|lieuivt geii&cife (JTouraut cmanYLL Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken BINNENLAND. 1107» I tandpa/Êa abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesllgd is 2-35 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijkscbe zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 et met Zondagsblad 7'/i ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5372 Bureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 11 JANUARI 1935 15e Jaargang gKibertentieprijjen: Van I tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer 022'h Ingezonden Mededeeüngen van 1—5 regels f 2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadverlenliën per regel '0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekendO.tO STATIONSWERK Dat er op de stations werk te verrichten Is, kon men dezer dagen in verschillende bladen lezen. In de niet bijzonder recht zinnige Haagsche Post werd een inge zonden stuk opgenomen van een „huis vader", die heftig protesteerde tegen de mo- reele vergiftiging door de spoorweglectuur. Hij wees er op, hoe de A.K.O.-jongens niet zelden hupsche en aardige knapen hun leege tijd èn hun onschuld dooden door .het lezen van schunnige of voor het minst lichtzinnige verhalen en het bekijken van •minderwaardige en zedenbedervende illus traties. Het kan niemand verwonderen, want deze /lectuur is het meest In-trek bij de reizigers. In'De Tijd schreef nog pas een bekend priester, hoe de stations-kiosken in 't alge meen haarden van bederf zijn. „Ik heb er, zoo schrijft hij, laatst nog eens tegen gepro testeerd, dat b.v. die inferieure „L a c h", gemeen „het vuiltje" genoemd, in een heele reeks lag uitgestald op de tafel eener kiosk, en dat het zeker even geestige en ja, eerlijk gesproken en echt veel geestiger „A m u- santje", dat een fatsoenlijk ding is, waar in je nooit iets aanstootelijks vindt, bedekt ergens onder de bank lag. Maar het ant woord was: „Wij moeten naar ons belang kijken en geld verdienen". En dit laatste wordt bevestigd door, als voorbeeld, te wijzen op een groepje bakvis- schen, die in der haast een „Piccolo" koch ten „en toen knus samen op een bank, dicht tegen elkaar de plaatjes opzochten. Eerst, alle nuditeiten natuurlijk, en glunderen en giegelen en smullen en een taaltje, nou!..." Helaas, zoo is de werkelijkheid. Kan er Biets tegen gedaan worden! Moet geld verdie nen dan het criterium zijn cn blijven? Gelukkig, zoo denken de dames van het Stationswerk, van wie Mevr. Van Hoog straten—Schoch in het Januari-nummer van Christelijk Vrouwenleven zoo aan doenlijk vertelt, er niet over. De schrijfster begint met een beteekenis- Xrolle opmerking en zegt: „Ik ben heel voorzichtig met de verhalen, die ik gehoord heb, ik verdraai ze een beet je, ik heb groote zorg, dat niemand iets zal herkennen, want ik vind met de stations- juffrouwen, dat we geen misbruik moeten maken van hetgeen ze in haar arbeid te genkomen, door het te laten dienen om nieuwsgierige menschen wat sensatie te be zorgen". Zeer juist gezien: niet om nieuwsgierige menschen wat sensatie te bezorgen, daarvoor dient de pers niet, maar om de ouders en opvoeders aan het verstand te brengen, „dat het ontzettend gevaarlijk is in de groo te menschenwereld en dat het onverantwoor delijk is een oningelicht meisje zoo maar weg te zenden onder de menschen, je kunt ze even goed in een kooi met hongerige leeuwen duwen" Ja, we mogen ons wel schamen, als we denken „aan Miss Maijo, die aan Europa een boekje opendeed over de toestanden in Britsch-Indië en hoe een waardige Britsch Indiër schreef: „Is het bij jullie zooveel beter, zijn bij jullie de minderjarige meisjes .veilig..in jullie christelijke landen?"" Doch, hoe het zij, wat de schrijfster ver haalt is voldoende om ons ten volle te door dringen van het gevaar, dat jonge meisjes ia de groote stad bedreigt en van de zegen rijke arbeid, welke de dames van het Sia- iionswerk dag aa.n dag verrichten. De vijftien stationsjuffrouwen, die de Ver- eeniging ter Behartiging van de belangen der jonge Meisjes, de Vrouwenbond en de R.K. Ver. ter Bescherming van Meisjes in dienst hebben, behandelden in 1933 niet minder dan 22.804 gevallen, op negen ver schillende plaatsen. Dit is niet alleen mols jes redden van gevaren, maar het is afha len, treinen opzoeken, helpen met overstap pen, hotels en pensions aanwijzen, te veel om op te noemen. „Laten we er goed om denken, we eitje- Ten slechts, doch met groote instemming, dat alleen-reizenden met vreugde door deze dames geholpen worden. We weten nu, dat se waarlijk niet 'voor niets op onze stations staan, dat ze reeds door haar aanwezigheid heel wat kwaad voorkomen. Ze hebben recht op pnze waardeering en ons mede leven. Wie nu voortaan langs een stations jufrouw loopt, late het haar eens bemerken hoezeer wij andere menschen, die niot op stations behoeven te wachten, haar werk hoogschatten hetzij door een blik, hetzij door een handdruk, hetzij door een paar bloemen". Officieele Berichten VRIJWILLIGE LANDSTORM Bü K. B. Is aan den officier vau den Marine- landstormkorpM motordienst tot ros.- 2e lult. voo rspeciale diensten de sergeant H. A. Gtja- bertl Hodenpül van dat korp3, ZEEDIENST Bü Kon. besluit is aan den officier van den Stoomvaartdlenst der Xe lel. W. F. H. Riocker wegens lo.ngdurlgen dien: verleend, met inga.uf zondheid d LambopU. Munck, toegevoegd dir. bel. alda; spcctie der dir. bel. te Valkenhui spc-c'tie dier midd-len te Helmen Bü beschikking van den Mi - der dir. beL ur der dir. bel, c e inspectie der invoerrc Dordrecht, vc-rpluatst i verplaatst naar NUme hoofd van de inspoc'tii ;ct)nzen aldaar: de ln Noordhof. hoofd jspectie der dir. bel. aldat Geruchten over het Julianakanaal Een officieel démenti. In de dagbladen zijn berichten verschenen, waarin wordt betwijfeld of de mededeeling, dat het Julianakanaal nog niet voor het al gemeen scheepvaartverkeer kan worden opengesteld, omdat de overlaadinrichting te Maasbracht nog niet kan worden gemist, wel voor de volle 100 percent au sérieux kan worden genomen. Daaraan worden be schouwingen vastgeknoopt, dat de thans nog voorkomende aanmerkelijke kwel uit 't kanaal de werkelijke oorzaak zou kunnen zijn en dat daarmede ook zou kunneu zijn beoogd om aan de vaart op Luik de gemak kelijker w eg naar Rotterdam voorloopig nog te onthouden. Van bevoegde zijde wordt naar aanleiding van het bovenstaande meegedeeld, dat zoo wel het een als het ander volkomen on juist is. Dat het kanaal in den eersten tijd, dat daarin water zou worden ingelaten, noe sterk zou kwellen, was te voorzien. Dat is ook onvermijdelijk. Dc kleihekleodingen van een kanaal in sterke ophooging. hoe zorg vuldig ook uitgevoerd, moeten bij uitdro ging wel scheurvorming vert.oonen, die eerst moeten dichtzwellen, terwijl ook de poriën van het onderliggend doorlaatbare bodemmateriaa 1 slechts geleidelijk verstopt raken. Intusschen is het waterverlies uit 't kanaal reeds zeer aanzienlijk verminderd. Als uit de lucht gegrepen moet de bewc- ring beschouwd worden, dat de getroffen maatregel zou hebben beoogd de vaart op Luik te hinderen. Gehakt in blik Distributie begint op 21 Jan. a.s. De minister van-binnenlandsdie zaken heeft een circulaire aan de gemeentebesturen ge zonden betreilende de distributie van gehakt in blik. be minister deelt daarin mede, dat met de distributie van gehakt in blik thans een aan- ang kan worden gemaakt. Gezien de bescliik- bare voorraden acht de minister het echter niet gewenscht, dat tot een onbeperkte distributie wordt overgegaan. De verhouding tusschen de hoeveelheden te distribueeren rundvleesch in blik en te distribueeren gehakt zal ongeveer moeten zijn als 2 1, zoodat van de totale te distribueeren hoeveelheid ten hoogste 1,3 gedeele uit gehakt mag bestaan. Uiteraard is de consument dus niet verplicht naast rundvleesch in blik ook gehakt in blik af te nemen. In verband hiermede zal door de gemeente besturen een regeling moeten worden getrof fen, ingevolge welke de afgifte van een bus gehakt in blik alleen kan plaats vinden, tel kens nadat 2 bussen rundvleesch in blik zijn afgenomen. Met de distributie van het gehakt kan op 21 Januari een aanvang worden gemaakt. Daarvoor is het noodig, dat de gemeente besturen uiterlijk 12 Januari aan de Neder- landsche Veehouderij Centrale opgeven, hoe veel bussen gehakt zij wenschen te Ontvangen. Het gehakt in blik moet aan de consumen ten verkocht worden voor 35 cent per bus. Aan de Nederlandsche Veehouderij Centrale moet door de gemeenten 30 cent worden be taald. Tengevolge van de grocte hoeveelheid vet, welke zich in de bussen bevindt, bedraagt de inhoud daarvan iets minder dan 1 K.G. Prov. Staten van Gelderland Begrooting voor 1935 vastgesteld De Provinciale Staten v^i Gelderland hebben de provinciale begrooling voor 1935 vastgesteld. De begrooting Is, na het nemen van diverse be zuinigingsmaatregelen. sluitende verkregen, zon der belastingverhoogicg. Vastgesteld werd een nieuwe salarisregeling voor het provinciaal perso neel, waarbij de loonen en salarissen in overeen stemming werden gebracht met het rijkspeil. Be sloten werd de salarissen van de leden van Gedcp. Staten terug te brengen van f 4750 op f 4500, zonder premieverbaal. Gedeputeerde Staten wer den tenslotte gemachtigd een kasgeldleening aan te gaan van ten hoogste f 3.500.000 tegen een rente ten hoogste 4^2 pet. Regeering en particuliere liefdadigheid Naar de Tel. vemeemc, is dezer dagen de cir culaire van den minister van sociale zaken aan de gemeentebesturen te verwachten betreffende de betrekking van giften van de particuliere liefdadig- aan ondersteunden. Hierdoor wordt uitvoering gegeven aan den tijdens hec begrootingsdebat door de regeering toegezegden meerderen armslag voor de particuliere liefdadigheid, waarop speciaal de heer Aalberse sterk had FOKKER IN ENGELAND Fokker voert op het oogenblik in Engeland onderhandelingen met een vliegtuigfabriek en met een groote scheepsbouwmaatschappij Waarschijn lijk zal er te Newcastle on Tyoe een nieuwe vlieg tuigfabriek gebouwd worden. De overeenkomsten zijn nog niet geteekend. maar men meent weten, dat de voornaamste moeilijkheden over wonnen zijn. Fokker zal geen deel uitmaken van de direcde noch van de eene, noch van de andere firma, maar zal enkel en alleen optreden als adviseur Inzake bouw en verkoop van de vliegtuigen. NEDERLANDERS NAAR DE SAAR De Saartrein te Saarbrücken aangekomen Hoe het gezelschap reisde Dc ongeveer 330 Nederlanders, die door de Plebisciet-commissie zijn be noemd tot voorzitters van de stem- bureaux voor de op Zondag 13 Jan. a.s. in het Saargebied te houden volks stemming, zijn Donderdagavond met ongeveer 40 minuten vertraging te Saarbrücken aangekomen. De reis uit Nederland naar Saarbrücken had, dank zij de voortreffelijke organisatie, een uitstekend verloop. De extra-trein, welke aanvankelijk uit twee deelen bestond, nL een deel dat Don derdagmorgen te 8.45 uur uit Zwolle en een deel dat 905 uur uit Amsterdam was ver trokken, bestond uit 10 D-rijtuigen er twee restauratierijtuigen. Het Zwolsche dei-ldat te Arnhem, Nijmegen en Venlo gestopt had om de uit vei-sehil lende deelen des .lands toestroomende Nederlanders op te nemen, werd te Roermond vereen!gd met het Am- sterdamsche deel, dat in Utrecht en Eind hoven reizigers had opgenomen. Van Roermond ging de reis, in afwijking van het tevoren gepubliceerde reisplan, over Maastricht, Luik, Luxemburg, Theonviilo en Metz naar Saarbrücken, waar de trein gisteravond te kwart over acht aankwam. Behalve dc reeds benoemde voorzitters van stembureaux was in den trein een aan tal plaatsvervangers meegekomen, van wie een deel als reserve nog geen bestemming heeft gekregen. De stemming in den trein was gedurende de reis voortreffelijk, ondanks het feit, dat de beide restauratierijtuigen geen voldoende gelegenheid boden om het groote aantal hongerige magen snel genoeg te voeden, zoo dat een aantal deelnemers aan de reis eerst tusschen 2 en 5 uur de lunch kon gebrui ken en dientengevolge de door de Plebis ciet-Commissie aangeboden thé misliep. Óndanks deze kleine teleurstelling verliep do tijd snel 'met allerlei gesprekken, waar van die over de a.s. volksstemming en de dubia. welke zich daarbij kunnen voordoen, de hoofdschotel vormden. In den trein wer den kennismakingen hernieuwd en nieuwe vriendschapsbanden werden gesloten. Kort om, de lange reis verliep voor de meeste deelnemers sneller dan men zich aanvan kelijk had kunnen voorstellen. In den trein heeft de Nederlandsche ver tegenwoordiger in de Plebisciet-commissie, de heer Van der Mandere, die overal tege lijk scheen te zijn en daarbij nog gelegen heid had de vele tot hem gerichte vragen te beantwoorden, de legitimatiebewijzen aan de Nederlandsche gedelegeerden uitgereikt. Op deze legitimatiebewijzen zullen de deelnemers in het geheele Saargebied vrij kunnen reizen met alle openbare middelen Tevens werden logiesbewijzen uitgedeeld, zoodat ieder vóór het bereiken van hét eind doel, Saarbrücken, wist, waar hij zou logee- ren. Heden, Vrijdag, te 11 uur worden alle deelnemers verwacht in de „Wartburg" te Saarbrücken, voor het afleggen van den eed. Dc deelnemers, die in Saarbrücken- Stadt, of Saarbrücken-Land, waaronder Voel- klingen valt, een stembureau zullen bezet ten, kregen de mededeeling, dat ook Maan dag a.s. op hen wordt gerekend voor het tellen van de stemmen, hetgeen eveneens plaats zal vinden in den Wartburg te Saar brücken. Bij aankomst te Saarbrücken werden de Nederlanders verdeeld volgens de Kreisen, waarin zij zitting zullen hebben. Op het per ron stonden borden opgesteld, om de groe pen te vormen, want even scheen het groo te gezelschap een onontwarbare kluwen te vormen, maar spoedig waren de groepen geformeerd. Eenige dames, die hun heeren vooruitge- reisd waren, waren ter velwelkoming aan wezig. Nederlandsche mariniers trokken moeizaam met zware kisten beladen karre tjes voort, welke bij informatie stembiljet ten bleken te bevatten. Heel rustig, bijna onopgemerkt, wandelden eenige Nederland sche marineofficieren over het perron. Onder leiding van Krelsinspectoren en hun plaatsvervangers werden de Nederland sche gasten gebracht naar de verschillende plaatsen waar zij den eersten nacht in het Saargebied zouden doorbrengen om vandaar hedenochtend weer naar Saarbrücken terug te reizen. In Saarbrücken-stad en ook in Völklin- gen was het gisteravond rustig. De Kerst verlichting brandde, doch op de straten was het stil en Völklingen maakte zelfs een ver laten indruk. Vol vertrouwen op den rogelmatigen af loop.en zich volkomen bewust van hun ver antwoordelijke taak bevinden de Nederland sche vertegenwoordigers zich thans ter Nog eens: de Uiver-ramp Geen speciale commissie van onderzoek. Naar wij vernemen, is het rapport van Dr. Ir. van der Maas, inzake de „Uiver- ramp", nog niet bij den Minister van Wa terstaat ingekomen. Van een speciale commissie, die ter on derzoek van de oorzaken van de ramp zou worden ingesteld, is dan ook nog geon sprake. Eerst wanneer de Minister van Water staat de oorzaken van het ongeluk in het rapport Van der Maas niet op bevredigen de wijze zal achten behandeld te zijn, zal hij de instelling van een dergelijke com missie kunnen overwegen. A.-R. RAADSLEDEN IN ZUID-HOLLAND. De Vereen, van A.-R. leden van Gemeente besturen in Zuid-Holland zal op '22 Jan. a.s. in de Eendracht te Rotterdam een rergadering houden. O.m. zal de beer J. A. J. Jansen M a n e s c h ij n van Zwijn- drecht sproken over Werkloosheidsvraag stukken. DE VEERBRUG TE KROMMENIE De Veerbrug te Krom menie Is voofloqpig weef .•oor het verkeer opengesteld. IN VERZUIM? Wij hebben bijtijds gewaarschuwd Het spreekt vanzelf, dat van het deel nemen van onze mannen aan de leiding eener stemming op een Zondag door onze tegenstanders gebruik wordt gemaakt. Wij achten die vanzelfsprekend en kunnen' het begrijpen; schrijft de N. Prov. Gr on. Cr t. en vervolgt dan: De opmerking is gemaakt, waarom van te voren in onze pers deze zaak niet is besproken. Nu, achteraf, vinden wij het jammer, dat dit niet is gebeurd. Maar men zie niet voorbij, dat de uit- noodigingen vertrouwelijk "geschiedden. Niemand wist wie uitgenoodigd was, dan degenen, die haar ontvingen. Ons was door een enkele de vraag ge steld: hoe denkt gij over deze zaak? Ons antwoord was: niet meedoen- Maar wij konden niet vermoeden, dat niet al onze mannen ernstig over deze zaak nadachten en tenslotte niet tot de zelfde conclusies zouden koincn. En zoo zal het met de redacties van al onze bladen zijn gegaan. Ook wij betreuren het, dat „onze" pers in 't algemeen tot de vorige week over deze kwestie gezwegen heeft. Nu echter de N.P.G.C. hierover general.seerend, „van al onze bladen", spreekt, moeien wij er wel op wijzen, dat wij reeds op 19 DEC 1934 een waarschuwend artikel plaatsten. Wij betoog den daarin allereerst, dat onzerzijds geen bezwaar kon ryzen tegen hot zenden der Mariniers voor de bewaking, pmdat deze arbeid op Zondag noodzakelijk is. Daarop lieten we echter onder meer vol gen: Ook de stemming in het Saargebied heeft op Zondag plaats. Degenen, tot wie de uitnoodiging werd gericht, zullen niet kunnen zeggen, dat Zij worden geroepen om deel te nemen aan Zondagsarbeid, die uit hun ambtswerk voortvloeit. Wèl is waar, dat hier een belangrijk vredeswerk wordt verricht, dat onder Gods Zegen tot heil van het volkerenleven kan strekken. Is hiermee deelneming gemotiveerd? Wij stellen ons niet tot rechters over de conscicntiën, maar als tot ons deze vraag wordt gericht, nxeenen wij voor ons ontkennend te moeten antwoorden, omdat het op zichzelf voortreffelijke doel het - middel ontheiliging van den Zondag niet heiligen kan. En daarom stemt het tot voldoening dat meerderen, die werden aangezocht, op die grond bezwaar maakten zich besehtfc- baar te stellen. Ons dunkt zoo, dat deze waarschuwing, hoe voorzichtig ook gesteld, aan duidelijk heid niets te wenschen overliet. Wanneer dus de N.P.G.C de Christelijke dagbladpers in verzuim stelt, dan zag onze collega wat zelden gebeurt ons dit maal over 't hoofd. TE AMSTERDAM De besturen van de Amsterdamsche Be- stuurdersbond, den R.K. Volksbond afdee- ling Amsterdam, den Bestuurdersbond .,Am sterdam', don Amsterdamschcn Christelij ken Bestuurdersbond, het Plaatselijk Ar beidssecretariaat en het Syndicalistisch ar beidssecretariaat, hebben een adres gezonden aan den Raad van Ministers inzake den bouw van goedkoope arbeiderswoningen in de hoofdstad. Daarin wordt de opvatting van de Vereeniging van Huiseigenaars „Hét Eigendomsrecht", welke zich tegen den bouw van zulke woningen heeft uitgespro ken, omdat volgons haar overtuiging te Amsterdam reeds een woningoverschot zou bestaan boven en behalve de normale wo ningreserve in verschillende huurklasscn, uitvoerig bestreden. - De organisaties dringen er bij den Minis terraad op aan al het mogelijke te doen. opdat zoo spoedig mogelijk in Amsterdam woningen worden gebouwd voor huurprij zen, die de arbeiders kunnen betalen. MR. H. CARRIèRE f Tn Tirol, waar hij met verlof vertoefde, is tengevolge van een hartverlamming over leden de heer Mr. H. Carrière, lid vaD de Alg. Rekenkamer van Ned. Indië. ARCHITECT C. KRUYSWIJK f In den ouderdom van 50 jaar is te Am sterdam plotseling overleden de bckeide architect C. Kruyswijk. De heer Kruyswijk was de bouwer van de Willem de Zwijgerschool in Amsterdam Zuid, van de Eltheto kerk ln de Indisch" buurt en van tal vau scholen in en buiten de hoofdstad. De begrafenis zal plaats hebben Maan dagmiddag 2 uur op Zorgvliet. Gemengd Nieuws Brandstichting in een Hotel Alles doordrenkt van benzine Men meldt ons uit Bilthoven: Donderdagmiddag bemerkte een voorhij ganger, die over den Soestdijkerstraatweg liep, dat er in hotel „Centraal", gelegen op den hoek \an de Nachtegaal laan en de Soest d ij kerst raat weg, brand was in de ser re. Hij waarschuwde onmiddellijk de poli tie, die door middel van een sirene «le brandweer alarmeerde. In een minimum van tijd waren de man schappen ter plaatse. Met enkele stralen op de waterleiding bestreed men het vuur. dat spoedig was gebluscht. Op hetzelfde oogenblik ontstond er brand op de eerste en tweede verdieping, hetgeen aanleiding voor de commandant was, een onderzoek in te stellen in samenwerking met de politie Men kreeg den indruk dat hier van brandstichting sprake was. Het resultaat van het onderzoek was verbluffend. Onder het tapijt in het café vond men een bier vat met benzine gevuld, dat was aangesto ken. Op de beide verdiepingen ontdekte men nog een drietal vuurhaarden. Op een der kamers werd een bed met benzine begoten, gevonden. Onder de de kens lag een electrisch broodrooster, waar van de snoer in het contact was gestoken. Hier vond men eveneens een openstaande bus benzine, waarvan de inhoud nog niol geheel was. verbrand- Op andere plaatsen in de kamers bleek ook benzine te zijn gegoten. Ook hier stond een electriscbe straalkachel te branden. Naar aanleiding van deze feiten, werd d«> heer E. direct gearresteerd. Na het voorloopig onderzoek werd hii naar het hoofdbureau van politie te de Bilt overgebracht en opgesloten. Laat in den avond, na een langdurig vei hoor, heeft de man bekend, de brand te hebben gesticht. Hij zal voor den Officier van Justitie te Utrecht worden geleid. De mogelijke oorzaak waarom de eige naar de brand heeft gesticht is, dat hij zich in financieele moeilijkheden bevond. Dank zij het krachtig optreden van de brandweer, is de schade aan het hotel zeei gering. SERIE DIEFSTALLEN OPGEHELDERD Door de rijksveldwachter te Rhoon i« 'n samenwerking met de recherche te Re'.ter- dam ten huize van J. C. B. een huiszoeking gedaan, waar verschillende voorwei pen werden aangetroffen afkomstig van riei- stallen gepleegd in November f934, alhier. Genoetnde J. C. B. is in arrest gesteld. Uit Oost-lndie Zeppelinbezoek aan Indië? BATAVIA, 11 Jan. (Aneta). De vertegen woordiger in Indië van het syndicaat voor luchtschip verkeer deelde mede, dat eventueels tocht van de L. Z. 129 naar Ned. Indië een propagandistisch karakter zal dragen. Of deze tocht gemaakt zal worden is nog niet met zekerheid bekend. Er zijn destijds bij het bezoek van Dr. Eckener mogelijke landingsterreinen in oogenschouw genomen, doch hij heeft zijn keuze nog ni«t bepaalde De afdeeling luchtvaart van het departe ment van Verkeer en Waterstaat betwijfelde de mogelijkheid van een spoedige aankomst in Ned.-Indië van den Zeppelin; waarbij het bureau erop wijst, dat nog geen lai.- dingsmast aanwezig is. De kosten van de oprichting van een landingsmast zijn hoog. DE INDISCHE LANDSMIDDELEN BATAVIA, 10 Jan. (Aneta). De opbrengst der Landsmiddelen over October 1934 be droeg f 34.300.000, tegen f 34.500.000 over October 1933. In totaal bedraagt de op brengst thans voor de maanden Januari tot en met October 1934 f 321.700.000 teger, f 319-800.000 voor dezelfde periode van 1933. De kleine vermindering voor October 1934, ten opzichte van dezelfde maand van het vorige jaar, is te wijten aan den terugloop oor alle bronnen van inkomsten, behahe belastingen. Tot en met de maand October van 1934 is ruim f 8-500.000 aan uitvoerrecht voor bevolkingsrubber ontvangen, welk bedrag in bovenstaande cijfers niet is opgenomen. ROTIERDAM - OEN HAAG GEDURENDE JANUARI 1935 KORTING OP MAATKLEEDIN6 Voornaamste Nieuws. üit nummer bestaat uit TWEE bladen Uil. I Dc Nederlanders, die als voorzitters van stem* bureaux in het Saargebied zullen fungeer en, zijn, gister te Saarbrücken aangekomen. Met de distributie van gehakt in blik kan 21 Januari a-s. een aanvang worden gemaakt Dc verhouding tusschen de hoeveelheden te distribu eeren rundvleesch in blik en te distribueeren ge hakt zal ongeveer moeten zijn als -21, Blz. 2 Duitschland heeft geweigerd deel tc nemen aan de zitting van den Volkenbondsraad waarin over de Saarstcmming wordt beslist Oostenrijk juicht het accoord van Rome toe. Dr. Condon is door den verdediger van Haupt- mann aan een kruisverhoor onderworpen. Blz. 3 De gemeenteraad van Rotterdam heeft besloten de adviezen van B. en W. in zake de salarissen van burgemeester, secretaris, ontvanger, en wet houders tc volgen. Het advies inzake de presentie gelden zonder discussie aanvaard. Onze uitvoercijfers over December. Een onderhoud met de Commissaris der Konin gin in de Provincie Overijssel over dc op tc richten industriebank. Gisteravond heeft te Rotterdam een agent van politie op een man, die hem met een bijl bedreigde, in diens huis geschoten: dc man is overleden. DE K.N.I.L.M. IN 1934 BATAVIA, 10 Jan. (Aneta) De K.N.Ï.L.M., vervoerde 17.624 passagiers of 35 pCt. meer dan in 1933, 74.425 k.g. goederen werden vervoerd, ruim 5000 kg. meer dan over 1933. Het postvervoer ten bedrage van 24.109 kg. bleef gelijk. De toename voor de regelmatige lijndiensten bedroeg ruim 26 pCL, voor speciale vluchten ruim 31 pCt. en voor rondvluchten bijna 70 pCt. ORKAAN IN INDIB SOLO, 11 Jan. (Aneta) Gistermiddag heeft hoven de dessa Roeloe nabij Wotmgxii- een orkaan gewoed. Er zijn 23 Luizen weg gevaagd, terwijl drie personen werden ge wond. ENSCHEDE EEN HALVE EEÜW PATRIMONIUM De afdeeling Enschede-Lonneker van het Chr. Werkliedenverbond Patrimonium hoopt 6 en 7 Febr. a.s. haar 50-jarig bestaan te herdenken. De eerste dag wordt in de Lason- derkerk een herdenkingsavond gehouden, waarin als spreker hoopt op te treden de Bondsvoorzitter de heer C. Sraeenk. 7 Februari des middags 4 uur zal in de Foyer van „Irene" een receptie worden ge houden, terwy! des avonds in hetzelfde ge bouw een feestelijk samenzijn wordt belegd. ïuUu,i^muï Hm Pr"Ukmi "Uilm 'averm ambtsjubileum herdaM. umidd^n

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1