$Lkuw (tfmmutt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken 15e Jaargang BINNENLAND. De Minister van Waterstaat overleden MINISTER KALFF f Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagetijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a ct Zondagsblad niel afzonderlijk verkrijgbaac Bureau: Breesti-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 c iS* MAANDAG 14 JANUARI 1935 No. 5374 SïrtjertentiepriÉen: Van I tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer 0.22'/, Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend 0.10 MINISTER J. A. KALFF t. Een sterke eik geveld Na een zeer kortstondige, maar hevi ge ziekte is gisteren Minister Ir. J. A. K a 1 f f aan het kabinet en ons volk 'ontvallen. De overledene bereikte slechts de leeftijd van 64 jaar. Slechts; want Minister Kalff leek een sterke eik m nog ongebroken kracht. En plotseling werd hij in een paar dagen door een ziekte, karakteristiek voor ons land in deze winterperiode neergeveld. Weer werd de waarheid bevestigd van het woord, dat er maar één schre de is tusschen ons gezonde, sterke menschen en de dood. Wij wor den er echter ook door vermaand, het niet en nimmer van menschen te ver wachten bij de wederopbouw van hei maatschappelijk leven; van menschen, wier adem in hun neusgaten is, zooals de Schrift het plastisch en realistisch bijna uitdrukt. De ontwikkeling dei dingen is niet van stervelingen afhan kelyk. God volvoert zijn raad. Intusschen verliest het Kabinet- Colijn in Ir. Kalff een gewaardeerd, bekwaam en toegewijd medewerker in moeilijke dagen. Indien de kabinets formateur er in slaagt een waardig opvolger van den overledene te vinden, dan mogen wij van geluk spreken. Het is waar, dat met name 't Spoor wegpersoneel onder het bewind van Minister Kalff zwaar getroffen is en in die kringen zullen velen zich wei vaak afgevraagd hebben: is dat nu dezelfde man, die als directeur-gene raal der Spoorwegen de organisaties met zooveel welwillendheid tegemoet trad, die met gedurfde energie het net van conservatisme in het beheer ver scheurde en nieuwe wegen insloeg van overleg en erkenning van wederzyd- sche rechten? Wij verstaan deze vraag. Doch we voegen er onmiddellijk aan toe: wan neer een man als Ir. Kalff, die als directeur-generaal zoo sympathiek stond tegenover de verlangens van het personeel, als Minister zulke drastische maatregelen moest bevorderen, dan blijkt daar wel uit hoe moeilijk hei staat met de publieke financiën. Omgekeerd geven wij ook toe, dat Ir. Kalff als Minister wel eens beslis singen nam, waarbij de financiën geen enkele rol speelden, welke een zuiver liberale geest ademden. Doch kon men iets anders verwachten van een Minis ter, die ondanks zijn ruimere opvattin gen over vakorganisatie en georgani seerd overleg toch lid bleef van het hoofdbestuur der liberale partij In Minister Kalff ontvalt aan het huidige kabinet de eenige liberale bewindsman. Wij betreuren dat om den man van groote talenten en werk kracht en aangename omgangsvormen wij betreuren het ook uit politiek oog punt. Zulks te meer, omdat van ver schillende zijden de ontevredenheid over de samenstelling van het kabinet toeneemt: de een speurt liberale ten- 'den zen en de ander meent, dat met de politieke inzichten van minister Kalff in 't geheel geen rekening werd gehou den noch positief, noch negatief. Het zou ons spijten, wanneer het be treurenswaardig incident, ontstaan door het tragisch verlies van minister Kalff tot politieke wrijvingen aanlei ding mocht geven. Het kabinet-Colijn heeft er o.i. recht op zijn periode uit te dienen in een politieke samenstel ling van het ministerie als bij de con structie aanvaard werd. Wij hopen dus eenerzijds, dat de liberale partij zich ;niet terug zal trekken en anderzijds, dat andere groepen geen captie zullen l maken. Dit ware o.i. politiek onbehoorlijk en ontoelaatbaar, i Terwijl wij dus onze deelneming be tuigen aan de familie van den overle- dene, die zoo zwaar getroffen werd en i aan het kabinet, dat zich één zijner beste mannen zag ontvallen; bidden wij onze Koningin en haar raadslieden wijsheid en takt toe om op de komen zetel een man te plaatsen, die het ministerie versterken en zegenrijke arbeid voor ons volk in moeilijke tijden verrichten kan. SUBSIDIES DRANKBESTRIJDING Besturen van Drankbestrijdingsorganisa- lies, die voor subsidies in aanmerking wen- schcn te komen, moeten daartoe op gezegeld papier vóór 1 Maart bij den Minister v Sociale Zaken worden ingediend, onder overlegging \an een jaanerslag en rekening cn verandering in tweevoud, en bescheiden waaruit blijkt de aard en het aantal leden •j der vereeniging. Verecnigingen met minder dan 500 leden komen niet voor subsidie in aanmerking. Een energiek, hoffelijk man Een moeilijke post thans onbezet Na een kortstondige ongesteldheid is de minister van Waterstaat, Ir. J. A. Kalff, gisteren in den vroegen mor gen overleden. De ziekte van den minister heeft een snel verloop genomen. Dinsdagavond vernamen we in de Eerste Kamer, dat hij licht ongesteld was: griep. Maar al spoedig werden de berichten ern stiger. De temperatuur bleef hoog, de griep werd longontsteking en de toestand wekte eenige bezorgdheid. Reedi Zaterdagmiddag vernamen we echter, dat de longontsteking een dubbelzijdige was geworden en dat mede met liet oog op 's ministère leeftijd, de toestand als zeer ernstig moest worden in gezien. Het heeft nauwelijks 12 uur meer mogen duren. Zaterdagavond reeds was de toestand zeer ernstig en wie den aard van ministers ziekte kende met haar hooge koortsen en vreeselijke benauwdheden, dia an het hart geweldige inspanning vorderen, begreep, dat het einde naderde. In den vroegen morgen van Zondag, omstreeks vier jr, is de minister ontslapen. Zijn loopbaan Met minister Kalff is een man heenge gaan, die op velerlei gebied zijn land heeft gediend en in verschillende functies aan de gemeenschap belangrijke diensten heeft be wezen. Hij was 6i jaar oud en sinds Mei 1933 belast met het beheer van het ministerie van Waterstaat. Voordien was hij voorzit ter van den Ondernemersraad van Ned. Indië. Deze functie heeft hij slechts enkele jaren bekleed want en verzocht i Colijn hem zitting te nemen in het door hom gevormde crisis-kabinet, Ir. Kalff stond bekend als een even krach tig als humaan man. Ln den dagelij kschen omgang was hij een beminnelijk en hoffelijk mensch, die toch echter met groote energie en voortvarendheid de zaken van zijn depar tement rakende, wist door te zetten. Het grootste deel van zijn loopbaan heeft minister Kalff doorgebracht bij de Spoor wegen- Begonnen als adspirant-adjunct-in- specteur bij dit bedrijf heeft hij alle rangen doorlóopen, tot. hij in 1917 benoemd werd tot directeur. Zijn ingenieursstudie deed hij aan de Polytechnische School te Delft Daar studeerde hij in 1894 af .en verkreeg toen het diploma van civiel-ingenieur. In het zelfde jaar trad hij in dienst bij de H.IJ.S.M. als adspirant-adj.-inspecteur voor het ver voer. Bij deze maatschappij doorliep hij in een tijdsbestek van 15 jaar de onderschei dene rangen, waarna hij in 1909 werd be noemd tot lid van den Raad van Admini stratie en korten tijd daarna werd opgeno men in de directie. Na de vereeniging van de Hollandsohe Spoor met de Staatsspoor is ir. Kalff van 1917 tot 1929 directeur gewoest van de Nederlandsche Spoorwegen. In al die jaren heeft hij zich zeer bemind gemaakt, niet in de laatste plaats bij het personeel, ondanks dc groote verschillen welke de directie vaak gescheiden heeft ge houden van dc personeels-organisaties. De sympathie, welke zijn persoon genoot, bleek wel duidelijk bij zijn aftreden als directeur der Spoorwegen. Van alle kanten, niet in de laatste plaats van de zijde van het personeel is hem toen hulde gebracht. Na zijn hoogst eervolle loopbaan bij de Spoorwegen, zocht en vond ir. Kalff ander werk, waaraan hij zich kon wijden. Gedu rende eenige jaren was hij algemeen voor zitter van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers en in 1931 volgde hij mr. Trip op als voorzitter van den Ondernemersraad. Minister Kalff heeft voorts als commis saris een belangrijke plaats ingenomen bij versohillende maatschappijen en bedrijven op het gebied van industrie, scheepvaartver keer e.d. Ook is de heer Kalff lid geweest van den Hoogen Raad van Arbeid en van den Raad van bestuur der K.L.M., alsmede curator van de Technische Iloogeschool. Minister Kalff was ook lid van het Hoofd bestuur van do Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond, waartoe hij in 1931 benoemd Als minister van Waterstaat stond ir. Kalff voor een bijzonder moeWike taak. In do eerste plaats moet hier genoemd worden de moeilijke toestand van de Nederlandsche Spoorwegen en de steeds grooter wordende spoorwegtekorten. Een probleem, dat niet i: een handomdraai op te lossen is, doch waaraan Minister Kalff zijn volle aandacht gaf en dat hij mede door zijn vroegere po sitie volkomen beheerschte. Het vraagstuk van verkeerseconomie, van ordening in den chaotischen toestand dwong voorts meer en meer tot ingrijpen en 1 was ook minister Kalff, die er op dit terrein naar gestreefd heeft iets te bereiken. Ook de Luchtvaart had, gelijk bij onder scheiden gelegenheden gebleken is, zijn le vendige belangstelling. De regeering verliest, in ir. Kalff een aan genaam en kundig medewerker, wienst stem ook in den ministerraad groot gezag hau. het departement van Waterstaat zal een krachtig cn humaan chef missen, die aller sympathie had en het Nederlandsche volk heeft in hem een man verloren, die zijn le ven lang getracht heeft, de belangen welke aan hem toevertrouwd waren naar beste kunnen en met groote bekwaamheid en toe wijding te behartigen. Ir. Kalff was groot-officier in de Orde van Oranje Nassau en ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Deelneming van H.M. de Koningin Naar wij vernemen heeft H. M. de Ko ningin langs telegrafischen weg haar deel neming betuigd met het overlijden van den Minister van Waterstaat, Ir. J. A. Kalff. Bezoeken van rouwbeklag De minister-president, Dr. H. Colijn, en de minister van justitie, Mr. van Schaick, heb ben bezoeken van rouwbeklag ten sterfhuize te Wassenaar afgelegd. Voorts werden telegrammen van deelne ming ontvangen van de ministers Deckers en Oud en van verschillende andere autori teiten. De teraardebestelling De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van minister Kalff zal a.s. Don derdag plaats hebben te Westerveld, na aan komst van den trein van 14.14 uur, aldaar. In overeenstemming met den wensch van den thans ontslapene zal de begrafenis een eenvoudig karakter dragen en zonder militair eerbetoon geschieden. Er zullen geen 'oespraken worden gehouden. Een nobele figuur, een man met groote gaven Die aan zijn vaderland zijn beste krachten gaf Met hoofd en hart en ziel zijn ambten heeft gedragen Is van ons weggerukt; wij staan hem noode af. Als spoorwegdirecteur schiep hij naast eenheid orde, Bij snelheid regelmaat, bij alles veiligheid, Met liefde heeft hij zich direct aan de belangen Van heel zijn personeel, van hoog tot laag, gewijd. De Volkenbond, de Oost, 't vervoer te land, te water, De luchtvaart, nijverheid, de handel, d'industne Genoten jarenlang zijn kunde en zijn ijver, Zijn groote werkzaamheid en kostelijk genie. Temidden van zijn werk als toegewijd minister Heeft hem de dood geveld. Het heeft God goed geducht In enkle dagen tijds zijn leven af te snijden... Zijn nagedachtenis zij stille dank gebracht. (Nadruk verboden) LEO LENS Minister-president Colijn voor het huis vmi wijlen minister Kalff, waar hij een conde- leancebezoek aflegde. Ir. J. KOSTER f Gister op 59-jarigen leeftijd in Bonn overleden ir. J. Koster, oud-lid der Ei ste Kamer en van de Prov. Staten Limburg. Uit de statistiek Ministers, die tijdens hun ambtsduur stierven Het gebeurt niet zoo heel wak, dat mi nisters tijdens de vervulling van hun ambt sterven. Sedert 184S heeft ons land meer dan drie honderd ministers gehad en van dezen zijn ei' sleohts acht op het veld van eer ge storven, terwijl hierbij sleohts zes van dc 32 kabinetten betrokken waren. Wel traden er heel veel mini stem tus- sohentijds af, wegens verwerping van een wetsontwerp of verschil van inzicht, heel vaak wegens „gezondheidsredenen", wat in vele gevallen misschien hetzelfde is als ver schil van inzicht. Overleden zijn tijdens hun ambtsvervul ling W. J. C. ridder Huyssen van Katten- dijke, op 6 Febr. 1866, minister van Marino in liet Tweede Kabinet-Thorbecke; Mr E. J. H. Borret op 10 Nov. 1867, ministei van Justitie in het Kabinet-Van Zuylen van Nyevelt en J. Heemskerk Azn; Mr J. R. Tliorbecke op 5 Juni 1872, mini. ter van Binnenl. Zaken in liet derde door hem zelf geformeerde kabinet; een maand later trad het geheele kabinet af we; verwerping van belastingvoorstellen; Mr P. P. van Bosse op 21 Febr. 1879. mi nister van Koloniën in het Kabinet-Kappevne van dc Copello; Jhr Mr T. A. J. van Asch van Wijck op Sopt. 1902, minister van Koloniën in hi Kabinet-Kuyper; Mr E. R. IF. Regout up 18 Jan. 1913, mi nister van Justitie in liet Kabinet-Heemskerk De Haagsche gemeente- begrooting Te dekken tekort 1.436.000 De Haagsche gemeentebegrooting wijst een tekort aan van 1.436.000, ontstaan ten gevolge van de invoering van de wet op het werkloosheidssubsidiefonds. B. cn W stellen zich voor, dit tekort te dekken door opnieuw op het hoofdstuk ou derwijs te bezuinigen, thans voor een be drag van 200.000. Verder door een nadere korting op salarissen en loon en van 2 pet.; door verlaging van het afschrijvingspercen tage voor auto's der gemeente-reiniging; oi ganisatorische bezuinigingen bij dezen dienst, bij den G.G.D. en de Ziekenhuizen, Wijziging der straatbelasting en beschik king over 400.000 uit de reserves der pro ductieve bedrijven. Jhr. S. van Citters Vierde gister zijn zeventigste verjaardag Elke partij heeft in de regel tvvee groepen •an vertegenwoordigere: allereerst zij, die als redenaar of schrijver naam maken en dan op de voorgrond komen en ook anderen, stille krachten, die naar voren gehaald wor den en dan hun plaats waardig blijken te zijn. Tot deze laatsten behoort voor de anti-rev. partij Jhr S. van Citters, die gisteren zijn zeventigste verjaardag mocht vieren en op een werkzaam en zegenverspreidend lev< mag terugzien. De jubilaris werd geboren te 's-Gravenhage 13 Januari 1865. Hij bezocht de H.B.S. aldaar en behaalde de middelbare acten voor staats inrichting staathuishoudkunde en statistiek Na een loopbaan te hebben gekozen was hij achtereenvolgens referendaris bij het depar tement van Waterstaat, Handel en Nijver heid, chef van de afdeeling Handel en Nij verheid en secretaris-generaal van het de partement van Financiën. In 1907 werd hij gekozen tot lid der Twee de Kamer. Hij bleef dit slechts twee jaar, want in 1909 werd hij benoemd tot commis saris der Koningin in Gelderland. Dat leek velen een gewaagde benoemin; doch het tegendeel bleek het geval. Toen Jhr van Citters in 1925 aftrad, was er maar één roep over de groote verdiensten welke hij zich voor dit gewest had verworven. Ook politieke tegenstanders erkenden, dat hij het ambt met groote voortreffelijkheid had ver vuld. In 1929 werd Jhr van Citters lid der Eer ste Kamer. Hij is voorts o.m. president-cura tor van de landbouwhoogeschool, lid ven de Electriciteitsraad en leider van het Natio naal Crisiscomitc. Vooral in deze laatsle functie heeft hij getoond, wat in crisistijd met een warm hart en organisatie-talent kan geschieden voor een lijdend volksdeel. God gaf zegen op de arbeid en eere voor zijn persoon. De jubi laris is ridder in de Orde van den Nederland schen Leeuw, grootofficier in de Orde van Oranje Nassau en commandeur in de Huis orde van Oranje. RECTIFICATIE Niet fantastisch, maar fascistisch Wij schreven boven ons hoofdartikel van Zaterdag niet Fantastische, maar fascistische tendenzen. Wij geven echter toe, dat de ons corrigeerende zetter meer een typografische en „letterlijke", dan een politieke fout maakte. Dc lezers dachten er blijkbaar ook zoo over, want niemand maakte cr captie op. Voornaamste Nieuws. INDISCHE LEGERAVOND Koningin en Prinses aanwezig Minister Colijn over het Indische Leger Den Haag, 14 Januari De zaal van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen was Zaterdagavond geheel bezet ter gelegenheid van den Indaschen Legeravond, welke was georganiseerd door de Haagsche afdeeling van het Nat. Jong-> venverbond. Op het podium en langs de balkons was een versiering in nationale kleuren aangebracht. Tal van militaire en burgerlijke autoriteiten waren aanwezig. Te acht uur kwamen H. M. dé Koningin en H. K. II. Prinses Juliana binnen, terwijl het muziekkorps het Wilhelmus deed hooren en de zaal stevig mee zong. De afdeelingsvoo.-zitter mn het N.J.V, sprak daarna een welkomstwoord en zetti het doel van den avond uiteen. Hierna werd wederom het Wilhelmus ge speeld, gevolgd door en driewerf hoezee voor Koningin en Prinses. Namens de meisjes-loden bood mej. Tine van der Gaag met enkeie hartelijke woorden, een fraai en tambour-maitre-stok aan de. N.J.V.-band aan, welke band dezen avond voor het eerst optrad. De band-leidere S. Scharroo en Van Kamer, dankten voor dr. bewijs van medeleven. De in licht-grijze sportieve tenue gekleede band. bestaande met den leider uit tien hoornblazerts, tien trommelslagers en eon groote trom, gaf daarop een demonstratie van haar krachtig kunnen. Rede gen.-majoor Boerstra Generaal-majoor M. Boerstra, chef van den Generalen Staf ven het Ned. Indische Leger, hield vervolgens een rode. Spr. wees op de historisch gegroeide saam hcorigheid tusschen lndië en Nederland. Wat Indië daarginds heeft opgebouwd, heeft het te handhaven. De verdere rustige ont wikkeling dier gebieden heeft het te waar borgen en te bevorderen. Dit is zijn roeping, die het niet mag verzaken. Het zal daarmede dienen niet slechts het belang van de lage landen hier en van de gewesten Overzee, doch een belang van wijder en hoogsi strekking. Dit is slechts mogelijk, wannneer het be proefde en geprezen rogeeringsbeleid bij voortduring kan steunen op een verzekerden grondslag van geordende toestanden en van veiligheid alom. Daartoe is noodig, in de eerste plaats de aanwezigheid van een voor die taak berekende weermacht te land. Het Indische leger heeft steeds z'n taai naar behooren vervuld. Met eerbied herdacht spr. generaal Ven Heutsz en voorts huldigde hij den aanwezi gen generaal Swart, als twee van de groot sten, dde als leiders van de weermacht in Indië het gezag hebben versterkt. Spr. schetste tenslotte de noodzakelijk heid van de handhaving van orde en rus* en de belangrijke taak, welke aan ons leger in Indié is opgedragen. Rede minister Colijn De minister van Koloniën, minister-presi dent Dr H. Colijn, daarna het woord verkrij gend, zeide, aan het verzoek om dezen avo^l enkele woorden te willen spreken, onmiddellijk te hebben voldaan. In de eer ste plaats, omdat liet doel van dezen avond strekt tot. versterking van de nationale ge dachte, de versterking van den band. die Nederland bindt met zijn gewesten in Azië, Amerika en een deel in Australië. De tweede reden is van persoonlijken aard. Spr. heeft van zijn 16 Indische ja-ren er 14 bij het leger en daai-van elf te velde daar te lande doorgebracht. En a) waren wij arm els luitenants, wij streden met blij moedigheid. Voorts verheugde spr. zich over den goe den geest, die ten opzichte van Indië heerecht en waarvan ook de beste verwach tingen voor de toekomst mogen worden ge koesterd. Ten vierde is het de sympathieke gedachte om de belangstelling hier te lande voor het Indische leger te vorgrooten. waarom spr. hier gaarne liet woord voort. Spr. bracht verschillende groote figuren uit de historie von het Indische leger in herinnering en noemde in hot bijzonder generaal Van Heutsz. die schitterde els legeraanvoerder en als staatsman en aan wieijs krachtig beleid het is te danken dat Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Blz. 1 Dc minister van Waterstaat, Ir. J. A. Kalff, iS de nacht van Zaterdag op Zondag overleden. Bb. 2 De volksstemming in het Sa ar gebied is in voi- komen orde verloopen- Hedenmiddag begint dt tüling. Dinsdag wordt feestgevierd. Blz. 3 Tc Heer Hagowaard is een auto te water gtf reden, waarbij zeven personen zijn gewond. Blz. 5 Beschikking inzake de maatregelen voor pluimveehouderij. Het margarine^nenggebod, Blz. S De Bond van Ned. Herv. Mannen Ver een. opl Geref. grondslag heeft te Rotterdam dc jaarverga dering gehouden. het geheele Atjeh-gebied, ongeveer driemaal zoo groot als Nederland, tot onderwerping; werd gebracht, om daarna als gouverneur» generaal de leiding van geheel Ned. CK»t* Indié op zich te nemen en op zoo voortref* felijke wijze het bewind te dragen. Koninklijk was het optreden van dieiï staatsman, koninklijk was het werk van het; Indische leger bij verscheidene gebeurtenis sen, het optreden van zoovele militairen van' hoog tot laag, die meer dan hun pldoht de den, vaak onder zeer moeilijke omstandig* lieden. Wanneer er te velde soms geen voed* sel was voor den soldaat, dan was het ozi ook niet voor den officier, die naast hem irt de modder lag. Toch werd geen cnkel-a klacht van zoovele helden vernomen. Het Inddeohe leger heeft in die dageil moeten vechten in een gebied, dat zich uil- strekt als vaii Ierland tot Perzië en waas veelal geen wegen waren, wanneer zij ze niet aanlegden. Bovenal gold de leuze: „Ik dien!'* Zij zal voor het Indische leger- blijven gelden, en daarnevens het: „Je Maintiendrai", ik zal handhaven (Langdurig applaus). Indisch biva*è Na de rede van minister Colijn volgde op» het tponeel een aardige demonstratie van een groep leden van de Koloniale Reserve uit Nijmegen, een stemmingsbeeld, voorstel* lend een Indisch bivak tijdens het ochtend gloren. Men aanschouwde het opstaan eiï het zich gereed maken ven de soldaten voor den opmarsch in een klein kampement, te midden van de bosschen. Indische muzretó begeleidde deze demonstratie, waarvoor de voorz. hartelijke woorden van dook richtte tot den commandant d9r KoL Reserve en tcwi de deelnemende militairen, die a.s. Woens dag met dc Dempo naar Indië zullen ver- tr< kken. Vervolgens werd pauze gehouden. Rede voorzitter NJ.V» De algemeene voorzitter van het N.J.V., M? W. de Vries, hield na de pauze een rede, waarin hij doel en streven van het VeSbcmd uiteen zette. Toespraak kapitein Stuyvenberg Kapitein A. Stuyvenberg van de Generale Staf van het Kon. Ned. Ind. leger, die als laatste spreker optrad, gewaagde met vreug. de van de toenemende belangstelling hies te lande voor volk en weermacht in Indië. Het Indische leger vindt de hoofdreden van zijn bestaan juist niet in oorlogstaak, maar het heeft zijn voornaamste functie in vredestijd te vervullen: het verzekeren van de ongestoorde ontwikkeling van het kolo niaal gebied door de handhaving van oroe en rust door met kracht op te treden tegen elke bianenlandsche aanslag op liet gezag. Aanbesteding Op Dinsdag 12 Febr. a.s voormiddags tl uur zal onder goedkeuring van den Mi- nister van Waterstaat door of vanwege den hoofdingenieur-directeur van de rijks waterstaat in de directie W»egcnverbote« ring aan het gebouw Binnenhof 4, Den Haag, worden aanbesteed de aanleg van een gedeelte van den weg No 26 Rijksplan 1932 in de Gemeenten Hagestein, Yianen en Everdingeu. Nat Reclasseeringsdag Dc Minister van Binnenlandschc Za.ren lieeft een schrijven gezonden aan de ge meentebesturen betreffende den nationalcu Reclasseeringsdag. welke de Vereeniging van Reclassceringsinstellrngen eerlang door liet geheele land zal houden en waarbij eeu openbare inzameling zal plaats hebben. Met het oog op hel groote belang van het werk van deze Vereeniging verzoekt de Mi nister de gemeentebesturen tot liet welsla gen der inzameling hun medewerking ie vil len verleenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1