet teveel zon en licht in de woningen dringt, waar sierlijke balkonnetjes zijn uitge bouwd en van dikwijls zeer fraai smeed werk zijn voorzien; balkonnetjes, zoo be too verend romantisch, dat je ieder oogen- blik venvacht een senore te zien komen, die aan zijn guitaar zulke smachtende tonen ontlokt, dat zijn Donna niet weigeren kan zich op het balkonnetje te vertoonen En waar jammer genoeg niet al te veel zindelijkheid heerscht Van die straatjes zijn er vele. Zij zijn niet druk: zij zijn op de zonnige uren zelfs zeer stil. En zij ziin altijd smal, zeer smal en bochtig. De roomkleurige, zachtroode of hel derwitte huizen zijn gesloten en op de heet ste dagen van het jaar overspannen ze er deze straatjes met strakke zeilen van huis tot huis, om zich wat te beschermen tegen de al te groote hitte en om buiten te sluiten het al te felle licht. Bedaard stappen er de ezels voort, behan gen met groote manden vol koopwaar; wa- terventers, boeren uit de omtrek, met hun waar naar de stad gekomen in hun nauwe fluweelon buisjes en met de typische bas- konmutsen, slenteren zonder haast van straat tot straat. F.n om in de stijl Ie blijven en de harmonie niei te verstoren, meldt dï reizende koperslager zijn komst niet door schel hamTgeklank, doch door naar buiten lokkende tonen van een meflodieuze herders fluit Na Gijon te hebben verlaten voeren wij bij Portugalette de Nervion binnen, om het verder landwaarts gelegen Bilbao te be reiken. De Nervion is, volgens algemeen zeggen, een rivier. Maar de strooming heeft zoo wei nig beteekenas, dat zij de indruk geeft van een kanaal, dat nooit wordt gespuid. Zij is daardoor geworden tot een logge, slijkerige gele stroom, die er lusteloos langs de kaden spoelt, zonder haast, zonder een spoor van spattend, bruisend schuim. Kleverig onrein, modderig en soms zeer onaangenaam van geur; de gedachte aan een bad hierin deed ons rillen. Maar de jeugd, minder kieskeu rig, plaste hier en daar naar hartelust. Dat is de ramp en het grootste probleem van dit land. dat het gezegend is met meer dan driehonderd groote en kleine rivieren en toch arm aan water, aan levend, spran kelend water, dat in de barste woestijnen oasen vermag te scheppen, aan rivieren, tintelend als vloeiend zilver, die smachtende kaJe stukken aarde kunnen omtooveren tot groene landouwen. Daaraan heeft Spanje behoefte. Want de woestenijachtige aard van het landschap van groote gedeelten van het land. vooral in Kastilië, de ondragelijke droogte, de geringe vruchtbaarheid en het gebrek aan boomen is alles het gevolg gebrek aan water. En daardoor ook is de zeer geringe bevolkingsdichtheid te verkla ren, want „waar boomen zijn, zijn men- schen". Toch maakt de Nervion nog niet eens een slecht figuur. Want zij heeft althans nog water, zelfs zooveel, dat zeeschepen Bilbao kunnen bereiken. Zij heeft dus nog niet te wachten de spot van Cervantes, die vai Manzanares, waaraan Madrid ligt, zeide, dat "net was een ..Arroyo con honores de rio": een beek met de rang van een ri' en die zulk een medelijden voelde met deze arme rivier, dat liij er een glas water in wierp. Een buitenlandsche ambassadeur zei- de eens van de Manzanares, dat hij aan haar de voorkeur gaf boven alle andere ri vieren, omdat zij bevaarbaar was zoowel met het rijtuig als te paard. En de geschie denis vertelt, dat toen Ferdinand VII er eens overheen moest, haar stoffige bedding werd natgespoten, uit beleefdheid voor den koning! Bilbao ligt eenige tientallen kilometers landwaarts. Even vóór Bilbao legt de boot aan; een wandeling van een kwartier bracht ons in de stad, die in het groot het zelfde te zien gaf als Gijon. De oude gedeel ten weer even echt Spaansch; de groote boulevards en pleinen weer als elke andere groote stad Moeilijk valt het soms te geloo- ven, dat men niet is in Brussel of Parijs, Lyon of Toulousetot zich plots loch weer zulk een karakteristieke noot voor doet Het zijn bijvoorbeeld de ontelbare schoen poetsers, die op je afkomen als je zit op een bank of caféterras, en die niet rustpn oor je toestemming tot poetsen geeft De omgeving van Bilbao is wel de moei te waard. Soms rijdt men er over stille landwegen, met sprookjesachtige landhui zen, half verscholen onder granaatappel en oranjeboomen. Vaak waren ze geheel apart van stijl, andere keeren ook mocht men denken, dat ze slechts waren overge plant, bijvoorbeeld uit ons mooie Wasse naar. Maar alle met die wondere, bloeien de tuinen rondom, met bloemen in vensters en op balkons. Dan weer ging het door ol langs dorpjes, omringd door boschjes van olijven, kurkeiken, vijgen en oleander. Daartusschen de donkergroene laurier, en langs de wegen de grillig groteske vormen van de fakkeldistel. Steeds zien wij voor en achter, links co rechts de bergen. En heuvel op heuvel af ging het even later, langs gevaarlijke ra vijnen, om onaangename bochten, in naar mijn meening soms al te dolle vaart Ik weet natuurlijk niet, of alle Spaansche chauffeurs zoo zijn, maar ik heb hier vaak in spanning gezeten, zoodanig dat de schoonheid van het landschap mij ontging. Daar kwam nog bij, dat de chauffeur er pleizier in scheen te hebben, om bijna voortdurend te toeteren met de langgerekle klagende toon van zijn hoorn, die bleef toe teren, zoolang hij trok. En dat ook daar, waar naar mijn meening niet het minste gevaar was; maar als hij een scherpe bocht moest nemen op een berghelling of waar het uitzicht geheel belemmerd werd, dan stond zijn claxon stil. Gelukkig was d«- greep van de hoorn ook onder mijn bereik, omdat.ik naast hem zat, en in zulke ge vallen trok ik dus Be oevers van de rivier de Nervion. Getoeterd werd er altijd: door den chauf feur, als er geen gevaar was, en door mij als dat wel het geval was. Ten slotte was ik toch blij, toen wij veilig en wel terug waren op onze boot. G. Friedr. Handel. Op 23 Februari a.s. herdenkt men in Duitschland den 250sten verjaardag van de geboorte van den grooten componist Genre Friedrich Haendel. Het is wel een zeld zame coïncidentie geweest, die in hetzelfde jaar, ja in dezelfde maand, twee muzikale genieën deed geboren worden, zooals slechts zelden aan de menschheid worden geschou ken: Haendel en Bach. Hoe verschillend echter, zoowel in wezen als in leven, waren deze beide buitengewone kunstenaars! Bach voerde het stille bestaan van een eenvou digen „Kantor", hij kende weinig van Duitschland en niets van het buitenland. Haendel daarentegen ondernam meerdere reizen naar Italië, was in liet algemeen veel r.p reis en woonde meer dan 10 jaar lang in Engeland. Hij was een bekende ver schijning in de hoogste maatscliappelijne kringen. Hij was de vertrouweling van vor sten. Hij sprak vier talen en onderhield De trekkingen met de muzikale kringen der verschillende landen. Het leven van Bach was een en al een voud. Schitterend daarentegen was de loop baan van Haendel. Daar, waar Midden-Duitschland begint, nauwelijks twee uur sneltrein zuidelijk van Berlijn, ligt „aan het blanke strand der Saaie" Halle, de oeroude zout-, handels- en Universiteitsstad. Hier werd Haendel gebo ren. Hier zal hij officieel worden herdacht in Februari en voorts ook op het populaire Haeridel-Ffistival in Juni. Gedurende den ganschen zomer zullen zeker de bevvoncie raars van Haendel uit alle landen naar deze stad stroonien. In het hart van de oude stad, slechts weinige schreden verwij derd van het prachtig-grootsche Markt plein met. zijn vijf trotsche torens, ligt, in de Nikolaïstrasse Nr. 5 op den hoek van de Kleine Ulrichstrasse, het geboortehuis van Haendei. Men hepft lang vermoed, dat de meester in het naburige huis het levenslicht aan schouwde en daarom werd ook de gevel van dit huis getooid met een borstbeeld van den kunstenaar, terwijl een gedenksteen zijn voornaamste werken vermeldde. Uit de studie der laatste jaren is echter gebleken, dat het flinke hoekhuis, met het lage dak, het woonhuis van de familie Haendel was. Hier dus werd Haendel op 23 Februari 1685 geboren. Hier bracht hij de eerste achttien jaar van zijn leven door, hiei heeft hij ook bij zijn drig latere bezoeken aan zijn geboortestad gelogeerd. Ter gele ppnheid van den 250sten verjaardag van zijn geboorte zal hier nu een boven de deur OPLOSSING VORIG KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: Rouw Aard Elche Wee Lek Lepra Rad Rauw Eland Nat Wel ach Dirk Raaf Eland Talk Fair Eelde Lor Slak Capua Nes NIEUW KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1 Familielid 17 Rivier in Rusland 4 Ankerplaats jg Plaatsje in Gel- 7 Toorn derland 9 Zweedsch eiland 12 Priem 1 19 Eerste vrouw 20 Eiland in Ned.- Indië 14 Plaatsje In Gel- 22 Sleeds derland 15 Zwaar 16 Heryormer 24 Nederl. land schapsschilder 26 Edel 1 Brandstof 2 Ontkenning 3 Lastdier 5 Siertafeltje 6 Dwaasheid 7 Bewaarplaats 10 Bitter vocht 11 Germ. Godheid 21 Stookplaats 23 Voedingsmiddel 25 Herkauwersmaag INZENDEN VAN OPLOSSINGEN De oplossingen der Kruiswoordraadsels gelieve men in te zenden binnen een week. na de datum van verschijning. Op de lin kerbovenhoek vermelden: Gedachtenkracht; adresseeren aan de redactie. PREMIES: M. DE JONG, Columbusstraat 110, Den Haag. H. J. VAN ZELM, Jac. v. d. Borchstraot 41 bis, Utrecht, geplaatste gedenksteen worden onthuld Hel plan bestaat dit huis in te richten als „Haendpl-Museum" en het aldus te behou den voor latere geslachten. Dan zullen de bezoekers dezelfde mooie, oude trap bestij gen, langs welke eens de kleine Georg Friedrich Haendel, in zijn nachtpon, naa; de zolderkamer sloop, om hier, in het ge heim, bij het licht van een enkele kaars, op een zwak-klinkend, half onbruikbaar klavier te oefenen. Zijn ouders voelden er namelijk weinig voor hem muziek te laten studeeren. In de kleine barok-kerk van St. Bartho- lomaus sloot de „Kamerdienaar en Chirurg" Georg Haendel, op zes-en-dertigjarigen leef tijd, toen hij reeds zes kinderen had, zijn tweede huwelijk met Dorothea Taust. Uit. dezen band werden nog verdere vier kin deren. twee jongens en twee meisjes gebo ren. De huwelijksoorkonde is behouden ge bleven, zooals ook de inscriptie in het doop-register. Reeds één dag ha de geboor te werd Georg Friedrich, het jongste kind van den ouden Haendel, over de zich nog heden in gebruik bevindende doopvont van den Dom gehouden. jekt" niet al to gaarne werd gezien door de hervormde gemeente. Niet alleen de toetsen van dit rijk-ver sierde orgel herinneren ons hier aan Haen del. Hij speelde ook In de Markt-kerk „Un- serei Lieben Frauen", in de kerk, die, no- halve talrijke andere kostbare herinnerin gen aan Luther, het doodsmasker van don Hervormer bezit. Toen Haendel het „Lu- therische Gymnasium" bezocht en zich ta ter, op wensch van zijn vader, als student inschrijven aan de Universiteit van Halle. had hij reeds een grondige muzikale opleiding genoten. Met dankbare gevoelens zal. menig bewonderaar van Haendel daar om ook een bezoek brengen aan het graf zijner ouders, die, zooals alle families uit Halle van dien tijd, rusten op den indruk- vvekkenden „Stadtgottesacker" j al onze wandelingen door de oude stad. komen wij echter telkens weer op de Markt. Omgeven van geweldige gebouwen verheft zich hier het standbeeld van Haen del. den grootsten zoon der stad. Duitsehe en Engelsche bewonderaars van Haendel hebben het samen opgericht, op den 200sten verjaardag van de geboorte van den Mees ter. En buiten stroomt als vanouds de Saaie voorhij. Twee en een halve eeuw geleden, toen de sport nog niet was uitgevonden, heeft de jonge Haendel hier leeren zwem men. In Juni 1935 zal hier zijn „Wasser- musik" worden uitgevoerd. Als achtjarige knaap was Haendel eon mijl achter het rijtuig van zijn vader ge* loopen, waarop deze besloot hem verder mee te nemen op zijn tocht. Gelukkig voor hem! Want zoo kwam hij naar Slot Weis- senfels en de prins, die toen het Slot be woonde, besefte, dat men hier met een mu- zikaal genie te doen had. Hij wist zijn va der te bewegen hem muziek te laten stu deeren! Op elfjarigen leeftijd wordt hij reeds bewonderd in het Berlijnsche Slot, waar de geestige keurvorstin Sophie Char lotte, de philosophische vriendin van Leib nitz, opera's en concerten dirigeerde. Op 9 Juli 1703 maakte Ilaendel op het orgel van de Maria M'igdalena-Kerk te Hamburg kennis met Johan Mattheson, een geniaal musicus, schrijver en diplomaat die Haendel toegang weet te verschaffen tot. de voornaamste families van Hamburg en ook zijn benoeming tot lid van het orkest der Opera dezer stad doorzet Tusschen Mattheson en Haendel heersch- te echter een geweldige rivaliteit, bijvoor- Een straalde in Portugalette. Niemand vermoedde toen, dat Haendel reeds op zeventienjarigen leeftijd als orga nist in dezelfde kerk, een Romaansch» Dominikaner-Kerk uit het jaar 1300, de ha>- ten zijner medeburgers zou verheugen en dit, alhoewel hij eerst als „Luthersch Sub VALKENJACHT Naar aanleiding van het aitikcl over de valkenjacht, dat wij eenigen tijd geleden opnamen, stuurde een lezer ons bijgaande oude afbeeding u't den tijd, toen dit soort van jachtvermaak nog bij den adel in eere was. Wij verleencn haar gaarne 'n plaatsje. beeld op het gebied van dirigeeren. De vriendschap ontaardde in een wederzijdsche jaloerschheid en eindigde met een vecht partij op den Gansemarkt, nadat zij in den herfst van 1703 samen naar Lübeck waren gereisd, om aldaar het heden nog bestaan de orgel van de Marienkirche, een der grootste en welluidendste orgels van de wereld, te hooren, toen de vermaarde Buxtehude het bespeelde. Het eervolle aan bad de opvolger van Buxtehude te worden, wees Haendel van de hand, zooals Bach het twen jaar later deed omdat de func tie slechts bestemd was voor hem, die ook de niet meer jonge dochter van den bedaag den Meester huwde wat afschrikwek kend werkte voor eiken kandidaat-organist! Na een kort verhlijf op het Slot der W el fen te Hannover trok Haendel naar het buitenland. Later heeft hij nog slechts wei nig Duitsehe steden, zooals Dnsseldorp of Ansbach, met zijn bezoek vereerd, In 1737 zocht hij, nadat hij door een beroerte was getroffen, welke zijn rechterarm had ver lamd. herstel van gezondheid in het om zijn baden toen reeds vermaarde Aken. Hij trachtte zijn doel met geweld te bereiken en zweette drie maal zooveel als voorschrift was. Hij genas zoo snel, dat men zijn her stel te Londen als een wonder vierde. Tien jaar later componeerde hij, ter gelegenheid van den „Vrede van Aken", zijn zooge naamde „Fcuermusik" en wellicht heeft de vroolijke herinnering aan zijn geforceerde kuur hem toen geïnspireerd voor het eigen aardige einde van deze compositie: 101 ka nonschoten, welke gelijktijdig worden afge vuurd, en een vuurwerk, door hetwelk biina de bibliotheek in brand geraakte een klein ongeval, hetwglk niet in het minst afbreuk deed aan de algemeene f°est vreugde In het bezit van de Staatsbibliotheek van Berlijn bevindt zich een kostbare relit|uie: 'es bladzijden noten van zijn hand. een aria "it de opera „Radamisto". Het is een van de weinige autogrammen van den Meester, welke zich in Duitsch bezit bevinden, wel licht het eenige van dezen omvang. Het is ook het duurste stuk van de verzameling Voor den oorlog heeft de Pruisische Staar, er 30.000 Mark voor betaald. Ook dit zeld- '/arï|e stuk. zal als vele andere documenten van zijn leven, op de Haendel-Tentoonstci- "ng te Halle te zien zijn Het zal de groot ste Haendel-Tentoonstelling worden, welke ooit is gehouden. Een Engelsche bèwon le raar van 'den Meester zal persoonlijk een portret. \an hetwelk hij niet kan scheiden, voor de gelegenheid naar Halle brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8