Jlimure Cfiitschf (ümtrant DE SAAR BLIJFT DUITSCH Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken Ruim 90 procent stemt voor Duitschland, nog geen 9 procent voor den status quo. DE abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.I8 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 5375 DINSDAG 15 JANUARI 1935 15e Jaargang Sbberttntirprijjen: Van I tot 5 regelsf 1.17'/» Elke regel meer 0.22'lt ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels f 230 Elke regel meerf 045 Handelsadvertentiën per regel /O' Bij contract belangrijke korting /oor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 Heel Duitschland vlagt en viert feest. Hitier constateert, dat er nu geen Duitsch-Fransche kwestie is overgebleven. De bevolking van het Saarge- bied heeft, naar hedenmorgen de per radio, bekend gemaakte uitslag van de volksstemming van Zondag heeft aangetoond, in groote meer derheid voor wedertoevoeging van dat gebied bij Duitschland gestemd Voor Duitschland stemde ruim 90 pet., voor den voortduur van het Volkenbondsregiem nog geen 9 pet en voor toevoeging aan Frankrijk slechts 0.4 pet. Verdeeld over de acht stemdistricten geeft e uitslag het volgend beeld: De volksstemming in het Saargebied heeft, geheel overeenkomstig de ver wachtingen, die daarover gedurende geruimen tijd zijn uitgesproken, een verpletterende meerderheid opgeleverd voor den terugkeer van dat gebied naar het land waar het bij behoortDuitsch land. Er is reden om zich over dezen uit slag zeer te verheugen, omdat hiermee met volkomen ondubbelzinnigheid is aangetoond, dat de Saar weer bij Duitschland moet worden gevoegd en hiermee feitelijk over de laatste terri toriale kwestie uit den wereldoorlog althans aan Duitschlands Westgrens is beslist. Gelijk wij de vorige week in een artikel over het Saarplebisciet hebben uiteengezet, was het tijdens het Hitier- bewind in Duitschland eenigszins twij felachtig geworden of de bewoners van het Saargebied nog wel in groole meerderheid zóó vast in hun schoenen stonden wanneer het zou gaan om de vraag of zij weer bij hun vaderland gevoegd zouden willen worden. En men weet, dat hierbij dan niet alleen van het socialistisch-communistisch volksdeel sprake was, maar ook van het roomsch-katholieke deel, dat in twijfel was geraakt over de veiligheia van zijn religieuze idealen in het Derde Kijk. Op de Roomsche hooge geestelijk heid rustte daarom een groote verant woordelij kheidslast. Haar keus, die gebleken is te zijn uitgevallen vooi onmiddellijke terugkeer naar Duitsch land, toont voor de zooveelste maal, dat zij zich niet licht laat beïnvloeden door tijdelijke verschijnselen, doch haar besluiten neemt na rustige over weging en met breeden blik. De oude wijsheid, dat bloed kruipt waar het niet gaan kan, is daarbij door haai vermoedelijk als een doorslaanden factor beschouwd. Hoezeer zou haar gezag zijn aangetast wanneer „het volk" in meerderheid, uit nationale overweging tegen haar advies zou zijn ingegaan, indien het eens in omg& keerden zin zou zijn gegeven. Welke onoverzienbare gevolgen zou dat ook op de positie der roomsche kerk in het overige Duitschland hebben gehad. En bovendien: welk een risico zou een te gengesteld advies voor den vrede van Europa hebben meegebracht. Natuurlijk hebben er meer factoren San deze meegewerkt om tot een zóó overweldigende meerderheid voor te rugkeer naar Duitschland te leiden. Onder deze zal bij velen de vrees voor nationaal-socialistische wraak na het plebisciet een rol gespeeld hebben. Ook al is de stemming practisch vol komen geheim geweest, dank zij de maatregelen, die vanwege den Volken bond waren genomen en al is er dus Van een rechtstreeksche vrees-aanja ging van de eenen tegen de anderen geen sprake kunnen zijn één feit heeft men met den besten wil niet kunnen uitschakelen, nl. dit, dat er tot voor korten tijd volkomen vrijheid van propaganda voor de eene of de andere oplossing was en men dus in de mees te gevallen wel weet, welke opvatting tijn buren en kennissen aanhingen. De pressie, die vermoedelijk tal van men- schen lid van het Duitsche Front heeft gemaakt, heeft ongetwijfeld ook wel nagewerkt by de stemming zelf. Te meer omdat het Duitsche Front streng gecontroleerd heeft of zijn leden wel aan de stemming deelnamen en vele eenvoudigen in het stille stemhokje, toen ze alleen met zichzelf hadden te beslissen, onder den psychologischen druk van die controle hebben gestaan. Met dat al, de cijfers van den uit' slag zijn heel opmerkelijk. Een betrekkelijk klein gedeelte der stemgerechtigden, 11.000 van de É32.300, is thuis gebleven. Van degenen, die dit thuisblijven niet hebben geriskeerd, hebben 3.256 hun biljet oningevuld gelaten. Het percentage ongeldige stemmen is zeer gering gebleven, n.l. slechts 501. Overeenkomstig de algemeene ver wachting, hebben slechts zeer weini gen voor Frankrijk gestemd, n.l. 2.083- En wanneer we dan tot de beide hoofdgroepen komen, zien wij, dat te genover de 476.089 stemmen, die voor terugkeer tot Duitschland zijn uitge bracht, slechts 46.613 staan van dege nen, die zich uitspraken voor de status quo. Inderdaad een meerderheid voor Duitschland die er mag zijn. Men kan deze cijfers op verschillen de manier beschouwen. Het is mogelijk, dat men er de con clusie aan vastknoopt: wélk een opval lende veroordeeling van de politiek van Versailles! Inderdaad, dat is zoo, doch tegenover die exclamatie kan gesteld worden, dat men werkelijk dezen uitslag niet noodig had om te bewijzen, dat het Vredesverdrag ook op dit punt een groote onjuisthéid en onrechtvaardig heid bevatte. Dat de Saar Duitsch was, stond vast en dat men dit te Versailles voor een tijd twijfelachtig heeft i is alleen een concessie geweest aan het Fransche imperialisme, dat in 1919 nog in zulke hooge tonen zong. Do stemmen voor den status quo uitge bracht, bewijzen temeer, dat de Saar landers in massa Duitschers wilden blijven, want stemmen voor den status quo beteekende immers, dat men een „gunstiger" oogenblik voor den terug keer wenschte. Men kan den uitslag ook bezien als een groot succes voor de Duitsche na tionaal-socialistische regeering en spe ciaal dus voor Hitier, en inderdaad is zij dat. Hoe men de zaak namelijk ook zou willen wenden of keeren de groote meerderheid der Saarlanders blijkt zich gaarne te scharen onder het hakenkruis. Daarvoor zijn ze dan ook Duitschers, die in den grond van de zaak de strenge discipline, die op het oogenblik in Daiitschland heerscht, krachtens hun Duitscher-zijn, ideaal vinden. Wij bezien den opmerkelijken uit slag van het Saarplebisciet inzonder heid met vreugde omdat zij den Vol kenbondsraad zonder eenig dubio den weg wijst om het laatste territoriale vraagteeken tusschen Duischland en Frankrijk weg te vegen. Adolf Hitler heeft hedenmorgen vroeg in een rede voor de radio ver klaard. dat er nu geen grensgeschillen meer met Frankrijk zijn en de weg tot verzoening en samenwerking thans dus volkomen vrij is. Bedriegen wjj ons niet, dan verkeert Frankrijk, onder de wijze leiding van Flandin en Laval, thans juist iq de stemming om deze verklaring nu niet met wantrouwen, maar met grooten ernst op te nemen en haar aan te wen den als een werktuig om Europa den vrede te hergeven, dien het voor het herstel van zijn welvaart zoozeer be hoeft. Status F quo rttk"3 Ouitsch- Saarbrücken Stadt 10.413 286 73.761 Saarbrücken Land 12.303 647 121.631 Saarlouis 7.541 768 85.230 Jttweiler 8.792 152 90.807 Merzig 1.180 66 23.362 SL Wendel 1.130 27 20.629 SL Inbert 2.987 126 33.867 Homburg 2.111 42 28.317 Het totaal aantal kiezers bedroeg 539500. Bij optelling van deze getallen komt men tot kleine verschillen mot de officieel bekend gemaakte totalen, doch die geven nergens den doorslag. Wat opvalt is, dat zoo uiterst weinige stem men voor Frankrijk zijn uitgebracht. Er zijn verscheidene stemlokalen waarin Frankrijk geen enkele stem mocht verwerven. Nog tal rijker zijn ze waar de stemmen voor Frank rijk nog geen tien haalde. Dit was echter wel te voorzien. Twijfelachtig was of er aaneengesloten streken voor de status quo zouden stemmen. Maar ook daarvan is geen sprake wanneer men de cijfers overziet. De tegenstelling die zoo sterk in het nadeel van de voorstanders van den status quo uitvalt is vrijwel gelijk matig over het geheele Saarland verdeeld gebleken, zoodat voor den Volkenbond de vraag niet eens aan de orde behoeft te wor den gesteld of men bij de eindbeslissing wel licht een afzonderlijk regiem voor enkele gedeelten of één enkel gedeelte zou moeten instellen, teneinde daarmee den volkswil ten volle te geven, waarop hij recht heeft. Het is met dezen uitslag voor oogen be grijpelijk, dat voor heel Duitschland het Saargebied inbegrepen, de dag van heden in dag van groote vreugde is. Zoodra hedenmorgen de uitslag bekend was, heeft de regeering te Berlijn dan ook reeds het volk tot vreugdebetoon opgeroepen. HITLER SPREEKT Hij dankt de Duitschers aan de Saar Het Duitsche Rijk sal geen territoriale eischen meer aan Frankrijk stellen Direct nadat de voorzitter van de inter nationale ple'bisciet-commissie, de Zweed Rohde, de uitslag van de stemming had bekend gemaakt heeft over alle Duitsche zenders Gouwleider Bürckel het woord ge voerd en in een korte toespraak aan de vreugde van de Saarbevolking over dezen uitslag uiting gegeven. De belangstelling van de geheele wereld ging echter uit naar de rede, die de Duit sche Rijkskanselier. Adolf Hitler thans zou houden. Hitier sprak als volgt: Eer, vijftienjarig onrecht gaat thans zijn einde tegemoet: thans blijkt wel, dat het leed, dat honderdduizenden volksgenooten werd toegevoegd, het leed is geweest van het gansche Duitsche volk en de vreugde over de terugkeer is de vreugde van het geheele Duitsche rijk. Het lot heeft gewild, dat niet het nuchter verstand aan deze even zin- looze als treurige toestand een einde heeft gemaakt, maar een paragraaf van een verdrag, dat de wereld be loofde de vrede te zullen brengen en toch slechts eindeloos leed en ononder broken onrust ten gevolge had. Des te grooter is onze trots, dat na een 15-jarige onderdrukking de stem van het bloed op 13 Januari 1935 zijn machtigste belijdenis uitsprak. Wij weten het allen, mijn be^ te volksgenooten van de Saar: als beden binnen enkele oogenblikken in het geheeie Duitsche Rijk de klok ken zullen luiden, om daardoor uiterlijk do trots die ons vervult, bekend te maken, dan danken wij dit uitsluitend aan U, Duit- -hers van de Saar, aan uw onwankelbare trouw, uw opofferend geduld en gehard heid evenzeer als aan uw dapperheid. Geweld noch verleiding heeft u doen wankelen in uw erkentenis, dat gij Duit schers zijt- zooals gij het steeds geweest zijt en zooals wij het allen zijn en zullen blijven. Zoo spreek ik dan thans tot U als lei der van het Duitsche volk en rijkskanselier in naam van alle Duitschers, welker woordvoerder ik op dit oogenblik ben, den dank van het volk uit en geef u de ver zekering, dat wij in dit uur gelukkig zijn. omdat gij weer bij ons zult zijn als zonen i!|li'S:!'!1!i"jilj:'Vi i1 T'T '";.j De Uitslag van de Zondag gehouden stemming in het Saargebied heeft een overweldigende meerderheid opgeleverd voor aansluiting bif Duitschland. De cijfers zijn als volgt: Voor aansluiting bij F r a n k r ij k 2.083 stemmen Voor aansluiting bij Duitschland 476.089 stemmen Voor handhaving van de Status quo 46.613 stemmen Ongeldig waren 501 stemmen. Blanco waren uitgebracht 3.256 biljetten. In totaal hebben gestemd 528.542 personen. Er waren 539.300 stemgerechtigden. i' van ons volk en burgers van het nieuwe Duitsche Rijk. is een trotsch gevoel door de Voorzie nigheid tot vertegenwoordigers van een volk te zijn aangewezen. In deze dagen en in de komende weken zijt gij, mijn Duit schers van de Saar, de representanten van het Duitsche volk en van het Duitsche Rijk. Ik weet, dat gij evenals in het verleden onder moeilijke omstandigheden ook in de nu komende weken van gelukkige over winningsvreugde, niet zult vergeten, dat het de vurigste wensch van velen zou zijn, ook na uw terugkeer tot het vaderland nog een schanddaad te kunnen vaststellen. Bewaart daarom ook nu de hoogste graad van discipline. Het Duitsche volk zal u daarvoor te meer dankbaar zijn, als door uw houding een van de grootste span ningen in Europa tot ontspanning kan worden gebracht, want wij allen willen in deze daad van de 13e Jan. een eerste en beslissende schrede zien op den weg van een algemeene verzoening van hen, die twintig jaar geleden door den loop der gebeurte nissen en door menschel ij ke onvol maaktheden in de vreeselijkste en onvruchtbaarste strijd aller eeuwen zijn getuimeld. Uw beslissing, Duitsche volksge nooten van de Saar, geeft mij heden de mogelijkheid als onze opofferings gezinde historische bijdrage tot de zoo noodzakelijke bevrediging van Europa de verklaring af te leggen, dat na de voltrekking van uw terug keer het Duitsche Rijk geen ter ritoriale eischen meer aan Frankrijk zal sêjllen. Ik geloof, dat wij ook tegenover de an dere volken onze erkentelijkheid kunnen betuigen voor de, in o\ereensteniming met Frankrijk en ons getroffen loyale opzet van deze stemming en haar verder mogelijk gemaakte uitvoering. Ons aller wensch het, dat dit Duitsche slot, dat aan een zoo treurig onrecht is gemaakt, tot meer 'vredo onder de Europeesche menschheid moge bijdragen. Want: zoo groot en onaantast baar onze wil is om Duitschland zijn ge lijkberechtigdheid te verwerven en te ver zekeren, zoo groot is ook onze wil ons niet te onttrekken aan de verplichtingen, die voor de solidariteit van alle volkeren be- 'orderlijk kan zijn. Gij, mijn Duitsche volksgenooten va Saar, hebt er wezenlijk toe bijgedragen da erkentenis van de onlosmakelijke saam horigheid van ons volk en daarmede de innerlijke en uitwendige waardij van de Duitsche natie en van het huidige rijk te verzekeren. Duitschland dankt U daarvoor uit mil- lioenen harten. Wèest gegroet in het gemeenschappelijk, dierbaar vaderland, in ons eenige Duitsche Rijk!" REDE VAN GOEBBELS Heel Duitschland vlagt Vrije dag voor de scholen Hedenavond massabijeenkomsten en -defilé's Direct na de korte toespn—van Hittler zette een groot koor in „Groszer Gott, wir loben Dich", gevolgd door „Deutsch ist die De rijks-propagandaminister, dr. Goebbels, heeft hierna eveneens de Saarbevolking toe gesproken. „De beslissing is gevallen, zro begon spr. Voor het oog van heel de wereld ht gij, buwoners van b->t Saargebied, ge toond wat Duitsche trouw -'««ekent, hebt gij met overweldigende meerderheid ge Duitsch is dit land en Duitsch zal het blij ven. Zooals gij Duitschland trouw gebleven zijt zullen wij trouw zijn aan de Saar, nu het zijn strijd van 15 jaar heeft beëindigd. Het Rijk opent wijd zijn poorten om U te ontvangen, nu ge uit nood en verdrukking terugkeert tot uw vaderland en wij beloven elkander ook voor do toekomst vóór alles Duitschers te zijn." Dr. Goebbels deed daarna mededeeling van een aantal opdrachten, die ter gelegen heid van de overwinning bij de volksstem ming moesten worden uitgevoerd. De mi nister van binnenlandsche zaken droeg aan alle bevoegde instanties in het Saargebied op om op den 15den Januari de vlag uit te Nog eenige foto's betrekking hebbende op de beslissende dag voor het Saargebied. Van links naar rechts: een file zooals er voor elk stembureau te zien was. Von Papen die Saar lander is en een kasteel te Waller faingen heeft, brengt aldaar zijn stem. uit. Burgemeesle Vonk de Both can Tilburg, voorzitter van een stembureau, deponeert een ingevuld, oüjet in de bus. Een oude Saarbrüekenaar op weg naar het stembureau. Burgemeester Bloemens van Arnhem distribueert blanco biljetten. Omgerekend in procenten is de uitslag als volgt: Voor Frankrijk 0,394 Voor Duitschland 90,076 Voor Status quo 8,819 Ongeldig 0,095 Blanco0,616%' steken en noodigde de bevolking uit dit eveneens te doen. Aan de besturen der R.K. en Evangelische kerken werd verzocht van* middag tusschen 12 en 1 uur alle kerk lok ken te luiden. Het rijkspropaganda-mihisterie' noo digde het geheele Duitsche volk uit zich aan te sluiten bij de Saarbevol king en te zorgen, dat binnen eeu half uur na de uitzending heel Duitschland één vlaggenzee zou zijn, om daarmee op indrukwekkende wijze de groote nationale overwinning te vieren en dank te brengen voor de trouw van de broeder- en zusters aan de Saar. De minister van onderwijs, kunsten en vetenschappen verstrekte de opdracht om n alle scholen en hoogescholen een korte maar waardige herdenking gewijd aan den terugkeer van het Saargebied tot Duitsch land te houden. Het verdere van den dag moest vrijaf ge geven worden. Het propagandabureau van de N.S.D.A.P. verstrekte aan de gouwleiders en de plaat selijke bevelhebbers de opdracht, te zorgen, dat de vlaggenhulde in het Rijk ook inder daad binnen een half uur een overweldigen den vorm zou hebben aangenomen. Van avond van 7—9 uur,moot in alle steden en dorpen eeu massa-bijeenkomst worden ge-1 ensceneerd, hetzij voorafgegaan door een' fakkeloptocht of een défilé, eindigend op het grootste plein van de stad. Daar moet het woord worden gevoerd door de hoogste plaatselijke autoriteiten en/of door de 'louwleiders. In de toespraken moet de vreugde en dankbaarheid worden betoond voor de nationale trouw van het Saarvolk. Na de mededeelingen van Dr. Goebbels werd klokgelui van de klokken uit het Saar gebied uitgezonden en de uitzending werd besloten met het Duitschland- en Horst Wessellied. Hierna hebben alle Duitsche zenders een kwartier gezwegen. De telling in den Wartburg Men meldt ons uit Saarbrücken: In den Wartburg beeft de telling der stemmen bijna den geheelen nacht geduurd. Tegen half zes was dit werk gereed. Bijna allen, die eraan deelnomen toonden toen langzamerhand sporen van vermoeid heid en de stemming in den Wartburg was uitgesproken mat in de gangen van do zalen zijn vele per sonen. die niet direct meer hij het w erk zijn betrokken, op hun stoelen ingeslapen en vele politieagenten ideze gelegen heid zijn mtg-nist nin gummi knuppel, leunden slaperig tegen de muren. Ook het telefoonpersoneel dat in den loopt

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1