ZATERDAG 19 JANUARI 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND HITLER WEER GEÏNTERVIEWD Over rechtsgelijkheid, Volkenbond en Fransche oorlogsvrees Geen revanche, maar ook geen prijsgeving van eer en rechts gelijkheid Uit Munchen: Donderdag heeft Adolf Hitler den bekenden Engelschen journalist en vertegenwoordiger van de Rothermere- pers een interview toegestaan, waarin hij over 'n aantal buitenlandsche politieke pro blemen sprak. Ward Price richtte allereerst de volgende vraag tot den Rijksanselier: Onder welke voorwaarden kan Duitsch land naar den Volkenbond terugkeeren?" Hitier antwoordde: „Ik en niemand in Duitschland denken er aan voor een eventueel terugkeeren in den Vol kenbond „voorwaarden" te stellen. Of wij nog eens in deze cor poratie zullen terugkeeren of niet hangt uitsluitend daarvan af, of wij als volko men gelijkwaardige natie daar deel van kunnen uit maken. Het is geen „voorwaarde", maar een eenvoudige natuurlijkheid. Of wel wij zijn een souvereine staat of wij zijn het niet. Zoolang wij dat niet zijn, hebben wij in een gemeen schap van souvereine staten niets te zoeken. Zoolang de nationaal-socialis- tische beweging in Duitschland de lei ding heeft en dat zal voor de eer- i ste paar eeuwen het geval zijn al beweren onze emigranten nog zoo vaak het tegendeel, zal aan deze houding niets worden veranderd. Overigens heb ik dat reeds in mijn rede voering van Mei 1933 uitdrukkelijk ver klaard, Ik zou er daarbij den nadruk op willen leggen, dat hét onderscheid in „mo reel" gelijkgerechtigd en „zakelijk" gelijk gerechtigd door het Duitsche volk als een beleediging wordt gevoeld. Of 69 millioen Duitschers in deze wereld moreel gelijkgerechtigd zijn of niet kan in laatste instantie niemand beslissen, hoog stens het betrokken volk zelf. Of men is ge lijkgerechtigd zakelijk, en dan moet men het ook moreel zijn, dan wel men is, om gekeerd, moreel gelijkgerechtigd en dan blijft het onbegrijpelijk hoe men dan de za kelijke rechtsgelijkheid bestrijden of eenvou dig weigeren kan". De tweede vraag luidde: „Zal daartoe noo- dig zijn de schelding van de algemeene Vol kenbondsbepalingen van het verdrag van Versailles door te voeren?" Antwoord: „Zoolang de Volkenbond slechts een garantieverdrag van over winnende mogendheden is, draagt hij zijn naam algemeen ten onrechte. Dat op den duur deze bond die toch vol gens den wil der oprichters vermoede lijk een eeuwigheidsverschijnsel moet zijn niet samengekoppeld kan wor den met een verdrag, welks tijdelijke limiteering reeds in zijn innerlijke ge breken en onmogelijkheden ligt, kan misschien door de tegenwoordige be langhebbenden worden bestreden, maar zal eens historisch als natuurlijk gelden". Vraag: „Moet de erkenning van de rechts gelijkheid vooraf plaats vinden, of zou het toekennen van de rechtsgelijkheid en de te rugkeer gelijktijdig kunnen plaats vinden?" Antwoord: „De Duitsche rechtsge lijkheid is de vooronderstelling van iedere deelneming van Duitschland aan internationale overeenkomsten en verdragen. Met dezen eisch sta ik in geen geval geïsoleerd in de wereld, maar bevind ik mij in het fatsoenlijk ste gezelschap. Want geen volk met eergevoel en geen regeering met plichtsbewustzijn zouden hier anders denken, of zelfs handelen. In de wereld zijn reeds vele oorlogen ver loren en als na iederen verloren oorlog in het verleden men den ongelukkigen versla- gene voor altijd zijn eer en rechtsgelijkheid zou hebben ontnomen, moest de Volken bond reeds thans genoegen nemen met lou ter niet-gelijkgerechtigde en daarmede in laatste instantie eerlooze en minderwaardige volkeren. Want er bestaat nauwelijks een staat of een volk, dat niet eenmaal het on geluk gehad heeft, zelfs wanneer het dui zendmaal in het gelijk stond, te verliezen van een sterkeren tegenstander of een ster kere coalitie. Tpt dusverre heeft deze af schuwelijke onzin zich nog niet vermogen in te burgeren in de wereld en wij zijn vast besloten er voor te zorgen, dat Duitschland niet het eerste exempel zal leveren voor de invoering van en zoodanigen waanzin". Vraag: „Vindt Uwe Excellentie niet. dat de hervorming van den Volkenbond drin gend noodzakelijk is? Hoe zou men daar mede practisch een aanvang kunnen ma ken? Welke argumenten zouden daarvoor aan het openbaar moeten worden gegeven?" Antwoord: „Daar wij toch niet in den Vol kenbond zitten, houden wij ons ook niet bezig met gedachten over zijn innerlijke her vorming". Vraag: „Ik heb kortgeleden een gesprok gehad men een hooggeplaatste persoonlijk heid in Frankrijk. Ik vroeg hem het vol gende: Waarom wil Frankrijk het fait ac compli van. het herstel der Duitsche bewa peningen niet erkennen? Wij Engelschen houden het steeds voor verstandiger, derge lijke feiten onder oogen te zien. Deze poli ticus heeft mij geantwoord: Ja, wij geloo- ven. dat Duitschland een politiek der ver zoening slechts zoolang zal voeren, tot de rijksweer zich in staat gevoelt een oorlog met succes te kunnen voeren. Men vreest in Frankrijk, dat de toenaderingspogingen tot de Fransche frontstrijders-organisaties slechts een verkappir.g zijn, waarachter de toekomstige agressieve bedoelingen verbor gen moeten worden. Wat is het antwoord van Uwe Excellentie op deze ongerusthe den?" Antwoord: „Deze politicus heeft nog nooit een volk geleid. Of "ou hij anders kunnen gelooven, dat men tien jaren lang over vre de spreken kan ora dan plotseling met dat zelfde volk maar zonder meer een oorlog te beginnen? Wanneer ik van den vrede spreek, druk ik niets anders uit dan wat 1 de diepst-innerlijkste wensch van het Duit *che .volk is. Ik ken de afschrikwekkendheden van den oorlog. Afgemeten aan zijn offers zijn alle winsten onbevredi gend. De catastrophale gevolgen van een zoodanige EuropeeschO slachting zouden in de toekomst nog erger zijn. Ik geloof, dat de communistische waanzin de eenige winnaar zou zijn. Ik heb daar echter niet 15 jaar tegen gestreden om hem dan langs een om weg op den troon te plaatsen. Wat ik wil is het geluk van mijn volk. Ik heb niet gezien, dat de oorlog het hoog ste geluk is, maar integendeel, ik heb slechts het diepste leed gezien. Ik spreek derhalve twee bekentenissen zeer openlijk uit: 1. Duitschland zal nooit uit zichzelf den oorlog wensch en. 2. Wie ons aanvalt zal in prikkels grijpen. Want evenzeer als wij den vrede liefhebben, hebben wij de vrijheid lief. Wanneer ik aan den eenen kant, zonder daartoe gedwongen te zijn, Frankrijk namens het geheele Duit sche volk de verzekering geef, dat wij geen territoriale eischen meer zullen opwerpen en daarmede uit eigen be weging ieders revanche-veronderstel ling uit den weg ruimen, dan geef ik aan den anderen kani echter precies zoo de heilige verzekering, dat ons geen nood, geen druk en geen geweld ooit zullen kunnen brengen tot afstand van onze eer en van onze rechtsgelijk heid. ïk houd een zoodanige verzekering vooi noodzakelijk, want verdragen hebban alge meen slechts beteekenis, wanneer zij geslo ten zijn tusschen eerlievende volkeren en eerbewuste regeeringen. Voor Duitschland echter zou ik een eerlijke verhouding tot d* naburige volkeren willen tot stand brengen. Wij hebben dat in het Oosten gedaan en ik geloof, dat men niet slechts in Berlijn, maar ook in Warschau gelukkig zal zijn over de ons gemeenschappelijk gelukte ve: lichting van de atmosfeer. Ik ben er verder-van overtuigd, dat, wanneer men maar eerst dezen weg van wederzij dsch bergijpen en van met elkander rekening houden betre den heeft, daarbij ten slotte meer te voorschijn komt dan door neg zoo om vangrijke, maar innerlijk onduidelij ke pacten. Ik zal mij in ieder geval wel duizendmaal bedenken voor ik 't Duitsche volk in overeenkomsten laat verstrikken, welker consequenties niet volkomen ondubbelzinnig zouden kun nen worden overzien. Wanneer wij echter reeds om eigenwil geen oorlog voornemens zijn te voeren, nog veel minder zijn wij dat om der wille van vreemde. Duitschland niet aangaande be langen. Overigens hebben wij ons reeds meer dan eens bereid verklaard met de om ons liggende staten verplichtende niet-aanvals- erdragen te sluiten". DE VOLKENBONDSRAAD Het Hongaarsche memorandum Uit Genève: Op voorstel van Eden heeft de Volkenbondsraad besloten zonder meer acte te nemen van het laatste Hongaarsche me morandum inzake den aanslag te Marseille. De reden van dit besluit is, dat verschillende raadsleden die opmerkingen over het memo randum wensohen te formuleeren, daarmede nog niet gereed zijn. Het onderzoek der kwestie is verdaagd tot de volgende zitting. Inzake de bescherming der minderheden in Albanië besloot de raad op voorste) van den rapporteur Maderiaga, dat een consulta tief advies aan het Permanente Hof van Internationale Justitie te Den Haag zal wor den gevraagd over de vraag, of het Albanee- sche standpunt vereenigbaar is met de ver klaring van 1921. Hedenmorgen zou de raad opnieuw bijeen komen. Naar nog bekend wordt heeft de Volken- bondsraad in zijn geheime zitting besloten op verzoek vrn de Fransche regeering de kwestie van de Saarlandsche vluchtelingen op de agenda van de eerstvolgende openbare zitting te verplaatsen. Men verwacht, dat deze kwestie vandaag door den raad zal worden behandeld Het gezag der Saarlandsche regeeringscommissie De vluchtelingenstroom reeds zóó lang vóór het Saargebied feitelijk aan Duitschland wordt overgedragen, is to verklaren uit de natuurlijke omstandigheid, dat na de volks stemming de positie der regeeringscommissie nog slechte een schijngezog is en in werke lijkheid het nationaal-sociaüstische Duitsche Front de lakens uitdeelt De heer Krox, vooizitter der regeerings commissie, is op het oogenblik niet in het Saargebied aanwezig. Hij heeft zijn bevoegd heid tijdelijk overgedragen aan den heer Heimburger, een Franschman. die commis saris van binnenlandsche zaken is. Teeke nend voor den toestand is nu dat deze heer Heimburger van den leider van het Duit sche Front, Nietmann, een brief heeft ont vangen waarir. hij hem aanraadt maar te vertrekken omdat hij, Nietmann niet meer voor zijn veiligheid kan instaan. He'inburger heeft op dezen brief gereageerd door aan Knox te telegrafceren. Meer kan hij ook nau welijks doen omdat de landsnolitie, hoewel formeel onder schikt aan de Regeerings commissie, zich wel moet richten naar wat de „Ordnungsdienst" van het Duitsche Front an haar verlangt Reorganisatie der Fransche legerleiding Uit Parijs: De ministerraad, die gister morgen onder voorzitterschap van president Lebrun bijeengekomen is, heeft een verorde ning aangenomen inzake de reeds vaak aan gekondigde reorganisatie van den hocgsten krijgsraad en den general en staf. Op grond van de wet van 1927, waarin de leeftijdsgrens voor den voorzitter van do* hoogsten irijgsraad wordt vastgesteld op 68 jaar, is in plaats van generaal Wev- gand, die op 21 Januari 1867 geboren is, generaal Gamelin benoemd, die thans 63 jaar is en de functie bekleedt van chef van den generalen staf. Tegelijkertijd zal gene raal Gamelin chef van den generalen „taf blijven. Het proces tegen Hauptmann In het proces tegen Hauptmann heeft zich gisteren een incident voorgedaan, toen de vrouwelijke getuige Ella Achenbach ver klaarde, dat mevrouw Hauptmann haar één of twee dagen na d~ ontvoeung verteld had, dat zij en haar man juist van een reis teruggekeerd waren. Op dat oogenblik sprong de in de toehoordersruimte zittende vrouw van Hauptmann op en riep: .,Dat is gelogen". Deze uitroep wekte groote beroe ring in de zaal. Toer. de rechter mevrouw Hauptmann zeide dergelijke interrupties niet te herhalen, antwoordde zij, dat zij hel Hof niet had willen beleedigen, maar zich niet rustig had kunnen houden tegenover zulke verklaringen. Na het spoorwegongeluk bij Rostoff Negen personen veroordeeld. Uit Moskou: In het proces tegen tien spoorwegbeambten, die er van beschuldigd waren het spoorwegongeluk bij Rostoff van 10 Januari te hebben veroorzaakt, is een der beklaagden veroordeeld tot den dood door den kogel. Acht anderen zijn veroor deeld tot gevangenisstraffen, varieerend tus schen drie en tien jaar. Eén beklaagde is vrijgesproken. In de motiveering wordt gezegd, dat h9t ongeluk is veroorzaakt door het gebrek aan discipline der veroordeelde beambten, Kort Nieuws Het vierhonderd jarig bestaan vahLima (hoofdstad van Peru) is met groot enthou siasme herdacht. Er is een monument voor Francisco Pizarro onthuld. Het Al-Indisch Congres zal zich neu traal houden L a. v. de viering van het zil veren regeeringsj ubilueum van Koning George. De Cyprioten denken een vrij plebisciet aan te vragen over de nationaliteit van Cyprus. De, naar men zegt, oudste krant van Duitschland, de Milnchen-Augsburg Abendzei- tung, die verleden jaar haar 350-jarig bestaan vierde, heeft den strijd om het bestaan moeten opgeven en verschijnt niet meer. Gemeld wordt, dat Lindbergh, als leider der technische commissie van Pan American Urways, na het Hauptmann-proces, een Stille Oceaan-vlucht gaat maken om het traject Los AngelesKanton voor te bereiden. Japan wordt 6inds 16 Januari door he rige sneeuwstormen bezocht, die het verkeer ontwricht en o.a. twee katoenfabrieken deed instorten onder het gewicht van de sneeuw. Twee jonge mannen hebben gisteren te Hamburg, terwijl rij niet revolvers het perso neel In bedwang hielden, een bank van 10.000 mark beroofd en zyn daarna in een gestolen auto verdwenen. In Berlijn is generaal Kuno von Steuben overleden. Hij voerde in den wereldoorlog het achttiende legercorps aan. In sneeuwstorm gestrand 29 leden der bemanning gered. Uit Halifax (Nieuw Schotland): Het En- gelsche s.s. „Kenkerry" is hier in een sneeuwstorm gestrand en gezonken. Urenlang hadden de reddingsmanschap pen met ontzettende moeilijkheden te kam pen, voordat zij de 29 leden der bemanning konden redden. Daar het wegens het storm achtige weer onmogelijk was van het ge strande schip reddingsboot en neer te laten, moesten de leden der bemanning zich langs touwen naar beneden laten glijden. Toen de kapitein els laatste gered zou worden raakte het touw los. De ongelukki ge stortte in zee en verdronk. Kort daarop brak de „Kenkerry" in tween en zonk in de diepte. Tijdens de reddingswerkzaamheden vial van tijd tot tijd zoo'n dichte sneeuw, dat men het gestrande schip van den oever in het geheel niet meer kon zien. Zeventig jarig missionaris gearresteerd Uit Tokio: Een 70-jarige Australische missionaris. Dr. James Mackenzie, die op Korea woont, is door de autoriteiten aldaar gearresteerd, onder beschuldging van foto's te hebben genomen van forten en andere militaire versterkingen en afdrukken, hier van naar Londen te hebben gezonden. Dr. Mackenzie is een ter plaatse zeer ge acht man, die veel goed werk heeft verricht voor het leprozen-hospitaal, waar 300 lijden den onderbracht zijn. THEA RASCHE EN ELLY BEINHORN TE CUXHAFEN. Uit Cuxhaven: Met het s.s. „New-York' an de Hamburg- Amerikalijn, zijn gister avond de bekende Duitsche aviatrices Elly Beinhom en Thea Rasche aangekomen te Cuxhafen, waar zij hartelijk zijn ontvan gen. Thea Rasche was zeer enthousiast over de vriendelijke ontvangst in Amerika, Uit Algiers: Tijdens het lossen van een schip, dat een lading wijn uit Frankrijk aanbracht, is het tot ernstige ongeregeldhe den gekomen. Tot dusver werd de wijn steeds in vaten aangevoerd en vonden bij de lossing steeds een groot aantal arbeiders werk. Ditmaal betrof het echter een tankschip en werd ge bruik gemaakt van een nieuwe installatie, die de wijn eenvopdig uit het schip pompte, evenals dit bij olie geschiedt Een groote menigte havenarbeiders verza melde zich om tegen deze vermindering van de werkgelegenheid te protesteeren. Op 'n gegeven moment dreigden zij zelfs de lading van het schip onbruikbaar te zullen maken. De hulp der politie moest worden ingeroe pen en het duurde bijna een uur voordat deze de rust hersteld had. Twee politieagenten werden hierbij ern stig gewond. MAX BRAUN MAG TE PARUS NIET SPREKEN. Uit Parijs: In afwezigheid van den minis ter van buitenlandsche zaken. Laval, heeft Flandin in den ministerraad rapport uitge bracht over de maatregelen die genomen zijn na de Saarstemming en over de daarna gevoerde onderhandelingen. De minister van binnenlandsche zaken deelde mede. dat hij Max Braun verboden had in een te Parijs te houden vergadering het woord te voeren. S.O.S. VAN BRANDEND DEENSCH STOOMSCHIP. Uit New-York: De Radio Marine Cy heeft een draadloos bericht opgevangen van het Amerikaansche s.s. „City of Norfolk",waar in; gemeld wordt, dat het Deensche s.s „Astra" op ongeveer 1400 mijl ten Oosten van Newfoundland, tengevolge van een nog niet opgehelderde explosie in brand ist ge rankt en SO.S.-seinen uitzendt. Het Cunard stoomschip „Andania" is het brandende schip te hulp gesneld. Nader wordt uit New-York gemeld: Uit een door de marine opgevangen radio mededeeling blijkt, dat het Deensche Astea" huiten gevaar is. De brand, die in de laadruimte was uitgebroken, kon nazes iuur gebluscht worden. Goede vangst voor de Amsterdamsche politie EEN BERUCHT SUJET GESNAPT Naar wy vernemen heeft de zedenpolitie te Amsterdam vanmorgen een buitengewoon goe de vangst gedaan door de arrestatie van zeke ren G.f een 5S-jarigen man, wiens aanhouding reeds sedert 1927 was verzocht door de politie te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Nijme gen, Culemborg, Sneek, Groningen, Arnhem, h.elde en Winschoten. Deze persoon heeft zich in genoemde ge meenten schuldig gemaakt aan verduistering, oplichting en ontucht met jongens. Hij wi6t zich voortdurend aan de handen der politie te onttrekken doordat hy er tal van vermomin gen op nahield en bovendien meermalen van verwisselde en in het bezit was van val- sche identiteitspapieren. Gemengd Nieuws. Boerderij in de asch gelegd Vee in vlammen Door onbekende oorzaak is gisteravond de boerderij van de familie Hofstee te Boven Knijpe (Fr.) tot den grond toe afgebrand. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat niefs kon worden gered. Een en twint' stuks vee kwamen in de vlammen om. Ook 6b inboedel ging geheel verloren. De boe; derij zou de volgende week worden verkocht. De schade, die belangrijk Ï6, wordt door •erzekaring gedokt. Geheime distilleerderij ontdekt Men meldt ons uit Alphen aan den Ryn: Den laatsten tyd werd in de gemeente Wou- brugge op vry groote schaal sterke drank verhandeld, welke van inferieure kwaliteit bleek te zyn, hetgeen commiezen uit Alkema de in samenwerking met de politie te Wou- brugge aanleiding gaf, een nauwkeurig onder zoek in te stellen naar de herkomst, daar vermoedde, dat de drank clandestien werd gestookt Volhardend zoeken bracht kom en en politie tenslotte op een spoor, dat Amsterdam leidde, waar, in samenwer king met de douane en recherche, een inval werd gedaan aan de Hendrik Jacobstraat. Hier kon een volleditr distilleertoestel in slag worden genomen, alsmede een achttal -ten gisting en een hoeveelheid gedistilleerd. Tegen den bewoner van "het perceel, die be kende zich aan een en ander te hebben schul dig gemaakt, zal een vervolging worden inge steld. DE N.V. „ATALANTA" OPNIEUW FAILLIET De Civiele Kamer van de Rechtbank heeft de N.V. ..Atalanta". Boek- en Kunstdrukkerij, s de ..Tribunewerd gedrukt, opnieuw in staat faillissement verklaard. Tot Rechter-Commissaris ïs benoemd Mr. G. I jutte en tot curator Mr. D. Giltay Veth. Het faillissement is aangevraagd door Mr. Steeneker namens den Raad van Arbeid combinatie met eenige andere crediteuren. Gister morgen is de zaak behandeld. Het faillissement werd tegengesproken door Mr. S. de jong. Zooals men weet i door de rechtbank dit faillissement, dat de N.V Atalanta verleden jaar de Atalanta failliet verklaard, doch alleen door den Raad i aangevraagd, is vernietigd dooi DE DIRECTEUR VAN OLANDA Te Laren (N.H.) werd opgericht een groot circus, dat den naam Olanda zou dra gen. De plannen waren buitengewrw-n grootsch en de directeur, Q. van V., tracht te vele groote firma'9 te bewegen reclaim contracten af te sluiten voor groote bedra gen. fntusschen is van verschillende benadeel den, die de reiskosten en andere uitgaven voor den directeur hadden gedaan, een klacht binnengekomen ten parkette ran den Officier van Justitie te Amsterdam. Er zal tegen van V. een onderzoek worden in gesteld of hij zich heeft schuldig gemaakt aan oplichting. ARRESTANT SPRINGT UIT DEN TREIN. Tijdens zijn overbrenging van Zutfen via Zwolle naar Leeuwarden is de arrestant D. L. nabij het station Zwolle uit den trein gesprongen. De man heeft hiertoe kans er< zien, terwijl de twee hem vergezellende Rijksveldwachters hem zijn cape wilden omdoen. Pen der veldwachters trok aa noodrem en sprong den arrestant na. Deze lag bewusteloos naast de lijn met bloedende hoofdwond en schaafwonden. Per ziekenauto werd hij naar het Sofia- ziekenhuis te Zwolle overgebracht. De man had te Leeuwarden slechts een zeer lichte straf te ondergaan. MARGARINE-KNOEIERIJ Belastingambtenaren te IJmuiden hehher. bij een bewoner aldaar een inval gedaan en een geval van margarinevervalsehing constateerd. Verskillende ingrediënten, waarmee de margarine werd bereid, wer den in beslag genomen. De margarine he stond hoofdzakelijk uit vet en kleursel. Ook werden aan de visschershaven eenige honderden K.G. vet in beslag geno men. Deze hoeveelheid zou ongedekt in vis- schersvaartuigen gesmokkeld worden. BRANDSTICHTING Zekere T., bewoner van het perceel aan den Usselerweg te Enschedé, waarin eenlgp dagen geleden brand uitbrak o verdachte omstandigheden is naar het Huis van Bewaring te Almelo overgebracht In het brandende perceel zouden o. a. eenige kledingstukken, welke mei petroleum ren overgoten, zijn aangetroffen, Felle brand te Enschedé Te Enschedé brak in den afgeloopen nacht omstreeks kwart over drie brand uit in een schuurtje achter een winkel «an de Olden- zaalschestreat. Het vuur deelde zich medo aan de naastgelegen autogarage van de firma J. W. Bos en de timmermanswerk plaats en magazijnen van de erven G. W. Sluimer. De brandweer, welke mot negen 6trelen de vuurzee aantastte, stond voor een zeer moei lijke taak, daar de br;-" I over een zeer groote oppervlakte woedt-e en oan alle kan ten perceelen gevaar liepen door het vuur te worden aangetast. Mén slaagde er gelukkig in, mede door dat er weinig wind stond, verdere uitbrei ding te voorkomen. Het vuur vond in de groote hoeveelheden hout gretig voedsel, zoodat het zeer lang duurde, voor men den brand had gebluscht. De autogarage, d9 timmerwerkplaats en de magazijnen zijn geheel verwoest. Slechts één autobus heeft men kunnen bergen. Vijf groote nieuwe autobussen, tal rijke machinerieën en een groote voorraad hout werden een prooi der vlammen. De gebouwen waren olie eigendom van de Erven Sluimer. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade, welke zeer aanzienlijk is, wordt -zokering gedekt. Weerbericht a i F c n Het dunne ptJltJ# geeft <Jen Vee in vlammen Te Nieuw Leusen (Ov.) is door om bekende oorzaak brand uitgebroken in do boerderij van G. Knol. Het vuur greep buitengewoon snel om zich heen. Niets kon worden gered. Van het vee kwamen drie koeien, een varken en zeven biggen in de vlammen om. De nog nieuwe boerderij is tot de grond toe afgebrand. Een en ander was verzekerd. Te Slochteren (Gr.) Is de arbeiders behuizing van B. Munnik ten gevolge van het in brand raken van een rijwiel lan taarn gedeeltelijk afgebrand. De brand weer wist een kast, waarin een geldkistje geborgen was,te behouden. Inboedel huis waren verzekerd. Te Susteren (L.) brak brand uit in de schuur van „De Kamerhof" bewoond door den landbouwer F. M. Het vuur greep snel om zich heen en deelde zich ook mede aan de belendende schuren van den land bouwer R. D. Een groote hoeveelheid hooi, droog hout en 6000 kilogram gedorschte veldvruchten, alsmede een dorschmachinn, gereedschappen en tuig werden een prooi van het vuur, alsmede een paard en een varken. De plaatselijke brandweer wist beide woonhuizen te behouden. De schuur brandde geheel af. Verzekering dekt de schade. WRAAKNEMING Onbekenden hebben over den weg bij Den Dungen (N. Br.) ter hoogte van 1 y2 meter een prikkeldraad gespannen. De lieer Smits die per rijwiel passeerde, reed daar in volle vaart tegen op, zoodat ernstig aan het gelaat verwond werd en zich onder geneeskundige behandeling moest stellen De politie stelt met behulp van speurhond een uitgebreid onderzoek Men vermoedt hier met een wraakneming te doen te hebben. Eenigen tijd geleden is te Den Dungen een zelfde feit voorgevallen LEVENSGEVAARLIJKE VAL Op den spoorwegovergang bij de Wet houder Nijhuisslraat te Ensciiedé had de 20-jarige H. J. M. het ongeluk met rijwiel te vallen, doordat de ketting onklaar raakte. Voorbijgangers vonden hem bewus teloos op de spoorrails liggen en waar schuwden politie en geneeskundige hulp. Een dokter constateerde, dat de jongeman een schedelbasisfractuur had opgeloopen. Hij werd per auto naar Ziekenzorg over gebracht en aldaar ter verpleging opge NASLEEP VAN DE RELLETJES Het Gerechtshof te Amsterdam sprak een 36--jarigen soldeerder, die er van werd ver dacht tijdens de relletjes op den hoek van de Ribhestraat en de Adelaarslrnat een straatlantaarn omver te hebben gehaald, vrij van het hem ten laste gelegde. De rechtbank had hem tot een maand gevan genisstraf veroordeeld. DOOR DEN TREIN OVERREDEN Toen te Haarlem de trein naar Amsterdam vertrokken was. hoorde men hulpgeroep. Het bleek dat tusschen de rails en het perron een man van middelbaren leeftijd lag die ernstig aan een der armen gewond bleek te rijn. Id zorgwekkenden toe stand werd de man opgenomen Hij is per zieken auto naar het St lohannes de Deo Ziekenhuis vervoerd. Gebleken is dat het een inwoner uit Brussel was. zekeren j. H.. een gepensioneerd ambtenaar uit Indië. Onmiddellijk heeft men de politie te Brussel van bet geval in kennis gesteld, aan wie verzocht werd familieleden van het ge beurde in kennis te stellen De toestand van H was zoodanig dat hij laat in den avond nog nic gehoord kon worden, zoodat men naar de oorzaak van het ongeluk in het duister tast. DOODELHK AUTO-ONGELUK De 35-jarige W. Westerhof uit Muntendam, die wilde meerijden met een vol papier geladen vracht auto van de N.V. Vato te Veendara, is bij een poging om op den In beweg:ng zijnden wagen te klimmen, tusschen d. truck en den aanhangwagen oeraakt. De wielen p'noen hem over het hoofd en hij was op slag dood Het slachtoffer laat een vrouw met vijf kleine kinderen ca. BAROMETERSTAND Hoogse stam. te Aberdeen 782.9. Laagste stand te Vardö 751.5. Stand vanmorgen halftwaalf 779.4. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige O. tot N. in het O. later wellicht veranderlijke wind, gedeelte lijk bewolkt tot betrokken, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst, wellicht toenemende vorst in het O. BUITENLANDSCB WEERBERICHT In de toestand kwam weinig verandering. Het gebied van hooge luchtdruk boven Ier land blijft gelijk. In het binnenland van Europa, in het gebied van strenge voret, ormt zich een tweede maximum. Terwijl de warme luchtmassa's met storm- snelheden door het N. stroomen en de hoog ste temperaturen van ons waarnemingsge bied langs den rand van het Poolgebied ver oorzaken, wordt Centraal-Europa over stroomd met vochtige, koude vorstlucht uit de binnenlanden van het continent, waar door de vorstlijn overal de kusten volgt en Zwitserlard en O.-Frankrijk matige vorst voorkomt. De middelgebergten zijn nog steeds in wol ken gehuld met lage temperaturen. Hoog in de Alpen wordt weer zware storm uit het N.O. en O. gemeld met temperaturen bene den 13 gr. C. boven 3000 Meter (Jungfrau- joch —15 gr. C. Zugspitze —13 gr.) In Oost-Euiopa zelfs beneden 1500 Meter (Schneekopoe in Siberië 1600 Meter 14 gr. Celsius.) De vliegtuigopstijging in Soesterberg geeft nog geen iage temperaturen in de onderste K.M.'s Het is evenwel niet uitgesloten dat de continentale stroonr'ng zich iets naar het N. za lverieggcn en dat daardoor in het ZO. van ons land de voret tot ma'igzal toenemen TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 0.0 C. 20 JANUARI Zonsopgang 8.00 uur. zonsondergang 4.22 uur Maan op nam. 5.20 uur, onder v.m. 8.19 uur 21 JANUARI. Zonsopgang 7.59 uur, zonsondergang _4J2S uur Maan op i eii Z Wi F lei ft m. 6.41 uur, onder v.m. 8.35 i VOERTUIGEN MorTr.ivj HUN LICHTEN OP HERREN 20 JANUARI Van 's avonds 4.52 uur tot 's morgens 7.29 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Reden Vorig Rhefnfelden 1.76 1.76 Rreisach 0.7» 0.73 K-hl 1.76 1.74 Oiedeshefm Mannheim Ixrtir Mains Bineen 1.38 1.40 005 fms 1.28 1,28 Lobitb 10.01 1004 Nijmegen 7.75 7.79 S< Andries 2,43 8.51 Arnhem 7.7i 7.75 Vreeswijk Iw 0.H4 0,50 VV eater voort >-.31 8,34 Deventer 2.38 2.48 Pms Cohlens Trier Kenlen Pnsseldorf Fvhrort Weael Emmerik in ^orfq 1 "4 138 2° 127 OM t/{ 0.09 r/n 0.23 0.22 1.10 1.11 Kampen -0.05 -007 Ejsden 47.37 47.46 Maastricht 42.15 42 83 Grevenblcht 29.27 99 87 Venlo 11-84 11.76 Grave 'slutsj 7.20 7.i3 St Andries 1.75 1-83 HOOGWATER NED ZEEHAVENS Delfzül Terschelling Harllngen Den Helder Umulden Hoek van Holland Rotterdam Hellevoetsluie Willemstad Bronuwershaven Zierlkzee 20 Jan. 12.02 9.14 22.10 10.00 22.10 7.50 19.45 3.45 15 54 257 5.05 3.33 15.44 3.46 16.02 1.48 14 00 2.23 14.44 8.07 15.31 (10.35 22.45 wal t..25 20.30 4.19 '6 36 F" 3.33 l£ 40 'n 5.22 17 5i |an 4.13 16 2S lewe 507 17 21 feed 3.25 15-35 P60 3.57 ia 17 Ibes 4.20 16 36 ge fcn Zwart-Front-leden gearresteerd In het laatet van het vorige jaar werden te Breda eenige weken achtereen des nachts ver schillende ruiten verbrijzeld, waarvan mocht worden aangenomen, dat de daders gezocht moesten worden in de fascistische kringen. De ruiten moesten het ontgelden van het Loge-gebouw aan den Ginnekenweg, »a.i het agentschap van de Nieuwe Dag en van de magazijnen van de firma Vroom en Prees- mann. In den nacht van 3 op 4 November l.L werden met een in een fascistisch pamflet gewikkeld stuk cement de ruiten ingegooid van de woning van den Off. van Justitie mr. Deelen, die kort tevoren te-en den Zw. Front aanhanger A Meyer wegens heleediging van Minister Colijn twee maanden cevangenifisrraf had geëischt. Op den achterkant van het pamflet stond een bedreiging aan het adres van den Officier van Justitie met blauw pot lood geschreven. Na langdurige nasporingen is het de politie tenslotte gelukt de plegers van deze actie to arresteeren. By een inval, welke in het Zwarte Huis te Ginneken werd verricht, werden aan gehouden W van E., uit Ginneken en J. van T., uit Princenhage, beiden leden van de z.g. stormtroepen van Zwart Front. Ten overstaan van den commissaris van politie hebben beiden bekend zich te hebben schuldig gemaakt aan bovenvermelde feiten. Zy zijn vooi den Officier van Justitie geleid en in het huis van bewaring te Breda opge sloten. DOODELÏJK AUTO ONGELUK Te Smilde is overleden in den ouderdom van 86 jaar de heer H. Iïleveld, die j.l. Woensdag door een passet-ronde auto »e Smilde werd aangereden ten gevolge waar van hij zeer ernstige verwondingen onliep Do heer F. lev ei <1 was een zeer bekende figuur. Hij was vele ia ren lid van den ge meenteraad waarvan twee innr als wethou der. Hij vervulde versehilh-ndo functies op Ikerkelijk en maatschappelijk gebied. Bc

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2