ïtfltOJ De Saar weer Duitsch ALS U HOEST THERMOGENE w Twee jaar in Rusland DONDERDAG 17 JANUARI 1935 Berlijn op straat: men zingt en jubelt om de overwinning Het zeljbeschikingsrecht der volkeren (Van onzen Duitsclvm correspondent) Ilör unsem Schrei. Deulteohland, Deutsohland: Wir sind freiDu Licht unsrer Naohte, Brioh ein, brich ein! Füll acker und Schachte Mit f lammen de n Schein, Dautsch- land! Bijgeloovige menschen hebben weer _een> ongelijk gekregen: de 13c Januari 1935 is voor Diütschland een geluksdag geworden van historische beteekmis. Na een hai'd- nekkigen strijd van ruim vijftien moeilijke jaren heeft ruim 90 procent van de baat landbevolking zich duidelijk uitgesproken voor terugkeer tot het Duiteche rijk. liet zou kortzichtig zijn. wanneer wij liet moreel* effect van zulk een overweldigend resultaat niet ridderlijk erkenden. Het aanzien van het Derde Rijk heeft met deze overwinning gewonnen en nu de nog het zwaarst druk kende iast van het Verseiller vredesverdrag is weggenomen, wordt de mogelijkheid eener definitieve toenadering tusschen het Duitsche rijk en zijn voormalige vijanden be lang njk groote.-. Reeds in den vroegen morgen zaten wij naar het breedvoerig radio-verslag te luiste ren en nauwelijks hadden wij ervaren, dal van de 540.000 Saarl&mteche mannen er. vrouwen 476.089 hun stem ten gunste eene.- wed erin lij ving hebben uitgebracht, of onze medebewoners wenschten elkaar met tranen in de oogen geluk. Wie niet reeds een dag van tevoren op goed geluk de vleg had uit gestoken, die haastte zich, dit verzuim non in te halen en deze doodgewone Dinsdag groeide plotseling voor onze oogen tot een feestdag, die onwillekeurig aan den 30en Januari 1933 deed terugdenken. Wij luisterden naar de korte redevoerin gen van Bürckel, Hitler en Goebbels, waar deerden den met, waaimede ook de loyali teit van Frankrijk werd herdacht en voelden in ons hart de hoop op kameraadschappehj he samenwerking der L- uropeesche mogend heden herleven. Het Xederlandsehe dank gebed „Wilt beden nu treden" vormde oen waardig besluit van dit eerste officieele Het ^is 6edert den oorlog niet de eerste maal, dat het op initiatief van Wilson te. Versailles voorgeslagen „zelfbeschikkings recht der volken" door middel van een ple bisciet wordt vastgelegd. Bij het naslaan van mijn notities word ik gewaar, dot we in den loop der jaren reeds viermaal een soortgelijke „Volksabetimmung" beleefden. In de eerste jaren na den oorlog was de verhouding tusschen Duitschland en zijn voormalige vijanden nog allesbehalve vriendschappelijk en de toenmalige regee- ringen 'beschikten ook niet over de macht en de middelen, de publieke opinie ten gun ste van volk en vaderland te beïnvloeden. Vrij kort op elkaar volgden in Februari cn Maart 1920 het volksplebisciet voor het noordelijk en dat voor het zuidelijk gedeelte van Noord-Sleesw ijk. Duitschland zou er stellig beter bij afgekomen zijn, wanneer men toen een directe regeling tusschen bei de landen had toegelaten, want het eind resultaat was gicoter en gunstiger dan de oorspronkelijke verwachtingen van Dene marken. Wie zich wel eens de moeite getroost heef', door den Poolsclien corridor naar Oost- en West-Pruisen te reizen, die zal moeten toe geven, dat men hier voor een boek met ze ven zegels komt te staan. Hier is namelijk nog minder dan in sommige districten van Sleeswijk rekening gehouden met den wensch en den geest der bevolking en men krijgt den indruk, dat het in dezen voor namelijk ging om de spoorlijn Danzig— Deutsch F.ylauWarschau ten gunste van Polen vast te leggen. In het najaar van 1920 vond in de distric ten Eupen en Malmedv een volksstemming plaats, waarbij de bevolking schriftelijk haair wensch kon uiten, of zij al of niet bij Duitschland wilde blijven. Men schijnt in Duitschland nog altijd verbaasd te staan over het feit, det deze menschen, na de bit tere ervaringen tijdens den oorlog opgedaan, er de voorkeur aan gaven, bij hun oorspron kelijk vaderland te blijven. Den 21en Maart 1921 beleefden wij dan weer de volksstemming in Opper-Sileziè van dichtbij. Hoewel de meerderheid van stemmen ten gunste van Duitschland uit viel, kon men niet tot een vergelijk komen, temeer, waar Polen zich tegen deze oplos sing verzette. Men kwam ten slotte tot een regeling, waardoor 33 ven het land en 42 der bevolking aan Polen werd toe gekend. Wanneer tilians hot Saap-plebisciet ten gunste van Duitschlana is uitgevallen, dan moet de vraag gesteld worden of men te Berlijn ook rekening zal weten te houden met de moeilijke omstandigheden, waaron der de bevolking vijftien jaar heeft moeten leven? Reeds door zijn geografische ligging staat het nog heden in eng commercieel contact met het o-ndsr Fransch bewind gekomen Elzas-Lotiiaringen. Graan, groente en aller lei levensmiddelen worden uit den Elzas in gevoerd en een voordeel was het tot dusver, dat de vracht hiervan slechts weinig kostte. Door verschillende clearing-verdragon is men commercieel verbonden met de textiel industrie van Lotharingen, terwijl Frank rijk tot dusver een belangrijk deel zijner kolen uit het Saai-gebied betrok. Uitteraard zou Frankrijk er bij pen status quo heel vv.it beter vanaf gekomen zijn. De waarde der Saiiii-mijnen wordt op 300 millioen goud mark geschat. Volgens de kortelings in Roma getroffen regeling, is Frankrijk principieel bereid, van deze mijnen, voorts van het spoornet en de tolstations thans afstand w doen tegen een bedrag van 900 millioen frank, welke uit het in het Saargebied no? in omloop zijnde Fransche geld betrokken kunnen worden. Het in het Saargebied ge investeerde Fransche kapitaal wordt op 1800 millioen franc getaxeerd. Bij den Franschen export najn het Saargebied tot dusver de zesde plaats in en werd hier zelfs voor Ame rika en Italië genoemd. De bevolking van Berlijn heeft voor zulke commercieele beschouw ingen vooralsno geen tijd. Zij bevindt zich op straat, demoi etreert. zingt en jubelt, om haar geestdrift over de overwinning tot uiting te brengen. In de ochtenduren maakte ik aan den Pots- damer Platz de aankomst van een paar nen mee, die een paai honderd Berlijnsche „Saarlanders" near huis brachten. Aan geregeld verkeer viel niet meer te denken. Voor Hotel Kaiserhof stonden de koks en keukenprinsessen in feestgewaad te kijken. S.A. en S.S. was de politie behulpzaam Dij het handhaven der orde, maar ondanks di drukte was de stemming fideel. Men was elkaar behulpzaam op kameraadschappetij ke wijze, deelde broodjes, koek en fruit met hen, die niets hadden meegebracht en zong tusschendoor nationale liederen. Two S.A .-orkesten zorgden voor een behoorlij accompagnement. Kwam dan een trein bin nengereden, dan trad de trompetblazer op de trap van liet station naar voren en begon te toeteren. Wat later werd zelfs een bazuin benut. Ontroerend was vooral de manier, vvaaroi de oudjes werden begroet en toegejuicht Een grijsaard van 94 jaar ontving van cieele zijde een souvenir; Een oud moedei'- tje zag ik met bloemen overstelpen. Een bleek uitziende jongeling werd naar een ge reed staande auto gedragen. Overal stonden omnibussen klaar, om de reizigers direct naar de wijk te transporteeren, waar ze vvoonachtig zijn en 't spreekt vanzelf, d it zulks geheel gratis geschiedde. De filmopera teurs hadden du-uk werk en daar het geluk kig niet sneeuwde, zal men in de bioscopen heel wat te zien krijgen. Wat later drong ik door de Wilheim-Strasse door tot het paleis van den volkskanselier, waar duizenden menschen geduldig 6tonden te wachten op de komst van Hitier. Zoo nu en dan hoorde men in koor roepen: „Lieber Hitier, komm doch bald, es ist heute furcht- bar keilt!" Maar Hitier liet zich niet zien en ik liet me later vertellen, dat hij zich op zettelijk naar Garmiscii-Partenikirchcn heeft begeven, om zich aaji alle persoonlijke hul digingen te onttrekken. Onderweg naar huis kwam ik dan nog tot bedek dan de borst met een vel De watten, die warmte opwekt^- de ontdekking, dot de Stresemannstrasse, welke van den Anhalter Bahnhof tot Hal- lesches Tor loopt, in de vroegte van den ochtend is veranderd in Saarland6trasee. waarmee dein een der laatste namen ver dwijnt, welke nog aan het vroegen bewind herinnerde In den Tiergnrten en op den Königplatz hield men optochten en concerten om de feeststemming te bevorderen en het spreekt als vanzelf, dat Dr Goebbels ook bij deze gelegenheid het woord voerde. Berlijn vierde de terugkeer van het Saarland tot het rijk! Berlijn, 15 Januari 1935. Gemengd Nieuws. Nederlandsche auto verongelukt Naar de Tel. meent te weten is bij Rome, waar veel sneeuw is gevallen, een Neder landsche auto op een z.g.n. sterrit veronge lukt. Dc auto, van een zekeren Fermont uit Den Haag. werd zwaar beschadigd. De inzittenden kregen op enkele zeer on beduidende kwetsuren na geen letseL Een andere Nederlandsche deelnemer, Van dei Heide, die evenals Fermont op weg naai Palermo was, en kort na het ongeluk pas seerde, heeft met zijn wagen de beschadig de auto op sleeptouw genomen en de inzit tenden naar Rome gebracht Malversaties Paleis voor Volksvlijt Directeur en commissaris gearresteerd. Woensdag heeft een huiszoeking plaats gehad in het kantoorgebouw van het Pa leis voor Volksvlijt aan het Oosteinde te Amsterdam, waarbij verschillende boekeu en bescheiden in beslag zijn genomen. EXe directeur van het Paleis voor Volks vlijt, de heer J. M. en een der commissa rissen, de heer J. PI. zijn naar het hoofd bureau geleid en zijn daar den geheelen middag aan een verhoor onderworpen door den rechtercommissaris, Mr. M. D. K. S van Lier. Reeds geruimen tijd is de justitie bezig met het instellen van een onderzoek naar vermeende malversaties, die bij het Paleis zouden zijn gepleegd. Door een der obli- gatiehouders is eenige maanden geleden een klacht ten parkette gedeponeerd, waar in hij schreef, dat z.i. valsche balansen waren opgemaakt. Van obligatieleningen die volgens deze balansen moeten zijn af- geloopen, werden n.l. nog steeds stukken aangeboden en uitbetaald. Dus hier is óf sprake van onjuiste balansen óf de obligaties zijn dubbel uitbetaald Reeds in November zijn boeken in beslag genomen, doch daar ook een ge deelte: van de boekhouding' indertijd bij den brand van het Paleis voor Volksvlijt is verwoest, nam het onder zoek geruimen tijd in beslag. Zoowel de dircteur, de heer M., als de commissaris de heer PI. zijn op het hoofdbureau van politie in politiebewa- ring gehouden. Het onderzoek duurt nog voort Ook de zoon van den gearresteerden di recteur M. is aau een verhoor onderworpen en na afloop daarvan in verzekerde bewa ring gesteld Hij blijft in voorloopige hech tenis. De brandweer neemt ontslag Als gevolg van uitlatingen in den Raad De commandanten van de vrijwilli ge brandweer te Doorn hebben aan het gemeentebestuur ontslag gevraagd en de leden van de brandweer heb ben besloten en bloc te bedanken. Dit houdt verband met in de laat ste raadsvergadering geuite beschul digingen over vermeende knoeierijen met de leveranties van jekkers, waar over zonder nader onderzoek in den Raad werd gesproken Smokkelaar in de rug geschoten Men meldt ons uit Tegelen: Toen een uit Duitschland komende vrachtauto ons land wilde binnenrijden, gaf de bestuurder geen gevolg aan de som matie van den dienstdoendeu ambtenaar. De kommies sprong achterop de auto en loste eenige waarschuwingsschoten in dc lucht. Daar de bestuurder in volle vaart doorreed, sqhoot de ambtenaar hem in den rug. Bij het tot stilstand komen van de auto poogde de bestuurder nog te ontvluch ten. Ilij yiel echter neer. Met zware ver wondingen werd hij opgenomen en naar het R.K. ziekenhuis te Tegelen vervoerd. Het bleek te zijn de 28-jarige Smeets tut Belfeld. De auto is, evenals een partij margarine, van 2000 K.G., in beslag genomen. ALS KINDEREN MET VUUR SPELEN Te Groningen heeft zich een tragisch ge beuren afgespeeld in een woning aan de Nachtegaalstraat in Plan Oost. Da heer K. had de kachel aangemaakt, aldls meldt „Ons Noorden', met petroleum Terwijl hij zich buiten de kamer begaf cm andere brandstof voor de kachel te halen, kwamen de twee kinderen nog in hun nachtklcertjes beneden. Ongelukkigerwijs had de -vader de bus met petroleum en hot doosje mot lucifers naast de kachel laten staan. Het knaapje nam de bus en heeft waanschijnlijk zoo met de bus geslingerd, dat het borstrokje vaD het meisje doordrenkt werd met petroleum De gevolgen laten zich denken, toen de jongen daarna met de lucifers begon te spelen. Reeds was de omgeving doordrenkt van petroleum en teen dan ook de jongen een lucifer aanstak, verspreidden de vlammen zich snel. De jonzen kwam er met enkeie lichte brandwonden af, doch bet kleine meisje kwem er minder goed af. Op het gegil der kinderen liep de moe der toe en in haar angst trachtte zij de bran dende kleertjes van hot kind af te rukken Hie.rbij liep zij zelf ernstige brandwonden aan haar handen op. De ontboden geneesheer achtte overbren ging naar het Academisch Ziekenhuis nood zakelijk. HUWELIJK VAN OUDJES In het tehuis voor Protestantsche Ouden van Dagen „Avondvrede" te Houthem (Zuil Limburg) zal dezer dagen het huwelijk vol trokken worden van de 72-jarige heer Standart en de 71-jarige mej. Douwes. Felle boerderijbrand Alle vee omgekomen Te Rosmalen is brand uitgebroken in de boerderij van den heer H. van Bakel. Het huis brandde tot den grond toe af. De geheele inboedel werd een prooi der vlam men. Drie koeien kwamen in het vuur om. Het overige vee bekwam echter zoo ernsti; brandwonden, dat bet wel afgemaakt zal moeten worden. De brandweer kon tengevolge van de he vigheid van deu brand niets uitrichten. Alles is slechts gedeeltelijk verzekerd. VECHTPARTIJ TUSSCHEN TWEE VROUWEN Iu de Polancnstraat te Amsterdam heeft een vechtpartij plaats gehad tusschen twee vrouwen. Een van de twee werd daarbij door een messteek boven hét oog gewond. Nadat zij in het zittinglokaal van den G.G. én G)D. in het Westerpark verbonden was, kon zij huiswaarts keeren. De andere vrouw werd in arrest gesteld. LANGWEER LUIDT WEER DE KLOK Te Langweer (Fr.) werd wegens bezuini ging het klokluiden afgeschaft en het toren uurwerk stil gezet. Thons heeft de burgerij op eigen .kosten het klokluiden weer her steld en de klók weer aan het draaien ge bracht. BRAND Te Blo k u m bij Woltersum (Gr.) brandde de boerdèrij, bewoond door T. Adams, geheet af. De bewoners waren af wezig, uitgezonderd de vrouw des huizes. Den buren mocht liet gelukken, eerst de paarden naar buiten te brengen. Daar het geheele dak reeds brandde en verstikkend rook reeds in de stallen was doorgedrongen, ging het redden d er koeien uit eist gevaar lijk en moeilijk. Toen niet meer door do staldeur naar binnen kon worden gegaa: werd een groot gat in den buitenmuur j maakt, waardoor ook 'de laatste drie koeien konden worden losgesneden. Ze konden bij tijds den uitgang bereiken. Een varken alleen verbrand, doch alle landbouwwerk tuigen wei-den vernietigd. De brandweer was spoedig ter plaatse. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles wordt door verzekering gedekt DOOD DOOR SCHULD Lr. die me teen door In Aujru.=tus 1334 op den ws Nieuw ittenbrug- den 5-jarigen Hendrik van Brug- n. die ter plaatse nMft zijn tante op het rijwielpad reed. zoodanig dten heeft, dat het knaapje aan de g overleden. Verdaohte zou ter plaat; n snelheid welko de 100 K.M. over VRIJDAG 18 JANUARI HUIZEN 301 M. Alg. programma verzorgd door dc NCRV. 8 00 Schriftlezing en meditatie, 8.15—9 30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst olv.i Ds. J I. v. Schaick. 11.00—12.00 Cellorecital H,j Sei ver ling, mmv. Marie Muller (piano) en gra- mofoonpl. 12.15 Gram.pl. 12.30 Holl Harpkwar tet. 2.00 Gram.pl. 2.30 Chr. lectuur. 3 00—3.45 Orgelconcert G. Snijders 4.00 Grarapl. 530 Zang E. Glastra van Loon (sopraan), mmv, A. v d. Rosnère (piaoo), en gram.pl. 6.30 Le zing A. J. Herwig. 7.00 Politieberichten. Ned.j Chr. Persbur. 7.15 Gram.pl. 7.30 Literaire voor-I dracht 8.00 Vaz Dias 8.05 PTT-kwartiertje. 8.20 Arnhémsche Orkest-Vereen, olv. J. Spaan-1 derman. mmv. de Ken. Zangvereen. Nljmecgsch' Mannenkoor olv. Th. Nan Gerretsen (sopraan) en J. v Duuren (bariton). 9.00 Lezing J H. Isings. 9.30 Vervolg concert Om 10.00 Vaz Dias. 10.2511-30 Gram.pl. HILVERSUM 1875 M. - 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding; VPRO. 10.15 Voordracht J v. Oogen. 1035 Orgelspel J. Jong. 11 15 Voordracht J. van Oo^en. 11.35 Gram.pl. 12.00 De Stafmuziek der Kon. Marine olv. L .H. F Leiscikow 2.00< Zang door H. Bronsgeest (bariton), a d. vleu-f gel E. Veen. ï.-d. pauze; gram.pl. 3.00 Pianore-( cital D Ruyneman en gram pi. 4.00 Zender-j vérz. 4.Ö5 Kniples. 4 50 Gram.pl. 500 Voor da kinderen. 5.30 Gram.pl. 6.00 ..Orvitropia" olv, J. v. d. Horst 6-30 B, Blez (hobo) en R Schou- te (piano). 6.40 Orvitropia (vervolg). 7.00 Ka- mermuziek. Trio Wins-Wiggdaar-Amende 7.30 Dr. F. M Wibaut: Geordende productie. (II). 750 Gram.pl 7.57 Herh. SOS-ber. 8.00 Ds. W. J van Nieuwenhuyzero Gemeente en Gezin. 830 Pianorecital H de Bock. 9.00 Dr. J. C -AFetter; De vercering der moeder aarde, 9-30 Vervolg pianorecital. 10.00 Vrijz. Godsd. Persbur. Vaz Dias. 10.15 Cursus moderne wo- niog-.nrichüng door O v Tussenbroek. 11.00 Jazzmuziek (gr.pl.), 12.30—12.00 Gram.pl. DROITWICH 1500 M. - 10.35-10.50 Morgen wijding. 11.20 Orgelspel R New. 11.50 Troca-I dero Cinema orkest olv A. v. Dam. 12.50 BBC- j Dansorkest olv. HaJl. 1.35 Birminghamsch Philh. Strijkorkest olv. J. Hoek. 2/20 Schotschl 1 Studio Orkest 3.05 Gram.pl. 5.30 BBC-Nor-: i thern-orkest olv. Morrison. 4-35 E. Colombo cal zijn orkest 535 BBC-Dansorkest olv. H. Hall. 6.20 Berichten. 6.50 Muzik. causerie. 7.10 Le zing 7.30 Handel-conccrt 7.50 BBC-Theater- I orkest olv. Robinson. 8 35 Lezing. 8.50 G« Ij Scott-ood s Six Swingers eo Mantovani's Tipi- ca Orkest. 9.50 Berichten. 10.20 Lezing. 10.40 BBC-Orkést olv. A Bliss en E. Clarke, mmv.j Solomon (piano). 11.50—12.20 Harry Roy ra zijn Band. RADIO PARIS 1648 M - 7.20 en 8.20 Gram.pl. 12.50 Goldy-orkest. 8.20 ,.Les Bacchantes", spel van Euripides. 9.50 „Le procés d'Arnculette Desfranes", spel van Vercel. 10.50 Dansmu ziek. KALUNDBORG 1261 M. - 11 20—1.20 Concert olv H. Andersen 2.20—4 20 Concert uit rest ..Wlvex". 7.30 Moderne Fransche muziek. 7.50 Radiotooneel 9.40 Mandolineconcert en zang. 10.20—11.50 Dansmuziek. KEULEN 156 M. 5.20 Gramofoonpl. 6.35 Gram.pl, 11.20 Omroeporkest uit Leipzig, olv,; Weber, mmv. solisten. 12 35 Omr.kwjn'.ct mmv,! soiisten. 3.2Ó Weragkamérorkest olv. Hage- stedt. 5 05 Alt- en pianoconcert. 6 20 Gram.pl, 7.35 „Die tapferen Weiber von Oberscheden", rijkszending Hamburg 8.20 R. Schumann-con cert door het Omroeporkest eo -koor olv. Breuer. mmv solisten. 9.20 Berichten. Lezing. 10-20.11.20 Dansmuziek. BRUSSEL 322 en 484 M. - 322 M.; 12.20-2.20 L. Langlois en zijn orkest. 5 20 Dansmuziek, 6.20 Gram.pl. 6.50 Kamermuziek 735 Gram.pl. 8.20 Mandolinemuziek. 8.50 Hoorspel. 9.40 Koorcoocert oiv. J v Hoof. 10 30—11.20 Gra- mofoonmuziek. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest olv. Douliez. 130 dito. 1.50 Zang 2 00—2.20 Gram.pl 5.20 Kwartetconcert mmv, zangsoliste. 6.35 Gram.pl. 6.50 Pianorecital, 830 Symphonieconcert olv. J. Kumps, mmv, solisten 1030—11.20 Gram.pl, DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Zie Keulen. 9.20 en 10.05 Berichten. 10.20—- 11.50 Dansmuziek (gr.pl.). lebben gereden, en kort voordat hij den jongeO aakte, heeft hij een hond doodgereden. Het O.M. zag in dit snelle rijt ichte. Mr. Flic Uitspraak 2S Jan. de schuld zake van» )7 W. v. S. een gcld- 2 maanden hechtenis uit Utrecht, concludeer- het opleggen van een O.M. is gevraagd. Ervaringen van een Hollander in dienst der Sovjets (13' Ik heb reeds geschetst hoezeer mijn werk bemoeilijkt werd door de omstandigheid, dat men allerlei menschen ter visscherij stuurde, die in een heel ander vak thuis hoorden, maar er wa ren ook andere bezwaren. De visschers zelf konden ook niet overweg met staande net ten en hun onbekendheid met het materiaal was samen met de slechte toestand van dat materiaal een handicap voor de juis te uitoefening van de visscherij. Na mijn eerste inspectie tocht in het najaar van 1932 zette ik het winter werk te land op. Het wer den lange dagen: van 7 uur 's morgens tot 4 uur 's middags inspectie van de schepen, het beschrijven van de noodzakelijke ver beteringen, het maken van plannen en kantoorwerk, daarna van 5—9 uur cur sus in rekenkunde en wis kunde, techniek van de visscherij en zeevaart kunde. In samenwerking met Jensen maakte ik plan nen voor verbetering van de vloot. We waren daar al vrij ver mee gevorderd, toen mij door de slordigheid die op het kantoor heersch te 'n brief in handen kwam van Ccpkapriba aan de directeuren van alle proni- sels. Er kwam o. m. het volgende in voor: „Alle plannen, teekeningen en voorgestelde verbeteringen van de buitenlandsche specialisten moeten worden opgeteekend en/of worden gecopieerd en zorg vuldig worden bewaard, waarna deze lalt'er door onze specia listen worden uitgewerkt" De bedoeling was mij, na enkele ervaringen op zee, volkomen duidelijk: de buitenlandsche specialisten mochten geen succes hebben, de eer van de opbouw moest verder alleen zijn voor de Russen. Trouwens, ook in het afgedrukte uitknipsel van „De Bolsje wiek" blijkt reeds, dat men steeds ten minste een Rus vooraf noemt bij het vermelden van successen. Het spreekt vanzelf, dat kennisname van den brief van Ceb- kaspriba niet in staat was onze lust tot het maken van nieuwe plannen aan te wakkeren. Een andere ervaring was nog onprettiger. Nog steeds werkte ik met een tolk, maar probeerde toch mij zoo spoedig mogelijk het Russisch eigen te maken. In Februari ging mijn Konsomol-tolk weg; hij had een ander baantje ge kregen en ik kreeg weer een vrouwelijke hulp, die de hebbe lijkheid had nog al graag wodki te drinken. In een van haar dronken buien biechtte ze op alles wat Jen sen en ik samen bespraken en de plannen die wij maakten op het kantoor te moeten overbrieven. Ik was er niet van gediend en liet een brief schrijven door den tolk van Jensen, dat ik van de mijne geen hulp meer noo- dig had en mij zelf zou trachten te helpen. Onder de schippers kon ik mij al wat met het Russisch be helpen en de cursus was binnen een paar dagen afgeloopen. We gingen naar zee. Ik had nu een eigen boot en voer regelmatig heel dé vloot af. Na enkele dagen kwam ik terecht bij een paar schepen, die zeer gelukkig waren met de vangst: in drie dagen hadden zc bijna dc hoeveelheid visch binnen gehaald die „voor geschreven" was in het plan voor liet eerste kwartaal. Tot mijn groote verbazing hooide ik een paar dagen later, dat de schip per van een van deze schepen zonder vorm van proces aan den kant was gezet. Ik had het niet geweten, maar hoorde nu, dat de twee gelukkige schepen juist, een bemanning aan boord had den, die geen partijlid waren. De directie en de partij-secretaris beschouwden dit als een wandaad. Alleen communisten waren eersteklas visschers, be hoorden het althans te zijn, en daarom moest er direct worden ingegrepen. Een schipper-parlijlid. wiens schip den geheelen winter in het ijs had gezeten en feitelijk een groote reparatie moest ondergaan, werd in de plaats van het niet-partijlid ge steld. Van dit parlij-protectionisme heb ik later nog heel wat anclere staaltjes meegemaakt. Steeds weer zag men goede krachten plotseling uit hun werk verwijderen en bijna altijd waren dat de niet-partijleden. Het ging daarmee als in den oorlogstijd. In Engelsch sprekende landen behoefde men van iemand maar te zeggen, dat hij ;,pro Duitsch" was, of hij werd al aangehouden en moest maar direct het tegendeel bewijzen. In Rusland is iemands vonnis al voor 90 pet. geveld, wanneer hij als „Koelak" wordt aangebracht. Heeft, een niet-partij man een betrekkelijk goede positie verworven, dan hoort men al spoedig het gerucht opduiken, dat hij een „Koelak" is. De praatjes worden dan do wereld ingestuurd door lieden, die de eventueel vaceerende be trekking wel zouden willen hebben. Het eerste gevolg is, dat men „voor de partij" gebracht wordt. Men kan dan twee dingen dóen: zich als partijlid aansluiten en meehuilen met de wolven in het bosch of zelfstandig blijven. Die zelfstandigheid is dan echter maar van korten duur, want men heeft duidelijk bewezen „Koelak" te zijn en raakt z'n positie kwijt, die wordt ingenomen door een partijgenoot. Heeft men zich nog meer „verdacht" gemaakt, dan komt de GepeOe er aan te pas en als men de gevangenis al ontloopt kan meo in het gunstigste geval blijven werken voor 20 pet. van het vroegere tractemeut. Het spreekt vanzelf, dat dit er niet toe bijdroeg om betere toestanden te krijgen bij de Noord-Kaspiscbe visscherij. De onderdirecteur Brews, de man van de sigaiettenfabriek, was een ware partij-dictator. De directeur Fusenko had maar weinig te vertellen en Brews kon het zoo dol niet maken of bij kreeg gelijk. In den loop van mijn verblijf kwam ik al spoedig te weten, waar dat in zat: Brews was Krasny Partisan (men zou hier zeggen: lid van verdienste van de communistische partij). In de revolutiedagen had hij zich voor de partij bijzonder on derscheiden en daardoor den eeretitel gekregen, die hem ook verder vrijwaarde voor doeltreffende strafmaatregelen op zijn wanbeheer. Als directeur van de sigarettenfabriek, waarvan hij ook geen verstand had gehad, liep alles in het honderd en door zijn toedoen zijn in die periode veel menschen verhongerd, maar toen een commissie van onderzoek had uitgemaakt dat hij niet meer te handhaven was, ging hij als visscherij:directeur naar de Kaspische Zee, waar bij nu weer dictator speelde. Ik had na eenige argumenten geleerd, dat de eenige argu menten, die van buitenlandsche specialisten werden „begrepen" hierin bestonden, dat men met de vuist op tafel moest slaan. Nu, dat heb ik gedaan en Brews heeft last genoeg van me gehad] omdat het volk aan mijn zijde stond, wanneer ik op-verbeterin gen aandrong. Sleepbooten met visschersschepen vast in 't ijs Zij hadden warempel wel een beter lot verdiend dan door een Krasny Partisan te worden geterroriseerd, want het was hard werken op de Kaspische Zee. Misschien, dat menig visscher in Holland denkt, dat de ge varen van een Noordzee, waar het zoo geducht kan spoken, op de Kaspische Zee niet worden gevonden, maar dat is zeker niet het geval. Men heeft daar behalve het gevaar van stormen ook die van de vorst. mDi8 hee' plotseling en heel feI invallen; 12 gr. vorst heeft We hadden het den eersten winter nogplotseling viel de vorst m en doordat we in zoet water vischten zat alles, 12 mo- toren en 20 zeilschepen, in een oogenblik in het ijs. Ik was toen nauwelijks bij de vloot en had geen- winterkleeren, zoodat ik blij was op een reparatieschip te kunnen overgaan. Den geheelen dag hebben we getracht de schepen bij elkaar te krijgen en op een radiogram kwamen eindelijk verschillende groote sleep booten naar buiten, die ons in 3 dagen naar binnen brachten Veel schepen uit andere promsels konden echter niet meer binnenkomen en gingen verloren. Officieus hoorde ik, dat er meer dan 120 menschen waren omgekomen, maar rampen als deze worden officiéél angstvallig stil gehouden, zoodat men het rechte nimmer hoort {Wordt vervolgd.^

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8