Ned. Herv. Mannenvereeri. op G,G, Een nieuws behandeling van „verstopping" neem: Laxeer-Akkertjes MAANDAG 14 JANUARI 1935 Ds W, Lokhorst Tweede Bondsvergadering te Rotterdam Prof. Dr. H. Visscher spreekt over de ontkerstening van ons volk Waar het bloed der Kerk heenvloeit! De HervGeref. moeten komen tot groepsformatie Prof. Dr H. Visscher De Bond van Ned. Herv. Mannenvereem- gingen op Geref. Grondslag hoeft Zaterdag jL in gebouw „De Eeudracht'' aan de Goud- schtWQg te Rotterdam zijn tweede jaar vergadering gehouden. De belangstelling voor deze vergadering was zoo groot, dat de bovenzaal de aanwezigen niet kon bevatten en de groote benedenzaal in gebruik, moest worden genomen. Om drie uur werd de samenkomst ge opend door den voorzitter, Prof. D r. H. Visscher, van Huis ter Heide, die liet zingen Psalm 84 1 en 3, las 1 Joh. 4 en voorging in gebed. Daarna sprak hij het openingswoord uit, waarin allereerst blijdschap werd uit gesproken over de groote opkomst. Vervolgens zeide Prof. Visscher dat twee oogenschijnlijk geheel onderscheiden feiten de aandacht trekken, die voor den Bond van groot belang zijn: in de eerste plaats het dezer dagen verschenen 9de deel der sta tistiek van Nederland aangaande de resul taten der volkstelling van 31 December 1930 en de daarin gegeven indeeling der bevol king naar de kerkelijke gezindte, en m de tweede plaats de verwerping door de buitengewone Synode der Ned. Herv. Kerk van het reorganisatievoorstel der Ethische Vereeniging Kerkopbouw. Oogenschijnlijk is er tusschen deze twee geen verband. Toch hangen zij in 200 ver nauw samen, dat. de verontrustende resul taten der volkstelling prikkels zijn gewor den om de indolentie, waarin richtingen als de ethische met betrekking tot het ker kelijk vraagstuk gedompeld waren, af ie schudden. De cijfers van de volkstelling lee- ren dat in 1849 nog 55 pet. der bevolking tot de Ned. Herv. Kerk behoorde. In 1930 waren nog 3443 op 10.000 inwoners N. H., de P. K daalden in dien tijd van 3S15 tot 3020. de Chr. Geref. van 3815 in 1889 tot 410 in 1930, de Geref. Kerken, die van 1S99—1999 een stijging vertoonden van 19 pet., daalden van S42 in 1909 en 833 in 1920 tot 804 in 1930. Geheel andere zijn de cijfers der kleine Gereformeerde kerkjes, en deze cijfers zijn vooral voor de Herv, Geref. van belang, omdat zij leeren waar het. bloed heenvloeit, dat de Ned. Herv. I Kerk verliest. De Geref. Gemeenten (kei-- kcilgrocp Ds. Kersten) stegen van 385» zielen in 1909 tot 21.303 in 1920 en 41.949 1 in 1930. Bovendien waren er in 1950 nog 11.638 Oud-Gcr. en 3312 Ger. onder 't kruis, doch deze laatste groepen verliezen even i <?ens terrein. Het getal dei genen die tot geen kerk tyéhqoren is in de laatste tien jaar verdubbeld en bedroeg in 1930 1.144.393 personen, waarbij een zeer hoog percentage jeugdige personen, hoewel de huwelijksvruchtbaarheid in deze kringen I in vergelijking met dat der voorname kerkelijke gezindten maar zeer klein is. Het ontkersteningsproces, zooals dit in 't- midden der vorige eeuw begon met de op komstvan het modernisme in de kerk en met de sociaal-democratie op maatschappe lijk gebied, heeft geweldige gevolgen gehad voor ons volksleven. De Herv. Kerk heeft daardoor haar heevschende positie ingeboet. De vrucht van het synodale regime is dus verderfelijk geworden voor de gansche volks ontwikkeling. Immers dit regime is aanspra kelijk voor de leervrijheid, die in de kerk in de voorgaande eeuw langzaam maar ze ker ingevoerd werd, onder het patronaat van een bestuursinrichting, die opdracht had gekregen geenerlei verandering in de leer te zullen dulden. Om aan de klem hiervan te ontkomen zijn de formules uitgevonden, die als „geest en hoofdzaak" de leer geheel in nevelen deed opgaan, ja zelfs in haar tegendeel verkeer de. Zoo kwam er schijnbaar ruimte voor allen, ook voor hen, die wezenlijk anti christelijke levens- en wereldbeschouwingen predikten. I-Iet merkwaardige is dat al die ruimte reeds meer dan een millioen menschen leidde tot het breken met alle kerkelijk leven en dat de Ned. Herv. Kerk gedaald is tot even 1/3 gedeelte van ons volk en dus beneden de R. K. Dediepe daling der Herv. Kerk heeft ten gevolge geliad, dat met name de hreede marge in het kerkelijk leven, die als ortho dox zich aandiende, uit haar dommel, waar in zij van nature verzonken ligt, een oogen blik wakker schrikte. Van een Gereformeer de kerkregeering moet zij even weinig heb ben als van de Gereformeerde leer. Voor de worsteling van het Geref.volk om vrijmaking van bet synodale regime heeft zij nooit anders dan afkeer gehad. Maar zij werden opgeschrikt door de waar heid, die het Geref. volk allang kende, daar het voor eigen oogen zag, dat geheele stre ken kerkcloos waren geworden. En toen zag men de Ethische beweging in actie komen voor de Kerk. Juist acht Spr. in die actie dat het kerkelijk vraagstuk dringend op lossing eischt. Waar het om ging Eigenlijk was het ideaal, zooals het in het voorstel van Kerkopbouw gesteld was, naar Spr.'s meening beter dan hetgeen Kerk- herslel wil. Het teerde niet op compromis sen, maar zei eerlijk hoe het stond tegen over de confessie. Doch het had met de Karkherstellers en alle confessioneele ele menten gemeen, dat het in plaats van het belijdenisvraagstuk op te lossen, het tracht te te elimineeren. De Synode heeft terecht dit Kerkopbouw- project verworpen. Zij heeft daar dom- ge toond althans te beseffen, dat door de aan vaarding van dezen nieuwen schoen in de plaats van de oude synodale slof, zij voor de Kerk een toekomst zou scheppen, die principieel niet zou verschillen van de tegen woordige, doch anderzijds een kerkelijk cor. flict zou baren, intensiever eij van dieper beroering nog, dan hetgeen wij nu zien. Als liet te doen- is om de Kerk te bevrijden van den strijd der richtingen, die inderdaad één der oorzaken is van de inzinking harer kracht, dan kan dat nimmer zonder de op lossing van het belijdenisvraagstuk. Elke principieel© wijziging in bet bestuurssy steem, die dat vraagstuk uitschakelt of niet volkomen oplost, zal steeds leiden .tot het zelfde conflict, dat ons nu ook verdeelt. Do kerk zou na deze reorganisatie evenmin 'n „Christus-belijdende kerk" zijn als thans, misschien nog minder, omdat thans ten minste de waarheid niet bodekt wordt. Uit dat oogpunt gezien, kunnen wij dankbaar zijn mot deze verwerping, al wil Spr. daar mede natuurlijk niet zeggen dat wij nu te vreden zijn. Integendeel, daar is de ontroerende wer kelijkheid. Evenals politiek en economisch staan wij ook op kerkelijk terrein voor een ondoorzichtige, nevelige, donkere toekomst. De kerk is ook een moment in het cultuur proces. Als het wel was, zou zij de leids vrouw des volks moeten zijn. Zij is dit nu niet. meer. Over de ooi-zaken van het ver val der kerk zal Spr. nu zwijgen, maar zij moet thans vechten voor haar bestaan. Met minachting gaan velen haar voorbij. Wel is zij diep gevallen onder de synodale heer schappij. En soms kan de vraag opkomen, of wij ook niet zullen heengaan. Immers, welk een bedroevend beeld vertoond het Herv. Geref. volk. Waarom zijn wij niet een vast aaneengesnoèrde beweging? Er is een gebrek aan samenhang, dat wortelt in ge brek aan leven naar de confessie. Daarom is het juist nu noodig overal Mannenver- cenigingen te stichten om te komen tot een herleefde principieel gezonde beweging. De Herv. Geref. mo-eten weer komen tot groeps formatie, wil men niet, dat anderen achte loos aan haar voorbijgaan. Met name in de steden is de invloed der Herv. Geref. stérk achteruitgegaan in de laatste 40 jaren en de oorzaak daarvan ligt bij de Herv. Geref. zei ven. Spr. wekte daarom op alle onwil, traagheid en beginselloosheid af te werpen, om met blijdschap te brengen het offer van eigen kracht tot redding der kerk. (Applaus.) Huishoudelijke zaken Na de openingsrede verleende 3e voor zitter onmiddellijk het woord aan den secre taris van don Bond, D s. P. A. A. K 1 s e- n e r ,van Vinkeveen, die liet jaarverslag uit bracht. Hieruit bleek, dat het aantal aan gesloten vereenigingen steeg van 22 tot 33. 17 a 20 bestaande Herv. Geref. Mannen ver eenigingen zijn nog niet tot den Bond toe getreden. De heer J. H. van Erven, van Utrecht, rapporteerde als penningmeester over de financiën. De uitgaven bedroegen f 174.60, de ontvangsten f 142.83, zoodat het boek jaar sluit, met een deficit van f 31.77. Den. beiden functionarissen werd hartelijk dank gebracht voor het verrichte werk. De penningmeester werd gedécliargeerd voor zijn beheer. De bestuursverkiezing, die in de pauze plaats vond, liad tot resultaat dat herkozen werden de heeren M. Noteboom, van Hilversum, J. H. van Erven, van Utrecht, en gekozen D s. P. J. Vreugdenhil, van Gorinchem, D 3. J. G. Abb ring, van Pa- peiidreclit, en J. Aalbers, burgemeester van Krimpen aan den' IJssel. Aledegedeeld werd nog, dat. vermoedelijk binnenkort te Zwolle een streekvergadering zal worden gehouden. De plannen om te Rotterdam en omgeving tot ringvorming te geraken nemen vaste- ren vorm aan. Op 15 Februari, 's avonds S uur, zal in het gebouw Eben-Haëzer aan de Gouwstraat te Rotterdam-Charlois een ver gadering worden gehouden, waarin nadere besprekingen zullen worden gevoerd. D s. W. Rijns burg er, van Oud-Beijerland, zat dan spreken over het onderwerp: „De leer der algemeene verzoening, getoetst aan Schrift en Belijdenis". Na de pauze heeft Ds. W. J. Lokii orst, van I-Iilversum, een referaat gehouden over het onderwerp: „Dogma als lovende Waarheid" Dogma en levende waarheid, aldus Spr., zijn geen tegenstellingen. Onze tegenstan ders beweren van wel, doch meestal keert zich hun bestrijding niet zoo zeer tegen het dogma zelf, als wel tegen bepaalde dog mata, waarmede zij niet kunnen instemmen. In feite is er geen religie zonder dogma, hoe vaag het laatste ook is omlijnd. Twee dingen wil Spr. ooropstellen. Als het dogma niet is de uitdrukking van het levend geloof, dan geldt voor de gemeente bet woord van haar Koning: „Gij hebt den naam dat ge leeft, maar ge zijt dood". Ten tweede stellen de Gereformeerden zich scherp tegenover het Confessionalisme, dat de belijdenis wil kristalliseeren en de leer- öntwjkkeling stuiten, èn het dogmatisme, dat liet kerkelijk dogma gelijk wil stellen met de Heilige Schrift. 1-Iet Gereformeerde standpunt erkent de I-Icilige Schrift als openbaring Gods vóór alle belijdenis. Maar mét de kerk is ook het dogma geboren. Want de kerk heeft zich te bezinnen op de Schriftopenbaring en moet verkondigen wat zij in Christus heeft ont vangen. Ze spreekt dus objectief van wat God in Zijn Woord heeft geopenbaard subjectief van wat haar geloofseigendom is geworden door de genade des Heiligen Ge est es. Uitvoerig zet Spr. uiteen, dat aanraking en aaneensluiting met de Godsopenbaring niet hetzelfde is. Uit het eerste kunnen be lijdenissen voortkomen, maar het behoeft 't echte nog niet te zijn. Het zich verbonden weten, het aaneengesloten zijn met Chris tus, doet het volk van God spreken en ver kondigen, wat het gezien en gehoord heeft. Zoo geeft God aan Zijn \olk verlichte oogen des verstands, opdat de onbegrijpe lijke dingen voor ons de waarheid zouden worden. En het is het Gereformeerde volk, dat op het uitgebreide terrein van hel Christendom het redelijk karakter der heils waarheid toch het kloekst heeft beleden. Zoo is het dogma, als het uit het leven der kerk opbloeit, geen dood ding, maar le vende waarheid. Waaraan ontleent het dogma zijn gezag? Niet alleen aan de uitspraak van de kerk. De Reformatie kent alleen aan de H. S. God delijk gezag toe. Dat is Zijn Woord: En als het dogma niet rust op Goddelijk gezag, dan kan het dien naam niet dragen. Zoo zijn Goddelijk gezag en kerkelijke belijdenis met elkander in overeenstemming. Spr. geeft vervolgens aan, hoe de belijde nis ontstaan is en wijst er op hoezeer God de kerk gezegend heeft door den dienst der •aderen. Dat J»aud moet worden bewaard, Maar er dreigen gevaren, Groeiende lö eeu va toch mysticisme en het najagen van een onbestemd ideaal, omdat men ten onrechte meent dat uiterlijke eendracht en innerlijke eenheid des geeetea kunnen samengaan. De kerk, aldus Spr., is diep gezonken, Maar de weg waarlange sij tot Reformatie kan komen Is nog niet afgesloten, Noodig is het kennen van het dogma als levende waarheid. Onze belijdenis brengt ons telkens terug naar Gods Woord, Daar liggen do bornputten van hot levende water. Levend uit de eeuwige beginselen van Gods Woord kan de kerk nooit ondergaan Want do belofte blijfti „Do poorten der hel zullen haar niet ovorweldlgon". Na deze rede heeft de voorzitter don ro foront hartelijk dank gebracht voor zijn referaat, dat in het Bondsorgaan volledig zal worden afgedrukt. Niets meer aan de orde zijnd© werd deze geslaagde tweede Bondsvergadering, na een bemoedigend slotwoord van den voorzitter, op de gebruikelijke wijze gesloten. T 0 G A'S - HEERENKLEEDING Firma C. JöRG Sr. UTRECHT OPGERICHT 1819 SCHOUTENSTR. Nr. 7 Kerknieuws. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Rijswijk, P. G. Kunst ce Aangenomen: Naar Monster, P. M. Veld- buijzen te Paesens c.a, CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Maassluis, D. J. v. Brurnrr.en 1 Driebergen en N. Brandsma te Bunschoten. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Ouddorp, J. Spelt te Mole naarsgraaf. Te Dokkum (coez.), J. W. Cohen te Waperveen. GEREF. GEM. NED. HERV. KERK 's-GRAVENHAGE Naar wij vernemen, zal in verband met den minder goeden toestand der geldmiddelen van de Ned. Herv. Gemeente te 's-Gravenhage in de •Ijlen Ds. C. Ferguson niet meer worden BEROEPBAAR VERKLAARD De classis Franeker der Geref. kerken heeft praeparatoir geëxamineerd en met algemeene st< men beroepbaar verklaard de heer W. W ij n te Franeker, cand. van de Vrije Universiteit. De heer Wljnia is gaarne bereid des Zondags de kerken te dienen en een e.v. beroep terstond ii overweging te nemen. Zijn adres is: Godsacker 12 te Franeker, telef. 92. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Bi] zijn afscheid vao de Ned. Herv. Gemeente te T r i c h t heeft Ds. P. van der Staay, vertrek kende naar Enter, een predikatie gehouden o\ Tess. 3 5. Uit tal van gemeenten waren vrienden overge komen, alsmede verschillende collega's. In 't eind werd een toespraak gehouden door den 'Heei Kraak-Stheeman. Door de gemeente werd den ver- trekkenden Leeraar toegezongen Ps. 121.4. Na afloop kwamen zeer velen Ds. van Tricht en zijn gezin de hand ten afscheid drukken. Ds. D. Broers, Ned. Herv. predikant te A s chhoopt 24 Febr. a.s. afscheid 'te nem van zijn gemeente en 3 Maart intrede te doen Schiedam, waar Ds. W. C. Posthumus Meijes van Hoogland hem bevestigen zal. Na des morgens door zijn vader, Ds. IJ. Stelma, uit Tzum, bevestigd te zijn met een preek over 1 Cor. 5 20a heeft Ds. J. H. S t e 1 m a. ov gekomen van Nieuw-Dordrecht, gisteravond j.l. de Hoflaankerk te Rotterdam zijn intrede gedaan bij de Ned. Herv. Gem. te Kralingen. Hiermede werd de vacature vervuld, die ontstaan was door de benoeming van dr. J. N. Bakhuizen van den Brink tot hoogleeraar naar Leiden. De dienst werd bijgewoond door wethouder Ste- merding. De nieuwe leeraar sprak over 2 Petr. 1 19. Toespraken werden gehouden tot Prof. Bakhuizen van den Brink, Ds. Stelma Sr en Ds. Joh. E. van der Valk. De laatste sprak Ds. Stelma toe en liet zingen Gez. 9 3. MET EMERITAAT De Doopsgezinde predikanten Ds. B. H. R. R u d o 1 p h i te Veenwouden en Ds. A. d e Vries Mzn. te Terhorne hebben eervol emeritaat aangevraagd. Ds. P. BOS De N. Pr. Gr. Crt. meldt, dat aan Ds. P. I em.-predikant vao Stadskanaal, die bij de Geref. kerk te De Leek hulpdiensten verricht, eeniger tijd rust voorgeschreven is wegens overspanning. Ds. J. L. KOOLE Aan Ds. J. L. Koole, Geref. pred, te Vreeland, i: voor eenigen tijd verlof verleend, ter voltooiing zijner studie, voor het doctoraal-examen in de wijsbegeerte. NED. HERV. DIACONIEËN EN DE DOODEHANDSBELASTING Adviesbureau fe Utrecht Nu de inspecteurs der belastingen bereid zijn eenig uitstel te verleenen voor de aangifte v; doodehandsbelasting, wordt aan de diaconieën welke het op het laatste oogenblik hebben doen aankomen en die thans voor moeilijkheden staan verband met de invulling van het formulier en e juiste aangifte, nogmaals medegedeeld dat het Adviesbureau voor de doodehandsbelasting, opge richt door de Federatie v. Diaconieën en de Syn, Comm. v. d. Diac. Armenzorg gevestigd te Utrecht, Kromme Nieuwe Gracht 6 alsnog bereid en in staat is geheel belangeloos hierover van advies te dienen en behulpzaam te zijn bij de invulling van het aangifte-formulier, In dat verband worde vérwezen naar de door bedoeld bureau terzake tot de Ned. Herv. Di; nieën gerichte circulaire, welke, indien deze, in het ongereede mocht zijn geraakt, op aanvrage wordt toegezonden. ONDER HET KRUIS Het Russische blad Slovo schrijft, dat in de ge vangenissen en concentratiekampen van Ruslan: thans te zamen volgens de officieele cijfers 67 bisschoppéii en 18500 geestelijken om het leven ge komen zijn. Wij lazen elders niet minder schrik barende cijfers. Toch zal men goed doen, den vang dezer gruwelen niet grooter te zien als hij helaas!" reeds is CALVIJNHERDENKING IN FRANKRIJK Naar aanleiding van het feit, dat in 153: Calvijn (toen 26 jaar oud) zijn Institutie, een der hoofdwerken van de Christelijke theologie) aan den Fransehen koning op droeg, wordt 1935 een herdenkingsjaar. Van deze herdenking wordt in Frankrijk waar het Calvinisme den jongsten tijd hernieuw de belangstelling ondervindt, bijzonder veel werk gemaakt. De Fransche Protestaiitsche G. VAN LEEUWEN Z°NLN LEIDERDORP Ke rkorge I bouwers STEMMEN RESTAUREEREN ELECTRISCKE WIND MACHINES NBD FABRIKANT Opgericht 1D03 Te». LeH»«p 17tHI Federatie, voorzitter Ds. Marx Boegner, de Vereen, voor do geschiedenis van 't F rant sche Protestantisme, voorzitter prof. dr Raoul Patiy, de Calvinistische Bond in Frankrijk, voorzitter ds A. Lec-erf, de Natio nale Bibliotheek met haar onderaf deel ing der Bibliotheek voor het Fransch Protesten tisine, de Vereen, der Protestantsche Ge dachte en de Vereen, voor het bevorderen dor goede relaties tusschen het buitenland en Frankrijk hebben zich tot dit doel ver- eenigd. Vooreerst zal de eerste' Fransche editie van de Institutie, die in 1541 verscheen, her drukt worden. Verder zal in een groote zaal der Nationale Bibliotheek, tot dit doel wel willend beschikbaar gesteld, een tentoon- le'lling worden ingericht, gewijd aan „Cal- 'ijn en de Fransche reformatie". Deze ten toonstelling wordt 1 Maart geopend en 21 Maart, gesloten. Halfweg in deze maand (1315 Maart) wordt daarbij een congres gehouden, aan Calvijn gewijd. De Fransche regeering bevordert deze tentoonstelling op vriendelijke wijze dooi- van 11—18 Maart aan bezoekers der tentoonstelling den hal ven prijs op de spoorwegen in rekening te brengen. Inlichtingen verkrijgt men bij de Vereen, voor de geschiedenis van het Fransche Pro testantisme, rue des Saints-Pères, 54, Pa rijs 7 e'. GEREF. MANNENVEREENIGING Te Schoonhoven is Donderdagavond op initiatief van dr J. Hoekstra, een Gere formeerde mannen vereeniging opgericht met aanvankelijk twaalf léden. Besloten is tot aansluiting bij den Bond van Geref. Mannenvereenigingen. D. V. Het is al eënige maanden geleden, dat wij naar aanleiding van een kerkblad-artikel over het overdadig gebruik der letters D.V. (Deo Volente is zoo de Heere wil) mede deelden, in een Chr. dagblad uiteraard niet te kunnen denken aan toepassing, omdat dan eiken dag een stroom van berichten, waarin sprake is van voornemens, van deze letters zouden moeten voorzien worden. In de Franeker Kerkb. bespreekt dr J. Schel haas dit onderwerp ook en zegt o.m.: „In Christelijke bladen lezen wij tallooze malen, dat op die of die datum dit of dat zal geschieden. Men schijnt do letters D.V. meer en meer te vergeten. Och, zullen som migen zeggen, wat geven die paar letters ook! Het is loch maar een vorm! Maar wie dit zeggen, spreken verkeerde lijk, want die letters mogen niet vormelijk worden gebruikt, doch be'hooren uitdruk king te geven aan ons besef van afhanke lijkheid van Gud en onbekendheid inzake de toekomst". Zou er geen ruimte zijn voor de overwe ging, dat dit besef van alhankeüjkheid zeer wel aanwezig en levend kan zijn zonder dat het met twee lettere wordt aangekon digd? Men ga er liever spaarzamelijk mee om. Hebben we onlangs niet gelezen, dat eenbegrafenis D.V. dan en dan plaats hebben? ZENDING EN PHILANTROPIE Zendelingen-martelaren De moord op het echtpaar-Stam In aansluiting op de mededeeiingen van S Jan. j.l. kunnen wc- nog vermelden, dat de vermoorde jonge zendeling van Hollaml- schen bloede is en van origine een kind der Scheiding was. Zijn vader was vroegvr lid der Chr. C.eref Kérk te Paterson (N.J.), hij urn had eon bloeiende uitgevers-zaafc,maar gal alles op om op eigen kosten een Evangeli- satiepost te stichten, waar hij zelf evange liseerde, cle „Star of Hope Mission". Dit werd door den zich geheel gevenden Ev gelist en zijn brandende liefde voor den Heiland eon groot en bloeiend Evangelisa tie-middelpunt. Ook later werd het vat Chr. Geref. kringen warm gesteund. De ?oon van dezen Amerikaans„Vn Johann de Heer is door moordenaarshanden in China gevallen. Voorts ontvingen we nog een krantenuit knipsel uit de Ver. Staten waarin we lezen dat 't dochtertje der Stams later gevonden is op zeer kleinen afstand van de lijken. De kleine was nog in leven. GEESTELIJKE VERZORGING TEWERK- GESTELDEN Nu het aantal van hen, die naar de Rijks werkverschaffing te Giethoorn worden uit gezonden stijgende is, heeft do kerke raad der Geref. Kerk te U r lc besloten aan de zijde van Je geestelijke verzorging van deze leden der gemeente meer opzettelijk aan dacht te gaan besteden. Daartoe zal de ker- lceraad a.s. Woensdag met de belangheb benden in vergadering bijeenkomen om deze zaak nader te bespreken. ZENDINGSBAZAR TE HILVERSUM Op 16 1?' en IS Januari a.s. zal te Hilvc sum in het 1-lof van Holland een groote zenclingsbazar worden gehouden-ten bate van de samenwerkende zendingscorporaties van Oegstgeest. De bazar zal des Woens dagsmiddags geopend worden door Ds J. A Hoekzema, Ned. I-Ierv. proij, te Hilversu EVANGELISATIE VLEDDERVEEN De Ned. Herv. Evangelisatie te Vledd veen bestond Nov j.l. 25 jaar. De voorganger de heer J. HaiSjna boopc 2e Paaschdag a. herdenken dat hij een kwart eeuw te Vleddei als Evangelist werkzaam is. RUSTHUIS OOSTBURG De kefkernad der Ned, Herv, Gem. van Oost burg tracht een tweede tehuk voor oudea van dogen tc stichten, waarbij Iedere bewoner beschik king rol krijgen over een eigen vertrek, zooveel mogelijk met eigen meubelen, zoodat de huiselijke sfocr gehandhaafd blijft. Het terrein is reeds aan gekocht, TEHUIS HET MORGENLICHT Onder groote belangstelling is Donderdag middag te Een, gemoute Norg in Drente, door den Commissaris de'r Koningin van de provincie het tehuis voor hulpbehoevenden en onmaatschappelijken der Protestantsch Christelijke vereeniging „Het Morgenlicht" geopend. Ook werd gesproken door den heer G. van Roékel, secretaris van den ar menraad te Arnhem, voorz. der vereeniging NATIONALE RECLASSEER1NGSDAG Van allen voor alLn Naar wij vernemen zijn het Nederlandsch Ge nootschap tot Zedelijke Verbetering der Gevange nen. de R.K. Reclasseeringsvereeniging. de Prot. Chr. Reclasseeringsvereeniging, het Leger des Heils, de Ned. Ver. t. afscii. v. Ale. Dr., de Nat. Chr. Geh. Onth. Ver., de I.O.G.T. en andere reclassee- •ingsvereenigingen in totaal 26 tot overeen stemming gekomen omtrent de verdeeling van de gelden, die voortaan gezamenlijk op één' dag io het jaar zullen worden gecollecteerd. Het ligt in het voornemen om te komen tot de organisatie van een Nationalen Reclasseeringsdag, die dit jaar voor het eerst gehouden zal worden op Zaterdag 18 Mei a.s. Dat ook op dit gebied amenwerking valt waar te nemen, is verblijdend, •ooral, omdat de bczuinig'ngsplannen der Regee ring in bijzondere mate het Reclasseeringswerk be dreigen en daardoor ook boven-materieele belangen zouden geschaad worden. GIFTEN EN LEGATEN In de collecte van het Evang, Gebouw der Ned. Herv. Gem. te N a a 1 d w ij k is een gift vao f 500 aangetroffen voor den bouw van een nieuwe kerk. Gemengd Nieuws Felle brand te Alfen Men meldt ons uit Alfen a.d. Rijn: Zaterdagmiddag ontdekte een der arbei ders vaai de firma Oosthoek en Zn., die te Alfen a.d. Rijn een groote fabriek van bouw materialen en- dakpannen beeft, brand in een der ovenhuizen. Het vuur greep zeer snel om zich heen, zoodat. dit groote ovenhuis spoedig geheel in brand stond. Dikke rookwolken gingen over de indu strieplaats Alfen, en hoewel de brandweer spoedig met twee motorspuiten op het ter rein was en ook de fabrieksbrandspuit water gaf, was het hoofddoel de andere gebouwen te sparen. Hierin is men dan ook geslaagd. De geheele fabriek heeft in totaal 16 ovens en Meiwan stonden er twee in dit gebouw. Een groote voorraad pannen en machine rieën zijn door den brand waardeloos gewor den. De schade beloopt in de tienduizenden. Op beurspolis is men verzekerd. Door den brand zullen waarschijnlijk geen arbeiders werkloos worden. Duizenden be langstellenden waren getuige van dezen brand, die M wijden omtrek te zien was. PRIMITIEVE TIJDREKENING Geen jaren of maanden, maar „manen' Toen het Britschë gouvernement in 11 - de souvereiniteit over de Fidsji-eilanden aanvaardde, waren de inboorlingen kanni balen. Eenigen hunner hadden een blanke tot op het laatste beentje afgekloven en ver volgens hun expert-beensplijter van de over geschoten heenderen souvenirs laten maken in den vorm van naalden. Uit dezen hoofde besloot de Britsche gouverneur zijn knechts en lijfwachts maar van een ander eiland te laten komen, van de Nieuwe Hebridfcn, waar geen menschenvleesch gegeten werd. Hij huurde zijn personeel voor den tijd van drie jaren. Aan het einde van liet derde jaar zouden zij cle messen, bijlen, spiegels, het katoen en de kralen krijgen, welke Het Britsche schip zou meebrengen, als het aan kwam om den gouverneur af te lossen. Daar geen van de inboorlingen der Fidsji-cila.il den en van cle Nieuwe Hcbriden een tijd: begrip had. dat hoven* dat van een maan van 29V2 dag uitging, legde de tolk hun dóór middel van 36 vingers uit, dat zij 36 „manen" zouden moeten dienen. Aan het einde van de 36ste maan vroe gen de inboorlingen om hun betaling. De gouverneur liet, hun antwoorden, dat zij een telfout hadden gemaakt: zijn gouverne- mentschap zou eerst aan het einde der vol gende maan afgeloopen zijn en niet eerder dan Jat tijdstip zou het schip arriveeren. De inboorlingen snelden naar hun hutten en kwamen terug met hun Kalenderstokken Het bleek, dat deze 36 in-kervingen vertoon den. De almanak werd er toen op nagesla gen en inderdaad, in de afgeloopen drie jaren waren er 36 „manen" geweest. Nog één „maan" moest verloopen, eer het jaar der blanken teneinde was. Er moest dus goedschiks of kwaadschiks aan de inboor lingen één maan „overwerk" worden be taald. Bij nader onderzoek, bleek, dat de leeftijd yan een mensch op deze eilanden eveneens in „manen" en niet in jaren werd uitge drukt. DINSDAG 15 JANUARI HUIZEN 301 M. - KRO-uitzcnding, 8.00-9.15 en 10.00 Gram.pl. 11-30-12.00 Godsd. half uur. 12.15 Orkestconcert en gram.pl. 2.00 Voor de vrouw. 3 00 Cursus. 4.00 HIRO. 5.10 Or kestconcert en gram.pl. 6.40—7.00 Cursus. 7.15 Lezing. Solistenconcert. 8.00 Vaz Dias. Gra- mofoonpl. 8.15 Orkestconcert. 9.00 Voordracht, j 9 15 Orkestconcert mmv. pianist. 10.10 Voor dracht. Gram.pl. 10.30 Vaz Dias, Orkestco»' j eert. 11.15—12.00 Concert. HILVERSUM 1875 M. AVRO-uitzending. 114)0 RVU. 5.30 VPRO. 6.30 RVU. 6.30 Gram.pL 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram pl. 10.30 En- semble Lismonde, 11.00 RVU. O. v Tussen-' broek: Kinderspeelgoed. 11.30 Vervojg ensem ble Lismonde. 12.30 Gram.pl. 1.30 Omroepor kest olv. N. Treep. 3.00—3.55 Kniples 4.15 Gram.pl. 4.30 Radio-Kinderkoorzang olv. J. j Hamel. 5.00 Kinderuur. 5.30 Jcugdhalfuur v. d. I VPRO. olv. Ds. B. J, Aris. 5.00 'Wiener Ro- I •hème-orkest. 6.30 RVLI. Ciuscrle aoor m<_vr. Dr. J. C. Proost—Thoden van Velzen. 7.00 1 Pianorecital Grete Schröberl, 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8 05 Omroepor- kest olv. N. Treep, mmv. J. Sorbier (chan- sods). 8.40 Voordracht Mr. A W. Kamp. 9.00 I Het Wiener Bohème-orkést mmv. de „Jungle Serenade»". 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Uit „Atlanta", Rotterdam: Lily Gyenes en haar 20 Zigeurinnen, DROITWICH 15.00 M. 10 35-10.50 Morgen wijding. 11 20 Gram.pl. 11.40 Orgelspel S. Torch. 12 10 Troise en zijn MandolLne-orkest mmv. Don Carlos (tenor). 1.20 J. Muscant en j zijn orkest- 2.20 E. Colombo en zijn orkest. 3.20 Het Schotschc Studio Orkest. 4.20 Lezing. 4.40 Het Bronkhurst Trio mmv. D. Hastwell' (zang) 535 BBC.Dansorkest olv. H. Hall. 6.20 Berichten. 6.50 Handel-concert. 7.1Ó Fransche les. 7.40 Gram.pl. 7.50 Lezing. 8.20 Dialoog. 8.35 Londensch Philh. Orkest olv. L Heward. mmv. E. Joyce (piano). 9,50 Berichten. 10.20 Lezing. 10.40 BBC-Theater-orkest olv. S. Ro binson. 11.35—12 20 Lew Stone en zijn Band, RADIO PARIS 1648 M - 7.20 en 8.20 Gram.pl. 12.20 Symphonieconcert olv. Letombe. 8.20 Declamatie. 9.05 Cabaretprogramma olv. G. Chepfer. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG 1261 M. - 11.201.20 Concert olv. Andersen. 2 204.20 Omroeporkest olv. Reesen. 7.20 Deensche muziek olv. Gröndahl1. 7 50 Gram.pl. 7.55 Hoorspel. 8.50 „Die Zauber- flöte", van Mozart (2de acte), KEULEN 456 M. 5.20 Gramofoonpl. 6.35 Blaas- concert olv. Meier. 11 20 Omroepkleinorkest olv. Eysoldt, mmv. bariton 3.20 Gevar. con cert uit Hamburg, olv. A. Seeker en R Geb- hardt. 5.10 Gram.pl. 6.20 Mozart-concert 7.30 Keulsch Cithertno. 7.50 „Duell um Liebe", hoorspel van W. Domhoff. Mmv. Omroepor kest en -koor olv. Kühn. 9.20 Berichten en le zingen. ROME 421 M. 8.05 Orkestconcert mmv. G. Arnaldi (piano). 8 50 Radiotooneel. 9.20 Viool recital B. Franchi. 9.50—10.20 Dansmuziek. BRUSSEL 322 en 383 M. - 322 M.: 12.20 Om- roeporkest olv Gason en gram.pl. 1.30—2 20 mofoonpl 6.50 en 735 Gram.pl. S 20 Gevar.' Gram.pl. 5.20 Salonorkest olv. Walpot en gra- programma. 10.30—11.20 Gram.pl. 484 M.t 12,20 Salonorkest olv. Walpot. 1.30—2 20, 5.20 6.35, 6.50 en 8.20 Gram.pl. 9.35 Symphoniecoó- cert. St. Saëns-programma. 10.30—11.15 Gra mofoonpl. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.20 Rijkszending. 9.20 en 10.05 Berichten. 10.20—. 11.20 Populair concert uit Bremcn_ fell het Men bemerkt het soms zelf niet, dal de stoelgang in de war is. Wat ge wel consta teert 'n Loom opgeblazen gevoel, duizelig heid, beslagen tong, hoofdpijn en meer van die ongemakken. Maak eens „Schoon Schip" met de nieuwste vinding van Apotheker Dumont: Laxeer-Akkertjes. Ge proeft niets I Geen paardenmiddel, dat Uw gestel in do war brengt, dat U buikloop en hernieuwd© constipatie bezorgt, maar een prettig zacht werkend laxeermiddel, hetwelk Uw inge wanden schoon maakt en de normale wer king daarvan herstelr. De bestanddeelen s plantaardige stofian, gal-extracten, melk zuur-fermenten en chlorophyll© werken gezamenlijk op Uw geheele gestel. Laxeer- Akkertjes geven voldoende, doch niet over dreven ontlasting en regelen op natuurlijko wijze do meest natuurlijke menschelijke verrichting. Probeert ze eens I Ge zult verbaasd en verrukt zijn over de blijvend© gunstige werking. Per 12 stuks 60 cent. vol het twi i var Rij hei dot hat IN LIFT OPGESLOTEN Te Amsterdam geraakte twee personen in do Beethovenstraat in een lift opgesloten, tengevolg-e van een plotseling defect in de lichtleiding, waardoor de lift bleef staan. De brandweer werd gewaarschuwd, en deze heeft de gevangenen uit hun benarde positie bevrijd door de lift met de hand naar beneden te HET VERHAAL VAN MIENTIE EN SAARTJE PEPERNEUT. door G. Th. ROTMAN. TTT 11. Op de auto volgde er nog een, en toen nog een. Eindelijk konden we weer verder. We konden den wagen nu vast niet meer in halen en zagen hem nog in een zijstraat ver dwijnen. Maar zonder pot thuiskomen? Dat nooit! Met dikke tranen op ons gezicht hol den we naar de straat, waar de wagen in gereden was. 12. Maai* ook daar was de v meer te zien. We holden opnieu straat in, en weer een. Maar m hooren, wal e. toen gebeurde. Terv voorbijholden liep er een jongen Ie spelen. Vla!: naast ons trok hij hij kon, aan Je bel. (Wordt Woensdag i moet je •'ijl wij zoo beldeurtje zoo hard

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8