BINNENLAND. Gemengd Nieuws. W, A. HO PIANO- e UTMAN Co.'s n 0R6ELHANDEL PRIJZEN LAGER DAN OOIT! MAANDAG 7 JANUARI 1935 Toch wel erg Het rijk kocht op crediet Bij onderhandsche akte van 5 October 3931 kocht de Staat van de Rott. bankver- eeniging voor f 57.500 eenige perceelen te Utrecht ten behoeve van de Rijksuniversi teit» Deze koop werd aangegaan zonder voorbehoud van de goedkeuring van den begrootingswetgever en onder beding, dat de staat de betaling van de kooppenningen zou mogen uitstellen tot uiterlijk 31 Decem ber 1936, waartegenover de verplichting ,van den Staat werd gesteld, voor den duur van het uitstel een rente te betalen naar reden van f 3500 per jaar, dat is. dus ruim 6 pet Deze al te vrijpostige transactie is niet onbesproken gebleken. Het kostelijk insti tuut van contróle, dat wij in de Algemeene Rekenkamer bezitten, had de oneffenheid al spoedig ontdekt en maakte het departe ment op de misdraging attent Het is regel, dat zoo'n briefwisseling ten aanzien van de zaak, waarover het gaat, geen wijziging in de situatie brengt De verslagen der Rekenkamer staan immer Vol met klachten over weinig medewerking. Departementen schijnen de gewoonte te hebben eigen positie tot het laatste te ver dedigen; meermalen door een zaak te laten doodbloeden. Wat het resultaat van de hier bedoelde correspondentie was, kan men eenigszins afleiden uit het verslag van de commissie voor de rijksuitgaven uit de Tweede Kamer. De commissie acht hetgeen hier is ge schied in hooge mate bedenkelijk. De mededeeling van den minister van fi nanciën, dat het voorbehoud van goedkeu ring door den begrootingswetgever door een onwillekeurig verzuim achterwege is gebleven, aam aardt de commissie als ver klaring onmiddellijk en ten volle. Als verontschuldiging zou zij haar niet kunnen aanvaarden. 't Is de gewone verontschuldiging: „een onwillekeurig verzuim". Alsof het geen lormulierbepaling is, welke steevast en bij kans automatisch in elke overeenkomst voorop gaat, dat deze gesloten wordt „be houdens nadere goedkeuring door de Sta- ten-Generaal". Men kan zich waarlijk geen ambtenaar denken, die zulks vergeten zou. Natuurlijk moet men ook in zoo'n geval "de goede trouw aanvaarden, maar de ge dachte dringt zich wel eens naar voren, of men misschien denkt: nu ja, dat komt wel in orde; er is toch soesah genoeg. Daarom zijn we het zoo volkomen met 'de commissie eens, dat tegen herhaling van het thans gebeurde, waarbij zoover te kort gedaan is aan de rechten van den begroo- tings-wetgever, met groote ernst dient te worden gewaakt. Echter, de materieele zijde van de zaak is in dit geval haast even bedenkelijk als de formeele. Zeer ernstig is het feit, dat uitstel Van betaling is bedongen tot eind 1936, dat is dus ruim vijf jaar. Onder die omstandig heden had de regeering, hoezeer zij de be wuste perceelen ook meende noodig te heb ben en hoe laag de koopsom haar op dat oogenblik ook voorkwam, deze koop niet mogen sluiten. Waarom betaalt de Regeering een hooge rente en waarom koopt zij op crediet? Het ganscbe geval is wel heel erg en het is goed, dat er de aandacht op gevestigd wordt om herhaling te voorkomen. GEP. LUIT.-GEN. GERTH VAN WIJK ONGESTELD. Naar wij vernemen, is de commandant van de Haagsehe burgerwacht, gep. luite nant-generaal K. F. E. Gerth van Wijk, ernstig ongesteld. Verhouden.. ASPIRIN oefen» een gun stige invloed uit op de circulatie van het bloed, verwijdt de kleinste bloed- vaten en bevordert zo de bloedsomloop. Vandaar zijn Aspirin-tabletten bij Tg6 verkoudheid onontbeerlijk. Vgy Uitsluitend verkrljgbae n 2 tabl. k 10 ets. Vloekende militairen Het kwaad nog niet uitgeroeid Uit een ingezonden stuk in Onze Banier van de Nat. Chr. Onderofficieren knippen we het volgende: „Dit is het ontzettende, dat er nog steeds door beroepsmilitairen gevloekt wordt Op de bureaux door administratief personeel, bij de troep door instructief personeel. Nog steeds zijn er onder de beroepsmilitai: die hun woorden geregeld door vloeken ontsieren. Van meerderen in het algempen an beroepsmilitairen in het bijzonder mag nen toch verwachten, dat zij zich niet aavi Oe overtreding van het verbod schuldig maken. Ik kan niet nalaten hierbij te denken aan een man, die onophoudelijk door zijn vloeken andersdenkenden kwetste. Het was een Reserve Kapitein, die even als ik in de maand September voor her halingsoefeningen te Nijmegen bij 15 R.I. onder de wapenen was. Gelukkig kan ik er bij schrijven, dat ik een beroepsofficier nooit zóó heb hooren vloeken. Naar aanleiding van een kleine onhandigheid van één mijner collega's, eveneens dpi Sergeant, werd deze .etteriij; uitgevloekt. Op de Zaterdag, die voorafging aan de week, dat de manschappen zouiien nomen, wees deze kapitein er oas op bij de man schappen ons prestige toch zoo hoog mo gelijk te houden. Onder de middelen, die hij daartoe opsomde, behoorde ook: vioek niet En tegelijkertijd, dus onder dezelfde spee/h, misbruikte hij telkens Gods Naam. Te begrijpen is, dat deze Kapitein zijn pres tige totaal verloor.' Het Leger des Heils Het veertig-jarig jubileum in Ned.-lndië In het gedenkboek, dat het Leger des Heils, ter gelegenheid van dit jubileum uit gaf en waarvoor allerlei personen waren uit- genoodigd van hun waardeering blijk te ge ven. schreef Mr. van Helsdingen, voorzitter van de C.S.P. en lid vaa de Volksraad in Ned.-Indië, het. volgende: Alle rank, die in mij geen vrucht draagt, die neemt hij weg, en alle die vrucht draagt, die reinigt Hij opdat zij meer vrucht drage... Blijft in mij, en ik in u. Gelijkerwijs db rank geen vrucht kan dragen van zich zelve, zoo zij niet in de wijnstok blijft, alzoo ook gij niet, zoo gij in mij niet blijft. Ik ben de wijnstok en gij de ranken; di< in mij blijft en ik in hem, die draagt veel vrucht; want zonder mij kimt gij niets doen! Joh. 15 25. En een artikel indeBa-nier besluit met deze van waardeering getuigende woorden: En nu 6taat het gevaar voor de deur al tijd weer: dat het Leger om dè gunst der menschen te winnen en zich van hun financieele steun te verzekeren te veel de nadruk zou laten vallen op de vervulling van het tweede ge bod, met verwaarloozing van betrachting en prediking van het eerste gebod. Voor enkele leiders bij bepaalde gelegen heden moge wellicht die streving een ver zoeking zijn geweest, voor het Leger in zijn geheel, ook met betrekking tot zijn arbeid hier te lande mag gezegd, moet getuigd: dat de liefde tot God en de dankbaarheid tot Hem voor zelf ontvangen genade, de drijfveer is geweest voor zijn arbeid, dat het daaruit kracht heeft geput om alle moeilijkheden en hoevele waren er niet! te boven te komen! Dat is zijn eere! KERSTMIS mWaaraan dit feest herinnert is „Over het ontstaan en de beteekenis van het Kerstfeest zijn heel wat verschillend op vattingen. Over de juistheid van deze opvattingen zullen we niet twisten. Voorstanders van 'n bepaalde religie houden vast aan de mee ning, die het Kerstfeest krachtens hun gods dienst behoort te hebben; anderen zien er nog steeds ir. een voortzetting van de Ilei- densche Midwinterfeesten (Kerstfeest-Drie koningen)". Aldus de aanhef van een Kerstartikel in de Bouwer, het orgaan van een soc.-deru. hond, waarin zoo men meent ook voor Christelijke bouwvakarbeiders 'z plaats is! Zóó worden telkens de geesten openhaar. Geen wonder, dat de steller van een volgend artikel aan zijn lezers vraagt: „Hebt u wel eens een preekstoel gezien?" De schrijver van het „Kerstartikel" waar schijnlijk niet. Doodelijk auto-ongeluk Te Haarlem reed een man van middelba ren leeftijd per rijwiel op de Leidsche Vaart toen achter hem een autobus van de N.Z.H.T. naderde De bestuurder van deze bus heeft den wielrijder te laat opgemerkt en hem aangereden. Het slachtoffer werd plus minus veertig meter meegesleurd en bleef bewusteloos liggen. Hij is even latei- ter plaatse overleden. Het stoffelijk over schot is naar het St. Elisabeths-gasthuis overgebracht Tegen den busbestuurder is proces verbaal opgemaakt. Doodelijk motor-ongeluk Te IJmuiden is in de Kennemerlaan het zoontje van de familie Dijkhuizen, terwijl het de straat over stak, door een motorrijder aangereden. De jongen werd zeer ernstig aan het hoofd verwond. Hij is in het Anto- nius-ziekenhuis aan de gevolgen zijner kwetsuren overleden. Inval in een nachthuis Te Amsterdam heeft de politie van het bureau Warmoesstraat een inval ge daan in een perceel aan den Oude Zijds Achterburgwal. Men constateerde overtre ding van de drankwet. De huurster van hét perceel en eenige bezoekers werden naar het bureau overgebracht, waar zij terzake van deze overtreding gehoord zijn. Tegen de huurster is proces-verbaal opgemaakt. Door een dry f riem gedood Te Diemen heeft aan het stoomgemaal een ernstig ongeluk plaats gehad. Bij het smeren van de motor van het stoomge maal is de 29-jarige J. C. Portengen door een drijfriem gegrepen. Den man werd een arm afgekneld, terwijl zijn bovenkaak ver brijzeld werd. Het slachtoffer is door bloed verlies vrijwel dadelijk na het ongeluk overleden. De doodelijke stroom De 33-jarige wever De Bont was achter een perceel aan den Drienerweg te Ensche dé bezig met het aanleggen van een elee- trische lichtleiding naar een broeikas, waarin hij daliah's kweekte. Hierbij is de man in aanraking gekomen met dén stroom. De Bont werd op slag gedood. De man was gehuwd en vader van drie kin- M ANN BORG ORGELS ZEER GROOTE KEUZE bij: SINGEL 114—116 - SCHIEDAM Telefoon 68871 haar bemanning na de vlucht DOOR EEN DRIJFRIEM GEGREPEN In de maalderij van Mulder onder voormalig Strlj-p (N.Br.) is de 27-]arige ongehuwde mole naarsknecht A. Broeks uit Berghem door een drijf riem gegrepen en eenige malen rondgeslingerd. De ldeeren werden hem vao het lichaam gescheurd B. werd in bewusteloozen toestand naar het binnen gasthuis vervoerd. INBRAKEN Te Scheemda (Gr.) werd opgemerkt dat van n der vensters van een woning, bewoond door den onderwijzer F. v. d. Velde, waarvan de be- rs elders vertoefden, de gordijnen waren ver dwenen. Een tuimelraam boven het venster was losgebroken, terwijl in een aangrenzende slaap kamer alles overhoop gehaald was. Toen de bewoners terugkeerden bleek, dat het geheel e huis doorzocht was. zelfs de bedden Een fraaie collectie oud porcelein werd vermist bene- ms eenig zilverwerk en kleedingstukken. Geld Een pog».g tot inbraak werd gedaan in 'i> arbei derswoning. waar niets vermist bleek. RIJWIELDIEFSTAL IN MASSA Te Amsterdam werd op één dag alleen bij het bureau Leidscheplein aangifte gedaan van vermis- van zeven fietsen. Ook elders in de stad wer den rijwielen vermist Het is niet onmogelijk, dat de dieven er weer met een auto op uit zijn ge trokken, zooals reeds eer is gebeurd. EIGEN HULP VAN VAN WEERDEN De Officier van Justlcie te Rotterdam verzoekt allen, die ter verkrijging van een crediet geld heb ben afgedragen of gezcoden aan de Onderlinge Spaarinsteüing, de Spaar -en Credietvereenigiog Eigen Hulp of de Vereenigde Spaar-Credietbank. alle te Schiedam (houder M. van Weerden), zich ten spoedigste te wenden toe de politie van hun woonplaats tot het verstrekken van inlichtingen. DRUKPERS IN BESLAG GENOMEN Donderdagmiddag werd ten huize van den heer V. aan de St. Pieterstraat te Chèvremcnt-Kerk- rade (L.), drukker-uitgever van "tweekblaadji ,J?echt door Zee" door den rechter-commissaris, den subst.-officier van Justitie te Maastricht, den commissaris van politie te Kerkrade en eenige re chercheurs huiszoeking gedaan in verband met eenige gepleegde persdelicten. Een gedeelte (cy linder enz.) van de aldaar staande pers werd in beslag genomen en overgebracht naar het bureau van politie te Kerkrade, terwijl het overige dee' van de pers werd inbeslag genomen en verzegeld zoodat het geheel onbruikbaar was. Het weekblaadje was eerst z.g.n, katholiek de mocratisch, later werd het nat. socialistisch, en in de laatste maanden propageerde het uicgesproken het Duitsch nationaal-sorialisme. Br kwamen her haaldelijk verdachtmakingen van overheidsperso nen in Zuid-Limburg in voor. DE .NOORDGEUL" GELICHT Het sleepschip .Noordgeul", dat nabij Marken kwam te zinken, bij welke ramp twee personen zijn verdronken, is met behulp van een tweetal bokken door van der Tak's Bergingsbedrijf gelicht- De werkzaamheden hadden een vlot verloop en men was juist gereed vóór het ruw weer werd. Alle luiken van het schip zijn verdwenen. Men is er niet !n geslaagd de lijken van de schippers vrouw en den knecht te vinden. Op het oogenblik ligt de Noordgeul op het Buiten-IJ. bij de vlieg- loods te Schellingwoude. Het schip is naar Ver- schure Co's Scheepswerf gesleept, waar het a een nader onderzoek zal worden onderworpen. BRANDEN Te Nieuwveen (Z.H.) is door tot nu riet vastgestelde oorzaak brand ontstaan 'a hooiberg op het erf van de boe. erij van c landbouwer Ran. D» brandweer was spoedig i d" moto-spuit ter p.aatse en tastte fytt vu.r t vier stralen aan. N e'. kon worden voorkomen, nog een drietal ande-e hooibergen vlam vatt Zi' zijn alle vier ui .gebrand. Men is er in geslaagd bet woonhuis cn schuur te behouden. De brand Is beperkt geb!e\ tot de hooischelven Dc schade wordt door v zekering gedekt. DINSDAG 8 JANUARI HUIZEN 301 M. KRO-uitzencW 8.00-9.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.301700 Godsd. halfuur 12.15 Gramofoonpl. eo orkestconcert. 2.00 Voor de vrouw. 3 00 Cursus. 4.15 Zang en gramofoonpl. 5.15 Orkestconcert en gram.pl. 6.40 Cursus. 7.15 Lezing. 7 35 Gramofoonpl. 7 45 Causerie. 8.00 Vaz Dias. Gramofoonpl. 8.15 Orkestconcert mmv. solisten 930 Gram.pl. 9.45 Vervolg concert. 1030 Vaz Dias. 1035 Populair concert. 11.1512.00 Gramofoonmu- HILVERSUM 1875 M. AVRO-tdtzending. 5.30 VPRO. 630 RVU- 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Omroeporkest olv. N. Treep. 10.00 Morgenwij ding 10.15 Gramofoonpl. 1030 Vervolg Om roeporkest. 11.00 Kook- eo bakpraatje mevr. R. Lotgering—Hillebrand. 1130 Gramofoonpl. 12.00 Rembrandt-Theater-Orkest olv. D. Har- togs. 1.45 Gramofoonpl 2.00 Orgelconcert P. v Egmond. mmv. Boris Lensky (viool). 3.00— 3.53 Kniples. 4.15 Gramofoonpl. 430 Radio- kinderkoorzang olv. J. Hamel. 5.00 Voor klei ne kinderen 5.30 Jeugdhalfuur v. d. VPRO. olv. Ds. B. J. Aris 6.00 Gramofoonpl. 630 RVU. Dr. H. E. Enthoven: Aan den voor avond van de volksstemming in het Saargebied. 7.00 Pianorecital S. Strawinsky. 7 30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoco- platen 9.00 Zang door Ilona Dungo (alt), mmv. E. Veen (piano). 9.20 Omroeporkest olv. N. Treep. 9 50 „De familie Kegge" (uit Hilde- brands Camera Obscura). Leiding: Kommer Kleijn. 10.30 Vervolg Omroeporkest. 11.00 Vaz BEGEERD BAANTJE Voor de vaceerende betrekking vao gemeente veldwachter te Kerkwerve (Zeeland), eiland Schouwen, een plaats van 800 inwoners, hebben zich 249 sollicitanten aangemeld. DE AUTOMATEN-MISERE Een sigarenwinkelier aan de Amstellaan te A m- sterdam kwam tot de minder prectige ontdek king, dat ia en er in geslaagd was door middel var vijf verzilverde centen een even groot aantal pakjes cigar etten te halen. DROITWTCH 1500 M. - 10.35-10.50 Mo> gen wijding 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonpl. 11.40 Orgelspel S. Torch. 12.10 A. Campoli en zijn orkest. 1.20 J. Muscant eo zijn Troxy Grand Orkest. 2.20 A. Salisbury en zijn orkest. 3.20 Scbotsche Studio-orkest. 4.20 Lezing 4.4<) Grinke-Trio. 5.35 Cedric Sharpe-Sextet. 6.20 Berichten. 6.50 Handelconcert. 7.10 Fransché les. 7.40 Gramofoonpl. 7.50 Lezing 8.20 „The life of Offenbach", programma van Kulka en Bürger. Mmv. hec BBC-Theater-orkest, het Re- diokoor en solisten. 9.20 Radiotoooeel. 9.40 Planorecital E Lush. 930 Berichten. 10.20 Le zing 10.40 BBC-orkest olv. B. Walton O'Doa- nell1135—12.20 Dansmuziek door Jack Jack son en zijn Band. RADIO PARIS 1648 M. - 7.20 en 8.20 Gramtv focopl 12.20 Orkestconcert olv. André. 9.05 „La familie Lavoette", spel van Brieux. 10.50 Dansmuziek KALUNDBORG 1261 M. 11.20-1.20 Concertqlt rest „Wivex". 2.35—4 35 Omroeporkest olv. Mahler. 7.20 Fluic en piano. 735 Hoorspel. 835 Gramofoonpl. 9.20 Omroeporkest olv. Reese ix 10.20-11.50 Dansmu. .k. KEULEN 456 M. 5 20 Gram.pl. 635 Orkest concert. 9.50 Concert. 11.20 Sted. Orkest Trier. 3.20 Uit Frankfort: Omroeporkest en Radio dansorkest. 735 „Volk will zu Volk", spel vaa Heyoicke. 8.20 Uit Frankfort Orkestconcert, 9.50 Omroepkleinorkest olv. Eysoldt. 11.20--. 1.20 Coneert uit Frankfort. ROME 421 M. 8.05 Radiotooneel. 9 20 Con cert mmv. orkest en solisten. Hierna: Zang ca dansmuziek. BRUSSEL 322 en 484 M. - 322 M.: 12.20 Salonorkest olv. Douliez. 130—2.20, 5.20 en 650 Gramofoonpl. 8.20 Omroeporkest olv. André 103011.20 Gramofoonmuziek- 484 M.: 12.20 Omroeporkest olv André. 1.30— 2.20 Gramofoonpl. 5.20 Zang. 5.35 Piaooreö- tal. 635 Gramofoonpl. 6.50 Salcnorkest olv. Douliez 8 20 Symphonieconcert 9.35 Gramo foonpl. 10.3011.15 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.20 Kernspreuk. Berichten. 735 „Volk will za Volk", spel van K. Heynioke. Regie: K. Köstlip. 8-20 Blaascccicert olv. Schönfeld. 9 20 én 10.05 Berichten. 10.20 Gramofoonmuziek. .11,20—1.20 Solistenconcert uit Frankfort HET VERHAAL VAN MIENTJE EN SAARTJE PEPERNEUT. door G. Th. ROTMAN. 5. In plaats van twee vrije middagen hebben we op school den heelen Zaterdag vrij. En zoo stapten we den eerstvolgende-.! Zaterdag naar de stad, die nog een half uur verder weg ligt dan Zandwolde. Daar waren bloemenwinkels genoeg, waar we voor ons geld voor moeder een mooie pot konden koopen. 6. Ofschoon we in de stad bijna geen weg wisten, zagen we al gauw een bloemenwin kel, waar we een prachtigen bloempot me.fi een mooie plant er in kochten. Het was eea heele toer', om het zware dir.g te dragen, zooals je ziet. Opeens zei Saartje: „Kij'k eens, wat is daar te doen?" (Wordt Woensdag vervolgd.^ Twee jaar in Rusland Ervaringen van een Hollander in dienst der Sovjets (4 Maar de heksenketel begon pas goed, toen we op levensmid delen uitgingen. Volgens contract moest op bet kantoor van Glavriba te Mos kou een maand salaris vooruit worden uitbetaald. Toen ik er na allerlei formaliteiten te hebben vervuld, om jrroeg, bleek er ton kantore geen geld aanwezig te zijn. Maarmen zou trachten het 's middags om 3 uur voor me te pakken te zien te krijgen. In elk geval konden we nu el naar de voedseltrust (Narkomsnab) gaan om daar een kaart te bekomen voor levensmiddelen voor de reis. Op Glavriba nog eerst een paar aanvraagformulieren aan vragen voor Narkomsnab. Op Narkomsnab worden de aanvraag formulieren in ontvangst genomen en geparafeerd. Met de gepa rafeerde aanvraagformulieren naar een andere kamer, waar een bewijs vaai ontvangst wordt afgegeven. Terug naar de vorige afdeeling en overlegging van het ontvangstbewijs. We moeten nu ons paspoort toonen en ontvangen dan een bewijs voor het magazijn. Helaas hadden we nu nog geen geld, omdat Glavriba het ook niet had en moesten dus tot 's middags waohten. Geldgebrek bleek later een chronisch verschijnsel te zijn bij de Russische etaatsbureaux, een gebrek, waartegen ik 22 maanden heb moeten vechten. Op den eersten dag troost je je echter nog met de hoop, dat het wel in orde zal komen en daarom besloten we den dag ver der te benutten met Moskou eens te gaan verkennen. Het was een en al armoede, wat we te zien kregen. Overal waai- men maar kwam bedelaars en nog eens bedelaars: vrouwen met zuigelingen, oudere mannen, hangend en liggend op de trot toirs, met een bus of blikje voor zich, onophoudelijk de roep: pNopeke pesalsteKopeke pesalete gleb". Vooral in het cen trum van de stad wemelde het van bedelaars. All eon in de omgeving van het Kremlin, de Regeeringswjjk, werden ze in 1932 al angstvallig geweerd. Maar dat was dan ook de eenige plaats. Was het om te voorkomen, dat de vreemdeling al te zeer onder den indruk zou komen van het contrast tusschen de hongerende bedelaars en de prachtige auto's van het Centraal Comité? Die reden daar en bij al mijn zwerven op de wereld heb ik nooit zoo prachtige wagens gezien als die waarin de heeren van de Russische Regeering reden. Ik sprak hierboven over den toestand in 1932. Toen ik dit jaar wéér in Moskou was viel het verschil sterk op. Uit heel de bin nenstad werden nu de bedelaars geweerd, maar in de altijd overvolle trams en in de restaurants werd men nog even hard door hen bestormd. Als ze zich maar niet zittend op straat ver toonden, waait dan kwam de politie, waarvan een groote macht op de been was, ze oppikken. De armoede sprak niet alleen uit het groote aantal bedelaars maar ook uit heel het stadsbeeld. Straten, zoo vuil, dat men zon der overschoenen in de modder wegzakte, verwaarloosde gebou wen, ruïnes. Ook dit was in 1934 geheel veranderd. De binnen stad van Moskou is geheel gemoderniseerd, de straten zijn ge- asphalteerd, de huizen worden gestaureerd en gewit, groote ge bouwen zijn verrezen voor de bureau van het Z.E. (Centraal Comité), dat uit niet minder dan 17 hoofd- en 62 onderafdeelingen bestaat Een van die gebouwen heeft twaalf verdiepingen en is prachtig ingericht Neen, het centrum van Moskou is thans zoo zindelijk en fleu rig, dat zelfs de vermaarde Hollandsche zindelijkheid er niets aan kan verbeteren. Het Roode Plein, waar de jaarlijksche parades worden gehou den maakte ook in 1032 al een grootschen indruk. Natuurlijk lieten we ons de kans niet ontgaan hier het mausoleum van Lenin te bezichtigen. Het gebalsemde lichaam van den grooten revolutionair is tusschen 3 en 4 uur te bezichtigen. Ook wij gingen tusschen een wacht van soldaten door naar binnen. „Niet stilstaan! was het consigne en in een lange rij moetsen we voortschuifelen tot we even een blik konden wei-pen op het in statie opgebaarde lijk. Lenins Mausoleum is tegen de muur van het Kremlin gebouwd. Aan deze geweldig massieve paleis-vesting is tijdens en na dè revolutie heel weinig veraudeixL Zelfs de keizerlijke adelaar 4 Het Roode Plein te Moskou met het Lenin-mausoleum vindt men nog op veel van de torens en op gewone dagen wap pert slechts op twee plaatsen de sikkel en hamer-vlag. Maar overal leest men de letters C. C. C. P. (Unie van Sovjet republieken). Ik vestigde reeds de aandacht op de geweldige tegenstellingen, die mij op den eersten dag van mijn verblijf te Moskou opvielen.' Het sterkst trof mij die in de woningbouw. Alle aandacht scheen te worden besteed aaa de publieke gebouwen. Zoo was reeds in 1932 het postkantoor een paleis en ook het arbeiders-clubgebouw voor de partijleden was schitterend mooi ingericht evenals hefi „raadhuis" zooals wij het zouden noemen. In 1934 was het aan tal mooie, publieke gebouwen nog toegenomen en men zal ook daarvan altijd de foto's in Holland zien. Maar mij interesseerde te weten: hoe wonen de menschen, hoe staat het met de huisvesting van de arbeiders. Ik kan daarvan niet anders zeggen, dan dat die in 1932 allei> erbarmelijkst, was. De buitenwijken van Moskou wéren nicfi meer dan 'n verzameling krotten. Tot in de kelders toe woonde* menschen en blijkbaar was er nog groot gebrek 'aan woningen voor de stroom van menschen, die uit het overige Rusland naar Moskou trekt. Zoo was een afgedankte kerk met schotten ver deeld in een aantal „woningen", hokken, waarin men bij ons niet graag zou wonen. Toen we zoo wat door Moskou hadden geki-uist en weer in het centrum terecht kwamen besloten we een stukje te aVn. Naast het kantoor van Intourist was een restaurant en wat we daar zagen was zoo in contrast met wat we gezien hadden, dgt we moeite hadden om niet in den lach te schieten. Portiers in rijk met goud gegalonneex-de uniformen, bediening door heel chique gekleede dames, prachtig strijkorkest en een heel mooie meubileering. Na de ervaringen in den trein dacht ik: „M'n'artnfe Roebeltjes* Wat zal het hier duur zijn!" Het viel inderdaad niet mee, want voor een klein stukje vleesch, twee aardappelen, een tomaat, een augurk en een kopje koffie waren we 87 Roebel kwijt en een gewone arbeider moet daar meer dan een halve maand voor werken. Geen wonder, dat we ongeveer „blut" waren toen we met een nog tamelijk leege maag opstonden. Ónze gidse, een heel voorkomende Duitsch sprekende ambtenares van Glabriba, die het blijkbaar niet al te breed had, dr.eef .ons aan, om nu spoed te maken met de inkoop van levensmiddelen. Ze' wist beter dan wij, dat het „winkelen" in Rusland een heel wat tijdroovender werk Is dan bij ons. Op het kantoor van Glabriba had men intusschen kans gezien eenig geld bij elkaar te schrapen. De maand salaris, waar ik recht op had, was het niet, maar de rest zou Ik wel in-Astrakan krijgen, werd: me gezegd. {Wordt vervolgd.J,'

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8