Rustige volksstemming aan de Saar Bij de Nederiandsche Mariniers MAANDAG 14 JANUARI 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 f Slechts zeer weinig kiezers stemden niet Volkomen discipline bij de stembussen Onbeteekenende relletjes tegen middernacht. De stemming in het Saangebied is, gelukkig, in volkomen orde verloopen. Alleen is laat in den avond, tegen middernacht, nog te Neunkirchen door een onbekende, een bom geworpen en hebben zich daar en te Saarbrucken enkele relletjes voorgedaan, die door communis ten veroorzaakt werden. Na de drukte van Zaterdagavond bood Saarbrücken Zondagochtend het beeld van een Nederiandsche provinciestad op Zondag. Het sneeuwde niet meer, de sneeuw van Zaterdag wag in de binnenstad in een groo- te modderpoel veranderd; alleen in de bui tenwijken lag de sneeuw op sommige plaat sen nog zeer dik. Het was zeer rustig en kalm in Saar brücken; een grauwe dag in de ochtend uren zonder eenig zonnetje. Alleen nabij de stembureaux was 't druk. Reeds vroeg in den ochtend trokken de stemgerechtigden naar de bureaux. Daar de stemmers vrij gebruik konden maken «le trains, waren deze den geheelen ochtend druk bezet. Anderen begaven zich per auto of autobus naar de stembureaux. Daar stonden de menschen zeer rustig in de rij op hun beurt te wachten. Slechts een enkele politieagent stond voor de stembu reausoveral was het rustig. Van de bui- tenlandscho troepenmacht was in Saar brücken niets te bespeuren. De wetenschap alleen, dat deze troepen gereed staan om zoo noodig in te grijpen, is voldoende voor het handhaven, van de orde. In c l de stemlokalen De voorzitters van de stembureaux en hun twee bijzitters en plaatsvervangers waren reeds vroeg in den ochtend, even na zeven uur, op hun post Alle neutrale vooraltters, •onder wie ook ongeveer 350 landgenooten, namen de beide andere leden van de stem bureaus (een vertegenwoordiger van het Duitsche front en een van het Einheits- frond) en hun plaatsvervangers den eed af. Om acht uur nam de volksstemming, waar voor 860 stemlokalen waren ingericht, aanvang. Op dat tijdstip stonden voor alle bureaux al stemgerechtigden te wachten. Een voor een werden zij in het stemlokaal toegelaten. Ook hier stond slechts een enkele politie beambte. Voordat de eerste stemmen werden uitge bracht, deden de voorzitters der stembu reaux de stemmen, die in het begin van de week reeds uitgebracht waren door hen, die daartoe Zondag niet in staat waren, in de stembussen. „Maul halten" Bijna doodstil was het in de stem lokalen. De waarschuwingen van de Plebiscietcommissie en vooral 't feit, dat bij de vóórstemming enkele dagen geleden, stemmen ongeldig werden verklaard door uitlatingen of gedra gingen, die een politieke beteekenis kunnen hebben, zijn oorzaak, dat al len zich uitermate kalm gedragen. Ten overvloede zag men overal mannen Van het Duitsche front met borden; „Be waart de discipline, doet zwijgend uw plicht". Voor een stembureau stond een man, die op zijn hoed een biljet had vastgemaakt met de kernachtige woorden: „Maul hal ten!" Bijna zonder een woord te spreken, velen ietwat nerveus, overhandigden de stemmers den voorzitter van het stembureau hun pas sen of legitimatiebewijzen en nemen in ruil daarvoor het stembiljet in ontvangst. Na 't uitbrengen van een stem door het plaatsen Van een kruis in een der drie open hokjes met een zwart potlood brengen zij hun stem biljet in gesloten enveloppe terug aan den Voorzitter, die dan weer de passen en legi timatiebewijzen teruggeeft en de enveloppe •in de stembus werpt. Het valt op, dat velen vrij lang in het geheel gesloten stemhokje blij ven. De meesten verlaten even stil als zij gekomen zijn het stemlokaal, velen naar het schijnt opgelucht, dat zij hun plicht volbracht hebben. Als in de dagen der „beschrijving" Ieder naar zijn eigen plaats. Zooals bekend, moesten de Saarlanders hun stemmen uitbrengen op de plaats, waar zij in het jaar 1919 woonden. Men heeft van deze bepaling, die overigens noodzakelijk was voor een goede controle op de stemge rechtigden, een veel heen-enweer-trekken Verwacht en dit is in den loop van den dag dan ook wel gebleken. Het is voorgekomen, dat van één huisgezin de man naar Merzig moest gaan, de vrouw naar St. Wendel en stemgerechtigde kinderen naar andere plaatsen in het Saargebied, omdat zij daai geboren waren. Het Duitsche front had alle maatre gelen genomen om de stemgerechtig den in staat te stellen, de voor hen aangewezen stembureaux te bereiken. Op vele plaatsen zag men de auto's van het Duitsche Front met een wit blauw schild „motordienst". De aan duiding „Duitsch Front", die oor spronkelijk op het schild had gestaan, moest verwijderd worden, doch ieder wist natuurlijk, dat deze auto's van deze bepaalde groep waren. Alle Muellers naar één bureau lil Saarbrücken werd alphabetisch ge stemd, dat wil zeggen, dat de stemgerech tigden volgens het alphabeth over do stem bureau's waren verdeeld. Zoo moesten alle Muellers en dat zijn er nog al wat in Duitschland zich naar eenzelfde stem bureau begeven, dat in een der buitenwij ken lag. De honderden Muellers moesten hun passen en legitimatiebewijzen tnoncn rn dan kregen achter elkaar Johunn Muel ler ol Maria Mueller, ol ivie cc ook yan de Muellers aan de beurt was, het stembiljet. Eén stembureau had ook nagenoeg uitslui tend de Schmidts. In der morgen werd er zeer druk ge stemd. 's Middags schatte men de. deelname reeds op 80 90 pet Sommige districten meldden toen al 100 pet, zoo bv. Merzig, waar om half één alle stemgerechtigden verschenen waren. Op enkele plaatsen slechts moesten stem men ongeldig worden verklaard, omdat de voorzitters zich zooals hun taak was,streng aan de bepalingen houden. In Dudweiler werden van de 341 stemmen 10 ongeldig verklaard, omdat de stembiljetten niet op de voorgeschreven wijze in de enveloppe werden ingeleverd. Tegen dit ongeldig ver klaren, werd geprotesteerd, doch het is niet waarschijnlijk dat het protest zal worden aanvaard. Tc Saarbruecken werd het in den namid dag, nadat .1o meeste stemgerechtigden hun plicht hadden gedaan, iets drukker op straat. In de verlichte straten kwamen meer wandelaars, doch 't bleef overal rustig. Zelfs 98 99 pet Tegen acht uur begaven zich nog slechts enkele stemgerechtigden per auto, op motor rijwiel of met andere vervoermiddelen naar de stembureaux. Men verwachtte toen, dat 98 a 99 pet der stemgerechtigden was op gekomen. De verzegelde stembussen zijn des avor onder zwaar militair geleide naar Saar brücken gebracht Hedenmiddag begint daar de telling. Naar Zondagmiddag in Saarbrücken werd medegedeeld, zal de uitslag van de volksstemming Dinsdag 15 Januari des morgens te zeven uur Midden-Euro- peesche tijd (6.20 Amsterdamsclie tijd) worden bekend gemaakt Zaterdagavond zijn te Saarbrücken nog vele Saarlanders uk het buitenland aange komen. om Zondag bun stem uit te brengen Er werd niet meer bij hun aankomst ge demonstreerd. Wel was 't zeer druk in c'e stad, hoewel de sneeuw het verblijf buitens huis niet bepaald aangenaam maakc. Ook Zondagmorgen arriveerden nog hon derden Saarlanders De laak der internationale troe pen op den stemmingsdag. Op den dag. van de stemming in het Saar gebied, was het voor de Volkenbondstroe pen, w.o. ook de 250 Nederl. mariniers met hun officieren, vroeg dag. In de meeste kwartieren werd het reeds omstreeks mid dernacht levendig. Uitgerust in marsch- tenue en begeleid door de vracht- en man- schappen-wagens. met machinegeweren van de meest onderscheiden kalibers, tanks en Roode-Kruis-wagens, evenals veldkeukens, werd in den vroegen ochtend afgemarcheerd Te vijf uur in den ochtend waren alle grensposten naar Duitschland en naar Frankrijk, ook de kleinste en onbelangrijk ste, bezel. In een grooten boog om het gebied van de stad Saarbrücken had in den loop van den nacht het Engelsche Lancashire-regi ment aan de Lotharingsche grens de bewa king op zich genomen. Ten ZuidOosten daarvan sloten zich hierbij de Nederiandsche mariniers aan die voor de grootste helft de Fransclie grens en voor de kleinste helft in de de districten St Ingbert en Homburg de Duitsche grens bezetten. Kapitein de Bruyne en zijn officieren hadden hier de leiding. Daarbij sloten naar het Noorden en Oos ten langs dp Duitsche grens de troepen van het Engelsche Essex-regiment aan. De klei ne Noordwestelijke grens naar rechts werd door de Zweedsche troepen bezet, terwijl in den sector, grenzende aan Lotharingen, .eer in aansluiting aan het Lancashire- regiment. de Italianen stonden. Zoo was de grens van het Saargebied. die Zaterdagavond nog door groote vuren op de hoogten er om heen gemarkeerd werd, ge heel door de internationale troepen bezet Druk gestemd; 80 a 90 procent Het opmerkelijke is echter, dat men van deze sterke troepenmacht zeer weinig be merkte. Slechts hier en daar zag men een Engelschen pantserwagen of een Italiaan- sche transport auto met machinegeweren. In St Ingbert zag men alleen de post voor het verblijf der Nederiandsche marine-sol daten, het Kraemer-slot. doch overigens was de militair goed georganiseerde grensbezet ting zóó verdekt opgesteld, dat zij niemand opviel. Aan den anderen kant van de grens wa- n nergens militaire maatregelen van wel ken aard ook te bemerken. DE BOM TE NEUNKIRCHEN EN DE ANDERE NACHTRELLETJES Zooals gemeld, hebben zich tegen midder nach» twee incidenten voorgedaan. Te Neunkirchen werd een bom geworpen tegen het bureau van het Duitsche Front. De ar ericlite schade schijnt niet veel te beteekenen te hebben. Vier personen zijn gearresteerd. Twee dezer zouden communis ten geweest zijn. de beide anderen waren aanhangers van de status quo partij. Volg.vs Peuter werd een persoon gewond en ontkwam de dader door op zijn vervol- ers te schieten. Te Saarbruecken hebben Zondagavond ongeveer 150 communisten gedemonstreerd de Bahnhofstrasse. Toen de politie de menigte wilde verspreiden ontstond eenig tumult. Ook daar werden eenige personen gearresteerd. Het incident bleek ten slotte niet van ernstigen aard te zijn geweest Mert betrekking tot den bomaanslag op het gebouw van het Duitsche Front .te Neunkirchen zijn nog eenige bijzon derheden bekend geworden, volgens welke een met ontplofbare stoffen ge vulde bus door een venster naar bin- lieu is geworpen. Bij de explosie werd eer. man aan zijn kin gewond. De da der werd achtervolgd, doch slaagde er in in de duisternis te ontsnappen. Na den aanslag verzamelde zich voor het gebouw eer. groepje leden van het Eenheidsfront, die een swastika-vlag verbrandden. De politie heeft de be- toogers verspreid. Eenige personen zijn hierbij licht gewond, Vier werden gearresteerd. Te Saarlouis is een wapendepot ont- dekt Enkele personen zijn gearres teerd. Het grensverkeer aan het Saargebied Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat naar de regeeringscommissie van het Saar gebied mededeelt, de Fransche .regeering be sloten heeft, dat van 13 Januari des nam. drie uur af de houders van Saarlandgche reispassen voor Duitsche onderdanen de overschrijding van de grens in het bezit moeten zijn van een bijzonder visum. Door dezen maatregel zijn alle door de regeerings commissie verstrekte visa voor Frankrijk ongeacht hun geldigheidsduur verloopen. Zij moeten worden vervangen door een vi sum van het Fransche consulaat. Ieder, dis probeert de grens te overschrijden zonder in het bezit te zijn van een geldig visum, stelt zich bloot aan het gevaar teruggestuurd worden. De regeling der grensverkeerkaar- ten blijft nog bestaan. Aan deze mededeeling verbindt D. N. B. de conclusie, dat de uitslag der stemming in Frankrijk geen twijfel laat en dat Frank rijk de grens tusschen het Saai-gebied en Lotharingen thans -ls zijn grens beschouwt Dinsdag feest. Er wordt niet gewerkt Uit Saarbrücken: Het Duitsche Vakveree- nigingsfront en de Algemeene Organisatie van Werknemers aan de Saar hebben Zondag avond aangekondigd, dat Dinsdag het werk zal worden neergelegd om een „Duitsch ■olks- en familiefeest" te kunnen vieren. Het Duitsche Front is voornemens als politieke organisatie Dinsdagavond een groot feest te arrangceren. Bij den Wartburg Uit Saarbrücken, Zondagavond: De Wart burg is hel verlicht Er zijn uitgebreide voorzorgsmaatregelen getroffen om al te, nieuwsgierige personen op een afstand te houden. Slechts zij die in het bezit zijn van speciale legitimatiepapieren worden doorge laten. De Engelsche militairen bewaken den ingang met de bajonet op het geweer en zij maken slechts plaats, wanneer een nieu we vrachtauto aankomt. In de zaal is alles reeds gereed om de stemming te beginnen, doch de tafels zijn nog verlaten. De gaanderijen zijn ingericht voor toeschouwers en pers. terwijl ook een tribune is ingericht voor de leden der ple biscietcommissie. De stembussen worden voorloopig be waard in de gewelven van de Wartburg. Zondagmiddiag heerschte weinig bedrij vigheid in de verschillende plaatsen van 't SaarlaDd. Tegen half zes was in de meeste stembureaux reeds door alle daar inge schreven stemgerechtigden gestemd. Het aantal ongeldig verklaarde.stemmen is be-, trekkelijk gering. De overbrenging der stembussen naai- Saar brücken had overal zonder incidenten plaats. Het tijdstip van verzending werd zooveel mogelijk geheim gehouden. Het Duitsche Front had voor Zondag avond het parool uitgegeven den avond zoo veel mogelijk in huiselijken kring door ie brengen. Van Merzig komen de Zweden met hun vrachtauto, \an Dillingan en Saarlouis de Meening van von Papen De bizondere correspondent van het Zwii sersche Telegraafagentschap in bet Saarg- bied heeft een bezoek gebracht aan vo Papen, die met zijn familie verblijf houdt op zijn landgoed Wallergangcn bij Saar louis. Von Papen weigerde een verklaring af te leggen over de stamming zelf, doch wel wees hij in enkele woorden op de bui tengewone beteekenis van het plebisciet. „Men kam zeggen, dat met deze stemming een beslissing is geveld voor of tegen den vrede van Europa". Von Papen legde er den nadruk op dat de uitslag der verkiezing er toe zal kun nen bijdragen een goede verst andhou ding te scheppen tusschen Frankrijk en Duitschland, hetgeen in het belang zou zijn van de consolidatie van den vrede in Europa. Hoe de stemming afliep Om zeven uur was de bedrijvigheid in de stembureaux geheel ten einde. In bureau I dat in het stadhuis van Saarbrücken is ge vestigd, kwamen na acht uur gisteravond eenige journalisten en fotografen bijeen, het historische oogenblik der sluiting de stemming bij te wonen. De voorzitter van dit bureau, de Luxemburger Johann Peter Martin, griffier bij de rechtbank in Luxemburg, sloot om acht uur het bureau. Er werden geen personen meer toegelaten. Van 6 uur 55 nam. af was niemand mei het lokaal binnengekomen om te stemmen. Van de 629 slemgerechtigden in dit district hadden slechts 17 niet him stem uitge bracht. 97,3 pet der kiezers was dus in dit district naar de stembus gegaan, hetgeen overeenkomt met de gegevens van andere bureaux. Laat in den avond noodigde de leider van het Eenheidsfront, Max Braun, de vertegen woordigers der buitenlandsche pers uit op een bijeenkomst, waar hij verklaarde, dat de politie, de plebiscietcommissie en de Volkenbond te kort zijn geschoten. Hij voor spelde binnen 24 uur een burgeroorlog voor het geval geen wijziging in den toestand komen zou. VOLDOENING TE GENEVE. Uit Genève: De bij den Volkenbond geaccrediteerde journalisten hebben Zondag met ambtenaren van het Vol- kenbonds-secretariaat geluisterd naar de radiouitzendingen in zake het Saarplebisciet. Met voldoening werd kennis genomen van de mededeelin- gen via de Duitsche rijkszenders, waaii-uit bleek, dat de stemming een ordelijk verloop had. Het Volken bondssecretariaat ontving mede langs tclegraiischen weg geruststellede be richten. Opgewekte drukte na de stemming In de straten van Saarbrücken en van andere steden heerschte des avonds een op gewekte drukte. Alle restaurants, en café's waren overvol; er was nauwelijks een plaats te krijgen. In de helverlichte straten golfden dichte menschenmenigten heen en weer, hoewel het zeer nat was. De span ning was overigens zeer groot en het gesprek van den avond was de vermoedelijke uit slag van de stemming. Men noemde percen tages betreffende het aantal uitgebrachte stemmen. In de kringen van het Duitsche Front was men overigens er van overtuigd, dat de overwinning behaald was. Een onderhond met den commandant Een speciale V.D. verslaggever schreef de dag voor de stemming: Voor een groote poort van een gebouwen complex in de Bleichstrasse nabij de Saar in Saarbruecken staat een Nederiandsche marinier op post en boven de poort staat een bord in de Nederiandsche kleuren, dat melding maakt van de aanwezigheid van de troepen, die de eer hebben 't Nederiand sche volk als politie-orgaan van den Vol kenbund in het Saargebied te vertegenwoor digen De staf van de Nederiandsche afdeeling tariniers in Saarbruecken bevindt zich eigenlijk ir. een vreemden sector, namelijk in die van de Engelschen. Want den Neder- landschen troepen is een groot deel van het Saargebied in de districten St Ingbert en Homburg in het Zuidoosten van het Saar gebied ter bewaking toegewezen. Op het binnenhof achter de poort staat een langgerekt gebouw, dat eens een chemi sche fabriek herbergde. Thans is het de ge- improviseerde kazerne der Nederiandsche troepen. Alles gaat streng militair. De post aan de poort drukt op een bel en ik word door een anderen marinier gehaald, die mij ge leidt naar oen dienstdoenden wachtmeester. Die ontvangt mij, staalhelm op en storm- riem onder de kin. Even later word ik ge haald dooreen jongen officier,die mij langs den adjudant, die juist op dat moment door een persteekenaar vereeuwigd wordt, naar den commandant der Nederiandsche troe pen. kapitein M. R. de Bruyne, brengt Deze heeft zijn ruime werkkamer op de eerste verdieping en zijn kaarten aan de wanden wijzen er op, dat men zich hier in het cen trale punt van een ernstige militaire actie bevindt. De Nederiandsche commandant ontvangt ij zeer vriendebjk en antwoordt zooveel moeelijk on de vragen, die ik hem stel. Hij wijst er op, dat de Nederiandsche militai ren, van militair standpunt bezien, gedu rende hun verblijf in het Saargebied zwa- ren dienst hebben gedaan. In den kortst mogolijkon tijd was het noodig, r -n betrek kelijk groor gebied in vele dag- en nacht- oefeningen zoo goed te leeren kennen, dat officieren en manschappen zich in het ge bied volkomen vertrouwd voelen. De com mandant wijst er daarbij op. dat er in dit mooie land weliswaar tal van hoofdwegen zijn, doch weinig dwarswegen. Vooral dooi de nachtelijke oefeningen hebben de man schappen het gebied echter zeer goed lee ren kennen. Het was hem bij de oefenin gen opgevallen, dat de bewoners vooral van dit gedeelte van 't Saargebied vriendelijke menschen 7ijn die steeds bereid bleken, de noodige inlichtingen te verschaffen wan neer de troepen zich omtrent verbindingen op do liuoglo .wilden stellen, Kapitein de Bruyne vertelde, dat manschappen volkomen er van overtuigd zijn, voor welke belangrijke zaak zij in het vreemde land zijn en welke delicate, doch ook eervolle missie zij hebben te vervullen. Hij kon niet mededeelen, hoe lang deze missie zou duren „Wij zijn sleets soldaten" merkte hij lachend op „en hebben onze velen op te volgen. Overigens hebben wij n deze poli tiek zoo opwindende dagen onze manschap pen zooveel mogelijk terug gehouden. Zij en de officieren zijn nauwelijks in aanraking gekomen met de civiele bevolking, omdat wij a'.les wilden vermijden, wat tot orde verstoringen aanleiding zou kunnen geven. Wanneer echter eerst de volksstemming achter den rug is en de opwinding is gaan liggen, hopen wij ook met de bevolking in vriendschappelijk verkeer te komen en het mooie gebied te leeren kennen, .wa ons op hoog bevel bevinden". Kapitein de Bruyne gaf vervolgens nog eenige inlichtingen omtrent het verblijf van hot andere deel van zijn troepen in 't slot Kraemer in St Inebert Hij vertelde, hoe vervallen dit verblijf er bij aankomst uit zag en hoeveel werk noodig was, om het voor het verblijf van de officieren en man schappen geschikt te maken. Alles zat dik order het stof. De troelen, die er liggen zijn thans echter zeer t< eden. Over de betrekkingen tot de troepen van de andere landen verklaarde de commandant, dat de internationale troe pen een uitstekenden opperbevelhebber in generaal Brind en zijn medewerkers hebben, zoodat een zeer goede verhou ding tusschen de opperste leiding en de territoriale commandanten bestaat. Ook bij de Engelschen, in wier sector kapi tein de Bruyne zijD zetel heeft, ver klaarde hij zeer goede vrienden te heb ben gevonden. Deze uitstekende verhou ding tusschen de verschillende troepen, vergemakkelijkt natuurlijk de taak en zal ook op de bevolking een prettigen indruk maken. Onder leiding van een der officieren kon ik daarna de verblijven der bemanning be zichtigen, waarover reeds eerder is gemeld. De zalen, waar vroeger de machines ston- en waar de mannen thans op eenvou dige veldbedden met stroozakken slapen, zien er kouri:* uit. Alles is eenvoudig, doch goed verzorgd II«t is er behagelijk warm en de soldaten zullen, naar het zich laat aanzien, zeker later met genoegen aan hun „oorlogstocht" naar do Saar Terugdenken. HET SAARPROBLEEM (Van onzen Duitsehen correspondent) B e r 1 ij n, 13 Januari 1935. Reeds hoort men de klokken luidou en alle doelen van de stad zijn vlaggen uitge stoken maar dat wil nog altijd niet zeg gen. dat het volksplebisoiet ten gunst Duitschlanci is uitgevallen. In tegenstelling tot do Berlijnsche pers, die beweert, dat het eindresultaat der volksstemming pas Dins dag kan word on bekend gemaakt, wordt mij van betrouwbare buitenlaindsche zijde verze kerd, dat reeds Maandagavond per radio w rcldkundig zal worden gemaakt, hoe de be volking van het Saargebied over baar naaste toekomst heeft beslist. De geweldig groote belangstelling van bui tenlandsche zijde voor dit plebisciet spanning, welke pas op de laatste dagen ook in Berlijn voelbaar werd, bewijst, dat we hier niet met een ondergeschikte aange legenheid te maken hebben, maar met een vraagstuk, waarbij niet slechts het nationaal socialistische Duitschland betrokken is. Een mijner kennissen, een Duitsche dame wier wieg in Straatsburg stond haar opvoeding gedeeltelijk in de omgeving van Saarbnjeken genoten heeft, maakte, toen wij ons over het netelige Saar- probleem onderhielden de veelzeggende op merking, dat de bevolking van het Saar gebied in menig opzicht aan die van Elzas- Lotharlngen doet denken: men spreekt wel tewaar Duitsch, maar voelt in menig op zicht Fransch, waardeert het goede in zijn oorspronkelijk Duitsch geboorteland, maar is evenmin blind voor het wa^xlevolle in de Fransche cultuur. Voor den militaireu druk eener nationaal-socialistische dicta tuur voelt het aan vrijheid gewende volkj' van beide landstreken in zijn hart bitter weinig. Zoodpende zullen de groote moeilijkheden pas beginnen, wanneer het plebisciet waarmede over heel Duitschland gerekend wordt ten gunste van terugkeer naar Duitschland uitvalt. De opvallende voeg zaamheid van Duitschland tegenover Frankrijk in dit voor beide naties belang rijke vraagstuk wil allerminst garandee ren, dat men straks, definitief over de lei ding beschikkend, minder energiek zal op treden tegenover de bevolking v Saargebied dan twee jaar geleden, bij het aanvaarden van het bewind, ten opzichte van alle andersdenkenden in alle ;f iltscho landen. De concentratiekampen en de acti viteit der Geheime Staatspolitie herinneren ons elkens opnieuw aan het streven naar nationale eenheid op elk levensgebied, het eindideaal van den nationaal-socialistischen staat. De leuze der rijksregeering luidt nog altoos: wie niet vóór ons is, die is tegen ons! Om vooral niet te laat te komen, reeds 11 Januari of.icieol vanuit de VVil- helmstrasse het volgende bekend gemaakt: „Het Saargebied zal bij de wederinlijving in de afgesloten eenheid worden opgenomen, waarvoor het in de jaren van zijn strijd om het Duitsche wezen gevochten heeft" Het geen kort en krachtig beteekent: wanneer alles naai' den wensc-h van Berlijn afloopt, dan behoort de bevolking van Saar en Palts vanaf den löen Januari 1935 met lichaam en ziel tot den nationalistischen eenheidsstaat Om elke vergissing te voorkomen, voegt men hier nog aan toe: „Saar en Palts wor den voorts tot een gouw der N.S-D.A.P. on der gouwleider Bu rekel véreenigd. Bürckel, Saar-gevolmachtigde van den rijkskanse lier, is tevens tot rijkscommissaris voor de inlijving van 't Saargebied benoemd". Men weet dus precies, waar men straks toe is! Mocht het Duitsche Front een min of eer glorieuse overwinning behalen op het Eenheidsfront zijner politieke tegenstan ders waarvan men her vast overtuigd is dan zullen waj Maandag en Dinsdag in alle doelen van Duitschland een nationaal feest beleven, dat aan uiterlijke effect voor overwinningsfeesten van twee jaar gele den niet onderdoet Het prestige van den eenheidsstaat zou ongetwijfeld door het mo reel effect van zulk een overwinning binner en buiten Duitschland bevorderd worden! Het proces te Flemington Violet Sharp, het overleden dienstmeisje mede plichtig of niet In het Hauptmann-proces concentreert zich thans de aandacht op het dienstmeisje der Lindberghs, Violet Sharp, die zich na de ontvoering van kan4 heeft gemaakt De verdediger van Hauptmann, Reillv, tracht te bewijzen, dat het meisje deel heeft uitge maakt van een bende, die voor de ontvoe ring aansprakelijk is. Een restaurant-houd ster in een voorstad van New York heeft aan de politie meegedeeld, dat ze op den dag van de ontvoering, 1 Maart 1932, Violet Sharp bij haar in het restaurant heeft ge had. Ze kwam om ongeveer kwart over vjjf en droeg twee manden bij zich. Zij heeft on geveer U/2 uur gewacht Om kwart voor ze ven kwam een gesloten auto langzaam in de richting van het restaurant rijden en stopte op ongeveer 50 meter afstand. Violet Sharp verliet daarop haastig het lo kaal en begaf zich in de auto. Een bediende van het restaurant heeft Violet Sharp nage keken en eveneens gezien, dat zij zich bij de inzittenden in de auto voegde. De verklaring van de vrouw is direct aan de reohtbank te Flemington medegedeeld. Een nauwkeurig onderzoek naar de juist heid zal worden ingesteld. Van groot gewicht is het feit, dat zich in de nabijheid van het restaurant een overzet veer bevindt, van waar men zich naar de woning van Lindbergh kan begeven. Een advocaat van de beschuldiging, Hauck, heeft inmiddels verklaard, dat hij Violet Sharp volkomen van deze betichting zal zuiveren. Advocaat Reilly wil voorts de medeplich tigheid van den overleden Isidore Fisch trachten te bewijzen, terwijl de beschuldi ging het bewijs zal trachten te geven, dat Fisch niets met de misdaad heeft uit te staan. JAPANSCHE STAD IN VLAMMEN Vijfhonderd huizen vernield. Een buitengewoon hevige brand is Zater dagmiddag te zes uur uitgebroken in de Ja- pausche stad Sakai. gelegen in het district Tottori. Tooij het vuur te ruim één uur des nachts had uitgewoed, was een derde deel der stad aan de vlammen ten offer gevallen. Naar gemeld wordt zijn vijfhonderd huizen verwoest, zoodat meer dan 2000 menschen dakloos zouden zijn geworden. Bijzonderhc den zijn echter.nog niet bekend. VERBLIJFPLAATS VAN TROTZKI Men heeft de verblijfplaats van Trotzki ge ouden. De vroegere Sovjet-functionaris ver toeft op een klein landgoed buiten Tulle in liet Hoogland van Auvprgne, Weerbericht Het dunne pUltJ® geeft den vorlgen «tand Hoogste stand te Valentia 770.7. Laagste stand te Ingö 748-3. Stand vanmorgen half twaalf 758.2. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige, later wellicht toene mende Z.W. tot N.W. wind, nevelig tot be trokken of zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, zachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie welke Zaterdag over de Noor sche Zee lag, en een strooming van arctisch! lucht over geheele W. veroorzaakte, is tham nog als een kern van weinig beteekenis terug te vinden in het Oostzeegebied. Een diepe depressie trok hoog door het N. Lang! haar Z. rand bewegen zich zware, warme liuchtmassa'6, die met N.W. winden over Ier land en de Britsche eilanden stroomt. Deze warme strooming vindt haar O. begrenzing langs onze kust. In Duitschland is de atmosfeer blijkens 1 vliegtuigwaarnemingen, nog geheel gevuld met in de laatste dagen in Centraal Europa zeer vochtige polaire luchtmassa's en is de atmosfeertemperatuur nog geheel onder het vriespunt. In Midden-Zweden keerde de vorst terug. De zeer lage temperaturen in het O. zijn ge- 1 heel verdwenen en alleen in Oostenrijk 1 heerscht nog vorst. In het W. is de tem- peratuur ver boven normaal. De veranderingen in de luchtdrukverdeft- ling en de temperatuur der luchtmassa ma- ken terugkeer van de vorst in de eerstvol-, gende etmalen zeer onwaarschijnlijk. STORMWAARSCHUW1NGSDEENST 15 JANUARI. Zonsopgang 8.06 uur, zonsondergang 4.13 uur Maan op nam. 0.12 uur, onder v.m. 4.59 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 15 JANUARI. Van 's avonds 4.43 uur tot 's morgens 7.35 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Reden Vorig Rhelnfelden 1.81 1.89 Rreisach K-hl Maxau Dledeshetm Mannheim Bi n een 0.9* 0.91 1.94 1.94 rui 3.45 0.88 0 95 2.20 2-35 1.Ó5 1-75 024 0-42 Stuw Sambeek gesloten Caub Fms Coblens Trier Keulen Dnaseldorf Föhrort Wesel Fmmerik gesloten 1 5° 1.75 1 28 1.30 1.88 ?.1S 0.93 1.11 1.71 ?.t.i 1.18 1.6? 1/0 1.91 0.33 ',Uj 1.78 2^0 Lobith 10.74 11.29 Nijmegen 8.46 J-.95 St Andries .<,07 3.53 Arnhem 8.32 8.75 Vreeswijk lw 0.76 0,96 •aio -ai7 47.38 27, 6 42.18 42.32 Kampen Ejeden Maastricht Grevenblcht 29.38 29 47 Venlo 11.93 11.73 Grave (slulsj 7.17 8. 0 St Andries 1.90 2.75 HOOGWATER NED ZEEHAVENS Dei fzfj'l Terschelling Har.ingen Den nelder lJmuiden Hoek v. Holl. 11.0oi3.i_ acheveningen .- Kotieiüam 0.35 1^50 7.15 20.0e 4.30 17.20 5.25 .aio 2.55 15.50 11.57 HellevoetsL 11.38 WUh mstad O.Oi 12.32 Brou«Tsh. HU0 23.35 Zierikzee 11.07 Wemeldinge 1L32 VUssingen 10.01 Terueuzen 10.33 2o,22 Han&weert U.Ou 2 Zi VLUCHT OVER DEN STILLEN OCEAAN Miss Earhart in Oakland gedaald Uit New-York: Miss Amelia Earhart is van Honoioeloe komende om 16 uur 31 (New- Yoksche tijd) in Oakland in Californië ge daald. Zij had de vlucht ondernomen on- i danks het verbod van de autoriteiten om te starten. BINNENLAND CHR. MIL BOND VOOR OOST- EN WEST-INDIfi Vorstelijke giften Het hoofdbestuur van den Chr. Militairen Bond voor Oost- en West-lndië, welko or- ganisatie in Indië acht tehuizen voor de Hollandsche militairen onderhoudt, deelt mede giften te hebben ontvangen van H. M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana, waaruit de belangstelling van deze vorste lijke personen voor den arbeid onder de Indische militairen blijkt. VLUCHTELINGEN UIT HET SAARGEBIED verband met de mogelijkheid, dat naar aanleiding van den uitslag van de Volksstemming in het Saargebied, via de Belgische grens vluchtelingen uit het Saargebied Nederland zouden willen bin nenkomen, is opdracht gegeven, deze te weren, tenzij zij niet als ongewensclite reemdelingen kunnen worden beschouwd, Verdeeling der contingenten. Naar de Nederiandsche Industrie- en Handelsraad voor Land- en Tuinbouw ons mededeelt, is het bericht, dat Zaterdagmor gen, in diverse dagbladen verscheen om trent hei in een vergadering van den In dustrie- en Handelsraad te 's-Gravonhage gé nomen besluit beti effende de verdeeling v-nn de consenten voor den uitvoer vnn eic- en naar Duitschland, volkomen uit dq lucht gegrepen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2