DONDERDAG 17 JANUARI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 STADSNIEUWS Vereeniging voor Ghr. Onderwys De heer J. Schouten komt spreken Op 15 Februari a.s. zal in de Graanbeurs voor de Centrale van propaganda-clubs uit de omstreken van Leiden en voor de Stalen- centrale Leiden als spreker optreden de heer J. Schouten van Roterdam, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal met liet onderwerp: „Verantwoordelijke Staat kunde on Volksactie". Laat men dezen da tum thans reeds noteeren en geen andere afspraken voor dezen avond maken. Unitas Studiosorum Lugduno Batava Viering van het eerste lustrum Bovengenoemde Studenten-vereeniging viert van Maandag 4 tot en met Zaterdag 9 Fe bruari haar eerste lustrum. Er heeft zich een commissie gevormd om dit feit op feestelijke wijze te herdenken, bestaande uit de heeren mr. J. J. Kips, prae- ses, C. de Langen, al>actis, mr. W. Aalbers- berg, qaestor, G. J. Hoenderdaal, H. J. Ka ter en J. J. van Loon. Het voorloopige programma omvat: Cacteau. Na afloop souper-dansant in de sociëteit Rapenburg 6. Dinsdag 5 Februari: Herdenkingsplechtig heid in het groot-auditorium der Universi teit. Na afloop receptie in de sociëteit en diner. Woensdag 6 Februari: Reunistenlunch, concert van de Troubadours, gemeenschap pelijke maaltijd en optocht naar „Den Burcht". Donderdag 7 Februari: Tooncelvoorstel- ling van „Dedil" in den Leidschen Schouw burg. Opgevoerd wordt „Hellcgang" van J. Cocteau. Na afloop souper-dansent in de sociëteit Vrijdag 8 Februari: Intiem feest in de so ciëteit. Zalerdag 9 Februari: Slotbal in het „Room- huls" te Den Haag. Met betrekking tot het door „Dedil" op te Voeren stuk „Hellegang" (La machine in fernale) van Jean Cocteau in de vertaling van het Unitaslid, den heer J. J. van Loon, zij nog opgemerkt, dat de benoodigde décors en moderne costumes door eigen krachten werden ontworpen en vervaardigd. Criminologisch Instituut Voor het Criminologisch Instituut te Lei den werden gisteravond een tweetal voor drachten gehouden, nl. door Prof. Dr E. A. D. E. Carp over Alcoholpsychosen en crimi naliteit, en door Dr D. Wiersma over Chro nisch alcoholisme. Na de voordracht van Prof. Carp over bovengenoemd onderwerp sprak Dr Wiensma over chronisch alcoholisme. Spr. behandelde eerst de lichamelijke en geestelijke eigen aardigheden van den chronischcn alcoholist, waarbij hij voorat wees op de afstomping dei- persoonlijkheid. Deze betreft in de eerste plaats den moreelen, maar op den duur ook den verstandelijken kant der persoonlijkheid. De vraag naar het verband tusschen alcoho lisme en criminaliteit besprekende zeide spr.: misdadigheid is veelvuldig onder alcoholis ten. Ofschoon althans in Nederland het alco holgebruik. vermindert, is het chronische aJcoholisme toch nog zoo frequent, dat het van belang is, den aard van dat verband od te sporen. Daartoe is een zorgvuldige psy chologische beschrijving van de chronische alcoholisten noodig. Deze is gegeven dooi de directie van het sanatorium voor drank zuchtigen Hoog-Huilen, Dr Hazolhoff en den heer Horst, die uit hun onderzoek heb ben -kunnen vaststellen, dat de alcohilisten in een groot aantal eigenschappen van den gemiddelden mensch afwijken: zij staan ver standelijk, moreel en in maatschappelijke deugdelijkheid op veel lager peil. Het is de vraag of dit een gevolg is van het alcohol gebruik, dan wel of wellicht bepaalde, van huis uit minderwaardige persoonlijkheden gemakkelijker tot drankmisbruik komen, zoo dat daaraan het verschil moet worden toege schreven. Dit vraagstuk is uit de gegevens van Hazelhoff en Horst niet op te lossen; spr. zal in de volgende voordracht een spe ciaal daaraan gewijd onderzoek behandelen, waarna teven de beteekenis van het alco holisme voor de criminaliteit nader aan de orde zal komen. 0-2 0—2 1—1 2—0 Dammen TWEEDE KLASSE COMPETITIE N.D.B. Gisteravond hadden alhier twee ontmoe tingen plaats voor de tweede klasse com petitie Ned. Danxbond, district den Haag, resp. tusschen 't Zuiden I en Naaldwijk I en tusschen R.D.G. II en O.D.B. I. De resultaten waren: 't Zuiden I Naaldwijk I „Zuiderling"—E. L. v. Leuteren 2—0 A. v. BreukelenF. Steenks A. de Vos—D. Koppenol HastingJac. van Geest J. v. d. Oord—J. Huisman J. EijkelcnboomO. v. d. Pol N. v. Pijlen—J. Boon J. G. IlilgersomA. Solleveld 2—0 !A. LangeveldC v. Dijk 0 2 L. Meershoek—E. v. d. Wel 02 Naaldwijk I wint voorloopig met 7—11 't Zuiden had twee invallers, terwijl Naaldwijk volledig was R. D. G. II O. D. B. I 'A. EeninkR. de Geus J. Grundmann-Jac. Bulier M. G. HuegenG. F. Hille M. J. C. Ie ClercqG F. A Bosboom P. v. d. Berg—P. Bijl K. C. Veerman—G. J. Eygendaal F. JansonW. H. dc Klerk A. Renooy—G. de Jong G. J. A. de Jager—J. Pater S. de Gast—J. C. Heeneman Voorloopige uitslag 5—7 R.D.G. II had een invaller, terwijl O.D.B I volledig was. Do einduitslag van de ontmoeting Ü.C.I. I—D.O.S. II luidt als volgt: D. C. L. I D. O. S. II Voorloopige uitslag G—10 S. v d. ReekD, v. Steenheek 02 G v. Zwieten Jr.D. Gerlofsnia 22 Totaal S-12 De Vereen, voor Chr. Onderwijs. heeft vanaf heden weer opengesteld de inschrij ving van leetiingen voor het le leerjaar, dat op 1 Maart a.s. begint voor een vijftal van haar scholen. Uitvoerige bijzonderheden vindt men in een advertentie Iti ons blad van gisteren. Zestig-jarig bestaan Wijkgebouw Levendaal Dank- en bedestond Ter gelegenheid van het zestig-jarig be staan van het Wijkgebouw Levendaal in Wijk IX der Ned. Herv. Gemeente, werd gisteravond een plechtigen dank- en bede stond gehouden. Velen hadden zich in het vriendelijke Wijkgebouw met het wijkbestuur verzameld om dit verheugende feit te herdenken. De Wijkpredikant, Ds. M. J. Punselie die zoo'n groot gedeelte van zijn ambtsperiode in het jubileerende Wijkgebouw heeft door gebracht. las bij opening Psalm 73 waarna hii voorging in gebed. Spr. heette bij den aanvang allen hartelijk welkom om er dan op te wijzen, dat de ge schiedenis van het Wijkgebouw een geschie denis is van strijd maar tevens een geschie denis van veel toewijding, liefde en steun van menschen gepaaid gaande aan grooten zegen van boven. Spr. schetste dan in 't kort de geschiede nis van de Wijkvereeniging, daarbij aller eerst zijn gehoor bepalende bij het werk van Ds. De Wolf, voor zestig jaar predikant in Wijk IX. Op initiatief van Ds. De Wolf. die inzag, dat gaandeweg de Kerk de greep op de menigte kwijt raakte, kwam men op 25 Augustus 1873 in vergadering bijeen de stichting van een Wijkvereeniging aan de orde kwam. Werd reeds 30 Augustus d.o.v. besloten tot aankoop van een fnbrisks- gebouwtje aan het Levendaal, 13 Januari 1875 was de groote dag, en kon het Wijkge bouw plechtig in gebruik worden genomen In den loop der jaren is het gebouw enkele malen vergroot, totdat in 1929 de laatste uitbreiding, de stichting van ecu kliniek, tot stand kwam. Heeft Ds. De Wolf in het begin tegen veel wantrouwen moeten vechten en verweet men hem o.a. dat de stichting van het Wijk gebouw anti-kerkelijk zou werken, nu, op den zestigsten verjaardag kunnen wij zeg gen, dat de gemeente in ons werk vertrou wen heeft weten te stellen. Velen, die met hart en ziel gewerkt hebben voor en in de Wijkvereeniging, zijn ons ontvallen maar tot blijdschap stemt het. dat mej. Den Older en de heer Van Borse- len, die reeds van den beginne af bij de eeniging betrokken zijn geweest, nog in le ven zijn en deze avond in het midden mogen zijn. Zien wij op het nu afgesloten tijdperk terug, dan mogen wij zeggen: Rehoboth. P* Heere heeft ons ruimte gemaakt. Gods werk is hier door nienschcnarbeid volbracht Gaan de ouderen onder ons moedig voort ook de jongeren zullen gereed staan het vaandel van hen over te nemen en te voeren tot eeuwige overwinning. Het komt er hierbij tevens op aan. dat wij onze beker aan de stroomende beker Gods houden opdat zij overvloeiende is en wij anderen de rijkdom des evangelies kunnen doorgeven. Dankbaar zullen wij terug zien en moedig omhoog streven. Had Ds. Punselie reeds in 't kort de aan dacht gevestigd op het Wijk-maandblad. dat juist zijn 20sten jaargang is ingegaan, meer uitvoerig deed dit de heer Hakkaart, gods dienstonderwijzer. die ook nog een woord ter aanbeveling sprak. Dat het Wijkgebouw in een zeer groote be hoefte voorziet, bleek duidelijk uit de toe spraak van den heer Hakkaart, die hierin een uiteenzetting gaf van den arbeid, die door de onderscheidene vereenigingen in het gebouw wordt verricht Zijn de lokalen Zondags den geheelen dag in gebruik, ook iederen werkdag wordt in het gebouw ver gaderd Met een enkel woord heeft de heer Hak kaart nog gewezen op de stuwende kracht, lie van den voorzitter, Ds. Punselie steeds -jigaat Spr. eindigde met er op te wijzen, dat God, 7oor al het werk in het Wijkgebouw ver- richt, de dank en de eer toekomt. Nadat Psalm 72 11 gezongen was, heeft Ds. Punselie tenslotte nog gewezen op al het mooie werk, dat do Wijkverpleging doet om te eindigen met een krachtige opwek king, meer dan tot nog toe het wijkwerk te steunen. Ned. Chr. Reisvereeniging Ledenvergadering Gisteravond heeft de afd. Leiden der Ned. Chr. Reisvereeniging een ledenvergadering gehouden in de zaal van „Oud-Hortuszicht Deze vergadering, waarvoor vele leden wa ren opgekomen, was belegd ter bespreking van de beschrijvingsbrief voor de algemeena vergadering, welke op 26 Jan. a.s. te Dor drecht zal worden gehouden. Om kwart over acht werd de bijeenkomst geopend met het zingen van Ps. 138 1 en gebed, waarna de voorzitter der afd.. de heer Joh. Vooys, eenige hartelijke welkomst woorden tot de aanwezigen richtte. Hierna werden de notulen der vorige ver gadering voorgelezen cn de afgevaardigden voor de algemeene vergadering bij acclama tie benoemd. Aan de orde was uu de behandeling der reeds genoemde beschrijvingsbrief. De be spreking der verschillende punten leidde menigmaal tot een levendige discussie. Na de rondvraag wachtte een aangename verrassing. Bij monde van den heer M. Pont. werd het bestuur een film-projectie apparaat aangeboden, als zichtbaar resultaat van het, bij gelegenheid van het tien-jarig bestaan der afdeeling gestichte Jubileum fonds. Voorwaar een schitterende bekroning op het werk, dat velen zich getroost hadden om dit fonds te doen groeien. De voorzitter was ongetwijfeld aller tolk. toen hij de com missie dank bracht voor dit prachtige car deau, de leden in uitzicht stellende dit toe stel spoedig in werking te zien. Na de pauze werd door eenige leden een zangstukje, ten beste gegeven, dat zeer in den smaak viel. Deze buitengewoon geanimeerde vergade ring werd op de gebruikelijke wijze geslo ten. TRAMONTSPORING Op de hoek Breestraat—Korevaarstraat 19 hedenmorgen te omstreeks twaalf uur een wagen van oen tramtrein van de N.Z.H.T.M. door onbekende oorzaak uit de rails gcloo- pen. Het verkeer had hieriloogeruimen tijd ernstige vertraging. UNIVERSITEIT VAN LEIDEN Geslaagd Cand. cx. Geneeskunde, de heer P. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN AANVULLING RAADSAGENDA Aan de agenda van de Raadsvergadering, die a.s. Vrijdagavond 8 uur wordt gehouden, is nog toegevoegd: een voorstel van B. en \V. om hooger crediet toe te staan voor boord- voorziening van de Ziende; en een voorstel van B. en W. cm den heer A. van Hoorn te benoemen tot agent der arbeidsbemidde ling. CHR. REISVEREENIGING fa het Nut heeft do afd. Alpheai a. d. Rijn Ned Chr. Reisvereen. oen geslaagde Filmavond gehouden. De avond werd ge opend door den heer C». v. Staalduinen en gesloten door den heer Westerhoud, lid van het Hoofdbestuur. De heer Risseeuw gal' een toelichting op de keurige film van Noorwegen en Schotland. boskoop CHR. GEREF. J.-V. „TIMOTHEUS". Dinsdagavond trad in de Chr. Geref. kerk voor deze vereeniging op Ds. P. de Smit, van Utrecht, voorheen te Boskoop, met het onder werp: „Petrus in de gevangenis en Herodes op den troon Een drietal punten ontwik kelde spr. daarbij vooral in het licht stel lende de rijkdom van Gods volk ei armoede der wereld. De spreker vond aandachtig gehoor. Het kerkgebouw goed bezet. KOUDEKERK OUDERAVOND Vrijdagavond 7 uur zal in de Chr. School Hazerswouöe Rijndijk de jaarlijksche Ouderavond gehouden worden. Als spre kers zullen optreden de heeren J. C. Ketel en P. Boer. De eerste behandelt het onderwerp: Jozefs veelvervige rok. En de tweede: Onderscheid maken in de opvoeding. Voorts zal er o. weer een uitgebreide tentoonstelling zijn van het taal-, reken- en teekenwerk der leerlingen en de handwerken der meisjes, welke altijd veel belangstelling trekken. USSE REDE DR. LOVINK „Hoe koersen wij" In de nieuwe Herv. Kkiuterschool we Woensdagavond een openbare vergadering gehouden, waarin als spreker optrad Dr. Lovink; Lid der Tweede Kamer. Spreker had als onderwerp: „Hoe koersen vrij." Dit verkiezingsjaar staat in een bijzonder teeken, lettende op de moeilijke tijden die wij beleven. De mogelijkheid is niet uit gesloten dat wij voor verrassingen komen te staan. Er is aan alle kanten ruimschoots gele genheid voor critiek, indien men hierin zijn kracht zoekt Gezegd dient te worden dat er tegenwoordig inderdaad gezag is dat ook gehandhaafd wordt. Het is tegen woordig mogelijk, dat zij die zich te buiten gaan in de Kamer, verwijderd kunnen worden, Spreker gaf een kort overzicht van den arbeid der Tweede Kamer en haar werkwijze. In de laatste zitting van het vorig zittingsjaar der Tweede Kamer heeft de Voorzitter gezegd, dat er door de Twee de Kamer hard is gewerkt. De N.S.B. kan op de Tweede Kamer smalen en deze be lachelijk maken, maar spr. wil dit maar laten voor wat het is. Hetgeen in de Kamer Dehandeld moet worden, wordt steeds op nauwkeurige wijze gedaan en er worden voor vele wetsontwerpen en andere aangelegen heden commissies van onderzoek in het leven geroepen en deskundigen hierin be noemd. Dit alles geeft vrijheid orn te zeg gen dat de zaken serieus onder de oogen orden gezien en afgewerkt Spreker gaf nu een korte uiteenzetting der Oir. Historische beginselen volgens haar program. Het gezag der Overheid dient te worden uitgevoerd naar de beginselen van gezag, zooals deze in de H. Schrift zijn vastgelegd Onze Overheid is geroepen de christelijke grondslagen te handhaven en te regeeren Protestantsch Christclijken zin. Het is de C H. Partij niet te doen om de re- geeringsmacht in handen te krijgen, maar om de Christelijke idee ingang te doen vin den en daarom kan hot gewenscht zijn aan de regeering mede te werken. In het kort handelde spreker over de financiën. Met feiten toonde spreker aan, dat nooit gezegd kan worden, dat met geld gesmeten is. Men is steeds zuinig, ja soms zelfs wel eens wat benepen geweest Een overzicht werd tevens gegeven van de financieele toestanden in andere landen. Daarbij heeft een klein land als het onze met grooter moeilijkheden te kampen dan andere landen, omdat wij voor een groot gedeelte op het buitenland aangewezen zijn en dientengevolge ook afhankelijk van de beslissingen die men in het buitenland neemt ten opzichte van invoer. Wij staan er in ons land nog zeer moei lijk voor, hoewel men meent te mogen constateerèn, dat we. hot diepteunt der depressie hebben bereikt De betalingen door het buitenland, met name Duitschlarid baren veel zorg. Wij zullen hopen, dat Duitschland spoedig en steeds meer moge herstellen. Ook de handel op Engeland en Frankrijk geven veel moeilijkheden en we zien in vele ozichten, dat het onmogelijk is om handel te drijven met deze landen. Gelukkig komt men weer zoo langzamer hand tot het verlaten der autarkie. Men ziet in, dat men niet in alles op zichzelf kan blijven staan, maar tot internationale handel overgegaan moet worden. Wat de werkloozensteun betreft mogen wij zeggen, dat er veel voor de werkloozen gedaan wordt en maken wij in verhouding met andere landen een goed figuur. Spr besloot zijn rede met een opwekking tot handhaving der beginselen. Na de pauze werd teen gedachtenwisse- ling gehouden. De Voorz. dankte den spre ker voor zijn betoog. MUZIEKUITVOERING „V.O.O.A." Op Dinsdag- en Woensdagavond gaf de muziekvereeniging .V.O.O.A." in de Lisser- hroek haar jaarlijksche uitvoering. De sfeer was zeer gezellig. Rijk cn arm was hier bijeen om te genieten van het concert. Het concert mag in alle opzichten geslaagd heeten, hoewel dc zaal zich niet bijzonder best leent voor een muziekconcert. Het was precies zeven uur toen de eero- oorzitter, de heer R. Kelderhuis opende. In zijn openingswoord releveerde spr. in het kort hetgeen in het afgeloopen jaar is verricht De concoursen, waaraan werd deel genomen, hebben dc kas middelen nogal sterk aangetast; daarom zal een dubbeltjes actie worden begonnen, waardoor ieder ge makkelijk donateur kan worden. Na de af gevaardigden van Abbenes en Lisse ver- el kom d te hebben, werd een aanvang ge maakt met de afwerking van het pro gramma. Onder dc eminente leiding van den diri gent, den heer A. van Leeuwen, werden verschillende nummers ten gehoore ge bracht, waarvoor een woord van lof wel verdiend is Deze jarige vereeniging kan bogen op goede krachten, welke voor de toekomst veel beloven. Na dc pauze werd een vlot gespeeld blij spel opgevoerd, hetgeen de lachspieren danig vermocht op te wekken. „V.O.O.A." mag met dit alles terug zien op een zeer goed geslaagde feestavond. NIEUWE POSTDIRECTEUR. In de vacature J. H. Halm is tot direc teur van het Postkantoor alhier benoemd dc heer F. Bosschaart, commies bij de P.T.T.-dienst te Rotterdam, zulks met in gang van 1 Maart a.s. RIJNSBI' 60-jariy bestaan Geref. J. V. Ter gelegenheid van haar 60-jarig jubi leum hebben da 3 Gereformeerde jonge- lingsvereen. een jaarfeest gehouden in sa menwerking met de Jongedochtersvercen.: „Dient elkander door de liefde". Ds. Broekstra, die de avond leidde open de op de gewone wijze te ruim zeven uur de vergadering, waarop Gerrit Timmer» een gecombineerd jaarverslag uitbracht. Devon eenigingen tellen momenteel 115 leden. Hier op werd door verschillende meisjes op aardige en origineele wijze verslag uitge-1 bracht over het vereenigingsjaar 1934. Veel hebben deze meisjes weer gedaan voor hun behoeftige medemenschen, getrouw uan hun naam: Door liefde dienen. Tegen de vijf honderd kle'edingstukken werden uitge deeld. We zullen het programma niet op de voet volgen; het was te uitgebreid. Wi de twee uitstekende inleidingen als zijnde het meer degelijke gedeelte het eerst: „Ezau en Jakob", Van D. v. Delft en „Gerechtig heid in het sociale leven" door T. de Roover. We noemen de tableaux, alle zeer goed samengesteld en uitgevoerd. De heer Tim mers past hiervoor een woord van lof. Hij toch is degene die telken jare deze weer in elkaar weet to zetten. Zeer in do smaak vielen ook de voordrachten- „Zijn eerste pa tiënt" van Salomons en „De Jurk" van vr. v. d. Meer. Natuurlijk ontbraken ook de af gevaardigden niet. Allereerst voerde het woord een afgevaardigde van het afdeelings- bestuur van Zuid-Holland, de heer Karsen, die het parool gaf niet blijven staan maar nu weer flinik aanpakken. Hetzelfde in andere bewoordingen werd gezegd door den heer Bouman als afge vaardigde van den Kerkeraad. Verder wer den nog de gelukweoschen overgebracht van den Ring, van de Meisjesvereen. O. S. P. alhier, van de Herv. en de Geref. J. V. te dezer plaatse. Namens de Geref. Mannenvereen. spraJk br. A. Noot en als afgev. van de kiesvereen. br. J. .Heemskerk. Sympathiek was ook het woord van den oud-voorzitter J. Zandber gen, die nog wat uit de oude doos wist te vertellen. Het slotwoord werd gesproken door den voorz. van Pro Rege. Vermelden we tenslotte nog bet opmerke lijibe feit, dat neg eetu der- oprichters der vereen in leven is, die hoewel wegens zijn lichamelijke gesteldheid niet aanwezig kun nende zijn toch van zijn belangstelling blijk had gegeven door een hartelijk schrij' Genoemde broeder de heer C. .Schoneveld is thans cere-voorz. der 3 vereenigingen. De gehouden collecte bracht op f 3555, waar van f 12 ten goede komt aan bet Jeugdwerk in Indië. SASSENHEIM GEMEENTERAAD Gistermiddag vergaderde de Gemeenteraad. De voorzitter hield allereerst de gebruike lijke Nieuwjaarsrede Hij wenschte alle inwoners een gelukkig Nieuwjaar. Wij leven in een bewogen tijd en de sombere wolken zijn nog van de lucht, doch het pessimisme moet mensch niet altijd drukken. Optimisme geeft levenskracht. In de eerste dagen vao het jaar wordt ons getoond, dat achter de wolken de zon schijnt en er reden is cot op timisme. Hij wijst op Amerika, dat zijn grenzen weei openen voor het product bij uitnemendheid Sassenheim, namelijk narcissen. Hiermede is voldaan aan een hartewensch die in ons allen leefde. Hij vertrouwt dat dit moge leiden tot her nieuwde energie en dat 1935 moge worden een gezegend jaar. De heer Speelman dankt namens de raad voor de beste wenschen door de voorzitter geuit en wenscht wederkecrig den voorzitter alles goed: C°Ook wij juichen het toe. dat er gister gevlagd is. Het is voor ons een overwinning, dat isolement moet opgeven. Amerika heeft l drankverbod prijsgegeven en nu komen de bollen vrij. Dit bericht geeft steun voor de toekomst De notulen der voorlaatste vergadering werden goedgekeurd, die van de laatste vergadering nog niet gereed. Benoem'ng leden en plaatsvervangende leden stembureaux. Deze worden door B. en W. aan gewezen. Presentiegeld leden stembureaux. Dit wordt bepaald op f 4.—: de leden moeten voor hun eigen consumptie zorgen. Wegenbelasting. Ged. Staten willen de heffing bepaald zien op 5 pet. voor gebouwd en 2K pet- op ongebouwd. De Financieele Commissie, van meening dat de uitersce grens vaD draagkracht is bereikt stelt voor 3 pet. en V/z pet. De voorzitter zegt. dat de begrooting niet slui tend te maken is. zonder extra subsidie van he Rijk. We kunnen dit punt ook aanhouden tot de begrooting. Besloten wordt tot aanhouden. Hec uitstel zal evenwel geen afstel worden- Wijziging Schoolgeld. Na een korte discussie wordt de verhooglfiy goedgekeurd. Men verwacht een bate (op papier) van f 200.—, voor bet L.O. en f 300 voor het Mulo. Hondenbelasting. Deze wordt gebracht van f 5 op f 7.50. De heer Speelman stemde tegen: hij verwacht dat de opbrengst minder zal worden, daar vele dieren afgeschaft zullen worden. Vaststelling pensioen grondslagen Burgemeester, Secretaris en Ontvanger. Over dit punt wordt gesproken over kindertoe slag die in tegenstelling met de overige ambtenaren 3 pet. bedraagt en tot 18 jaar geldt. Weth. Warnaar gelooft dat bet juist gezien is, dat voor den ambtenaar in den tijd, dat de kinderen het meeste kosten, de toeslag goed is. De heer van Zonneveld kan zich niet met het voorgestelde bedrag voor den Burgemees ter vereenigen. Hij stelt voor de zaak uit te stellen om overleg te plegen met de autoriteiten. Hij is tot dit voorstel gekomen door de volgende motleven. dat de begrooting niet sluitend is en wij met tekorten zitten, die niet zij" te dekken: dat de tegenwoordige heffingen voor een groot deel der bevolking niet is op te brengen; dat het aantal werkloozen grooter is dan ooit te voren: dat-bovendien de Burgemeester zich niet geheel geven kan voor de gemeente, omdat andere arbeid hem vraagt, waarvoor hij niet onbelangrijke in komsten geniet. Hij zal dus tegen het voorstel Radio Nieuws. DONDERDAG 17 JANUARI Programma 3: 812.20 Een der Duitsche ders: 12.2014.25 Luxemburg: pl.m 14.2615.20 Kalundborg; 15.20—16 20 Londen Reg: 10.20— 17.20 Beromunster; 17.20—18.15 Brussel VI 18.45—21.20 Praag; 21.20—22.50 Parüs Radio; 22.60—afloop: Weenen Programma 4- 8.058.50 Parijs Radio: 10.35 —11.05 Droitwich; 11.05—11.25 Londen Iteg 11.25—18.20 Droitwich; 18-2019.30 Stuttgart 19.3020 Sportpraatje door den heer J. G. A Janssen (journalist) o.a. vraaggesprek mei mevrouw M. Dieben Konings. presidente v c Damesgymnastiekever. „BrunblldC". over: ,21 jaren damesg mnastlek in de Sleutelstad"; 20 22.20 Londen Reg; 22.20afl.: Droitwich VRIJDAG 18 JANUARI Programma 3; 812.3 Eon der Douische z ders; 12.20—14.20 Brussel VI; 14.20—14.50 Lon den Reg; 14.5015.20 Kalundborg; 16.2016.05 Keulen; 16.05—17.20 Beromunster; 17.20—17.5 Brussel Fr; 17.50—19.20 Leipzig; 19.20—20.2i Beromunster; 20.20—21:20 Brussel Fr; 21.20- 21.35 Luxemburg; 21.3522.35 Brussel Fr; 22.55 —afloop: Weenen Programma 4; 8.05—8 50 Parijs Radio; 10.35— 11.05 Droitwich; 11.05—11.20 Londen Reg; 11.20 —18.20 Droitwich; 18.2019.10 eulen; 19.10—20 Londen Reg; 2023 Locale uitzending (20 uur) gramofoonmuzlek (21 uur) Dubb. Mann.kw Sempro Avantl, o.l v den heer J. v d Booek (22 uur) The Melody Boys. o.l.v den heer J. Wijngaard. In de pauzen ramofoonmuzlck; afloop: Londen Reg De voorzitter sa! op het betoog van den heer Zonneveld niet ingaan. De uitdrukking, dat hi zich niet geheel voor de gemeente geven kan, aanvaardt hij niet. De tijd die achter ons is, bewijst wel het tegendeel. Weth. Bader onderschrijfc het gezegde den heer van Zonneveld in het geheel niet. Hij is er van overtuigd, dat dc voorzitter wel degelijk zich geheel geeft. In zijn functie als pres.-cor saris van het Electriciteitsbcdrijf is hij ook de gemeente werkzaam. Nog enkele heeren voeren hierover het woord. Allen waardeeren het werk viae den Burgemeester. De heer van Zonneveld licht toe, dat zijn opmerking alleen bedoelde te zeggen, dat hec bur gemeestersambt niet de volle persoon vraagt (hij denkt aan Kamerlidmaatschap, enz.). Weth. Warnaar gelooft niet dat het de Burgemeester aan werkkracht ontbreekt om andere functies te vervullen. Het gaat niet o persoon, doch om de bezoldiging van den burge- meestef. Het heeft me verwonderd, dat zonder eenige toelichting, ons besluit van vorig jaar, waarbij het salaris op f 4180 als overgangsmaatregel bedoeld, bepaald werd, niets gehoord is en nu wordt cms voorgeschreven f 4450. Hij stelt voor Ged. Staten te vragen of dit bedrag als vaststaand bedoeld is De raad heeft het recht ieder jaar de salarissen te herzien. Met de stem van den heer Vao Zonneveld tegen, worden de grondslagen vastgesteld als volgt; burgemeester f 4450, secretaris f 3700 en ontvangei f 1750. Bezoldiging werkzaamheden Burgerlijke Stand. De bezoldiging is thans f 100. Thans wordt voorgesteld f 60 te verdeelen tusschen den secreta ris en le ambtenaar ter secretaris, voor elk vol trokken huwelijk wordt f 1 uitgekeerd. Het voorstel wordt aangenomen. Verdeeling en tijd werkzaamheden van de Burg. Stand. Er wordt bezwaar gemaakt, dat de werkzaam heden van de Burg. Stand thans te veel door volontairs wordt verricht, dit heeft reeds aan leiding tot fouten gegeven. De voorz. zegt toe. dat met de wenschen reke- ning zal worden gehouden. Het bureaü van den Burg. Stand zal geopend zijn van 9—13 uur. Intrekking verordening Personeele belastiog. De raad heeft destijds twee verordeningen aan genomen. waarbij de biljarts minder belast werden en één waarbij de café's gelijk gesteld werden me winkels Ged. Staten wenschen dat een vao d verorderingen wordt ingetrokken. Besloten wordt de verlaging voor de biljarts ii te trekken. Intrekking Raadsbesluit inzake premiebetaling Ziektewet. Besloten wordt dit besluit in te trekken en te bepalen dat het gemeentepersoneel voortaan de helft dier premie moet betalen. Ingekomen stukken en mededeelingen. De voorzitter deelt mede dat de crisisuitgaven in 1934 hebben bedragen f 93 227.337, verdeeld als volgt. Belcceung doktoren _f 187.50. Ziekenhuis- verpleging f 700. Armenzorg f 7185.63, Ondersteu ning werkloozen f 79.769.27. Kosten Crisis-Comité B f 453.60. Susidie werkloozettkassen f 9500. Werkverschaffing f 2431.37. Voor 1935 is geraamd f 99.250. De voorz. deelt mede dat we van de Sierteelt- Centrale geen boomen krijgen. Wc moeten door gaan met de zieke boomen te verwijderen. De Teylingerlaan vraagt aanplanting; er m 48 boomen gerooid worden. We kunnen alsnog Hndeboomen krijgen, er zijn 150 stuks noodig a f 1.per stuk. Wi! de raad dit bedrag toestaan Weth. Warnaar wil de zaak maar laten rusten, zoodat ze in den Haag kunnen zien, dat Sassenheim een gemeente is, die voor gratis boomen in aanmerking komt. De voorzitter bepleit aanplacting, doch de raad besluit de zaak maar af te wachten. De voorzitter deelt nu mede, dat hec onderhoud met de ingenieurs inzake de nieuwe Rijksweg heeft plaats gehad; hij geeft een uitvoerig verslag van dc gehouden besprekingen. Over deze zaak wordt breedvoerig gesproken. De heer van Breda toont zich tegenstander van het Rijksplan en zegt dat de haven door vaste brug wordf geïsoleerd. De heer Speelman wil uitstellen, opdat de zaak uitvoerig besproken kan worden De ge meente heefc er recht op, dat deze zaak goed onder het oog wordt gezien. Weth. Warnaar is ook voor uitstel. Hij wijst er op dat het vaarwater moeilijk te verbeteren is. en dat over 175 M.3 grint driemaal gevaren Bij de rondvraag vroeg de heer Speelman of de datum voor de gemeenteraadsverk;ezlng reeds bepaald is en wanneer de begrootuig behandeld zal worden. De voorz zal de verkiezingsdatum spoedig vast stellen en inzake de begrooting wordt de behan deling bepaald op 30 Januari te 9 uur Hierna wordt de begrooting 1935 aangeboden Deze bedraagt In gewone dienst der ontvangsten en uitgaven f 328.797.92 met een post voor on voorzien* uitgaven van f 5000. De Kapitaaldienst geeft een ontvangst f 43.045.57 en een uitgaaf van f 35.28034. Nadat nog over de paardestal van het w wagenkamp, waarvan de deur een paar dagen ge sloten was en de cursussen voor werkloozen die door te late subsidie-aanvraag niet gehouden kunnen worden, beproken waren werd dc verga dering gesloten. ERNSTIGE AANRIJDING In de Hoofdstraat nabij het Postkantoor werd omstreeks 12 uur 's nachts een jong- mensch uit Noord wijk aangereden door een auto. Ernstig gewond werd hij bij Dr. Hue- ker binnengebracht en na verhonden te zijn, naar het ziekenhuis vervoerd. De politie maakte proces-verbaal op. DE IJSBAAN VAN DE BAAN? Naar wij vernemen hebben B. en W. van Warmond liet verzoek van de Sassen hei m- sch IJsclub om vergunning tol het inlich ten van een ijsbaan in de „Kooy" afgewe zen. Zulks in verband met het schenden an het Kooirecht, ROTTERDAM De overtreding van de Tarwewet Naar aanleiding van het bericht omtrent de overtreding van de Tarwewet door een der directeuren van de N.V. Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerij, tengevolge waarvan het Rijk voor een bedrag van ruim een ton zou zijn opgelicht, hebben wij gis termorgen nog een onderhoud gehad met den heer G. van Dusseldorp, mede-directeur van het bedrijf. Deze noemde de berichten omtrent de malversaties op zijn minst genomen sterk overdreven. Aan de fabriek zijn sinds Aug. 1933 ongeveer 70.000 balen van 50 kg. bloem vermalen, waarvan de f 1 monopoliewinst per 100 kg., die aan het Rijk hadden moeten worden gerestitueerd, niet is betaald, omdat daarvan geen mededeeling was gedaan aan het Riik. De mededeeling daarvan is verplichtend gesteld. Tengevolge van het verzuimen dezer opgave aan het Rijk is f 30.000 meer resti tutie van monopoliewinsten op buitenland- sche tarwe ontvangen dan waarop hot be drijf recht had. Van fraude ten eigen bate is echter geen sprake. Het gebeurde is meer een samenloop van ongelukkige omstandig heden. De directeur had de betrokken in stanties op de hoogte moeten stellen, doch de bevestigingen daarvan heeft hij niet ver zonden. Tarwebloem wordt in den regel geruimen tijd van te voren verkocht op een levering termijn, die vrij ver af ligt. Er kunnen ~ich ingewikkelde situaties hierbij voordoen ook in verband met. wijzigingen van de markt situatie tusschen het tijdstip van de inschrij ving van den verkoop cn dc aflevering der voorraden. Het bedrag waar het om gaat beloopt slechts f 30.000. Dit maakt slechts een klem deel uit van de betalingen die in verband met de uitvoering van de Tarwewet tus schen de Meelfabrieken der Ned. Bakkerij en de Regeering geschieden. GROOTE KRAAK AAN DE HEEMRAADSINGEL 5000.a f 6ooo.aan juweelen buitgemaakt Dinsdagavond hebben tijdens afwezig heid der bewoners inbrekers zioh toe gang verschaft tot pand 153 aan den Heemraadsingel, waar de fam. H. K. woont Alle kamers, Jaden en kasten werden doorzocht Met een buit van 5000 6000 aan juweelen zijn de ongenoode gasten vertrokken. Het zal ongeveer tegen het middernach telijk uur zijn geweest, toen voorbijgangers bemerkten, dat de buitendeur van de wo-j ning openstond. Bij nader onderzoek bleek het slot geforceerd te zijn, zoodat het ver-; moeden voor de hand lag, dat inbrekers 't huis waren binnengedrongen. Onmiddellijk werd de politie van 't bureau aan de Witte de Withstraat gewaarschuwd, die een uit gebreid onderzoek instelde. Het bleek a! spoedig, dat de heeren zich niet meer ]n dc woning bevonden en tijdig een goed heenkomen hadden gezocht Zoo wel op de benedenverdieping als op de eer ste etage, hebben de inbrekers een bezoek gebracht. Alles werd overhoop gehaald, doch aanvankelijk kon niet worden nage gaan hoeveel er vermist wordt, aangezien d* fam. K momenteel in Duitschland ver toeft en eerst morgen terugkeert. Gistermorgen is echter vast komen te staan dat de ongenoode gasten een groot aantal juweelen hebben meegenomen, die een waarde van minstens f5000 k f6000 beloo- pen. Door de politie zijn onmiddellijk alia maatregelen getroffen de dieven op te spo ren. Tot nu toe zonder resultaat. Vermoede lijk zijn ze met z'n tweeën geweest, aange zien buren in de omgeving een paar man nen op verdachte wijze hebben zien rond- scharr'elen. Inmiddels wordt het onderzoek met kracht voorgezet. Zoodra de bewoners thuis komen, zal precies worden nagegaan wat de inbrekers hebben buitgemaakt. DEN HAAG Auto grijpt wielrijder Slachtoffer met hersenschudding opgenomen Dinsdagavond had een ernstige aanrijding plaats in de Hunzestraat tusschen een per sonenauto, bestuurd door den 26-jarigen C. H. van de Paviljoensgracht cn een rijwiel,! waarop de 32-jarige J. den D., wonende op den Steigerweg, als bestuurder was gezeten. Deze laatste kreeg daarbij een hersenschud ding en een verwonding aan het hoofd, zoo dat de G.G.D. hem naar het ziekenhuis aan den Zuid wal moest vervoeren. De Commissaris van Politie der afd. Cj verzoekt personen, die van dit ongeval ge tuige waren, zich voor het geven van lichtingen ten spoedigste te willen vervoe gen aan het bureau zijner afdeel''ng, Alexan- dei plein 15a. NATIONALE ZANGWEDSTRIJD VAN CRESCENDO De mannenzangvereeniging Crescendo, dir. G. v. d. Water, zal 1 Oct. a.s. 50 jaar bestaan en bij die gelegenheid een groot nationaal con cours houder, in de concertzaal van het Kur- haus te Scheveningen. De Haagsche Bond van Zang-vereenigingen heeft zijn medewerking toegezegd en een groot aantal vereenigingen, waaronder de Po- litiemannenzangvereeniging Entre-Nous, die ter wille van Crescendo haar wedstrijdplan eranderde in een concertplan ter gelegenheid an haar 25-jarig bestaan. De Mij Zeebad en vele bekende personen uit !e muziekwereld, hebben eveneens steun toe gezegd. POSTVLUCHTEN AMSTERDAM—NED INDIE AMSTERDAM ROME ATHENE JAIRo BAGDAD BUSHIR DJASK KARACHI JOlrilTR AI.I.AHARAI» CALCUTTA AKYAB RANGOON —BANG KOK - SINGAPORE - It A I ÖANU- RIJSTVOGvL 9 Jan. van Batavia arr 17 Jan<; (1.15 nm.) te Amsterdam PELIKAAN 16 Jan van Batavia, arr 17 Jan. 4 Singapore te Bangkok

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6