IHrtturf JTriïtódjc ÖTmtrant Dagelijks verschijncnd Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken Vertroebeling Nieuwe tijdrekening en spoorboekje BINNENLAND. Uw Zenuwen abonnementsprijs: Po kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5379 Bureau: Breestr-jat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 19 JANUARI 1935 15e Jaarganb gttfotrttntieprijjrn: Van I tot 5 regelsM7'/« Elke regel meer0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per tegel f 0.17'/ Bij contract belangrijke korting Yoor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 Het groote wereldgebeuren kan en mag U niet onverschillig laten. Wilt U dat, van Christelijk standpunt bezien, lezen, dan is er maar één weg, n.l. 0 een abonnement op ons blad Wij maken het U gemakkelijk. Elders in dit blad vindt U een inteekenbiljet. Zendt ons dit ingevuld toe. Iedere nieuwe abonné ontvangt alle tot 1 Febr. verschijnende nummers gratis, alsook de reeds verschenen reisbrieven van Zuid-Afrika door Prof. HEPP, nu reeds een boekdeel van 128 pags. De Administratie. Omdat belangen boven beginsel gaan Waarom komen de positief Christe lijke partijen bij de aanstaande verkie zingen in een ongewoon moeilijke posj- tie te staan Omdat zü belangengroepen van diverse kleur en groote verschei denheid tegenover zich zullen vinden, welke alle speculeeren op de gerecht vaardigde of vermeende grieven van ontevreden kiezers; een gansch groote menigte. Twee stroomingen zijn hierbij duide lijk te onderscheiden. Eenerzijds de groepen, welke met het fascisme besmet zijn; anderzijds de partijen, welke er eerlijk voor uitkomen, dat zij aan poli tiek doen, doch wier beginselen nauw vastgehaakt zijn aan zeer materieele belangen. De eerlijkheid gebiedt, dat wij daar bij geen oogenblik zuiverder bedoelin gen veronderstellen bij de fascistische groepen dan bij de politieke partijer- Eer is het tegendeel het geval. Dat is wel een teleurstellende con clusie, wanneer men na zoo objectief mogelijke toetsing niets merkt van de zuiverende invloed, welke er van een partij als de N.S.B. heet uit te gaan. Te meer, omdat men juist hier zijn kracht zoekt in critiek op partijen, waar baantjesjacht en gouddorst de heerschende motieven en drijvende motoren zijn. Ontkennen wij deze gevaren? Geens zins. We achten ze altijd en overal aanwezig. Let wel, altijd en overal; omdat het menschelijk hart arglistiger is dan eenig ding en ons zoo gemakke lijk wijs maakt, dat wij heusch niet ons zelf, maar de eere Gods en het ai- gemeen belang zoeken. Vandaar ook, dat wie aan ernstige zelfcritiek doet, na jaren van inspannende arbeid in Gods Koninkrijk, voor de publieke zaak en het welzijn van zijn even naaste, soms plotseling tot de bescha mende ontdekking komt, dat te roemen hem waarlijk niet oorbaar is, omdat het tot wezenlijke zelfverloochening niet is gekomen. Maar daarom staan we dan ook zeer sceptisch tegenover elke verzekering, dat men door de stichting van een nieuwe partij de draak der corruptie nu eens doodelijk treffen en vellen zai om de eenvoudige reden dat die draak nooit door partij-obstakels te keeren is en slechts in beginsel de doode- lijke steek ontvangt, als het zondige hart zich bekeert tot den Christus Gods. Dat de N.S.B.evenals elke andere vrijzinnige partij de vernieuwing des harten van geen beteekenis acht en de wet der Tien Geboden negeert voor het publieke leven; valt na verschillende beginselverklaringen, hoe vaag meestal ook, niet te ontkennen. En dat derhalve slechts een dwalend Christen, die bij komstigheden zwaarder laat wegen dan het principe, zich voegen kan in dit politieke gezelschap, staat bij voorbaat vast. Echter, niet weinigen, die de gave meenen te bezitten om de politieke horoscoop te trekken, verzekeren ons, dat tallooze ontevredenen, die vroeger de rechterzijde versterkten, zich thans zullen keeren naar de N.S.B., omdat ze deze overgang meer toelaatbaar achten dan het volgen van een niet-omfloersd vrij -inig stembusadvies. Wij taxeeren die mogelijkheid niet; wij ontkennen ze evenmin. Er is zelfs wel iets voor te zeggen. Want de eco nomische vraagstukken beheerschen de geesten dermate, dat wjj allen min of meer in de richting van belangenpoii- tiek getrokken worden. En wie daarop nu speculeert, moet eenig succes hebben. Mocht dit nog tot grooter afbrokke ling van de principieel-Christelijke partijen leiden, dan reeds het gevolg was van de horzel- en loodsmannetjes taktiek der parasiteerende geestver wante groepjes, dan zullen we ons moeten troosten met de gedachte, dat heengaan, wie niet bij ons behoorden. Bovendien zou het kunnen leiden tot nauwere aaneensluiting van hen, d'.e principieel en praktisch bijeen hooren zoo zou uit verlies winst spruiten en beginselpolitiek bevorderd worden door zuivering van het corps. Hier volgt natuurlijk geenzins uit, dat we een o. i. gevaarlijke actie man» stil mogen laten begaan. Integendeel, we moeten onze geestverwanten on vooral hen, die dreigen af te dwalen ernstig waarschuwen voor een nood lottig besluit. Dit kunnen we ook doen door er op te wijzen, dat de N.S.B. met groot ge baar en harde woorden overdreven of vermeende corruptie van particulieren en publieke colleges veroordeelt, maar zelf openlijk corruptie in de hand werkt en op eigenbelang bij de kiezers speculeert. Niet scherp genoeg kan afgekeurd worden de farizeeuwsche belofte, dat men het onbeduidend presentiegeld van leden der Provinciale Staten, straks misschien ook van Gemeenteraden slechts zal accepteeren ten behoeve van werkloozen en het op vergaderingen beschikbaar stellen van geldsbedragen voor armbestuur of crisiscomité. De vraag is niet zonder belang, waai dit geld vandaan komt bij een partij, welke met groot gebaar critiek oefent op het beheer der geldmiddelen var- vakorganisaties en voor confiscatie niet zou terugdeinzen; doch over wier financieele geste een zeer dichte sluier hangt, zoodat zjj zelf oorzaak is van allerlei booze vermoedens; maar dit is toch niet de hoofdzaak. Het voornaamste is, dat wanneer een betrekkelijk onbeduidend bedrag van zeg honderd gulden met veel tam tam beschikbaar wordt gesteld voor de armen in een zekere gemeente, natuur lijk niet wordt verzuimd om in de ge duldige pers melding te maken van deze goedgeefsheid van den leider. Wie zoo iets leest, moet onwillekeu rig denken aan de vermaning van dea Heiland „Hebt acht, dat gij uw aalmoes niet doet voor de menschen, om van hen gezien te worden: anders zoo hebt gij geen loon bij uw Vader, die in de Hemelen is. „Wanneer gij dan aalmoes doet, zoo laat voor u niet trompetten, gelijk de geveinsden in de synagogen en op de straten doen „Laat uw linkerhand niet weten, wat uw rechter doet." Indien men zich echter hield aan dit laatste, dan zou men vreezen zijn reclame-loon kwijt te zijn en dus moet niet alleen de rechterhand weten wat de linker doet, maar iedereen moet het hooren en lezen. Dat is politieke corruptie; dat is speculeeren op het eigenbelang. Zóó wordt de stembusstrijd ver troebeld DE STATENVERKIEZING IN LIMBURG De stemming voor de Prov. Staten van Limburg zal op 17 April a.s. plaats hebben. Eerste Kamer dient allen spoed te betrachten Wat er aan vastzit aan invoering van een anderen tijd voor de Spoorwegen Vanaf 1934 is het ideaal bereikt ten aanzien van de verbindingen Nieuwe dienstregeling, roepen de .&o* jongens langs de perrons. Mehcer, een nieuw spoorboekie? fluis tert, vogeltjcsverschrikt, het oude vrouwtje in de vestibule van liet postkantoor. Uitverkocht, meneer, zegt na eenigen lijd de boekhandelaar, als ge hem vruagt om een nieuwe dienstregeling. Vijfhonderd duizend exemplaren w den er gedrukt van de spoorwegltoekjes ei- maanden van voorbereiding zijn er noodig voordat het handige spoorweggirisje, waarin alle treinen makkelijk zijn na te slaan, te \erkrijgen is. Als men eenmaal aan het drukken toe is, kunnen er twintigduizend boekjes per dag gedrukt worden; voor hel drukken aj- leen van de 500.000 exemplaren zijn dus "25 werkdagen noodig. Daarbij mooi men evenwel rekenen op zetten en toestellen van de persen wuarvoot ook wel drie dagen noodig zijn; vooral vorderen het uitschrijven, hel zetten en de correctie eenige weken tijd. Tien weke.i in totaal zijn noodig om de geheele oplaas kant en klaar te krijgen. En daaraan is dan vooraf gegaan de samenstelling van de dienstregeling. Wat dit laatste inhoudt, daarvan hebben we gisteren een flauw denkbeeld gekregen toen de afdeelingschef dei Ned. Spoorwegen le klasse, de lieer G. F. H. Giesbergei on* in zijn kamer in het middelste spoorweg- gebouw te Utrecht ontving. We kregen een kwartiertje college 0111 eens bij te wonen het puzzlen over een klein zijiijntje, waarop voor één trein een ander vertrektijdstip ge vraagd was. Nagegaan moest worden welke belangen vóór en tegen pleitten om af te wegen of het verzoek zou worden ingewil ligd of niet. Dat is dan maar één klein lijntje Maar honueiden verzoeken komen binnen bij de Spoorwegen of bij den Spoorwegraad en al die gevallen moeten worden behandeld. Ondervindt U veel stagnatie van tiet op onthoud, dat het wetsontwerp betreffende de tijd regeling in de Eerste Kamer onder vindt op zijn weg naar net Staatsblad? vroegen we den heer Giesberger. Als ik nu binnen veertien dagen weet, wat de Eerste Kamer besloten heeft, dan kan de nieuwe dienstrege ling zoo noodig nog op tijd gereed ko men in den Midden Europeesehen tijd, zoo luidt hel antwoord. Op de drukkerij is men thans bezig om bet kleine spoorwegboekje om te ietten in KL E. T. Als het corps, het geraamte vati dit kleine boekje in den nieuwen tijd is overgezet, dan is 75 pCL der cijfers in ordo voor de nieuwe dienstregeling naar M. E. T. Dan kunnen de aanvul lende cijfers nog wel zoo tijdig aange bracht worden, dal hel kleine boekje tijdig voor de nieuwe dienstregeling van 15 Mei kan verschijnen. Maar waarschijnlijk zal, als 15 Mei de M. E. T. zou worden ingevoerd, de groote spoorweggids niet op tijd kunnen ver schijnen. De Spoorwegen hebben zich op het stand punt gesteld, dat het hun niets scheelt wel ke tijdrekening wordt ingevoerd, mits ze liet maar tijdig weten. Want hoe ook be sloten wordt, altijd zai de dienstregeling toch gewijzigd dienen te worden. In 191(5, toen alle landen zomertijd had den, zou het een ideale toestand zijn ge weest als er toen internationaal verkeer was geweest. Maar de Duitschers zullen er uooit meer toe overgaan om den zomertijd in te voeren, omdat men in het Rijnland, waar men M. E. T. heelt, en dus reeds 40 minuten voor de zon leeft, bij invoering van den zomertijd 1.40 uur voor de zon zou teven. In Duitschland, aan de Oostgrens is dc mertijd wel aanvaardbaar omdat men daar 20 h 30 minuten na de zou leeft. Wij bewerken op het oogenblik, aldus ver volgde de heer Giesberger, de dienstregeling naar den Amsterdamschen Zomertijd, maar houden rekening met het feit, dat we onver hoopt op 15 Mei den M. E. T. zouden krij gen. Maar we zouden dan toch leelijk slaan te kijken. De tijd die nu nog rest om een dienstregeling samen te stellen welke be hoorlijk is ingericht ten aanzien van de internationale verbindingen, is er niet meer. Wat betreft de nationale verbindingen de dienstregeling kunnen blijven zooals ze nu wordt gemaakt volgens den Amster damschen tijd, want 9 uur Amsterdamsche Zomertijd of 9 uur M. E. T. blijft hetzelfde, maar het publiek zou er geen genoegen mee nemen dat het de internationale -an- sluitingen zou missen. De aansluiting van de nationale treinen op de internationale treinen uit welke rich ting ook, uit het buitenland komende, zou niet in overeenstemming zijn met een onge- wijzigden loop op Nederlandsch gebied. Im mers: negen uur M. E.T. is gelijk aan 8.20 A. T. wintertijd (dus normale tijd) en uur A. T. (zomertijd). Een trein, welke 9 uur M. E. T. aan een grensstation binnen komt zal dus 20 minuten later aankomen, dan hij overeenkomstig den internationaal vastgeslelden loop zal moeten aankomen. Komende van het buitenland zou de over gang 40 minuten worden verlengd, zoodat de verbindingen van het buitenland geen last zouden ondervinden. Het internationale net zal dus twintig minuten worden vervroegd bij invoe ring van den M E. T. Maar om de aansluitingen te géven van de nationa le treinen met de in'ernal ionaJe trei nen. dient.ook het nationale net dan twintig minuten te worden opge schoven. Alle verbindingen met het buiter land zouden verbroken zijn, wanneer men liet-rintionale net ongewijzigd liet bij invoering van den M. E. T. En daarmee zou liet publiek stellig geen genoegen nemen. Dc onderhandelingen met het buitenland achleu op de beslissing welk de Eerste Kamer, neemt, En als ik bier met de dienst egel mg gereeu ben. dan is er nog de goe derendienst die ermee in overeenstemming ebracht moet worden. En dan moet de loro- uotiev endiciist uitkienen hoe de locomotie ven ingedeeld moeten worden. En de af- deeling die de wagens verdeelt, moet weten boe de personenwagens ingedeeld moeteii worden. En dan moeien de stationsbczeltin- gen op de hoogte gebracht worden van de wijzigingen; de rangeerders en de seinhuis- wachters moeien die weten. U ziet dus wnt eraan vast ziL Maar dan was het mischien eenvou diger om met ingang van 15 Oct. de nicu- fijdrekening in te voeren? vroegen we. Dal brengt ook moeilijkheden met zich mee. De Europecsclie, dus de in ternationale dienstregeling is een laar regeling, en het levert moeilijkheden op om daar tussoliemijds wijzigingen in aan te brengen. Als w e bij invoering van .den M. E. T. de dienstregeling nog tijdig gereed kunnen krijgen, dan zullen de aansluitingen niel zoo fraaj zijn als die we nu hebben in verband mei de tij ds wijziging zoowel als niet bet feit, dal de tijd ontbreken zal om het geheele net aan den nieuwen toestand goed aan te passen. We hebben in de 'dienstregeling 1934 het ideaal ten aanzien van. de aansluitingen zoo goed als bereikt. Dat wordt ook bewezen dooi bel feit, dat we veel minder verzoeken krij gen om wijzigingen aan te brengen dan vroeger. - Maar hoe komt het dan. zoo waagden we op te merken, dat nu pas, na jaren, dit is bereikt. Na de fusie was het voorbereiden der dienstregeling onder tweehoofdige leiding, zoo luidde liet antwoord, en was het werk gesplitst in Nederland Zuid en Nederland Npord. In 1930 is dit echter gecombineerd onder mijn leiding gebracht. Toen konden dus alle verbindingen met elkaar bekeken worden, en nu is het zoo, dat, instappend* in Groningen of in Maaslricht, of waar ook gaande van hel Noorden naar het Zuiden, van Oo6t naar West, men zeker weet goede verbinding met korten overgang te hebben. Dit werd óók bereikt, deels hierdoor dat dé Spoorwegen zich nu meer kunnen toeleggen op het..verkeer op verren afstand daar het locale belang minder geworden is. Om een goede dienstregeling nog tij dig gereed te krijgen als de M. E T. wordt ingevoerd, zoo besloot de heer Giesberger, zou de Eerste Kamer allen spoed dienen te betrachten. GEMENGU NIEUWS Onze mariniers aan de Saar Zij komen terug in Februari De Volkenbondsraad heeft besloten, dat de Internationale troepen met ingang van 1 Febr. a.s. het Saar- gebied zullen gaan ontruimen. De Italiaansche troepen vertrekken het GED. STATEN VAN DRENTE Verlaging van jaarwedden Ge-d. Staten van Drente hebben besloten de wedden van leden der Ged. Staten blij vend te verlagen en te brengen op 3250,—. VREESELIJKE AUTOBOTSINP IN WIERINGERMEERPOLDEF Vier dooden en een gewonde Vrijdagmiddag om kwart voor vier is ter hoogte van den Wieringerwerf in den Wieringernieeipolder, een bijzonder ernstig ongeluk gebeurd. Op dat oogen blik kwam met vrij groote snelheid men spreekt zelfs van een snelheid van 95 KIM. een personenauto aanrijden, waarin vier kooplieden gezeten waren, die terugkeerden van de veemarkt te Leeuwarden, waar zij zaken hadden gedaan. Op bet zelfde moment naderde een auto uit de richting van Slootdorp, waarin twee chauffeurs van de garage De Haan. uit Hypolitushoef. zaten. Het uitzicht ter plaatse js niet bijzonder goer, en wordt belemmerd door eenige kujitoorgebouwen, welke zich daar b© vinden. Deze omstandigheid, gepaaid gaande met de groote snelheid van de auio der veekooplieden, zal wel de oor zaak geweest zijn van het feit, dat lieide auto's op 't kruispunt der beide wegen met groote kracht op elkaar botsten. De uitwerking was verschrikkelijk. Beide wagens werden totaal verwoest en uit de puinen haalde men de lijken van dr;e der veekooplieden, terwijl de vier- dj koopman zwaar gewond bleek te zijn Een snelheid van 90 K.M. Wij vernemen nader, dat de dooden zijn C. Schrcuder, uit Watergang, lid van den gemeenteraad van Landsmeer; E. Hooyherg uit l urmereiid; KI. Box, uit llpeutlam en G. Kleiterp uit Midden-Deemster, die den wagen bestuurde en een ernstige schedel breuk had bekomen. Tijdens het transport naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaai is hij aan de gevolgen van het ongeluk be zweken. Dé beide personen uit den anderen wagen zijn er goed afgekomen. Hiervan werd J. Kopgelbprg licht gewond, terwijl de ander, G. H' ekstra, ongedeerd hleel. Wat de juiste toedracht van het ongeluk betreft is uit het onderzoek, dat de hurge- meostar .van MerternhLik. de heer P. C. J. Pet rs, die zi<h onmiddellijk, vergezeld door dokter De Kmyf. naar de plaats des onhcils begaf heeft ingesteld, komen te staan dat de auto. die uit de richting van Den Oever naderde, een buitengewoon groote snelheid had. Geluiee schatten haar op 80 h 90 KM, de snelheidsmeter stond op 95 K.M. De andere wagen had een vaart van 45 50 K M en had op het km punt de voorrang. Het uitzicht ter plaat} was volgens genoemden burgemeester, met wicn wij kort na het ongeluk een onder hoid hadden, niet zoo slecht Voertuigen, welke aldaar naderen kunnen elkaar op 50 100 Meter zien aankomen. Eeu belommerd uitzicht De burgemeester heeft zich hiervan over tuigd, dooi met dokter De Kruyf de proef te nemen. Het is niet uitgesloten, dat lie; uitzicht eenigszins werd belemmerd door eenige parkeerende auto's, welke voor het kantoorgebouw van de cultuurmaatschappij stonden. De auto uit Hippolytuslioef had de vorrang en de bestuurder rekende erop. dal de andere auto vaart zou minderen, het geen echter niet is gebeurd De wagen, die van zwaardere constructie was dan die. welke de aanrijding veroorzaakte, werd daarop door den rechtervoorkant van dezen iaatsten in den linkertlank aangereden. De auto uit Hippolytushoef vloog toen tegen een dikke paal van het electrische net, welke afknapte en buitelde vervolgens in de langs dep weg loopende sloot, waarin slechts weinig water stond. G. Hoekstra wist tijdig uit den wagen te springen en bekwam geen letsel. Zijn metgezel. J Koegel berg, slaagde er spoedig in zich te bevrijden en had slechts een paar lichte wonden opgeloopen. De wagen met de kooplieden sloeg over den kop en werd grootendeels vernield. Een omwonende ver pleegster kwam dadelijk toeloopen en heeft gedaan, wat zij kon om de eerste hulp te verleenen. Ook andere personen snelden van alle kanten toe. De dokteren Hoogka mer uit Middenmeer en Beeker uit Hippo lytushocf waren eveneens spoedig ter plaat se. Zij konden niet anders dan den dood van de drie veekooplieden constnteeren. De toestand van den vierden inzittende was hopeloos Met een weldra perequireerde zie kenauto is de man naar Alkmaar vervoerd en tijdens het transport overleden. Dc lijken zijn ondergebracht in hpt kan toorgehouw ter plnatsp Dp nlek van hpt ongeluk is gelegen nahii Dp Tern. De bridf auto's zijn in beslag genomen. De bestuur der var. dp auto. welkp werd aangereden heeft nog verklaard signalen te hehben ge geven De slachtoffers waren allen van middel baren leeftijd en gehuwd. Voornaamste Nieuws. >Jit Nummer bestaat uit VIER blaaen waarbij Inbegrepen het Zondagsblad til*. I De Spoorwegen en dc cventu^cle herziening van ïze djdregeling. In de Wier.ngermeerpolder heeft een ernstig iio-ongeval plaats gehad, waarbij vier personen zijn gedood. rs komen in Februari weer uit het Saargcbied terug. tilz. 2 Dc Volkenbondsraad heeft de behandeling van het Hongaarsche memorandum uitgesteld. Heden zal de Volkenbondsraad vermoedelijk de kwestie van de Saarviuchtclinyen behandelen. Een interview met Hitler over de biu'-enlandschc politiek. uitgeeft, is opnieuw Geheime distilleerderij te Amsterdam ontdekt. Blz. 3 De heer L. van Wijk zal aftreden als voor zitter van het Nederlandsch Bijbelgenootschap. Blz. 9 Brief uit Tropisch Nederland: Bij cL Het Zondagsblad van beden bevat o.rru M.ditatie. Van boeken en schrijvers; P. J. Risseeuw bespreekt, „De Tien Geboden" (novellen- boek). Kort verbaal van G. Gilhuis—Smitskamp: „Nalatenschap". „De schoolmeester te Hillegersbcrg" door Chr. v, d. Berg. Van bonte dingen „Mijn Poes" door G. K. A. N ■nhcbcl. Vervolgverhaal ook wij vergever Jeugdrubriek. Kleuterkrantje. K. Jonkheid: „Gelijk daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 cL Bij Apoth. en Drogisten Een van de Hehtlorens, die iet tentoonstel lingsterreln „h'lura" ie Heemstede vel lichten zaU Auto- en motor-ongelukken Te Amsterdam stak een personen auto den overweg van de Haarlemsche tram over naar don Adm. de Ruytenvcg Daar naderde met snelle vaart, in de rich ting Sloterdijk rijdende, een vrachtauto, waarvan de bestuurder niet tijdig genoeg kon remmen. Hij gooide zijn stuur om en kwam met zijn wagon op den overweg te staan, juist op het oogenblik dat een tram wagen \an de F..S.M. deze plaats bereikte Een hevige botsing volgde, waardoor de vrachtauto tegen de personenauto torei ht kwam en vervolgens omsloeg. De personen auto werd door den schok op het trottoir geschoven. Wonder hoven wonder bleek nipmand letsel te hebben bekomen. in de vrachtauto zat helwit e de bestuur der, een vrouw, dio zeer geschtokken was, doch weer spoedig op verhaal werd ge bracht De bestuurder van de personenauto die geen passagiers vervoerde, kwam met den schrik vrij. Het tramverkeer onder vond ter plaatse eenige vertraging. Op het Kadijksplein is een 40-jarige man door een auto aangereden. Met inwendige kneuzingen is hij naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis vervoerd. Ernstig auto-ongeluk EEN DOODE, EEN GEWONDE Onder Velp (Old.) is op den Arnhemsche Straatweg een personenauto, bestuurd door den heer K. Potjer, afkomstig uit Almelo, in volle vaart tegen een uit de richting Arnhem komende tramwagen gereden. De auto werd aan de voorzijde totaal inge drukt De echtgenoote van den heer P., die evenals deze voor in den wagen zat, be kwam zeer ernstige verwondingen en werd in zorgwekkende toe-tand naar het zieken huis te Velp overgebracht, waar zij eenigen tijd na aankomst overleed. De heer P. bekwam verwondingen aan 'net hoofd, die niet van ernstigen aard zijn. Hij is eveneens in het ziekenhuis te >t p opgenomen. De oorzaak van het ongeluk moet wor den gezocht in het onbekend zijn met den weg ter plaatse. Smokkelaar gesnapt Te Amsterdam hebben ambtenaren van de invoerrechten en accijnzen '«s nachts een jon gen Duitscher aangehouden, die met den nachttrein van uit Centraalstation was aan gekomen en van Weert af. waar hij in den trein was gestapt, als smokkelaar was gesig naleerd, De man werd in hpt bezit gevonden van koffers, die 340t) boekjes met sigaretten papier bevatten, waarop geen invoerrechten waren betaald. Hij is in het politiebureau opgesloten en zal, daar hy hier te lande geen vaste vvoon- of verblijfplaats heeft, nog heden voor den Officier worden geleid. Wy vernemen nog in dit verband, dat de smokkelhandel, in sigarettenpapier een he- dryf is, dat den Iaatsten tyd welig tiert. Voornamelijk van België uit worden groote hoeveelheden sigarettenpapier met vracht auto's of langs anderen weg over de Neder- landsche grens gebracht, waar handelaars ge reed staan, om dit goed per trein of auto lar de groote steden te vervoeren, waar het in de h<<nd wordt gedaan. In de treinen wordt derhrlve door de Rijks ambtenaren dueht:g opge'et en 00 konden rij ook ditmaal weder een suces ,-n. Bij het onderzoek is nog gr n lal de aangehouden Duitscher op een spoo abonne ment reisde, dat hem niet toebehoorde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1